Jump to content
broxopios

Γενική συζήτηση για Football Video Games

Recommended Posts

3 hours ago, Mean_Machine said:

Διαφωνω οσον αφορα το tennis elbow.Κρινοντας απο βιντεακια που εχω δει (δεν το εχω παιξει) ,μου βγαζει ενα παιχνιδι full arcade χωρις βαθος στο gameplay του οπως το top spin 4.

Τι να πω ρε Νίκο κι εγώ δεν είμαι ειδικός στα Τένις. Όμως αν κρίνω από τους φανατικούς του είδους, το Tenis Elbow το θεωρούν αυτή τη στιγμή τον καλύτερο εξομοιωτή μάλιστα. Όχι απλά παιχνίδι. Παίζει δηλαδή ρόλο η θέση σώματος, πως θα χτυπήσεις την μπάλα κλπ. 

Τα ποδοσφαιράκια έχουν φτάσει αυτή τη στιγμή να είναι πιο arcade σε λογική ακόμη και από SWOS το οποίο όταν το δει κάποιος θα γελάσει. 

• Like 1

11 hours ago, slamsoze said:

Ναι σίγουρα. Αυτό εξηγεί εν μέρει γιατί το ΦΙΦΑ σήμερα πχ έχει 10 μύρια και τότε είχε 6. @athe σιγά μη νιώθουν οι Γιαπωνέζοι από καλοκαίρι, όλες τις εποχές ίδιες θα τις βλέπουν :p .
@de_paizei διάβαζα προχθές ένα άρθρο σε ένα ξένο σάιτ που εξηγούσε χρονολογικά πως το ΦΙΦΑ νίκησε το ΠΕΣ στις πωλήσεις. Ξεκινούσε δηλαδή από το PES 2008 που ήταν η αρχή του τέλους και στο 2014 που έφυγε αρκετός κόσμος για την άλλη πλευρά. Αυτό το σημείο είναι και το μόνο που διαφωνώ μαζί σου. Κατ'εμέ όλη η ζημιά έγινε περισσότερο με το PES 2008 (η ps3/pc έκδοση, ΟΧΙ η ps2!) παρά με το 2014. Τέλος πάντων, διάβαζα σε αυτό το άρθρο ότι μεγάλο ρόλο στην επικράτηση του ΦΙΦΑ έπαιξε η αγορά της Αμερικής (USA), όπου οι ποδοσφαιρόφιλοι είναι κάτι σας εμάς τους φανς του ΠΡΟ, λίγοι και "ψαγμένοι", Τα δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση ήταν, ότι πολλοί USA gamers δεν είχαν παίξει ούτε μία φορά ΠΡΟ. Δεν ξέρανε καν πως είναι το menu in game,τους Castolo,Minanda,Roberto Lacros, το Μαστερ Λιγκ κτλ. Και το δεύτερο ότι όντας άσχετοι οι περισσότεροι (αμερικανάκια! :p ), έχουνε μπερδέψει την ΦΙΦΑ την ομοσπονδία με το ΦΙΦΑ το παιχνίδι. Νομίζουν δηλαδή ότι  ΕΑ=FIFA, η εταιρία είναι η "ιδιοκτήτρια" της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας ποδοσφαίρου. Οι ΗΠΑ σε συνδυασμό με τη  Μεγάλη Βρετανία, όπου το ΠΡΟ πατώνει και το ΦΙΦΑ πετάει λόγω αποκλειστικής Πρεμιερ Λιγκ, κατέληγε η παράγραφος ότι έχουνε δώσει ένα marketing boost που πάρα πολύ δύσκολα  ανατρέπεται.

Δεν πιστευω οτι το Πες απο το 2008 και μετα γινεται χειροτερο,απλα απο τοτε αρχισε να βελτιωνεται αισθητα το φιφα στις καινουργιες κονσολες ps3 ps4.Το Πες εχει μεινει στασιμο,αλλα για μενα οχι χειροτερο απο τα παλια Πες.Ομως το φιφα δεν ειναι πλεον αυτο που ηταν στο ps2.Εξελισσεται και βελτιωνεται συνεχως ολο και περισσοτερο και στο γκειμπλει και στα γραφικα και στα πατηματα των παικτων στο γηπεδο πλεον οπως στο 18.

• Like 2

τι παιχνιδαρα ειναι το world cup 2010!!!ποπο πορωθηκα[email protected] να σε ρωτησω, εγω γενικα δεν εχω ασχοληθει σοβαρα ποτε με EA games ειδικα πριν το 2015..να σε ρωτησω μπορεις να μου προτινεις μερικα soccer games που πιστευεις οτι αξιζουν και σε γραφικα και σε gameplay? να δηλαδη τωρα το world cup 2010 ετσι οπως το βλεπω πραγματικα μου φενεται καλυτερο απο τα σημερινα fifa και pes...οποτε συντομα θα το αγορασω για να το παιξω στο ps3, πες και καποιο αλλο αν θυμασαι..μπας και τοσα χρονια τελικα εχω χασει θεικα παιχνιδια, τουλαχιστον να τα ευχαριστηθω τωρα..καλιο αργα παρα ποτε....!:thumbsup:

• Like 1

ας αναφερει καποιος που εχει παιξει ολα τα soccer games απο το 2010 και μετα, ποια πραγματικα ειναι τα καλυτερα σε ολους τους τομεις!!!

• Like 1

Για μενα μετά το 2010, το World Cup 2010 & FIFA 11. Ίσως και PES 2011 αλλά δεν το έπαιξα πολύ. 

• Like 3

ωραια οποτε οι επομενες αγορες μου ειναι ενα μεταχειρισμενο ps3 και τα games fifa 11 & world cup 2010..thanks μαγκες!

• Like 1

Χαζευα λιγο στο πσ4store τα καινουρια παιχνιδια κ επεσα πανω σε αυτο...δεν ηξερα οτι το πουλανε...μαλλον φετος παιζει να το παρω-ουτε φιφα ουτε προ!

μ αρεσει που ειναι δυσκολο..κ βεβαια ο καλος παικτης θα φανει....πεθανα στα γελια ξημερωματα

:hehe:

Edited by Akis_Varg
  • Haha 3

Είναι και ρεαλιστικό, γιατί περίπου τέτοια μπάλα παίζεται τώρα στο Παγκ. Κύπελλο.....:)

• Haha 1

16 hours ago, Akis_Varg said:

Χαζευα λιγο στο πσ4store τα καινουρια παιχνιδια κ επεσα πανω σε αυτο...δεν ηξερα οτι το πουλανε...μαλλον φετος παιζει να το παρω-ουτε φιφα ουτε προ!

Reveal hidden contents

μ αρεσει που ειναι δυσκολο..κ βεβαια ο καλος παικτης θα φανει....πεθανα στα γελια ξημερωματα

:hehe:

Το μόνο ποδοσφαιράκι μέχρι σήμερα, που μπορείς να βαρεσεις μπουνια το διαιτητή!!!:hehe:

• Like 2
  • Haha 2

Γεια σας. το αγόρι μου ήταν παλιά κολλημενο με το FIFA World Cup για το ps3. Τι αλλα αντίστοιχα παιχνίδια με ποδοσφαιρο υπαρχουν; ευχαριστω

3 minutes ago, flokiman said:

Γεια σου.
Αναλογα τι κονσολα εχει.
Εαν εχει Playstation 4 η PC(σχετικα καινουριο και δυνατο) η Xbox One μπορεις να του παρεις το πιο προσφατο FIFA 19.
Μια εναλλακτικη στο FIFA 19 ειναι το Pro Evolution Soccer 2019. Και τα δυο αφορουν ποδοσφαιρο και εχουν τα θετικα κ τα αρνητικα τους.
Για ενα πιο ολοκληρωμενο πακετο θα σου προτεινα FIFA 19.
Για τιμες ψαξε στο skroutz.gr

Προσοχη εαν προκειται να του το παρεις για PC να μαθεις τι υπολογιστη εχει, με τι επεξεργαστη, καρτα γραφικων και ραμ εχει, να μας πεις να σου πουμε αν μπορει να το παιξει.

Θα παραθεσω αργότερο links και βιντεακια για αυτα που θα ποστάρω τωρα.

Λοιπον, παντα πίστευα,  οτι η ΚΟΝΑΜΙ στις εκδόσεις των football sim για τις πλατφόρμες της ΝΙΝΤΕNDO ,κρατούσε κάποια ξεχωριστά concept και mechanics που δε βλεπαμε στις δημοφιλείς αλλες (ps,ps2/xbox,pc) απο εποχές ISS ακόμα. 

Δεν ξέρω γιατι το καναν αυτο ακριβώς,  υποθέτω καποια πράγματα,  ισως επειδη ειναι κ οι δυο Ιαπωνικές εταιρείες να εχουν καποια "ατυπη" συμφωνία,  που να δίνει παραπάνω "δημιουργικο θράσος" στον developer, ίσως η φιλοσοφια της NINTENDO για πιο casual και family προσεγγίσεις και οχι τοσο σοβαροφανεις προσομοιωσεις.

Στα βιντεο παρακακατω , είναι τα pes10 & 13 για το Wii. Με την πρωτη ματια ειναι φανερό οτι τα παιχνίδια φορανε την lastgen μηχανή του PS2/pes6 δεν ξερω βεβαια τι gen θεωρείται το Wii ως προς τα ps3 & xbox360 .Εκτος απο τη διαφορα στα μενου, τα οποια είναι εντελώς παιδικά κ σε φιλισοφια ΝΙΝΤΕNDO WII (να πω βέβαια οτι πέραν της αστειοτητας στο μενου του formation βλεπουμε τα ανθρωπαπικα με φατσες-φωτογραφιες,  κάτι που ξαναειδαμε στο pes2018!!!) βλεπω in-game οι παίκτες έχουν δυο μπαρες πανω από τα κεφάλια τους, μια τη γνωστη του stamina και μθα που μοιάζει να είναι σαν fatigue-gauge ή οποία κατεβαινει οταν τρεχεις και ξανά γεμίζει,  ιπως λειτουργεί το stamina στα μοντέρνα FiFA τελις παντων. Μου κανει εντύπωση που δεν το ξαναδοκίμασαν σε καποια απο τις "ορθόδοξες" εκδοσεις ps/xbox/pc.

Και πάω τωρα στην αστεία έκπληξη,  δεν το περιμεβα απο την "σοβαροφανη" ΕΑ αυτο, εκει που εψαχνα να ξαναδώ βιντεο απι το FifaWC2010, το οποιο δεν επαιξα ποτε μου, πεφτω πανω στο port για NintendoWii. Και αυτο που ειδα ,ανεβασε την ΕΑ στην υπόληψή μου. Εδειξε οτι οι τύποι ή εχουν απίστευτο χιούμορ ή ειναι πολυ μεγαλα troll . Το game , συνειδητά βεβαια, δεν επιδεχεται αμφισβήτησης sim/arcade,  ειναι καρα-arcade του κερατά,  με τις αυρες του τα power-ups του, τα ολα ολα του. Δεν ξερω πως μπορει μα ενιωσε ενας κάτοχος Wii που το αγόρασε τοτε, γουρούνι στο σακί,  για να παιξει σοβαρα το αυθεντικό παιχνίδι της διοργάνωσης,  αν υπάρχει τέτοιος,  αλλα εχει φοβερή πλάκα. Το παιχνίδι εχει μεχρι και μπάρα πιυ μαζευεις momentum και μαλλον οταν γεμισει κανεις κάποια "ultimate" κίνηση! !! 😛

Edited by slamsoze
  • Like 2

Ναι είναι από τα ανεξήγητα που δεν ξέρω γιατί δεν τα εισάγουν σε μεταγενέστερα παιχνίδια. Αυτό με το διπλό stamina το είχα παρατηρήσει κι εγώ και μάλιστα το είχα προτείνει στην ΚΟΝΑΜΙ και τον Bhatti, όμως η απάντηση που πήρα ήταν αποκαρδιωτική.

Τώρα για το FIFA και το momentum στοιχείο θα σου πω. Η Nintendo σαν target group είχε και μάλλον συνεχίζει να έχει την παιδική ηλικία και καλά κάνει. Δε χρειάζεται όλες να το βλέπουν πολύ ρεαλιστικά και σοβαρά. Τώρα το βλέπω και λέω οκ γελοίο. Όμως αν γυρίσω κάποια χρόνια πίσω (αρχές 90) όταν πήγαινα στα ουφάδικα και έπαιζα ότι ποδοσφαιράκι έβλεπα, θα θυμηθώ ένα συγκεκριμένο (μου διαφεύγει το όνομα), όπου ανάλογα με το πόσο χρόνο κρατούσες τη μπάλα στην κατοχή σου, γέμιζε μια μπάρα που όταν φουλάριζε, μπορούσες να κάνεις κάπου είδους "super shot". Τότε το γούσταρα και το είχα σκίσει στο εικοσάρικο. Τώρα αν το ίδιο στοιχείο το έβαζαν στο PES 2020 / FIFA 20 θα τους παίρναμε με τις ντομάτες. Είναι δηλαδή ανάλογα και την ηλικία. Το πιτσιρίκι (7-12 ετών) όμως θα το γουστάρει. Είναι πιο παιχνιδιάρικο. 

• Like 2

Για το arcade που λες νομιζω είναι αυτό.

Παραηταν φουτουριστκό θυμάμαι δεν το τιμούσα όσο τα superside kicks , θα μου πεις arcade το ένα arcade κ το άλλο, απλά τα SuperSide kicks μας θύμιζαν κ λιγαααακι ISS από snes.

Καλά η απάντηση του Αδάμ τραγική, δεν περίμενα κάτι καλύτερο βέβαια , γνωστές πληγές αυτές με τους PR τέλος πΑντων.

Για τις τομάτες που λες κ εγώ αυτής της άποψης είμαι κ μου κάνει εντύπωση γιατί η sega ετοιμάζει αυτό το καλοκαίρι game για τους Ολυμπιακούς του 20, το οποίο ψήνομαι άσχημα να πάρω, γιατί μ αρέσουν τα αθλητικά games που σπανίζουν κ έχουν πινγκ-πονγκ ή στίβο ή βόλεϋ, χάντμπολ κτλ κ τα οποία τους τα συγχωρώ όταν είναι παραπάνω arcade από όσο πρέπει, αλλά στα ποδοσφαιράκια πρωτίστως κ λιγότερο στο μπάσκετ, για κάποιο λόγο δε με γοητεύουν οι πολλές ταρζανιές, κάτι αυρεσ Κάτι power-ups κ αλλά κουλά.
 Σημείωση.:ακολουθεί βίντεο . Επισης τα μοντέλα μοιάζουν τρααγικα για εποχή late ps4, θα το συγχωρήσω μόνο λόγω πληθώρας αθλημάτων κ αν τελικά είναι διασκεδαστικό τουλάχιστον. Το μπασκετακι μετά το 0:45, το ποδοσφαιράκι μετά το 0:55.

Edited by slamsoze
  • Like 1

Όχι δεν ήταν αυτό. Το soccer brawl κλασσικό στυλ neo geo. Καλά τα super sidekicks, ειδικά το. 1&2 τα είχα λιώσει. Τώρα αυτό που λέω ήταν κανονικό ποδοσφαιράκι με την ιδιαιτερότητα αυτή του super shot. Μάλιστα όταν έφτιαχνα μια συλλογή για το retropie στο raspberry, δεν μπορούσα να το βρω με τίποτα. 

Μέτρια δουλειά φαινεται το special olympics αλλά παραδοσιακά θα το παίξω. Ειδικά ποδόσφαιρο και μπάσκετ που έχουμε μια Α εμπειρία φ;Ιντεάλ βγαλμένο ούτε καν απο ps1 εποχές. Μάλλον απο Super Nintendo και παρόμοιες κονσόλες της τότε εποχής. 

Θα μπορούσε η Sega να κάνει καμια συνεργασία με διάφορους indie παραγωγούς που δε δίνουν τόσο βάση στα γραφικά αλλά στο gameplay. Βλέπε tennis elbow, ή σε ποδοσφαιράκι σε κάτι μικρά arcade διαμαντακια όπως super soccer arcade ή sociable soccer κλπ. 

Edit: Λοιπόν με ¨έπιασε¨, το έψαξα και μάλλον το βρήκα. Πάω να το περάσω στο retropie να το θυμηθώ λίγο!

Edited by broxopios
  • Love 1
  • Like 1

Ωραίο φαίνεται.Θα το δοκιμάσω σε κάποιο emulator . Αυτό που με εντυπωσίαζε τότε εποχές 95-98, παρόλο το νεαρό της ηλικίας ,  ήταν πάντα πως γινόταν η κάθε λογής NeoGeo,SNK κτλ  να φτιάχνουν παιχνίδια με αρτιότερα μοντέλα σωμάτων από τα ports του Fifa για το snes/genesis, τα οποία είχα κάτι sprites εποχής NES/Master system.

Για τη SEGA είχα μια κρυφή ελπίδα, όπως έχω κάθε φορά που μια 3η εταιρία πάει να επιχειρήσει υποψία σφήνας σε ΚΟΝΑΜΙ/ΕΑ, γιατί από την 2Κ προσωπικά δεν ελπίζω και πολλά για ποδόσφαιρο, σιγά μη χαλάσουν τη βολή τους με το ΝΒΑ. Παίρνοντας σαν δεδομένο, ότι λογικά έχουν ακόμα τη μηχανή του Virtual Striker φυλαγμένη, κάπου στα αρχεία τους. Κάτι τέτοιο προσδοκώ από αυτούς τουλ, ένα VS με  τεχνολογία του σήμερα. Γενικά από τα πάλαι ποτέ ποδοσφαιράκια, από το Virtual και από τα This is football,Football kingdom θα ήθελα να δω άλλη μια προσπάθεια στο σήμερα, μια δεύτερη ευκαιρία, κι ας έχει κάθε εταιρία τα δικά της, άλλες το γύρισαν, άλλες πτώχευσαν κτλ.

Και η ιδέα που λες, με τα διαφορά indie studios ενδιαφέρουσα, αλλιώς δε βγαίνει όταν πας να φτιάξεις τόσα πολλά αθλήματα.  Έτσι θα είχε ενδιαφέρον να το φτιάχνανε. Αν κ να σου πω την αμαρτία μου, πιστεύω καπως έτσι το κάνανε, με την κακή έννοια βέβαια την «τσίπικη». Σίγουρα θα χώρισαν σε departments ή σε task forces το development κ θα δώσανε άλλη βάση στο καθένα, ίσως κ άλλους πόρους. Μπορεί πχ τα ποδόσφαιρο-μπάσκετ να είχαν εντολή να τα βγάλουν στο άρπα-κόλα για «φίλερ». Μου είναι δύσκολο βλέποντας το βίντεο, να πιστέψω πχ ότι η ίδια ομάδα που έφτιαξε την κολυμβηση, την πυγμαχία, το beach volley,το baseball, έφτιαξε και το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ. Από οπτικής άποψης εννοώ , τα πρώτα μοιάζουν αρκετά polished, ενώ το δεύτερο θυμίζει ξεπατίκωμα της κακιάς ώρας, από ISS3 για PC της KCEO, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Πάντως να πω εδώ ότι η Sega στα τελευταία της, εποχές Dreamcast στα ντουζενια του, είχε παρουσιάσει κάποια φοβερά αθλητικά titles και μεμονωμένα , μπάσκετ, τέννις κτλ και σε στυλ mix-up sports, για τα δεδομένα της εποχής  πάντα. Να ένα που θυμάμαι, που μου έφαγε αρκετά κέρματα τοτε, Sports Jam, είχε κ ποδοσφαιρικό mini-game ή freekicks ή πεναλτάκια νομιζω.

Edited by slamsoze
  • Like 1

Επίσης, άσχετο-σχετικό, μιας και μπήκα στο τρυπάκι τώρα να χαζεύω παλιά soccer games, βρήκα αυτό εδώ, δυστυχώς είναι στα Ιαπωνικά μέχρι και το βίντεο. Όσο και αν έψαξα δε βρήκα κάποια σχετική καταχώρηση σε wikipedia κτλ. Το game είναι του 1999, είναι για το Dreamcast , αλλά βλέπω ότι στον τομέα physics, footplanting, inertia κτλ, τα έχει σπάσει στην κυριολεξία. Δεν ξέρω ο @flokiman , που είναι μύστης γενικότερα σε τέτοια πιο θαμένα παιχνίδια από Ασία μεριά, αν έχει άποψη πάνω στο παιχνίδι, αν το έχει παίξει και λοιπά. Αλλά πραγματικά κάθομαι και χαζεύω τα physics. ΚΑΙ είναι του 1999 έτσι!!!! Δεν ξέρω καν με ποιο PES ή FIFA (από τα παλιά, μπορώ να αρχίσω να το συγκρίνω.

Βέβαια πρέπει να είναι κάτι σαν Manager από ότι κατάλαβα, δεν μπορεί να παιχτεί δηλαδή, ή παίζονται με χειρισμό μόνο οι σκηνές που δείχνει.

ΑΚΥΡΟ ΤΕΛΙΚΆ 

ΤΟ ψαξα είναι όλο pre-rendeted σαν το FM και το στοιχηματζιδιλο simulator. Εχει λυκλοφορησει και ευρωπαϊκές version με μπερδρμενους τιτλους για ps2, lets make a pro club/team κτλ. Κριμα πάντως. 

Edited by slamsoze
  • Like 1

7 minutes ago, BasilhsGR said:

Άσχετη ερώτηση αλλά είσαι ο μόνος που μπορεί να μου λύσει την απορία μιας και όσα έχω βρει -από τα λίγα που έχω ψάξει είναι η αλήθεια- δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι η διαφορά του FM από το FM touch. Επειδή και φέτος δεν βλέπω βάθος στο MC και επειδή το FIFA με το υπάρχον gameplay όσο βάθος και να έχει δεν νομίζω ότι θα με κρατήσει, το σκέφτομαι για κανένα manager που έχω χρόνια να ασχοληθώ αλλά πάντα τα λάτρευα για όσα ανέφερες στο σχόλιο σου.

Θα σου απαντήσω εδώ για να μη βγούμε offtopic στο άλλο. Αν και το Football Manager είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του, εντάσσεται στα football games.

Το touch είναι μια απλουστευμένη έκδοση του κανονικού fm. Δεν ασχολείσαι με όλες τις λεπτομερείς. Δηλαδή δεν παίρνεις scouts (αλλά μπορείς με αυτούς που έχει η ομάδα να στείλεις για να κοιτάει παίχτες), γυμναστές, φυσικοθεραπευτές, ερευνητές κλπ, δεν ασχολείσαι με την προπόνηση, δεν εχει 2 βοηθητικές ομάδες (k23 & k18), αλλά μια. Εχει λίγες ερωτήσεις στις συνεντεύξεις. Δεν εχει ομιλία της ομάδας, πριν κατα τη διάρκεια και μετά το ματς. Ίσως ειναι μερικά ακομη που τα ξεχνάω. 

Για μανατζερ επιλέγω να παίζω τη φουλ έκδοση, αν και η touch ειναι καλό για αρχάριους αλλά και αυτούς που θέλουν τα βασικά. Επίσης αν επιλέξεις 3 πρωταθλήματα και έχεις και ταμπλετ, μπορεις να παίζεις το ίδιο save στον υπολογιστή σου και στο tablet. 

Αλλά για ένα ποδοσφαιράκι fifa-pes το touch του μανατζερ θα ήταν σπέσιαλ. 

• Like 1

22 hours ago, Ronaldo98IssPro said:

δυστηχως πρεπει να ερθει στην επιφανεια και καποια αλλη εταιρια με soccer game...ας πουμε η 2k...

καποτε επαιζα προ ολοκληρο τον χρονο και δεν το βαριομουν, ειδικα εποχες 2001-2006, παλιοτερα το ιδιο συνεβαινε με το φιφα εποχες 1998-2001..

πλεον και τα 2 games μετα απο αρκετα ματς αρχιζουν να γινονται κουραστικα και προβλεψιμα και τα ιδια και τα ιδια γενικα...

το φιφα ειναι λιγο ποιο διασκεδαστικο και με κραταει παραπανω λογω skills, dribles και τα σχετικα..

αλλα κανενα απο τα 2 δεν ειναι ολοκληρωμενο...τι θα γινει επιτελους? εχει φτασει αυτη η στιγμη...μια νεας εταιριας να ερθει και να παιξει μπαλιτσα...

για τους παλιους...εποχες playstation1, υπηρχε ενδιαφερον απο πολλες εταιριες, μερικα που θυμαμαι και επαιζα τοτε μαζι με προ και φιφα παντα...

this is football / actua soccer / adidas power soccer / olympic soccer / libero grande / ronaldo vfootball / uefa euro 2000 / champions league 1998-1999 

δηλαδη υπηρχε ποικιλια...και ηταν σουπερ και ενδιαφερον ολο αυτο...υπηρχε χαρα στο κλιμα και ορεξη...

αυτο που εχει συμβει πλεον ειναι απαραδεκτο..δηλαδη να σε αναγκαζουν να παιξεις ΜΟΝΟ καποιο απο αυτα τα 2...σκεφτειτε το..μονο 2????? 2 games soccer..

σαν να σου λενε αγορασε η το iphone η το samsung και τελος....ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ???

κατι πρεπει να γινει....και δεν με ενδιαφερουν τα δικαιωματα και τα σχετικα...ουτε παλια υπηρχαν στα παιχνιδια...ας βογυνε αρκετα με το καθε ενα το δικο του χαρακτηριστικο gameplay μπας και επιτελους καποιο ειναι ιδανικο για τα γουστα του καθενως...

και θα μου πει καποιος....αμαν ρε φιλε...αν δεν σου αρεσει κανεναν μην τα παιζεις....ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ? που απο 5 ετων ειμαι μπαλαδορος και το ποδοσφαιρο ειναι μεσα στο αιμα μου...θα στερηθω δηλαδη ακομα και αυτο? δεν μου φτανει που πλεον στερουμε σχεδον τα παντα στην καθημερινοτητα...α αν ειναι να χασω και την μονη μου διασκεδαση ε τοτε αντε γεια ολα μετα...

οποτε ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ της γης..ακουσε με φιλε μου...πηγαινε σε μερικα μυαλα μεσα..σε γραφιστες σε προγραμματιστες δεν ξερω και εγω τι...και κατεβασε τους ιδεες να φτιαχτουν και αλλα soccer games ωστε να υπαρχει ποικιλια...καντο φιλε μου..γιατι αν δεν το κανεις θα ανεβω οπου και να εισαι και θα σε ξεπαστρεψω...που παιζεις μαζι μας τοσα χρονια.....αντε..

αυτα παιδια...τιποτα αλλο...

7 hours ago, toninio said:

Πριν κάποια χρόνια, έλεγα κι εγώ πότε θα έρθει η στιγμή να μπει στο παιχνίδι κι άλλη εταιρεία, να βγει κάτι καινούριο ρε παιδί μου. Όντως, δύο παιχνίδια για το ποδόσφαιρο (με την τεράστια απήχηση και αγοραστικό κοινό) είναι λίγα. Νομίζω όμως ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο. Οι δύο εταιρείες, ΕΑ και Κόναμι, πατάνε πάνω στην ίδια βάση, εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ίσως κι από την αρχή των παιχνιδιών αυτών, και tweak-άρουν, προσθέτουν, βελτιώνουν. Δεν φτιάχνουν όμως κάτι από την αρχή (κάτι τρομερά πολύπλοκο, όπως είναι το παιχνίδι του ποδοσφαίρου), κάτι δηλαδή που θα πρέπει να κάνει η οποιαδήποτε άλλη εταιρεία θελήσει να μπει στον χορό. Είναι μεγάλο μπέρδεμα προφανώς, θέλει μεγάλο budget και πάρα πολύ χρόνο, συν δικαιώματα ομάδων κλπ. Επομένως λογικό να μην κάνει κανείς την κίνηση. 

Πιο πιθανό είναι να δούμε αρκετά καλές βελτιώσεις στην γενιά που έρχεται, με PS5-Xbox.......

Μεταφέρω τα μηνύματα εδώ. Εφόσον αφορά football games γενικότερα. Δε χρειάζεται να ανοίγουμε νέα τόπικ.

Πάνω στο θέμα δύσκολο να μπει άλλη εταιρεία. Θέλει πολύ προσωπικό για να γίνει κάτι καλό. Είναι το gameplay, ΑΙ, ύστερα τα modes και φυσικά η ποιότητα online. 

Εκεί που μπορούν να γίνουν πράγματα είναι σε arcade επίπεδο στυλ sociable soccer. Ίσως αν υπήρχε και μια ενδιαφέρουσα φυσική όπως το παιχνίδι που πρότεινε ο flokiman (Loney Mountains Downhill) κάτι μπορούσε να γίνει. Αλλά για να μπουν στο παιχνίδι της ΕΑ κ ΚΟΝΑΜΙ, το θεωρώ πολύ δύσκολο. 

• Like 3