Jump to content
broxopios

Γενική συζήτηση για Football Video Games

Recommended Posts

best-football-games_trans_NvBQzQNjv4BqqV

Ένιωσα την ανάγκη να ανοίξω αυτό το τόπικ για να συζητάμε γενικά για ποδοσφαιροπαίχνιδα, είτε είναι PES, είτε FIFA, είτε Sociable Soccer, Kick Off, Gameplay Football, Active Soccer, SWOS, Football Kingdom και πάει λέγοντας. 

• Like 2

μονο LMA MANAGER

CODEMASTER ξυπνα και βγαλε την παιχνιδαρα ξανα

lma2001_profilelarge.jpg1075487-lma1.jpg

681422-lma-manager-2002-playstation-2-sc3515_2004-07-29screen7_large.jpg

• Like 1

Πολύ λιώσιμο με το LMA Manager στο PS1. Πολλές ώρες καψίματος. Όμως από το 2000 που δοκίμασα το Championship Manager (νυν Football Manager), σβήστηκαν όλα τα άλλα μανατζεροϊδή που έχω παίξει. 

Τώρα αν κάποια εταιρεία ενσωματώσει gameplay με το βάθος ενός μανατζερ, είτε LMA είτε FM, νομίζω θα χάσουμε τον ύπνο μας σε επίπεδο καριέρας.

Γενικά θεωρώ ότι ο τομέας ποδοσφαιροπαίχνιδα έχει μείνει στάσιμος και έχουμε εγκλωβιστεί στις εταιρίες ΕΑ και ΚΟΝΑΜΙ. Σίγουρα ο χώρος έχει ανάγκη από νέο αίμα και νέους τίτλους. 

Και δεν ξέρω γιατί δεν ασχολούνται όπως παλιά οι εταιρίες με το δημοφιλέστερο άθλημα στον κόσμο. Αν υποθέσουμε μάλιστα ότι το πιο σημαντικό πλέον είναι ένα καλοστημένο online mode (τα δικαιώματα έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα. Σημαντικά αλλά προέχει το online), τότε με ένα καλό gameplay και με το πρόσχημα ενός καλού online mode, θα μπορούσε να ταράξει λίγο τα νερά. Σίγουρα είναι και τα γραφικά που θέλουν να είναι σε εντυπωσιακά για την εποχή επίπεδα, όμως με αξιοπρεπή γραφικά αλλά με εθιστικό gameplay και online, ίσως θα άξιζε η προσπάθεια. 

Νιώθω ότι ανήκω πλέον στη γκρίζα ζώνη όσον αφορά τα ποδοσφαιράκια. Δε με καλύπτει ούτε το FIFA, ούτε το PES. Δεν με "γεμίζουν" και χάνω πολύ γρήγορα το ενδιαφέρον μου. Μάλιστα χθες μου ήρθε στο μυαλό το Gameplay Football. Πόσο ελπιδοφόρα προσπάθεια. Θα μπορούσε να να είχε ωραίο αποτέλεσμα. Αλλά ένας άνθρωπος δε θα μπορούσε να το καταφέρει αυτό. Τουλάχιστον όχι ο Baz. Ξεκίνησε όμως φανταστικά. 

Προσπαθώ να δοκιμάζω ότι κυκλοφορεί. Εδώ και 2 χρόνια ανθίζουν τα arcade football games. Μ΄αρέσουν, περνάω ευχάριστα, αλλά δε με έχει κρατήσει για πολύ κανένα. Με ένα καλό online mode πιθανόν να ασχολούμουν περισσότερο. Για να να παίζω με φυσικούς αντιπάλους μιας και κανένας από την παρέα μου δε θα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο είδος. Ίσως το Socciable Soccer μέσα στη χρονιά να δώσει κάτι καλό. Θα δείξει.

Θα ήθελα όμως κι ένα ποδοσφαιράκι σε στυλ FIFA / PES. Λίγο λιγότερο arcade, περισσότερο tactical και ας μην έχει τις γραφικάρες των FIFA/PES. Ήδη περνάω ωραία ακόμη με το PES 6. Αλλά χρειάζεται τεχνολογία πιο κοντά στο σήμερα. 

• Like 4

δεν σε κρατανε τα τωρινα ποδοσφαιρακια διοτι δεν εχουν κατι το νεο να προσφερουν,ειναι αναμασημενη τροφη εδω και μια 5-6ετια,προσωπικα εδω και 2 χρονια εχω στραφει σε αλλα παιχνιδια και εχω αφησει τα ποδοσφαιρακια στην ακρη,φετος πηρα το φιφα 18 το οποιο ενω ηξερα απο το ντεμο ποσο χαλια ειναι αλλα ειπα να του δωσω μια ευκαιρια και φυσικα εκλαψα τα λεφτα μου,το πουλησα και ηρεμησα,δεν με βλεπω να ασχολουμαι ξανα με κανενα μεχρι να δω πραγματικα κατι καινουργιο και βασικα να δω να παιζεται ποδοσφαιρο γιατι αυτο που προσφερουν δεν ειναι ποδοσφαιρο.

• Like 4

ΑΠΛΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ!
PES 3, 4, 5, 6 ειχαν παρα πολλες ομοιοτητες, ηταν στημενα στην ιδια μηχανη.
Μεγαλωσαμε δεν ξεγελιομαστε ευκολα, δεν θαμπωνουμε απο κατι, η φαντασια μας εχει πεθανει.
Επισης εχουμε συνδεσει τους παραπανω τιτλους με εποχες παιδικες/φοιτητικες για αυτο μας επικαλουν αισθηματα ανεμελιας και νοσταλγιας.
Δατς ολ.

• Like 3

Βρε μεγαλωσαμε σου λεω.
Με θυμαμαι φοιτητη να λιωνω στα παιχνιδια, να δοκιμαζω demo, να λιωνω με αυτα και τοτε σκεψου δεν ειχα καν ιντερνετ σπιτι!
Στο PES 5 ειχα παιξει και γω δε ξερω ποσες σεζον μαστερ λιγκ... Καλα το μεγαλο καψιμο που εχασα εξεταστικες, πηρα κιλα, κτλ ηταν το Diablo 2 οπου το ειχα φτασει λεβελ 80+ paladin και δευτερο χαρακτηρα barbarian παλι καπου εκει λεβελ. Αρρωστος.
Τωρα αυτη η πρεμουρα για games εχει καταλαγιασει, κ η μπαλα παιρνει κ τα ποδοσφαιρακια

• Love 1
  • Like 2

Ουτε γω το δεχομαι οτι φταιει το οτι μεγαλωσαμε(μιλαω για μενα παντα)...σιγουρα παιζει κ αυτο τον ρολο του αλλα οπως γραφετε αν ειναι καλο το game  τοτε θα μας κρατησει...παλια στις καλες εποχες μαζευομασταν καθε καρυδιας καρυδι-ηλικιακα παντα-απο 20αρηδες κ 30αρηδες μεχρι κ 40αρηδες!

καθε χρονο με το που παιρνω το καινουριο προ τρεχω κανω καφε αναβω τσιγαρω κ κλεινομαι μεσα να το δω με την ιδια χαρα που το εκανα παλια κ ας ξερω οτι δεν θα ειναι ισως τοσο καλο(με αυτα που εχω δει κ ακουσει απο δω κ απο κει)...φυσικα στην πορεια (των ημερων) ξεφουσκωνει αυτη η χαρα κ σιγουρα δε φταιει η ηλικια αλλα το game....το γραφα κ στο αλλο τοπικ:τετοιο σκαλωμα με παιχνιδι που εφαγα με το bloodborne  ειχα να το φαω χρονια-κ δεν ειναι κανενα παιχνιδι επανασταση....αρα μεσα μου  η φλογα υπαρχει...τωρα με το προ ας πουμε,ακομη κ διπλα με φιλους συνεχεια με κουραζουν πολλες ωρες..το βαριεμε-ολοι μας δηλ...

Edited by Akis_Varg
  • Love 1
  • Like 2

ασχετο: βλεπω τωρα στην ΕΡΤ1 παγκοσμιο κυπελλο 1974  ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑ.....δεν θα ηταν ΜΑΜΑΤΟ να βγει ενα ποδοσφαιρακι με αναφορες σε εκεινη την περιοδο ...με αναλογους σωματοτυπους, κινηση....κλπ κλπ ...σιγουρα το γηπεδο και το πληθος που βλεπω δεν ειναι οπως η εικονα που εχουμε απο τη συγχρονη εποχη αλλα βγαζουν τρελη ποδοσφαιριλα, θα ελεγα :) 

• Like 2

Εντελως ασχετο...το να μενει καποιος προσηλωμενος στα παλια,απο καποια ηλικια και μετα των 40-50,δηλαδη ´τι καλο που ηταν το προ 6´,τι ωραιο ποδοσφαιρο παλια,τι ωραια χρονια ανεμελα που δεν υπηρχε ιντερνετ και παιζαμε μπαλα στι αλανες κλπ....προσεξτε το,κινδυνευετε με ανοια και αλτσχαιμερ.Το λεω με πολυ σοβαροτητα.Προσπαθηστε,οι μεγαλυτεροι ηλικιας περισσοτερο,να απολαμβανετε τα καλα της εποχης μας.Και εγω ελιωνα πες 6 και εσπαγα γονατα στις αλανες πριν πολλα πολλα χρονια,αλλα τωρα σε μεγαλη ηλικια πλεον,λιωνω και ευχαριστιεμαι πες και φιφα της εποχης μας και περιμενω τα καινουργια νεα.Με πολυ ενδιαφερον, ο γιατρος σας!

• Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 2
  • Dislike 1

Α, πολύ ωραία. Είναι καλό να έχουμε γιατρούς στην παρέα. Τι ειδικότητα έχεις; 

Ευτυχώς βέβαια, όπως φαίνεται από τα ποστ του τοπικ, κανείς δεν πάσχει από άνοια και Αλτσχάιμερ, αφού θυμόμαστε τα καλά των παλιών παιχνιδιών και για αυτό μπορούμε και κρίνουμε και συγκρίνουμε με τα καινούρια. Πάντως είσαι τυχερός που μπορείς και λιώνεις τα σημερινά, αν κι αυτό ίσως δεν είναι και τόσο καλό, διότι να ευχαριστιεσαι το ιδιο, μετά από τόσα χρόνια, μια κατάσταση στασιμη, δεν ξέρω, εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω. 

Είμαστε ανοικτοί πάντως σε ιατρικές συμβουλές κάθε ειδους κι επί πληρωμή μάλιστα, αν χρειαστεί....🙂

• Love 3
  • Like 1
  • Haha 3

Εχει δίκιο ο Toninio,είναι μεγάλη μας χαρά να έχουμε γιατρούς στο τόπικ.

Πες μας τι ασκήσεις να κάνουμε τι να τρώμε κλπ για ν αποφύγουμε την άνοια κλπ

Ασε και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας μην χρειαστεί για ώρα ανάγκης.......οσο για τιμή δεν υπάρχει πρόβλημα...

• Haha 3

Toninio την εποχη που λιωναμε στο ps1 και στο ps2 τα πες και τα φιφα,δεν υπηρχε τιποτα αλλο να ασχοληθεις.Ουτε τα φορουμ να αναλυεις το βιντεακι στο youtube και το πως παιζουν οι διασημοι youtubers,ουτε τα σοσιαλ μιντια να χαζευεις,ουτε καν ποδοσφαιρο δεν ειχε η τηλεοραση εκτος απο καποια ελαχιστα ματς τα Σαββατοκυριακα και τοσα σαιτ για πληροφορηση αθλητικα και μη στο ιντερνετ.Πως θα περναγες την ωρα σου?Επαιρνες το πες και το ξεσχιζες.Εχω κανει και 14ωρο σε μανατζερ γκειμ εκεινη την εποχη.Τωρα παιζεις μια ωρα και βαριεσαι γιατι υπαρχουν κι αλλα χιλιαδες πραγματα να ασχοληθεις στο ιντερνετ.

• Like 1
  • Thanks 1

15 hours ago, athe said:

Εντελως ασχετο...το να μενει καποιος προσηλωμενος στα παλια,απο καποια ηλικια και μετα των 40-50,δηλαδη ´τι καλο που ηταν το προ 6´,τι ωραιο ποδοσφαιρο παλια,τι ωραια χρονια ανεμελα που δεν υπηρχε ιντερνετ και παιζαμε μπαλα στι αλανες κλπ....προσεξτε το,κινδυνευετε με ανοια και αλτσχαιμερ.Το λεω με πολυ σοβαροτητα.Προσπαθηστε,οι μεγαλυτεροι ηλικιας περισσοτερο,να απολαμβανετε τα καλα της εποχης μας.Και εγω ελιωνα πες 6 και εσπαγα γονατα στις αλανες πριν πολλα πολλα χρονια,αλλα τωρα σε μεγαλη ηλικια πλεον,λιωνω και ευχαριστιεμαι πες και φιφα της εποχης μας και περιμενω τα καινουργια νεα.Με πολυ ενδιαφερον, ο γιατρος σας!

Όταν περνάς τα 35.........και παίζεις ηλεκτρονικό ποδόσφαιρο.....και επειδή λογικά θα χει σταματήσει να παίζεις ον λαιφ ποδόσφαιρο(όχι 5×5......προς Θεού.....) θες αυτό που παίζεις να σε εκφράζει.....Όσο το δυνατόν περισσότερο. Αν λοιπόν αυτό που παίζεις έχει τα χαρακτηριστικα εκείνα τα οποία σε ευχαριστουν........το επιλέγεις......π.χ να ψάξεις ένα παίχτη να δεις τα στατιστικά του, αν ταιριάζει στο σύστημα στο στυλ της ομάδας σου.......κτλ. 

Όσον αφορά το παρελθόν......του ποδοσφαίρου.......αν δεν ξέρεις το παρελθόν χάνεις και το μελλον (εννοείται και το παρον). Ο Μιχαλης  είπε ότι είδε τον ημιτελικό του 74' μεταξύ Ολλανδίας και Βραζιλίας. Αν κάποιος κάτσει και δει αυτό το ματς......θα του δημιουργηθου........διάφορα συναισθήματα.....άλλοτε άσχημα(μπορεί και περνάνε σήμερα από 4 κόκκινες η κάθε ομαδα) και άλλοτε ωραία( Κροιφ Νεεσκενς Ρεζεμπρικ Ριβελινο Γκαριντσα......). Αλλά το μάθημα που μας δίνει αυτό το ματς είναι το τεχνητό οφσάιντ. Έπαθα την πλάκα μου με αυτή τη καλοδούλεμενη μηχανή του Μιχελς.......απίστευτο. Πραγματικά τη λέω μηχανή, επειδή μόνο γρανάζια θα δούλευαν με αυτό το τρόπο....Επίσης η κάλυψη θέσεων........έβλεπες τον κροιφ αμυντικό χαφ και τον Ρεσεμπρικ αριστερό μπακ.......

Ορίστε λοιπόν........από που ξεκίνησαν κάποια πράγματα....

Edited by vagoe
  • Love 2
  • Like 1

Mα εννοείται, χωρίς το παρελθόν, δεν υπάρχει ούτε παρόν ούτε μέλλον, από την άποψη ότι τα πράγματα έχουν μία ροή και συνέχεια, κι αν ξέρεις το παρελθόν, μπορείς και εκτιμάς καλύτερα το κάθε τι. 

Πάντως, γενικώς πιστεύω δεν έχει κανέναν συσχετισμό το αν παίζει κανείς 5x5 ή 7x7 ξέρω γω με το αν θα εκτιμήσει κι ευχαριστηθεί το ηλεκτρονικό ποδοσφαιράκι. Ευτυχώς το έχουμε διατηρήσει με τους φίλους κάθε εβδομάδα και λέω με σιγουριά ότι προσωπικά δεν αποζητάω σε ένα football game αυτό που θα μου έλειπε αν δεν παίζαμε έξω στο mini soccer. Το football game είναι κάτι άλλο πάλι, διαφορετικό και από τα υπόλοιπα games. Νομίζω αποζητάμε από αυτό την ποδοσφαιρική μαγεία ενός αγώνα που θα βλέπαμε ξέρω γω στην TV, αλλά με δική μας αλληλεπίδραση. 

Αthe, σε αυτό που λες δεν μπορώ να διαφωνήσω. Πιο απλά τα πράγματα τότε, πιο λίγα να κάνεις και να ασχοληθείς, περισσότερος ο χρόνος που θα αφιερώναμε σε ένα παιχνίδι και θα κολλάγαμε. Πάντως, θα επιμείνω, η επιτυχία των τότε τίτλων πιστεύω ήταν κατά κύριο λόγο εξαιτίας της ποιότητάς τους (πρόσφεραν επαναστατικό gameplay για την εποχή) και θεωρώ ότι κάποια πράγματα τα έκαναν καλύτερα από τα σημερινά.....

δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα εγω οπως ειμουν 7 ετων ή 15 ετων ειμαι ακομα το ιδιο τωρα στα 30...παιζω παιχνιδια, επιτραπεζια, γιο γιο, τακα τακα μπιλιες, εχω φιγουρες gijoe, batman, ολα τα παντα ναι δεν παιζω οπως μικρος αλλα τα εχω και τα βλεπω και χαιρομαι στο φουλ! μαγκες το μυστικο ειναι να μην χασεις ποτε την παιδικοτητα σου, αν την χασεις τοτε ΔΕΝ ΖΕΙΣ, να θυμαστε παντα το εσωτερικο παιδι μεσα σας!!! λοιπον παμε τωρα να ποσταρω τα ποδοσφαιρακια που επαιζα παλια...

αυτο πρεπει να ηταν το πρωτο ποδοσφαιρακι που επαιξα τοτε 5 ετων, στο αταρι του θειου μου τοτε..cb8d314727555c2937930dc0bc5574f7.jpg

μετα επαιζα στον φιλο μου διπλα τον γειτονα στο sega του sensible soccer, να πω την αληθεια δεν μου αρεσε πολυ αυτο το game αλλα οκ...

images?q=tbn:ANd9GcQv4nVbLlwv9waQBcfhG-p

αντιθετως το παρακατω το γουσταρα ποιο πολυ στο super nintendo

512dc42cbda29.png

επισης στον φιλο μου διπλα επαιξα πρωτη φορα στο snes το φιφα 96 και απλα πορωθηκα..

images?q=tbn:ANd9GcSoBb3XDmuubpoYkZerlhx

αργοτερα γινεται το μεγαλο μπαμ...fifa 99..απλα θεικο...με μαγεψε κυριολεκτικα στο ps1...και επειδη το γουσταρα πολυ αγορασα στα καπακια και το fifa 98 για να δω τι ειχα χασει και επισης το ελιωσα και αυτο ειδικα λογω του 5χ5 που ειχε!!!!

images?q=tbn:ANd9GcTtd3UtYKf51y11g9oEjqf

την ιδια εποχη ομως επαιξα και το προ..και απλα μπηκε το μικροβιο μεσα..

images?q=tbn:ANd9GcQnTYK3QunuYiYFXRKUHmD

ε μετα συνεχιζα να παιζω αρκετα ποδοσφαιρακια στο ps1 παντα, οπως this is football, actua soccer, kick off, lma manager, uefa champions league, uefa euro, world cup, michael owen soccer, ronaldo v football, puma soccer, iss pro evolution, olympic soccer, goal storm, inernational super star soccer pro και αλλα τοσα τοτε, βασικα πρεπει να ειχα οοοοολα τα soccer games του ps1 καθως τοτε ειχαν εναν φιλο που ηταν απο τους πρωτους τοτε που ειχε σπιτι του cd recorder οποτε μου εγραφε οτι υπαρχει στο ps1 και ελιωνα...:D

καπου το 2001 ειδα το fifa 01 στο ps2..και μαγκες πραγματικα ειπα τι παιχνιδαρα, τι γραφικαρες ειναι αυτες...το επαιζα σε ενα μαγαζακι στην γειτονια τοτε που ειχε μεσα κονσολες και επαιζες...δεν ειχα ακομα ps2..μετα απο λιγο καιρο μου το πηραν xmass δωρο, αλλα ΔΕΝ πηρα το φιφα 2001 τελικα, αλλα πηρα το pro evolution χωρις καν να το δω καπου, γιατι ηξερα οτι θα σπερνει ετσι και αλλιως....ε μετα το αφησα οριστικα το φιφα....για πολλα χρονια...ΜΟΝΟ ΠΡΟ απο το τοτε εως το 2010...επαιξα λιγο σε ντεμο το πεσ2011 δεν μου αρεσε καθολου ξενερωσα...ε και μετα καθε χρονο τα ιδια..επαιζα μονο το ντεμο ξενερωνα και τελος..το 2015 κατεβασα το φιφα και μου αρεσε αρκετα..οποτε απο το 2015 εως σημερα καθε χρονο κατεβαζω το ντεμο και αν μαρεσει το αγοραζω...επισης το προ απο το 2015 καθε χρονο το αγοραζω...

αντε να δουμε φετος....ενοειται θελω να βγει και αλλη εταιρια με soccer game, το θελω πολυ κιολας, φιφα και προ μονο πλεον δεν αρκουν....αλλα οπως εχω ξαναπει, οσο χαλια και να ειναι το προ καθε χρονο, σαν gameplay παλι μου αρεσει περισοτερο απο το φιφα..αν καποτε βγει ενα φιφα στα γουστα μου δεν θα πω οχι...!;)

κατι που μου σκασε τωρα...δεν θα ξεχασω το 2003-4 καπου εκει δεν θυμαμαι ακριβως..στο ps2 που πηρα το προ τοτε με τα ελληνικα συνθηματα, που απο οτι θυμαμαι πρεπει να ηταν και απο τα παιδια εδω μεσα wehellas....απιστευτο συναισθημα τοτε! :) 

Edited by Ronaldo98IssPro
  • Love 1
  • Like 1
  • Thanks 1

Αυτό που έβαλε ο Ronaldo το πρώτο, ήταν και εμένα το πρώτο ποδοσφαιράκι μου σε έγχρωμη κονσόλα, γενικά το πρώτο μου ήταν το Magnetic Soccer στο Gameboy που ήταν ένα ξύλινο ποδοσφαιράκι  (table soccer).
220px-Magnetic_Soccer_box_art.jpg

Έπαιζα διπλά με τον πατέρα μου τότε, ήμουν πολύ μικρός για να παίζω διπλό με φίλο. Αυτό που μου έκανε πάντα εντύπωση ήταν που οι τερματοφύλακες ειδικά στην πρώτη δυσκολία τρέχανε πάντα έξω από το τέρμα προς τη γραμμή της περιοχής ή το κόρνερ και βάζαμε γκολ :p Μπορείτε να το δείτε και παρακάτω:

Κοιτάξτε πάντως τι βρήκα και μου έκανε μεγάλη έκπληξη:

1)KONAMI HYPER SOCCER (1992) : Μοιάζει φοβερό εξ όψεως ,δεν το έχω παίξει, δείτε "μοντέλα" παικτών , σε μία εποχή που οι παίκτες στα ποδοσφαιράκια είχαν μέγεθος και αναλογίες σαν το sprite του Super Mario. Αυτή είναι η ΚΟΝΑΜΙ που θαυμάσαμε κάποτε, πάντα μπροστά από όλους τους υπόλοιπους.

2)J-League Winning Goal ΝΕS 1994 (EA Victor) : Να λοιπόν και μία εποχή που η ΕΑ, έστω και η θυγατρική της στην Ιαπωνία που έκλεισε το 2003 σύμφωνα με το wikipedia, έβγαζε ποδοσφαιράκια πρωτοποριακά και με πολύ καλύτερα "μοντέλα" παικτών για τα τότε δεδομένα .Παρότι βγήκε το 1994, όπου είχε βγει ήδη το ISS της ΚΟΝΑΜΙ για SNES, δεν παύει να είναι πολύ καλό για τα στάνταρ του NES.  Μου προκαλεί πραγματικά εντύπωση, γιατί αν πάρετε και δείτε τα αντίστοιχα  FIFA της μαμάς ΕΑ που κυκλοφόρησαν από το 1994 και μετά ,για το ανώτερο SNES, θα δείτε ότι οπτικά και παικτικά είναι κατά πολύ αθλιότερα!Μπράβο "πρώην" Ιαπωνική ΕΑ!

https://en.wikipedia.org/wiki/J-League_Winning_Goal

Edited by slamsoze
  • Love 2
  • Like 2

Πολύ ωραία αυτά με το παρελθον

Κρίμα(ς) που κάποιοι δεν είχαμε γεννηθεί τότε όμως γαμώτο.

• Haha 2

Τα καλυτερα ειναι αυτα που ζουμε τωρα και αυτα που ερχοντε.

η καθε εποχη εχει τα ωραια της...απλα πλεον τα παλια ποδοσφαιρακια δεν παιζονται..αντε το πολυ ενα ημιχρονο ετσι για το χαβαλε, μεχρι εκει ομως..μετα τζουζουνε τα ματια, ζαλαδες και τα σχετικα...προσωπικα ειμαι απογοητευμενος με τα ποδοσφαιρακια, γιατι βλεπω οτι ολα τα games κανουν αλματα και μονο αυτα μενουν σταθερα...δεν γινεται αλλο πρεπει κατι να γινει..δεν ξερω..μια νεα εταιρια να ερθει μπροστα θα ηταν το καλυτερο..κοιταχτε δω τι φτιαχνουν τα ατομα..αυτοι πραγματικα ειναι στην εποχη τους..ετσι πρεπει να γινουν τα ποδοσφαιρακια..ειναι η ιδια εταιρια που βγαζει το rush footballl..μα τι να λεμε τωρα..ενα τετοιο ποδοσφαιρακι αν εβγαινε τον σεπτεμβρι  θα πουλαγε ανετα πανω απο 300-500 εκατομυρια παγκοσμιως..το πιστευω...αντε να δουμε ποιος θα κανει πρωτος αυτην την κινηση..........πως και πως περιμενω εκεινη την στιγμη που θα δουνε τα ματια μας τετοια γραφικα και gameplay σε soccer game...

@flokiman αυτο το γρασιδι να δουμε φιλε σε ποδοσφαιρακι και αντε γεια μετα...θα αγορασω πολυθρονα αναπαυτικη και για κανα μηνα δεν θα σηκωθω...θα λιωσω:pp

Edited by Ronaldo98IssPro
  • Like 1

On 5/31/2018 at 3:48 ΠΜ, Ronaldo98IssPro said:

η καθε εποχη εχει τα ωραια της...απλα πλεον τα παλια ποδοσφαιρακια δεν παιζονται..αντε το πολυ ενα ημιχρονο ετσι για το χαβαλε, μεχρι εκει ομως..μετα τζουζουνε τα ματια, ζαλαδες και τα σχετικα...προσωπικα ειμαι απογοητευμενος με τα ποδοσφαιρακια, γιατι βλεπω οτι ολα τα games κανουν αλματα και μονο αυτα μενουν σταθερα...δεν γινεται αλλο πρεπει κατι να γινει..δεν ξερω..μια νεα εταιρια να ερθει μπροστα θα ηταν το καλυτερο..κοιταχτε δω τι φτιαχνουν τα ατομα..αυτοι πραγματικα ειναι στην εποχη τους..ετσι πρεπει να γινουν τα ποδοσφαιρακια..ειναι η ιδια εταιρια που βγαζει το rush footballl..μα τι να λεμε τωρα..ενα τετοιο ποδοσφαιρακι αν εβγαινε τον σεπτεμβρι  θα πουλαγε ανετα πανω απο 300-500 εκατομυρια παγκοσμιως..το πιστευω...αντε να δουμε ποιος θα κανει πρωτος αυτην την κινηση..........πως και πως περιμενω εκεινη την στιγμη που θα δουνε τα ματια μας τετοια γραφικα και gameplay σε soccer game...

@flokiman αυτο το γρασιδι να δουμε φιλε σε ποδοσφαιρακι και αντε γεια μετα...θα αγορασω πολυθρονα αναπαυτικη και για κανα μηνα δεν θα σηκωθω...θα λιωσω:pp

Η Inspired βγαζει virtual sports (οπως το rush football) τα οποια τα πουλαει σε εταιρειες οπως ο ΟΠΑΠ. 
Ολα ομως ειναι prerendered, δεν ειναι real time,  ειναι σαν να βλεπεις ταινια CGI, απλα εχουν φτιαξει 100 περιπου σεναρια και τα αναπαραγουν.
Ειναι σαν να συγκρινεις cut scene η intro βιντεο με κανονικο gameplay. 
ΤΕλειως ανομοια πραγματα. 

Οσο για τα ποδοσφαιρακια και αυτα εχουν κανει αλματα, (μεγαλο αλμα ηταν της EA το 2007-8 που αλλαξε τη μηχανη οπως και το 2010-11 που εβγαλε ενα πολυ καλο παιχνιδι) Η ΚΟναμι δοκιμαζει αλλαγες πιο συχνα, 2011, 2012, 2014, 2015 κτλ, δειτε ομως τη διαφορα σε σχεση με τα παλια ποδοσφαιρακια σε θεματα φυσικης, animation, συμπεριφορας μπαλας, γραφικων κτλ. 
Απλα θεωρω η εξομοιωση σε ενα σπορτ ειναι οτι πιο δυσκολο μπορει να υπαρξει.
Και για οσους πουνε για το 2Κ μια χαρα θεματακια εχει, και γκλιτς και πετσοκομμενα ανιμεησον, και αφυσικα κολιζιον και ολα μεσα.

Edited by flokiman
  • Love 1
  • Like 1

Top Spin 4 .Να ενας εξομοιωτης σπορ που μου ηρθε κατευθειαν στο μυαλο και που αποδιδει πιστα το αθλημα του τεννις.Αφου εγινε σε αυτο τοτε μπορει καλλιστα να γινει και στο ποδοσφαιρο αλλα και στο μπασκετ(θεωρω πως ειναι σε πιο σωστη κατευθυνση στο μπασκετ).Αυτο θα γινει οταν σταματησει να βγαινει τιτλος καθε χρονο,ποτέ δηλαδη

• Like 1

2 hours ago, Mean_Machine said:

Top Spin 4 .Να ενας εξομοιωτης σπορ που μου ηρθε κατευθειαν στο μυαλο και που αποδιδει πιστα το αθλημα του τεννις.Αφου εγινε σε αυτο τοτε μπορει καλλιστα να γινει και στο ποδοσφαιρο αλλα και στο μπασκετ(θεωρω πως ειναι σε πιο σωστη κατευθυνση στο μπασκετ).Αυτο θα γινει οταν σταματησει να βγαινει τιτλος καθε χρονο,ποτέ δηλαδη

Πάντως οι πιστοί του αθλήματος λένε ότι το τένις που αγγίζει παικτικά την πραγματικότητα είναι το tennis elbow.  Αλλά και το Top Spin 4 θυμάμαι μου είχε αρέσει αρκετά. 

Τώρα στα ποδοσφαιράκια σίγουρα είναι λίγο πιο σύνθετα τα πράγματα μιας και μιλάμε για 11vs11 και όχι 1vs1. Πάλι όμως θεωρώ ότι μπορεί μια εταιρία ή μια ομάδα ατόμων να βγάλει ένα πολύ καλό ποδοσφαιράκι. Ήδη ο Baz με το Gameplay Football, μόνος του, έφτιαξε μια πολύ καλή βάση. Σκεφτείτε να είχε μια ομάδα 10-20 ατόμων από πίσω του. Άλλος για γραφικά, άλλος για ΑΙ, άλλος για animation, άλλος για mode κλπ. Χωρίς ο στόχος να είναι τα δικαιώματα και ούτε τα σούπερ-ντούπερ γραφικά, νομίζω ότι θα μπορούσαν να δημιουργήσουν κάτι πολύ καλό. 

• Like 1

Διαφωνω οσον αφορα το tennis elbow.Κρινοντας απο βιντεακια που εχω δει (δεν το εχω παιξει) ,μου βγαζει ενα παιχνιδι full arcade χωρις βαθος στο gameplay του οπως το top spin 4.Anyway το θεμα μας ειναι οτι στα ποδοσφαιρακια  περα της ΑΙ που σαφως και ειναι δυσκολη λογω του 11vs11 οπως ειπες  ,ολα τα υπολοιπα θεωρω πως μπορουν να εξομοιωθουν και αν κρινω απο τη δικη μου οπτικη θεωρω οτι κανενα δεν εχει φτασει το 50%(συμβολικο ειναι το ποσοστο μην παρεξηγηθω) .Αν θα εβαζα καποια θα ηταν τα εξης με αυξουσα σειρα : pes 5, fifa 11(PS3), fifa 13 , pes 6 ,pes 2018 , fifa 14(PS4).Απο ολα τα ποδοσφαιρακια που εχω παιξει καθε χρονο εδω και 15 χρονια ,τα συγκεκριμενα αυτα τα 6 εχουν δειξει κατι διαφορετικο κατι προς μια αλφα σωστη κατευθυνση με τελευταιο χρονολογικα το pes 2018.