Jump to content
Costas

MUNDIAL 2018 {Official Topic}

Recommended Posts

Kαλα κ γω το χαρηκα που εχασε η γερμανια-δεν υποστηριζω γερμανια(ποδοσφαιρικα παντα)...εξαλλου δεν εχει κ πολυ σχεση με περασμενες δεκαετιες!αλλα ωραιο ματσακι...το μεξικο πρεπει να ηταν μπουσταρισμενο σε καποιες φασεις:D

Αλλα κ η βραζιλια δεν επεισε που λεμε(φυσικα κ δε μπαινουν ολα) ...ισως την υποτιμησε ισως κρατουσε δυναμεις....θα δειξει.......γενικα παντως μ αρεσουν οι εκπληξεις!

Ρε συ Αντωνη ..νομιζα οτι εκανες πλακα....τι παγακια στην μπυρα?!!ασε που σ εμενα δε θα προφταιναν να λιωσουν!!

• Haha 4

Χαμένη μέρα χθες. Με το γάμο τελικά έχασα τα 2 τελευταία ματς. Προσπάθησα λίγο με το κινητό να δω μέσω ΕΡΤ αλλά δε βλέπεις ματς έτσι. Είδα όμως χθες το βράδυ σε επανάληψη τη Βραζιλία και τώρα στις 11 στην ΕΡΤ3 έχει τη Γερμανία. Ούτε μπύρα δε μπορώ να πιω τέτοια ώρα. Χαλάλι θα τη βγάλω με καφεδάκι. 

Πάντως πανηγύρισα και τα 2 σκορ χθες. Πολύ ενδιαφέρον το μουντιάλ. Και αναμένουμε ματσάρες από Αργεντινή, Γερμανία, Βραζιλία στα επόμενα μιας και θα ματώσουν για να κερδίσουν. 

• Like 3

μ@λ@κι@ μου αλλα νυσταζα απειρα...παντως ναι δεν εχω δει καλο ποδοσφαιρο...η brazil δεν επεισε πως αξιζε την νικη...το φαουλ που παραπονιουνται ειναι τερμα φλωρικο για να το σφυριξει κανεις...

το παιδι ειναι βλαμμενος φαινεται απο τα παντα...πως κινειται πως μιλαει τι κανει...σαν τον πογκμπα

• Like 1

Akis, γεμίζουμε μια μεγάλη ποτήρα με μπύρα και 38 παγάκια και πίνουμε εκει πέρα μέχρι να βραδιάσει 😅. Είναι περισσότερο η αίσθηση ότι τώρα αράζω με τις ώρες και βλέπω μπάλα μέχρι να μην πηγαίνει άλλο. 

Buddha, θα συμφωνήσω φίλε, αυτή η μόδα του τικι τακα κι εμένα δεν μου αρέσει κι είναι κάτι που πάνε να μιμηθούν πολλοί, με τη Γερμανία ήδη να το έχει κάνει κανόνα. 

Η Βραζιλία φυσικά κι έχει προβληματα. Τικι τακα όμως δεν παίζει κι αυτό είναι κάτι που ευτυχώς δεν έχει συμβεί κι ούτε πρόκειται μάλλον. Ασφαλώς κι έχει χάσει αρκετά την ταυτότητά της και δεν είναι η μόνη. Ο κυριότερος λόγος: ως τη δεκαετία του 90 δεν έφευγαν τόσο πολλοί βραζιλιανοι με μεταγραφή. Έτσι το πρωτάθλημα διατηρούσε τη δυναμική και την ταυτότητα του κι οι ποδοσφαιριστές ανδρωνονταν σε αυτο το καθαρά βραζιλιάνικο περιβάλλον. Έχω βρει ότι περίπου 2000 βραζιλιανοι έχουν φύγει τα τελευταία χρόνια (δεν θυμάμαι τώρα σε τι διάστημα. Ας πούμε την τελευταία 15ετία) με μεταγραφή σε νεαρή ηλικία (με την Αργεντινή να ακολουθεί με 1000 περίπου). Έτσι χάνεται η ταυτότητα κι αποδυναμώνεται τελείως το εγχώριο πρωτάθλημα. Ίσως είναι κι άλλοι λόγοι. Πάντως το πρόβλημα είναι γενικότερο. Καμία χώρα δεν βγάζει πια τους παικταραδες του παρελθόντος. Ψάχνεις με το κυαλι για μεγάλες κλάσεις, γιατί τώρα μαθαίνουν πρώτα τακτική, από μικρά παιδιά. 

Νομίζω κι εγώ ότι θα φτύσουν αίμα πολλοί μεγάλοι για να προκριθούν και μην έχουμε και τίποτα τρανταχτες εκπλήξεις. Επίσης, κάτι μου λέει ότι αυτή τη φορά θα κάνει το επόμενο βήμα κάποια ομάδα από αυτές που όλο δεν τα κατάφερναν σε Μουντιάλ, πχ Βέλγιο, Μεξικό, Πορτογαλία, Κολομβία, και μιλάω να φτάσουν μακριά, ως τους 4 ας πούμε.

Γενικά παντως, αν και δεν παίζεται μπαλαρα (δεν το περιμέναμε φυσικά), βλέπεται ευχάριστα....

Edited by toninio
  • Like 3

..αυτή τη βδομάδα θα μπορέσουν να βγούν κάποια πρώτα συμπεράσματα ..αρκετά φαβορί θα είναι με τη πλάτη στον τοίχο και ελπίζω να έχουν οι αγώνες περισσότερο ενδιαφέρον, διότι ως επί το πλείστον μέχρι στιγμής είναι  "χλιαρό" το θέαμα..

περιμένω με ενδιαφέρον τη Ρωσία σήμερα, στο πρώτο ματς, με τους "προσκόπους" από τη Σ. Αραβία, έτρεξαν για πλάκα 118 ολόκληρα χιλιόμετρα ..με διαφορά από τα 111 της 2ης Αυστραλίας ..με τις περισσότερες ομάδες να μην ξεπερνάν τα 105 

..θεωρώ πως με ή χωρίς Σαλάχ θα τους καταφέρουν τους Αιγύπτιους 

ελπίζω η Σενεγάλη να δείξει κάτι διαφορετικό από τις υπόλοιπες της Αφρικής που απογοητεύουν, με εξαίρεση την Τυνησία που έπαιξε λίγο μπαλίτσα εχθές..

..η Αγγλία μ' άρεσε , έβγαλε ενέργεια, αλλά θα' θελα να δω και ένα δίδυμο Κέιν Βάρντι αντί του χασογκόλη  Στέρλινγκ

νομίζω πάνε για οχτάδα και τον Κέιν χρυσό παπούτσι..

• Like 1

Βρε λέτε να παίξουμε καμία Αγγλία για τελικό στο στοίχημα; Τώρα που μετά από τόσες αποτυχίες σε Μουντιάλ χλευάζεται κι από τους ίδιους τους Άγγλους, ίσως είναι η στιγμή να κάνει το μπαμ (κάποια στιγμή θα γίνει αυτό σίγουρα). Δεν πείθει ακόμα βέβαια.

Ο Carlos Sanchez έκανε την πατάτα στην αρχή και την πάτησε η Κολομβία. Μπράβο και στη Σενεγάλη. Δεν το είδα όλο το ματς, αλλά πρέπει να ήταν καλή. 

Όντως αυτήν την εβδομάδα θα ξεκαθαρίσουν κάπως τα πράγματα, αλλά σίγουρα πολλά θα παραμείνουν για την τρίτη αγωνιστική.....

Νομιζω είναι από τα ελάχιστα Μουντιάλ που κανείς μεγάλος δεν είναι πανίσχυρος ή στο peak του. Βραζιλία-Αργεντινή έχουν τα δικά τους, πάνε και δεν πάνε. Γερμανια, σταθερή αλλά δεν εχει τη φρεσκάδα του 14, κι αυτό φάνηκε κι από το euro. Ισπανία, σε μεταβατικό στάδιο (ίσως έδειξε τα καλύτερά στοιχεία από όλους ως τώρα, παρά το 3-3). Γαλλία, φουλ ταλέντο, αλλά εξακολουθεί να μην παίζει μπάλα. Ιταλία-Ολλανδια από τον καναπέ τους. 

Νομίζω ότι πρέπει γενικώς στο ποδόσφαιρο να ολοκληρωθεί ένας κύκλος και να επιστρέψει η ατομική ποιότητα και τεχνική στους παίκτες. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτο, έτσι όπως έχει πάει η δουλειά....

• Like 3

μια ισπανια που νικησε κατα τυχη σε ενα ιραν που δεν του αξιζε τοσο να χασει....και γενικα με τις μεγαλες ομαδες να μην δειχνουν αρκετα μεγαλες εως τωρα...

Ιούνιος μήνας και από τότε που ξεκίνησε το Μουντιάλ βρέχει κάθε μέρα! Αν αυτό δεν είναι ξεκάθαρο σημάδι ότι ήρθε η ώρα της Αγγλίας, τότε δεν ξέρω ποιο είναι.  :p

• Haha 4

Αν οι μικρότερες ομάδες καταλάβουν ότι οι μεγάλες δεν είναι και τόσο πολύ καλύτερες στην πραγματικότητα, θα κάνουν πολλές κηδείες. Πάνε οι εποχές που οι μεγάλες είχαν μέσα 10 παικταραδες και καθάριζαν εύκολα. Φταίνε βέβαια κι αυτές, γιατί όσο είναι χι το ματς, κλείνονται στο καβούκι τους. Μετά, μόλις το φάνε, βγαίνουν για να ισοφαρισουν. Άρα ρε φίλε, μπορείς να παίξεις κι εσύ πιο μπροστά, να κάνεις παιχνίδι κλπ. Γιατί να κλειστεις τόσο πολύ και για τόση ώρα ; (για αυτό χάνουν. Όταν δέχεσαι συνεχή πιεση, κάποια στιγμή το τρως). Είναι πολλά βέβαια, η ψυχολογία, ο φόβος κλπ και συχνά η αντίδραση μιας ομάδας συμβαίνει και αυτόματα/αυθόρμητα. Εγώ δεν είδα οι παίκτες του Μαρόκου και του Ιράν να μην ξέρουν μπάλα ή να είναι ατομικά τόσο χειρότεροι, ίσα ίσα. Εντάξει, δεν μπορούν να έχουν τη χημεία και της Ισπανίας ας πούμε, που καλλιεργεί το ποδόσφαιρο κατοχής εδώ και πολλά χρόνια, αλλά ατομικά δεν υστερούν. 

Αύριο έχει ζορικο ματς η Αργεντινή, ενώ θα χαρώ πολύ να κάνει καμία καλή το Περού στη Γαλλία, αν και δύσκολο.

• Like 1

Tι ξυλο εφαγε η "αλμπισελεστε" ρε σεις?:hehe:βεβαια κ η κροατια δεν ειναι κανενα χωριο....απο την αλλη,λαθη γινονται κ θα γινονται αλλα οταν εισαι εντελως ασυνδετη σαν ομαδα κ περιμενεις απο τον κοντο να κανει μαγικα χωρις να εχει καμια βοηθεια εδω(καμια σχεση με μπαρτσα)αυτα παθαινεις.....τωρα αντε γεια...πολυ δυσκολα θα περασει!

"Δε θα παρεις κυπελλο ποτεε,ρε κοντεε ρε κοντεεε"!

• Like 1
  • Haha 1

Η Αργεντινή πάσχει από αυτό που πάσχει και η Βραζιλία. Ποδοσφαιρικές ομοσπονδίες της πλάκας, καταστάσεις εντελώς χύμα. Ταλέντο έχουν και μπόλικο, δεν είναι ότι δεν έχουν παίκτες. Από πλάνο, οργάνωση και τέτοια όμως, σκ@τα. Αλλάζουν συνεχώς προπονητές και οι περισσότεροι δεν είναι καλοί. Τώρα αυτός ο Σαμπαολι, μουρλος φαίνεται. Ίσως δεν κόλλησε καλά και το σύστημά του με τους δεδομένους παίκτες. Αλλά όχι βασικός ο  Dybala ας πούμε; Είναι κι άλλα βέβαια, διαφοροι λόγοι. Μπορεί ακόμα να προκριθεί, αν και έτσι όπως παρουσιάζεται...

Κι αυτός ο Μέσσι,  εντάξει, δεδομένο ότι είναι παικταρας, αλλά για εμένα ούτε καν στην πρώτη πεντάδα, μην πω δεκάδα των κορυφαίων όλων των εποχών. Ο Μαραντόνα ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερος και το λέω επειδή τον είδα. Κι ήταν και μεγαλος ηγέτης, που τούτος εδώ ούτε κατά διάνοια. 

Κάτσε μην έχουμε τίποτα κηδείες και με τη Βραζιλία αύριο, γιατί κι αυτή δεν πατάει καλά. Κι αυτή η Γαλλία ρε παιδί μου, δεν έχει καλό σύνολο, δεν παίζει μπάλα. 

Τέσπα, έχει ψωμί ακόμα....

• Like 2

Σιγουρα μπορει κ γω βασικα την θελω να συνεχισει να δουμε κανενα "ντερμπυ".....ο προπονητης οντως εκτος τοπου κ χρονου...δε ξερω αν πριν του βγηκαν τα συστηματα με αυτους τους παικτες που εχει στη διαθεση του.....

Για μαραντονα κ μεσσι συμφωνω εννοειται...φυσικα αλλα τα δεδομενα τοτε αλλα σαφως κ αλλη κλαση(btw ημουν μεσα στην τουμπα τοτε με Ναπολι-μαραντονα καρεκα κλπ)...ευτυχως στο σοι ειμαστε ποδοσφαιροφιλοι:p

Τωρα για την βραζιλια δε πιστευω να εχει προβλημα(γμτ ειναι νωρις το ματς)...η κοστα ρικα δε μπορει να κανει την ζημια...θα κλειστει πισω...εχει κ τον Ναβας αλλα τι να σου κανει κ αυτος....παντως πιστευω να δουμε θεαμα!(κ ειδικα απο την βραζιλια επιβαλλεται!)

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

δεν μπορω να σχολιασω τωρα αλλα....

When you’re supposed to sign stand-out players from World Cup, but everyone performing are already your players.
35882183_1724505940965469_60444504508271

35883010_10155316045991901_1829768729383

35973362_1471425019629492_60982822523602

• Love 1
  • Haha 3

Eχω λιγη καφριλα ακομα

Οι αντιδράσεις των Αργεντινών μετά το χθεσινό κοκομπλόκο

• Haha 3

Μας εβγαλε την πιστη η βραζιλια παλι ε Αντωνη?:D στο πρωτο παλι δεν επεισε...μια σωστη φαση δεν εκανε που να απειλησει σοβαρα...φυσικα κ η κ.ρικα ειχε ψιλοκλειστει..ειχε κ τον Ναβας που κατεβασε ρολα

στο δευτερο ειδαμε λιγο μπαλα...κ με τις αλλαγες του προπονητη που δικαιωθηκε....λιγο αδικο για την κ.ρικα αλλα ετσι ειναι....κ το πεναλντυ σωστα το ακυρωσε ....τραβηγμενο....ετσι πρεπει κ οχι επειδη ειναι η "φανελα" .....ε ρε γλεντια τωρα με το var στην ελλαδα!

• Like 2

Αν μας έβγαλε την πίστη; Ας τα να πάνε Άκη. Δεν έμπαινε κι η μπάλα μέσα, δίνει και ξεδίνει το πέναλτυ (που ήταν πολύ χλιαρό έως ανύπαρκτο και η κλοουνιά του Νεϋμάρ τον έκαψε. Αυτό είδαν στο VAR και το πήραν πίσω). Στο μεταξύ η Βραζιλία είχε χεστεί και στο άγχος, γιατί έβλεπαν ότι στραβώνει το ματς και ξέρουν ότι δεν έχουν τους μεγάλους παικταράδες του παρελθόντος, οπότε σου λέει πάμε κι εμείς για βρούβες, να γυρίσουμε πρόωρα σπίτι μας να φάμε το κράξιμο του αιώνα. Φυσικά και δεν έπεισε η Βραζιλία. Δίκαιο βέβαια το 2-0 και ελπίζω με Σερβία να παίξουν καλύτερα, αλλά κι εκεί θα έχουν άγχος, γιατί ακόμα δεν έχει κριθεί. Η Βραζιλία η συγκεκριμένη θα απελευθερωθεί κάπως εφοσον περάσει στον επόμενο γύρο, αλλά το θέμα είναι ότι ο Τίτε, παρά τα καλά που έχει κάνει, έχει κάνει και μία σημαντική πατάτα: τρώει δύο θέσεις του κέντρου με μη δημιουργικούς παίκτες. Και καλά ο Καζεμίρο, οκ, χρειάζεται, αλλά συν τον Παουλίνιο, χάνει εκεί πολύ σε δημιουργικότητα, κι αυτό κοστίζει πολύ. Με έναν Φρέντ στη θέση του ή τον Γουίλιαν στα χαφ και τον Ντάγλας Κόστα έξω δεξιά, θα υπάρξει φανερή διαφορά. Και ναι, ο Τίτε έκανε καλές αλλαγές (αν και διαφωνώ με την έξοδο του Γουίλιαν), γιατί τόσα χρόνια οι ανεκδιήγητοι (Ντούνγκα, Σκολάρηδες κλπ) μας είχαν κάνει να ξεχάσουμε τα αυτονόητα. 

Το ματς Σερβία-Ελβετία πάντως μου άρεσε πολύ, περισσότερο κι από το Ισπανία-Πορτογαλία μπορώ να πω. Καλες και οι δύο, κυνήγησαν τη νίκη 90 λεπτά, η κάθε μία είχε το δικό της τρόπο παιχνιδιού, καλή μπάλα και τεχνική και οι δύο (οι Σέρβοι ήξεραν πάντα μπάλα, οι "Ελβετοί" έχουν μάθει και αυτοί, αλλά ποιοί Ελβετοί τώρα, όπως λέει και ο geroge56....), απλά η Σερβία δεν είχε....Σακίρι..... 

Edited by toninio
  • Like 3

ολοι λετε για τον τσακα και τον σακιρι κανεις ομως δεν λεει κατι για αυτον...

35970980_2034294716787447_24966580338289

• Like 1
  • Haha 1

Για πες εσύ Παναγιώτη...πως το βλέπεις;

Το έκανε λέει για να συμπαρασταθεί στους συμπαίκτες του για  αυτά που έχουν περάσει στο παρελθόν από τους Σέρβους

Ολοι ξέρουμε τι πραγματικά συμβολίζει αυτό 

Αναμένουμε την τιμωρία της Αλβετίας τόσο απο την ουεφα όσο και από την ομοσπονδία τους,απαγορεύεται στα γήπεδα οποιοδήποτε είδος πολιτικού μηνύματος.

Edited by SAX
  • Like 2

Να σου πω αφου με ρωτας....

1ον δεν ειμαι σιγουρος πως ολοι ξερουμε τι συμβολιζει το σημα του αετου....το σημα συμβολιζει για εναν τυπικο αλβανο τον αετο στην σημαια του και αρα ειναι απλη ενδειξη πατριοτισμου ή αγαπης για την χωρα ή απλα κατι cool που κανουν ολοι γιατι οχι να μην το κανω και εγω?! για τον εθνικιστη αλβανο πιθανως δεν σημαινει απλα μεγαλη αλβανια πιθανως να σημαινει και εμεις ειμαστε οι καλυτεροι στον κοσμο σας εχουμε ολους και αλλες τετοιες μπαρουφες....

θεωρω πως οι 2 τυπαδες
by the way αν δες υπαρχει και 3ος αλβανος
BsdmUF9IAAEp8PK.jpg

καθως εχουν καταγωγη απο αλβανια και απο οσο διαβασα τους κατετρεξαν οι σερβοι, του ενος του εβαλαν τον πατερα φυλακα και τον σκοτωσαν? not sure φυλακα σιγουρα παντως τους εδιωξαν απο το σπιτι τους και τους 2....ειναι απολυτα λογικο να θελουν με αυτον τον τροπο να πικαρουν θες να το πεις...να αισθανθουν πως πηραν μιας καποιας μορφης εκδικηση για τα δεινα που περασαν? whatever.....

Προφανως παντως η γεωπολιτικη στρατιγικη της χωρας του ειτε αυτη ειναι η αλβανια ειτε η ελβετα δεν κρινεται σε καμια περιπτωση απο τις χειρονομιες που κανει ο καθε αμυαλλος ποδοσφαιριστης της στο γηπεδο μολις εχει βαλει ενα τοπι στο πλεχτο....δηλ αν ειναι ποτε να τεθει θεμα μεγαλης αλβανιας, δεν θα περιμενουμε τον σακιρι να μας το πει απο το γηπεδο ουτε καν κοντα σε οπλο δεν θα πλησιασει ποτε στην ζωη του ο σακιρης βασικα με τα λεφτα που βγαζει

Αυτες οι πραξεις ειναι καθαρα πραξεις που γινονται θεμα συζητησεις στο καφενειο....ως εκ τουτου εμενα που ειμαι μια τριτη χωρα δεν με πολυ αφορουν τι κανει το καθε individual ατομο. Θεωρω πως αντιστοιχου επιπεδου με το να κανεις τον σταυρο σου οταν παιζεις εναντιον μουσουλμανων μπροστα στην μαπα τους οταν την κανεις κανονικα μεσα στα αποδυστηρια πχ

Το οτι ομως αυτη τους η πραξη δεν παυει να εχει πολιτικο περιεχομενο και οτι θα επρεπε να τιμωρηθουν για αυτην ειναι σιγουρο στο ματια μου. Πρεπει να τιμωρηθουν γιατι πρωτα απο ολα ειναι ελλειψη σεβασμου στην αντιπαλη ομαδα που δεν σε εδιωξε η αντιπαλη ομαδα απο το σπιτι σου....δεν σεβεσαι τους συμπαιχτες σου που καμια σχεση δεν εχουν με αυτα τα θεματα και με την γενικοτερη γειτονια βασικα,φαινεται πως βαζεις το δικο σου "δικιο" πανω απο το συλλογικο....βαζεις σε ενα αθλητικο δρομενο την πολιτικη μεσα, κατι πολυ βρωμικο δηλ στα δικα μου ματια, δεν προασπιζεσαι το ηθος και το ολο ιδεωδες του μουντιλιακου συμβαντος που εχει να κανει με αλληλοσεβασμο κτλ κτλ....

Δεν νομιζω δηλ πως εγινε για καποια ιδιατερη αγαπη για την πατριδα το ολο θεμα παρα για να δειξει στους αντιπαλους...τωρα για την τιμωρια, καλα τι περιμενεις τωρα να τους διωξουν οταν κερδανε τον αγωνα με τον σακιρι να ειναι παλι 2ο ματς ο καλυτερος τους παιχτης? μην τρελαθουμε κανεις δεν πυροβολει τον εαυτο του στο ποδι που λεει και η αγγλικη παροιμια...

ετσι το βλεπω εγω...ισως κανω λαθος

τι γκολαρα εβαλε ο κρος τωρα ρε?!

εντιτ βρηκα αυτο πχ
Ο αδελφός του Τσάκα επέλεξε να αγωνίζεται με τα χρώματα της Εθνικής Αλβανίας ενώ ο πατέρας του είχε φυλακιστεί (και ξυλοφορτωθεί αγρίως) από το καθεστώς της πρώην Γιουκοσλαβίας για την καμπάνια του υπέρ ενός ανεξάρτητου Κοσόβου και εξαναγκάστηκε να μεταναστεύσει στην Ελβετία, όπως και οι γονείς του Σερντάν Σακίρι, ο οποίος, λίγες μέρες μόλις πριν τον επίμαχο αγώνα (λες και το 'χε προβλέψει το έργο) δήλωνε μεταξύ άλλων: «Για τους γονείς μου, είναι μια στιγμή μεγάλης περηφάνιας να με βλέπουν να παίζω στο Παγκόσμιο Κύπελο, επειδή ήρθαν στην Ελβετία με τίποτα στα χέρια τους, και δούλεψαν σκληρά για να εξασφαλίσουν μια καλή ζωή στα παιδιά τους. Νομίζω ότι τα media συχνά παρεξηγούν τα συναισθήματά μου για την Ελβετία. Νοιώθω ότι έχω δύο πατρίδες. Τόσο απλό είναι. Η Ελβετία έδωσε τα πάντα στην οικογένειά μου κι εγώ προσπαθώ να δώσω τα πάντα για την εθνική ομάδα.

Edited by Panagiotis54
  • Like 3

1 hour ago, Panagiotis54 said:

Να σου πω αφου με ρωτας....

1ον δεν ειμαι σιγουρος πως ολοι ξερουμε τι συμβολιζει το σημα του αετου....το σημα συμβολιζει για εναν τυπικο αλβανο τον αετο στην σημαια του και αρα ειναι απλη ενδειξη πατριοτισμου ή αγαπης για την χωρα ή απλα κατι cool που κανουν ολοι γιατι οχι να μην το κανω και εγω?! για τον εθνικιστη αλβανο πιθανως δεν σημαινει απλα μεγαλη αλβανια πιθανως να σημαινει και εμεις ειμαστε οι καλυτεροι στον κοσμο σας εχουμε ολους και αλλες τετοιες μπαρουφες....

θεωρω πως οι 2 τυπαδες
by the way αν δες υπαρχει και 3ος αλβανος
BsdmUF9IAAEp8PK.jpg

καθως εχουν καταγωγη απο αλβανια και απο οσο διαβασα τους κατετρεξαν οι σερβοι, του ενος του εβαλαν τον πατερα φυλακα και τον σκοτωσαν? not sure φυλακα σιγουρα παντως τους εδιωξαν απο το σπιτι τους και τους 2....ειναι απολυτα λογικο να θελουν με αυτον τον τροπο να πικαρουν θες να το πεις...να αισθανθουν πως πηραν μιας καποιας μορφης εκδικηση για τα δεινα που περασαν? whatever.....

Προφανως παντως η γεωπολιτικη στρατιγικη της χωρας του ειτε αυτη ειναι η αλβανια ειτε η ελβετα δεν κρινεται σε καμια περιπτωση απο τις χειρονομιες που κανει ο καθε αμυαλλος ποδοσφαιριστης της στο γηπεδο μολις εχει βαλει ενα τοπι στο πλεχτο....δηλ αν ειναι ποτε να τεθει θεμα μεγαλης αλβανιας, δεν θα περιμενουμε τον σακιρι να μας το πει απο το γηπεδο ουτε καν κοντα σε οπλο δεν θα πλησιασει ποτε στην ζωη του ο σακιρης βασικα με τα λεφτα που βγαζει

Αυτες οι πραξεις ειναι καθαρα πραξεις που γινονται θεμα συζητησεις στο καφενειο....ως εκ τουτου εμενα που ειμαι μια τριτη χωρα δεν με πολυ αφορουν τι κανει το καθε individual ατομο. Θεωρω πως αντιστοιχου επιπεδου με το να κανεις τον σταυρο σου οταν παιζεις εναντιον μουσουλμανων μπροστα στην μαπα τους οταν την κανεις κανονικα μεσα στα αποδυστηρια πχ

Το οτι ομως αυτη τους η πραξη δεν παυει να εχει πολιτικο περιεχομενο και οτι θα επρεπε να τιμωρηθουν για αυτην ειναι σιγουρο στο ματια μου. Πρεπει να τιμωρηθουν γιατι πρωτα απο ολα ειναι ελλειψη σεβασμου στην αντιπαλη ομαδα που δεν σε εδιωξε η αντιπαλη ομαδα απο το σπιτι σου....δεν σεβεσαι τους συμπαιχτες σου που καμια σχεση δεν εχουν με αυτα τα θεματα και με την γενικοτερη γειτονια βασικα,φαινεται πως βαζεις το δικο σου "δικιο" πανω απο το συλλογικο....βαζεις σε ενα αθλητικο δρομενο την πολιτικη μεσα, κατι πολυ βρωμικο δηλ στα δικα μου ματια, δεν προασπιζεσαι το ηθος και το ολο ιδεωδες του μουντιλιακου συμβαντος που εχει να κανει με αλληλοσεβασμο κτλ κτλ....

Δεν νομιζω δηλ πως εγινε για καποια ιδιατερη αγαπη για την πατριδα το ολο θεμα παρα για να δειξει στους αντιπαλους...τωρα για την τιμωρια, καλα τι περιμενεις τωρα να τους διωξουν οταν κερδανε τον αγωνα με τον σακιρι να ειναι παλι 2ο ματς ο καλυτερος τους παιχτης? μην τρελαθουμε κανεις δεν πυροβολει τον εαυτο του στο ποδι που λεει και η αγγλικη παροιμια...

ετσι το βλεπω εγω...ισως κανω λαθος

τι γκολαρα εβαλε ο κρος τωρα ρε?!

εντιτ βρηκα αυτο πχ
Ο αδελφός του Τσάκα επέλεξε να αγωνίζεται με τα χρώματα της Εθνικής Αλβανίας ενώ ο πατέρας του είχε φυλακιστεί (και ξυλοφορτωθεί αγρίως) από το καθεστώς της πρώην Γιουκοσλαβίας για την καμπάνια του υπέρ ενός ανεξάρτητου Κοσόβου και εξαναγκάστηκε να μεταναστεύσει στην Ελβετία, όπως και οι γονείς του Σερντάν Σακίρι, ο οποίος, λίγες μέρες μόλις πριν τον επίμαχο αγώνα (λες και το 'χε προβλέψει το έργο) δήλωνε μεταξύ άλλων: «Για τους γονείς μου, είναι μια στιγμή μεγάλης περηφάνιας να με βλέπουν να παίζω στο Παγκόσμιο Κύπελο, επειδή ήρθαν στην Ελβετία με τίποτα στα χέρια τους, και δούλεψαν σκληρά για να εξασφαλίσουν μια καλή ζωή στα παιδιά τους. Νομίζω ότι τα media συχνά παρεξηγούν τα συναισθήματά μου για την Ελβετία. Νοιώθω ότι έχω δύο πατρίδες. Τόσο απλό είναι. Η Ελβετία έδωσε τα πάντα στην οικογένειά μου κι εγώ προσπαθώ να δώσω τα πάντα για την εθνική ομάδα.

Κρατάω αυτό και το κλείνω,μη περάσουμε στα πολιτικά

• Like 3