Jump to content
toninio

Γενική συζήτηση για Games

Recommended Posts

Το ποστάρω επειδή είναι όχι διαμάντι, διαμαντάρα. Είναι από τα παιχνίδια που η ιστορία θα το αδικήσει. Όσοι αναζητούν μία εξαιρετική single player εμπειρία, ας το παίξουν ή τουλάχιστον ας δουν κάποια reviews (για εμένα αυτό το review αποδίδει στο παιχνίδι αυτό ακριβώς που του αξίζει http://www.gameover.gr/reviews/35786-prey-ps4-review )

Εν ολίγοις (δεν κάνω spoiler, ότι ακολουθεί είναι το background της ιστορίας, πριν ξεκινήσει το παιχνίδι), βρισκόμαστε στο 2035 και είσαι ο Morgan Yu (μπορείς να πάρεις και θηλυκό χαρακτήρα, την αδερφή του) και με τον αδερφό σου Alex Yu ηγείσαι μίας μεγάλης επιστημονικής ομάδας, που εργάζεται στον τεράστιο διαστημικό σταθμό Talos 1, αμερικανοσοβιετικής συνεργασίας, που ξεκίνησε κάπου στα 60s, και τώρα χρηματοδοτείται από την ιδιωτική εταιρεία Transtar. Στον σταθμό έχουν ανακαλύψει μία εξωγήινη μορφή ζωής, τους Typhon, και ο Μorgan έχει αναλάβει την μελέτη των ιδιοτήτων των Typhon και την εκμετάλλευσή τους προς όφελος του ανθρώπου. Μάλιστα, ο ίδιος παίζει και τον ρόλο του πειραματόζωου, δοκιμάζοντας τα Neuromods (τσιπάκια που προσαρμόζονται στο μάτι και επικοινωνούν με τον  εγκέφαλο, ενισχύοντας τις ανθρώπινες ικανότητες, αλλά και προσφέροντας τις εξηγήινες ιδιότητες των Typhοn). Κάθε φορά όμως που αφαιρείς ένα Neuromοd, η μνήμη σου χάνεται κι επανέρχεται στο αρχικό χρονικό σημείο, προ Neuromods. Έτσι, το παιχνίδι ξεκινάει με τον Μόργκαν να ξυπνάει στο δωμάτιό του πίσω στη Γη, έτος 2032, έτσι θυμάται τουλαχιστον, και να πρέπει να μεταβεί στον σταθμό. Τα υπόλοιπα επί της οθόνης. 

Γραφικά πάρα πολύ καλά, για τα γούστα μου δηλαδή. Πολύ μεγάλη λεπτομέρεια στους χώρους και τα περιβάλλοντα. Αλλά η μεγάλη δουλειά έχει γίνει στο gameplay, με πολύ μεγάλη ποικιλία κινήσεων και δράσεων. Η Arkane ζωγραφίζει, όπως και στα Dishonored, φτιάχνοντας ένα παιχνίδι, όπου μπορείς να βρεις τη λύση που ψάχνεις ή να αντιμετωπίσεις\ξεφύγεις από τους εχθρούς με ποικίλους τρόπους. Επίσης, ο σταθμός ειναι γεμάτος με e-mails, σημειώσεις και ηχητικά αρχεία, τα οποία ξεδιπλώνουν τα όσα έχουν διαδραματιστεί στο σταθμό, αλλά σε βοηθάνε και να προχωρήσεις ή να βρεις κάτι που ψάχνεις. Πολύ καλά και τα side quests και αυτό που μου άρεσε είναι ότι σε ορισμένα πρέπει να κινηθείς άμεσα, αλλιώς τα χάνεις. Αλλά και η βασική ιστορία είναι πολύ ικανοποιητική. 

Οι ικανότητες που αποκτάς με τα Neuromods αλλα και διάφορα τσιπάκια που προσαρμόζεις στην ειδική στολη και κάσκα, το Gloo Canon αλλά και τα άλλα όπλα\εργαλεία που έχεις, αλλά και άλλα πολλά στοιχεία, όπως οι μονάδες Recycler και Fabricator που βρίσκονται στα διάφορα τμήματα του σταθμού (για τη σύνθεση αντικειμένων, από Neuromods μέχρι πυρομαχικά και health kits) και ένα σωρό άλλα πράγματα, κάνουν το παιχνίδι τρομερά ενδιαφέρον και ποικίλο, και φυσικά βοηθάνε να εκτελέσεις την εκάστοτε αποστολή και να αντιμετωπίσεις την πολύ ιδιαίτερη κι επικίνδυνη μορφή ζωής  Typhon, που παίρνει διάφορες μορφές και σε στέλνει για πλάκα, αν δεν την αντιμετωπίσεις σωστά. Το Hard νομίζω είναι το ιδανικό επίπεδο δυσκολίας, γιατί σε ζορίζει όσο πρέπει και σε αναγκάζει να εκμεταλλευτείς ό,τι σου προσφέρει το gameplay. 

Γενικά, ένα παιχνίδι που σε απορροφάει στον κόσμο και την ιστορία του. Μπράβο και πάλι στην Arkane. Κρατάει ψηλά την ποιότητα των καλών single player τίτλων και μακάρι να συνεχίσει έτσι. Δείτε το και δεν θα χάσετε. 

Edited by toninio
  • Like 3

Το ειδα...φαινεται καλο για το ειδος του....εχει πολλα στοιχεια απο διαφορα παιχνιδια.....βεβαια εγω ειμαι πιο πολυ του  adventure αλλα οχι καθαροαιμο..δηλ horror action/adventure μοιρασμενα-οχι οτι δεν επαιζα κ τετοια παλια αλλα πρωτα θα παιξω αυτα που λεω-σκεψου οτι ακομα απο το evil within2 μονο το ντεμο επαιξα(το ειχαν προσφορα τα χριστουγεννα αλλα δε το προλαβα)....στο μελλον ομως θα το παιξω(κ το δικο σου λεω-που τα βγαζει σε προσφορα το psn)...εξαλλου μπορει να τα  παρουμε απο μισα με κανενα φιλαρακι μεσω psn....ξερεις πως γινεται πιστευω κ ειναι νομιμο/επιτρεπτο απο την σονυ...δε χρειαζεται να πληρωνεις μονος για ενα παιχνιδι 50-60 πχ...αρκει να αρεσει κ στους δυο!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Άκη, είναι εξαιρετικό παιχνίδι, στο λέω και υπογράφω. Γενικά ποστάρω για παιχνίδια που θεωρώ ότι αξίζουν 100% και δεν έχουν τύχει της προσοχής που τους αξίζει ή περνάνε κάπως "στα ψιλά" ας το πούμε. Για εμένα παιχνίδια σαν το Prey είναι καθαρά 10άρια, γιατί είναι τόσο προσεγμένα και ποιοτικά, που ό,τι ελαττώματα κι αν έχουν, δεν λέει τίποτα. Κι 60 ώρες δεν είναι λίγες (οκ, βγαίνει και σε πιο λίγες, αλλά αν κανονικά θέλει κάπου τόσο, για να δεις όλο το σταθμό, να κάνεις αρκετά side quests, γενικά να το δεις καλά το παιχνίδι, όπως πρέπει). Βέβαια, είναι και υποκειμενικό το θέμα, δηλ. στο ps4forums που μπαίνω επίσης, βλέπω ότι το Prey αρκετούς τους ενθουσίασε και κάποιους όχι τόσο (καλά, αυτό συμβαίνει με όλα τα παιχνίδια). Χρειάζεται δηλ, να διαβάσει κανείς κάμποσα καλά reviews για να ξέρει τί ακριβώς αγοράζει.

Ναι, όπως το λες, έχει διάφορα στοιχεία από παιχνίδια. Βλέπω ότι η Arkane στα παιχνίδια της βάζει μεγάλη ποικιλία δράσης κι επιλέγεις εσύ πώς θα το πας, δηλ. με περισσότερο πιστολίδι και βία ή πιο stealth. Κι όπως και στα Dishonored, έτσι κι εδώ σου δίνει πολλούς τρόπους αντιμετώπισης και πολλά εργαλεία δράσης, κάτι που εγώ θεωρώ πολύ καλό σε ένα game. 

Πάντως το Evil Within 2 διαβάζω και είναι παιχνιδάρα και αυτό (και καλύτερο από το 1). Θυμάμαι το περίμενες, αν δεν κάνω λάθος, και μου είχες κινήσει κι εμένα την περιέργεια να το δω. Θα το κάνω κάποια στιγμή. Σε αυτό το είδος που λες, horror action\adventure, έχω την εντύπωση ότι ήταν πολύ καλά και τα Dead Space. ίσως να τα έχεις παίξει. 

Αυτό που λες για την μισή-μισή αγορά στο psn, πολύ καλό. Δεν ξέρω πώς γίνεται, για πες. Γενικά μου αρέσει να αγοράζω τα παιχνίδια κανονικά, στην κασετίνα τους, να μου μένουν και σε φυσική μορφή μετά. Αλλά δεν βλάπτει καμία φορά να αγοράζεις συνεταιρικά με φίλο, γιατί συμφέρει και λογικά μπορούν να το παίξουν και οι δύο ανά πάσα στιγμή..... 

Edited by toninio
  • Like 2

Φαινεται προσεγμενο ναι.Ενα απο αυτα που μου θυμισε ναι ηταν το Dead space το οποιο κ επαιξα!απλα εγω ξερεις μ αρεσει να μην εχει συνεχεια πιστολιδι κ δραση..θελω κ το ψαξιμο σπιθαμη προς σπιθαμη για να βρω τυχον πυρομαχικα κ αλλα πραγματα/στοιχεια κλπ κ να αναψω ενα τσιγαρο κ να λυσω κ κανεναν γριφο παντα με την απαραιτητη ατμοσφαιρα κ την υποβοσκουσα απειλη!

Τωρα για το evil within2 οπως σου ειπα την εχασα την προσφορα κ δεν το πηρα....το ντεμο δε με ξετρελανε κ πολυ-ή καλυτερα ημουν τοσο ενθουσιασμενος με το 1 που περιμενα το κατι παραπανω κ αυτο δε μου πολυφανηκε στα 3 κεφαλαια του ντεμο...θα μου πεις ντεμο ειναι...αργοτερα θα το παρω σιγουρα ομως-(κατεβηκε ειδα η τιμη αλλα χρονο δεν εχουμε γμτ)μπορει κ με αυτη την μαγκια μισο μισο!κοιτα να δεις πως γινεται:αγοραζεις εσυ ας πουμε ενα παιχνιδι απο το psn...δινεις το email σου κ τον κωδικο σε εναν φιλο σου...αυτος κανει ενα νεο user στο πσ4 με αυτο κ μπαινει στο psn κ ξανακατεβαζει το παιχνιδι....μετα διαγραφει αν θελει το μεηλ σου κ παιζει με το δικο του προφιλ....αυτο!το εχουν κανει κατι φιλοι μου!δεν ειμαι σιγουρος για το αν επιτρεπει μεχρι 3 φορες να το κατεβασεις η σονυ-οπως γινοταν στο πσ3!

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Eίναι πολύ προσεγμένο το Prey, όπως και τα Dishonored, της ίδιας εταιρείας (Arkane), και βλέπω ότι τους αρέσει να δίνουν προσοχή και λεπτομέρεια όχι μόνο στο gameplay, αλλά και στον κόσμο των παιχνιδιών, πληροφορίες για αυτόν κλπ. Κι όσο για το είδος gameplay, αυτό είναι που μου αρέσει κι εμένα και το προσφέρει πολύ καλά το Prey: και μάχη (με πάρα πολλές πλευρές, όχι μόνο πιστολίδι) και stealth, και τακτική\μελέτη του χώρου και "γρίφους" για το πώς θα κινηθείς ή θα πετύχεις κάτι. Από ό,τι έχω διαβάσει, και τα Evil Within έχουν αυτά τα στοιχεία, οπότε αξίζουν. 

Βλέπω σου άρεσε πολύ το 1 (έχει σχετικά καλές κριτικές νομίζω). Το 2 έχω δει κι έχει πάρει πιο καλές, αλλά αυτά είναι σχετικά. Μακάρι να βρω χρόνο κι εγώ, για να τα παίξω κάποια στιγμή, καθώς και άλλα που έχω υπόψη. Για το μοιρασμένο παιχνίδι που λες, ναι κατάλαβα πώς γίνεται. Καλή φάση, εφόσον επιτρέπεται και μπορούν μετά να το έχουν και οι δύο. Λογικά θα υπάρχει κάποιο όριο από την Σόνυ. Δεν θα περίμενα να ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί οι εταιρείες πια κοιτάνε να τα αρπάνε όσο μπορούν από τον καθένα, αλλά ουσιαστικά είναι σαν να είναι ο ίδιος χρήστης κι έχει πάρει κι άλλη μία κονσόλα ας πούμε, οπότε του επιτρέπει να κατεβάσει το παιχνίδι και στην δεύτερη κονσόλα (αφού το έχει πληρώσει κανονικά). Μακάρι να το διατηρήσουν έτσι.......

Edited by toninio
  • Like 1

Αυτα που περιγραφεις ειναι ωραια κ ετσι μ αρεσουν....βεβαια οταν αποφασισω να ασχοληθω με ενα κατα βαση action/shooter game-οπως το prey ας πουμε ξερω τι θα συναντησω κ προσαρμοζομαι-εξαλλου ολοι παιδια των shooter ειμαστε,εμεις οι μεγαλυτεροι ειδικα:D

Τωρα για το evil within ..αυτο που με χαλασε στο 2 ειναι οτι ολα οσα γινονται ειναι δημιουργημα υπολογιστη(ο ηρωας βρισκεται μεσα στην εικονικη πραγματικοτητα)...κ οσο horror κ αρωστημενες καταστασεις κ αν συμβαινουν(που συμβαινουν),χανεται καπως η μαγεια-κατι που στο 1 δε ξεραμε τι ειναι αληθινο κ τι οχι μεχρι το τελος....επισης καθε survival horror που σεβεται τον εαυτο του πρεπει οπωσδηποτε να εχει γριφους...να κολλησεις λιγη ωρα εκει μεχρι να τον λυσεις κ οχι απλα το που θα πας...κατι που στο 2 ειδικα δεν υπαρχουν οπως ειδα στα 3 χορταστικα κεφαλαια του ντεμο αλλα κ οπως διαβασα δυστυχως!(παντα διαβαζω τα review)...ας ειναι...τετοια παιχνιδια(μιλαω κ για το prey)αποτελουν παρακαταθηκη...γεροι να ειμαστε κ σιγουρα καποια στιγμη θα τα παιξουμε ακομη κ αν αυριο βγει το πσ5!εμεις θα συνεχισουμε στο πσ4  μεχρι να τα βγαλουμε...διοτι οπως ειπα λιγο ο περιορισμενος χρονος λιγο το προ/φιφα ξερω γω..οποτε βαδιζουμε με ρυθμους χελωνας το καθε παιχνιδι(κ ετσι πρεπει)!!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Εμείς οι μεγαλύτεροι όντως παιδιά των shooter είμαστε κατά κάποιο τρόπο (δεν έχω παίξει τα πολλά shooter πάντως), μιας και αυτά άνθιζαν τότε, και μετά το είδος εμπλουτίστηκε και με άλλα στοιχεία. Δεν ήταν παιχνιδάρα το πρώτο Crysis; (και το δεύτερο). Μην πω για Half Life 2 τώρα κλπ., και πολλά άλλα. Εγώ είμαι και παιδί των κλασικών adventures (point n click), μιας και το πρώτο παιχνίδι μου στον πρώτο υπολογιστή μου ήταν το  Atlantis 2 (η Cryo Interactive απλώς ήξερε να φτιάχνει adventures), κι από τότε τα ερωτεύτηκα και πάντα ψάχνω για κάποιο καλό adventure. Εάν είσαι σπίτι ή έχει κωλόκαιρο ή είναι βράδυ και θες να παίξεις κάτι, αλλά σε πιο χαλαρή φάση, μην είσαι στην τσίτα κλπ, βάζεις την αντβεντουράρα μαζί με μία κούπά καφέ κι έδεσες. (κι αρέσουν και στις κοπέλες αυτά τα παιχνίδια :D). 

Survival horror δεν τα έχω τιμήσει ιδιαίτερα, είναι και λίγος ο χρόνος για να τα παίζουμε όλα όπως λες, αλλά αναγνωρίζω ότι έχουν μοναδική ατμόσφαιρα κι αίσθηση. Είχα ξεκινήσει ρε γμτ στο Pc το πολυ καλό Alien:Isolation, αλλά τα παιξε τότε το μηχάνημα και αναγκαστικά το άφησα. Θα συμφωνήσω ότι είναι απαραίτητο (για εμένα γενικά στα καλά action, όχι μονο στα survival horror) να υπάρχουν και γρίφοι ή γενικά  να πρέπει να προβλημαστιστείς, σκεφτείς και ψάξεις για να βρεις μία λύση κλπ (και το Prey ευτυχώς είναι από τα παιχνίδια που το κάνουν αυτό). 

Πάντως, αν το Evil Within 1 είναι έτσι, πρέπει να το τιμήσω. Καταλαβαίνω τί σε ξενερώνει στο 2, όπως τα περιγράφεις. Είναι καλο πάντως, λένε. Ίδωμεν. 

Γενικά το gaming είναι άριστο χόμπι κι ενασχόληση, και πολύς κόσμος δεν έχει ιδέα πραγματικά και το κοροϊδεύει, και την ίδια στιγμή κάθονται στην TV κι αποχαζεύουνε  :hehe:.. 

• Love 1
  • Like 1

Ναι για τα shooter εννοω οτι πρωτα πρηγηθηκαν τα "ουφαδικα"...ξερεις..δεκαετια 80 αρχες 90 πετονιες κλπ:D.....μετα στραφηκαμε στα adventure/point and click που ηταν στα πανω τους...Atlantis..κ ποιος δε το εχει παιξει ρε φιλε....κ φυσικα αρεσουν στις γκομενες-κατι Dracula τα λιωσαμε...τοτε δεν υπηρχε κ ιντερνετ κ καναμε κ μερες να λυσουμε εναν γριφο...πεφταμε για υπνο κ το μυαλο ηταν εκει:hehe:

Τωρα για τα horror(κ σορρυ που βγαινουμε εκτος prey)...τo Evil Within το 1 ηταν καλο αλλα ειχε καποια θεματακια στον τεχνικο τομεα κυριως...επισης δεν μπορω(δε με βολευει) η κινηση..δηλ με αριστερο μοχλο περπατας κ με δεξι στριβεις κ γυριζεις την καμερα...αυτο σε καταστασεις πανικου δε βοηθαει-οταν σου την πεφτουνε ή σε παιρνουν στο κυνηγι κ πρεπει να τρεχεις για κανενα διλεπτο στριβωντας σε στενους διαδρομους.....μπορει να αυξανει την αδρεναλινη αλλα ειναι αδικο...το καλυτερο ειναι που με τον αριστερο μοχλο στριβει κ η καμερα(οπου κοιτας δηλ) κ με τον δεξιο απλα γυριζεις ελαχιστα την καμερα για τυφλα σημεια αλλα οταν τον αφησεις επανερχεται.....το evil within1 απευθυνεται στους φανατικους των survival horror.....θα σου προτεινα να παιξεις στο μελλον το silent hill το homecoming-δεν εχει την μαγεια του 1(δε ξερω αν το επαιξες παλια)αλλα ειναι καλο κ πιο αντιπροσωπευτικο.....το sikent hill το πρωτο θεωρειται ο παππους των survival horror....κανονικα ειναι το πρωτο Resident evil αλλα το silent επαιζε με το υπερφυσικο κ αγνωστο...κ αρκετη παρανοια μεσα...εκανε σχολη για το ειδος!Αυτη η αγωνια επισης που νιωθεις στα survival horror του να κοιτας καθε λιγο τα λιγοστα οπλα που εχεις κ να μετρας κυριολεκτικα τις σφαιρες σκεφτομενος τι σε περιμενει στην γωνια κ αν φτανουν πραγματικα σε εξιταρει!ξεφυγαμε λιγο αλλα μια που πιασαμε prey κ τα σχετικα.....!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1
  • Thanks 1

Α ναι, κατάλαβα πώς το εννοείς. Ουφάδικα, πςς, καλή φάση, φοβερές αναμνήσεις από αυτά.

'Εχεις παίξει ΡΕ ΦΙΛΕ Atlantis; Toν απεριόριστο σεβασμό μου για πάντα! (όχι ότι δεν τον είχες και πριν, αλλά τώρα ακόμα περισσότερο :)). Λοιπόν, πολυ σύντομα (και μπορεί να το έχω ξαναπεί): κάπου '98-'99, αγοράζω μία καρτοκινητή CU, μου λέει ο υπάλληλος "έχω πακέτα που έχουν δώρο παιχνίδι, ποιο θες;", λέω "όποιο να ναι, οκ", γιατί είχα πάρει τότε το πρώτο μου Pc, αλλά δεν ασχολούμουν με gaming. Βάζω στην άκρη στο δωμάτιο σε ένα ράφι το κουτί με τα CD του παιχνιδιού και μετά από μήνες, μία μέρα πέφτει το μάτι μου και λέω "ας το βάλω να δω τί είναι", πιο πολυ από περιέργεια. Ούτε την εγκατάσταση δεν ήξερα καλα καλά να κάνω, τεσπά τα καταφέρνω με τα 5 (!) cd του παιχνιδιού, πατάω το κλικ και αυτό ήταν. Έπαθα πλάκα με τα γραφικά και το παιχνίδι, την ατμόσφαιρα, τους γρίφους. Για την ακρίβεια ήταν το Atlantis 2 (κορυφαίο adventure) και μετά βγήκε και το 3, εξαιρετικό επίσης (εμένα μου άρεσε και το 4, παρόλο που είχε πάρει μέτριες κριτικές). Αφού να φανταστείς, ακόμα και σήμερα μου έρχονται στο μυαλό σκηνές από την Ιρλανδία με τους μοναχούς, αλλά πιο πολύ από το level του Yucatan κι ειδικά από εκεί που πήγαινες στον κάτω κόσμο. Και μιλάμε για ένα adventure που αμφιβάλλω αν τερματιζόταν χωρίς βοήθεια. 

Καθόλου δεν ξέφυγες. Εξάλλου το Prey είναι απλά η αφορμή και το ένα φέρνει το άλλο. Αυτό που λες με την κάμερα που ακολουθεί μου φαίνεται πολυ καλυτερο, γιατί γενικά σε ότι action παίξει κανείς με gamepad υπάρχει αυτό το θέμα με τους μοχλούς, που δεν βολεύει καθόλου. Τη θρυλική σειρά Silent Hill την ξέρω, αλλα δεν την έχω παίξει. Θα ήθελα, γιατί είναι κλασικά παιχνίδια. Θα το ψάξω να δω αν είναι να παίξω κάποια στιγμή το Homecoming που προτείνεις. Πάντως, και πιο παλιό να είναι ένα game δεν με πειράζει, εάν έχει καλά mechanics και gameplay. Eίναι πάντως δυνατό είδος το survival horror, για τους λόγους που λες. Σε εξιτάρει η όλη ατμόσφαιρα παράνοιας και επιβίωσης κι εδώ θα ξανα-αναφέρω το Prey, καμία σχέση με horror κλπ, αλλά στο Hard πραγματικά συμβαίνει αυτό που λες, να είναι όλα (πυρομαχικά, health kits, neuromods κλπ) λίγα και δυσεύρετα, να ψάχεις να βρεις ένα μήλο ή ένα κουτί με κρακεράκια για να πάρεις λίγη υγεία να προχωρήσεις, πριν συναντήσεις το επόμενο mimic, phantom ή Telepath. Κάτι τέτοιο συνέβαινε επίσης και στην παιχνιδάρα The Last of Us (που έχει στοιχεία survival horror).

Γενικά πάντως θα ήθελα να παίξω κανονικά κάποιο καλό survival horror, είτε λέγεται Silent Hill είτε Evil Within είτε Resident Evil. Είναι πολλά ρε γμτ που θέλουμε να παίξουμε, μετά δεν υπάρχει χρόνος κλπ, αλλά κάτι θα κάνουμε.....

Edited by toninio
  • Like 1
  • Thanks 1

Χαχα θενξ,αμοιβαια τα αισθηματα Αντωνη κ το ξερεις!

τοτε ηταν το κατι αλλο-η τοτε γκομενα ειχε παθει πλακα....κ οπως ειπα δεν ειχαμε ιντερνετ κ τρεχαμε εξω για να βρουμε λυσεις τις οποιες κ τυπωναμε να τις εχουμε!!

Τωρα για τα horror μου αρεσει-οπως εχω πει κ στο τοπικ των θριλερ-αυτο που δε φαινεται...το ψυχολογικο στοιχειο που σε κανει να λες τωρα τι θα συναντησω στην γωνια..οι διαφοροι ηχοι που ακουγονται με σκοπο να σε παραπλανησουν κ να σου σηκωσουν την τριχα(εννοειται οτι τα παιζω βραδυ)..φυσικα κ η καταλληλη μουσικη(ειτε σκοτεινοι ambient ηχοι ειτε βαρια επιβλητικη (κινηματογραφικη καποιες φορες) μουσικη!αλλα κοιταξε,κουραζει το να παιζεις συνεχεια το ιδιο ειδος κ οποτε εναλλασω τα παιχνιδια οταν φυσικα τελειωσουν αλλα ο χρονος δε φτανει πλεον δυστυχως...παντως εδω λεμε με φιλους "μλκα θα φτασουμε 60-70 κ θα λεμε ελα να σε παιξω ενα προ/φιφα ξερω γω" ή "ρε συ...βγηκε το ταδε παιχνιδι...":hehe: ..... αλλοι προτιμουν να ναι μπροστα απο το χαζοκουτι οπως ειπες,εμεις προτιμουμε να παιζουμε....κ ποσο παρεξηγημενος ορος το παιζουμε ε?(ξερω ατομα καποιας ηλικιας που ντρεπονται να πουν σε φιλικη παρεα με ζευγαρια ας πουμε "παιζω προ" ή παιχνιδια γενικα-μεχρι παει η κουβεντα στο πισι που εχεις ας πουμε κ κει να "πεταξεις" παιζω κ κανενα παιχνιδι μηπως κ ανοιχτει κ ο αλλος!!!ας ειναι...ας νομιζει ο καθενας οτι θελει-"πισω απο την πλατη μου τους επιτρεπω κ να με σκοτωσουν" ειχε πει πριν πολλες χιλιαδες χρονια καποιος γνωστος!!

Παντως το prey πραγματικα που ειδα,εχει στοιχεια που μ αρεσουν ή εχω παιξει,δεν ειμαι δηλ εντελως στην απ εξω....αργοτερα μπορει σιγουρα να το κατεβασουν στο psn οπως κανουν για πολλα κ τοτε σιγουρα θα το παρω...γεροί να μαστε κ να πανε καλα τα πραγματα μονο!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1
  • Thanks 1

Θενκς Άκη, να σαι καλά, εννοείται. 

Ναι, δεν μου κάνει εντύπωση για την κοπέλα σου, γιατί κι η δικιά μου τότε ακριβώς το ίδιο είχε πάθει μόλις της το 'δειξα και μετά που ήθελε να πάρει κι αυτή CU, ψάχναμε να βρούμε το ίδιο πακέτο, αλλά δεν υπήρχε και πήρε ένα άλλο με το Arthur's Knights (επίσης πολύ καλό). 

Γενικά, αυτο που λες με την επιβλητική ατμόσφαιρα μετράει πολύ στα παιχνίδια, ανεξαρτήτως είδους. Τα Horror βέβαια προσφέρονται για αυτό, λόγω θεματολογίας. 

Από είδη, κι εγώ κάπου τα εναλλάσσω, γιατί ούτως ή άλλως το gameplay σε κάθε παιχνίδι έχει μία επανάληψη, οπότε θέλει ποικιλία. Θα παίξω φυσικά ποδοσφαιράκια, που είναι ειδική κατηγορία, κι από εκεί και πέρα φυσικά adventures και μου αρέσει τρομερά και ό,τι έχει καλό stealth (δυστυχώς, τα εκπληκτικά Splinter Cell στην πορεία τα μπαστάρδεψαν) και φυσικά οποιοδήποτε action με καλό και ποικίλο gameplay. Υπάρχει και μία ξεχωριστή "κατηγορία", τα παιχνίδια του Ueda και της team Ico, δηλ. Ico, Shadow of the Colossus και The Last Guardian, που εντάξει, εκεί πάμε σε άλλο επίπεδο. 

Τώρα, για αυτό που λες με το gaming και τις παρέες, πραγματικά είναι αστείο ώρες ώρες, γιατί συμβαίνει αυτό ακριβώς που λες. Αλλά εντάξει, εγώ όποτε το λέω, εξηγώ κιόλας ότι το gaming δεν είναι αυτό που νομίζει πολύς κόσμος (όχι για να μην με κοροϊδέψουν από μέσα τους, σιγά τα αυγά, απλά για να μην νομίζουν ότι παίζουμε αεροπλανάκια που απλά πυροβολάνε στο διάστημα, σε στυλ arcade κι έτσι - διότι αρκετός κόσμος δεν ξέρει πόσο έχει προχωρήσει η βιομηχανία των games). Πάντως νομίζω ότι γενικώς είναι ένα χόμπι που εξαπλώνεται σιγά σιγά και το γνωρίζει περισσότερος κόσμος. 

Όσο για το Prey, παίξε το αν και όποτε σου κάνει το κλικ. Γενικά κι εγώ προσπαθώ να παίζω παιχνίδια που έχω όρεξη να παίξω, επειδή μου "κάθισαν" καλά εξαρχής, ως εντύπωση δηλαδή, κι επειδή πείστηκα από reviews ότι αξίζουν τον κόπο.......

• Like 2

Κατεβασα το Bloodborne που δινει τζαμπε στα παιχνιδια του μηνα(σορρυ σου καταστρεψαμε λιγο το τοπικ!)..μ αρεσει αυτη η γοτθικη ατμοσφαιρα κ τα μερη που εχει..αλλα ειναι πολυ δυσκολο...επειδη στο παρελθον εχω τερματισει παιχνιδια με παρομοιο συστημα μαχης περιπου-God of war 1-2,Onimusha ειπα θα το παιξω αλλα δυσκολο...ακομη φυσικα στην αρχη ειμαι κ παραμενει εθιστικο..μετα θα δουμε!

Εσυ παντως αν παιζεις το prey  ανεβασε στο καναλι σου κανενα στιγμιοτυπο να δουμε τι κανεις κ πως παιζεται(εχω δει λιγο αλλα αλλιως ειναι απο γνωστο ας πουμε μια κ που συζηταμε κι ολας γι αυτο!)

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Καμία καταστροφή του τόπικ, ίσα ίσα :). Πόσο να μιλήσει κανείς για το Prey ; Εξάλλου εγώ έκανα το....καθήκον μου, δηλ. ήθελα να γράψω ότι είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι, καλύτερο από ό,τι έχει περάσει στον κόσμο (και στις βαθμολογίες), κι όποιος το δει. 

Είναι αφορμή για γενικοτερη κουβέντα (ίσως θα πρεπε να υπάρχει topic για gaming γενικά, νέα κλπ, αλλά οκ, δεν είναι και ανάγκη να γεμίσει το φόρουμ με ένα σωρό topics. Είναι πάντως ένα πεδίο κουβέντας με μεγάλο εύρος). Μάλιστα, αυτό που λες για το Bloodborne θα μπορούσα να το μάθω από εσένα (κι εγώ και όποιος τυχόν διαβάζει το τόπικ). Έτυχε λοιπόν πριν 3 μέρες να δω σε κάποιο site ότι το PS+ δίνει δωρεάν το Rime, ένα παιχνίδι σε στυλ Ico, με πολύ καλές κριτικές, το οποίο είχα σκοπό να πάρω. Στο καπάκι βλέπω ότι για τον Μάρτιο το plus δίνει Bloodborne και Ratchet and Clank. Tο δεύτερο, αν και νομίζω πολύ καλό, δεν με ενδιέφερε, αλλά το BB ήθελα να το δω, λογω ατμοσφαιρας και gameplay. Ναι, ξέρω τί παίζει, είναι απαιτητικό, σαν Dark Souls κι έτσι (ίδιοι developers), σπάει νεύρα, θέλει πολλή υπομονή κλπ. Υπολογίζω κι εγώ ότι δεν θα το παλέψω για πολύ, αλλά οκ, αφού έκανα την συνδρομή (μηνιαία) για να κατεβάσω το Rime, έπαιξα μία και του BB να το δω. Γενικά, στα παιχνίδια μου τη σπάει να χάνω τον κόπο μου και να πρέπει να ξανακάνω τα ίδια τμήματα, αλλά από την άλλη αυτό το σύστημα σε βάζει στην τσίτα και αισθάνεσαι περισσότερο το παιχνίδι. Οι φανς του είδους ορκίζονται ότι αξίζει 100% τον κόπο. Δεν ξέρω αν θα βρω την υπομονή και την τεχνική να το παλέψω, ίδωμεν. 

Με το Prey ρε γμτ, πολύ ευχαρίστως να ανέβαζα κάποιο βίντεο, αλλά πρέπει να το ξαναπεράσω (το τελείωσα και το έσβησα, οπότε δεν υπόσχομαι άμεσα, αλλά σε πρώτη ευκαιρία, ναι. Πάντως, αν διαβάσεις το review του Gameover που έχω στο πρώτο ποστ, αυτό αρκεί και με το παραπάνω, για να σου μεταδώσει ακριβώς περί τίνος πρόκειται, και μετά λίγο gameplay στο youtube και καθάρισες, έχεις όλη την εικόνα.......

• Like 1
  • Thanks 1

Ωραια,καλα λες,ολα εχουν σχεση κ το θεωρω κ γω αφορμη για γενικοτερη κουβεντα!

Για το prey που λες..φυσικα κ διαβασα το review (κ οχι μονο αυτο,μου αρεσει να διαβαζω απο πολλα)κ ειδα καποια βιντεο...οπως εγραψα πιο πανω..στο μελλον....βεβαια να πω την αληθεια αν ηταν τιποτα σε γηινα μερη σκοτεινα κ ετσι τοτε θα ηταν στις προτεραιοτητες!!

Τωρα για το Bloodborne....πωω πραγματικα σπαει νευρα οταν χασεις κ χανεις τα παντα....θελει υπομονη-βρηκα καποιες τακτικες στις μαχες αλλα δε βρηκα "φαναρι" δευτερο κ οταν εχασα ενω ειχα προχωρησει,μ εβγαλε παλι πισω κ το εκλεισα!θα δουμε κ γω ποσο θα το αντεξω!παντως να ξερεις-επειδη ειπες οτι εκανες μηνιαια συνδρομη-οτι τα παιχνιδια αφου τα κατεβασεις μπορεις να τα παιζεις οσο ειναι ενεργη η συνδρομη,μετα αν ληξει βγαζει ενα λουκετακι κ δε μπορεις....αν την ανανεωσεις συνεχιζεις κανονικα!Εχει τωρα προσφορα στα 45€ εως τελος Μαρτιου...μπορεις επισης να μοιραστεις κ την συνδρομη με καποιον φιλο σου...με τον ιδιο τροπο που μοιραζεσε το παιχνιδι-οπως εγραψα πιο πισω!

Ενας λογος που με κουρασε το evil within ειναι ο ελεγχος του παικτη....ολα τα survival horror κ οχι μονο,χρησιμοποιουν το ΚΛΑΣΙΚΟ στυλ του Bloodborne-ξερεις,αριστερος μοχλος περπατω/στριβω/παω πισω κ με δεξι γυριζω την καμερα οπου θελω κ με βολευει- ενω το evil within εχει τελειως διαφορετικο χειρισμο-αριστερος μοχλος μονο μπρος πισω,στριψιμο με δεξι-σε σημειο που οσο κ να το συνηθισεις,στις στιγμες μαχης μπερδευει,σημαδευεις αλλου για αλλου οταν ερθουν κοντα σου-ακομη κ το μαχαιρι δε κανει παντα δουλεια κ  ολο αυτο κουραζει....δε θεωρω οτι αυτο προσδιδει στην δυσκολια κ στην ατμοσφαιρα..απο αποψη δυσκολιας ακομη κ στο νορμαλ που ξεκιναω συνηθως ηταν υπερβολικα δυσκολο σε καποια σημεια-το αναφεραν σε ολες τις κοινοτητες!θα σου προτεινα να κατεβασεις το demo να δεις κ να μας πεις γνωμη!

Το ico παλια λιγο το ειχα παιξει...μια γκομενα δηλ που της αρεσε!!:grin:

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

14 minutes ago, Akis_Varg said:

Τωρα για το Bloodborne....πωω πραγματικα σπαει νευρα οταν χασεις κ χανεις τα παντα....θελει υπομονη-βρηκα καποιες τακτικες στις μαχες αλλα δε βρηκα "φαναρι" δευτερο κ οταν εχασα ενω ειχα προχωρησει,μ εβγαλε παλι πισω κ το εκλεισα

το 1ο φαναρι ειναι οταν ανεβεις την σκαλα,αυτο το εκανες,το 2ο φαναρι ειναι στο 1ο boss το οποιο πρεπει να το βρεις παση θυσια,θα σε σκοτωσει για πλακα αλλα δεν πειραζε διοτι στην αυλη θα ζωντανεψει η κουκλα που απο εκει ανεβαζεις level,ο σκοπος ειναι αρχικα να φαρμαρεις blood echos να πηγαινεις πισω να ανεβαζεις level,εγω εφτασα level 20 και επιτελους καταφερα να σκοτωσω το 1ο boss,το 2ο το εχω βρει,αλλα εχω χασει 4-5 φορες στην 2η φαση του,χρειαζομαι περισσοτερα level,θα πεσει φαρμαρισμα  τωρα αλλα το κακο ειναι οτι θελω απο 3000+ blood echos για  καθε αναβαθμιση.

• Like 1
  • Thanks 1

Α ετσι?ωραια.....παντως κ γω τωρα αυτο κανω...παω πισω αφου φαρμαρω λιγα blood echos....θα το χω στα υποψιν!δε μου λες Τολη..παιζει μεγαλο ρολο πως θα ξεκινησεις?δηλ εγω επελεξα το lone survivor...εχεις να προτεινεις κατι?αν ειναι το ξαναξεκιναω τακ τουκ!

• Like 1

αρχικα ξεκινησα με την 1η επιλογη αλλα δεν σκοτωνα τιποτα,μετα το αρχισα παλι και πηρα αυτο που σου δινει το strength το οποιο αφορα το attack σου,η αληθεια ειναι οτι τους σκοτωνα με 2 χτυπηματα,τωρα που εφτασα το strength στο 20 φευγουν οι ευκολοι με 1 χτυπημα και παιρνω και ρεστα χααχχαχα

δεν θυμαμαι πως λεγετε αλλα θα το βρεις ειναι αν δεν κανω λαθος η 3η - 4η επιλογη και ειχε το strength στο 14 η 15

και μιας το θυμηθηκα,λογικα θα το εκανες,με τα πρωτα 2500 blood echos που μαζεψεις παιρνεις τις στολες (καπελο,μποτες κτλ) απο την κολυμπηθρα με τους σκελετους στην αυλη

Edited by TOL1S
  • Like 1
  • Thanks 1

Ναι το εκανα το τελευταιο με τις στολες....αλλα μαλλον θα το ξεκινησω το βραδυ παλι με αυτο που λες-strength 14 15- τα ειχα δει...ωραια θενξ....γραφε μας εντυπωσεις αν το συνεχισεις!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Kαλά, εγώ είμαι παντελώς άσχετος και δεν ξέρω καν τί κάνουν αυτά τα blood echoes :D. Έπαιξα καμία ώρα και κάτι χθες. Φυσικά τρομερή ατμόσφαιρα και στυλ, έχουν κάνει καλή δουλειά, και οπτικά και ηχητικά. Βγαίνω από το πρώτο κτίριο, μία "κλινική" και καλά, δεν θυμάμαι πως τη λέει, πήγα και στο Hunter's Dream βεβαια, βρίσκω τη σκάλα, ανεβαίνω κλπ, βρίσκω το φανάρι, λέω "όλα οκ", έχουμε ένα save εδώ. Μετά, αρχίζει το βάσανο :hehe:. Βρήκα τρόπο να σκοτώσω εκείνον τον χοντρό με το μεγάλο τσεκούρι, που είναι κάτω αριστερά, οταν κατέβεις τέρμα κάτω πάλι, , αλλά μετά πρέπει προφανώς να φας και όλους εκείνους τους τυπάδες που τριγυρνάνε με τους πυρσούς πέρα δώθε. Προσπάθησα κάποιες φορές, τρώω δυο τρείς (με τακτική, έναν έναν, σε κάτι γωνίες, στις σκάλες κλπ), αλλά μετά ο επόμενος μου την κάνει. Βγαίνει πιστεύω, αλλά θέλει ΠΟΛΛΗ υπομονή, πολλές προσπάθειες κλπ, αυτά που μας εξηγεί ο ΤOL1S πιο πριν. Πες μας κι άλλα να βοηθηθούμε, γιατί δεν βλέπω φως :blink:

Στην αρχή, στην επιλογή χαρακτήρα, δεν θυμάμαι τί διάλεξα, κάποια μεσαία επιλογή, γιατί θεώρησα ότι δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο. Λάθος προφανώς. Γενικά, το παιχνίδι σε αφήνει στη μοίρα σου, δεν σου λέει τίποτα, κι αυτό ίσως είναι και καλό. Πάντως συμφωνώ με αυτό που είπε ο Άκης πριν: όταν έχασα και ξαναγύρισα στο φανάρι, λέω "α, καλά, αυτή τη δουλειά θα κάνουμε;". Γενικά, όσα χρόνια παίζω games, το σύστημα saving είναι κάτι που με απασχολεί. Δεν μπορώ να χάνω τον κόπο μου, δεν θέλω να ξανακάνω τα ίδια και τα ίδια, για να βγάλω ένα τμήμα, κι έχω παρατήσει παιχνίδια κάποιες φορές, λόγω αυτού. Βέβαια, ξέρω ότι τα παιχνίδια της φιλοσοφίας Dark Souls είναι έτσι φτιαγμένα, οπότε το καταπίνεις κι όσο αντέξεις (δεν με βλέπω για πολύ :)). 

Άκη, για το χειρισμό, αναφέρεσαι στο δεύτερο Evil Within ; Γιατί αυτός ο χειρισμός είναι όντως περίεργος και αλλάζει το κλασικό, οπότε προφανώς δεν βολεύει. Ναι, ίσως κατεβάσω ντέμο να δω τι γίνεται. Αν είναι να παίξε κανείς Evil Within, θα πρότεινες καλύτερα το 1 να υποθέσω.  

Αυτό δεν το ήξερα για το PS+ και το έμαθα χθες, στο Ps4 Forums. Bλακεία κάπως, αλλά λογικό, εταιρείες είναι, τα ξέρουμε. 

Το Ico, πωπω, εντάξει, παιχνιδάρα.  Υποθέτω εσύ ήσουν ο Ico και η κοπέλα η Yorda :D. Mακάρι να βγάλουν και σε αυτό κανένα καλό remake, να το δουν και οι νεότεροι. 

τα λες πολυ σωστα τονινιο,πρωτη εντυπωση στο παιχνιδι ηταν η χειροτερη που μπορουσα να εχω,αυτο το πραμα που μολις σκοτωθεις ξανα απο την αρχη ηταν το χειροτερο,αλλα αν το σκεφτεις χανεις μονο τα blood echoes ολα τα αλλα τα εχεις κανονικα,το κακο ειναι οτι πρεπει να πας παλι στο ιδιο σημειο να τα ξαναπαρεις αλλα προσοχη,αν σε σκοτωσουν κατα την διαδρομη εκεινα χαθηκαν μια και καλη.

γενικα το 1ο πραγμα που πρεπει να κανετε ειναι φαρμαρισμα τα blood echoes για να παρετε τα 4 κομματια της στολης,μετα να βρειτε το 1ο boss,ωστε να ξυπνησει η κουκλα στην αυλη για να μπορειτε να ανεβειτε level και ενοοειτε παλι φαρμαρισμα,πιστευω οτι στα 20 level το 1ο boss βγαινει.

• Thanks 1

Και που να προχωρησετε και αλλο το παιχνιδι.Το πρωτο boss δεν ειναι τιποτα σε σχεση με αυτο που ακολουθει.Το δευτερο boss ειναι σχετικα ευκολο να ξερετε παντως.Εγω το παιχνιδι το τερματισα περυσι και μπορω να πω οτι ειναι ενα απο τα πιο δυσκολα παιχνιδια και ενας απο τους λογους που μου αρεσει οσο δεν παει.Ψηνομαι να το ξαναπαιξω γιατι δεν προλαβα να παιξω το dlc.

Να ξερετε οτι μπορειτε να καλεσετε βοηθεια για το 90% των bosses

• Like 4

Εμένα με προβληματίζει αυτή η δομή και η φιλοσοφία του παιχνιδιού, υπό την έννοια ότι βασίζεται στην επανάληψη και στο φαρμάρισμα όπως εξηγεί ο Τόλης, να ανέβεις level και μετά αρχίζεις να παίζεις ας πούμε. Τα λέω όπως το κατάλαβα δηλαδή, γιατί πρακτικά δεν το ξέρω το παιχνίδι. Δηλαδή να παίζω ώρες, ναι μεν φοβερό gameplay. αλλά να κάνω τα ίδια, βελτιώνομενος βέβαια και ανεβαίνοντας level, δεν ξέρω, κάπου μου φαίνεται άσκοπο όλο αυτό. Εκτός αν λόγω ατμόσφαιρας, πρόκλησης, διαφορετικών bosses και ποικιλίας, κρατάει το ενδιαφέρον.

Θα του δώσω λίγο χρόνο, οκ, αλλά μάλλον θα με κουράσει ολο αυτό. Όμως αντιλαμβάνομαι πού το πάνε οι συγκεκριμενοι developers με αυτήν την φιλοσοφία. Θέλουν να φτιάχνουν παιχνίδια ας τα πούμε hardcore, που απαιτούν υπομονή και συγκέντρωση από τον χρήστη, αλλά το αίσθημα ανταμοιβής να είναι ισχυρό στο τέλος. Είναι αυτό που λεει ο mean_machine: ότι αρέσει στο κοινό του, γιατί είναι δύσκολο.

Καλό είναι να υπάρχουν και αυτά, κι όσοι πιστοί, ας προσέλθουν.......

Edited by toninio
  • Like 2

Βρηκα επιτελους το πρωτο boss (περνουσα απο κει αλλα πηγαινα ευθεια λογω των 2 λυκων!)αλλα οπως ηταν λογικο εχασα...αρχισα να φαρμαρω κ γω αλλα ακομη λεβ14 ειμαι...δοκιμασα να παω να το βγαλω αλλα τα ιδια...απλα αντεξα λιγο παραπανω κ του κατεβασα κατω απο την μεση την ενεργεια!κουραστηκα ομως για σημερα....εμαθα κ την πολη..open world τελειως...στην αρχη νομιζα οτι χαθηκα(εχω μαθει να πηγαινω γραμμικα απο αλλα παιχνιδια)αλλα την βρηκα την ακρη...μονο εκει σε κατι υπονομους μια φορα εχασα που επεσα στα γουρουνια αλλα δε ξαναπηγα.Παντως παρολο το ζορι φαινεται εθιστικο κ τωρα που ψιλοπαρατησα το mc στο προ(μονο κανα διπλο με φιλους ονλαιν ή απο κοντα αν βρεθουμε)νομιζω ειμαστε οκ...πιο κατω θα δουμε πως θα παει.....τωρα σ/κ δε πιστευω να βρω χρονο να παιξω οποτε απο Δευτερα συνεχιζουμε!Νικολακη το τερματισες ε?μπραβο ρε θηριο!

Αντωνη κ το Evil within το πρωτο ειχε ιδιο ακριβως χειρισμο...πολυ εκνευριστικο..αλλα λογω οτι ειχα καιρο να παιξω survival horror το επαιξα...καλο ειναι αλλα αυτο θα σε δυσκολεψει(ο χειρισμος)..αστο για αργοτερα μηπως το βαλουν στα παιχνιδια του μηνα ή κατεβασε το ντεμο του 2 να παρεις μια ιδεα...δε θα σου αρεσει πολυ ομως νομιζω!

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Θα του δώσω μια ευκαιρία και γω αλλά δε μπορω-αυτό που λέει ο toninio να χάνεται ο κόπος μου.

Εγώ παλιότερα είχα παίξει λίγο το Nioh,στο ίδιο στυλ και κλίμα περίπου,θυμίζει και onimusha αλλά και αυτό δύσκολο όχι στον βαθμό του Bloodborne,δε το τερμάτισα αλλά τώρα βλέπω με 30-35 ευρω το έχεις.

https://youtu.be/NNtFcHDMhRg

• Like 2

Το ξερω...ειναι απο τα παιχνιδια που εχω στα υποψιν...ειναι νομιζω λιγο πιο παλιο απο το BB...ευελπιστω οτι θα το βγαλουν καποια στιγμη τζαμπε!

• Like 2