Jump to content

Recommended Posts

Τώρα πήρα πάσα από τον άλλον που λέει για ταινίες στο topic του mc, είδα το The irishman, καλό, δείτε το

• Like 2

Την είδα την ταινια(κ βασικά την περίμενα πως κ πως) αλλα:ψιλοαπογοητευτηκα..... Δε λέω ότι δεν είναι καλή αλλά περίμενα αλλα από τον θείο Μαρτιν όταν βλέπεις τέτοιο τρεηλερ κ τέτοιο εξώφυλλο με αυτά τα τέρατα.... Λοιπόν, ντε Νίρο άψογος, Πατσίνο φοβερος(σηκώνει πάνω του την ταινία)....τωρα..Τζο Πεσι... πολύ καλός ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΈΔΩΣΕ ο θείος Μαρτιν(ένας έμπειρος κ σοβαρός Ιταλοαμερικανός μαφιόζος) αλλά περίμενα να δω κ "λίγο" από "καλά παιδιά" ή "καζίνο" στον ρόλο του διότι σήκωνε-τουλάχιστον εκεί που ήταν "νεος"(για την ταινία αναφέρομαι).. έτσι μια πινελιά, διότι ο ντε Νίρο συμπεριφεροταν έτσι σε πολλές στιγμές αλλά δεν ήταν αυτός ο "κολλητός" του που ήξερε κ ξεραμε.... Κατά τα άλλα μου άρεσε άσχετα το" μπρος πίσω" (θέλει να της δώσεις προσοχή) κ την τεράστια διάρκεια της(3.5ωρες)..ουτε κατάλαβα πως πέρασε η ώρα.... Ο Θειος Μάρτιν το πήγε παραπέρα αλλά άξιζε στην τελική άσχετα αν πολλοί ξυνισαν διότι περίμεναν ένα "τα καλά παιδιά πάνε στο καζίνο2"... Φυσικά ούτε λόγος σύγκρισης με "Νονο" κάτι που ειπώθηκε  λίγο..... Αλλά προς το τέλος "βαρυνε" πολύ.... Σίγουρα θα την ξαναδώ στο μέλλον που λέμε! 

Edit

Από μένα όπως κ να χει μόνο Respect.. σε όλους κ σίγουρα αποτελεί μια αξια παρακαταθήκη μαζί με τις υπόλοιπες του είδους! 

Edited by AkisVarg
  • Like 2

2 hours ago, AkisVarg said:

Από μένα όπως κ να χει μόνο Respect.. σε όλους κ σίγουρα αποτελεί μια αξια παρακαταθήκη μαζί με τις υπόλοιπες του είδους! 

Θέλω πολύ να δω αυτήν και την άλλη του Ταραντίνο με του Πιτ, Ντι Κάπριο, "καποτε στο Χόλυγουντ" νομίζω λέγεται.

Στην αποτίμηση, είδα το STAR WARS στις αίθουσες, τις γιορτές. Απογοητεύτηκα, καλύτερα να πήγαινα στο 'Ευχτυχία" που ήταν και ωραία τύπισσα. Βλέπω πολύ λύσσα, ειδικά από τους κουλτουριάρηδες κριτικούς, για αυτό το Κορεάτικο το "Παράσιτο/ Parasyte", για το "Uncut Gems" του Adams Sandler, σε ρόλο αποκάλυψη, που δε μας έχει συνηθίσει. Από ελληνικά, ακόμα ψάχνω να βρω το "Γυναίκες που περάσατε από δω" του γίγαντα μακαρίτη Σταύρου Τσιώλη και περιμένω να δω το "Η μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς" του άλλου γίγαντα του υπερ-ρεαλισμού Γιάννη Οικονομίδη (Σπιρτόκουτο, Ψυχή στο στόμα κτλ.)

• Like 2

Μη ξεχάσω κ το joker... Φοβερός χοακιν.. Ταινία με πολλά μηνύματα κ φυσικά όχι για τα παιδάκια που τρεχαν(διότι δε θα καταλάβουν κ δε θα εκτιμήσουν). 

• Like 2

On 7/2/2020 at 3:35 ΜΜ, AkisVarg said:

Μη ξεχάσω κ το joker... Φοβερός χοακιν.. Ταινία με πολλά μηνύματα κ φυσικά όχι για τα παιδάκια που τρεχαν(διότι δε θα καταλάβουν κ δε θα εκτιμήσουν). 

Έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με το Joker, όχι αυτό καθεαυτό σαν ταινία-εννοείται πρόκειται για πολύ καλή ταινία-, αλλά γενικότερα σαν DC universe, όντας comic-geek αλλά και Marvel fanboy επίσης. Δε θα τις παραθέσω βέβαια, γιατί έχω προσέξει ότι δεν πολυασχολείται κανείς άλλος με comics και super heroes εδώ. Το χάσμα των γενεών γαρ!!!

• Like 2
  • Thanks 1

27 minutes ago, slamsoze said:

Έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με το Joker, όχι αυτό καθεαυτό σαν ταινία-εννοείται πρόκειται για πολύ καλή ταινία-, αλλά γενικότερα σαν DC universe, όντας comic-geek αλλά και Marvel fanboy επίσης. Δε θα τις παραθέσω βέβαια, γιατί έχω προσέξει ότι δεν πολυασχολείται κανείς άλλος με comics και super heroes εδώ. Το χάσμα των γενεών γαρ!!!

Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχοντας ως βάση τον joker από τα comics και την τριλογία του batman , δεν του άρεσε η συγκεκριμένη ταινία.Προσωπικά απογοητεύτηκα με το πως παρουσίασαν τους γονείς του Μπρους στην ταινία.Καμία σχέση με το πως περιγράφεται η οικογένεια Γουειν στα κομικς

Εχω την εντυπωση  και θελω να πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση με το DC universe

• Like 2

Ναι.... Ελάχιστη σχέση έχω με κόμικς, μικρός μόνο είχα μια επαφή με τους ήρωες της Marvel(εγώ ήμουν των μπλεκ, αγόρι κλπ) οπότε καταλαβαίνω τι εννοείτε-όπως εμένα σαν φανατικός του δικαστή Ντρεντ μικρός, αν κ μ άρεσε που το εβλεπα κάτι με χαλούσε, ήθελε κ άλλα πραγματα η μεταφορά στην μεγάλη οθόνη.... Πάντως αν την κρίνω αυτόνομα σαν ταινία κ μόνο(για το joker) τότε λέω άνετα ότι μου άρεσε! 

• Love 1
  • Like 2

3 minutes ago, Mean_Machine said:

Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχοντας ως βάση τον joker από τα comics και την τριλογία του batman , δεν του άρεσε η συγκεκριμένη ταινία.Προσωπικά απογοητεύτηκα με το πως παρουσίασαν τους γονείς του Μπρους στην ταινία.Καμία σχέση με το πως περιγράφεται η οικογένεια Γουειν στα κομικς

Εχω την εντυπωση  και θελω να πιστευω οτι δεν εχει καμια σχεση με το DC universe

Από ότι κατάλαβα ήταν ένα κλικ παραπάνω από loosely based on DC universe Joker. Δεν ξέρω αν έχεις δει το CATWOMAN με τη Χάλυ Μπέρυ (ίσως η χειρότερη ταινία που έχω δει ποτέ), κάτι παρόμοιο, π.χ. όπως είδαμε τους γονείς του Wayne να απεικονίζονται, δε θα τους ξαναδούμε σε άλλη ταινία έτσι. (να απεικονίζονται εννοώ).

Τώρα πέρα από αυτό, όντας ξαναλέω Marvel fanboy, (έχοντας ζήσει όλη τη δεκαετία του 90 διαβάζοντας τη στήλη της αλληλογραφίας στα Marvel Comics για τις ταινίες της Μarvel που είχαν πέσει σε development hell, ενώ μας πονούσε που την ίδια στιγμή είχαν βγει 3 superman και 4 batman), με ενοχλεί λίγο αυτή η υπερβολική τάση για ρεαλιστική απεικόνιση των ηρώων της DC και στις mainsteam ταινίες και στο Joker.

Εννοώ τα φτιάχνουν πολύ σκοτεινά, πολύ "χαζά" ρεαλιστικά, πχ ο Μπατμαν να μιλάει με βραχνή φωνή για να μην τον καταλάβουν. Δε λέω ωραίος και ο ρεαλισμός, ωραία και η Dark-ίλα , ωραία και τα κοινωνικοπολιτικά μηνύματα του Joker, αλλά ρε παιδί μου, μιλάμε για super ήρωες και σουπερ κακούς. Κάπου χάνεται το μέτρο δηλαδή. Σαν superhero-geek τους νιώθω πολύ ευθραυστούς του DC heroes. Ενώ στη Marvel βλέπεις ότι γίνεται της τρελής υπεργαλαξιακές μάχες τα πάντα όλα και δεν ανοίγει ρουθούνι.. Η χαρά του παιδιού, όπως πρέπει να είναι οι σωστοί σούπερ-ήρωες οι πρόστυχοι δηλαδή!!

Στον Joker καθαρά τώρα, δε μου άρεσε που και ο ρόλος του Heath Ledger και του Χοακιν Φοινιξ, ενώ δώσανε μία άλλη διάσταση στο χαρακτήρα, πολύ ενδιαφέρουσα από κινηματογραφικής άποψης, χάσανε κάπου το μέτρο μεταξύ comic και cinema. Δηλαδή από όλους τους Joker που έχουμε δει, όχι ο καλύτερος, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ  που κράτησε την καλύτερη ισορροπία μεταξύ "παιδικού" και κινηματογραφικού χαρακτήρα, ήταν ο Joker του Jack Nicholson στα παλιά Batman του Tim Burton. Του Λέτζερ ήταν υπερβολικά σχιζοειδής και παράφρων, για να τα δει και ένα παιδί που διαβάζει Βatman, και του Φοίνηξ είναι πολύ βαρύς χαρακτήρας και βαριά ταινία βέβαια, αν και διαφέρει από τους άλλους διότι είναι origin story για ένα παιδί βέβαια.

Επίσης πάλι σαν συντηρητικός comic fan, με βρίσκουν αντίθετο αυτές οι προσπάθειες ξεπλύματος, που πάνε να δώσουν άλλοθι σε χαρακτήρες που είναι established σαν κάτι και δεν τους πάει καθόλου το anti-hero. Ας πούμε του Deadpool του πάει το νέο στυλ, της Mystique στους X-Men της πάει το retcon. E του Joker, του Βένομ κτλ, δεν τους πάει όπως και να το κάνουμε, έχουνε καθιερωθεί 50 χρόνια και βάλε, σαν απόλυτοι κακοί.

• Like 1

15 minutes ago, AkisVarg said:

Ναι.... Ελάχιστη σχέση έχω με κόμικς, μικρός μόνο είχα μια επαφή με τους ήρωες της Marvel(εγώ ήμουν των μπλεκ, αγόρι κλπ) οπότε καταλαβαίνω τι εννοείτε-όπως εμένα σαν φανατικός του δικαστή Ντρεντ μικρός, αν κ μ άρεσε που το εβλεπα κάτι με χαλούσε, ήθελε κ άλλα πραγματα η μεταφορά στην μεγάλη οθόνη.... Πάντως αν την κρίνω αυτόνομα σαν ταινία κ μόνο(για το joker) τότε λέω άνετα ότι μου άρεσε! 

Ναι Άκη το καταλαβαίνω αυτό που λες. Και εγώ ας πούμε που δεν είχα τόση τριβή με δικαστή Ντρεντ, δεν μπορώ να συγκρίνω την παλιά με την καινούρια ταινία, από τη σκοπιά του fan!

To Joker σαν ταινία  , είναι ταινιάρα, για τα μηνύματα κυρίως.

Απλά αυτό που είπα, εμείς που έχουμε την πετριά με τους σουπερ ήρωες κάπου σκαλώνουμε. Αν αντί για Τζοκερ είχε έναν άλλον χαρακτήρα, σε άλλο setup εκτός Gotham City, π.χ. όπως έκανε το V-For-Vendetta (Λατρειάρα), δε θα σκαλώναμε πουθενά. Βέβαια τώρα αυτό που λέω είναι ψεγάδι, αλλά λέμε τώρα, κουβέντα να γίνεται.

• Like 1

Ναι.. οχι μόνο τα μηνύματα αλλά κ όλο το στορυ/σκηνοθεσία κλπ... Ίσως αν δεν έπαιζε ο Χοακιν να μη το είχα στις προτεραιότητες(μιλάω από "την απ έξω" - καταλαβαινομαστε)... 

Και ο λατρεμένος ντε Νίρο... μες' την γλίτσα.. αλλά απολαυστικος(να ναι γερός να παίξει ακόμα σε πολλές, αγαπημένος ηθοποιός-στο the Irish man στην αρχή τον κάνανε να μοιάζει σχεδόν όπως στον ταξιτζή με την καινούρια τεχνολογία-αν κ φαινότανε λίγο μια "πλαστικούρα" πάνω του!) 

Έπαιζε να το δω σινεμά.. Καλά που δε το είδα!

Πάντως ναι, κάποια πράγματα καλό είναι να μη τα πειράζουν, θέλουν να δώσουν καινούρια πνοή αλλά το χαλάνε-μιλάω γενικά για πολλές ταινίες κ ριμέικ που βγάλανε! 

Edited by AkisVarg
  • Like 2

1 hour ago, AkisVarg said:

...

Πάντως ναι, κάποια πράγματα καλό είναι να μη τα πειράζουν, θέλουν να δώσουν καινούρια πνοή αλλά το χαλάνε-μιλάω γενικά για πολλές ταινίες κ ριμέικ που βγάλανε! 

Έχουνε πάθει όλος ο πλανήτης παράκρουση βασικά με την "πολιτική ορθότητα" τα τελευταία χρόνια, σε υπερβολικό όμως βαθμό. Φεμινιστικά μηνύματα, αντιρατσιστικά μηνύματα, φιλοζωϊκα μηνύματα,σεξουαλικές παρενοχλήσεις,βιγκανισμοί, ομοφοβίες, κτλ,κτλ... κάπου έχει χαθεί το μέτρο. Βλέπω ταινίες που βγήκαν πριν 5-10 χρόνια και ακούω ατάκες στερεοτυπικές συνήθως, που σκέφτομαι αυτά σήμερα αν τα λέγανε θα τους κρεμούσανε σε καμιά πλατεία.

Χωρίς να είμαι ρατσιστής ή οτιδήποτε άλλο ας πούμε, δεν έχω πρόβλημα τα μισά καστ να είναι από Ινδία, Ασία, Αφρική κτλ, ούτε να είναι όλοι ξανθοί-γαλανομάτηδες αλλά πχ βλέποντας στο "SPIDERMAN Homecoming" την Mary Jane Watson, την κοπέλα-σύντροφο-γυναίκα του Spider man που από το 1965 είναι άσπρη σαν το γάλα και κοκκινομάλλα, να την υποδύεται μία μελαμψή κοπέλα με μαύρα κατσαρά μαλλιά,  ήταν το λιγότερο περίεργο. Κι ας πήγαν μετά να το "σώσουν" λέγοντας ότι δεν είναι η κλασσική MJ, αλλά χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο MJ σαν homeage reference, ονομάζοντας την Michelle Jones.

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 1