Jump to content

Recommended Posts

"13"  ...το ειδα δευτερη φορα σημερα-τυχαια επεσα πανω του...ψυχολογικο θριλερ-αλλα καλυτερα εδω...οποιος δε το χει δει να το δει...περναει ευχαριστα το βραδυ του:)

Εdit

Μη σας παραπλανει που παιζει ο J. Sthatham....δεν εχει καμια σχεση(ευτυχως!)με τις ταινιες δρασης!

Edited by Akis_Varg
  • Like 3

Μιας κ μπορούμε να γράψουμε κ για ταινιες που δε μας αρεσαν δραττομαι της ευκαιρίας να πω για το Transformers 5 the last knight.Το ειδα πρόσφατα και προς το τελος με πηρε ο ύπνος. ΔΕΝ ξερω οι υπόλοιποι που είστε και 10 χρονια μεγαλυτεροι τι αποψη εχετε κ αν ασχολείστε γενικοτερα, εγω που ειμαι ενας geek 30αρης με anime,superheroes,comics κλπ ενιωσα μια βαθια θλιψη για το ποσο χαμηλα μπορει να πεσει ενα franchise με κακο "milking".Σαν φανατικος που αγαπαω τη μυθολογια τον τρανσφορμερς επεσα απο τα συννεφα γτ μετα απο 4 κακες ταινίες περίμενα πολλα απο το 5 και ενιωσα να πολτοποιειται το μυαλο μου μαζι με καθε ελπιδα για κατι καλο. Σαν απλος θεατής αν υποθέσουμε οτι δεν είχα ιδεα απο τρανσφορμερς η ταινια ηταν κακη κ στην εξιστόρηση, ουτε ο Άντονι Χόπκινς καταφερε να τη διασωσει κ επασχε απο οτι πασχουν οι 4 προκατοχοι.Τα cgi των ρομπότ ηταν χαλια,πρέπει να σου βγουνε τα ματια για να καταλαβεις τι ειναι χερι τι ποδι τι στομα και τι ματια στα ρομπότ και οι πρωταγωνιστες για αλλη μια φορά δεν ηταν οι λατρεμενοι Οτομππτς και Ντισεπτικονς αλλα ο σουπερ-ντουπερ ουααου US army και οι secret services που κατατροποναν με οπλα Μ16-Μ4 με σφαίρες μετριου διαμετριματος τα φοβερα ρομποτ απο ενα μακρινο γαλαξια λες κ παιζουμε counterstrike. 

ΣΤΗΝ αντιπερα ακριβως οχθη ενιωσα το ακριβώς αντίθετο με το ταπεινο Pacific Rim το οποιο ορφανό απο καποιο backstory βασιζόμενο μονο στο hype για τα super-robot anime και με αξιοπρεπή ιστορία κ CGI καταφερε εναα πολυ καλο αποτελεσμα και το trailer για τη δευτερη ταινια pacific rim uprising πηγε το προσωπικό μου hupe στο θεο. 

http://m.imdb.com/title/tt2557478/

ΥΓ:καποιος να σωσει τα τρανσφορμερς απο τον Michael Bay!!!

Edited by slamsoze
  • Like 1

Μονο το πρωτο εχω δει....δεν ειμαι φαν τους!

Απο κομικ που λες μου αρεσε το Δικαστης Ντρεντ ...το διαβαζα πιτσιρικας στο "Αγορι":p αλλα κ αργοτερα που βγηκε αυτονομο κομικ...κ ενιωσα μια συγκινηση οταν ειδα εναν απο τους "ηρωες" των παιδικων μου χρονων σε ταινια(πειστικος κ ιδιος ο πρωταγωνιστης)....απο τα λιγα που αν ηταν σειρα θα καθομουν να δω τα επεισοδια!

(Οπως εχω γραψει στο αλλο τοπικ,σειρες δε μπορω να δω-ελαχιστες εχω δει-επειδη ειμαι του "μια κ εξω"..δυο σειρες εχω τελειωσει στην ζωη μου: το αγαπημενο Sopranos κ την αλλη την απατη-δε θυμαμαι τωρα πως λεγοταν...με το αεροπλανο που επεσε λεω ντε..!)

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Βλέπεις τι κανει το χασμα των γενναιων δεν τον προλαβα σε κομικ ημουν μικρός απο την ταινια με τον Σταλονε τον γνώρισα τον ήρωα . :p Το συγκεκριμένο εχει πολυ ωραίο στορυ γενικα μ'αρέσουν πολυ τα dystopian setup ειναι το αγαπημένο μου ισως είδος με οποιοδηποτε κονσεπτ ειτε μεταφορα απο κομικ ειτε περιπέτεια, sci-fi,πολεμικη,φαντασιας παει με ολα.Κ η πλακα ειναι οτι εχω δει μονο το original με τον Σταλονε,το Dredd (2012) δεν το εχω δει ολόκληρο. 

Edited by slamsoze
  • Like 1

Ναι για:D

Με τον σταλονε εννοειται οτι το ειχα δει...πλεον δε μπορω να το δω τωρα ξανα...φτωχα εφε για σημερα...του 2012 μου αρεσε σαν μεταφορα αλλα αν το παρω σαν "επεισοδιο" θεωρω οτι ηταν λιγο...βεβαια εδω εγκειται κ η διαφορα των ταινιων απο τις σειρες:αρχη,κορυφωση κ τελος!(το παρατησες στην μεση ρε συ?να το δεις ολο)

Τωρα που ειπα για "αγορι"....παλια ηταν ονειρο μου να δω μεταφορα του "λοχαγου Μαρκ"(καπταιν Μαρκ) ή του "Μπλεκ" στην μεγαλη οθονη..αλλα ακριβως με αυτους τους ηρωες....θυμαμαι οτι πηγα με χαρα να δω τον Πατριωτη στο σινεμα....ιδια υποθεση,ωραια σκηνικα κοστουμια κλπ αλλα λεω ποιος ειναι "αυτος"?:hehe: εγω ηθελα οπως ειπα λ.μαρκ ή Μπλεκ-με ολους τους φιλους τους(θλιμενο μπουφο,καθηγητη μυστηριο κλπ)!!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Μόλις ειδα μια πολύ ωραία ταινία. Three Billboards outside Ebbing, Missouri. Μια μάνα ¨προκαλεί¨την αστυνομία η οποία δεν εχει καταφέρει να πιάσει τους δολοφόνους της κόρης της, βάζοντας 3 πινακίδες σε έναν απομακρυσμένο δρόμο. Καλογυρισμένο crime, drama με αρκετά κωμικά στοιχεία. Ειναι από τον σκηνοθέτη του ¨αποστολή στη Μπριζ¨ και ¨7 ψυχοπαθείς¨. Εγγύηση μέχρι στιγμής ο τύπος! 

• Like 4

Καλο φαινεται...κριμα που δε προφταινω τωρα να το δω(ειναι 2 αυτην τη στιγμη που γραφω)κ βλεπω ειναι κοντα 2 ωρες....αυριο μεθαυριο!

Λοιπόν χτες το βράδυ ξύπνησα κατά τις 3:30 και δε μου κόλλαγε ύπνος. Βάζω την ΤV να παίζει κάτι να με κοιμίσει και πέφτω πάνω σε αυτό: Atomic Shark (2016)

http://www.imdb.com/title/tt5899100/

https://www.rottentomatoes.com/m/atomic_shark/

Σκληρή Cult-ίλα, μου έκανε εντύπωση που μετά το 2010 βγαίνουν ακόμα cult ταινίες.Ε σαν γνήσιος σκουπιδιάρης που είμαι το είδα όλο και δεν κοιμήθηκα :p . Δεν το βάζω στο τόπικ για τις Τρόμου (θα γελάει και ο κόσμος). Κριτική δε χρειάζεται πιστεύω, αν σας αρέσει το καλό/κακό cult έστω και με το ζόρι. :p Μου έκανε εντύπωση που σε κάποιες σκηνές οι ηθοποιοί αυτοτρολάρονται και δίνουν την κωμική διάσταση που της πρέπει (της ταινίας). Τα CGI επίσης, εάν είναι όντως CGI , είναι επιεικώς ότι χειρότερο έχω δει και προσδίδει και αυτό μία καλτ αύρα και σίγουρα τα έφτιαξε κάποιος στo Microsoft Paint και στο Windows Movie Maker!! :p  :p . To μόνο θετικό η πρωταγωνίστρια που ήταν πού δυνατό κορμί!!! ;) Πάρτε μια γεύση από το trailer.

• Haha 1
  • Dislike 1

Χαχα ελα ρε εκατσες κ το ειδες ολο?!βγαινουν ακομη-προσφατα επεσα σε κατι καινουριες του 2017...ουτε λογος για μενα...οι εποχες που βγαιναν κ τις βλεπαμε κ τρωγαμε ενα μικρο  σοκ μονο απο το εξωφυλλο(αθωοι πιτσιρικαδες μιας αλλης εποχης:p)εχουν περασει...μολυσμενοι καρχαριες?λυπαμαι τους ηθοποιους:hehe:

(το ονομα σου πως ειναι ρε συ?)

Ρε συ σεις..πεθανε ο Σταλονε?πριν λιγο στο fb ειδα κατι Rip αλλα που γκουγκλαρα δεν βρηκα κατι...

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

24 minutes ago, Akis_Varg said:

(το ονομα σου πως ειναι ρε συ?)

Γιώργος λέγομαι. Αν κ ξέρεις έχω τη νόσο που δεν το αναγνωρίζω πολλές φορές γιατί 30 χρόνια όλοι με το επίθετο με φωνάζουν!! :p
Nαι άσε το είδα έχασα τον ύπνο μου! Ήταν τόσο τρασίλα που με έπιασε η μ@κ@κί@ (σορρυ δεν έβρισκα κατάλληλη λέξη) να δω πως θα τελείωνε η "υπόθεση"!!!! Kaλά οι ηθοποιοί μπορεί να νομίζουν ότι κάνουν και μορφή τέχνης αν δεν είναι ορκισμένοι μισθοφόροι.

Είχαμε νοικιάσει παλιά σαν φοιτητοπαρέα το 2008~2009 ένα "φοβερό" DVD από video club , ένα απίστευτο cult Β ή μάλλον C movie Θρίλερ με έναν alternative καθολικό παπά-εξορκιστή που είχε στραβώσει απίστευτα σε μία φάση και το γύρισε σε terminator, έσκασε μύτη στο σπίτι της δαιμονισμένης με μαύρη δερμάτινη αλήτικη  καμπαρντίνα και γυαλί ηλίου μαζί με 3 φίλους του με κοντόκανα!!!!! και το κάνανε σουρωτήρι το δαιμόνιο με τα τουφέκια!!!! Δυστυχώς ξέχασα και όνομα και "ηθοποιούς" θα γούσταρα να την ξαναδώ αυτήν την ταινία παρόλο που ο χρόνος είναι πολύτιμος και δεν προσφέρεται για τέτοια πλέον!!Θρίλερ δεν το λες βέβαια αλλά σαν κωμωδία έσπερνε!! :icon_cool:

Edited by slamsoze
  • Like 2
  • Dislike 1

Η "καλυτερη" cultiλα που θυμαμαι εγω ειναι τα evil dead ουτε εφε ουτε τιποτα(λιγο η τεχνολογια της εποχης λιγο οτι ετσι θελανε"?")-σαλτσα κ κουκλες για ζομπι:hehe:(τα εβαζε το "αργω tv" τοτε ξημερωματα-δε ξερω αν το πιανατε εκει)....φυσικα το τελευταιο ριμεηκ το κανανε σοβαρο!

Αλλη αγαπημενη σχετικα cult(για την εποχη τοτε) ειναι "ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι"...τα επομενα τα κανανε ομως χολιγουντιανη παραγωγη-παιζαν αρκετοι γνωστοι ηθοποιοι...τα εχω δει πολλες φορες-κ τα τελευταια στο σινεμα-ειναι απο τις αγαπημενες μου μορφες ο "τζουνιορ"!!(οταν βγηκε το πρωτο για να αποδωθει ρεαλιστικοτερος τρομος στους ηθοποιους δεν ειχαν δει καθολου τον "τζουνιορ" μεχρι την στιγμη που σκαει μυτη κ τους αρπαζει!!κ οπως ειχαν πει τοτε οι ηθοποιοι τρομαξαν κ λιγο στ αληθεια με το που τον πρωτοειδαν..αυτα ειναι!):D

Σημερα ισως δω αυτο του βροχου-να φυγουμε λιγο απο τα θριλερ....τις 3 πινακιδες εξω απο το ebbing...εχει υψηλη βαθμολογια-γυρω στο 8/10....θα γραψω γνωμη...

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Ειδα μολις το 3 bilboards outside  ebbing,misouri....πολυ καλη ταινια,δε το περιμενα-αν κ δε σου γεμιζει το ματι..κυλουσε υπεροχα,απολαυστικοι διαλογοι κ ωραιες ερμηνειες απο γνωστους σχετικα ηθοποιους....λιγο δραμα κ μια μικρη δοση χιουμορ(καλα ο βοηθος σεριφη ρεσιταλ εξου κ η χρυση σφαιρα που κερδισε)κ αρκετα μηνυματα!αν δε το δεις δε χανεις κατι αλλα αν το δεις θα πεις "ειδα πολυ καλο σινεμα":metal:

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Ας γράψω και εγώ για πρώτη φορά.

Είδα από τύχη το SPECTRAL. Δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ. Πιστεύω ότι ήταν ωραίο σενάριο με ωραίες εξηγήσεις για ότι συμβαίνει στην ταινία. Έχει λίγο από όλα.

Επιστήμη, Spec ops, ''ghosts'' και γενικά πολύ ισορροπημένη.

Περιμένω τις απόψεις σας γιατί σε όσους φίλους το έχω πει, δεν την είχε δει κανένας :)

Spectral (2016)

• Like 4

@zougamanτο ειδα πριν λιγο....καλο...πρωτοτυπο...επ. φαντασια κ λιγο απ ολα που ειπες...κ ωραια εφε...για τους λατρεις του ειδους ειδικα ειναι οτι πρεπει!

(μου θυμισε κ καποιο παιχνιδι λιγο:grin:)

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Το εχω δει εγω Στεφανε ...πολυ καλο εργακι...ναι μεν κλασικο οπως λες σεναριο αλλα ξεδιπλωνεται ωραια...(το πως κατεληξε εκει ο ηρωας κλπ) κ οχι απλα με φυλακες!

"Τζειμι λανιστερ"....δεν τον ξερουν ολοι σαν "χαρακτηρα".:D(κ δω αγνωριστος ειναι-στο εξωφυλλο ειδικα!!)

• Like 2
  • Haha 1

Πολύ καλό,έχει ξαναναφερθεί.

• Like 2

αν και δεν βλεπω ταινιες τα τελευταια χρονια(το εχω ριξει στις σειρες) αυτη η ταινια ειναι απο τις λιγες που μου εμειναν στο μυαλο αξιζει να την δειτε οσοι δεν την ειχατε δει εκεινα τα τα χρονια(1999)

poster.jpg.ashx?w=170&h=250&mode=max  ο υποπτος της οδου αρλινγκτον

• Like 2

Πρέπει να καθίσω να δω καμία ταινία, γιατί το έχω αφήσει πολλές μέρες τώρα (με απορρόφησε το εξαιρετικό Prey, που ειναι και αρκετά μεγάλο, κι εγώ τα πάω γενικώς λάου λάου, όταν μου αρέσουν). Πολύ καλές οι προτάσεις σας (έχω χάσει πολλά ποστ και για αυτό δεν έχω βάλει like), σημειώνονται.......

• Like 1
  • Haha 1

μετα απο πολυ καιρο επιτελους ειδα μια ταινια!ενταξει δεν ειναι κ " Ο Νονος" αλλα βλεπεται ευχαριστα(ειδικα οσοι αρεσουν τετοιου ειδους ταινιες)...αγνωριστος ο Τραβολτα!

eacdf9852bdbc085749ef2b0e9979590-full.jp

• Like 4

Γιατί όχι; Κλασική αξία ο Τραβόλτα. 

Πρόσφατα είδα κι εγώ κάποιες. The Commuter (Liam Neeson), περιπέτεια σε ένα τρένο, οκ, καλή ήταν, δεν με τρέλλανε κιόλας. Βλέπεται ευχάριστα όμως. The next three days (Russel Crowe), αρκετά καλό, περιπέτεια επίσης. Ντάξει, όταν λέω περιπέτεια, έχουν και άλλα στοιχεία οι συγκεκριμένες. 

Eπίσης, Ready Player One, περιπέτεια φαντασίας του Spielberg (έχει σχέση και με virtual reality), καλό για το είδος του, πολύ ωραία εφφέ. Περισσότερο από όλες μου άρεσε το Searching, θρίλερ μυστηρίου (θρίλερ, με την έννοια της αγωνίας, όχι την άλλη), όπου ένας πατέρας αναζητά στοιχεία για την εξαφανισμένη κόρη του, μέσω του laptop της. 

Το καινουριο Mission Impossible το χει δει κανείς; Έχω ακούσει για πολύ καλή και για μάπα......(είναι και σχετικά αυτά, ανάλογα από ποια γωνία το κρίνει κανείς)....

• Like 2

Οχι δε το λεω με ασχημη εννοια οτι δεν ειναι "Νονος"...κ ο Τραβολτα ναι,κλασικη αξια....αγνωριστος εννοω σε μια δυο σκηνες ετσι που τον κανανε γερο!αρκετοι την θαψανε αλλα δε δινω δεκαρα αφου αρεσε σε μενα.(ειδα κ πολλες "γνωστες" φατσες σε δευτεροτριτο ρολο-οι κλασικοι Ιταλοαμερικανοι που παιζουν σε ολες του ειδους πανω κατω!)

Αυτα που λες θα τα ψαξω...με τον Liam Neeson φανταζομαι τι πανικος θα γινεται😃-το ειχα στα υποψην....για το καινουριο mission δε καιγομαι κ τοσο..εχουν περασει(για μενα)οι καλες εποχες!

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Την είδα,μια χαρά ταινιούλα

Respect στον θειο Γιάννη από μένα

Edited by SAX
  • Like 2

Καποιοι απο  τους ηρωες των παιδικων μας χρονων επεστρεψαν!

Edited by AkisVarg
  • Like 2

Τι λε ρε συ

Τα "παππούδια"!!!

• Haha 2