Jump to content

Recommended Posts

movie-reels-and-popcorn.png

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για ταινίες που είδαμε και μας άρεσαν ή όχι.

• Like 4

Λοιπον κανω εγω την αρχη.....σχετικα προσφατα ειδα ΑΥΤΟ.....δεν ειχα τι αλλο να δω θυμαμαι..το ειχα προσπερασει αρκετες φορες αλλα μετα αποφασισα να το δω αφου παιζει Ντε νιρο(αγαπημενος)η αληθεια ειναι οτι δεν αντεχα να δω τον Ντε νιρο τοσο γερασμενο....βεβαια μπορει να γερασε αλλα εδω τον κανανε επιτηδες ετσι για να μοιαζει με τον αληθινο μια κ ειναι αληθινη ιστορια..ειναι τηλεταινια αλλα ειναι πολυ καλογυρισμενη κ "κινηματογραφικη"...βασιζεται σε αληθινη ιστορια οπως ειπα...ειναι κατα κυριο λογω Δραμα αλλα χωρις να ειναι βαρυ...ισα ισα που εχει καποιες σκηνες βγαλμενες κατευθειαν  απο το σινεμα κ το "χιουμορ" του Σκορσεζε...2+ ωρες κραταει αλλα ουτε το καταλαβα..μου αρεσε αρκετα κ δε το περιμενα! την προτεινω!

Edited by Akis_Varg
  • Like 4

Ωραία, με γεια το τόπικ κύριοι. Πιστεύω θα πέσουν πολλες καλές προτάσεις για ταινίες εδώ. Χρόνο και διάθεση να έχουμε να βλέπουμε. 

Akis, όπου παίζει De Niro είναι άξιο να το μελετήσει κανείς, τουλάχιστον. Ωραιότατο φαίνεται, μπαίνει στη λίστα.

• Like 2

Αντωνη..ναι ρε φιλε...μιλας με εναν φανατικο λατρη του Ντε νιρο:D....οι ατακες του οι γκριματσες του η φωνη του κ φυσικα το ταλεντο του!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1
  • Haha 1

Να προτείνω κι εγώ μια ταινία που τυχαία έπεσα πάνω της στο Ίντερνετ και τη θυμήθηκα. Ειναι από τον σκηνοθέτη του old boy και το όνομα της 공동 보안 구역. Για όσους δε γνωρίζουν Κορεάτικα λέγεται Joint Security Area:). Γίνεται μια ανταλλαγή πυρών στα σύνορα Βόρειας κ Νότιας Κορέας και κάποιοι στρατιώτες σκοτώνονται. Την υπόθεση αναλαμβάνουν ουδέτεροι ομοσπονδιακοί απο άλλη χώρα και η ταινία ξετυλίγει την ιστορία απο το πρόσφατο παρελθόν μέχρι τις δολοφονίες. 

Θυμαμαι την απόλαυσα την ταινία. Οποίος δεν εχει θέμα με τη γλώσσα, συστήνω να τη δει. 

• Like 3

Ειπα να ψαξω για καμια κωμωδια σημερα ετσι για αλλαγη....ειδα ΑΥΤΟ...το ξερουμε οτι οι καλες κωμωδιες ειναι δυσκολο ειδος(δεν ειμαστε κ παιδια για να γελαμε με οτι να ναι) κ οι πιο πολλες ειναι κρυες-για να μη πω τιποτα αλλο-αλλα αυτη ειχε αγνο γελιο-οντως γελασα-κωμωδια καταστεων με την γνωστη δοση περιπετειας προς το τελος με εμφανιση σε ρολο "κακου" του Αντυ Γκαρσια!το τρεηλερ την αδικει...οποιος θελει να χαλαρωσει κ να χαμογελασει να την δει!αξιζει!

• Like 3

Την είχα δει,ωραία ταινιούλα,με τα ωραία αστεία της την δράση της και τους απαραίτητους μαφιόζους,από τις "σοβαρές" κωμωδίες και όχι σάχλα και ξενέρωτα αστεία!Και Andy Garcia εστω και 5 λεπτά που εμφανίζεται ωραίος.......δηλαδή όχι ξεπεσμος που λέμε.

Βρόχε βάλε λινκ στο τσατ να ξέρουν και άλλοι για το τόπικ.

• Like 2
  • Thanks 1

Τώρα που λέτε για κωμωδίες, είναι μια που έχω σε μεγάλη εκτίμηση και κάποια στιγμή θέλω να την ξαναδώ. Είναι το The Guard. Γίνεται μια δολοφονία στην Ιρλανδία κι έρχεται να την εξιχνιάσει ένας πράκτορας του FBI συνεργασία με τον τοπικό αστυνομικό. Φοβεροί χαρακτήρες και καταστάσεις. Από τις αγαπημένες κωμωδίες αυτού του είδους. 

Γενικά οι κωμωδίες είναι πολύ δύσκολες. Παλιά όταν δούλευα Seven ήταν η πιο δύσκολη κατηγορία να προτείνεις. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι καμμενιές και έχω δει πολύ πράγμα από δαύτες. 

• Like 3

Το αγαπημένο μου είδος ειναι οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας. Έχοντας δει πιο πριν το θρίλερ happy death day που ειναι σε στυλ η μέρα της μαρμότας (κορυφαία ταινία btw), ήταν κακό και λέω μονο το αυθεντικό και το the edge of tomorrow τα κατάφεραν καλά με αυτο το επαναλαμβανόμενο μοτίβο. Ειναι action sci-fi και τη γούσταρα πολύ. 

• Like 4

Το εχω δει το The edge of....(με τον "αιωνιο εφηβο")...ναι καλο εργακι για το ειδος του...θα σκεφτω ποιες ταινιες επ.φαντασιας εχω δει κ μου αρεσαν...μιλαω για τα τελευταια χρονια...κορυφη για το ειδος του ηταν ο Κυβος...δημιουργησε σχολη!

• Like 3

Κύβος ναι! Κορυφή...

Στα επιστημονικής φαντασίας τώρα... οι περισσότεροι φαντάζομαι έχετε δει το Ex Machina. To Uncanny, αποτελεί την εναλλακτική του. Μια low budget ταινία που βγήκε την ίδια χρονική περίοδο με το Ex Machina (κάποιοι αναφέρουν ότι σαν ιδέα υπήρξε από νωρίτερα). 

Μου άρεσε περισσότερο το τέλος από το Uncanny σε σχέση με το Ex Machina. Έχει καλύτερη ανατροπή. 

[\Spoiler]

• Like 1

Ειδα το τρεηλερ απο το Uncanny...ναι εκτος οτι θυμιζει το Ex.. φαινεται οτι ειναι low budzet-αν κ εχει καλη σκηνοθεσια σχετικα....εριξα κ μια ματια στα σχολια αλλα δε το ξανακανω-καποιος νομιζω οτι σποιλαρει..οποτε με αυτα κ με αυτα...παμε παρακατω!

• Like 1

Κι εμένα μου άρεσε αρκετά ο Κύβος. Ωραίες οι προτάσεις σας, σημειώνουμε. Το Ex Machina θέλω να το δω εδώ και μέρες, δεν το χω δει, και όλο βλέπω κάτι άλλο τελικά, αλλά οκ, πρέπει να αξίζει τον κόπο (φυσικά και το Uncanny που λέτε, μιας και είναι παρόμοιο). 

Η Μαρμότα όταν την είχα δει, δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ, είναι όντως ταινάρα (και θα τιμηθεί και το Edge of tomorrow). Θίγει πολλά θέματα με πανέξυπνο τρόπο κι έχει ωραίο χιούμορ. Μιας που λέτε για κωμωδίες, έχω να δω πολύ καιρό. Γενικώς που και που ψιλοψάχνω, αλλά είναι δύσκολο είδος, συνήθως λέω "μπα, βλακεία θα είναι αυτό", ό,τι βρίσκω τεσπά, και βλέπω κάτι άλλο. Οπότε στα υπόψη το The Guard, και προτείνετε και άλλες αν θυμηθείτε τίποτα καλό. 

Eίδα και το Mother (το ποστάρω εδώ, μιας και δεν νομίζω να κολλάει στο άλλο τόπικ). Moυ άφησε ανάμικτα συναισθήματα, δηλ. κάπου μου άρεσε και κάπου με κούρασε, αλλά συνολικά νομίζω αξίζει τον κόπο. Ναι, είναι 100% αλληγορική και η γεύση που μου άφησε, κατά τη διάρκεια και αφού τελείωσε, είναι..

..ότι πρόκειται για μία αλληγορική ιστορία για τη ζωή γενικώς, τη δημιουργία, την καταστροφή και την αναγέννηση, κύκλος της ζωής κλπ. Και φυσικά είχε φανερούς παραλληλισμούς με θέματα και γεγονότα του Χριστιανισμού. Έπειτα διάβασα στο ίντερνετ ότι ο ίδιος ο Αρονόφσκι είπε ότι η Μητέρα του έργου συμβολίζει τη μητέρα Γη

Edited by toninio
  • Like 4

Καλησπέρα και καλορίζικο το τόπικ.  Τελευταία λόγω χρόνου δεν πολυπαίρνω το βάρος της ευθύνης να διαλέξω ταινία και βλέπω ότι σερβίρει έτοιμο η συνδρομητική TV. Βέβαια αν είναι κάτι εξαιρετικό πάντα θα ψαχτώ να το δω και μ'αρέσει να πηγαίνω σινεμά ακόμα και σαν διαδικασία,σαν έξοδος αντί να πάω για ποτό πχ να πάω ένα σινεμά.Κάνω αυτόν τον μικρό πρόλογο, γιατί τα γούστα στο σινεμά ποικίλουν πολύ και δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Στις ταινίες τώρα:

1) WAR DOGS (2016)  http://www.imdb.com/title/tt2005151/?ref_=nv_sr_2

Πολύ ωραία ταινία, ψιλό έως χοντρό αμερικανιά, αληθινή ιστορία με κάποιες υπερβολές βέβαια χάριν της εξιστόρησης, για δύο τυπάδες που εκμεταλλευόμενοι ένα παραθυράκι στην Αμερικάνικη Νομοθεσία και στην σχέση Κράτους/Ελεύθερης αγοράς βρίσκονται να κάνουν deal εκατομμυρίων με το πεντάγωνο.Πολύ δυνατός Bradley Cooper στο ρόλο του "κακού".

2) Τhe Founder (2016) http://www.imdb.com/title/tt4276820/?ref_=nv_sr_1

Αληθινή ιστορία κι αυτή για τη γνωστή αλυσίδα fast-food Mac-Donalds. Φοβερός Michael Keaton στο ρόλο του Ray Kroc που τον μισείς και τον συμπονάς ταυτόχρονα. Και πολύ δυνατή συναισθηματικά και η απεικόνιση των αδερφών Mac-Donalds.

*Υ.Γ.: Πολύ έξυπνο το edge of tomorrow, ΑΛΛΑ αυτός ο "αιώνιος έφηβος" ρε παιδιά τι βύσμα έχει μπορεί να μου πει κάποιος. Όσο ημιμέτριος και αντιπαθητικός είναι υποκριτικά, αντιστρόφως ανάλογα καλές είναι οι ταινίες που πρωταγωνιστεί. Πάντα σε "ταινιάρες" με φοβερές παραγωγές, καλογυρισμένες με πολύ δυνατά σενάρια και ιστορίες, και συμπρωταγωνιστές που δίνουν ρέστα. Δε θυμάμαι ταινία που να παίζει τούτος και να μην ήταν έστω καλούτσικη.

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 3

Το "open your eyes"  δε το χω δει...ειμαι λιγο φαν της "αμερικανιας"....εννοω της καλης σκηνοθεσιας (στησιμο,κοστουμια φωτισμο κλπ)κ οχι αυτης της (αμερικανικης)υπερβολης που βλεπουμε σε ταινιες δρασης!!

• Like 2

On 1/15/2018 at 5:20 ΜΜ, slamsoze said:

................ Βέβαια αν είναι κάτι εξαιρετικό πάντα θα ψαχτώ να το δω και μ'αρέσει να πηγαίνω σινεμά ακόμα και σαν διαδικασία,σαν έξοδος αντί να πάω για ποτό πχ να πάω ένα σινεμά..............

Συμφωνώ, το σινεμά το θεωρώ κι εγώ μία πολύ καλή περίπτωση για έξοδο. Προτιμώ κλασικά την προβολή των 10\10.30. Όταν υπάρχει στην εξίσωση και κοπέλα και ειναι και σινεφίλ, είναι το ιδανικό. Πάς και με φίλους, αλλά πρέπει να υπάρξει συνεννόηση, να υπάρχει και κάτι αξιόλογο, μετά λες "ας πάω για κανα ποτό καλύτερα", συνήθως μπερδεύει η δουλειά. Αλλά γενικώς είναι πολύ καλή φάση για έξω. 

Το Abre Los Ojos έτυχε να το δω πριν κάμποσο καιρό, πολύ καλό. 

Κι εμένα με ενδιαφέρουν οι ταινίες που βασίζονται σε αληθινές ιστορίες, γιατί βλέπεις κάτι πραγματικό, που έχει συμβεί. Στα υπόψιν τα War Dogs και Founder. Kαι το Vanilla Sky φυσικά. Ο Θωμάς, οκ, μεγάλο όνομα, αλλά σίγουρα υπάρχουν και πιο πειστικοί ηθοποιοί. Για κάποιο λόγο δεν μου φαίνεται αντιπαθητικός, αλλά βασικά ούτε κρύο ούτε ζέστη. Υπάρχουν άλλοι, ηθοποιάρες, φυσιογνωμίες, που χαίρεσαι να βλέπεις ταινίες τους. 

ΥΓ: Broxo, πριν 20 χρόνια έ; Άσε, πώς πέρασαν; Ήμασταν νιοι και γεράσαμε...:D (το λέω γιατί πρέπει να είμαστε κοντά. Λιγο μεγαλυτερος εγώ).

Edited by toninio
  • Like 4
  • Haha 1

Και γω θα συμφωνησω φιλτατοι για το σινεμα....ειναι μια ωραια εξοδο!ειδικα αν εισαι με γυναικα-κ με ανδροπαρεα ωραια ειναι αλλα με γυναικα ειδικα ή κ ακομα καλυτερα ζευγαρια...κ πας για κανα ποτακι/ή να τσιμπησεις τιποτα πριν ή μετα!εχουμε κ το λουνα παρκ εμεις διπλα...θυμιζει λιγο απο διακοπες ειδικα την ανοιξη!το θεμα ειναι οτι καμια φορα δεν μπαινεις πολυ στο κλιμα-σε θριλερ ειδικα-οπου σε τρομαχτικες σκηνες χασκογελανε καποιες για να "διασκεδασουν" το σοκ που νιωθουν!!

Αντωνη..."τι λιγο μεγαλυτερος" μας λες...εκτος αν χακαρε κανεις το προφιλ σου!!:D

Edited by Akis_Varg
  • Like 4
  • Haha 1

Τωρα ανοίξαμε πολλα θέματα που θελω να σχολιάσω αλλα κρατιέται γιατί μ βγηκε σεντοναρα παλι οποτε παω σε απλες προτάσεις με σχετικους σχολιασμός. 

Deliver us from Evil (2014)

http://m.imdb.com/title/tt2377322/

Μέτρια ταινιουλα,βλεπεται ευχάριστα, horror/thriller, ισως την αδικώ λιγο γιατι την ειδα σινεμα κ οπως ειπατε κ παραπάνω αμα δεν τη δεις σπιτι μονος χανεται λιγο η αίσθηση. Μεγάλο συν το καστ και τα τραγούδια των doors  στο soundtrack της ταινιας.

Επισης πολυ δυνατη Gangster Squad (2013)

http://m.imdb.com/title/tt1321870/

Πολυ δυνατο καστ και ωραια 40s-50s ατμόσφαιρα αστυνομικογανγκστερικη.

Τελος για αστυνομικη/φουτοτριστικη με δοσεις επιστημονικης φαντασιας κ ανατροπες θρίλερ παλι με τον Θωμα τον Κρουζ πολυ καλο αν κ παλιο που δεν του φαινεται ομως το Minority Report (2002).

http://m.imdb.com/title/tt0181689/

• Like 4

Σε ολα συμφωνω...ηθοποιαρες σε ολα που ανεφερες-οπως τα ειπες(τα χουμε δει ολοι ετσι?) Το Minority... μα οντως ποσο μπροστα απο την εποχη του ε?(τουλαχιστον γι αυτα που νομιζαμε κ ξεραμε οι απλοι θνητοι)!

• Like 2
  • Thanks 1

Καλό το Minority report; Το έχω στη λίστα με ταινίες που έχω σταμπάρει, εδώ και καιρό, αλλά δεν το είχα σε προτεραιότητα. Κάτσε να το βάλω μπροστά. 

Και οι άλλες ωραίες φαίνονται. Κάντε προτάσεις γενικώς, γιατί πάντα υπάρχουν διαμαντάκια, που δεν βρίσκονται εύκολα, αν δεν τα προτείνει κανείς. 

Χαχα, Akis, από "λίγο" έως "πολύ μεγαλύτερος", δεν ξέρω. Επειδή ο Broxo είπε "πριν 18 χρόνια φοιτητής", υπολόγισα στο περίπου. Πατημένα 44 εδώ :haha:

• Haha 3

Ξερω ποσο εισαι θειε αντωνη... Αφου ειμαι ακολουθος σου! μας περνας ενα χρονο! και χρονια πολλα για σημερα.... Πιστευω να πιουμε καμια τσικουδια-καμια ρακί ξερω γω σημερα ε?!!! 

Edited by Akis_Varg
  • Haha 3

Ναι καλο το minority αξίζει,νταξει δεν ειναι κ ταινια σταθμός να πεις θα σου αλλαξει τη ζωη αλλα μετραει γενικότερα. Κ αυτο που λεει ο Akis μπροστα σε ολους τους τομεις.Οταν τ πρωτοπετυχα ορκιζόμουν οτι ειναι καπου 2013 με 2014.Οταν ειδα 2002 μ επεσε το σαγονι.Κ το λεω αυτο γτ ειδικα τωρα με τις καλες HD τηλεορασεις καποιες ταινιες απο τις αρχες το 2000 χανουν πολύ στα εφε κ τον φωτισμο φαινεται η κινηματογραφικη "ψευτια",ειδα προσφατα μια περπετεια του 2001 κ οι εκρηξεις φαινοταν οτι ηταν εφετζιδικες,εβγαζε ματι ρε παιδι μου σαν να εβλεπα Mythbusters.

• Like 3

Αkis, ένα χρόνο διαφορά έχουμε ρε θηρίο; (θυμόμουν ότι είμαστε ψιλο-σειρές βέβαια, αλλά είχα την εντύπωση ότι είχαμε μεγαλύτερη διαφορά). Έλα ρε, έφηβοι είμαστε. :hehe: Τον Broxo μπορεί να τον "αδίκησα" (λάθος υπολογισμός) και να είναι αρκετά μικρότερος. Ευχαριστώ και για τα χρόνια πολλά φίλε. Ναι, απ'έξω έρχομαι και την τιμήσαμε την τσικουδιά (ευτυχώς ήταν καλή εκεί που ήμασταν, αλλά έχω στο σπίτι σπέσιαλ, μαστόρικη, από ξάδερφο). Είναι και φάρμακο, να ξέρετε, για κρυολογήματα κλπ. 

Τέλος το off-topic (μην πάθουμε και καμία μελαγχολία με τις ηλικίες :grin:) και είδα επίσης πρόσφατα, ξέχασα να πω στα άλλα ποστ, το Ghost Writer και το Nocturnal Animals. Οκ, το πρώτο, είχε το ενδιαφέρον του, δεν τρελλαίνεσαι βέβαια, αλλά ήταν γενικώς καλό. Το δεύτερο, δεν ξέρω, σε κράταγε μεν, αλλά συνολικά δεν θα έλεγα σε κάποιον να τρέξει να τη δει. 

Λέω να δω το Ex Machina προσεχώς. 

• Like 3

Διαβαζω ghost writer κ χαιρομαι κ βλεπω ειναι ενα πολιτικο θριλερ:(..νταξει ηθοποιαρες πες κ πολανσκι αλλα δυσκολα τωρα!!

Το minority report επρεπε να το δεις την εποχη που βγηκε......αλλα κ αυτο που λεει ο slamsoze ειναι αληθεια...καποιες ταινιες παλιες δεν μπορεις να τις δεις λογω της ποιοτητας πλεον-πλην ελαχιστων εξαιρεσεων!πχ "Τα καλα παιδια"....την εχω δει πανω απο 3 φορες τουλαχιστον ....αγαπημενη ταινια...ισως ανωτερη λενε κ απο τον "Νονο"(για το ειδος)....ας μην επαιζε Μαρλον Μπραντο κ θα το λεγα στα σιγουρα...42 χρονων κ τον καναν με λιγο μακιζιαζ κ λιγο βαμβακι στο στομα κ μονο να δειχνει μεγαλος!

Αντωνη φυσικα και ειναι κ φαρμακο....εμεις τιμαμε το τσιπουρο εδω(κρυολογηματα,στον αφαλο,πονοδοντο κλπ)κ καλο κεφαλι:D(σορρυ κ γω για το οφτοπικ αλλα ηθελα να το πω!!!)

Edited by Akis_Varg
  • Like 2
  • Haha 1