Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

broxopios

PES 2018 - Εντυπώσεις και Βαθμολογία

Βαθμολογήστε το PES 2018 ανά τομέα.  

31 members have voted

1. 1. 1. Γραφικά

2. 2. Animations

3. 3. Φυσική παιχτών

4. 4. Φυσική μπάλας

5. 5. Φυσική διχτυών

6. 6. ΑΙ (Τεχνητή Νοημοσύνη)

7. 7. Χειρισμός

8. 8. Ήχος / Ατμόσφαιρα

9. 9. Συνολική Βαθμολογία

10. 10. Πως σας φάνηκε σε σχέση με το PES 2017?

• Αρκετά βελτιωμένο
    • Βελτιωμένο
    • Ίδιο
    • Χειρότερο
      0
    • Αρκετά χειρότερο
      0

Recommended Posts

pes-2018-feedback.jpg

Εδώ θα συγκεντρώσουμε τις απόψεις των μελών μας για το PES 2018.

Ακολουθήστε το υπόδειγμα παρακάτω για να έχουμε ομοιόμορφο feedback.

[1] Γράψτε σε ποια πλατφόρμα παίξατε το PES 2018.

[2] Γράψτε σε λίστα τα θετικά στοιχεία σας αρεσαν και τα αρνητικά στοιχεία θα θέλατε να διορθωθούν. Γράψτε σχόλια ξεχωριστά για τα Θετικά και τα αρνητικά.

[3] Τέλος βαθμολογήστε το παιχνίδι με άριστα το 10.

Yπόδειγμα Feedback:

[1]
Έπαιξα το PES 2018 σε: 
PS3 / PS4 / Xbox360 / Xbox One / PC

[2]
Θετικά στοιχεία:
1.
2.
3.
...

Θετικά Σχόλια: ...

Αρνητικά στοιχεία:
1.
2.
3.
...

Αρνητικά Σχόλια: ...

[3]
Βαθμολογία PES 2018:
...

Έπαιξα το PES 2018 σε: 
 PC

[2]
Θετικά στοιχεία:
1. Αρκετα πιο smooth απο το 17
2. Αξιοπρεπες μεγεθος και φυσικη στη μπαλα 
3. Ωραια γραφικα, χωρις να ειναι υπερκορεσμενα οπως στο ΦΙΦΑ.
4. Αμεσος χειρισμος ακομα κ σε fullscreen (αν και windowed ειναι πιο responsive)
5. Βελτιωμενες πασες, χωρις απολυτα ευθειες τροχιες και φυσικη bowling
6. Επιπλεον animation που χορταινουν το ματι
7. Βελτιωμενη φυσικη διχτυων, δε με χαλαει
8. Βελτιωμενη ατμοσφαιρα γηπεδου, οπαδοι κτλ
9. Βελτιωμενα σουτ σε σχεση με το 2017
10. Ωραιος ρυθμος, αληθοφανης και αργος.
11. Η ΑΙ δε με ενοχλησε ουτε με τρελανε
12. Οι κεφαλιες εχουν ωραιο error
13. Ωραιοι σωματοτυποι και προσωπα
14. Καλυτερη φυσικη σε κλεψιματα

Θετικά Σχόλια: ...
Ενα εκσυχρονισμενο PES 2017 με καλυτερα γραφικα,  φυσικη στην κινηση  και στη μπαλα. Ειδικα στο PC η αλλαγη απο PES 17 σε 18 αξιζει.

Αρνητικά στοιχεία:
1. Μετρια φυσικη σωματων κ collision
2. Το footplanting θελει δουλεια ακομα
3.  Τα σουτ θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα και πιο ποικιλα. 
4. Μου λειπει η εκρηξη και το τιναγμα
5. Slow motion βουτιες τερματοφυλακων.
6. Στις πασες θα ηθελα περισσοτερα animation, πιο φυσικα και πιο πολυ error ειδικα σε δυσκολες πασες με λαθος σταση σωματος
7. Υπαρχει ακομα μια ρομποτικη αισθηση overall δυστυχως
8. Σχολιασμος μετριοκακος ειδικα οταν το ΦΙΦΑ εχει κανει τοση τρελη προοδο. Ακομα και γενεθλια παικτη αναφερει αν ειναι δυνατον!

Αρνητικά Σχόλια: ...

Θυμιζει νοοτροπια PES 2017, ειναι η ιδια βαση παιχνιδιου. Με ολα τα παραπανω αρνητικα που κουβαλαει εδω και 4 χρονια που εισηχθη η νεα μηχανη.

[3]
Βαθμολογία PES 2018:

8

Ενα αξιοπρεπες ποδοσφαιρακι που μπορεις να το θεωρησεις συγχρονο αν και κουβαλαει παθογενειες των προηγουμενων τιτλων.
Σιγουρα καλη προσπαθεια απο ΚΟΝΑΜΙ

Έπαιξα το PES 2018 σε: 
 PS4 

[2]
Θετικά στοιχεία:
1.Στιβαρό και "βαρύ" όπως πρέπει, για ακόμα μία φορά.
2.Ωραίο close control και χειρισμός παίκτη
3.Βελτιωμένο μαρκάρισμα Cpu σε σχέση με το ντέμο. Είναι ισορροπημένο όσο πρέπει, ώστε να αναδεικνύει το dribbling, χωρίς να καταντάει OP. 
4. Βελτιωμένα γραφικά, βελτιωμένη ατμόσφαιρα overall. 

Θετικά Σχόλια:  Ένα ακόμα πολύ καλό παιχνίδι από την Κόναμι. Πιάνει πολλά στοιχεία του ποδοσφαίρου και προσφέρει και διασκέδαση. 

Αρνητικά στοιχεία:
1. Χρειάζεται βελτίωση στο πώς στήνονται και μαρκάρουν οι ομάδες, πχ θα πρέπει να υπάρχει περισσότερο μαρκάρισμα ψηλα, αν και είδα ότι υπάρχει βελτίωση στο full game. 
2. H μηχανή αποδίδει πολύ καλά physics, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις λείπει η αδράνεια και η έκρηξη, ειδικά στους επιθετικούς. 
3. Η ΑΙ είναι πολύ καλή μεν, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να την εξελίξουν, για περισσότερο team ID και player individuality. Μάλλον σε επόμενες γενιές ποδοσφαιρακιών (και για την Κόναμι και για την ΕΑ).

4. Η ατμόσφαιρα γηπέδου πρέπει να γίνει ακομα πιο ζωντανή και πορωτική. 

5. Χρειάζεται μεγαλύτερο βάθος στο Master League (δεν έχω παίξει ακόμα, αλλά έχω δει videos). 

Αρνητικά Σχόλια:  Αν δεν λεγόταν Pro Evolution Soccer, δεν θα είχα αρνητικά σχόλια. Επειδή είναι το Προ, που κάποτε ήταν πρωτοπόρος, νομίζω όλοι θέλουμε να δούμε το κάτι παραπάνω από την Κόναμι, κυρίως σε θέματα gameplay. 

[3]
Βαθμολογία PES 2018:

8\10 

Mία πολύ καλή προσπάθεια και φέτος. Δεν βάζω παραπάνω, γιατί τα 9άρια και τα 10άρια πρέπει να μπαίνουν σε τίτλους που κάνουν την υπέρβαση. Για τα γνωστά δεδομένα όμως, είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι.....

[1]
Έπαιξα το PES 2018 σεPC

[2]
Θετικά στοιχεία:
1. Πιο λεπτομερής κινηση και έλεγχος παίχτη.
2. Γραφικά, φωτισμός, μοντέλα παιχτών.
3. Πιο ελεύθερα τάκλιν. Όχι τόσο αυτοματοποιημένα.

4. Ωραίος αργός ρυθμός.

Θετικά Σχόλια: Η βελτίωση στην κινηση και τα animation καθώς και η στιβαρότητα δίνουν ένα ωραίο έλεγχο παίχτη. Απλά μετά απο λίγα παιχνίδια νιώθω ένα μικρό κορεσμό με τη συνολική εικόνα και τα αρνητικά που αναφέρω αμέσως.

Αρνητικά στοιχεία:
1. Μεγάλα κενά μεταξύ των γραμμών, διάταξη των παιχτών στο γήπεδο.
2. Συστημα πάσας.
3. Αλλαγή κέρσορα παίχτη.

4. Σύστημα σουτ.

5. Collision system.

6. Δεν υπάρχει εκρηκτικότητα.

Αρνητικά Σχόλια: Τα μεγάλα κενά μεταξύ των γραμμών που αν και βελτιώθηκαν σε σχέση με το ντέμο, υπάρχουν και χαλάνε αρκετά την ανάπτυξη. Η μετάβαση απο την αμυνα στην επίθεση γίνεται απότομα με εύκολες πασες. Κάτι σημαντικότατο για κενά. 

Το σύστημα πασάς για μενα πρέπει να αλλάξει. Απο το 2012 ειναι πολύ μέτριο και πολύ assisted. Απορώ γιατί έχουν 4 επίπεδα βοήθειας όταν το 1 ειναι τόσο αυτοματοποιημένο. Πρέπει να πάρουν μαθήματα απο το PES 2011 που ειναι το καλύτερο σύστημα πασάς μακράς στα ποδοσφαιρακια. Επίσης στο 2018, δεν παίζει ρόλο η δύναμη αλλά η κατεύθυνση. Μπορεί να πατάω ένα τικ τη δύναμη αλλά να έχω το μοχλό λιιιιγο πιο πλαγιά και να τη στείλει στον μακρινό παίχτη. Οι προωθημένες ειναι πολύ αποτελεσματικές και μπορεις πίσω απο την αμυνα να βγάλεις εύκολα τετ α τετ.

Η αλλαγή κέρσορα εχει θέματα. Ειδικά όταν εχει ο αντιπαλος μπάλα κοντά στο κέντρο κι έρχεται προς την περιοχή, ειναι φορές που δε μου δίνει συγκεκριμένους παίχτες. Χθες επαιζα ένα ματς για να το δω καλυτερα και προσπαθούσα να πάρω το αμυντικό χάφ αλλά δε μου τον έδινε με τίποτα.

Τα σουτ καλυτερα απο πέρυσι, όμως πολύ φτωχά. Πρέπει να επενδύσουν σε νέο σύστημα ασυζητητί. 

Για την εκρηκτικότητα που ανέφερα νιώθω οτι οι παίχτες επιταχύνουν και επιβραδύνουν όλοι στον ίδιο βαθμό. Επίσης θες να ξεχυθείς στην επίθεση αλλά δεν νιώθεις την ορμή και την ταχύτητα του παίχτη. 

[3]
Βαθμολογία PES 2018: Όταν τα σημαντικότερα πράγματα για μένα σε ένα ποδοσφαιράκι μου ειναι άνοστα, όπως πασες, σουτ, διάταξη παιχτών, όσο καλά στοιχεία και να εχει, ξέρω οτι δε θα με κρατήσει πολύ μέσα στο χρόνο.  6.5 λοιπόν.

Έπαιξα το PES 2018 σε: PC

Παιδια, συγκριση με το περσυνο δεν  μπορω να κανω γιατι δεν ασχοληθηκα οποτε δεν εχω αποψη αλλα αν μπορειτε να βελτιωσετε το παιχνιδι μεσα απο το wehellas patch θα ημουν ευγνομων! το παιχνιδι εχει καποια θεματακια

Θετικά στοιχεία:
1. Ωραια γραφικα
2. Ηχος και παλμος του κοσμου 
3. Κινηση παιχτων, animation
4. Καλυτερα προσωπα σε σχεση με το fifa
5.Bελτιωμενο gameplay σε σχεση με τα προηγουμενα ακομα και στο top player

Θετικά Σχόλια: 

Σε σχεση με τα προηγουμενα pes ειναι αρκετα βελτιωμενο το gameplay του και γενικα ο τροπος που επιτιθεται/αναπτυσεται μια ομαδα, επισης το μενου ειναι ευχρηστο και λειτουργικο.

Αρνητικά στοιχεία:

1.Πολυ δυσκολες αμυνες στο pro/top level ειδικα στις καθετες. 

2.Collisions αρκετα οταν η ομαδα σου αμυνεται πολλες φορες δεν ανταποκρινονται οι εντολες (κολλανε)                                                                                           

3.Οι τερματοφυλακες εχουν γινει υπερτερματοφυλακες.                                                                                                                                                                               

4.Στην ενοτητα cup απο τα ημηιτελικα και μετα οι αγωνες ειναι random στο time day/night.                                                                                                                 

5.Τα κυπελλα και πρωταθληματα εκτος του Champion & Europa league δεν ειναι καθολου αντιπροσοπευτικα

Αρνητικά Σχόλια:

Το κυριως θεμα ειναι οι αμυνες εχει βελτιωθει βεβαια αλλα θελει δουλεια ακομα στο pro και στα ανωτερα επιπεδα απο το κεντρο και μετα δεν μπορεις να παρεις ανασα ολες οι καθετες χαμηλες και ψυλες κοβονται. Εχει αρκετα κολληματα αρκετες φορες κολλαει στην ανταποκριση των εντολων μου π.χ στην πασα. Ενα μου μου εχει κανει αρνητικη εντυπωση ειναι μπορει να χασει την μπαλα ο αμυντικος ευκολα οταν σε πειεζει ο αντιπαλος, παω να κανω πασα και ή θα την κλεψει ή θα παει κοντρα με αποτελεσμα να τρως ευκολα και χαζα γκολ!                                                                                                                                

Στην ενοτητα cup απο τα ημηιτελικα και μετα οι αγωνες ειναι random στο time day/night, επαιξα τελικο EURO και ηταν μερα μεσημερι αντι για νυχτα το ιδιο και στον προημιτελικο. 

Τα κυπελλα και πρωταθληματα εκτος του Champion & Europa league δεν ειναι καθολου αντιπροσοπευτικα ειδικα του Μουντιαλ ειναι χαλια! ειδικα στην Master Leauge ειναι ανυπαρκτα! αυτο το εχω προσεξει και στις προηγουμενες εκδοσεις οπως ακριβως με τα σηματα και τα ονομα ειδικα στις αγγλικες ομαδες.

Βαθμολογία PES 2018:

Γενικα ειναι καλο παχνιδι και με προοπτικες να γινει πολυ καλυτερο αν γινουν 2-3 διορθωσεις αλλα γενικα απο το overall του παιχνδιου σου δινει την αισθηση οτι προκειται για ενα ρομποτικο συστημα και ειδικα οι κινησεις των παιχτων. το fifa για παραδειγμα ειναι πιο ρεαλιστικο στις κινησεις των παιχτων.

7/10

το επαιξα σε ps4, γενικα ειναι καλυτερο απο το περσινο, σε ολους τους τομεις, τα free kicks επιτελους ειναι οπως τα παλια κλασικα προ, η κινηση του παιχτη ειναι ιδια απο το 2015...ακομα δηλαδη οι παιχτες εχουν αυτην την αργοστροφιλα, γενικα ολο το παιχνιδι εχει μια φαση λες και ολα ειναι σαν slow motion, οι παιχτες αργουν καπως να παρουν προτοβουλια, 3 χρονια το ιδιο σκηνικο...θελει παλι πολυ δρομο για να φτασει στο επιθυμιτο αποτελεσμα...μετα απο 17 μερες παιξιματος μο αφηνει την ιδια γευση με τα προ 2015,2016,2017,2018...πολυ αργες κινησεις απο την κοναμι..καθε τι που φτιαχνουν ειναι σε μικρη κλιμακα...σε σχεση με το περσινο ειναι για εμενα ενα 5% καλυτερο και μεχρι εκει..με αυτην την νοοτροπια στην κοναμι, το προ θα ειναι ωραιο γενικα το 2025....οποτε ΗΜΑΡΤΟΝ ακομα μια φορα στην κοναμι...ευτηχως που το βαζουν στο ps store FREE download και παιζεις κανονικα my club χωρις να σκασεις λεφτα...γνωμη μου αν συνεχισουν ετσι και του χρονου να το κανουν πλεον ΜΟΝΟ free download να τελειωνουμε..ετσι δεν θα εχει κανεις προβλημα, αν του αρεσει το κατεβαζει, αν δεν του αρεσει δεν ασχολειται καν! 

Βαθμολογία PES 2018:

5/10

• Create New...