Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

broxopios

PES 2018 - Master League [Official Topic]

Recommended Posts

PES 2018 - Master League

122354-hi.jpg

Σε αυτό το topic θα συζητάμε την πορεία της ομάδας μας, τακτικές, μεταγραφές

και οτιδήποτε άλλο αφορά το Master League του PES 2018.

Έχοντας παραγγείλει την ψηφιακή έκδοση για PS4 δεν μπορώ ακόμη να παίξω μέχρι απόψε οπότε μεταφέρω με επιφύλαξη.

Έχοντας τελειώσει σήμερα την πρώτη μου σεζόν στο ML του PES 2018, είπα να μοιραστώ μαζί σας την πορεία μου.

Παίζω για πρώτη χρονία επίπεδο δυσκολίας στο Super star (μέχρι πέρσυ έπαιζα Top player), δυσκολία ML στο πρόκληση και ταχύτητα παιχνιδιού στο +1.

Είμαι κλασσικός φαν την offline mode και του ML από το PES 2008. Ήμουν ανάμεσα σε Ατλέτικ Μπιλμπάο και μίας οποιασδήποτε ομάδας της Championship. Τελικά επέλεξα την Μπιλμπάο θέτοντας περιορισμό στον εαυτό μου να χρησιμοποιώ μόνο Ισπανούς ποδοσφαιριστές.

Πούλησε με βαρία καρδία τους Aduriz και Benat και αγόρασα Marco Asensio, Deulofeu και Sandro Ramírez 

Ο Ιδιοκτήτης της ομάδας έθεσε ως στόχο να περάσει η ομάδα στα νοκ άουτ του Europa League, πράγμα που δεν κατάφερα τερματίζοντας 3ος στον όμιλο, πίσω από Λυών και Βιτέσε. Παράλληλα έχασα και τα 2 ντέρμπι της Βασκονίας απέναντι στη Ρεάλ Σοδιεδάδ, στα οποία ο Ιδιοκτήτης ζήτησε τη νίκη. Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα η εμπιστοσύνη του να μειωθεί στο 17%.

Κέρδισα όμως την ανανέωση του συμβολαίο μου με μία εκπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα τερματίζοντας στο νήμα στην 4η θέση, πάνω από την Βαλένθια, εξασφαλίζοντας το εισητήριο για τα πλέι οφφ του Champions League. Σημαντικό ρόλο στην εξασφάλιση της 4ης θέσης έπαιξαν η 10 βαθμοί που κέρδισα από Ρεαλ και Μπαρτσελόνα.

Στόχος της επόμενος σεζόν να περάσει η όμαδα στα νοκ άουτ του Champions League και γιατί όχι να κτυπήσει και το πρωτάθλημα.

28hhfdi.jpg

7 hours ago, cart00n said:

Έχοντας τελειώσει σήμερα την πρώτη μου σεζόν στο ML του PES 2018, είπα να μοιραστώ μαζί σας την πορεία μου.

28hhfdi.jpg

Ωραία πορεία φίλε μπράβο και πολύ συμπαθητική ομάδα η Μπιλμπάο.  Μακάρι του χρόνου να πας καλύτερα. Τα έκανες λίγο ανάποδα βασικά, πέρσι έπρεπε να έπαιζες σε Σουπερσταρ. Τα τσέκαρα και τα δύο το φετινό TopPlayer είναι το ίδιο δύσκολο με το περσινό Σουπερσταρ.

Μου έδωσες και λίγο κουράγιο πάντως γιατί εγώ δεν έβγαλα τη σεζόν με απέλυσαν το Δεκέμβρη. Ξεκίνησα σε ΣουπερΣταρ-Τσαλεντζ Μοντ στην PEU LEague την οποία έκανα edit και είναι σαν βαλκανική λίγκα έχει τις 4 ελληνικές,3 τούρκικες και στις υπόλοιπες έχω φτιάξει απλά εμφανίσεις και σήματα από ομάδες από δω Ελλάδα,Κύπρο,Τουρκία κλπ. Στην ουσία ξεκίνησα με custom ομάδα με τους παίκτες της PES UNITED  η οποία όμως ενώ είναι 2,5 αστέρων ξεκινάει με ΣουπερΚαπ-Ουεφα και απαίτηση να βγω Ευρώπη τη χρονιά,αρκετά πιεστικές απαιτήσεις δηλαδή. Στην Ευρώπη βγήκα 4ος, στο πρωτάθλημα έπαιζα στις 3 τελευταίες θέσεις, έγινα σάκος του μποξ και το Δεκέμβρη πάνω που πιάσαμε Team Spirit 60+ και άρχισε να ρολλάρει το πράγμα και να παίρνουμε ισοπαλίες και καμιά νίκη ο πρόεδρος με έδιωξε με 2% εμπιστοσύνη. Τώρα πήγα στην XAKOULAGOS (AOK KAVALA) και ο πρόεδρος είναι πιο τσιλ άουτ μου είπε να βγούμε 14 οπότε χαλάρωσε λιγάκι το πράγμα. Πάλι Teamspirit 39 πάλι σάκος του μποξ και από 18ος πήγα 15ος. Μου έκανε εντύπωση όμως δοκίμασα τρία ματς σε ΤΟΠΠΛΈυΡ να δω μήπως έχει ενδιαφέρον ,κέρδισα αέρα πατέρα 3/3, ήταν πολύ πιο ελεύθερο το γήπεδο,δεν έκανε τσιτο-πρεσάρισμα η ΑΙ, παίχτηκε πολυ πιο όμορφο και ελεύθερο παιχνίδι αλλά ώρε-ώρες έκανα σβούρες με τα σαπάκια μου μέσα στην περιοχή. Γενικά σαν παρατήρηση στο ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ σε όλο τον πρώτο γύρω 17 ομάδες παίζανε το ίδιο ακριβώς στυλ ποδοσφαίρου και έτργα σταθερά 2 άντε 3 το πολύ είδη γκολ. Σε 3 ματς με ΤΟΠ-ΠΛΕΥΕΡ η ΑΙ παίζει πολύ πιο ελεύθερα βασικά προσπαθεί να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο και βγάζει και ωραίες φάσεις και έχει βάλει και ένα φαντεζί γκολ , καμία σχέση με το ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ όπου παίζει ARKANOID. Το κακό είναι ότι δεν έχει πρόκληση το ΤΟΠ είναι πολύ μονότονο οπότε θα ξαναγυρίσω σε σουπερσταρ.

Να σε ρωτήσω τώρα κάποιες απορίες. Εσένα το TEAM SPIRIT πόσο ξεκίνησε και πόσο έφτασε. Παρατήρησες μεγαλύτερη διαφορά με μεγαλύτερο TeamSpirit? Πόσα αστέρια και πόσο Overall είναι το ρόστερ σου?Εμένα φτάσανε μέχρι 3,5.
Καλή επιτυχία και περιμένω να μας πεις ότι έκανες μια καλή πορεία στο ΤΣΟΥΛΟΥ.

6 hours ago, slamsoze said:

Μου έκανε εντύπωση όμως δοκίμασα τρία ματς σε ΤΟΠΠΛΈυΡ να δω μήπως έχει ενδιαφέρον ,κέρδισα αέρα πατέρα 3/3, ήταν πολύ πιο ελεύθερο το γήπεδο,δεν έκανε τσιτο-πρεσάρισμα η ΑΙ, παίχτηκε πολυ πιο όμορφο και ελεύθερο παιχνίδι αλλά ώρε-ώρες έκανα σβούρες με τα σαπάκια μου μέσα στην περιοχή. Γενικά σαν παρατήρηση στο ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ σε όλο τον πρώτο γύρω 17 ομάδες παίζανε το ίδιο ακριβώς στυλ ποδοσφαίρου και έτργα σταθερά 2 άντε 3 το πολύ είδη γκολ. Σε 3 ματς με ΤΟΠ-ΠΛΕΥΕΡ η ΑΙ παίζει πολύ πιο ελεύθερα βασικά προσπαθεί να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο και βγάζει και ωραίες φάσεις και έχει βάλει και ένα φαντεζί γκολ , καμία σχέση με το ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ όπου παίζει ARKANOID. Το κακό είναι ότι δεν έχει πρόκληση το ΤΟΠ είναι πολύ μονότονο οπότε θα ξαναγυρίσω σε σουπερσταρ.

Να σε ρωτήσω τώρα κάποιες απορίες. Εσένα το TEAM SPIRIT πόσο ξεκίνησε και πόσο έφτασε. Παρατήρησες μεγαλύτερη διαφορά με μεγαλύτερο TeamSpirit? Πόσα αστέρια και πόσο Overall είναι το ρόστερ σου?Εμένα φτάσανε μέχρι 3,5.
Καλή επιτυχία και περιμένω να μας πεις ότι έκανες μια καλή πορεία στο ΤΣΟΥΛΟΥ.

Όντως, η ΑΙ σε Super Star αναπτήσσεται με τον ίδο τρόπο. Ιδρώνω βέβαια να νικήσω και συχνά τρώω μούφα γκόλ από εκεί που δεν το περιμένω. Θα δοκιμάσω σε Top Player όπως λες μπας και αλλάξει κάτι.

Όσον αφορά το ομαδικό πνεύμα, αυτή τη στιγμή είναι στο 94. Είχα αρχίσει από κάπου κοντά στο 74-75 αν δεν κάνω λάθος. Έχω δει μεγάλη διαφορά στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας κυρίως προς στο τέλος των δύο γύρων. Είχα διαφορετικό επιθετικό στους δύο γύρους. Μέχρι να προσαρμοστεί ο δεύτερος στην ομάδα, δύσκλα έβαζα τέρμα.

Το overall είναι 82. Τα αστέρια που τα βλέπω;

Just now, cart00n said:

Όντως, η ΑΙ σε Super Star αναπτήσσεται με τον ίδο τρόπο. Ιδρώνω βέβαια να νικήσω και συχνά τρώω μούφα γκόλ από εκεί που δεν το περιμένω. Θα δοκιμάσω σε Top Player όπως λες μπας και αλλάξει κάτι.

Όσον αφορά το ομαδικό πνεύμα, αυτή τη στιγμή είναι στο 94. Είχα αρχίσει από κάπου κοντά στο 74-75 αν δεν κάνω λάθος. Έχω δει μεγάλη διαφορά στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας κυρίως προς στο τέλος των δύο γύρων. Είχα διαφορετικό επιθετικό στους δύο γύρους. Μέχρι να προσαρμοστεί ο δεύτερος στην ομάδα, δύσκλα έβαζα τέρμα.

Το overall είναι 82. Τα αστέρια που τα βλέπω;

Aφού τα πας καλά δεν υπάρχει λόγος να το γυρίσεις σε ΤΟΠ-ΠΛΕΥΕΡ θα κερδίζεις συνέχεια 3-0 και θα ξενερώσεις,το σουπερ σταρ με τα όποια κακά του ανταμείβει καλύτερα νομίζω, σκοράρεις και σηκώνεσαι βρίζεις κάνεις χειρονομίες στην τηλεόραση,είναι πιο πορωτικό. Αν πας database/team info και πας στην ομάδα σου τα βλεπεις,μπορεις να κάνεις και μεταγραφές από κει, προσωπικά το βρίσκω πιο βολικό απο το advanced search sto negotiations. Αν θυμάσαι σωστά πάντως, σου ξεκίνησε αρκετά ψηλά το teamspirit, εμένα με PESUNITED και XAKOULAGOS απο 39 ίσως επειδή είναι fake teams ενώ η Bilbao είναι αληθινή. Θα ξεκινήσω ένα δοκιμαστικό με μία πραγματική ομάδα να δω με πόσο ξεκινάει.

Ένα καλό που είδα φέτος είναι που μπορείς στη επαναδιαπραγμάτευση να πειράξεις κάπως τις προσφορές.
Επίσης μ'αρέσει πολύ η αξιολόγηση των παικτών στο τέλος του ματς.Μέχρι πέρσι και 5-1 να κέρδιζα ο τερματάς μου έπαιρνε πάντα 5.5, φέτος και σε ματς που έχασα 6-0 ο τερματάς που ήταν όντως MVP πήρε 6.0 και στα περισσότερα ματς που χάνω 2-0,3-0 παίρνει 6.5 σταθερά btw είναι ο GABRIEL 25 ετών βραζιλιάνος απο free agents πού καλός για πρώτη σεζόν και τσάμπα.

Ίσως να κάνω και λάθος με το team spirit. Τα αστέρια της ομάδας είναι 4.

Εμένα στην επαναδιαπραγμάτευση μου αρέσει το γεγονός ότι μπορείς να διαπραγματευτείς ξεχωριστά με την ομάδας και ξεχωριστά με τον παίχτη και υπάρχει διαφορετικό ποσοστό επιτυχίας. Δεν ξέρω αν υπήρχε και πέρσυ αυτό.

Αυτό που λες με τους τερματοφύλακες ισχύει. Σε αρκετά παιχνίδια που έχω παίξει και τελείωσαν με κλειστό σκορ 1-0 ή 2-1και χάθηκαν αρκετές φάσεις απο την χαμένη ομάδα ο τερματοφύλακος έβγενε MVP με 7.

Το καλύτερο που μου άρεσε πάρα πολύ είναι το ότι μπορείς να δώσεις δανεικό παίχτη απο την ομάδα νέων χωρίς να είναι στην πρώτη ομάδα. Δοκίμασε να δεις. Αρκέτα έξυπνο θα έλεγα.

Ωραίοι και οι δύο, ξεκινήσατε ML βλέπω, και τα πάτε και μία χαρά.  Ό,τι αξιόλογο βλέπετε, συνεχίζετε να το λέτε να τα ξέρουμε κι εμείς, πχ αυτό για το database->team info που είναι βολικό για μεταγραφές ή το ότι στην επαναδιαπραγμάτευση μιλάμε ξεχωριστά με τον παίκτη ή την ομάδα του. 

Άρχισα κι εγώ χθες ένα, καταλήγοντας σε Serie A και στην "ελληνική" Crotone (αρχαία πόλη του Κρότωνα, ελληνική αποικία στην Νότιο Ιταλία), όπου υπάρχει ακόμα το ελληνικό στοιχείο, και αυτό φαίνεται και σε κάποιους παίκτες, με ονόματα όπως Αndrea Barberis και Rolando Mandragora :). Ήθελα μία αδύναμη, υπήρχε και η...Hellas Verona, αλλά μόλις είδα Μανδραγόρες κλπ λέω εδώ είμαστε! Το έβαλα σε Superstar και Challenge mode, και ό,τι γίνει. Ξέρω ότι θα τρώω φάπες, αλλά μάλλον έτσι πρέπει για αρχή (αν θέλουμε λίγο ρεαλισμό, θα πρέπει να ξεσυνηθίσουμε το άρωμα της νίκης στην αρχή, με τέτοιες ομάδες). Το πολύ πολύ να με διώξουν σε λίγους μήνες. Σίγουρα θα δοκιμάσω και κάποιο ML σε Top Player, ίσως το επόμενο, για συγκρίσεις. 

Δεν ασχολήθηκα πολυ με μεταγραφικά κλπ, μιας και η ομάδα έχει σχετική πληρότητα σε θέσεις, κι ήθελα να κρατήσω και το βασικό ρόστερ, να παίξω με αυτό, συν το πολύ δυο μεταγραφές. Μου έκατσε η μία (Felipe Vizeu, αγορά γύρω στα 7 εκ., επιθετικός, youth prospect κι έτσι), δεν μου έκατσε η άλλη για CB (τρεις αρνήσεις έλαβα, κι από παίκτες που δεν ήταν απίθανο να έρθουν, αλλά το ευχαριστήθηκα, έτσι πρέπει να είναι). Έχω βάλει και scouting σε ευρώπη και λατινική αμερική, αν κάτσει κάτι λογικό κι από εκεί. Έπαιξα και δύο ματς, το πρώτο με Udinese εντός, κι έχασα στο τσακ 0-1, και το άλλο πάλι εντός με Τορίνο, 0-0 (πάλι καλά!) Φέτος, λόγω αυξημένης δυσκολίας και Cpu που δαγκώνει μπροστά, κι επειδή η ομάδα έχει 2.5 αστέρια κι όλες οι άλλες είναι πιο δυνατές,  δοκιμάζω αμυντικό σύστημα 5-3-2, και βλέπουμε. Όταν κάνω την πρώτη νίκη, θα βγω έξω με τους φίλους να το γιορτάσω :hehe:.  

Και κάτι άλλο. Πόση ώρα έχετε βάλει διάρκεια ματς; Πέρυσι το είχα...ξεχειλώσει λίγο, έπαιζα μέχρι και 20λεπτα ματς. Φέτος το μείωσα, για να παίζω περισσότερα ματς, και το έχω 13 λεπτά. Καλό είναι, προλαβαίνεις να παίξεις και δεν σε κουράζει, απλά αισθάνομαι ότι δεν έχω το χρόνο που θέλω, για να πιέσω ή να ανατρέψω κάποιο αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι ίσως το ιδανικό είναι 15, σε ταχύτητα -1, αν θέλει κανείς να παίξει με την υπομονή του, σε σχετικά ρεαλιστική βάση.......

Καλησπέρα σε όλους! Παιδιά έχω ένα θέμα...Ξεκιναω master league και μόλις φτάνω στην πρώτη αγωνιστική κολλάει...τι μπορεί να φταίει;Το cd είναι αγρατζουνιστο...

10 hours ago, toninio said:

Ωραίοι και οι δύο, ξεκινήσατε ML βλέπω, και τα πάτε και μία χαρά.  Ό,τι αξιόλογο βλέπετε, συνεχίζετε να το λέτε να τα ξέρουμε κι εμείς, πχ αυτό για το database->team info που είναι βολικό για μεταγραφές ή το ότι στην επαναδιαπραγμάτευση μιλάμε ξεχωριστά με τον παίκτη ή την ομάδα του. 

Και κάτι άλλο. Πόση ώρα έχετε βάλει διάρκεια ματς; Πέρυσι το είχα...ξεχειλώσει λίγο, έπαιζα μέχρι και 20λεπτα ματς. Φέτος το μείωσα, για να παίζω περισσότερα ματς, και το έχω 13 λεπτά. Καλό είναι, προλαβαίνεις να παίξεις και δεν σε κουράζει, απλά αισθάνομαι ότι δεν έχω το χρόνο που θέλω, για να πιέσω ή να ανατρέψω κάποιο αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι ίσως το ιδανικό είναι 15, σε ταχύτητα -1, αν θέλει κανείς να παίξει με την υπομονή του, σε σχετικά ρεαλιστική βάση.......

Δοκίμασα κι άλλο νέο στοιχείο αυτό που είπε και ο φίλος @cart00n παραπάνω το να δίνεις δανεικούς από youth team. Θέλει προσοχή όμως γιατί όταν τον δώσεις δανεικό για κάποιο λόγο δεν τον λογίζει στην ακαδημία πλέον,  τον μετράει στο κανονικό ρόστερ το οποίο τα τελευταία χρόνια παραμένει πολύ μικρό (32 παίκτες).  Οπότε θέλει προσοχή γιατί χάνεις τσάμπα θέσεις και δεν μπορείς να το υπολογίσεις και καλά, έχασα το μέτρημα σε κάποια φάση δεν μπορούσα να καταλάβω πόσους παίκτες έχω συνολικά στην ομάδα. Σε αυτό φταίει το μενου του My Squad και του My team που τα δείχνουν μπερδεμένα (το ένα δε δείχνει δανεικούς που έχεις πάρει και το άλλο που έχεις δώσει). Επίσης αν έχεις πλήρες ρόστερ 32 παικτών δεν μπορείς να δώσεις δανεικό.

Για το σύστημα φέτος μετά από χρόνια καθαρό 4-3-3 με DMF-CMF-CMF στο κέντρο, πέρασα σε 4-2-3-1. Σκέφτηκα  να το βάλω 5-3-2 ή 5-4-1 αλλά δε μου φαίνεται να έχει νόημα, έτσι όπως είναι η μηχανή της άμυνας που δεν πιέζουν με τα σώματα ή που περνάει ο επιθετικός της CPU μέσα από το σώμα του παίκτη σου. Ένα πράμα που μ'άρεσε αρκετά στο 17, μπορούσες να παίξεις για το 0-0 και να έχεις το ματς παγωμένο, φέτος πρέπει να παίζεις υποχρεωτικά για τη νίκη, άμα πας για το 0 θα χάσεις σίγουρα.

Για τη διάρκεια που ρώτησες, το έχω σταθερά από το PES 1 ML στο 10-λεπτο. Παλιά έμοιαζε ιδανικό, τώρα καλό είναι ακόμα απλά κυλάει λίγο γρηγορότερα από ότι παλιά. Γενικά τον χρόνο δεν τον πολυ αλλάζω, μια φορά σε ένα αρχαίο ΠΡΟ είχα βάλει 15-λεπτο αλλά ήταν μεγάλα τα ματς για ML. Καλά 20-λεπτα ούτε καν χαράς το κουράγιο σου.

Ωραίο και το ιστορικό κριτήριο στην εισαγωγή. O Mandragora ήταν καψούρα μου στο 15 στο ML αλλά έμεινε πολύ στάσιμος από τότε και τον έπαιρνα και εγώ μόνο και μόνο λόγω ονόματος! :)

Ωραίος Slamsoze, τέτοια είναι χρήσιμα γενικά να τα ξέρουμε. Με την youth team δεν ασχολούμαι ποτέ, γιατί νομίζω έχει κάτι παλιούς παίκτες που είναι και καλά νέοι τώρα, κι αυτο μου την σπάει κάπως. Θα το ξαναδώ το θέμα. Πάντως καλό να το ξέρουμε, αυτό που λες με τους δανεικούς απο τους νέους και πως λειτουργεί. 

Αυτό με το My Squad\My team πάντα με μπερδεύει κι εμένα λιγάκι.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, γιατί είναι έτσι η Cpu φέτος, που και λεωφορείο να στήσεις, θα στο βάλει αν θέλει. Δοκιμές κάνω ακόμα. Με το 5-3-2 μου φανηκε ότι είμαι πιο καλυμμένος πίσω, δηλαδή επειδή είναι 3 οι CB, κάποιες φορές μπορεί να σώσεις κάτι, με τον παίκτη παραπάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα σε τί ποσοστό ισχύει αυτό και αν αξίζει τον κόπο. Δεν μου πολύαρέσει κιόλας, δηλαδή προτιμώ ένα ισορροπημένο 4-3-3 ή 4-4-2 (με τις διάφορες παραλλαγές τους) και με διάφορες δοκιμές στις θέσεις και ρόλους των χαφ, ανάλογα και με το πως έχουμε φτιάξει το fluid. 

Ξέρω, είναι κουραστικό κάπως με τα 15λεπτα, αλλά βασικά είναι θέμα συνήθειας και πώς θες να παίξεις. Το δεκάλεπτο έχει το καλό ότι και προλαβαίνεις να παίξεις και τελειώνει σχετικά γρήγορα, ώστε να παίξεις αρκετά ματς. Για αυτό δοκίμασα φέτος 12λεπτο και 13λεπτο, που μου άρεσε μεν, αλλά και πάλι ρε γμτ μου δίνει την εντύπωση ότι πρέπει να παίζω βιαστικά, γιατι δεν θα προλάβω. Το τελευταίο ματς εχθές το έβαλα 15λεπτο και ήρθα στα ίσια μου! :hehe: Θα δω, δοκιμές κάνω κι εκεί. 

Έκανα και την πρώτη μου νίκη, κάτι είναι κι αυτό, αλλά ας μη χαίρομαι. Με την Hellas Verona ήταν, που είναι η αμέσως πιο αδύναμη στο πρωτάθλημα. Έχασα από Γιούβε 0-2 (καλα τους έπαιξα πάντως, στο 0-1 το πάλευα για ισοφάριση) κι έφερα κι ένα ωραίο 0-0, με την Spal νομίζω. Ακολουθεί...ήττα με Φιορεντίνα στο επόμενο ματς :haha:

Ναι, έχει πλάκα με το ελληνικό στοιχείο. Και τελικά οι Mandragora και Barberis είναι πολύ καλά παικτάκια (χαφ). Μάλιστα τον Μπαρμπέρη μου τον ζήτησε μία γαλλική με 11 εκ. αλλά δεν τον έδωσα, γιατί είχα μία άλλη προσφορά για τον βασικό αριστερό μπακ μου, με 12 εκ, τον οποίο και έδωσα....... 

@slamsoze και @toninio πήρατε  PES United ο ένας και Crotone ο άλλος και με κάνετε να νιώθω λίγο άχρηστος που πήρα Bilbao. Λες και κλέβω το παιχνίδι.

Το παρατήρησα και εγώ αυτό με τους παίχτες στην ομάδα νέων. Φεύγουν ος δανεικοί αλλά όταν επιστρέφουν ενσωματώνονται στην πρώτη ομάδα. Λίγο άσχημο, αλλά έξυπνη ιδέα από την ΚΟΝΑΜΙ για το δανεισμό τους. Συγνώμη slamsoze αν χάλασα λιγάκι την ομάδα σου.

Εγώ παίζω 10λεπτους τους αγώνες. Λίγος χρόνος αλλά έτσι παίζω περισσότερα παιχνίδια. Συνήθως η ομάδα που προηγείται δεν χάνει.

Btw, κατάφερα να πετύχω τον στόχο του ιδιοκτήτη και πέρασα στα νοκ άουτ του Champions League. Στο πρωτάθλημα, όμως δεν λέω να ξεκολλήσω από την 13η-15η θέση. Έκανα και 5 συνεχόμενες ήττες χάνοντας ξανά από τη μισητή Ρεάλ Σοσιεδάδ,

Ωραίος cart00n, καλή συνέχεια με την Μπιλμπάο. Στο πρωτάθλημα σίγουρα θα ανέβεις σιγά σιγά. Στην αρχή πάντα είναι δύσκολο, είναι ζόρικη η Cpu και σε modes όπως το ML είναι και πιο ανταγωνιστική. Ανεβαίνει όμως η χημεία ματς με το ματς, θέλει και τη σχετική ενίσχυση με καμία μεταγραφή, και βλέπεις την ομάδα και δυναμώνει. Μία χαρά είναι η επιλογή σου, καμία...τύψη μην έχεις! Εξάλλου αυτό είναι το ωραίο, να διαλέγουμε ομάδες που γουστάρουμε.

Σε επόμενο ML μπορείς να δοκιμασεις με μία αδύναμη που να μάχεται για σωτηρία, είναι καλη φάση.....

XAAXXAA γεια σου ρε @cart00n ναι φίλε μου χάλασες την υπερ-ομάδα των 3Ν-5Ι-9Η!!!!! Ντάξει βασικά εγώ έκανα χαζομάρα γιατί ήμουν άπληστος ως συνήθως και πήγα να τους δανείσω όλους για τα χρήματα :D . Καλά έκανες και πήρες Bilbao, μια χαρά ομάδα είναι οι περισσότεροι που έχω δει να πάρω ιδέες παίρνουν ΡΕΑΛ-ΜΠΑΡΤΣΑ στη χειρότερη ΑΡΣΕΝΑΛ. Ούτως ή αλλιώς το ορίτζιναλ το MASTER LEAGUE το ξεκινάς με το αυθεντικό το generic ροστερ του ML με τους GIORZA και έτσι όπως ήταν παλιά οι MINANDA,CASTOLo,Espimas κλπ  οπότε και εμείς λίγο παραφύση το πάμε για τα παραδοσιακά δεδομένα. Ξανα απολύθηκα και από τη δεύτερη ομάδα ενώ είχα περάσει Γιουρόπα Λιγκ στα νοκ-άουτ που ήταν στόχος του προέδρου και είχα πάει και στους 8 του κυπέλλου με διώξανε επειδή ήμουνα τελευταίος στο πρωτάθλημα ενώ προκρίθηκα Ευρώπη από όμιλο με BAYERN-Stuttgart-Atalanta. Άρα δε λειτουργεί απόλυτα καλά η ενσωμάτωση του challenge mode αλλά δεν πειράζει για πρώτη χρονιά καλά είναι. ΑΑ και η BAYERN παρόλο που είναι 5-άστερη ομάδα είναι πολύ μέτρια μάλλον λόγω του ότι δεν έχει TEAM ID και είναι φτιαγμένη πάνω σε custom team. Και τα δύο ματς μαζί της τα κέρδισα 1-0 και ήταν τα πιο εύκολα που έπαιξα σε όλη τη σαιζόν.

On 20/9/2017 at 8:19 ΜΜ, ilias23 said:

Καλησπέρα σε όλους! Παιδιά έχω ένα θέμα...Ξεκιναω master league και μόλις φτάνω στην πρώτη αγωνιστική κολλάει...τι μπορεί να φταίει;Το cd είναι αγρατζουνιστο...

Καλησπέρα παιδιά. Πρωτάρης στο συγκεκριμένο forum. Έχω και 'γω το ίδιο θέμα με τον φίλο ilias23 κ βασικά έψαχνα μια βοήθεια όταν συνάντησα το συγκεκριμένο thread.

Το παιχνίδι κυλάει τέλεια σε οτιδήποτε επιχειρήσω να παίξω. Μόλις όμως μπαίνω στο Master League και πλησιάζει η πρώτη αγωνιστική μου freezάρει σε κάποια από τις loading screens και η κονσόλα χρειάζεται επανεκκίνηση.

Δεν το επιχείρησα πολλές φορές (τρεις-τέσσερις) για να μην προκληθεί ζημιά στο PS3.

Οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

@ilias23, @TheCollector η αρχική μου σκέψη είναι ότι έχετε το παιχνίσι σε pc και απλά το pc δεν πληρει τις προυποθεσεις.

Τώρα για το ps3 το είχα πάθει και εγώ με το PES 2017 όταν είχα να παίξω καιρό. Ίσως μάζεψε σκόνη η κονσόλα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ιδικά για κονσόλα.

1 hour ago, cart00n said:

η αρχική μου σκέψη είναι ότι έχετε το παιχνίσι σε pc και απλά το pc δεν πληρει τις προυποθεσεις.

Τώρα για το ps3 το είχα πάθει και εγώ με το PES 2017 όταν είχα να παίξω καιρό. Ίσως μάζεψε σκόνη η κονσόλα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ιδικά για κονσόλα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου. 

Για σκόνη μου φαίνεται χλωμό γτ μέχρι να βάλω το νέο PES έπαιζα κάθε μέρα σχεδόν το παλιό κ δεν κόλλησε ούτε δευτερόλεπτο (πόσο μάλλον να freezαρει).

Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι θέμα σκόνης γτ αν ήταν θα κολλούσε γενικά το παιχνίδι (είτε στο boot του είτε λίγο αργότερα) και όχι μόνο στο Master League.

Πριν 20 λεπτά το έκλεισα έχοντας παίξει 1 - 1,5 ώρες myclub περισσότερο για να το τεστάρω. Το έτρεχε μια χαρά χωρίς να κολλήσει/freezαρει ούτε για πλάκα..

Μετά βγήκα από το myclub και ξεκίνησα πάλι ενα Master League. Κόλλησε στο 5λεπτο..Πριν καν φτάσω στην 1η αγωνιστική..

Πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει. Ελπίζω να διορθωθεί άμεσα η κατάσταση με κάποιο update,pack δεν ξέρω τι να πω.

Το Master League είναι μακράν το καλύτερο mode για μένα και είναι κρίμα να μην μπορώ να το χαρώ.

Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. 

58 minutes ago, TheCollector said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου. 

Για σκόνη μου φαίνεται χλωμό γτ μέχρι να βάλω το νέο PES έπαιζα κάθε μέρα σχεδόν το παλιό κ δεν κόλλησε ούτε δευτερόλεπτο (πόσο μάλλον να freezαρει).

Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι θέμα σκόνης γτ αν ήταν θα κολλούσε γενικά το παιχνίδι (είτε στο boot του είτε λίγο αργότερα) και όχι μόνο στο Master League.

Πριν 20 λεπτά το έκλεισα έχοντας παίξει 1 - 1,5 ώρες myclub περισσότερο για να το τεστάρω. Το έτρεχε μια χαρά χωρίς να κολλήσει/freezαρει ούτε για πλάκα..

Μετά βγήκα από το myclub και ξεκίνησα πάλι ενα Master League. Κόλλησε στο 5λεπτο..Πριν καν φτάσω στην 1η αγωνιστική..

Πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει. Ελπίζω να διορθωθεί άμεσα η κατάσταση με κάποιο update,pack δεν ξέρω τι να πω.

Το Master League είναι μακράν το καλύτερο mode για μένα και είναι κρίμα να μην μπορώ να το χαρώ.

Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. 

Όπως ακριβώς τα λες φίλε... Κάποιο θέμα υπάρχει... Περιμένουμε update και βλέπουμε...

Δηλαδή το πρόβλημα είναι μόνο στο Ps3;. Έτσι όπως το λέτε, είναι bug του παιχνιδιού και ειδικότερα του ML. Είναι υποχρεωμένοι να βγάλουν fix άμεσα στην Κόναμι, και λογικά θα το κάνουν. 

Slamsoze, υπάρχουν ακόμα οι παλιοί default players, Minanda, Castolo, Εspimas κλπ;  (ονόματα θρύλοι πια!). Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει, μπορεί κι εδώ στο Wehellas, ότι πλέον υπάρχουν στο παιχνίδι ως managers . E ναι, λογικό, αποσύρθηκαν κάποια στιγμή και κάποιοι έγιναν προπονητές :). Αν θυμάμαι καλά, στα παλιά Προ και μάλλον στο Pes3, μία φορά μόνο είχα επιλέξει το default ροστερ με αυτούς, γιατί γενικά οτιδήποτε fake ή anti-realistic στα ποδοσφαιράκια μου την χαλάει κάπως. Θέλω να είναι υπαρκτά και αληθινά όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού, πχ στις μεταγραφές δεν ακουμπάω free agents (και βρίσκεις καλούς εκεί). Εντάξει, ο καθένας με τα γούστα του και τις παραξενιές του :hehe:

25 minutes ago, toninio said:

Slamsoze, υπάρχουν ακόμα οι παλιοί default players, Minanda, Castolo, Εspimas κλπ;  (ονόματα θρύλοι πια!). 

Δεν υπάρχουν έχουνε αποσυρθεί, τώρα υπάρχουν  κάποιοι πιο σάπιοι και κάνα δύο φερέλπιδες.Όταν ξεκινάς τους έχει μερικούς σαν free agents. Όσοι είναι fake του παιχνιδιού και με βολεύουν ηλικιακά και χρηματικά τους κάνω edit με callname από γνωστούς παίκτες (γιατί έχω και εγώ αλλεργία στους 100% fake παίκτες) και τους αλλάζω το μικρό τους όνομα.Κάνει και το FIFA κάτι παρόμοιο από μόνο του απλά εγώ το κάνω λίγο πιο πετυχημένα και κομψά :p . Στους free agents που λες έχει καμιά 1000+ παίκτες νομίζω an βάλεις στο advanced search τις ηλικίες που θες και και τα overall ου θες σου βγάζει αρκετούς αληθινούς παίκτες που ήταν σε ομάδα πριν το Live update και μετα πήγαν free όπως : Κλαους Αθανασιάδης, tremoulinas,iturbe και πολλούς άλλους που και 100 αληθινοί είναι και καλά εργαλεία (εκτός του Κλαους) και μόνο wage bugdet σου τρώνε οπότε δε χάνεις κάτι να τους δοκιμάσεις. Για τους youth plauyers στην αρχή αποφεύγω κ εγώ αλλά μετα την 3-4 σεζον αν φτασεις με το καλό δε γίνεται να προχωρήσεις καθώς οι περισσότεροι θα είναι 25-26 στο ρόστερ σου και ξεκινάει η παρακμή. Προσωπικά οι αναγεννήσεις μου φαίνονται πιο ωραίο στοιχείο από ότι στο FIFA που όλοι οι παίκτες μετά από 10 χρόνια είναι άγνωστοι. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι στους ξεκινάει από 16 χρονών και με σχετικά τούμπανα ποσοστά.

Βρήκα λύση για το πρόβλημα μου. Την ποσταρω απλά για να βοηθήσω όποια παιδιά έχουν παρόμοιο πρόβλημα.

Για αρχή έσβησα ΟΛΑ τα αρχεία που σχετίζονταν με το PES 2018 από το PS3 μου.

Μετά μπήκα κανονικά στο παιχνίδι, κατέβασα την νέα έκδοση, έκανα εγκατάσταση το πακέτο δεδομένων (αυτό που έχει από default στο παιχνίδι) κ προσάρμοσα κανονικά τις όποιες ρυθμίσεις ήθελα. (κουμπιά χειριστηρίου,γλώσσες σχολιασμού,κλπ)

Το μοναδικό που  ΔΕΝ εκανα όπως την 1η φορά είναι αυτή την "ζωντανή ενημέρωση" (ή όπως αλλιώς λέγεται).

Δεν μπήκα καν στην ζωντανή ενημέρωση δλδ. Δεν πείραξα τίποτα σε αυτή την επιλογή.Μετά άρχισα Master League κ έπαιξα 3 ώρες. Δεν κόλλησε καθόλου.

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή συνέχεια σε όλους..

Μανίκι το ML φέτος στο Superstar, περισσότερο από πέρυσι. Αν διαλέξεις την αδύναμη ενός πρωταθλήματος και κρατήσεις πάνω κάτω το υπάρχον ρόστερ, θα υποφέρεις. Αν θέλουμε όμως δυσκολία και ρεαλισμό, είναι σωστό. Μετά από αρκετά ματς, είμαι τρίτος από το τέλος με την Κροτόνε, και πάλι καλά. Οι ήττες έρχονται σχεδόν...φυσιολογικά, το γκολ και ο βαθμός, έστω και ένας, είναι πολύτιμη υπόθεση. Αν έρθει νίκη, μεγας θρίαμβος :hehe:. Το καλό είναι ότι από πλευράς σκορ, τα παιχνίδια είναι ισορροπημένα, δηλ. δεν γινεται το έλα να δεις από γκολ. Το φοβόμασταν για φέτος, αλλά ευτυχώς υπάρχει ισορροπία. Από συστήματα, δεν έχω καταλήξει κάπου, αλλά αρχίζω και κλίνω προς ένα 4-2-3-1 και προς το παρόν εναλλάσω ρόλους στα χαφ, ενώ όταν πρέπει να ανατρέψω, το κάνω κάτι σαν 4-3-3, για να γεμίσω περισσότερο περιοχή. Ευτυχώς στο τελευταίο χθεσινό ματς κέρδισα τη Ρόμα και οι 3 βαθμοί με ανεβασαν λιγάκι βαθμολογικά. Η πλάκα είναι ότι το παιχνίδι σου φέρνει προτάσεις από ομάδες που είναι βαθμολογικά πιο πάνω, αλλά δεν έχει νόημα. Πρέπει να τελειώσουμε αυτό που αρχίσαμε, εάν δεν μας διώξουν στο μεταξύ.....:hehe:

Έναρξη και για μένα φέτος..αποφάσισα να ξεκινήσω με Serie A αν και το αγαπημένο μου είναι το ισπανικό..Επέλεξα την πολύ συμπαθή σε εμένα Atalanta που από πέρσι κάνει παπάδες και παίζει όμορφο και στρωτό ποδοσφαιρο, ενώ διαθέτει επίσης ένα πολύ ενθουσιώδες κ αμιγώς ποδοσφαιρικό κοινό.Είμαι ακόμα στις πρώτες μέρες της σεζόν και ψάχνω παίκτες.Λίγο που είδα το στήσιμο του mode, μου έχει αφήσει καλή εντύπωση, φαίνεται να έχει γίνει δουλειά στο σύστημα μεταγραφών ενώ  κ με την προσθήκη του challenge mode να είναι πιο ρεαλιστικό να χάσεις τη δουλειά σου.Όσοι έχετε προχωρήσει στη σεζόν πείτε μας υπάρχει όντως κίνδυνος απόλυσης σε περίπτωση συνεχόμενων αρνητικών αποτελεσμάτων;Ο πρόεδρος μου έθεσε στόχο έξοδο Ευρώπη κάτι που μου μοιάζει δύσκολο διότι η ομάδα συμμετέχει παράλληλα στο Γιουρόπα Λιγκ και θα είναι δύσκολο σε διπλό ταμπλώ να βγει η χρονιά. 

@toninio Και μεταγραφές να κάνεις πάλι είναι δύσκολο γιατί πέφτει το TEAM SPIRIT. Ξεκίνησα νέο μαστερ λιγκ τώρα μετά απο 3 απολύσεις και τα πάω σχετικά καλά τώρα απλά είναι τέτοιο το handicap στο σουπερ σταρ που θέλει να παίζει αργά και ήρεμα και προσεκτικά σαν να θες να πιάσεις μύγα με οδοντογλυφίδα. Λίγο αφηρημένος αν είσαι πάει στην έκανε τη ζημιά.

@niktsiabe Nai αν πέσει η εμπιστοσύνη σε διώχνουνε. Όσες φορές με διώξανε ως τώρα ήταν τις τελευταίες μέρες του Δεκέμβρη ή τις τελευταίες του Ιουνίου που απαντάς και σε προτάσεις από άλλες ομάδες.

Slamsoze, συμφωνώ απόλυτα. Το Superstar φέτος γίνεται συχνά άδικα δύσκολο και είναι κάπως αυτό που περιγράφεις, με την οδοντογλυφίδα. Όχι μόνο το τρως με την παραμικρή αφηρημάδα ή λάθος, αλλά και τέλεια να το κάνεις, θα το φας πάλι όταν "πρέπει" να το φας. Και στην επίθεση, πρέπει να κάνεις την τέλεια κίνηση και συνδυασμό, στο σωστό timing, αλλιώς σου αρνείται το γκολ (γκολ που έχεις μοχθήσει και δικαιούσαι να μπουν). Για απόλυση πάω κι εγώ σιγά σιγά, αλλα έτσι είναι φέτος τα πράγματα. Και νιώθεις την πίεση και την απογοήτευση της μικρής ομάδας, που προσπαθεί, αλλά δεν μπορεί να τα βάλει με τους καλυτερους, χάνει και πάει για υποβιβασμό κλπ κλπ. 

Όπως είχα πει, ίσως δοκιμάσω το επόμενο ML σε Top Player, να δω διαφορές (πάντα με μικρή ομάδα), ή μπορεί να πάρω κάποια μεσαία σε Superstar, να δω τι γίνεται. Νομίζω ότι γενικά το Top Player ειναι πιο ρεαλιστικό, ειδικά όταν έχουμε μικρομεσαία ομάδα. Με τις καλές ομάδες, μάλλον είναι καλυτερο το Superstar.....

• Create New...