Jump to content
Sign in to follow this  
zougaman

PES 2018 vs FIFA 18

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για pes 18  vs fifa 18

Σε αυτό το τόπικ μπορούμε να συγκρίνουμε και να συζητάμε για τα δυο παιχνίδια. Να αναλύουμε, gameplay, εικόνες, βίντεο, φάτσες, φωτισμό μέχρι και τα σφραγίσματα των παιχτών ένα πράγμα. Πάντα όμως σεβόμενοι τους κανονισμούς του φόρουμ

• Like 2

εγω νομιζω οτι κακως ανοιξε το τοπικ,δεν τιθεται θεμα συγκρισης αλλα οκ:hehe:

περαστε κοσμε...ανοιξαμε κ σας περιμενουμε!!αρχιστε τις διαμαχες..εε..την κουβεντα εννοουσα!!:sign0008:

Edited by Akis_Varg

Δεν εχω δει ακομα τι θα κανει το FIFA αλλα το PES παιζει πολυ σκληρο παιχνιδι. Δειτα τα βιντεακια στο τοπικ του PES 18 που ανεβασα

Eγω το βρισκω λογικο η ΕΑ να εχει ''ριξει'' τις μηχανες της στον αγωνα της αναπτυξης του φιφα....σε αντιθεση με την Κοναμι που ηταν αρκετα πισω και καπως ''φορτσαρε''.....

Η ΕΑ εχει σταθεροποιησει το gameplay, εχει το φανατικο κοινο της οσον αφορα το UT  το οποιο σιγα μην εγκαταλειψει τη συνηθεια του...(που να μαθαινει τωρα ενας φαν του φιφα το myclub και να παιζει χωρις αδειες κλπ ....θα ξενερωσει ο ανθρωπος και απο την στιγμη που τον καλυπτει το gameplay του 17.....)  

Πιστευω ομως οτι  θα χασει πελατες...μεσους παιχτες......που εχουν ''κουραστει'' απο το ονλαιν μερος. Αυτοι θα περασουν σιγουρα απο το προ, αγανακτισμενοι μεν αλλα με ΔΙΑΘΕΣΗ.

Edited by Platini_Athens
  • Like 1

7 hours ago, Platini_Athens said:

Πιστευω ομως οτι  θα χασει πελατες...μεσους παιχτες......που εχουν ''κουραστει'' απο το ονλαιν μερος. Αυτοι θα περασουν σιγουρα απο το προ, αγανακτισμενοι μεν αλλα με ΔΙΑΘΕΣΗ.

Ναι έχουν κουραστεί με το online της ΕΑ και θα πάνε για ξεκούραση στο online της ΚΟΝΑΜΙ που ισούται με δωμάτιο στην ψυχιατρική κλινική :hehe:

Εγώ να πω την αμαρτία μου σας ζηλεύω όλους όσους ασχολείστε και πορώνεστε ακόμα.

Δυστυχώς έχω φάει μεγάλη ξενέρα με τα ποδοσφαιροπαίχνιδα, γιατί για μένα είναι κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια.

Εξέλιξη 0. Φέτος δεν έπαιξα κανένα από τα 2, μόνο FM που δεν παίζεις μπάλα, μανατζάρεις.

Δεν είμαι αισιόδοξος και περιμένω και φέτος τα ίδια με μικρό/ψευτό-βελτιώσεις.

• Like 4

16 minutes ago, Buddha said:

Ναι έχουν κουραστεί με το online της ΕΑ και θα πάνε για ξεκούραση στο online της ΚΟΝΑΜΙ που ισούται με δωμάτιο στην ψυχιατρική κλινική :hehe:

μου τελειωσαν τα λαικ-οπως ειπα κ στο αλλο:hehe:.. εσυ εισαι πρωην τροφιμος,θεραπευτηκες...σε θυμαμαι στο τοπικ του mlo  του 14 που μπινελικωναμε!!

3 hours ago, Buddha said:

Εγώ να πω την αμαρτία μου σας ζηλεύω όλους όσους ασχολείστε και πορώνεστε ακόμα.

Δυστυχώς έχω φάει μεγάλη ξενέρα με τα ποδοσφαιροπαίχνιδα, γιατί για μένα είναι κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια.

Εξέλιξη 0. Φέτος δεν έπαιξα κανένα από τα 2, μόνο FM που δεν παίζεις μπάλα, μανατζάρεις.

Δεν είμαι αισιόδοξος και περιμένω και φέτος τα ίδια με μικρό/ψευτό-βελτιώσεις.

καλο μικρη μου θεοτητα!!! :D  

Κοιτα...δεν εννοουσα οτι θα πτωχευσει η ΕΑ.

...αν σταματησεις να τρως σε μια ταβερνα (πχ επειδη ξαφνικα στραβωσες με το σερβις ενω εισαι καλος πελατης) δεν θα κλεισει η ταβερνα.

Κι εγω ως μεσος παιχτης (CAM :p ) , που δεν λιωνει, απο το προ μεταπηδησα στο φιφα11 σε μια νυχτα.

Εκτιμησα καποια πραγματα που ειδα. Γι αυτο το προηγουμενο ποστ μου.... 

...προσωπικα θεωρω οτι δεν ανηκω στους πορωμενους αν και εσυ το λες με την καλη εννοια.

...στο φορουμ ισως ναι, ενα παθος βγαινει!χε χε :)  

Ε ναιιιι ακριβως.... μικρο/ψευτο-βελτιωσεις για να μας τα παιρνουν κανονικα καθε φορα που βγαζουν τον νεο τιτλο.

Με τα λίγα που είδα νομιζω πάλι με προ θα ασχοληθώ..ασε που για να μαθω το φιφα καλα θελει γαιδουρινη υπομονη!!:pp

• Like 2

10 minutes ago, SAX said:

Με τα λίγα που είδα νομιζω πάλι με προ θα ασχοληθώ..ασε που για να μαθω το φιφα καλα θελει γαιδουρινη υπομονη!!:pp

Αδελφε θα σε παρακαλεσω λιγο να προσεχουμε τις εκφρασεις μας...!και αυτο ισχυει ειτε λεγεται φιφα ειτε λεγεται προ!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

1 hour ago, SAX said:

Ισχύει φίλε μου αυτό που λες, ειδικά στην άμυνα εγώ το 14 που έπαιξα FIFA μετά από δεν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια, είχα τεράστια θέματα.

Αλλά καμιά φορά η εναλλαγή μπορεί να σε εκπλήξει ευχάριστα.

Εγώ τότε έχοντας  απηυδήσει με το pro 14, και το online του, ξεκίνησα FIFA αποφασισμένος ότι όπως και να είναι, ότι και να δω, θα συνεχίσω και θα μάθω.

Έπαθα πλάκα με τα πόσα είχε να μου προσφέρει το παιχνίδι και στερούμουν τόσα χρόνια παίζοντας PES.

Φαντάζομαι ίσως το ίδιο να ισχύει και από την ανάποδη, το ένα δίνει στοιχεία που λείπουν στο άλλο και τούμπαλιν.

Τώρα το αν μας καλύπτει το ένα ή το άλλο περισσότερο είναι καθαρά υποκειμενικό και στην κρίση του καθενός.

Edited by Buddha
  • Like 4

Ναι έτσι ακριβώς είναι Βουδα!Απλά εγώ δεν την έχω "αυτή" την υπομονή ,τώρα αν φάνηκε κάπως σόρρυ,και λίγο για να ανάψουν τα αίματα το είπα γιατι βλέπω νέκρα στο τόπικ:hehe:

• Like 2

εγω παντως ελαχιστα εχω ασχοληθει με  φιφα τα τελευταια χρονια αλλα νομιζω οτι ειμαι σε ενα σταδιο που μπορω να αντιμετωπισω κανα δυο!:icon_cool:;)

Edited by Akis_Varg

On 6/15/2017 at 1:03 ΠΜ, ACMILANGR said:

Πιο Fifa ωρε.... Γατάκια 

Μόνο pro. 

First! 

Αν δεν εβγαινε κανονικο προ στο Pc θα σου ελεγα

χαχαχαχαχ Εκει να βλεπαμε αντιστροφη ρολων!!!

Τωρα ομως συμφωνω γιατι χωρις ελληνικο πρωταθλημα εγω φιφα δεν παιρνω

Ειναι και το προ €0 ....

27 minutes ago, Hellenes said:

Αν δεν εβγαινε κανονικο προ στο Pc θα σου ελεγα

χαχαχαχαχ Εκει να βλεπαμε αντιστροφη ρολων!!!

Τωρα ομως συμφωνω γιατι χωρις ελληνικο πρωταθλημα εγω φιφα δεν παιρνω

Ειναι και το προ €0 ....

Που χάθηκες εσύ; 

1 hour ago, giorgos29803 said:

παντως προτιμω να ειναι καλυτερο το παιχνιδι αυτο καθεαυτο(gameplay κλπ.) παρα να εχει ολες τις αδειες οπως το fifa που κατα τη γνωμη μου ειναι μονο φρου-φρου και αρωματα(παρουσιασεις, γηπεδα κλπ.) και απο ουσια τιποτα.

Και εγώ για αυτό παίζω Fifa. Γιατι μου αρέσει περίσοτερο το gameplay του και έχει έξτρα τσ φρού φρού 

1 hour ago, giorgos29803 said:

παντως προτιμω να ειναι καλυτερο το παιχνιδι αυτο καθεαυτο(gameplay κλπ.) παρα να εχει ολες τις αδειες οπως το fifa που κατα τη γνωμη μου ειναι μονο φρου-φρου και αρωματα(παρουσιασεις, γηπεδα κλπ.) και απο ουσια τιποτα.

Προφανώς η ουσία σε ένα ποδοσφαιράκι είναι το gameplay, αλλά δεν είναι το παν και αυτό φαίνεται στις πωλήσεις, αφού η πλειοψηφία αγοράζει με κριτήριο τις άδειες και μόνο τις άδειες. Εμείς εδώ που παίζουμε χρόνια προ και ξέρουμε να περνάμε πατς και να κάνουμε edit δεν είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα παίκτη που θέλει να παίζει ποδοσφαιράκι. 

Ομολογουμένως το προ έκανε θεαματικά βήματα μπροστά στο gameplay και φέτος είναι τουλάχιστον εξίσου καλό - αν όχι καλύτερο - από το ΦΙΦΑ. Λίγοι όμως θα πουν «ωραία, το προ έχει επιτέλους καλό gameplay, παρατάω το ΦΙΦΑ». Ακριβώς γιατί οι περισσότεροι κοιτούν τις άδειες.

Η πλειοψηφία θέλει απλά να παίρνει (πχ) την Μπάγερν ή τη Ρεάλ (και όχι την MD White) και να βάζει 5 γκολ με τον Ρονάλντο και τον Λεβαντόφσκι. Δεν ξέρει ότι υπάρχει πατς και πώς μπορεί να το βάλει (δείτε τα σχόλια κάτω από το πατς του wehellas μόνο για να καταλάβετε), ούτε θέλει να μπει σε αυτή τη φασαρία. Απλά θα αγοράσει το ΦΙΦΑ που τα έχει όλα έτοιμα.

Για να καταλήξω: Μπορώ να ζήσω με το προ των λιγοστών αδειών (όπως κάνουμε όλοι τόσα χρόνια), ειδικά τώρα με την ευκολία που φτιάχνονται οι ομάδες στο ps4. Αλλά η ΚΟΝΑΜΙ πρέπει να καταλάβει ότι για να ανέβει στις πωλήσεις, να βγάλει λεφτά και να περάσει κάποτε ξανά το ΦΙΦΑ, ΠΡΕΠΕΙ να πάρει περισσότερες άδειες. Και όχι μόνο ομάδες, αλλά πρωταθλήματα, γήπεδα, μπάλες κλπ.

Καλά τα βραβεία και οι άριστες κριτικές, σε καλό δρόμο τα deal με Μπάρτσα, Λίβερπουλ, Ντόρτμουντ, αλλά δυστυχώς δεν αρκούν για να γίνει μεγάλο το παιχνίδι.

• Like 2

Αντικειμενικά το pes έχει καλύτερο gameplay απο το fifa και το fifa έχει περισσότερα φρου φρου, όπως γυναικείες ομάδες και άλλα πολλά.
Για κάποιους είναι πιο σημαντικά τα φρου φρου απο το gameplay, δικαίωμά τους είναι, δεν χρειάζεται να δίνουν λογαριασμό σε κανένα,
όμως δεν είναι σωστό να μπαίνουν σε forum του pes και να προσπαθούν να προκαταβάλουν τους άλλους.

υ.γ. Ρε ACMILANGR, μπές σε κανα fifa forum να κάνεις το κομμάτι σου, το έχεις παραξηλώσει εδω πέρα.

• Dislike 3

Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την άποψή του ελεύθερα. Από τη στιγμή που το κάνει με αποδεκτό και σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ τρόπο. Αν κάποιος διαφωνεί με τον άλλον, ή απαντάει με σεβασμό ή διαφορετικά προσπερνάει το ποστ του. 

• Like 2

12 minutes ago, broxopios said:

Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την άποψή του ελεύθερα. Από τη στιγμή που το κάνει με αποδεκτό και σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ τρόπο. Αν κάποιος διαφωνεί με τον άλλον, ή απαντάει με σεβασμό ή διαφορετικά προσπερνάει το ποστ του. 

εσύ γατάκι καλά ειναι να προτιμάς το pes γιατί αν έρθω εκεί θα σου ρίξω 5 μπαλάκια στο Fifa.

:pp

Edited by ACMILANGR

18 minutes ago, xxpetrou said:

Αντικειμενικά το pes έχει καλύτερο gameplay απο το fifa και το fifa έχει περισσότερα φρου φρου, όπως γυναικείες ομάδες και άλλα πολλά.
Για κάποιους είναι πιο σημαντικά τα φρου φρου απο το gameplay, δικαίωμά τους είναι, δεν χρειάζεται να δίνουν λογαριασμό σε κανένα,
όμως δεν είναι σωστό να μπαίνουν σε forum του pes και να προσπαθούν να προκαταβάλουν τους άλλους.

υ.γ. Ρε ACMILANGR, μπές σε κανα fifa forum να κάνεις το κομμάτι σου, το έχεις παραξηλώσει εδω πέρα.

Τι σε πείραξε αδερφέ;

1 minute ago, ACMILANGR said:

εσύ γατάκι καλά ειναι να προτιμάς το pes γιατί αν έρθω εκεί θα σου ρίξω 5 μπαλάκια στο Fifa.

:pp

Έλα αλλά δε θέλω δικαιολογίες του τύπου, δεν έχω συνηθίσει σε μεγάλη τηλεόραση, παίζω σε xbox μοχλό και άλλα τέτοια όπως την τελευταία φορά... 

1 minute ago, broxopios said:

Έλα αλλά δε θέλω δικαιολογίες του τύπου, δεν έχω συνηθίσει σε μεγάλη τηλεόραση, παίζω σε xbox μοχλό και άλλα τέτοια όπως την τελευταία φορά... 

μαρέσεις

16 minutes ago, Mean_Machine said:

Δεν ειναι μονο οι αδειες  που εχουν δημιουργησει την τεραστια διαφορα στις πωλησεις μεταξυ των δυο παιχνιδιων.Πλεον στην εποχη του 2017 που ζουμε τα modes και το λειτουργικο online αποτελουν σημαντικο κριτηριο για τον υποψηφιο αγοραστη.Και εμενα το gameplay του προ μου αρεσει πιο πολυ ,αλλα το αντιπαλο δεος ειναι πολυ μπροστα σε αυτα που ανεφερα.

Αλήθεια είναι αυτό. Γι' αυτό εξάλλου το πρώτο πράγμα που διαφημίζει τα τελευταία χρόνια το προ (και το ΦΙΦΑ βασικά) είναι οι αλλαγές στο myclub και γενικά στο online.