Jump to content
ACMILANGR

Το καφενείο του WeHellas - Χαλαρή συζήτηση ... και όχι μόνο!

Recommended Posts

Εγω δε γουσταρω καθολου θεσ/νικη πλεον για μονιμα..κινηση νευρα ΥΓΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ χειμωνα καλοκαιρι(το καλοκαιρι κολλας κ αν τυχει να βγεις να πιεις 2 ποτα 2 μπυρες "γονατιζεις")....νταξει εχεις τα μαγαζια σου κλπ αλλα αν εμενα επαρχια παλι θα μπορουσα να τραβιεμαι....ερωτικη πολη κ μλκιες...αυτα τα ειναι χαζα...ολη η ελλαδα εχει ωραια μερη-αν εισαι ξενερωτος οπου κ να πας βλακας θα εισαι...ερωτικη πολη που βγαινει η αλλη το πρωι στο περιπτερο για τσιγαρα κ παει λες κ βγαινει στα μπουζουκια???:hehe:αυτα τα βγαλαμε εμεις κ καλα επειδη ολα στην αθηνα τα δινουν(κ μας φταινε ολοι-να τα λεμε κ αυτα)..γυφτοκυριλικι κ αγιος ο θεος...επινες κ στο χωριο σου μωρη φρεντο με αυτο κ εκεινο...που ο παππους σου ο συγχωρεμενος απλωνε τραχανα στην ταρατσα κ πατουσε τα σταφυλια ξυπολητος...επισης....ειναι παγκοσμιο το φαινομενο η λεξη "συμπρωτεουσα"!!!πουθενα αλλου στον κοσμο δεν υπαρχει!!..τεσπα....αλλα σαν τα πιτογυρα που εχουμε εδω πουθενα αλλου..γατακια!

gyros_0.jpg
Edited by Akis_Varg
  • Like 2
  • Haha 2

Έχω πάει Θεσσ\νίκη πιο παλιά δύο φορές. Μου άρεσε αρκετά, αλλά δεν θα μπορούσα να μείνω μόνιμα, όχι γιατί δεν είναι ωραία (το αντίθετο), αλλά γιατί εμείς εδώ στο Νότο (Κρήτη) όσο πάμε προς βόρεια, μας φαίνεται κάπως και δεν μας αρέσει. Το πολύ Αθήνα θα μπορούσα, όπου και έχω μείνει για 4 χρόνια (ωραίο κλίμα, ξηρό, στρώνεις δερματάκι), αλλά και πάλι δεν θα το διάλεγα, γιατί όποιος έχει μεγαλώσει σε νησί (που σημαίνει 5 μήνες καλοκαίρι, δίπλα η θάλσσα κλπ. Βέβαια υγρασία κι εμείς στο φουλ) δύσκολα το αλλάζει αυτό. Είναι και αυτό που είπε πριν ο SAX, δηλ. η ζωή στην επαρχία (ακούγεται περίεργα αυτή η λέξη :)) έχει κάποια πολύ καλά, όπως το ότι η ευκολία στην καθημερινότητα είναι κάτι που δεν βρίσκεις σε καμία πρωτεύουσα. Κάθε τί όμως έχει δύο όψεις, πχ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχουν περισσότερες και πολύ καλύτερες επιλογές σε μαγαζιά, γυναστήρια, διασκέδαση κλπ. Οκ, όλα καλά, αρκεί να έχεις καλή παρέα.

Με τις γκόμενες που αναφέρει ο Άκης, χαχα, αυτό πιστεύω είναι παντού, σε μικρές και μεγάλες πόλεις, οπότε δεν έχει κανείς μας παράπονο :D. Παντού ίδιες οι γυναίκες, δεν αλλάζει αυτό (αν και στις πιο μεγάλες πόλεις είναι πιο ανοικτές και κοινωνικές. Στις μικρές κοινωνίες είναι κλειστές, δεν παίζουν εύκολα, τους την πέφτει κι ο καθε χωριάτης (δεν αναφέρομαι στην έννοια "χωριό", γαμάτοι είναι όσοι μένουν στο χωριό, αλλά στον τρόπο προσέγγισης ορισμένων)  κι είναι μαζεμένες. 

Λοιπόν, Άκη, ωραία η φώτο ρε φίλε, και ξακουστή η "συμπρωτεύουσα" για τα σουβλάκια, δελεαστικοί οι αχνιστοί γύροι, αλλά εδώ (Χανιά) έχουμε κάτι επιστημονικά σουβλάκια, σε συνοικιακά σουβλατζίδικα, και δεν ξέρω τώρα τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Πιστεύω (αλλά δεν είμαι και σίγουρος), ότι εμείς έχουμε σουβλάκι-Ροναλντίνιο κι εσείς πάτε σε κάτι προς Λουκάκου :p

Α, και να ξέρετε, το σωστό σουβλάκι δεν έχει ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκι. Κρέας, ντομάτα-κρεμμύδι, και το πολύ πολυ γιαούρτι αυστηρά :grin:

Edited by toninio
  • Like 3

Αν εξαιρέσουμε την Αθήνα σε ολες τις υπολοιπες παραθαλλασιες πόλεις της Ελλάδας θα εμενα άνετα.Αντε βαρια βαρια κ στον Πειραιά υπο προϋποθέσεις. 

Για τα σουβλακια συμφωνώ με Τονίνιο.Εχει στην Καβάλα 3-4 που ειναι παραδοσιακα, οτι μπαινει στα κάρβουνα  (σουβλακι,σουτζουκακι,πανσετα) ντοματα κρεμμύδι. Βέβαια ειναι κυριως γεύση πρεπει να φας 5 για να χορτάσεις. Σαν φοιτητής π ειχα μετρημενο budget θ πηγαινα σιγουρα στο πιο godzila στυλ υης Θεσσαλονίκης.Για την υγρασία συμφωνω κ εγω όσες φορες ήμουν Ιουνιο στο κέντρο Θεσ/νικη υπέφερα κ κολλουσα.

....

Edited by slamsoze
  • Like 3

Καλα αυτα που εγραψα για εδω ισχυουν κ για Αθηνα αλλα νομιζω οτι για τις γκομενες πρωι πρωι κλπ δεν ισχυουν...Γιωργο να πεταγεσε Δραμα για κεμπαπια κ γυρο γιατι κ εσεις εκει "μυρωδια" ειστε:D(πολυ καλη αναλυση btw για τις "φυλες" παλιοτερα!)

Και ναι δεν εννοουμε χωριατη αυτον που ειναι απο χωριο(ρισπεκτ)οσο τον τροπο συμπεριφορας-λανθασμενα ισως...

Αντωνη κατι εχω ακουσει κ για σας εκει κατω για τους γυρους...κ για το γιαουρτι!! παντως εμεις εδω οταν λεμε γυρο εννοουμε γυρο οταν λεμε  σουβλακι εννοουμε σουβλακι μπιφτεκι κοκ...δεν ειναι ολα "σουβλακια"....παντως αν τυχει κ κατεβουμε Κρητη θα παραγγειλουμε χωρις να χαλασουμε χατηρι:με γιαουρτι με γιαουρτι ρε φιλε...δε θελουμε να φαμε καμια πιστολια απο αγενεια!!:p

• Like 3

33 minutes ago, Akis_Varg said:

..Γιωργο να πεταγεσε Δραμα για κεμπαπια κ γυρο ..

Οντως εχουνε δυνατα κ αυτοι αλλα ειναι πιο πολυ της ποσοτητας. Αν λες για τις κοινωνικες ταξεις π εγραψα ,ευχαριστω.Βεβαια το εσβησα γτ επρεπε να αναφερω κ το αγροτικό ζητημα στο Κιλελέρ και τη δομη της Κρητης κ πολλα αλλα κ μου βγηκε τεράστιο το κείμενο. Επισης όπως πολυ σωστα διευκρίνισες ειπαμε χωριατης/επαρχιωτης για τη νοοτροπία οχι για την καταγωγη. Οποτε σκεφτηκα να μην το εμβαθυνω παραπάνω.

• Like 3

Οι ονομασίες στα σουβλάκια (πίτα με γύρο\καλαμάκι) ανά περιοχές είναι ολόκληρη ιστορία. Εμείς εδώ με το "σουβλάκι" εννοούμε το στάνταρ, πίτα με τα λοιπά μέσα. δηλ. μπαίνεις στο μαγαζί και αν πεις "δυο σουβλακια" είναι κατανοητό τί θες. Έχω ακούσει "σουβλακόπιτα" για Ηράκλειο, ενώ κάτι φίλες Θεσσαλονικιές μας έλεγαν πέρυσι ότι τα λένε "σάντουιτς" (!) επάνω. Και με τη λέξη "καλαμάκι" νομίζω γίνεται μπερδεμα, δεν ξέρω αν τη λετε κι εσείς. Καλά, έκανα και λίγο πλάκα πριν, δηλ. πιστεύω παντού μπορείς να βρεις καλό ή γκουρμέ σουβλάκι και παντού μάπα, αλλα πρέπει να ξέρεις τα κατατόπια. Κι είναι και ό,τι μάθει ο καθένας, δηλ, τους έλεγα να μη βάζουν τζατζίκι, αλλά γιαούρτι (κι ούτε κατά διάννοια μουστάρδες, κέτσαπ κλπ :)) και μου κάνανε κάτι "μπλιαχ" και "πως τρώτε έτσι εσείς εδώ" κλπ :D. Πάντως, για Θεσσαλονίκη και γενικά βόρεια Ελλάδα έχω όντως ακούσει ότι πας και τρως καλά έξω σε αυτά, ενώ την ανώτατη φήμη νομίζω έχει η Λιβαδειά (από ο,τι έχω ακούσει δηλαδή. 

Μεγάλο θέμα το σουβλάκι, ε; :hehe: Εννοείται Άκη, αν έρθεις από δω, δοκιμάζεις με γιαούρτι και λες εντυπώσεις. 

Στο μεταξύ, ασφαλώς, από "χωριάτες" στην συμπεριφορά, είτε μένουν πόλη είτε οπουδήποτε, άλλο τίποτα. Θα έπρεπε να χρησιμοποιείται κάποια άλλη λέξη για αυτούς, γιατί αδικούνται οι άνθρωποι του χωριού......

• Like 3

Ε ναι ρε σεις...."σαντουιτς" ειναι:D...σαντουιτς με γυρο μπιφτεκι σουβλακι κλπ σε πιτα ή ψωμακι(πιτα τρωω εννοειται)!ετσι γραφουν κ τα φυλαδια που μοιραζουν σπιτια αλλα οταν παραγγελνεις δε λες "ενα σαντουιτς με γυρο" αλλα ενα γυρο πιτα ας πουμε....εδω οι Αγγλοι λενε "τοστ" κ εννοουν μια δυο φετες ψωμιου σκετες φρυγανισμενες απλα!αλλα οχι κ καλαμακι:hehe:  για Λιβαδεια δεν ξερω...παντως για Δραμα ειναι πιο πολυ της ποσοτητας-οπως λεει ο Γιωργος...δεν ειναι τοσο νοστιμος αλλα κανουν καλα κεμπαπια!παντως κ δω εχει καλα σημεια αλλα μετρια.

"Αστοιχειωτος" νομιζω ταιριαζει αλλα λες ενα "μ@λκς" κ τελειωσε...εξαλλου παντου υπαρχουν αυτοι κ σιγουρα η κοινωνικη μορφωση δεν παιζει παντα πρωτευοντα ρολο σε καποιους τομεις..

Edited by Akis_Varg
  • Like 3

Αφου το θιξατε τωρα,αναγκαζομαι να αναπτύξω τη "διδακτορικη" γλωσσολογικη διατριβή μου.Αν την ακολουθησετε μπορειτε να φατε σε ολη την Ελλαδα απροβλημάτιστα. 

Είναι γνωστο τοις πάσι οτι αυτό και το τυρι/φετα/κασερι ειναι τα πρώτα debate σε πρωτοετή φοιτητοπαρεα ή στο στρατο τις πρωτες μερες ή οπου τελος παντων συναντιουνται Ελληνες απο Βορρά κ Νότο. 

Αρχικά έχουμε τη γενικη έννοια. Στην Αθήνα το λενε σουβλάκι στη Θεσσαλονίκη σάντουιτς ή και πιτόγυρα σπανιότερα . Στην Καβάλα πχ θα το ακουσετε κυρίως πίτες (λογω του οτι τα ψωμακια ειναι μικρα κ στρογγυλά σαν πίτα.Στη Λιβαδειά νομίζω  θα το ακουσετε τυλιχτά. 

Στην Αθήνα λοιπόν 'σουβλακι' ειναι ο γενικος ορισμος,η διαδικασια που παμε ή που παραγγελνουμε απο το ψητοπωλείο. Π.χ. "Απόψε θα πάμε για σουβλάκια".   Ειναι το αντιστοιχο σάντουιτς ή η πιτα ή το τυλιχτό. Το θεμα ειναι οτι επειδη συμπιπτει με το σουβλάκι το κρεας πρεπει να διευκρινιζεις πχ το θες με γυρο ,με κεμπαμ ,με μπιφτεκι, με καλαμάκι*. Δηλαδη στη Δραμα πχ αν πεις Σουβλακι απ'ολα θα σε ρωτησει σε ψωμακι ή σε πίτα κ τελειωσες. Στην Αττικη θα σε ρωτησει τι να εχει μεσα θα τους πεις εσυ τι εννοεί, θα σου πει αυτος με γυρο ή με καλαμακι κ θα σκεφτείς εσυ καλα αυτοι βαζουν γύρο μαζι με σουβλάκι μετα θα σου λεει αυτος αλλο καλαμακι αλλο σουβλάκι  (αληθινή ιστορία σε σουβλατζιδικο στο Μοναστηρακι ) κ θα γινει ένα μπέρδεμα.

Οπως επισης αν στη βορειο Ελλάδα παραγγειλεις λέγοντας "ένα σουβλακι με καλαμακι" και το πεις και με υφος οτι θα τους ψαρωσεις κιόλας στην καλυτερη να χλευαστεις και να σου δωσεις κανα πακο καλαμακια (αυτα που ρουφαμε)ο σουβλατζής  (Επισης αληθινή ιστορια στο Σουβλακι με Πτυχιο πιο πανω απο την καμάρα το 2004).

Για να δωσω τα του Καίσαρος Καίσαρι εβαλα το καλαμάκι* με αστερίσκο γιατι ενω ειναι ηλιθιο να πας σε μια ταβέρνα πχ κ να καταπιεζεσαι κ να λες καλαμακι χοιρινο αντι για σουβλακι,ταυτόχρονα ειναι και απιστευτα βολικο ειδικα αν εισαι φοιτητης με λιγα λεφτα, για να κανεις μια φτηνη παραγγελια.Αντι να πεις δηλαδή 3 σουβλακια σκετα κ να εξηγήσεις οτι εννοεις το ξυλακι με το κρεας μονο χωρις τιποτα αλλο χωρις να κινδυνεύεις να σου φερει πχ κανα σάντουιτς που ν εχει σκετο σουβλακι μεσα  double fail γτ κ δρν τρωγεται κ θα πληρωσεις κ κανονικη τιμη. ΕΝΩ οταν λες 3 σκετα καλαμακια χοιρινα  για καποιο λογο ειναι αρκετα σαφές τι εννοεις και δεν επιδεχεται αμφισβήτηση και σου βγαινει και στα 2/3 της τιμης με καμια πατατουλα δωρο για γαρνιτούρα και καμια πιτα κομενη αν ειναι large ο σουβλατζης!

Edited by slamsoze
Θα το αναπτυξω περαιτέρω αργότερα γιατί θα αργησω κ στη δουλειά στο τέλος!
  • Like 3

Και γω θα συμφωνήσω ότι αυτό που λέμε αυτό εννοούμε,γύρο με πίτα,σουβλάκι με πίτα κλπ. Τώρα κάποιες ονομασίες ανά περιοχές τις αλλάξανε για να δώσουν ένα παραδοσιακό ας πούμε τρόπο αλλά δεν παύει να είναι το ίδιο με άλλη ονομασία,εξάλλου οι ξένοι ξέρουν το "souvlaki,giro,tzatziki" κλπ και όχι το kalamaki! 

Slamsoze αυτά που περιέγραψες ισχύουν,παλιά δούλευα σε γυράδικο και μπαίνει μέσσ ένας φοιτητής και λέει δυο καλαμάκια και ο ψήστης αρπάζει δυο καλαμάκια μπροστά από το πάγκο στο ποτήρι και του τα δίνει(και καλά δε κατάλαβε) και ο άλλος λέει τι είναι αυτά;σουβλάκια εννοώ.....αα λέει ο ψήστης,πες το ρε αγόρι μου:hehe:

Πάντως το τοστ που έχουν οι Αγγλοι δυο φέτες ψημένου ψωμιού δεν είναι λάθος,αυτό σημαίνει toast άσχετα αν στην πορεία το αναπτύξαμε εμείς:τοστ με ζαμπον τυρι κτλ!

Και για το σάντουιτς συμφωνώ:κάτι που είναι γεμισμενο με αρκετά υλικά κυριως κρεας,στην Αμερική αν έχετε προσέξει στα έργα λένε σου έφτιαξα ένα σάντουιτς και δείχνει δυο φέτες ψωμιού-οχι ψημένες απαραίτητα-με κασέρι ζαμπόν μαρούλι....άλλοι από κει!:jester:

• Like 3

SAX χαχαχα εχω τυχει κ γω τετοια περιστατικα αλλα αυτο που λεει κ ο slamsoze ..οι Αθηναιοι ολα τα λενε σουβλακια....διαλογος με Αθηναια πρωην μου:

-μωρο μου θες να παραγγειλουμε σουβλακια?

-δε θελω σουβλακι,γυρο θελω

-ενταξει το ιδιο ειναι,ωραια,παιρνω τηλ...ενα σουβλακι με γυρο?με τι μεσα?

-ασε θα παραγγειλω εγω!!!

Ναι για το τοστ εχεις δικιο...αυτη ειναι η αρχικη κ σωστη εννοια ασχετα μετα αν τα εμπλουτισαμε με σαλαμια κλπ....ειναι οπως η πιτσα...στα παλια χρονια που κ οι Ιταλοι δεν ειχαν να φανε φτιαχναν ενα ζυμαρι με σαλτσα...οι πιο "προνομιουχοι" βαζαν κ λιγο κασερι/τυρι....αυτη ειναι η πιτσα ασχετα αν μετα βαλαμε χιλιαδες υλικα πανω κ εγινε κ πολυτελεια κ καλα αν κ παραμενει ενα γρηγορο ευκολο κ νοστιμοτατο φαγητο(απο τους φοιτητες κ τους εργενηδες κ τον μεσο Ελληνα μεχρι κ την "υψηλη" κοινωνια....btw εκνευριζομαι αν τυχει κ παω σε καμια κυριλε πιτσαρια/εστιατοριο κ πρεπει να κοβω με το μαχαιρι κ το πιρουνι τα κομματια-εχει παγωσει...την αρπαζεις κ τρως)!:D...βλεπω καμια φορα τυχαια αυτες τις εκπομπες με τις "γκουρμεδιες" που φτιαχνουν κ γελαω....εγω θελω ταβερνα...με τα κρεατα τα τζατζικια τις πατατες κλπ..Ελληνας ρε φιλε!

• Love 2
  • Like 1

Για το σάντουιτς και το τοστ σωστά τα λέτε. Επειδή την έχω πατήσει περίμενα, να φάω ψημένο ψωμάκι νούμερο 44-45! και έφαγα τετράγωνο τοστάκι 10cm x 10cm ,κοιτάω σε όποιο μέρος βρεθώ να το εξηγώ σωστά, θέλω τάδε ψωμάκι,ψημένο για να μη  μπλέξω και με ανέκδοτους διαλόγους είναι τοστ,είναι σάντουιτς δεν είναι και λοιπά.
  Η πίτσα όντως με το χέρι και επίσης προτιμώ το πιο κοντινό στο Ιταλιάνικο το αυθεντικό, χωρίς να είμαι γκουρμεδιάρης βέβαια, δηλαδή όσο πιο λεπτή ζύμη γίνεται και όσο πιο συνηθισμένα υλικά κασέρια κυρίως με αλμυρές παραλλαγές ,καμιά ελίτσα καμιά ντομάτα, και κάνα ιταλικό, παρμεζάνα, μοτσαρέλα. Δεν μπορώ καθόλου τις "αμερικανιές" στην πίτσα που έχουνε 17 εκατοστά ζύμη και απάνω σαλάμια,αλλαντικά (εξαίρεση καμία ροδέλα καυτό σουτζούκι για το πιο πικάντικο) λαχανικά, φρούτα, ψάρια, γύρους, αυγά, γουρουνοπούλες και τέτοια.
 Τέλος αν και γενικά είμαι υπέρ των συναινέσεων σε κάθε τόπο, σε δύο πράγματα είμαι κάθετος και δίνω από ένα πόντο σε Βορρά και Νότο. 
1) Την μπουγάτσα την κάνει το φύλλο και όχι η κρέμα μέσα. Αυτό που πωλείται κατά κόρον στη Νότια Ελλάδα για μπουγάτσα, πρώτον είναι μόνο με κρέμα και δεύτερον και κυριότερο είναι στην καλύτερη κρεμόπιτα, μηλόπιτα ή γαλακτομπούρεκο με άχνη και κανέλα πάντως όχι μπουγάτσα με κρέμα.
 2) Αυτό με τα κασέρια/κίτρινα/κόκκινα/πορτοκαλί τυριά είναι πιο βολικό αλλά καμιά φορά εκπυρσοκροτεί ακόμα και μέσα στο σπίτι σου! Έχω πάει Καβάλα σινεμά και πάω κυλικείο με τη γυναίκα να πάρουμε τα δικά μας, κάνα κουβά ποπ-κορν κάνα nachos/doritos με τσένταρ,αναψυκτικά σε κύπελο του Champions League και τα σχετικά.

ΕΓΩ: ....μπλα,μπλα θέλω και 2 νάτσος (doritos).
ΠΩΛΗΤΡΙΑ: Να βάλω και σάλτσα?
ΕΓΩ: (έντρομος ότι θα μου βάλει κέτσαπ) ΟΧΙ ,ΟΧΙ τι σάλτσα?
ΠΩΛΗΤΡΙΑ: Σάλτσα κασέρι !
ΕΓΩ: Τι εννοείτε κασέρι? [Ένιωσα προδομένος μέσα στην έδρα μου (Καβάλα)]
ΠΩΛΗΤΡΙΑ: Κασέρι τσένταρ ντε!
ΕΓΩ: ΝΑΙ ! (με ανακούφιση)
 Ηθικό δίδαγμα, καμιά φορά μπορεί να την πατήσεις και στον ίδιο σου τον τόπο! Δεν περίμενα ούτε εγώ ότι και το τσένταρ το λέμε κασέρι! :p Είχα και τη γυναίκα μου, που είναι Πελοποννήσια, να με γλεντάει μετά "Είδες ούτε εσύ δεν μπορείς να παραγγείλεις σωστά με τα τυριά και τα κασέρια ώρες-ώρες).

Edited by slamsoze
  • Like 1
  • Haha 2

Πωωω "προδοσια" ρε φιλε:hehe:

Παντως εγω ειμαι της μαλακης πιτσας/ζυμης...φυσικα με νορμαλ κ γηινα υλικα-αλμυρα-τα γνωστα κ οχι αναναδες κ τορτιγιες επανω που διαφημιζουν τωρα στην tv...διοτι αλλο το ενα αλλο το αλλο!

Για την μπουγατσα ηθελα να το πω κ γω...ΤΟ ΦΥΛΛΟ ειναι που κανει την μπουγατσα κ οχι η γεμιση....αν κ για να λεμε κ του στραβου το δικιο(που μας βριζουν οι Αθηναιοι)παλια ηταν μονο κρεμα η μπουγατσα-αυτο ξεραμε κ αυτο για μενα ειναι...μετα την καναμε ΕΔΩ οχι με τυρι οχι με κιμα κλπ....αλλα περι ορεξεως....βεβαια μια που πριν αναφερθηκα στις εκπομπες..αν κανεις κατι μονος εσυ ή η γυναικα η μανα ξερω γω θα πεις/θα σου πουν τι μλκια ειναι αυτο...αν πεις το ειδα στην tv απο τον ταδε σεφ τοτε "αα τι νοστιμο κ πρωτοτυπο"!!!!

Edited by Akis_Varg
  • Like 3

Nα πώ τώρα ότι πείνασα, θα έχω άδικο; :)

Τα καλύψατε πολύ σωστά τα θέματα. Το "καλαμάκι" μάλλον μόνο εμείς εδώ το λέμε και μας φαίνεται φυσιολογικό!

Σωστά είπατε την έννοια του toast, όπως και το ότι η πίτσα ήταν το φαγητό των φτωχών, με ζύμη, σάλτσα ντομάτα και (ίσως) τυρί. Την προτιμώ κι εγώ πολύ απλή, με λεπτή ζύμη και το πολυ 3 ή 4 υλικά. Θεία μου με πολλά χρόνια διαμονή στην Νότια Ιταλία, λόγω δουλειάς, μας έχει πει ότι καλή πίτσα σημαίνει καλοψημένο ζυμάρι, φρέσκια ντομάτα, ένα τυρί με έντονο άρωμα και δυο τρία φύλλα βασιλικό. Τα φρέσκα καλά υλικά αρκούν, για να δώσουν τη γεύση που πρέπει. Τώρα βέβαια, όπως είπατε, την έχουν κάνει τσίρκο. Μία φορά, λόγω παρέας, έφαγα πίτσα με ανανά. Οκ, τρωγόταν, απλώς....δεν ήταν πίτσα αυτό. Κι ένα κατάστημα κάποια στιγμή είχε βγάλει με μεγάλα γράμματα απ'έξω "Γυρόπιτσα", απλά αποθέωση :D

Όποτε ακούω για σάντουιτς, ψωμάκια κλπ, μου έρχεται στάνταρ το ανέκδοτο: Περνάει ένας από ένα καινούριο μαγαζί που έγραφε με μεγάλα γράμματα "Τοστ με ό,τι υλικό θέλετε". Λέει, έ τους απατεώνες, σιγά μην τα έχουν όλα, και θέλουν απλά να τραβήξουν κόσμο. Πάει μέσα, λέει "Καλησπέρα, αυτό που γράφετε δεν ξέρω αν είναι σωστό, ισχύει;" "Ναι, απόλυτα" του λέει η υπάλληλος. "Ωραία, λοιπόν, θέλω ένα τοστ με φιλέτο κροκόδειλου, ιταλικό τυρί πεκορίνο 4ετούς ωρίμανσης και σως από λευκό βατόμουρο και γκουαρανά". "Πολύ ωραία, αναμονή 5 λεπτάκια και θα είστε έτοιμος". Περνάνε 5, 10, 20 λεπτά και τίποτα. Φωνάζει ο τύπος την υπάλληλο "Εμ, το ήξερα! Δεν τα έχετε τα υλικά, έτσι δεν είναι;" και του απαντάει η υπάλληλος "Όχι όχι, ξέρετε, τα υλικά τα έχουμε, όλα, απά...μας τελείωσαν τα ψωμάκια". 

Όσο για τα τυριά, οι ειδικοί στην φέτα είναι στην Ευρυτανία και στην Ήπειρο (και γενικά σε εκείνο το κομμάτι της Ελλάδας). Ότι και να κάνουν οι εδώ παραγωγοί (Κρήτη), τη φέτα που φτιάχνουν εκεί δεν μπορούν να την φτάσουν (έχω συγγενείς στο Καρπενήσι). Αντίστοιχα, η γραβιέρα είναι κρητική. Αν δεν έχετε φάει, δεν θα χάσετε να δοκιμάσετε. Είναι φοβερά νόστιμο τυρί, αλλά βέβαια είναι τούρμπο, φουλ λιπαρά. Και σε τοστ, πίτσα κλπ είναι απλά τρομερή. Το κασέρι και αυτό πολύ πλούσιο και νόστιμο.

Από μπουγάτσα δεν έχω ιδέα, δεν είναι κάτι που θα αναζητήσω γενικώς, προφανώς γιατί δεν το έχουμε και πολύ εδώ εμείς, αλλά σίγουρα είναι κάτι πολύ νόστιμο. Το φύλλο βέβαια που λέτε, λογικό να μετράει πολύ. Υποθέτω ότι πρέπει να είναι τραγανό κι έτσι. 

Και κλείνω με δύο πραγματάκια ακόμα: όπως αναφέρατε, ψησταριά με σουβλάκια, γύρους, καλά κρέατα κλπ, να πας χύμα να λαδωθείς, να πέφτουν γύρω οι ντομάτες και τα κρεμμύδια καθώς δαγκώνεις κλπ, είναι κάτι ασύγκριτο. Όμως, μου αρέσει φοβερά και το κινέζικο, αυτό τέλος πάντων που φτιάχνουν τα μαγαζιά (γιατί το γνήσιο μπορεί και να μην μας αρέσει). Θα μπορούσα να τρώγω και κάθε μέρα. Και τελειώνω με γλυκό: δώσε μου μία κούτα καλά εκλέρ και αποχαιρέτισέ τα.....( δεν τρώω συχνά, αλλα αν τα πετύχω..). Το προσωπικό μου κορυφαίο γλυκό (εννοείται με την κανονική άσπρη κρέμα μέσα, όχι σοκολάτες και τέτοια).....

Edited by toninio
  • Haha 3

Αντωνη παρε απο κανενα σ/μ κατεψυγμενη μπουγατσα θεσ/νικης(οπως γραφει:hehe:) κ ψηστην εσυ να παρεις στο περιπου μια ιδεα...αλλα συμφωνω με Γιωργο οτι πιο πολυ θυμιζουν κρεμοπιτα μηλοπιτα κλπ!παντως εγω δεν ειμαι του γλυκου πολυ οσο του αλμυρου...κρεπα αλμυρη κ οχι γλυκια,επισης τρελαινομαι για ζαμπονοτυροπιτα(ζαμπον κασερι)-τα εχετε αυτα πιστευω:D ..απο γλυκα μ αρεσουν οι τουλουμπες...τις τσακιζω...αλλα γενικα δεν κανω κρα για γλυκο!

Επισης να ξαναπαω λιγο στο κεμπαπ που ισως να μη το γνωριζουν ολοι:το κεμπαπ το κανονικο ειναι κατι που θυμιζει σουτζουκακι στο σχημα αλλα εχει μεσα κ  προβειο κρεας συν τα διαφορα μυρωδικα κλπ..το γραφω γιατι ορισμενοι νομιζουν οτι ειναι ενα ειδος γυρου(φτιαχνουν κατι παρομοιο λενε οι Αραβες κυριως σε πολεις του εξωτερικου)..κ η Δραμα φημιζεται για τα ωραια κεμπαπ της!Στην αμερικη παντως εχουν πιαστει οι ελληνες που εχουν γυραδικα-ειχα δει προσφατα κατι στο yt-ελεγε ο ιδιοκτητης τρελαινονται οι αμερικανοι,μεχρι κ ο Ντε νιρο περασε κ εκατσε να φαει(παθαν πλακα!)

Για την φετα συμφωνω οπως επισης κ για τα κασερια της Κρητης...εχω δοκιμασει κ εχουν φοβερη γευση...ιδανικο για πιτσες τοστ αλλα κ σκετος μεζες με μπυρα τσιπουρο κλπ!!:thumbsup:

Παντως ενταξει..οπου γης κ πατρις λενε αλλα τα στραβα θα τα λεμε...δεν εχουμε παρωπιδες.....κ εχω κ αρκετη εμπειρια απο Αθηνα μια που εχω κατεβει πολλες φορες για να παω σε live(κ φανταρος που εκατσα 4 μηνες Θηβα καθε σ/κ Αθηνα ειμασταν)...βεβαια τωρα ετσι που γιναν τα πραγματα χαιρομαι που δεν μενω εκει αλλα παντου λιγο πολυ υπαρχουν επικινδυνα μερη...αλλα το θεμα ειναι να ξερεις που να κυκλοφορησεις!

• Like 2

Θα πάρω καμιά μέρα, γιατί όχι. Μπουγάτσα έχω φάει εδώ, και "αλμυρή", με κάτι σαν μυζήθρα μέσα, η οποία ξινίζει κάπως (άλλο μπέρδεμα τώρα με τη μυζήθρα. Δεν ξέρω καν τί εννοούν με τον όρο σε άλλες περιοχές, αν τον χρησιμοποιούν δηλαδή - πάντως εδώ στα Χανιά εννοούμε ένα συγκεκριμένο γαλακτοκομικό προϊόν, που θυμίζει κάπως cottage ας πούμε), αλλά και γλυκιά, με κάτι σαν κρέμα. Τώρα κατά πόσον πετυχαίνουν τη γνήσια μπουγάτσα, δεν το ξέρω. 

Ζαμπονοτυρόπιτες και τέτοια, ναι, έχουμε φουλ, αλλά δεν τα τιμάω αυτά σχεδόν καθόλου (πολύ νόστιμα δε). Κάτι παρεμφερές που τρώω συχνά είναι σπανακόπιτα. Αν είναι καλή, μετράει. Το κεμπάμπ κι εγώ έτσι το ξέρω, σαν σουτζουκάκι, αυτό που λες. Ωραίο και αυτό. Μου αρέσει πολύ και ο γύρος ντόνερ, που νομίζω είναι δική σας πατέντα. Καλά, αυτό με τα ελληνικά σουβλατζίδικα στην Αμερική, οκονομάνε αυτοί εκεί και καλά κάνουν. Είχα δει κι εγώ τα σχετικά στο youtube, με κάτι καντίνες και ουρές να περιμένουν. Είναι λογικό, γιατί το σουβλάκι είναι μία γεύση μοναδική, που δεν υπάρχει αλλού. Για τους Αμερικάνους έχω διαβάσει ότι τρελλαίνονται τελευταία (κι έχει γίνει μόδα εκεί) για το "greek yogurt" όπως το λένε. Αν δεν κάνω λάθος, το προώθησε ένας Τούρκος και η φίρμα λέγεται "Τσομπάνη", αλλά τώρα προφανώς θα είναι σε στυλ γιαούρτι-επιδόρπιο, που είναι και πιο πιασάρικο σαν γεύση, και δεν έχει σχέση με το γνήσιο ελληνικό γιαούρτι. 

Για το κρητικό "κασέρι", αν έχεις δοκιμάσει, θα ήταν γραβιέρα λογικά (βασικά δεν είναι κασέρι, έχει κάποιες διαφορές), αλλά λογικό να σου άρεσε. Αν φας φρέσκια "γλυκιά" γραβιέρα (με λιγότερο αλάτι δηλαδή), ξεκινάς και δεν σταματάς. 

Καλύτερα που δεν είσαι του γλυκού. Δεν αγοράζω για το σπίτι σχεδόν ποτέ, αλλά αν μου φέρουν, καληνύχτα, τα εξαφανίζω (superfood για το γυμναστήριο τα λέω εγώ, και καλά). Εκλέρ, παγωτό, κάτι σοκολατίνες και κάτι τσηζκέηκ, στην πρώτη γραμμή για εμένα. Εσείς πάνω έχετε τα σιροπιαστά, μετράνε πολύ. Είναι και ο,τι μάθει κανείς από μικρός. 

Όπου γης και πατρίς, σίγουρα, και πρέπει να βλέπουμε τα στραβά του τόπου μας πρώτα και μετά των άλλων..... 

• Like 3

Γραβιερα ηταν....ξερω,εννοειται...απλα χαριτολογω που εδω τα λενε αρκετοι ολα κασερια:grin:.. κ ναι ειναι πολυ νοστιμη....κ η γλυκια ρε φιλε...αξιζει τα λεφτα της με το παραπανω....εγω αν κ Σαλονικιος(ενταξει Κατερινη γεννηθηκα αλλα απο μικρο παιδι εδω ζω) δεν εχω υιοθετησει ολες τις αντιληψεις των "εδω" ..ουτε "ανοιξε ΜΕ πισω οδηγε" λεω ουτε "σε" ουτε "με" εκτος απο ορισμενες φορες για πλακα που το κανω!!οπως παλια κ μεις κοροιδευαμε που ακουγαμε τους Αθηναιους που λενε θα τον "επαρω" θα τον "εδωσω" κ αλλα με το "ε" μπροστα...ενω στην ουσια αυτο ειναι σωστο-απο τα αρχαια ελληνικα!

Εγω τωρα απο γλυκα τιμαω τα παγωτα το καλοκαιρι....οχι μεγαλη ποσοτητα..λιγο ετσι για την γευση-το βραδυ ειδικα το ζηταω...δεν παω γυμναστηρια εγω(παλια πηγαινα λιγο) τωρα γυμναζομαι λιγο σπιτι...δεν ειμαι φανατικος ...τοσο ωστε να ειμαι σε φορμα αλλα κ να ενεργοποιω τον μεταβολισμο μου διοτι εχουμε μια ηλικια ετσι?(αν κ δε μου φαινεται οπως λενε κ αλλοι):icon_cool:..βασικα δε θελω να στερουμαι τιποτα-κ τις μπυριτσες μας τις θελουμε  κ ολα..(κ σπανακοτυροπιτες κ ζαμπονοπιτες αν κ δεν ειναι οτι πιο υγιεινο)απλα με μετρο πλεον κ ειδικα αποφευγω το βραδυνο φαγητο!!αλλα το βραδυ μπροστα στο ιντερνετ ή στα παιχνιδια(στα παιχνιδια οχι τοσο γιατι σκαλωνεις)κ στις ταινιες θελεις κατι....τρωω κανενα φυστικακι...κ πολυ νερο....σ/κ φυσικα επιτρεπεται να το ξεφτυλισεις-κ αυτο ειναι το σωστο νομιζω για τον οργανισμο!

Για την μυζηθρα ....το ιδιο ειναι κ δω...αν κ φτηνη ειναι νοστιμη...για να μην πω οτι οι πιο πολλες τυροπιτες/τυροπιτακια εχουν μυζηθρα μεσα κ οχι λευκο τυρι ή φετα οπως λενε!!

Edited by Akis_Varg
  • Like 3

Kατερίνη έχω πάει. Ήμασταν 15 μέρες στο Λιτόχωρο, για βολές με τα άρματα, και βγαίναμε κάποιες εξόδους (είχαμε πάει δυο-τρεις φορές Κατερίνη και άλλες μία δυο Θεσσαλονίκη) Ωραία μου φάνηκε σαν πόλη, απλή και γραφική, αλλά βγαίναμε βράδυ και δεν προλάβαμε να την δούμε ημέρα. 

Αυτά τα "με" και "σε" μας φαίνονται εμάς πολύ αστεία, όπως βέβαια και κάποια δικά μας θα φαίνονται στους άλλους. 

Κι εγώ κάποιες περιόδους έχω γυμναστεί σπίτι. Μία χαρά είναι και μπορείς να κάνεις πολύ καλή προπόνηση. Γενικώς όμως πηγαίνω gym, γιατί είναι αλλιώς να πας εκεί, θα γυμναστείς με περισσότερη όρεξη, θα πεις και καμία κουβέντα κλπ, συν τό ότι θα κάνεις και κάποιες ασκήσεις που δεν γίνονται σπίτι. Πολύ φανατικός δεν είμαι κι εγώ, ούτε κάθομαι να ασχολούμαι με κιλά και τέτοια. Κλασικές ασκήσεις κάνω, τις βασικές, απλά το έχω από μικρός σαν προτεραιότητα, γιατί γενικώς βοηθάει και ωφελεί πάρα πολύ, αλλά μου αρέσει κι όλας. Φυσικά μας ενδιαφέρει η εμφάνιση, θα λέγαμε ψέμματα αλλιώς, αλλά είναι απίστευτες οι ωφέλειες που έχει η άσκηση, σε όποια μορφή. Απολύτως απαραιτητη κι η αερόβια, αλλά δεν ανεβαίνω ποτέ σε διαδρόμους, step και τέτοια. Όχι ότι είναι κακά, απλά θεωρώ ότι είναι βαρετά και "καταναγκαστικά" και για αυτό δεν έχουν βάθος χρόνου. Θεωρώ το καλύτερο για τον καθένα είναι να βρει κάτι που του αρέσει, άθλημα, τρέξιμο-ποδήλατο, κολύμπι κλπ, κι αν σου αρέσει κάτι, το κάνεις με όρεξη και δεν το αφήνεις ποτέ. Ευτυχώς, έχουμε καταφέρει να κρατήσουμε μέσα στα χρόνια μία παρέα που μαζευόμαστε για 5x5\7x7, γιατί δεν είναι ποτέ εύκολο να βρίσκεις άτομα, ημέρα και ώρα που βολεύει κλπ. Αλλά μου αρέσει και το βόλλευ και το τέννις (απλά μου τη δίνει που έχει γίνει κάπως μόδα τελευταία, και πάνε όλοι για τέννις :D). Μόνο το μπάσκετ δεν μου κόλλησε ποτέ καλά, δεν ξέρω γιατί. 

Από διατροφή, οκ, προσέχω όσο γίνεται, αλλά θα συμφωνήσω, η στέρηση έχει αντίθετα αποτελέσματα. Κι έχω παρατηρήσει, επάνω μου τουλάχιστον, ότι αν δεν γουρουνιάσεις και τόσο πολύ, δηλ. να το ξεσκίσεις και να φας ένα βουνό φαγητό, δεν τρέχει και τίποτα, ούτε παχαίνει και τόσο, ό,τι και να φας. Συγχρόνως βέβαια, πρέπει κανείς να κινείται, να δουλεύει το σώμα κλπ.

Μου θύμισες τώρα τα φυστίκια, και καμία φορά παίρνω ένα σακούλι από το κλασικό, το αράπικο, και αυτά αν τα αρχίσεις.... Με ταινία και gaming, μου αρέσει να φτιάχνω καφέ, μου κολλάει περισσότερο από το να τρώω. Γουστα είναι αυτά.  

Αυτά τα τρίγωνα Θεσσαλονίκης, αν τα λέω σωστά, μου έχουν καθίσει στο μυαλό να φάω τελευταία, δεν θυμάμαι αν έχω φάει γνήσια, μάλλον όχι. Αλλά πού να τα βρει κανείς εδώ. Μάλλον μόνο στον γνήσιο τόπο του "εγλήματος" γίνεται σωστή δουλειά...... :)

• Like 3

''Δεν βλέπω κανένα handicap.στο Seasons Κατάφερα στην Div1 να κάνω 20 σερί νίκες.''

Αμιγκο @ACMILANGR ...δεν ξερω αν ειναι χαντικαπ ή οχι ....αν υπαρχει κατι και αν οχι...αν λεγεται χαντικαπ κι ολας....ωστοσο θα σου πω μια προσωπικη παρατηρηση που εκανα στο παιχνιδι.....επειδη μαλιστα ειδα μεσα απο το παιχνιδι οτι εχεις κατακτησει ΠΟΛΛΕΣ φορες την ντιβ 1 στο seasons.

Φετος δεν παιζω πολυ...φαινεται αλλωστε απο τα νουμερα μου in game....μαλιστα μολις εφτασα ντιβ 2 στο seasons ψιλοβαρεθηκα  και το παρατησα, το γυρισα ομως στο κυπελλο. Ειπα να γεμισω τη βιτρινα μου....και τη γεμισα αρκετα.

Λοιπον η παρατηρηση ειναι η εξης: στο 1ο κυπελλο πρεπει να εχασα 10 και τελικους μεχρι να το κατακτησω....στο 2ο κυπελλο μετρησα επισης αλλους 10+χαμενους τελικους....

Μολις ομως κατεκτησα 2 κυπελλα...δυο ε....δωσε βαση.......τα υπολοιπα 29 (εχω παρει 10 κουπες σε καθε κυπελλο εκτος του γυναικειου) ηρθαν τοσο ευκολα λες και μεταμορφωθηκα ξαφνικα σε υπερπαιχτη. Που φυσικα δεν ειμαι.... 

Ακομα και μετριοι ή κατω του μετριου να ηταν οι αντιπαλοι μου (λεμε τωρα........εχασα 20+ τελικους απο ΙΝΤΕΡΣΤΕΛΛΑΡ αντιπαλους.....μια πραγματικοτητα η οποια αλλαξε ριζικα με 2 μολις κατακτησεις. Μετα πρεπει να εγινα ξαφνικα εγω ΙΝΤΕΡΣΤΕΛΛΑΡ χε χε χε).

Πιθανολογω λοιπον οτι: εφοσον το παιχνιδι σου δινει τη δυνατοτητα να παρεις...ακομα και την ντιβ 1 στο seasons....για 1η φορα  ''στα χαρτια'' με ποντους που αγοραζεις απο τον καταλογο...μαλιστα παιζοντας career αν δεν κανω λαθος μπορεις να αγορασεις ξανα καλουδια απο τον καταλογο.....και λογικα μπορεις να ΞΑΝΑπαρεις την ντιβ 1 ''στα χαρτια'' παλι (οκ καποια ματς θα πρεπει να τα παρεις παιζοντας)  .... εαν συνεβη σε μενα αυτο στο κυπελλο ...τοτε λογικα συμβαινει και στο seasons H2H.

Αυτο ΜΑΛΛΟΝ ειναι το ''ακαουντ'' που λεμε τοσο καιρο...και μαλλον ετσι εξηγειται ονλαιν αυτη η υπεροχη του ενος απο τους 2 αντιπαλους ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ το matchmaking και σε βγαζει ενω δεν παιζεις πολυ με εναν αντιπαλο που λιωνει καθημερινα και φυσικα εχει πολλες κουπες....αρα και ρανκ points περισσοτερα.

Ολα αυτα με μια μικρη επιφυλαξη ΑΝ και επειδη τα ειδα στην πραξη θεωρω οτι ετσι λειτουργει το παιχνιδι. Η ανταμοιβη στον gamer που παιζει/ασχολειται και νικαει φυσικα...καποιες φορες με την αξια του και καποιες φορες εχοντας εμφανες ''το σπρωξιμο'' του παιχνιδιου (αυτο που λεμε ''βγαινουν ΟΛΑ''). Το χαντικαπ δλδ. 

Edited by Platini_Athens
  • Like 1
  • Dislike 1

Just now, ACMILANGR said:

Πολύ matrix βλέπετε μερικοί 

αυτο εχεις να πεις μονο;;;;; :icon_cool: βασικα την περιμενα την ατακα και την ειρωνεια...για να δουμε λοιπον ΑΝ και τι θα πουν αλλοι φιλοι του φορουμ...

• Dislike 1

On 11/3/2018 at 3:58 ΜΜ, ACMILANGR said:

Δεν βλέπω κανένα handicap.στο Seasons Κατάφερα στην Div1 να κάνω 20 σερί νίκες.

Οι λιστες της ντροπης...:hehe:

Να σου στηλω κι εγω μια λιστα που σε 20 σερι ματς στην πρωτη σεντρα που μου κανει ο καθε αμπαλος σκοραρει απο το πουθενα?

Να σου στηλω κι αλλη μια που σε 20 σερι ματς εχω σε καθε ματς δοκαρια κι ο αντιπαλος μου δεν μπορει να περασει το κεντρο?

Να σου στηλω κι αλλη μια που σε 20 σερι ματς ισοφαριζομε  στο 90φεύγα απο μπουσταρισμενες επιθεσεις των αντιπαλων μου στην μοναδικη τους ευκαιρια που καναν σε ολο το ημιχρονο?

Αυτες τις λιστες να τις βαλει στον πισινο της η ΕΑ διοτι το προιον της ειναι και broken και στημενο.

• Like 2
  • Haha 1

Επανηρθα...Αντωνιος καλα ξηγιεσε που δεν εισαι φανατικος...δε θα πω τα κλασικα οτι "εγω προσεχω" κλπ "δε πινω"(τα λεω για αλλους..καταλαβες-εγω κ πινω κ καπνιζω κ με kick boxing ασχολιομουν)...εχω χασει 2 παιδικους φιλους που ηταν ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ με διατροφες γυμναστηρια-ουτε καπνιζαν ουτε πιναν κλπ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑ στα 35-37....διοτι οσο πιο "παρθενος" ειναι ο οργανισμος τοσο πιο ευαλωτος ειναι ΣΗΜΕΡΑ....ο ενας πηγε να δουλεψει στο "χωριο" που λεμε-στο κτημα κ ο αλλος εκανε καλοκαιρινη περιοδο στα νησια(ξερεις τα ζορια)κ με το που γυρισε το φθινοπωρο,τον προδωσε η καρδια του....ενταξει..δε παει να πει οτι ειναι νομος αυτο αλλα αυτο με την "παρθενια" εχει μια δοση αληθειας....δεν ειναι οι εποχες που ολα ηταν αγνα(ξερεις..παππουδες που ζουσαν ως τα 95-δουλεμενοι που καπνιζαν κι ολας)...εγω με την σωστη διατροφη κ λιγο ασκηση σπιτη(ξερω 5 πραματα) ειχα γινει σενιος-οχι τοσο σε ογκο...καταλαβες(που δε με νιαζει κι ολας)...κ ημουν στο κτημα του συγχωρεμενου πατερα μου..κ απο φαι..πολυ καλα το μεσημερι(σχεδον δυο γυρους σαλονικιωτικους ή μια πιτσα ή ενα ταψι μουσακα κλπ) κ το βραδυ σχεδον τιποτα(κανα φιστικι,δυο κομματακια σοκολατα ΚΑΙ 1.5ΛΙΤΡΟ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ...εκτος φυσικα απο π/σ/κ που τα ξεφτιλιζαμε!!τεσπα..ουτε τα φυστικια παχαινουν(ισα ισα που βοηθαν στην απωλεια βαρους-τα ξερεις)ουτε οι μπυρες ουτε τα παγωτα...φυσικα αν "δεν ξερεις να τρως" τοτε φυσικα παχαινουν ολα!

Εγω αν κ φανατικος με μπαλα,τωρα αν τυχει παμε για κανενα μπασκετακι(σουτακια,ζεσταμα)οχι τρελα ματς:D.

Τριγωνα φιλε..εδω ειναι τα original...κ τα αλλα καλα ειναι αλλα αν φας μια απο δω τοτε θα καταλαβεις..οχι βεβαια οτι μου λειπουν..επειδη εγω οπως ειπα ειμαι του αλμυρου πιο πολυ!!

Edited by Akis_Varg
  • Like 3

10 hours ago, Mitropoulos1 said:

Οι λιστες της ντροπης...:hehe:

Να σου στηλω κι εγω μια λιστα που σε 20 σερι ματς στην πρωτη σεντρα που μου κανει ο καθε αμπαλος σκοραρει απο το πουθενα?

Να σου στηλω κι αλλη μια που σε 20 σερι ματς εχω σε καθε ματς δοκαρια κι ο αντιπαλος μου δεν μπορει να περασει το κεντρο?

Να σου στηλω κι αλλη μια που σε 20 σερι ματς ισοφαριζομε  στο 90φεύγα απο μπουσταρισμενες επιθεσεις των αντιπαλων μου στην μοναδικη τους ευκαιρια που καναν σε ολο το ημιχρονο?

Αυτες τις λιστες να τις βαλει στον πισινο της η ΕΑ διοτι το προιον της ειναι και broken και στημενο.

Σε προκαλώ λοιπόν.

Ναί! στείλε βίντεο με 20 παιχνίδια σερί που να γινονται αυτά που λές. 

Kρίμα τα παιδιά ρε φιλε, τι να πει κανείς. Κι ήσασταν και παιδικοί φίλοι έ; Κρίμα και αδικία. Πιθανόν να είχαν και κάποιο πρόβλημα με την καρδιά και να μην το ήξεραν, είναι πολλές οι περιπτώσεις αυτές, αλλά ισχύει 100% και αυτό που λες. Δεν χρειάζεται υπερβολική προστασία και "καθαρότητα" του σώματος, γιατί μετά καταντάει ευαίσθητο χωρίς ουσιαστικό λόγο. Οι εποχές, όπως ακριβώς το λες, δεν προσφέρονται για τέτοια πράγματα. Εδώ τα "υγιεινά" που τρώμε παίζει να είναι και πιο επικίνδυνα από τα υπόλοιπα, με φυτοφάρμακα, ορμόνες κι όλα αυτά. Οι παλιοί έτρωγαν, έπιναν και ανέπνεαν πολύ πιο καθαρά και αμόλυντα. 

Γενικώς, κι εγώ αυτό πιστεύω: θέλει μέτρο σε όλα και ό,τι κάνεις να το κάνεις σωστά. Και οι απολαύσεις, από τη μία είναι "ανθυγιεινές" για το σώμα, από την άλλη προσφέρουν ευχαρίστηση, απόλαυση και καλη διάθεση, κάτι που είναι μάλλον πιο πολύτιμο από όλα τα άλλα. 

Χαχα, μια που λες για όγκο ("είμαι στον ογκο", λέμε συνέχεια με τους φίλους, ατάκα και καλά :hehe:), παρομοίως δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ, όχι γιατί το παίζω υπεράνω, αλλά γιατί θεωρώ ότι θα χαλάσει την ισορροπία του σώματος, μιας και είναι δύσκολο (αν δεν έχεις το Dna) να αυξήσεις ισόποσα και τα πόδια. Νομίζω αν έχει κάποιος νορμάλ πόδια, πρέπει και το άνω μέρος να μείνει νορμάλ, να υπάχει αντιστοιχία δηλαδή. Για το kickboxing πάντως έχω ακούσει ότι πρόκειται για φοβερή γυμναστική. Ίσως θα έπρεπε να έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, απλά δεν με τράβηξε ιδιαίτερα σαν ιδέα και γενικώς πάω προς τα εκεί που ξέρω ότι θα μου αρέσει πολύ. 

Τι μου έλεγε ένας παλιός, μεγάλο αλάνι, γείτονας: αν θες να κοιμάσαι σαν πουλάκι, ένα λίτρο γάλα το βράδυ, κρύο, και καθάρισες. Όχι ότι το κάνω, απλά το λέω με αφορμή αυτό που λες για το νερό, που φυσικά είναι ολόσωστο.  Φυστίκια, θεϊκά, όπως και γενικά ξηροί καρποί. Αλλά για τη μπύρα, ξαναπές το. Αν δεν φάει κανείς μαζί ένα καλάθι σπόρους, μεζέδια κλπ. η μπύρα είναι πολύ καλη και υγιεινή. Ενυδατώνει και καθαρίζει. 

Όποτε ξανάρθω Θεσσαλονίκη, πρώτη δουλειά: τρίγωνα, από τα γνήσια, από την πηγή, και με βλέπω να τρώω 3-4 για αρχή (την πρώτη μέρα, γιατί την επόμενη θα έχει και συνέχεια).........

ΥΓ: Να πιάσει πάτο το ελληνικό ποδόσφαιρο, μπας και κάποια στιγμή ξαναστηθεί από την αρχή. Δεν το βλέπω, γιατί δεν έχουμε κράτος, αλλά λέμε τώρα. Κι ειναι κρίμα, γιατί ο Έλληνας έχει τρομερό ταλέντο στο ποδόσφαιρο, καλύτερο από κάτι γερμανούς, άγγλους κλπ, αλλά μέσα στη λαμογιά και τη σαπίλα, πώς να βγουν παίκτες; Πάντως, θεωρώ ότι το γκολ ήταν οφσάιντ, δηλ. είναι μία περίπτωση που σφυρίζεται, γνώμη μου πάντα, και ανεξάρτητα από το ποιός θα πάρει πρωτάθλημα στο τέλος (θεωρώ Άεκ και Πάοκ είναι εξίσου καλοί φέτος).....

Edited by toninio
  • Like 3

• Create New...