Jump to content
ACMILANGR

Το καφενείο του WeHellas - Χαλαρή συζήτηση ... και όχι μόνο!

Recommended Posts

19 hours ago, Hellenes said:

Έχοντας παίξει σωστά Pay to win 

Σε αυτά και τη ζωή σου να έδινες να μην ακουμπαγες γυναίκα ποτέ 12+ ώρες την ημέρα να ελιωνες σε έσκιζε ο πληρωμένος πατώντας ένα κουμπι 

Μόνο στο άσχετο από ΜΜΟ πληθυσμό μπορείς να ασελγεις ετσι:

Του παίρνεις €5000 για ομαδα

Τον βάζεις και χάνει από €10 ομαδα

Και του σβήνεις όλα όσα πλήρωσε κάθε Σεπτέμβριο 

Φυσικά η λέξη ΜΜΟ σε κονσόλα άγνωστο. Πραμα

Για αυτό κάνει ότι θέλει η εα

Εδώ συμφωνώ

Δηλ οτι δεν συμβαίνει κάτι παρόμοιο στα ποδοσφαιράκια και ειδικά στις κονσόλες

Αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να αγνοήσουμε το γεγονός ότι ένας που τα σκάει στο προ φίφα ξέρω γω δεν θα έχει μια "καλύτερη μεταχείριση"

Φυσικά ΟΧΙ στον βαθμό του κανονικού p2w αλλά θα την έχει

Και εννοείται ότι το κατέχει λίγο το σπορ

Φυσικά είναι άδικο εν μέρη(σε σχέση με το κανονικό p2w)

Τεσπά,δεν οδηγεί πουθενά αυτό

Πανσερραικάρα μια ζωη!

• Like 2

24 minutes ago, SAX said:

Πανσερραικάρα μια ζωη!

Οχι αδεΛφε...πρωτα Δοξάρα(να την σπασεις κ στον Hellenes)...μετα Πανσερραικαρα.....κ δεν ξεχναμε ποιοι τους στερησαν(τον Πανσερραικο) πριν καποια χρονια την ανοδο τελευταια αγωνιστικη νικωντας τους εκει μεσα ενω αυτοι ειχαν ηδη ανεβει!

Edited by Akis_Varg
  • Love 1
  • Haha 1

Στα ποδοσφαιράκια δεν έχω εντρυφήσει  για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά το Pay-To-win με την ολοκληρωμένη άποψη το έχω δει σε πολλά online rpg για android π.χ. , γενικότερα τέλος πάντων σε παιχνίδια που είναι free-To-play στη θεωρία και Free-To-Pay!!! στην πράξη. Εκεί ναι, άμα πληρώνεις πας αμέσως-αμέσως στα "πάνω καταστρώματα", αν παίζεις στο "τζαμπέ" παραμένεις κάτω με την "πλέμπα" και την "μπασκλασαρία".
 Αλλά και εκεί πάλι στα loot-boxes, τους αντίστοιχους "μαυρόμπαλους" ή "90+" αντίστοιχους χαρακτήρες/όπλα/εξοπλισμό δε στους εγγυάται καμία πληρωμή, πάλι με τις πιθανότητες και τις ρουλέτες παίζεις, η διαφορά είναι, ότι άμα τα σκας ρίχνεις και 10 γύρες , ενώ αν δεν τα σκας , πρέπει να αφήσεις τα κόκαλα σου στο φαρμάρισμα για να έχεις την πολυτέλεια να ρίξεις μία-δύο γύρες.
 Πάντως επειδή έγινε πολύς ντόρος ειδικά με την ΕΑ και το battlefield ή StaRWars Battlefront (συγχωρέστε με δε θυμάμαι πιο από τα δύο) και με την 2Κ, έχουν μαζευτεί κάπως ,τουλάχιστον τα παιχνίδια που τα πληρώνεις για να τα αποκτήσεις πχ FIFA,PES κτλ. Προσπαθούν να κρατήσουν κάποια προσχήματα, τουλάχιστον μέχρι τώρα (2019). Προσωπικά τέλος πάντων, με τα λεφτά πιστεύω αγοράζεις χρόνο περισσότερο και όχι skill. Μιλάμε πάντα για μια υποθετική "ιδανική" κατάσταση αποστειρωμένη και απομονωμένη από handicaps/scripts/boosts/RnG κτλ. Αλλιώς πάει και λίγο σε double-charge μετά και παραβιάζει νόμους της αγοράς.

Είναι σαν να λέμε ότι αγοράζεις σπίτι/αυτοκίνητο και ενώ έχεις πληρώσει την αξία του αρχικά και φορολογείσαι κανονικά κάθε χρόνο άμεσα και έμμεσα,Ε1,ΔΕΗ,ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ κ.ά. , το ξαναπληρώνεις λίγο λίγο κάθε χρόνο, με άλλους άμεσους φόρους έκτακτους ή μη. ΤΙ??? ΌΧΙ??? 😮   :D 😛  ( Να κάνουμε και το πολιτικό σχόλιο, μιας κ είμαστε σε καφενείο :D

OFFTOPIC: μου τελειώσανε και τα reactions λέει για σήμερα, θα σας έβαζα όλους από μία καρδούλα. Και επιτέλους τι θα γίνει με αυτές τις καρδούλες? Σε "αντρικό" forum είμαστε, δεν είναι λίγο "παρεξηγήσιμες"??? 😛

Edited by slamsoze
  • Love 1
  • Like 1
  • Haha 1

Μακαρι το παιχνιδι να ηταν pay to win ...θα ηταν ποιο σοβαρό.

Όμως επηδη οnline γίνετε μπαχαλο με το traffic και ιδικα τα σαββ/κυριακα το button delay θριαμβευει και συνηθος ο ενας απο τους δυο παιχτες σε καθε ματς ειναι out of synchronization....πέφτουν αποιρα μπινελικια.

Το λοιπον σε κατι τετιες μερες που οι γραμμες ειναι φορτομενες το παιχνιδι κυριολεκτικα μετατρέπετε σε pay to loose...και οποιος δεν εχει φάει το βαπτισμα της φόλας να βιωσει αντιστηχο φενόμενο απλά σας το λεω για να προστατεψω τα πορτοφολια νεοεισερχομενων στο fifa.

Ποιο σημαντικο στον οnline τρόμο του φιφα ειναι να σου εχει κατση η μπιλια  στο μερος που διαμενεις και να σου παιζει καλα το παιχνιδι καθος και το να κανεις πριν απο καθε ματς ενα reset στο μοντεμ παρα το αν θα εχεις την special καρτα του Ροις ή την απλη gold.

• Like 1

19 hours ago, slamsoze said:

OFFTOPIC: μου τελειώσανε και τα reactions λέει για σήμερα, θα σας έβαζα όλους από μία καρδούλα. Και επιτέλους τι θα γίνει με αυτές τις καρδούλες? Σε "αντρικό" forum είμαστε, δεν είναι λίγο "παρεξηγήσιμες"??? 😛

χα χαα σωστος, παρε μια ετσι για να χεις:D

να κανω κ εγω ενα σχολιο,συμφωνω με τον sax αν δεν το χεις οσα κ να δωσεις δεν σε σωζει τιποτα απλως εχεις μια καλυτερη αντιμετωπιση οπως λεει ο @SAX του τυπου με ποιους σου βγαζει αντιπαλους για να παιζεις βεβαια αυτο για να συνεχιστει πρεπει να το ταιζεις κατα διαστηματα το μηχανημα:) τουλαχιστον στο pes για φιφα δεν ξερω,παντως κοιταζα τις ομαδες αυτων που ειναι ψηλα στο ρανκ μιλαμε για τερματισμενα λεβελ παιχτων κ μαλιστα αρκετα νωρις οχι τωρα,τα παιδια ριχνουν πολυ χρημα,δεν λεω οτι δεν ειναι καλοι παιχτες,αλλα θεωρω οτι το χρημα τους κανει  ακομα << καλυτερους>>,βεβαια ειναι κ μερικοι που παιζουν σε χαμηλα λεβελ κ ειναι κ αυτοι ψηλα  ομως απ οτι εχω καταλαβει ριχνουν κ αυτοι τακτικα τον οβολο βλεποντας απο τους ιφ παιχτες που εχουν οταν φαρμαρουν σε σιμ και δεν παιζουν ονλαιν,γιατι οταν βλεπεις την τρεχουσα ομαδα σου εμφανιζει την ομαδα με την οποια παιζει εκεινη την στιγμη.

το χρημα πολλοι εμισησαν λενε την δοξα κανεις,αλλα για να φτασεις στην δοξα χρειαζεται χρημα:)

Edited by stratakos
  • Love 1
  • Like 1
  • Haha 1

22 hours ago, slamsoze said:

Στα 2000 ποστ bonus +5 ή10 reactions😎(δε θυμαμαι καλα)

Εμεις οι αντρες οταν βαζουμε καρδουλα την εννοουμε!!:thumbsup:

Στρατακο παρε μια κ συ...κερναω σημερα(οποιος κανει σχολιο εδω ως τις 12 το βραδυ-ασχετα τι θα γραψει)!

Edited by Akis_Varg
  • Haha 3

ΣΠΥΡΙΑΔΟΥΛΑ ΣΚΑΣΕ

Μας ζάλισες τα τέτοια τόσους μήνες ΚΟΛΟΒΥΣΜΑ του Κουτσό' 

Το μπούλο τώρα,κλάψε:hehe:

Edited by SAX
  • Haha 2

Ούτως ή άλλως, το μ@λάκας έχει γίνει πια...καλή λέξη 😁  Ορίστε λοιπόν τι παίζει: είναι θηλυκού γένους η λέξη, επομένως Η μ@λάκα είναι ένα μαλακό τυρί που φτιάχνουν εδώ στην Κρήτη και το χρησιμοποιούν κυρίως στα καλιτσούνια (ούτε "σκαλτσούνια" ούτε τίποτε άλλο, που μπορεί να έχετε δει. "Κα-λι-τσού-νια" και τέλος). Υπάρχουν τα καλιτσούνια με χόρτο και τα άλλα με μυζήθρα κυρίως ή μ@λάκα. Το τυρί αυτό θυμίζει κάπως μοτσαρέλα, όχι τη φρέσκια την ολόλευκη μέσα στο υγρό της, αλλά την κίτρινη, που βάζουν καμιά φορά στις πίτσες. Είναι πολύ μαλακό, ψιλο-ουδέτερο σε γεύση, δηλ. δεν έχει καμία σχέση με άλλα δυνατά τυριά, όπως κεφαλοτύρια, γραβιέρα κλπ, και όταν ζεσταθεί, λιώνει και κάνει χορδές. Γενικά, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, δηλ. εγώ ούτε καν το αγοράζω. Τα τυριά που αξίζουν εδώ είναι η γραβιέρα και η μυζήθρα (που ουσιαστικά δεν είναι τυρί, αλλά ένα προϊόν που είναι μεταξύ κρέμας και πηχτού τυριού με γρομπαλάκια (στο πολύ περίπου). Καλή γραβιέρα και καλή μυζήθρα είναι μαγεία. Υπάρχει και ο αθότυρος (όχι α-ν-θότυρος, που είναι εντελώς λάθος), ένα πάρα πολύ μαλακό πράγμα, σαν αέρας, με ευχάριστη λεπτή γεύση. Οκ, δεν είναι και για να τρελαίνεσαι.   

Τώρα το παραπάνω, αρνί με μ@λάκα, δεν ξέρω, δεν το χω ξαναδεί. Ή είναι παλιά συνταγή και δεν την ξέρω ή είναι τίποτα ψευτο-νεωτερισμός. Το αρνί στο φούρνο θα φαγωθεί με χορταρικά βραστά και το πολύ με καλή πατάτα, φουρνιστή επίσης. Οτιδήποτε τυρί είναι περιττό, δεν ταιριάζει και θα χαλάσει την ήδη πλήρη γεύση του κρέατος. Δηλαδή ρε κοπέλια, εσείς όταν τρώτε ψητό κοτόπουλο, αναζητάτε να φάτε και τυριά μαζί; 

Ελπίζω να σας κάλυψα! 🤣 Κανένα καλό νέο από την πάνω Ελλάδα; (για φαγητά, πάντα).

Edited by toninio
  • Love 1
  • Thanks 1

Ναι το είχα δει ότι είναι η m****a! Εγώ ήθελα να δω αν το γνωρίζεις-είναι δηλ γνωστό κ οχι λογοπαίγνιο του καταστήματος! 

Την μυζηθρα κ το α(ν) θοτυροτο ξέρουμε... ορισμένες φορές είναι "σύρμα" κ αυτά βάζουν στα "αγοραστα" τυροπιτακια κλπ

Αλλά σε καμία των περιπτώσεων να ψάχνω ντε κ καλά τυριά με κρέας! 

Για φαγητά συνταγές κλπ δε θυμάμαι κάτι τώρα, τα είχαμε πει παλιότερα λίγο, αν θυμηθώ θα ποσταρω! 

• Like 2

baρεθηκα τοσα χρονια τις φλωρικες μουσικες του προ...που πας να παιξεις και σε εχει παρει ο υπνος...το θεμα ειναι να υπαρχει ενταση, τσιτα, να διψας για ματς...βαλτε ρε ιαπωνες τα δικα μου να φχαριστηουμε ματς...παιχτε μπαλιτσα με τετοια να γινει πανικος..να βαζεις γκολ και να φευγει ο μοχλος απο το 3πλο τζαμι απο την πορωση!

• Like 2

Λαρωστε ρε μλκες 

Τα χωριατλικια στα χριγια που λέμε και στη Τσαλονικ 

• Haha 2

ειμαι 30+ πλεον, θελω να πω κατι, αυτο που πολλα ατομα κυριως νεοτερα καθονται και βλεπουνε video με αλλους να παιζουν..πραγματικα το θεωρω τραγικο και ανουσιο. δηλαδη καθομαι σπιτι και τι να κανω? α κατσε να βαλω καποιον να δω να παιζει...και βαζουν και την μουρη τους κιολας και τα πιτσιρικια καθονται και τους βλεπουν με αγωνια και τους δινουν αξια...παιδια εγω μεγαλωσα αλλιως...παω και παιζω προ εγω ο ιδιος..ολα αυτα τα σημερινα που βλεπεις ατομα απλα να καθονται στην καρεκλα τους να παιζουν ενα παιχνιδι και ο κοσμος τους παρακολουθει απο το σπιτι ειναι για κλαματα και τους δινουν και χρηματα κιολας donate....παναγιτσα μου τι αλλο θα δουμε δηλαδη? και το χειροτερο οτι μετραει και η γνωμη τους κιολας...δηλαδη επειδη το ειπαν αυτοι ειναι και κατι σημαντικο....αντε γεια σας εγω δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια ανθρωπων..εγω ειμαι ανθρωπος αληθινος με την ζωη μου και τις δικες μου αποψεις και χαρακτηρα...δεν ζω με αποψεις αλλων και με την ζωη καποιου αλλου...ναι ξερω συντομα θα ειμαι ο μοναδικος, προς εξαφανιση...ελπιζω στην ηλικια μου οι περισσοτεροι να ειναι ετσι....για τους πιτσιρικαδες ηλικαις 10-15 οκ, ετσι τους μαθανε ετσι μεγαλωσανε, με το να βλεπουν βιντεο unbox και αλλους να παιζουν...με tablets, smartphones και γενικα αραγμα ανουσιο ολη μερα με το να ασχολουνται κυριως με αλλους εκτος απο τον εαυτο τους...θελω να δω πως θα ειναι αυτη η γενια παιδων σε 15 χρονια..πιστευω θα ειναι χαλια, θα τους ρωτας κατι στον δρομο, και θα σου λενε δεν ξερω, κατσε να μπω στο youtube να δω τι λεει γιαυτο ο youtuber γιατι ξερει τα παντα........τελοσπαντων...

• Like 2
  • Haha 1

20 hours ago, Kezman said:

ειμαι 30+ πλεον, θελω να πω κατι, αυτο που πολλα ατομα κυριως νεοτερα καθονται και βλεπουνε video με αλλους να παιζουν..πραγματικα το θεωρω τραγικο και ανουσιο. δηλαδη καθομαι σπιτι και τι να κανω? α κατσε να βαλω καποιον να δω να παιζει...και βαζουν και την μουρη τους κιολας και τα πιτσιρικια καθονται και τους βλεπουν με αγωνια και τους δινουν αξια...

Για ένα διάστημα ήμουν και εγώ αυτής της άποψης αλλά στη πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Οι content creators σε ψυχαγωγούν, ο καθένας με τον τρόπο του.

Άλλοι βλέπουν γιατί τους αρέσει ο χαβαλές του streamer, το κάνουν για τη παρέα.
Άλλοι βλέπουν γιατί ο streamer είναι top class και θέλουν να δουν πως παίζει με σκοπό να γίνουν και οι ίδιοι καλύτεροι, ή απλά βλέπουν γιατί βρίσκουν εντυπωσιακά τα skills του streamer και ας μην έχουν σκοπό οι ίδιοι να γίνουν superstar (πχ. εγώ παίζω PES και για κάμποσο καιρό παρακολουθούσα τον Kurt να διαλύει τους πάντες στο FIFA).
Άλλοι σε story games βλέπουν γιατί πολλές φορές δεν έχει νόημα ποιος κρατάει το χειριστήριο, αρκεί να παρακολουθείς και αν θέλεις να συμμετέχεις και να προτείνεις στον streamer μέσω του chat (γίνεται λίγο interactive η φάση ενώ μπορείς να κάνεις κουβέντα και με άλλους στο chat).
Φίλος μου έχει δει streaming όλο το Detroit: Become Human γιατί δεν είχε PS4 να παίξει (βέβαια πλέον βγαίνει και σε PC).

Είναι τελείως διαφορετικά πράματα το gaming με το να παρακολουθείς streamers, σου καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες και σε αρκετές περιπτώσεις δεν αναιρεί το ένα το άλλο.

παιδια εγω μεγαλωσα αλλιως...παω και παιζω προ εγω ο ιδιος..ολα αυτα τα σημερινα που βλεπεις ατομα απλα να καθονται στην καρεκλα τους να παιζουν ενα παιχνιδι και ο κοσμος τους παρακολουθει απο το σπιτι ειναι για κλαματα και τους δινουν και χρηματα κιολας donate....παναγιτσα μου τι αλλο θα δουμε δηλαδη?

Όπως είπα και πιο πάνω, είναι διαφορετικά πράματα το gaming με το streaming.

Τα donation είναι ένας τρόπος να λες ευχαριστώ στους streamers και να τους βοηθάς για να συνεχίσουν να κάνουν αυτό που κάνουν.
Στο κάτω κάτω, ειδικά οι streamer που το έχουν κάνει επάγγελμα,  κάπως πρέπει να ζήσουν και αυτοί :p

και το χειροτερο οτι μετραει και η γνωμη τους κιολας...δηλαδη επειδη το ειπαν αυτοι ειναι και κατι σημαντικο....αντε γεια σας εγω δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια ανθρωπων..εγω ειμαι ανθρωπος αληθινος με την ζωη μου και τις δικες μου αποψεις και χαρακτηρα...δεν ζω με αποψεις αλλων και με την ζωη καποιου αλλου...ναι ξερω συντομα θα ειμαι ο μοναδικος, προς εξαφανιση...ελπιζω στην ηλικια μου οι περισσοτεροι να ειναι ετσι....

Σήμερα είναι ο streamer, χθες ήταν κάποιος άλλος. Το μέσο αλλάζει, ο τρόπος που ένα παιδί ή ακόμα και νέος ενήλικας διαμορφώνει άποψη, δεν αλλάζει.
Και το μέσο ποτέ δε φταίει, απλά κάνει τις εκάστοτε απόψεις πιο εύκολα προσβάσιμες. Δεν έχει να κάνει με το streaming αυτό, είναι γενικότερο φαινόμενο και ίσχυε και όταν ήμασταν εμείς παιδιά.

για τους πιτσιρικαδες ηλικαις 10-15 οκ, ετσι τους μαθανε ετσι μεγαλωσανε, με το να βλεπουν βιντεο unbox και αλλους να παιζουν...με tablets, smartphones και γενικα αραγμα ανουσιο ολη μερα με το να ασχολουνται κυριως με αλλους εκτος απο τον εαυτο τους...θελω να δω πως θα ειναι αυτη η γενια παιδων σε 15 χρονια..πιστευω θα ειναι χαλια, θα τους ρωτας κατι στον δρομο, και θα σου λενε δεν ξερω, κατσε να μπω στο youtube να δω τι λεει γιαυτο ο youtuber γιατι ξερει τα παντα........τελοσπαντων...

Η νέα γενιά παιδιών δυστυχώς η ευτυχώς δε χρειάζεται να ξέρει ούτε τα βασικά αφού με ένα google κλικ τα έχει όλα στο πιάτο.
Το αν αυτό θα βγει σε καλό ή κακό, μένει να το δούμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν μια μέρα χαλάσει το ίντερνετ σε παγκόσμιο επίπεδο, όλοι μας παιδιά ή ενήλικες, θα τα βρούμε πολύ σκούρα, ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

• Like 4

Johnson, συμφωνώ σε πολλά, όσον αφορά στο πώς λειτουργεί το πράγμα σήμερα, με ίντερνετ, youtube κλπ. Νομίζω όμως ότι ο Kezman έχει ένα  δίκιο, στο ότι όταν κάποιος ασχολείται με ένα χόμπι, το gaming στην προκειμένη, πρέπει να ξοδεύει το χρόνο του ενεργά με αυτό. Κάτσε και παίξε, παιδέψου ο ίδιος, εμβάθυνε, ταλαιπωρήσου ακόμη, αλλά μην κάθεσαι να βλέπεις άλλους. Αυτό νομίζω ήταν το point του, και συμφωνώ. Για απλή παρακολούθηση, υπάρχουν άπειροι τίτλοι ταινιών (ανεξάντλητο πεδίο το σινεμά) να δει κανείς, μόνος ή με παρέα. Πιστεύω ότι αρκετός κόσμος παρακολουθεί live streams, επειδή τους αρέσουν τα συγκεκριμένα κανάλια youtube. Είναι ας πούμε σαν τα σήριαλ στην τηλεόραση, κάποτε στα ντουζένια τους, που τα βλέπαμε επειδή μας άρεσαν οι πρωταγωνιστές. Σε αυτό συμφωνώ, αλλάζουν απλά τα μέσα, εποχή με εποχή.

Ντάξει, αν κάποιοι περνάνε καλά, εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Όσο για τον φίλο που παρακολούθησε το Detroit σε stream, αν είναι gamer, πιστεύω λάθος του. Αργά ή γρήγορα θα έβρισκε την ευκαιρία να παίξει το παιχνίδι (την παιχνιδάρα), έστω κάνοντας αρκετή υπομονή. 

Edited by toninio
  • Like 4

Δείτε το γκολ και τα σχόλια. Είναι καλύτερο content από το 90% της τηλεόρασης, όπως λένε.
Ο καθένας τη βρίσκει με το τρόπο του.

Edited by johnson
  • Like 2

@Kezman και εγω 30+ είμαι, 1986 ,35-παρά πλέον. Το live streaming να πω την αλήθεια δεν το παρακολουθώ,  δεν εχω κουράγιο. Και να κάτσω να δω, θα πρέπει να μην την παλεύω μία κ να μην έχω απολύτως τίποτα αλλο να κάνω. Να τα έχω λιώσει ολα τα υπόλοιπα. Δεν το κατακρίνω βέβαια κ κάποιες φορές με έχει βοηθήσει,  βλέποντας το εκ των υστέρων,  ενα συγκεντρωτικο "Let's play " ας πούμε στο YouTube ,ειδικα για κάποια jRPG, για να δω αν θα το αγοράσω. Σε κάποια games ας πουμε, κάποιο feature που θελω μπορεί να το εχει μετα απο μιάμιση ώρα. Ωραίο ειναι το παίδεμα, αλλα καλο ειναι να μπορείς να δεις κ καποιες πληροφορίες που δε φαίνονται στο demo.

@johnson δεν ξέρω το επίπεδο των παιδιών σήμερα,  αλλα βλέπω σε μένα, από τότε που μπήκαμε στην εποχή τις πληροφορίας,οταν διαβάζω απο οθόνη,  δε μαθαίνω σχεδόν τίποτα. Ξεκινάω να διαβάσω ενα κείμενο,  καταλήγω να εχω ανοίξει στην πρώτη παράγραφο, καμια εικοσαριά αλλες καρτέλες απο hyperlinks .

Για να μη μακρηγορώ, και χωρίς να ξέρω αν είναι κάποια διαταραχή δικη μου, οι περισσότερες γνώσεις που έχω είναι απο βιβλία, γραπτά κείμενα. Απο το πανεπιστήμιο κ επειτα, εχω διαβάσει εκατομμύρια πληροφορίες απο οθόνες, pdf,συγγράμματα, wikis, etc, αλλα μου μένουν από κάτι ελάχιστα έως τίποτα. Δεν μπορεί να τα ταξινομησει ο εγκέφαλος. Απο βιβλία, εφημερίδες, τετράδια, ο,τι κσι να διαβάσω μου μένει. 

ΥΓ: εννοείται βέβαια η ελληνική τηλεόραση ειναι κατα 99,9% ενα απέραντο σκουπιδαριο. Αν ειναι να δω κατι ανάμεσα στα δυο υποχρεωτικά,  χιλιες φορές να δω live streaming. 

Edited by slamsoze
  • Like 3

H τηλεόραση δεν υπάρχει πια, ως αυτό που ήταν κάποτε. Στη θέση της είναι εδώ και χρόνια το Youtube, με τα θετικά και τα αρνητικά του. Και κάτι καλό να έχει (δεν ξέρω καν, αλλά νομίζω ότι είναι πράγματι για τα μπάζα πλέον), με τον ωκεανό επιλογών που έχει κανείς στο ίντερνετ, δεν παίζει πια. 

Αυτό με τις γνώσεις συμβαίνει και σε μένα και ίσως στους περισσότερούς μας (ειδικά από 30-35 και πάνω). Το κακό του ίντερνετ και του Youtube είναι ότι δεν είναι εύκολο να συγκεντρωθείς σε κάτι, ώστε να διαβάσεις και να μάθεις. Μπαίνεις να δεις κάτι, στην πορεία σου πετάγεται το άλλο, λες μετά να δω κι εκείνο κλπ. Πολλές φορές που μπαίνω να δω ή να ψάξω κάτι σοβαρό, τελικά καταλήγω να βλέπω χαζομάρες. Μπορεί κανείς να μάθει πάρα πολλά, αλλά θέλει προσήλωση και στόχο. Πάντως, είναι εντυπωσιακό το πόσο βοηθητικό μπορεί να γίνει σε διάφορα πράγματα στην καθημερινότητά μας, πχ από το να δεις πώς θα φτιάξεις μια φασολάδα, μέχρι πώς θα ξεβουλώσεις το φρακαρισμένο νεροχύτη. Νομίζω ότι αν κανείς ψάξει το πιο απίθανο πράγμα, θα το βρει. 

Σε σχέση με το gaming, θεωρώ το Youtube υπέρτατο βοήθημα. Βλέπω παρομοίως πάρα πολλά βίντεο, είτε για βοήθεια σε παχνίδια που παίζω, είτε για παιχνίδια που με ενδιαφέρουν να αγοράσω. Υπάρχουν πολλοί καλοί reviewers, συν το ότι με την εικόνα παίρνεις μία πολύ καλή ιδέα για το πώς είναι το παιχνίδι. 

• Like 3

Αυτό! 

Κατα τα αλλα κ γω βλέπω αρκετά βίντεο καμια φορά για να πάρω ιδέες ή να βρω την λύση αν έχω κολλήσει κάπου με μπος/γρίφο κλπ(δεν είμαι τύπος που ψάχνει με το παραμικρό βοήθεια όμως) ή να πάρω γνώμες για θέματα τεχνολογίας κλπ...απο κει κ πέρα ο καθένας μπορεί να λέει τα δικά του(στο κανάλι του) κ ο καθένας μας  κάνει τις επιλογές του κ ας βγάλει τα δικά του συμπερασματα(το θέμα είναι κ πως τα αντιλαμβάνεται ο κάθε άνθρωπος)οποτε ούτε θεούς τους κάνουμε ούτε τίποτα, χόμπι κάνουν κ αυτοι στο φινάλε. 

Από την άλλη κ γω βαριεμαι να δω live streaming ένα παιχνίδι όπως βαριέμαι να βλέπω γκολ από προ/φιφα από την στιγμή που μπορώ να παίξω εγώ. 

Για τηλεόραση δε το συζητώ... αποβλάκωση προπαγάνδα κ έλεγχος του κόσμου με ψευδη υπερβολες κ τρομοκρατία(θα έλεγα κ μια άλλη λέξη-κόσμια ειναι- αλλά εκεί μετά πάμε σε άλλα μονοπάτια)... Αηδία σκέτη πάντως. 

• Like 4

Εγώ βαριέμαι να βλέπω το οτιδήποτε. Ειμαι του διαβάσματος. Δηλαδή βαριέμαι να κάτσω να δω βίντεο που δείχνει πως γίνεται κάτι, προτιμώ την γραπτή επεξήγηση του οτιδήποτε, την οποιαδήποτε πληροφορία να την διαβάσω και έχω πρόβλημα, γιατί πλέον στο διαδίκτυο όλες οι αναζητήσεις σε βγάζουν σε βίντεο. Βαριέμαι τρομερά να ανοίξω το οποιοδήποτε βίντεο να κάτσω να το δω και προτιμώ την επεξήγηση γραπτώς τι δείχνει. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Δεν βλέπω καν τηλεόραση εδώ και πολλά χρόνια. Μόνο διάβασμα και στο YouTube μόνο για μουσική.

Edited by Nik
  • Like 4

Νik, αυτό μάλλον είναι καλό, το ότι προτιμάς να διαβάζεις το οτιδήποτε, παρά να το βλέπεις. Έχουμε δυστυχώς ξεχάσει την αξία του διαβάσματος, έστω κι αν μιλάμε για διάβασμα οδηγιών, γιατί ο εγκέφαλος λειτουργεί διαφορετικά όταν διαβάζει κάτι και δημιουργεί εικόνες μέσα του (ειδικά όταν μιλάμε για συγγραφικά έργα). Δυστυχώς με την τεχνολογία έχουμε ξεχάσει τα πιο βασικά πράγματα, όπως είναι το διάβασμα. 

Πιστεύω όλα χρειάζονται. Η παρακολούθηση ταινίας, όσο "αδρανής" κι αν είναι,  προσφέρει πάλι άλλα πράγματα. Τα videogames είναι διάδραση και μπορούν να προσφέρουν πολλά ταυτόχρονα. 

Ούτε ραδιόφωνο ακούω πια καθόλου, αλλά αυτό δεν μου λείπει και πολύ, μιας και στο Youtube και γενικά στο ίντερνετ ψάχνεις ό,τι σου αρέσει, βρίσκεις και ανακαλύπτεις πράγματα που δεν θα τα άκουγες ποτέ αλλού, και γενικά έχεις ένα τεράστιο πεδίο να ψαχτείς. 

• Like 3

Με το διάβασμα κερδίζεις χρόνο.Εχεις το κείμενο μπροστά σου όλο.Καταλαβαίνεις με μια γρήγορη ματιά στους παραγράφους, αν σε ενδιαφέρει η όχι. Αν δεν σε ενδιαφέρει πας αλλού. Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να περάσεις γρήγορα την εισαγωγή πχ, να σταθείς να διαβάσεις πιο προσεκτικά τα σημεία που σε ενδιαφέρουν. Τα σημεία που σε ενδιαφέρουν λιγότερο να τα προσπεράσεις πιο γρήγορα. 

Το βίντεο πρέπει να κάτσεις να το δεις από την αρχή μέχρι το τέλος, ακόμα και για να καταλάβεις αν σε ενδιαφέρει.Η έστω μετά από 1-2 λεπτά μπορείς να καταλάβεις ότι δεν σε ενδιαφέρει και πας αλλού. Αν δοκιμάσεις να πας το βίντεο πιο μπροστά, δεν είναι πάντα αποτελεσματικό γιατί δεν έχεις δει αυτά που αφήνεις πίσω.Γενικα είναι το χειρότερο μου όταν ψάχνω τα βίντεο να μάθω κάτι. 

• Like 3

Eμένα πάλι με βολεύει πολύ το βίντεο, με την ευκολία που έχει να προχωράς όσο θες, οπότε και βρίσκω άμεσα τα σημεία που με ενδιαφέρουν. Θα έλεγα ότι το διάβασμα μου αρέσει σε φάση απόλυτου κουλαρίσματος, πχ να έχω τελειώσει τα πάντα από δουλειές κλπ και να θέλω απλά να καθίσω ή να αράξω στο κρεβάτι πριν κοιμηθώ, να διαβάσω κάτι καλό. Δυστυχώς ούτε και αυτό το κάνω, γιατί πάντα καταλήγω να ψάχνω ίντερνετ\youtube (που όμως με βοηθάνε να νυστάξω και να κοιμηθώ πιο εύκολα, ειδικά αν "βιάζομαι" να κοιμηθώ, λόγω δουλειάς). 

Γενικά με ίντερνετ δεν βαριέμαι ποτέ. Μπορώ να κάθομαι να ψάχνω επί ώρες. Και μιας που λέγαμε για την σημερινή TV, οι περισσότερες γυναίκες βλέπουν μανιωδώς Master Chef και ένα σήριαλ, τις Μέλισσες. Η γυναίκα εκ φύσεως βαριέται εύκολα και προτιμάει το άραγμα και την ευκολία του καναπέ (=τηλεόραση, σήριαλ κλπ), οπότε μάλλον η σύγχρονη TV κρατάει ακόμα το κοινό της, έστω και μικρότερο 😁.

• Like 3

Όσον αφορά την πανδημία,πιστεύω η ζωή θα συνεχιστεί φυσιολογικά από τέλη του μηνός και θα συνεχιστεί η κατανάλωση,διασκέδαση,τουρισμός,ταξίδια που ήταν και πρίν.

• Like 2

7 hours ago, Nik said:

Όσον αφορά την πανδημία,πιστεύω η ζωή θα συνεχιστεί φυσιολογικά από τέλη του μηνός και θα συνεχιστεί η κατανάλωση,διασκέδαση,τουρισμός,ταξίδια που ήταν και πρίν.

Όσο για τα μέτρα πάντως είναι αφορμή για να θεσπιστουν αυστηροτερα κ μονιμα μέτρα επιτήρησης για το "μετα" νομιζω.... 

Και επανέρχομαι στα της τηλεόρασης κ της πλύσης εγκεφάλου κ χειραγωγησης/τρομοκράτησης του κοσμου:προχτές τα βρωμοκαναλα-αν το μάθατε-δείξανε ένα βίντεο πριν την απαγόρευση της κυκλοφορίας από την παραλία της Θεσσαλονίκης όπου το παρουσίαζαν για καινούριο κ λέγανε ότι παρά την απαγόρευση η παραλία είναι γεμάτη κοσμο(χωρις να γράφουν πλάνα αρχείου).... το αποτέλεσμα ήταν να επικοινωνήσει η κόρη από το εξωτερικό με τον ηλικιωμένο πατέρα της κ να του βάλει χέρι επειδή τον ειδε στο συγκεκριμένο βίντεο να κυκλοφορεί έξω... Ο άνθρωπος φυσικά τα χασε κ της εξήγησε ότι έχει να βγει 20 μέρες κ ότι το βίντεο είναι από τοτε..... 

Έτσι για ξέρουμε πόσο έγκυρα κ αντικειμενικά είναι τα κανάλια! 

• Like 4

• Create New...