Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Chronis

PES 2018 - Discussion Topic v.1

Recommended Posts

Οι πρώτες εικόνες από το PES 2018 [Leaked Images]

Οι πρώτες εικόνες από το PES 2018 [Leaked Images]

Μόλις διέρρευσαν οι πρώτες εικόνες από το PES 2018 καθώς επίσης και η ημερομηνία κυκλοφορίας του παιχνιδιού! Οι πληροφορίες μέχρι στιγμής δεν έχουν επιβεβαιωθεί επίσημα από την Konami, γι αυτό τον λόγο σας τις μεταφέρουμε με μια μικρή επιφύλαξη.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας λοιπόν, το Pro Evolution Soccer 2018 θα κυκλοφορήσει στις 15 Σεπτεμβρίου 2017. Δείτε παρακάτω τις εικόνες που διέρρευσαν σήμερα από το PES 2018.

PES2018-1.jpg

PES2018-2.jpg

PES2018-3.jpg

PES2018-4.png

PES2018-5.png

PES2018-6.jpg

Επίσημη ανακοίνωση και Teaser Trailer για το PES 2018!

Επίσημη ανακοίνωση και Teaser Trailer για το PES 2018!

Η Konami μόλις έδωσε στη δημοσιότητα το επίσημο Teaser Trailer για το PES 2018 καθώς επίσης επιβεβαίωσε τις πληροφορίες και τις εικόνες που διέρρευσαν εχθές αργά το βράδυ. Παράλληλα με μια ανακοίνωσή της, μας ενημέρωσε για τα νέα στοιχεία του παιχνιδιού!

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Konami, το Pro Evolution Soccer 2018 θα κυκλοφορήσει στις 14 Σεπτεμβρίου 2017 στις κονσόλες PlayStation 4, Xbox One, PlayStation3 and Xbox360, ενώ η έκδοση για το PC θα αναβαθμιστεί έτσι ώστε το αισθητικό κομμάτι και το περιεχόμενο να είναι εφάμιλλο με τις κονσόλες νέα γενιάς PlayStation 4 και Xbox One.

Τα νέα χαρακτηριστικά του PES 2018 όπως αναφέρονται στην ανακοίνωση είναι τα εξής:

GAMEPLAY MASTERCLASS

The world renowned gameplay quality has been finely tuned and refined to recreate the authenticity of the beautiful game, including a more realistic game pace. Strategic dribbling gives the user significantly more control in possession, with the addition of contextual shielding to protect the ball, as well as simple stick controls triggering realistic, subtle movements, to wrong foot defenders. Real Touch+ adds a new dimension to ball control, with full body touch allowing various parts of the body to control the ball based on the unpredictability of the ball movement. Set pieces have been reworked with a new FK and PK system, alongside the option to choose the new one player kick off. 

PRESENTATION OVERHAUL

Brand new in-game redesign to the UI for all menus, as well as real player images added to the gameplan screen and myClub, give the game a new broadcast feel. 

PES LEAGUE INTEGRATION

Compete in PES League in new modes including myClub, Random Selection Match and Online co-op. 

ONLINE CO-OP

A new mode dedicated to 2v2 and 3v3 co-op play, with support for local guests. Play together with friends, take your team to the top or simply have some fun via one-off casual matches. 

NEW MODES & FEATURES 

The fan favourite Random Selection Match returns with new presentation and features. Experience life as manager in Master League with pre-season tournaments, an improved transfer system and new presentation elements, including pre-match interviews and locker room scenes. 

ENHANCED VISUAL REALITY

Realistic visuals recreate the authenticity of football, all the way down to the finer details thanks to Real Capture. The benefits include true-to-life stadium lighting for day and night matches, pitch turfs and player tunnels that were recreated from more than 20,000 intricate elements of genuine data collected at the Camp Nou and Signal Iduna Park. Players have been motion captured in equally realistic environments, allowing for a complete rework of the animation system, starting with core movement such as walking, turning and body posture. Additionally, player models have been completely changed, with special attention paid to kit fitting and short size. Player’s photo scanned from partner teams will receive full body tattoos. 

SIGNIFICANT PC IMPROVEMENTS

PC Steam version undergoes substantial enhancements in graphics and content, meeting quality standards and ensuring parity across all current gen platforms.

Δείτε παρακάτω εικόνες και το Teaser Trailer για το PES 2018:

PES2018-1.jpg

PES2018-2.jpg

PES2018-3.jpg

PES2018-4.jpg

PES2018-5.jpg

PES2018-6.jpg

PES2018-7.jpg

PES2018-8.jpg

PES2018-9.jpg

PES2018-10.jpg

λοιπον ειδα το trailer αρκετες φορες ωστε να εχω μια Α αποψη...

αυτο που παρατηρησα κατευθειαν με μεγαλυ ευκολια, ειναι οτι τα μοντελα των παιχτων, η σωματοδομη δηλαδη, εγινε ποιο λεπτη απο περσι, δηλαδη οι παιχτες φενονται γενικα ποιο λεπτοι απο οσα προ εχω δει τοσα χρονια...μαρεσει...δηλαδη σαν να πηγαν προς το φιφα, που εκει βεβαια παραειναι παντα λεπτοι οι παιχτες...πιστευω ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε ποδοσφαιρακι το προ 18 σε αυτον τον τομεα..βεβαια ειναι μονο ενα μικρο τρειλερακι...αλλα με ενθουσιασε!

λοιπον μετα...ο φωτισμος μου φενεται καπως μουντος...σαν ποιο σκοτεινο απο το περσινο..ισως και λιγο χειροτερο απο περσι θα ελεγα.

οι φιλαθλοι, δυστηχως εκει ειναι στασιμο το game, ειναι σαν να βλεπω γραφικα ps3 αλλα τα πρωτα πρωτα games, για να μην πω ps2.....:D

η μπαλα σαν καπως πιξελιασμενη...βασικα βαριεμαι να γραψω αλλα..

μια χαρα μου φανηκε γενικα...περιμενω να δω τον αλλο μηνα gameplay trailer...αν δειξουν...

το αρνητικο της υποθεσης, αν και αναμενομενο ειναι οτι δεν ασχολεται και πολυ κοσμος...δηλαδη αλλες χρονιες ειδη θα γινοταν ενας ψιλο ντορος...τωρα τιποτα...σαν να μην τον ενδιαφερει καν πλεον τον κοσμο το προ, εστω η πλειοψηφια..οκ λογικο μου φενεται με τα τοσα χρονια αποτυχημενης και στασιμης φορμουλας..

ΜΑΚΑΡΙ ευχομαι επιτελους φετος να φυγει εντελως το πατινας....αντε να δουμε

στο λεπτο που το εχω ακριβως στο παρακατω βιντεο, μπορω να πω οτι ειναι λες και ειναι απο αληθινο ποδοσφαιρο....πορωτικο!

επισης ο ανταμ αναφερει τα εξης : 

first fave is PC version will be next generation - in fact the best version of pes2018/ που σημαινει οτι οι πισακηδες επιτελους θα χαρειται και εσεις...

HUGE graphical upgrade. The game looks stunning,with new lighting and real capturing of stadiums, and amazing new player models, οντως φενεται και στο μικρο teaseraki βιντεο...

Animations - a complete redevelopment. All core animations redone like jogging, turning, dribbling gives the game a fresh new look / δεν ξερω θα δουμε στο gameplay trailer...

of course - gameplay. New auto protect and dribbling mechanics is PES at its best. The most realistic & balanced experience ever / αυτο πραγματικα θελω να το δω, περιμενω με αγωνια...

αυτα κραταω απο αυτα που ειπε...

Αυτό με τα reworked player models εμένα με ανησυχεί κάπως. Είναι πολύ καλά και στιβαρά, μην τα κάνουν φαντασματάκια και θυμίζουν Φίφα, τη βάψαμε. Δε νομίζω βέβαια, γιατί δεν είναι μόνο η σωματοδομή, αλλά ο μηχανισμός των  animations και τα player physics που παίζουν τον βασικό ρόλο. Λέει όμως παρακάτω και για καινούρια motion capture και για "complete rework of the animation system". Κανονίστε κύριοι της Κόναμι, υπάρχει που υπάρχει το γλιστρηματάκι, προσέχετε μην φλωρέψετε τα μοντέλα και την κίνηση των παικτών! (αρχίζω και φοβάμαιαιιι). 

Τα στοιχεία του gameplay μοιάζουν όλα καλά και απαραίτητα (έλειπαν). Το ball shielding, δεν το συζητάμε, χρειάζεται. Το strategic dribbling προφανώς αναφέρεται σε καλύτερο έλεγχο της μπάλας, κάτι σαν close control. Απαραίτητο, γιατί το υπάρχον με το R1, δεν ξέρω, μου φαίνεται δεν βοηθάει καθόλου. Το Real Touch+, έστω και λίγη απροβλεψιμότητα να προσθέσει, καλό θα είναι. Τα set pieces οκ είναι και τώρα, δεν ξέρω τί παραπάνω θα κάνουν, αλλά θα το δούμε, και τα πέναλτυ που είναι κάπως "απαρχαιωμένα" στο πώς εκτελούνται, δεν ξέρω, αλλά εμένα μου αρέσουν όπως είναι. 

Τα υπόλοιπα οκ, θα έχει σίγουρα κάτι νέο σε γραφικά, φωτισμούς κλπ, αυτά είναι δευτερεύοντα. Θα σταθώ στα pre-season tournaments στο Master League. Eπί τέλους, το κατάλαβαν ότι δεν γίνεται να ξεκινάς κατευθείαν τη σεζόν με επίσημο ματς. Χρειαζόταν και μία βελτίωση στο μεταγραφικό σύστημα. 

Τώρα, εάν καταφέρουν και αλλάξουν τα μενού προς το καλύτερο, όπως λένε, να είναι λιγότερο ταλαίπωρα και πιο λειτουργικά, πχ στην επιλογή ομάδων, στην αναζήτηση παικτών κλπ, θα είναι χαράς ευαγγέλιο. 

Το παιχνίδι είναι ήδη πολύ καλό και θέλει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ προσθήκες. Δεν θέλει και πολύ να το κάνουν κwλο, αλλά έχουν και την ευκαιρία να το ανυψώσουν ακόμα περισσότερο. Και προσοχή μην χαλάσουντην ισορροπία και την ποικιλία στο γκολ. Για κάποιο λόγο, έχω μία συγκρατημένη εμπιστοσύνη ότι θα κάνουν κάτι καλό, δηλ. ότι δεν θα χαλάσουν, αλλά θα βελτιώσουν το ήδη υπάρχον. Αυτό έκαναν και πέρυσι. Ένα Pes18, που θα παίζει με βάση το 17, αλλα με τις βελτιώσεις που λένε, νομίζω θα μας αρέσει.......

PES 2018: Officially announced

Hold on to your hats PES Fanners… PES 2018 has been officially announced! Included in the announcement is a whole host of information surrounding the game, and we’ve got it all to digest below. Happy reading!

Konami Digital Entertainment B.V. will release PES 2018, the latest edition of its highly regarded football series on September 14th, 2017. The publisher has also pledged that the new game aims high and will unveil a wide-range of improvements to award-winning series.

Having established the PES series as the most realistic and intuitive football title for home systems, KONAMI has set its stall early with an extensive range of new elements that build upon the previously laid foundations. Centred on the concept that PES 2018 is “Where Legends are Made”, the new game hits the floor running with new features, new ways to play, a PC version to the standard of the leading console iterations, and an unrivalled gameplay experience.

PES 2018 features more new additions than any other PES title in the last 10 years, and no part of the game has been left untouched. At its heart remains the famed gameplay where users enjoy complete control over the on-field action, using players that behave, move and react just like their real-life counterparts. New additions to the control systems add more fluidity to the game, while a new user interface makes accessing the many facets of PES 2018 a simpler process.

Control is everything in a football game, and PES 2018 retains the immediacy and total control the series is famed for alongside new refinements that hone its authenticity. Matches are played at a more realistic pace, while a new strategic dribbling system offers greater close control, including contextual shielding to protect the ball. Similarly, simple movements of the control stick can be used to initiate shimmies designed to wrong-foot defenders. KONAMI has also implemented a REAL Touch + process, wherein players will react to receiving a ball using permissible parts of the body, such as chest, head and legs to bring a pass under control dependent on the height and pace of the incoming ball. All set piece routines have also been totally reworked, notably the way penalty kicks are taken and a one-player kick off routine as well.

PES 2018’s visual acuity has also improved. A new REAL Capture system provides true-to-life lighting across day and night games, while over 20,000 components have been faithfully recreated to recreate the turf, tunnels, and the surrounding areas of stadia such as Camp Nou and Signal Iduna Park. The individuality of how players move, shape to shoot and make passes is also closer to real life, with KONAMI motion-capturing players within realistic environments in a complete overhaul of the in-game animation system. Core movements such as walking, turning, and posture have been reworked also, while the player models now have greater variety, with attention paid to the way kits fit differing physiques. KONAMI’s agreements with partner teams will also see tattoos recreated on players as well.

With the renowned gameplay and visuals upped in every respect, PES 2018 also allows more ways for people to enjoy the match day experience. Full 11-Vs-11 online options and the eternally popular myClub challenge where players build a team from scratch, are joined by co-operative 2-Vs-2 and 3-Vs-3 modes with support for local guests. The much-requested ‘Random Selection’ match returns with all new content, while the Master League implements pre-season tournaments, a new transfer system and pre-match interviews and an insight to the changing rooms.

The continuing success of the PES series as an eSport staple has also been reflected with the PES LEAGUE fully integrated into the main game. With 16 of the world’s greatest PES players set to gather ahead of June’s UEFA Champions League final to compete for a $200,000 prize, PES 2018 will allow for easy entry to next year’s competition, and add related PES LEAGUE modes surrounding myClub, Online Co-Operative matches and the Random Selection matches.

“PES 2018 is a title that finds the series at the very top of its game,” commented Masami Saso, President of Konami Digital Entertainment B.V. “It is a game that builds on the foundations of the resurgent series and has taken on board requests from our growing fan base. It is also a game with an eye on the future. As eSports continue to develop as a worldwide force, PES 2018’s inclusion of a dedicated PES LEAGUE mode removes any barrier to entry to die-hard fans and newcomers alike. KONAMI is committed to breaking new ground with the PES series, and PES 2018 sees us enter the field more confident and determined to excel than ever.”

PES 2018 will be released for PlayStation®4, Xbox One™, PlayStation®3 and Xbox360™. The game will also be available via Steam in a version that has undergone substantial improvements in terms of aesthetics and content, ensuring the game enjoys parity with the current gen formats. Pre-order the digital FC Barcelona Special Edition on PlayStation®4, Xbox One™ or Steam now and receive additional content at launch: including 1,000 myClub coins and 5 myClub player agents – guaranteeing a top UEFA Champions League player, as well as a top club and LEGEND player from FC Barcelona, will be added to your winning eleven!

Adams making some big claims on twitter regarding PES2018:

"#PES2018 is a true masterpiece, when you play the game you'll be stunned - 'how the f*ck have they done this in 1 year?!' Tokyo dev team"

"Overall, best PES in a decade. Still so much to announce. Wait for E3 for license/online news. Until then...Griezmanns new face (& hair)"

"Let me post 6 of my favourites, so many new things, with more to come at E3, but let's start with 'Bhatti's Best' of #PES2018..."

"[1/6] first fave is PC version will be next generation - in fact the best version of #PES2018. Thanks for waiting"

"[2/6] HUGE graphical upgrade. The game looks stunning,with new lighting and real capturing of stadiums, and amazing new player models"

"[3/6] Animations - a complete redevelopment. All core animations redone like jogging, turning, dribbling gives the game a fresh new look"

"[4/6] of course - gameplay. New auto protect and dribbling mechanics is PES at its best. The most realistic & balanced experience ever"

"[5/6] modes! Return of Random Select! Preseason tournaments for ML! And of course...online 2v2 (and new 3v3) with local guest support!"

"[6/6] let's finish off with presentation. New HUD, menus, match presentation, real player images. Finally, not just the gameplay gets love"

1 hour ago, toninio said:

Αυτό με τα reworked player models εμένα με ανησυχεί κάπως. Είναι πολύ καλά και στιβαρά, μην τα κάνουν φαντασματάκια και θυμίζουν Φίφα, τη βάψαμε. Δε νομίζω βέβαια, γιατί δεν είναι μόνο η σωματοδομή, αλλά ο μηχανισμός των  animations και τα player physics που παίζουν τον βασικό ρόλο. Λέει όμως παρακάτω και για καινούρια motion capture και για "complete rework of the animation system". Κανονίστε κύριοι της Κόναμι, υπάρχει που υπάρχει το γλιστρηματάκι, προσέχετε μην φλωρέψετε τα μοντέλα και την κίνηση των παικτών! (αρχίζω και φοβάμαιαιιι). 

Τα στοιχεία του gameplay μοιάζουν όλα καλά και απαραίτητα (έλειπαν). Το ball shielding, δεν το συζητάμε, χρειάζεται. Το strategic dribbling προφανώς αναφέρεται σε καλύτερο έλεγχο της μπάλας, κάτι σαν close control. Απαραίτητο, γιατί το υπάρχον με το R1, δεν ξέρω, μου φαίνεται δεν βοηθάει καθόλου. Το Real Touch+, έστω και λίγη απροβλεψιμότητα να προσθέσει, καλό θα είναι. Τα set pieces οκ είναι και τώρα, δεν ξέρω τί παραπάνω θα κάνουν, αλλά θα το δούμε, και τα πέναλτυ που είναι κάπως "απαρχαιωμένα" στο πώς εκτελούνται, δεν ξέρω, αλλά εμένα μου αρέσουν όπως είναι. 

Τα υπόλοιπα οκ, θα έχει σίγουρα κάτι νέο σε γραφικά, φωτισμούς κλπ, αυτά είναι δευτερεύοντα. Θα σταθώ στα pre-season tournaments στο Master League. Eπί τέλους, το κατάλαβαν ότι δεν γίνεται να ξεκινάς κατευθείαν τη σεζόν με επίσημο ματς. Χρειαζόταν και μία βελτίωση στο μεταγραφικό σύστημα. 

Τώρα, εάν καταφέρουν και αλλάξουν τα μενού προς το καλύτερο, όπως λένε, να είναι λιγότερο ταλαίπωρα και πιο λειτουργικά, πχ στην επιλογή ομάδων, στην αναζήτηση παικτών κλπ, θα είναι χαράς ευαγγέλιο. 

Το παιχνίδι είναι ήδη πολύ καλό και θέλει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ προσθήκες. Δεν θέλει και πολύ να το κάνουν κwλο, αλλά έχουν και την ευκαιρία να το ανυψώσουν ακόμα περισσότερο. Και προσοχή μην χαλάσουντην ισορροπία και την ποικιλία στο γκολ. Για κάποιο λόγο, έχω μία συγκρατημένη εμπιστοσύνη ότι θα κάνουν κάτι καλό, δηλ. ότι δεν θα χαλάσουν, αλλά θα βελτιώσουν το ήδη υπάρχον. Αυτό έκαναν και πέρυσι. Ένα Pes18, που θα παίζει με βάση το 17, αλλα με τις βελτιώσεις που λένε, νομίζω θα μας αρέσει.......

have no fear toni..το παιχνιδι θα ειναι απο αλλο πλανητη...για μια ακομα φορα με βρισκεις 100% συμφωνο σε οσα λες.δεν εχω κανενα φοβο πως θα τα σκατωσουν κανοντας αχρειαστες αλλαγες που ισως καταστρεψουν την ισσοροπια του παιχνιδιου.αντιθετα πιστευω πως θα προσθεσουν λεπτοπμερειες που θα το απογειωσουν.μεγαλο θετικο οτι επιτελους η εκδοση του pc θα ειναι εφαμιλλη των κονσολων.λογικα θα συνεχιστουν και τα "τρελα" μονταρισματα απο juce και nesa οποτε φαντασου τι καψιμο εχει να πεσει του χρονου..λεφτα για αναβαθμιση δεν ξερω που θα βρουμε αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

Panagiotis54, εννοείς ότι στο Pc είναι ακριβό, αν κατάλαβα καλά.....(σίγουρα είναι). 

Τhanosmj, μακάρι να επαναλάβουν τον περυσινό εαυτό τους, που πήραν το 16 και ΜΟΝΟ το βελτίωσαν σε ένα ακόμα καλύτερο Pes17. Οι ενδείξεις λένε ότι θα έχουμε κάτι πολύ καλό. Στο μεταξύ, εάν έχουν ενσωματώσει καλά τα νέα στοιχεία χειρισμού, θα είναι σίγουρα μούρλια. Εάν έχουν κάνει και καλή δουλειά σε models+animations όπως λένε, θα είναι το απόλυτο. 

Eίμαι περίεργος να δω και αν θα έχουν κάνει τίποτα άλλες αλλαγές σε τοποθετήσεις και κινήσεις ομάδων, όσον αφορά στο ποδόσφαιρο που θα παίζεται δηλαδή (πιο επιθετικό, πιο αμυντικό, περισσότερο από άξονα ή πλάγια), γιατί το συνηθίζουν από χρονιά σε χρονιά και οι δύο εταιρείες, αλλά φυσικά εύχομαι να είναι όλα πάλι πολύ καλά μοιρασμένα, όπως στο 17. Α ναι, να δούμε και πόσο καλύτερη\πιο ποικίλη θα είναι και η Cpu...... 

Πραγματικά κι εγώ θα ήθελα να το πάρω στο Pc φέτος, λόγω του modding. Δεχόμαστε ιδέες ....πώς μπορεί να βρεί κανείς λεφτά για αναβάθμιση, όντως! :)

Liverpool, Dortmund και προφανως Barca licenced στο προ 18, απο τα official accounts τους

DACW9eWWAAAr1dF.jpg

DACOdDiXcAAidYb.jpg

DADr1lnXsAEE8R3.jpg

περισυ ταττου για οποιον νοιαζεται ειχε μονο ο neymar, φετος και αλλοι

DACRxhCWAAEndwi.jpg

Απο το official pes acc στο twitter το κειμενο..... " Is it real? Is it CGI? No, it's . "

https://twitter.com/officialpes/status/864850501367496708

Players have been motion captured in equally realistic environments, allowing for a complete rework of the animation system, starting with core movement such as walking, turning and body posture. Additionally, player models have been completely changed, with special attention paid to kit fitting and short size. Player’s photo scanned from partner teams will receive full body tattoos. 

SIGNIFICANT PC IMPROVEMENTS

PC Steam version undergoes substantial enhancements in graphics and content, meeting quality standards and ensuring parity across all current gen platforms.

Αυτα τα νεα μου αρκουν. Νεα animation, και η κινηση του κορμου σε περπατημα  στριψιμο και σταση δουλεμενη απο την αρχη.
Απο τις εικονες βλεπω πολυ χαλι φωτισμο που θυμιζει PES 2012. Καμμια αληθοφανεια σε καμμια εικονα. 
PES 2014 FTW ακομα.
Αν η κινηση ομως σκοτωνει αδιαφορω.
Παλι φουσκωσαν τα μυαλουδακια μου γαμωτο.
Παλι θα το δωσω το 30αρι

και παλι....
Το μονο σιγουρο ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΚΟΝΑΜΙ, ειναι οτι δοκιμαζει νεα πραγματα, αναθεωρει και κανει ριζικες αλλαγες ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ (ανα 2-3 χρονια το πολυ)
σε αντιθεση με την ΕΑ που και παλι προβλεπω οτι το FIFA 18 με το FIFA 10 θα ειναι ξαδερφακια.
Μπραβο ΚΟΝΑΜΙ και μονο για την προσπαθεια. 
Ειδικα αν δε μας απογοητευσεις.

και εγω ειπα παραπανω για τον φωτισμο αλλα μην ξεχναμε οτι δεν ειναι gameplay τα βιντεο...αποκλειεται στο gameplay να ειναι ολα τοσο σκοτεινα και χαλια...

....παντως τα χερια του Σουαρεζ που τα εχει γροθιες στην φωτο ....ε δεν τα λες και καλοσχεδιασμενα.....μια παραμορφωση την εχουν θα λεγα....βεβαια μην παρεξηγηθω αυτα δεν τα βλεπουμε την ωρα που παιζουμε και με την καμερα που χρησιμοποιουμε....το gameplay να ειναι καλο φτανει.

Το νέο PES 2018 ανανεώνεται και θα ανεβάσει τον πήχη στα ποδοσφαιρικά παιχνίδια προσφέροντας μοναδική εμπειρία gameplay

Κανένας τομέας του PES 2018 δεν είναι ίδιος με την προηγούμενη έκδοση. Από αλλαγές στο gameplay μέχρι Online Co-Op, Random Selection Match, και πλήρης ανανέωση της παρουσίασης και των μενού με ρεαλιστικά μοντέλα παικτών και νέες εικόνες.
Το PES 2018 μπαίνει επίσημα στον κόσμο των eSports με ενσωματωμένο PES League σε όλα τα Online modes περιλαμβανομένου και του 3v3 που θα δίνει συνεχώς στους νικητές χρηματικά έπαθλα! Αυτό, μαζί με την πλήρη ανανέωση της έκδοσης PC σε επίπεδα PlayStation 4 είναι μόνο λίγες από τις αλλαγές που θα προσφέρει η νέα σειρά. 
Παρακάτω μπορείτε να δείτε όλα όσα αλλάζουν και βελτιώνονται, στο νέο PES 2018

GAMEPLAY MASTERCLASS – Το πιο διάσημο gameplay του κόσμου είναι πλέον τελειοποιημένο ώστε να προσφέρει την αυθεντικότητα του πραγματικού ποδοσφαίρου. Στρατηγικοί ελιγμοί και ντρίμπλες δίνουν στον παίκτη μεγαλύτερο έλεγχο στην κατοχή, με την προσθήκη του shielding για την προστασία της μπάλας καθώς και απλές κινήσεις των μοχλών που θα ενεργοποιούν ρεαλιστικές κινήσεις ντρίμπλας για να μπερδέψεις τον αμυντικό. Το σύστημα Real Touch+ προσθέτει μία νέα διάσταση στον έλεγχο της μπάλας, με το full body touch να δίνει σε διάφορα σημεία του σώματος τη δυνατότητα να συμμετέχουν στο κοντρόλ της μπάλας και να δημιουργούν πιο απρόβλεπτη κίνηση, κάτι που δεν έχει κάνει ποτέ κανένα άλλο game μέχρι τώρα. Οι στημένες φάσεις ανανεώθηκαν με το σύστημα FK και PK μαζί με την επιλογή να διαλέξεις και one-player kick-off.

PRESENTATION OVERHAUL – Ολοκαίνουριος σχεδιασμός του UI και όλων των μενού, των εικόνων των παικτών με αληθινές φωτογραφίες για όλους τους παίκτες ακόμα και στο gameplan και στο myClub, που δίνει στο παιχνίδι τηλεοπτική αίσθηση.

PES LEAGUE INTEGRATION – PES League μέσα στο game που δίνει συνέχεια χρηματικά έπαθλα. PES League στα myClub, στο Random Selection Match αλλά και στο 3v3 co-op! Βρείτε από τώρα τους 2 συμπαίκτες σας!

ONLINE CO-OP – Νέα modes για online 2v2 και 3v3 co-op, και με υποστήριξη local guests για co-op με τους φίλους σου από το σπίτι σου. Ανεβάστε την ομάδα σας με τους φίλους σου στην κορυφή, η παίξτε casual unranked matches για τη φάση.

NEW MODES & FEATURES – Το Random Selection Match επιστρέφει σε νέα μορφή και με νέες λειτουργίες. Ζήσε τη ζωή του manager στο Master League με pre-season tournaments και βελτιωμένο σύστημα μεταγραφών, συνεντεύξεις πριν τον αγώνα, σκηνές από τα αποδυτήρια και πολλά άλλα.

ENHANCED VISUAL REALITY – Ο ρεαλισμός στα γραφικά είναι αυτός που θα δημιουργήσει την αυθεντική ποδοσφαιρική εμπειρία. Και αυτό φέτος θα γίνει μέχρι και στην τελευταία λεπτομέρεια χάρις στο Real Capture. Τα πλεονεκτήματα αυτού του συστήματος περιλαμβάνουν ρεαλιστικό φωτισμό σταδίου για μέρα και για νύχτα, διαφορετικά γρασίδια και φυσούνες και άλλες 20.000 λεπτομέρειες από πραγματική data που μαζέψαμε από πραγματικά στάδια όπως το Camp Nou και το Signal Iduna Park. Το motion capture των παικτών έχει γίνει σε πραγματικές συνθήκες γηπέδου με αποτέλεσμα να αλλάξει πλήρως το σύστημα των animations, τόσο στις βασικές κινήσεις όπως το περπάτημα, η στροφή και η στάση του σώματος όσο και σε πιο εξειδικευμένες κινήσεις.  Τα μοντέλα είναι και αυτά διαφορετικά με έμφαση στον τρόπο που φορούν την εμφάνισή τους και στο μέγεθος του σορτς. Οι παίκτες έχουν όλοι φωτογραφηθεί σε full body φωτογραφίες με όλα τα χαρακτηριστικά και τα τατουάζ.

ΠΛΗΡΗΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ PC – Η έκδοση του PC Steam είναι τελείως καινούρια σε σχέση με τις παλαιότερες χρονιές. Πρόκειται για μία next-gen έκδοση που μπορεί και εκμεταλλεύεται το hardware των νέων PC τόσο στα γραφικά όσο και στο content.

Τέλος το νεο PES 2018 αναμένεται να κυκλοφορήσει στις 14 Σεπτεμβρίου ενώ στις 13 Ιουνίου η Konami θα κυκλοφορήσει το πρώτο ολοκληρωμένο trailer που θα μας δωσει περισσότερα στοιχεία.

40 minutes ago, Ronaldo said:

Πολύ ωραίες ακούγονται οι νέες προσθήκες και οι αλλαγές στο νέο Προ. Μου άρεσε ιδιαίτερα που θα προστεθεί και το sheilding αν και ελπίζω να μην είναι τ΄σο ΟΡ όπως ήταν το αντίστοιχο του Φίφα φέτος. Αν και να για είμαι ειλικρινής νομίζω και στο φετινό Προ 17 έχει ένα υποτυπώδες sheilding αν άφηνες τον παίκτη ελέυθερο χωρίς να πατούσες κάποιο πλήκτρο και αντίπαλος σε μάρκαρε τότε ο παίκτης που είχε την μπάλα αυτομάτως γυρνούσε πλάτη στον αμυνόμενο . Ωστόσο από τεχνικής πλευράς το συγκεκριμένο θ το χαρακτήριζα αρκτά Ράντομ και αρκετά δύσκολο στην υλοποίηση πάνω στην ένταση του αγώνα. 
Επίσης σιγά σιγά μπαίνω  και στο hype για το νέο Προ και μπορώ να πώ ότι ανυπομονώ να δω το πρώτο γκειμπλέι που θα δημοσιευουν τον Ιούνιο.  Αν και τα περισσότερα και καλύτερα συμπεράσματα θα τα έχουμε κατά τέλη Αυγούστου μεριά φαντάζομαι που θα κυκλοφορήσει και το ντέμο του νέου τίτλου.
Τέλος για να κλείσω το ποστ , μιας και παίζω ονλάιν κατά κύριο λόγο( εκτός από κάποιες πολύ λιγότερες φορές οφλάιν με φίλους, πολύ αραιά) θα ήθελα πολύ να επενδύσουν οι της κονάμι περισσότερο και σε αυτόν τον τομέα και στους servers που έχουνε και να σταματήσουνε να γίνονται αυτά τα τραγελαφηκά με τους λαγκτσίτερς και τα άκυρα σκαλώματα που κανανε αρκετά unplayable την όλη εμπειρία. 
Και το σημαντικότερο θα μου άρεσε να εξισσοροπηθεί το gameplay και να μην κυνηγάνε για να μην πω οι 7 στου 10, να πω οι μισοί αντίπαλοι τα εύκολα γκολ με σέντρες που κάνανε MVP του φετεινού Προ τον Τραορέ. Γιατί πραγματικά χαλούσε και συνεχίζει να χαλάει την όλη αίσθηση του Myclub αυτό το πράγμα. Ωστόσο αυτό είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο που ανοίγω και δεν θα επεκταθώ άλλο.

τι πισι θα χρειαζεται αραγε για να το τρεξει ομως ολο αυτο?????

2 hours ago, yiannis_thess said:

Πολύ ωραίες ακούγονται οι νέες προσθήκες και οι αλλαγές στο νέο Προ...

Από τα ουσιαστικά στοιχεία που είναι αυτα του gameplay το μόνο καινούριο που είδα χωρίς να θελω να γίνω και φέτος ο γραφικος οπως γίνομαι κάθε χρόνο (κάθε περσι και καλύτερα, κλπ), ειναι το shielding το οποίο βέβαια σίγουρα λείπει όταν ο παίκτης έχει τη μπάλα στα πόδια και κοιτάζει κατα μέτωπο, αλλά υπάρχει απο εποχής PES 5 οταν σε μαρκάρει κάποιος απο πίσω και έχεις πατημένο το R2 είτε το αυτόματο Shielding που συμβαίνει απο PES 2008 και μετα. Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία από άποψη gameplay τα βλέπω απλά σαν στοιχεία που είχανε φοβερή επιτυχία και τα αφαιρέσανε χωρίς κανέναν προφανή λόγο. Όπως και κάποια cutscenes όπως πχ ο τεταρτος με το φωτεινό πίνακα που δείχνει τις αλλαγες ή τα λεπτα των καθυστερήσεων τους τραυματιοφορείς, τον παίκτη να πανηγυρίζει με τους αναπληρωματικούς που κάνουν ζέσταμα με τα φωσφοριζε γιλεκάκια,τους τραματίες που παίζανε με γάζες στα πόδια.Τα λέω αυτα για να καταλήξω ότι τα στιγμιότυπα απο τα αποδυτήρια τις συνεντευξεις πριν τους αγωνες στο ML και όλα αυτά τα φρου-φρου δεν είναι καινούρια feeatures, είναι καινοτομίες των PES 3 έως PES 2012) που κάποιος στρατηγικός νους στην ΚΟΝΑΜΙ αφαίρεσε σταδιακα απο κάθε νέο προ χωρίς κανέναν απολύτως λόγο..

2 hours ago, Platini_Athens said:

τι πισι θα χρειαζεται αραγε για να το τρεξει ομως ολο αυτο?????

Θα θέλει high-end PC λογικά,αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Είναι το μόνο πράγμα που δίνω το δίκιο στην ΚΟΝΑΜΙ. ΤΑ τελευταια χρόνια έβγαζε PC version last-gen και μπορούσαμε να το παίζουμε και εμείς που είχαμε low-end μηχανήματα και πολλοί κράζανε ότι είναι απαράδεκτο και απάτη και λοιπά. Ασχέτως με το αν η ΚΟΝΑΜΙ έταζε currnet gen version (PS4,XboxONE) και δεν το έκανε και χωρίς να ξέρω αν το κάνανε λόγω καβουριών ή επειδή έχουνε καλή καρδιά και ξέρουνε ότι η μεσαία τάξη στο δυτικό ημισφαίριο περνά οικονομική κρίση και δεν μπορεί να διατηρεί high specs PC μηχανήματα καθε 2-3 χρόνια, εμένα προσωπικά και πολύ κόσμο που γνωρίζω μας ωφέλησε απο την άποψη ότι μπορούσαμε απο το PES 12 μέχρι και φέρος να παίζουμε το PES με λάπτοπ 5ετιας χωρίς ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Οπότε το θεωρώ "καλό" σαν άνοιγμα προς την πλειοψηφεία των κατόχων PC. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως δεν σημαινει αυτο που λεω ότι δεν είναι αδικία αυτο για τον PC gamer που επενδύει στο μηχανηματα του και έχει τις αναλογες απαιτήσεις. Απλα καλώς ή κακώς οι ΚΑΤΟΧΟΙ Η/Υ είναι περισσότεροι απο τους PC gamers με τα ultra/high μηχαμηνατα.

Αυτό με το Pc και τις απαιτήσεις, ναι, είναι ένα θέμα για πολλούς χρήστες. Δυστυχώς, η εξέλιξη των παιχνιδιών απαιτεί ακριβότερα συστήματα (εδώ βοηθάει η ύπαρξη κονσόλας, όπως έχω δει στην πράξη), αλλά δεν γίνεται και αλλιώς. Κι εγώ σκεφτομουν (αν μπορούσα) να φτιάξω ένα λίγο καλύτερο μηχανάκι για να παίξω το Προ στο Pc, και δεν μας εξυπηρετεί η αύξηση των απαιτήσεων, αλλά είναι καλύτερα να βελτιώνεται το παιχνίδι, να μην μένουμε στα ίδια, χρόνια τώρα.....

Ελπίζω κι εγώ, όπως αναφέρει ο yiannis_thess, το ball shielding να μην είναι OP, στο online να μην γίνει εργαλείο κατάχρησης από τους παίκτες, και στο offline να μην το παρακάνει η Cpu και καταντάει κουραστικό (νομίζω υπήρχε ένα τέτοιο φαινόμενο στο Fifa, στο offline του). Xρειάζεται πάντως να υπάρχει στον χειρισμό, γιατί όντως το αυτόματο shielding που κάνει το παιχνίδι μόνο του δεν είναι λύση. 

Αυτό που λέει ο Slamsoze είναι σωστό, δηλαδή πολλά πράγματα μας τα πασάρουν ως νέα, ενώ υπήρχαν και πριν. Εγώ πιστεύω ότι με την μετάβαση τότε στο Ps3 και την αλλαγή γραφικών κλπ, κάποια πράγματατα τα αφαίρεσαν ίσως επειδή τους εξυπηρετούσε έτσι, δηλαδή ίσως να μην υπήρχε η επεξεργαστική ισχύς να χωρέσουν όλα τα καινούρια στοιχεία και όλα τα παλιά (λέω τώρα εγώ. Δεν έχω σχέση με αυτά, ούτε γνώσεις).  Γενικά η Κόναμι έκανε πάρα πολλά λάθη στο παρελθόν και τώρα μοιάζει να τα συμμαζεύει, κάνοντας συγχρόνως και μία πολύ καλή προσπάθεια στο gameplay. 

Για τις κεφαλιές που λέει ο yiannis_thess, ευτυχώς στο "v Cpu"  (Master League) δεν φαίνεται να είναι OP, είτε επειδή σπανίως βγάζω σέντρες (και δεν έχω χρησιμοποιήσει και ποτέ την επιλογή Centring targets, αν θυμάμαι καλά, που ευνοεί τις σέντρες) είτε επειδή όντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο στο offline. Aν όμως ισχύει στο online, πρέπει να το φτιάξουν πάραυτα, γιατί δεν είναι νορμάλ ποδόσφαιρο αυτό.......

Και γω εντυπωσιάστηκα κ συμφωνώ με τους προλαλησαντες ...Αυτό που μ ενδιαφέρει είναι το gameplay -διοτι αυτό μενει-ολα τα άλλα φρου φρου καλοδεχούμενα βέβαια(παλιά κ νεα-περιμενω κ την επαναφορά του zoom στις κερκίδες σε προσωπα😁)άλλα από ένα σημείο κ μετά τα βαριεσε αυτα....Κ επίσης το αγκάθι που λέγεται online...οχι για να κάνουμε πρωταθλητισμό αλλά να μπορούμε να παίζουμε  κανένα ματς της προκοπής με κανέναν φίλο αλλά κ να μην μας κλέβουν οι αμπαλοι!!

• Create New...