Jump to content
broxopios

VR - Γενική συζήτηση για το VR (Virtual Reality)

Recommended Posts

playstation-vr-promo-compressor.jpg

Εδώ θα συζητάμε τα πάντα για το VR. Σχόλια και εντυπώσεις.

Edited by broxopios

Να πω ότι το δοκίμασα πριν λίγο στα σεβεν. Είχε αυτό του playstation 4. Εντάξει πολύ ωραία εμπειρία και με δυνατότητες να γίνει ακόμη καλύτερη (η εμπειρία) όταν βγουν σοβαρά παιχνίδια. Εγώ δοκίμασα ένα demo με διάφορα μικρά παιχνιδάκια. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν ένα με βυθό όπου απλά καθόσουν και σου έκανε ξενάγηση καθώς βυθιζόσουν. Τρομερό. Ειδικά εγώ που έχω και μια μίνι υψοφοβία, όταν κοιτούσα κάτω και έβλεπα το κενό στο βυθό κάτι με έπιανε. Τι να πω μπράβο. Βέβαια τα 400€ μου φαίνονται πολλά. Στα μισά χρήματα πιστεύω θα άξιζε πολύ. Να πω όμως ότι έκατσα 20 λεπτά περίπου και μετά ήμουν κάπως ζαβλακομένος. Που να παίξεις καμιά ώρα! 

• Like 1

ελα ρε το εχουν στα σεβεν?αα θα το επισκευτω!

Edited by Akis_Varg

πεταμενα λεφτα για μια απλη μοδα που δεν θα κρατησει ουτε 1 χρονο

Υπάρχει πάντα αυτή η πιθανότητα, αλλά μπορεί και να πιάσει. Όλα τα reviews συγκλίνουν στην άποψη ότι όντως υπάρχει immersion και είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, συν το ότι δεν κουράζει. Είναι και ο χειρισμός αλλιώς, είναι όλα πιο άμεσα. Θα δείξει στην πορεία. Εμένα μου αρέσουν κάτι τέτοια, αρκεί η υλοποίηση να είναι καλή. Τώρα δεν παίζει να το πάρω, αλλά μελλοντικά, κι αν το επιτρέπει η τσέπη, θα ήθελα να το δω.....

Κανονικα θα συμφωνουσα με τον αλαν αλλα με τοσο μαρκετινγκ που εχει πεσει απο παντου....απο την αλλη κατι τετοιο δεν εγινε και με το 3D?
παντως ειτε η τεχνολογια αυτη ειναι πολυ στην αρχη της ακομα ειτε το ps5 ειναι πολυ κοντα....ειτε και τα 2!

10 hours ago, alansirer said:

πεταμενα λεφτα για μια απλη μοδα που δεν θα κρατησει ουτε 1 χρονο

Σαν να ειναι προκαθορισμενο

Δυστυχως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νωρις

Μπορει σε 30 χρονια

Ουσιαστικά για αυτό βγάζουν και το Ps4 Pro, για να στηριχθεί καλύτερα το VR. Το θέμα είναι αν αυτό που προσφέρει τώρα το VR θα ικανοποιήσει τον κόσμο και θα προσφέρει κάτι το διαφορετικό.  Και φαίνεται ότι το κάνει σε ικανοποιητικό ποσοστό. Το ότι θα έχει προβλήματα και δεν θα είναι τόσο άνετη και ξεκούραστη εμπειρία όσο το παραδοσιακό gaming, είναι δεδομένο. Πάντως, αν ήταν απάτη, πιστεύω θα φαινόταν από τα reviews (πάντα υπάρχουν και τα πληρωμένα reviews, αλλά το σύνολο των reviews, χρηστών και sites, κλίνει προς το θετικό). Συνομιλώντας με άτομα που ήδη το έχουν, η άποψη είναι κοινή: σε βάζει πολύ μέσα στον κόσμο, είναι διαφορετική εμπειρία, πολύ άμεση. Πρέπει να σκεφτόμαστε και το άλλο: τα 400 ευρώ που κοστίζει, σε πολλές χώρες στον κόσμο (στις κυρίως αγορές, όπου απευθύνονται τέτοια προϊόντα) δεν είναι κάτι σπουδαίο, για τον μέσο μισθωτό. Επομένως, εάν πάνε πολύ καλά οι πωλήσεις, αυτό σημαίνει ότι οι developers θα πέσουν με τα μούτρα στην ανάπτυξη τίτλων, κι εκεί παίρνει άλλη τροπή το πράγμα. 

Όλα ανοικτά είναι, θα φανεί σύντομα.

Ρε σεις έχει παίξει κανείς;

Βλέπω αυτό το βιντεάκι, και εκτός ότι έχω πεθάνει στο γέλιο, φαίνεται πολύ ατμοσφαιρικό το όλο σκηνικό.

Χαχα, ναι, κι εγώ έβλεπα εχθές λίγο από αυτό το playthrough (κι έχουν κι άλλο ένα που παίζουν μαζί οι δύο Καρπάδες). Από τις αντιδράσεις και στα δυο βίντεο, φαίνεται ξεκάθαρα ότι το VR σε βάζει πολυ μέσα στην ατμόσφαιρα, σε μεταφέρει εκεί (και είναι κοινή παραδοχή σε όλα τα reviews του PSVR ). 

To συγκεκριμένο παιχνίδι βέβαια είναι πολύ άρρωστο, δεν ξέρω αν θα το έπαιζα. Μπορεί λίγο από περιέργεια, για την ατμόσφαιρα περισσότερο. 

Θα ακολουθήσουν λογικά πολλοί τίτλοι από εδώ και πέρα. Απλά, πρέπει να αρχίσουν να βγαίνουν τα πρώτα ολοκληρωμένα παιχνίδια, γιατί τα περισσότερα τώρα είναι μικρά ή σαν demos παιχνιδιών......

μαπα ειναι το vr, φενονται τα pixels, ναι ξερω δεν γινεται απο τοσο κοντα να μην βλεπεις pixel..ισως σε μια 10ετια απο σημερα που θα εχουν αναλυσεις 10K...οποτε για εμενα μαπα και τσαμπα λεφτα διχως νοημα.

Τι εγινε το δοκιμασε κανεις για την πλακα?3 ευρω μιση ωρα!