Jump to content

Recommended Posts

Καταρχήν, Broxo εσύ Θανάσης δεν είσαι ή το θυμάμαι λάθος; Χρόνια Πολλά γα την γιορτή σου την Πέμπτη και πάντα υγεία. (και για όλους τους Θανάσηδες του φόρουμ, εννοείται). 

Αυτό με τα trailers που περιέχουν spoilers, είναι μεγάλο κατόρθωμα, πως το κάνουν; :jester: Ευτυχώς δεν τα βλέπω συνήθως. Επίσης, κάνω και το άλλο "λάθος" και όταν κοιτάω για κάποια ταινία στο Imbd, δίνω σημασία και στα user reviews από κάτω. Το συγκεκριμένο λοιπόν, έχει ένα user review που μπορεί να σε αποτρέψει, ενώ η ταινία να είναι καλή. 

Το "πρόβλημα" γενικά με το σινεμά είναι ότι τα πράγματα μπορεί να είναι και πολύ υποκειμενικά κάποιες φορές. Συνήθως μία πραγματικά σπουδαία ταινία θα αρέσει σε όλους, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις ταινιών, που σε άλλους αρέσουν και σε άλλους φαίνονται εντελώς μάπες. Παίζουν πολλά ρολο, από τον χαρακτήρα και τα γούστα του καθενός, μέχρι τί περίμενε να δει και τί είδε από μία ταινία......

Edited by toninio
  • Like 3
  • Thanks 1

Ωωω ναι ρε σεις...ξεχασαμε τον βροχο...ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΘΑΝΑΣΗ-εστω κ καθυστερημενα:)

Αυτο για τα τρεηλερ το αποφευγω κ γω για τους λογους που περιγραφετε.....ασε που καμια φορα αν το εχετε προσεξει περιεχουν κ σκηνες οι οποιες δεν ειναι μεσα στην ταινια(ειτε κοπηκαν ειτε γυριστηκαν επιτηδες γι αυτο το σκοπο-να μπουν στο τρεηλερ κ να ανεβασουν hype)....επισης κ το imbd οντως δεν συμφωνει παντα...εκτος απο τα γουστα του καθενα εχει να κανει κ με το ηλικιακο κοινο πολλες φορες...βεβαια ουτε κατι "ειδημονες" εμπιστευομαι(βλ. κουτσογιαννοπουλο) που πολλες φορες εχω πιασει τον εαυτο μου να διαφωνει αρκετα με μια ταινια μαζι του!

Αν ειχα μπει πιο νωρις κ εβλεπα την ταινια του θαναση θα την εβλεπα μια που κ την εχω προσπερασει αλλα κ δεν βρηκα τιποτα κ οποτε ειπα να παιξω λιγο προ!

• Like 2
  • Thanks 1

Πριν λιγο ειδα ΑΥΤΟ....το περιμενα με ενδιαφερον αλλα αποδειχτηκε κατωτερο των προσδοκιων μου...ειναι ριμεικ του 1990-το οποιο κ δε θυμαμαι μια που πανε κοντα στα 20 (!)χρονια που το ειδα!

Καλο ηταν μου αρεσε κ περασε ευχαριστα το βραδυ μου αλλα ηθελα το κατι παραπανω..δηλ μπορουσαν να μπερδεψουν παραπανω τους δυο κοσμους-κ σημερα η τεχνολογια το επιτρεπει!α..κ αγνωριστος ο Kiefer Sutherland(σε δευτερο ρολο κ λογω του ρολου του-ειχα να τον δω καιρο)!

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Βγήκε;θα την δω το βράδυ ίσως,μ αρέσουν τέτοια.

• Like 1

Κι εμένα μου αρέσουν τέτοιες φάσεις, οπότε την σημειώνουμε. 

Είδα και το Triangle, αρκετά καλό και μεγάλο μπέρδεμα στο τί ακριβώς ισχύει, αν και στο τέλος ψιλοβγαίνει κάποιο συμπέρασμα. Το πιο ωραίο μωρό στην ταινία πάντως ήταν εκείνο το μελαχρινάκι, που είδαμε λίγο στην αρχή. Η ξανθιά καλή,  μπουτάρες, αλλά μου φάνηκε ξενέρωτη :hehe:

• Like 3

1 hour ago, toninio said:

Κι εμένα μου αρέσουν τέτοιες φάσεις, οπότε την σημειώνουμε. 

Είδα και το Triangle, αρκετά καλό και μεγάλο μπέρδεμα στο τί ακριβώς ισχύει, αν και στο τέλος ψιλοβγαίνει κάποιο συμπέρασμα. Το πιο ωραίο μωρό στην ταινία πάντως ήταν εκείνο το μελαχρινάκι, που είδαμε λίγο στην αρχή. Η ξανθιά καλή,  μπουτάρες, αλλά μου φάνηκε ξενέρωτη :hehe:

Χαχα ωραιος..συμφωνω!!

Εχει λιγο μπερδεμα αλλα δε χρειαζεται νομιζω καμια φορα πολυ αναλυση-δε το λεω για σενα Αντωνη προς θεου....απλα το παραδοξο μας εξιταρει λιγο-ε?κ αυτη ειναι η χαρα του "κινηματογραφου"-καταλαβατε πως το λεω:p

Edited by Akis_Varg
  • Like 3

Mωρέ ναι, καμιά φορά οι πολλές αναλύσεις δεν προσφέρουν και κάτι. Είναι και το τί εισπράττει ο καθένας, δηλ. είναι και υποκειμενικό πολλές φορές. Απλά σε τετοιου είδους ταινίες, μας πιάνει να εξηγήσουμε τί ακριβώς παίζει κλπ...... 

• Like 2
  • Thanks 1

Ειδα το Creep. Τιμιο, δεν ξετρελαθηκα, αλλα ουτε με κουρασε.
Δειτε το. Εχει βγει και δευτερο, αλλα δεν το χω δει και λενε ειναι καλυτερο.

• Like 3
  • Thanks 1

Χτες το ειδα κ γω το creep!!οπως λεει ο φλοκιμαν...δεν ξετρελαθηκα πολυ αλλα ουτε βαρεθηκα-ισα ισα που κυλουσε ευχαριστα κ με κρατουσε να δω τι θα γινει κ αυτο διοτι ο πρωταγωνιστης ηταν "αγαπητος" στον θεατη-επαιζε ωραια(απλος καθημερινος κ psycho:D) low budget ταινια εντελως...ο συμπρωταγωνιστης ειναι ο ιδιος ο σκηνοθετης που επαιζε κ ρολο...αλλα δε σου βγαζει αυτη την φτηνεια που βλεπεις σε κατι αλλες ταινιες  low budget κ αυτο γιατι ειχε καλη φωτογραφια/σκηνοθεσια κ ο πρωταγωνιστης ειναι κανονικος ηθοποιος κ ψιλογνωστος....μου αρεσε...αυριο μεθαυριο θα δω το 2!!

Ξαναθυμιζω το "Ο τελειος οικοδεσποτης" ...αλλος ενας "καθημερινος"(με ολη την σημασια)  psycho τυπος (δε θα πω πιο πολλα μη σποϊλαρω)με πολυ χιουμορ κ μεγαλη ανατροπη....οποιος το δει να μη δει τρεηλερ...κατευθειαν στο εργο!

Edited by Akis_Varg
  • Like 4

Ειδα πριν λιγο το creep2....ξεκινα ωραια κ ημουν μεσα στην χαρα γι αυτο που θα δω αλλα δυστυχως με κουρασε προς το τελος....λενε καλυτερο του 1...για μενα κατωτερο αν κ ειχε καλες σκηνες.

• Like 2

Είδα κι εγώ το creep. Οκ. Απλά. Ίσως κάποια στιγμή δω και το 2.

Τον τέλειο οικοδεσπότη που αναφέρεις Άκη το είδα όταν την πρωτοανέφερες. Πολύ καλή ταινία. Πέρασε πολύ ευχάριστα η ώρα. 

Είδα ένα ωραίο trailer από ένα επερχόμενο θρίλερ-χόρορ. Το Hereditary. Είναι από τους παραγωγούς του Split και The Witch. Ειδικά το 2ο ήταν κορυφή. 

Το καλοκαιράκι την περιμένουμε...

Το trailer

Edited by broxopios
  • Like 4

Kαλά που είπες το Split, γιατί την έχω στο πρόγραμμα και την είχα ξεχάσει. Σημείωνω και τις άλλες που αναφέρετε. Τις τελευταίες μέρες δεν έχω προλάβει να δω τίποτα, οπότε στα υπόψιν. 

Ναι, τον Τέλειο Οικοδεσπότη του Άκη τον είδα κι εγώ πριν κάποιες μέρες. Πολύ καλό και έξυπνο. Αξίζει σίγουρα να το δει κανείς.

• Like 3

Το split (διχασμενος) το ειχα δει περυσι..αρκετα καλη μου αρεσε κ επαιζε ωραια ο τυπος απλα ηθελα το κατι παραπανω μια που ειχε πολυ καλες κριτικες!

• Like 2

Μόλις είδα το Ελληνικό ¨Έτερος Εγώ¨ του Σωτήρη Τσαφούλια. Το είχα καιρό στα υπόψη, αλλά έχοντας μια δυσπιστία στα εγχώρια (πλην κάποιων εξαιρέσεων), το άφηνα. 

Τελικά μου άρεσε πολύ. Δεν πρωτοτυπεί σε στυλ Λάνθιμου, όμως αυτό που κάνει, το πετυχαίνει καλά.

Όσον αφορά στην υπόθεση, πρόκειται για έναν καθηγητή εγκληματολογίας, ο οποίος βοηθάει την αστυνομία στην εξυγίανση μιας σειράς δολοφονιών που δείχνουν να συνδέονται με κάποιο τρόπο. Το κοινό τους στοιχείο ειναι τα αρχαία ρητά του Πυθαγόρα στις σκηνές των εγκλημάτων. Seven αλά Ελληνικά κοινώς.

Την ταινία την απέσυρε ο σκηνοθέτης απο τις αίθουσες που προβάλλονταν γιατί φέρεται να είχε συνδεθεί με τη δολοφονία του οδηγού ταξί στη Κηφισιά. Παντως ο ίδιος ο σκηνοθέτης την ανέβασε ολόκληρη στο youtube για να τη δουν όσοι δεν την πρόλαβαν στους κινηματογράφους. 

Αξίζει.

• Like 2

Ετσι ε?το εβλεπα κ γω αλλα δεν το ειδα γιατι με τα ελληνικα δε τα παω καλα(περα των παλιων κ κλασικων ας πουμε)....αυτο το δραματικο που βγαζουν μου παει λιγο σε αυτες τις ελλην. τσοντοσειρες "θριλερ" κ καλα που βλεπουν οι νοικοκυρες κ οι θειτσες:p(τα οποια σιχαινομαι-βαρεστε με ελευθερα)!!

Ηθελα να δω το the killing of sacred deer του Λανθιμου αλλα ακομη "δεν".....το ειδε κανεις?αν το δειτε πειτε γνωμη-εδω ή στο αλλο τοπικ με τις ταινιες!

• Like 1
  • Haha 1

Πολύ καλό ταινιάκι που είδα δεύτερη φορά πρόσφατα το

«The Awakening (2011)» ή σε φοβερή ελληνική μετάφραση «ΤΟ ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ». http://www.imdb.com/title/tt1687901/

Eίναι βέβαια περισσότερο ψυχολογικό θρίλερ και λιγότερο τρόμου, αλλά βλέπεται ευχάριστα, δημιουργεί γρίφους και ανατροπές. Πιο πολύ ίσως με εντυπωσίασε η εξέλιξη και ο ρυθμός της πλοκής, που είναι αρκετά linear. Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι βρετανική-ευρωπαϊκή παραγωγή και δεν υπάρχει αυτή η υπερβολή που έχουν οι αμερικάνικες ταινίες ούτε αυτό το άγχος και ο χαμός από sub-plots, που πρέπει να αφήνουνε ορθάνοιχτα τα παράθυρα για sequels ,sagas development κλπ. Γενικά για να μην κάνω και spoiler η εξέλιξη της υπόθεσης είναι απλοϊκή και ανατρέπει τα δεδομένα μόνο όταν πρέπει και όσο χρειάζεται με το τέλος να είναι μυστηριώδες αλλά ΌΧΙ mind-blowing και σίγουρα ΌΧΙ κάτι που δεν έχετε δει σε άλλες ταινίες.

BONUS Content: Μιας και είπατε για ελληνικές, θα σας δώσω μία ελληνική paranormal/τρόμου είναι μίξη Paranormal Activity και Blair Witch Project. Βέβαια είναι εντελώς low-budget και Cult, αλλά ο πρωταγωνιστής είναι φίλος μου!!! :jester: . Αν και να πω την αμαρτία μου, δεν την έχω δει ούτε εγώ. :p
(Η πρωταγωνίστρια είναι Σέρβα - γκόμενα του δημιουργού* {*=σκηνοθέτης & σεναριογράφος & παραγωγός & μοντέρ} και έχει γυριστεί εξ ολοκλήρου σε φυσικό τοπίο :pp:pp ,κάπου στη Δυτική Ελλάδα ,Νότια Στερεά και  Βορειοδυτική Πελοπόννησο εκεί γύρω από την Πάτρα νομίζω. ;)

SUBCONSCIOUS (2010) http://www.imdb.com/title/tt1764615/?ref_=nv_sr_4

Edited by slamsoze
  • Like 4

Το the awakening  τωρα που ειδα το τρεηλερ φαινεται καλο-καλη κ πειστικη σκηνοθεσια για αγγλικη παραγωγη-ατμοσφαιρικο κι ετσι-στα υποψην σιγουρα(κ δε χρειαζεται να λεμε ποσο τρομακτικο ειναι καποιο εργο ή οχι..καμια φορα οπως εχουμε πει "αυτο που δε φαινεται ή κατι το οποιο παιζει με το μυαλο" μπορει να ειναι πιο τρομακτικο!)θελω σκοτεινη ατμοσφαιρα κ βλεπω οτι την εχει!!

Τωρα για το εργο του φιλου σου.....ειδα το τρεηλερ:

αν ημουν κορεατης/κινεζος/ιαπωνας κ το εβλεπα,θα ελεγα "ουαου ενα cult εργο σαν τα <<δικα μας>>..."

:hehe:
  • Like 2

16 minutes ago, Akis_Varg said:

Το the awakening  τωρα που ειδα το τρεηλερ φαινεται καλο-καλη ....

Hide contents

αν ημουν κορεατης/κινεζος/ιαπωνας κ το εβλεπα,θα ελεγα "ουαου ενα cult εργο σαν τα <<δικα μας>>..."

:hehe:

Για το πρώτο χωρίς να θέλω να το παίξω διανοούμενος,γενικά οι ευρωπαϊκές παραγωγές έχουν μια λιτότητα, κάτι minimal που εμένα μ'αρέσει. Μπορεί βέβαια να το κάνουν γιατί εδώ δεν παίζουν τα budget που παίζουν στις ΗΠΑ, όπου οι δημιουργοί ξέρουν εξαρχής ότι πάνε για τριλογία ή 1-2 spin-offs το λιγότερο πχ. Σίγουρα κάποιος πιο hardcore θριλεράκιας όταν τις βλέπει θα σκεφτεί "τι μόνο αυτό ήταν". Παράδειγμα την ίδια μέρα με αυτό είδα και το The Conjuring 2  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Conjuring_2 και ρε παιδιά σας το ορκίζομαι παρόλο που έχει ενδιαφέρον set-up και καλές κριτικές, αυτό που είδα εγώ ήταν Jump-scares κάθε 5 λεπτά, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ κάθε 5 λεπτά. Δε σε άφηνε μεν να πάρεις ανάσα αλλά ώρες ώρες χάνεις το νόημα της ταινίας, προσωπική εκτίμηση πάντα.

Για την ελληνική του δικού μου, πέθανα στο γέλιο με το σχόλιου σου. Ναι είναι cult ως εκεί που δεν πάει, του δίνω μόνο το ελαφρυντικό ότι ήταν την εποχή που έπαιζε το Paranormal activity και το REC και είχε ξαναγίνει μόδα το "φτιάξ'το μόνος σου" movie genre, o καθένας έπαιρνε μία κάμερα και γυρνούσε τη δική του ταινία τρόμου. :p
Φαντάσου την έχω προγραμματίσει να την δω από το 2012 και κάθε χρόνο το ξεχνάω! Αν βρω κάποια στιγμή χρόνο για κάψιμο ίσως την δω κ εγώ :jester:Οπότε σας τη συνηστώ μόνο αν έχετε διάθεση και χρόνο να καείτε!!! :p

Edited by slamsoze
  • Like 2

Συμφωνω για το the conjuring κ τις σχετικες ταινιες αλλα εχουν την μαγεια τους κ αυτες....φυσικα δε μπορω να δω στο καπακι ιδιες ταινιες..κουραζουν!(οπως δεν μπορω να ακουω συνεχεια μονο metal)...τωρα για το αγγλικο εργο που αναφεραμε...δε με πειραζει αν ειναι μινιμαλ κλπ οσο εστιαζω στην σκηνοθεσια...δηλ θελω να πω υπαρχουν εργα εποχης αμερικανικης παραγωγης γυρισμενα στην Αγγλια(ή στην ευρωπη γενικα) αλλα εχουν αυτην την "αμερικανικη"(με την καλη εννοια) σκηνοθεσια που δινει ποντους σε ενα απλο κ λιτο εργο ας πουμε(κ ας εμφανιζονται κ τοπικοι ηθοποιοι)-καταλαβαινετε πιστευω τι θελω να πω!

Και μια ωραια ταινια τωρα που θυμηθηκα που ειχα δει λιγο πριν τις γιορτες με serial killer...βιογραφια..οχι  αιματα κλπ οσο ψυχολογικη...τι ατομα κυκλοφορουν εξω αναμεσα μας(για αλλη μια φορα)....μου αρεσε αρκετα-απορω πως μου ειχε ξεφυγει...βεβαια της δινει ποντους ο εξαιρετικος Mαλκολμ Μακνταουελ (τελεια διαταραγμενος  κ "αγαπητος" ως ενας αλλος "dr Hannibal")

MV5BMTMwNDIyNzIzNF5BMl5BanBnXkFtZTcwMTc3

http://m.imdb.com/title/tt0406754/

Edited by Akis_Varg
  • Like 4

Προχθές είδα πρεμιέρα σε συνδρομητικό το GET OUT {Ελλ.:Τρέξε} (2017) . http://www.imdb.com/title/tt5052448/

Συμπαθητικό και τίμιο θα το χαρακτήριζα. Δεν είναι τρόμου, σε καμία περίπτωση δεν τρομάζει. Έχει ωραία ατμόσφαιρα μυστηρίου και παραλογισμού, έχει αγωνία, αν δεν κάνετε το λάθος που έκανα να διαβάσω το plot στο wikipedia.  Πέρασα ευχάριστα 1ώ 45 λ. Είναι καλοδουλεμένη και εύπεπτη γενικότερα, δεν είναι από τις ταινίες που θα ξαναδείτε και δεύτερη φορά στο μέλλον, μία και έξω . Για τις αμερικανιές που λέγαμε, παραθέτω τρεις (καλές ή κακές) που υποβιβάζουν την ταινία σε μίας χρήσης. Άλλωστε από ότι είδα πάει και για Όσκαρ σε κάποιες κατηγορίες οπότε λογικό είναι να έχει περισσότερο εμπορική και mainstream κατεύθυνση και λιγότερο pure horror. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΠΌΙΛΕΡ

1) Το anti-climatic τέλος που μετατρέπει την ταινία σε 90's splatter teen movie

2) O φίλος του πρωταγωνιστή, από μηχανής θεός με το "homie attitude" είναι ξεκάθαρα ένα Comic Relief που κανονικά δε χωράει σε ταινίες Τρόμου

3) Τα λόγια του δημιουργού όταν ρωτήθηκε για Sequel : «In an interview with The Playlist, Peele stated that he has ideas for a Get Out sequel and was open to making one.»

Edited by slamsoze
  • Like 2

Το εχω δει(εχει αναφερθει δυο τρεις σελιδες πισω)...καλο....πρωτοτυπο...περνας ωραια αλλα για μια φορα οπως λες...

Sequel δε πιστευω οτι σηκωνει με τετοιο σεναριο εκτος αν παιζει η ανατροπη της ανατροπης!για το 1 που λες συμφωνω αλλα ηταν "απαραιτητο" νομιζω για την κλιμακωση....για το 2 νομιζω οτι παντα θα υπαρχει ενας "τετοιος" σε πολλες ταινιες-ειδικα οταν παιζουν κ εφηβοι!

• Like 2

1 hour ago, Akis_Varg said:

(εχει αναφερθει δυο τρεις σελιδες πισω)

Σορρυ έκανα μία σύντομη ψακτική αλλά δεν το βρήκα, δε βοηθάνε πολύ και τα εργαλεία αναζήτησης του forum η αλήθεια είναι.

Για τους πολύ καμένους, υπήρχε θεωρία ότι είναι hidden sequel του "Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς" http://www.imdb.com/title/tt0120601/
Προσωπικά δεν το υιοθετώ είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά σαν θεωρία. Σας βάζω και το λινκ ίσα για το χουλιαμά :p  https://en.wikipedia.org/wiki/Being_John_Malkovich#Connection_to_Get_Out
Για την κλιμάκωση σίγουρα βοήθησε και...Spoiler inisde -----> 

Είναι αυτό που σκεφτόμαστε  όλοι σε τέτοιες ταινίες για τον πρωταγωνιστή σε φάση

"Πάρε ένα ρόπαλο παλικάρι μου να τους ξεκάνει όλους"!!! . Απλά όπως έγραψες και εσύ πολύ πετυχημένα και σωστά παλιότερα «Σε κάθε ταινία ΤΡΟΜΟΥ που σέβεται τον εαυτό της πρέπει να νικάει το κακό στο τέλος»

Edited by slamsoze
  • Like 1

Το awakening θυμάμαι μου άρεσε. Αν θα το ξαναβλεπα 2η φορα θα ήταν για την πρωταγωνίστρια. Βέβαια για αυτόν το λόγο ίσως να επέλεγα το Vicky christina Barcelona που θα είχα με ένα σμπάρο 3 τριγωνια :).

Εγω από την άλλη το get out το λάτρεψα και σίγουρα ειναι απο τις ταινίες που θα δω 2η φορά. Και από τα καλυτερα θρίλερ της τελευταίας 5ετιας. 

Το ελληνικό του φίλου στα υπόψη :) 

• Like 1
  • Thanks 1

To Get Out το είδα κι εγώ πριν λίγο καιρό και μου άρεσε πολύ μπορώ να πω. Σίγουρα δεν είναι καθαρή ταινία τρόμου. Βασικά, δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί κάπως, έχει έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα. Η επιτυχία της για εμένα είναι ότι

στο μεγαλύτερο μέρος της λες "τί στον κόρακα συμβαίνει εδώ;", με τις περίεργες συμπεριφορές όλων, και όλο αυτό το δίνει πολύ πετυχημένα, και μετά εξηγούνται όλα. Το τέλος τωρα, εντάξει, είναι κάπως, σε σχέση με ό,τι έχει προηγηθεί...

Σημειώνουμε και τις άλλες που αναφέρθηκαν, γιατί τελευταία το έχω αφήσει κάπως το άθλημα.....

• Like 2

Το get out μου ειχε αρεσει...σιγουρα δεν ειναι θριλερ τρομου...κ οπως λεει κ ο τονι 

λες τι τρεχει εδω....θυμαμαι την φαση που μιλουσε με τον αλλο(αλλου γι αλλου ο τυπος)...κ η γκομενιτσα ρουφιανα να πουμε...

αλλα οταν λεω δε μπορω να το ξαναδω ειναι επειδη θυμασε το τι παιζει...........γενικα βλεπω συμφωνουμε κ οτι εργο εχω δει απο δω που προτεινετε δε το εχω μετανιωσει.....παντα οταν θελω να δω εργο ψαχνω να δω τιποτα καινουριο αν βγηκε κ αν δεν εχει κατι λεω κατσε να δω τα παιδια στο φορουμ τι προτεινουν:thumbsup:

• Like 1