Jump to content

Recommended Posts

Ναι το primer είναι πολύ ιδιαίτερη ταινία. Δεν αρέσει σε όλους. Για την ακρίβεια από καμιά 10αριά άτομα που ξέρω ότι το έχουν δει, 1-2 είπαν ότι τους άρεσε :)

Αντώνη σε καταλαβαίνω για τις ταινίες. Αν κάποια στιγμή ξεκινήσεις με τις κατάλληλες σειρές που είναι και φοβερές παραγωγές, πιστεύω θα κολλήσεις. Πλέον βλέπω περισσότερο σειρές παρά ταινίες. Δεν βγαίνουν τόσο συχνά διαμάντια. 

*Άκη το hannibal μετριότατη σειρά. Καμία σχέση με τις ταινίες. 

Edited by broxopios
  • Like 1

14 minutes ago, broxopios said:

*Άκη το hannibal μετριότατη σειρά. Καμία σχέση με τις ταινίες. 

Ναι ξερω...παράδειγμα το εφερα...ειχαν πει πολυ καλα λογια αλλα οσο καλο κ να ηταν ενας ειναι ο dr. Hannibal....με τις σειρες απλα κ γω τις "τρεχω"..δηλ θα δω πολλα επεισοδια μαζεμενα κ δε θελω εκτος οτι κουραζομαι...γουστα ειναι αυτα!!

• Like 3

Back to movies. Έβαλα να δω πριν το triangle και στη διαδρομή συνειδητοποίησα οτι το είχα δει αρκετά παλιά.  Καλό ταινιάκι. 

Να αναφέρω και μια ταινία που ειδα πριν καμια 10αρια ημέρες. Το Mother!. Μου αρεσε παρα πολύ! Φουλ αλιγορικό. Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα αλλά δύσκολη στο να την καταλάβεις. Είχε μια περίεργη ένταση που με εκνεύρισε. Με την καλή έννοια μιας και με έβαλε στο feeling. Όταν διάβασα και λίγο τι παίζει, ανέβηκε ακομη περισσότερο στα μάτια μου. 

• Like 4

Ετσι ε?θα το δω τοτε καποια στιγμη...αλληγορικο διαβασα κ γω οτι ειναι ..ωραια γιατι η υποθεση φαινεται χιλιοπαιγμενη-γι αυτο κ το προσπερασα...κ εχει κ γνωστους ηθοποιους!

• Like 1
  • Thanks 1

Timecrimes......το δα χτες,pcycho φάση,διαμαντάκι θα λεγα!!

• Like 2

Ωραίος Sax, χαίρομαι που σου άρεσε. 

Ναι, για το Mother, κι εγώ έχω διαβάσει σχετικά. Παρομοίως δεν το είχα σε προτεραιότητα, αλλά το βάζω στα προσεχώς, να το δω. 

Είδα πρόσφατα και το Pi (1998), που δεν ειναι ακριβώς horror\thriller, αλλά έχει κάποια στοιχεία. Δεν ξέρω, με κούρασε, δεν μου πολυάρεσε. Μπορεί για άλλους να είναι καλό, σχετικά είναι αυτά. Ίσως με κούρασε και το ασπρόμαυρο (έχει τη χάρη του, αλλά δεν ξέρω, ίσως περισσότερο στην φωτογραφία, όχι σε ταινίες)......

• Love 1
  • Like 2

Λοιπον μολις ειδα το Mother...τερμα αλληγορικο(δεν ειδα επιτηδες το τρεηλερ για να "γνωριστω" σιγα σιγα με τους ηθοποιους κ τις καταστασεις)...εκατσα κ ψαχτηκα ακριβως μετα για να δω τους συμβολισμους-καποιους τους καταλαβα στο εργο καποιους οχι..απλα εικασιες εκανα....μου αρεσε,πολυ καλο καλογυρισμενο...κ οι ηθοποιοι αψογοι ολοι...ο Μπαρδεμ με αυτα τα μουτρα :pταιριαξε γαντι στον ρολο του....απο την μια να σε εκνευριζει(με την καλη εννοια) κ απο την αλλη να γελας τοσο με την φυσικοτητα του οσο κ με τα οσα συνεβησαν στο σπιτι...δειτε την!!(αν κ σε καποιους δε θ αρεσει καθολου μα καθολου-ειδικα σε μικρες ηλικιες,δεν ειναι ενα απλο εργακι!)

και η μισελ φαιφερ παραμενει γυναικαρα...mature++ .. δε ξερω τι λετε εσεις,εγω "μεσα" ειμαι παντως ανετα :D

Edited by Akis_Varg
  • Love 1
  • Like 3

Τέλεια,θα το δω άμεσα!πιο πολύ εμπιστεύομαι εσάς παρά άλλους....+1 στον βροχοποιό που το πρότεινε διότι και γω το προσπέρασα.........του είχα βάλει ήδη like:p

Edited by SAX
  • Like 3

Nαι, το mother πάει για παρακολούθηση και σύντομα. Μας ψήσατε! :)

Κι εγώ περισσότερο διαβάζω εδώ γνώμες από όλους σας, παρά τις όποιες κριτικές, που μπορεί να είναι και υποκειμενικές, παραπλανητικές ή μη ακριβείς.

Το Imdb μπορεί να είναι ένας γενικός μπούσουλας, αλλα κάποιες φορές ξεγελάει. 

ΥΓ: Μήπως πρέπει να υπάρχει και τόπικ γενικά για ταινίες; Ας πούμε είδα πρόσφατα και το In Bruges, πολύ καλό, αλλά καμία σχέση με horror\thriller. Ή υπάρχει και δεν το χω δει; 

• Like 3

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Για την ακρίβεια μόλις δημιούργησα ένα τόπικ. Τα λέμε κι από κει λοιπόν. http://www.wehellas.gr/forum/topic/35950-ταινίες-που-είδαμε/

υγ. Το In Bruge φοβερή ταινία. Σε αυτή και στο "όνειρο της Κασάνδρας", λάτρεψα κι εκτίμησα τον Κόλιν Φάρελ σαν ηθοποιό.

• Love 1
  • Like 2

Αντωνη δες το κ συ κ πες μας γνωμη...κ καλη ιδεα το τοπικ γενικα γιατι βλεπουμε κ αλλα ειδη.....κ.φαρελ μ αρεσει απο παλια..γινεται κ  λιγο ψιλολιωμα απο τα ξυδια σε καποιες ταινιες απ οτι ειχα μαθει...πχ στους σκληρους του μαιαμι ηταν χαλια τοσο αυτος οσο κ ο τζειμι φοξ..ειχαν παρει πολυ σοβαρα τον ρολο τους λεει με αποτελεσμα να γυριζουν αρκετες φορες καποια πλανα γιατι γινονταν βιαιοι!!:D

Τα λεμε κ στο αλλο τοπικ!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Ωραία, ελπίζω να έχει κινησούλα και το άλλο τόπικ, μιας και γενικά το θέμα "σινεμά-ταινίες" είναι ανεξάντλητο. Thanks Broxo ! 

Σε πρώτη ευκαιρία βλέπω Mother. Eπίσης, το άλλο του Broxo, το Όνειρο της Κασσάνδρας δεν το ήξερα καν, οπότε θα το ψάξω. 

ΥΓ: Ναι, με εντυπωσίασε κι εμένα το In Bruges, ιδιαίτερη ταινία, δεν το περίμενα. Μάγκας ο Farell στην ερμηνεία κι εξίσου μάγκας και ο Gleeson, που έπαιζε τον συνεργάτη του....

Edited by toninio
  • Like 1

Ενταξει μπορει να γραφουμε 2-3 αλλα μας διαβαζουν αρκετοι...βοηθαμε κ  κοσμο!

• Like 2

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια σε ολους.

Το Timecrimes το ειδα και δεν μου αρεσε καθολου για να ειμαι ειλικρινης. Ανεξηγητες και ηλιθιες αποφασεις απο τον πρωταγωνιστη. Αρκετα προβλεψιμο κιολας θα ελεγα.

Το Mother το ειχα προσπερασει κ εγω αλλα με ψησατε και θα το δω συντομα.

Το In Bruges δεν με ειχε εντυπωσιασει μπορω να πω. Θελω να δω το Seven Psychopaths που που το ΄χει γραψει ο ιδιος και πρεπει να εχει παρομοιο υφος. Εχει κανεις αποψη?

Αν γουσταρετε mind f*** movies, τσεκαρετε οπωσδηποτε το Triangle. Το ειχα δει πριν απο αρκετα χρονια και ηταν ταινιαρα. Τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα. Μη δειτε ουτε trailer ουτε τιποτα. Οσα λιγοτερα ξερετε τοσο το καλυτερο. 

Αλλο δυνατο mind f*** ειναι το Coherence.

PS: Γενικα ειμαι κατα των trailer. Δεν βλεπω ποτε. Κανουν παρα πολλα spoilers και ειδικα σε ταινιες με ανατροπες, σου χαλανε ολη τη μαγεια. 

• Like 3

Γεια σου Αλεξη...καλη χρονια με υγεια!το  Triangle ταινιαρα ναι....αναφερθηκαμε πιο πανω..το coherence το ειχα δει...το θυμηθηκα απο το τρεηλερ...ωραιο κ αρκετα mindfuck κ αυτο...γενικα για τα τρεηλερ εχεις δικιο..ετσι ειναι!

• Like 3

@alexisss13 καλή χρονιά,το seven psychopaths το έχω δει,καλό είναι αλλά δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα,αν (και όποιος άλλος) αγαπάς Tarantino θα σου αρέσει,ίδιο στυλ,απλά λείπει η κορύφωση που θα δεις σε άλλες ταινίες(όχι του Tarantino αλλά γενικά) και θα σε κρατήσει ξύπνιο-έχει το μαύρο χιούμορ και τις ανατροπές του πάντως!

Συγχωρέστε με αν απαντώ εδώ μιας και δεν ανήκει στα Θρίλερ  

Edited by SAX
  • Like 1
  • Thanks 1

Ειδα το Jigsaw (Σε βλεπω)....καλο ηταν....ουτε τρελαθηκα αλλα-το βασικοτερο-δε βαρεθηκα!φυσικα εχουν περασει χρονια απο τα πρωτα (κ πρωτοτυπα για την εποχη)αλλα ποιο πολυ κ για συναισθηματικους λογους!

Α..κ εχω τερματισει παλιοτερα κ το παιχνιδι-το 1...τοτε ακομη που η κοναμι εβγαζε Παιχνιδια(με το π κεφαλαιο):)

Edited by Akis_Varg
  • Love 1
  • Like 2

Σταμάτησα να βλέπω τα jigsaw κάπου στο τρίτο νομίζω. Από κει και πέρα χάθηκε κάθε "συναισθηματισμός". Το πρώτο ήταν κορυφή και μετά συνέβη ότι στα περισσότερα sequel. Άρμεγμα του τίτλου και το κάθε επόμενο, χειρότερο από το προηγούμενο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα που να αξίζει μετά το 3, αλλά δυσκολεύομαι να κάτσω να δω. 

Σήμερα θα δούμε το Happy Death Day. Το είχα καιρό στα υπόψη αλλά πριν λίγες μέρες είδα βγήκαν υπότιτλοι. Δεν περιμένω κάτι φοβερό, απλά να περάσει η ώρα ευχάριστα. 

Edited by broxopios
  • Like 3

Ναι δε διαφωνω...μετα κ το 3 χαθηκε η μπαλα,πιο πολυ αγγαρεια μου θυμιζε..ειδικα το τελευταιο πριν απο αυτο οπου κ τον δειχνει οτι πεθανε!!αλλα αυτο το Legacy προς μεγαλη μου εκπληξη ειχε κατι να δωσει..φυσικα κ απευθυνεται κυριως στους φανατικους αλλα ηταν καλο...σε σχεση με κατι αλλες συνεχειες ειδικα...πχ τωρα ειναι να βγει το Incidius chapter 4....για μενα τα δυο πρωτα αξιζαν..το 3 απατη...τρομος?οκ...αλλα χιλιοπαιγμενη ιστορια κ αυτο!

Για αυτο που λες θαναση πες μας οταν το δεις..βλεπω εχει καλη βαθμολογια αλλα τα αποφευγω αυτα με "εφηβους"!ενταξει γουστα ...ειπαμε!

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Είδαμε πριν το happy death day. Μετριότατο έως κακό. Δεν αξίζει τον κόπο. 1.30 ώρα μεν αλλά και πάλι.

Ετσι καπάκι βάλαμε να δούνε ένα Ισπανικό θρίλερ. το πτώμα της Anna Fritz. 1:15 διάρκεια. Συμπαθητικό ήταν μου άρεσε. Υπόθεση: μια όμορφη και γνωστή ηθοποιός πέθανε κι ο υπάλληλος του νεκροτομείο πήγε και τους φίλους του για να τη δούνε. Κι εκτυλίσσεται μια ενδιαφέρουσα ιστορία. 

• Love 1
  • Like 1
  • Thanks 1

Τι ωραία ταινία είδα μόλις τώρα. Είναι από βιβλίο του Στίβεν Κίνγκ. Χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο του, ίσως είναι από τις καλύτερες μεταφορές σε ταινία. Πρόκειται για το Gerald's Game.

Η υπόθεση έχει να κάνει με ένα ζευγάρι που πάει να αναθερμάνει τη σχέση του σε ένα εξοχικό και ξαφνικά ο άντρας πεθαίνει. Μόνο που πριν είχε δέσει τη γυναίκα του με χειροπέδες στο κρεβάτι. Ωραία ατμόσφαιρα, παιχνίδια μυαλού και γενικά με εντυπωσίασε σαν ταινία. Ίσως την περίμενα απλά για να περάσει η ώρα? Δείτε την και πείτε!

• Like 3

Α το ειδα αλλα το προσπερασα...δεν ηξερα οτι ειναι μεταφορα του Σ.Κινγκ...στα υποψη τοτε σημερα ή αυριο!

Edit

Το ειδα σημερα τελικα....πολυ καλο ψυχολογικο....κ αγνος τρομος..χωρις τα ανουσια -καμια φορα-jumpscares...κ πολυ καλη η πρωταγωνιστρια(ψιλο γνωστο ονομα)...κ Mike Flanagan σκηνοθεσια..μπραβο ρε Θαναση:thumbsup:

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Αlexisss13,  είδα χθες το Coherence (H νύχτα του Κομήτη), που το είχα στο περίμενε. Πολύ καλό, μου άρεσε αρκετά, και πάντα ενδιαφέρον το θέμα του χρόνου και τα σχετικά του, μη κάνουμε και spoiler (καταλαβαίνω γιατί δεν σου άρεσε το Timecrimes, δεν είναι και να τρελλαίνεται κανείς. Απλά έχει φάση όπως γίνεται το μπέρδεμα, κι οι αποφάσεις του τύπου είναι για να εξυπηρετηθεί το σενάριο). 

To Gerald's Game κάτι μου θυμίζει, αλλά δεν πρέπει να το έχω δει. Στα υπόψιν, ωραίο φαίνεται. Και το άλλο το ισπανικό επίσης.

Σημείωνω και το Seven Psychopaths, που κι αυτό φαίνεται καλό. Άντε να δω πότε θα καθίσω να δω και το Triangle, που το έχω κατά νου εδώ και μέρες.......

• Like 3

Πριν λίγο έβαλα ένα θριλερακι, με το οποίο πέρασε χαλαρα η βραδιά. Το Better Watch Out. Δεν ειναι κάτι φοβερό αλλά αν δε δεις trailer (ευτυχώς δεν ειδα) γίνεται ακομη καλύτερο. Η υπόθεση εχει να κάνει όταν η babysitter έρχεται στο σπιτι και καποια στιγμή καλείται να προστατέψει την ίδια και τον μικρό που προσέχει, από έναν εισβολέα.

Αν το δείτε προτείνω να μη δείτε trailer. Πέφτει spoiler. 

• Like 4