Jump to content

Recommended Posts

Πολύ καλό φαίνεται το Brimstone, και ενδιαφέρον το setting. Θα τιμηθεί μόλις έρθει η ώρα του. 

Άκη, "καλώς τονε κι ας άργησε" είμαι, το ξέρω,  κι όχι μόνο με το Machinist  :hehe:. Η πορεία μου είναι λίγο αντιφατική όσον αφορά σινεμά\ταινίες, δηλ. ενώ πάντα μου άρεσαν, γενικώς έχω χάσει πάρα πολλές κι έχω μία κάπως μεγάλη "to see" list.....:)

Edited by toninio
  • Like 2

Α εγω ας πουμε αυτα που "πρεπει" να τα δω(κατα την δικη μου εκτιμηση) θα βρω χρονο...αλλα ειμαι κ στη φαση "ας ψαξω σημερα τιποτα γιατι βαριεμαι να παιξω"...βεβαια αν αφηνουμε κ περναει ο καιρος βγαινουν κ αλλα κ μετα χανουμε τη μπαλα!

Το Brimstone ναι καλο φανηκε-βοηθαει κ το καστ βεβαια(αλλα κ 2.5ωρες γμτ! ...."προσεχως" !

• Like 1

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι καμία φορά βαριόμαστε και μετά βγαίνουν άλλες ταινίες και μεγαλώνει η λίστα. Βάλε και άλλες, παλιές ή καινούριες, που βρίσκουμε ψάχνοντας, μπαίνουν στα bookmarks και αυξάνεται το υλικό. Και με αρκετά games γίνεται αυτό, απλά στα παιχνίδια οι πολύ καλές περιπτώσεις που πραγματικά αξίζουν είναι λιγότερες (επί τη ευκαιρία, βγήκε νομίζω και το Evil Within 2 που το περίμενες, αν και μάλλον θα το ξέρεις ήδη......) 

• Like 1

Εχτες ψαχνοντας να δω τιποτα επεσα πανω σε ΑΥΤΟ...σαν να το χω δει λεω...αλλα μια που δε βρηκα κατι αλλο κ η ωρα περνουσε ειπα να το δω παλι μια που δε θυμομουν πολλα......το προτεινω με χιλια....η υποθεση μπορει να μοιαζει συνηθισμενη κ κλισε αλλα τιποτα δεν ειναι αυτο που φαινεται..μιλαμε για τρελες ανατροπες!εχει κ πολλες αστειες σκηνες χωρις να χαλαει την αγωνια κ το μυστηριο-καθε αλλο!οποιος το δει προτεινω να μη δει το τρεηλερ κ να παει κατευθειαν στην ταινια!!

• Like 4

3 hours ago, Akis_Varg said:

Εχτες ψαχνοντας να δω τιποτα επεσα πανω σε ΑΥΤΟ...σαν να το χω δει λεω...αλλα μια που δε βρηκα κατι αλλο κ η ωρα περνουσε ειπα να το δω παλι μια που δε θυμομουν πολλα......το προτεινω με χιλια....η υποθεση μπορει να μοιαζει συνηθισμενη κ κλισε αλλα τιποτα δεν ειναι αυτο που φαινεται..μιλαμε για τρελες ανατροπες!εχει κ πολλες αστειες σκηνες χωρις να χαλαει την αγωνια κ το μυστηριο-καθε αλλο!οποιος το δει προτεινω να μη δει το τρεηλερ κ να παει κατευθειαν στην ταινια!!

Δεν το έχω δει. Στα υπόψη!

• Like 1

13 minutes ago, broxopios said:

Δεν το έχω δει. Στα υπόψη!

Φιλε οπωσδηποτε...χαλαρο ειναι(μαζι με την κυρα δες το)...αλλα μιλαμε για παρανοια(το τι ανθρωποι υπαρχουν γυρω μας-προσοχη στις λεπτομερειες-κ οχι τρεηλερ!!)

Σωστός Άκη, στα υπόψιν κι εγώ το The Perfect Host, μιας και μου αρέσουν τέτοιου στυλ ταινίες (από ό,τι φαίνεται η συγκεκριμένη, δηλαδή). 

Λέγαμε για το El Cuerpo, το οποίο είδα πριν αρκετό καιρό, τότε που το συζητάγαμε, αλλά ξέχασα τελείως να ποστάρω. Νομίζω θα το τοποθετήσω στο ίδιο επίπεδο με το Contratiempo. Πραγματικά δεν ξέρω ποιο θεωρώ καλύτερο. Το μόνο που με "χάλασε" στο El Cuerpo είναι ... (ακολουθεί Grand Spoiler)

το ότι δεν μας είχε δώσει κανένα clue κατά τη διάρκεια της ταινίας σχετικά με το παλιό συμβάν με το δυστύχημα, όπου είχε σκοτωθεί η γυναίκα του αστυνομικού διευθυντή από το αυτοκίνητο του ζευγαριού. Δηλαδή, ναι μεν σε όλη την ταινία φαινόταν οτι κάτι έπαιζε με τον αστυν. διευθυντή, αλλά στο τέλος αποκαλύπτεται ότι η όλη φάση έγινε εξαιτίας εκείνου του ατυχήματος, για το οποίο όμως μαθαίνουμε μόνο στην τελευταία σκηνή. Καλά, δεν σημαίνει ότι είναι αρνητικό ντε και καλά, απλά θα προτιμούσα με κάποιο τρόπο να μας έχει δώσει κάποια στοιχεία και για αυτό. Εκτός αν μας έδωσε κάποια στιγμή και το έχασα.

Γενικά πάντως ταινιάρα, δεν χάνεται. 

Έχω δει διάφορες αυτόν τον καιρό, όχι τόσο thrillers και τέτοια. Δεν θυμάμαι αν ανέφερα το Shutter Island, πολύ καλό, προτέινεται επίσης, αν και μάλλον θα το έχετε ήδη δει. Επίσης, το Στοίχημα του Σλέβιν, πολύ καλή περίπτωση και αυτό, με έξυπνη πλοκή.

Edited by toninio
  • Like 2

Ναι,θα συμφωνησω για το "πτωμα" αυτο που λες....το contratiempo μου αρεσε λιγο παραπανω(ή καλυτερα να πω "μου εμεινε" πιο πολυ)!το "νησι των καταραμενων" το ειδα...πολυ καλο!!Θειος Μαρτιν(Σκορτσεζε) ...τι να λεμε τωρα!:victory:...(κ λιγο οφτοπικ-συγχωρεστε με-ειχε ακουστει αλλα τελικα μαλλον δε θα γινει-οτι θα γυρισει ακομη μια μαφιοζικη ταινια στο στυλ "τα καλα παιδια"(αλλη ταινιαρα για το ειδος της)με ντε νιρο κ τζο πεσι(ρεσιταλ ερμηνειας σαν παρανοικος στα καλα παιδια εξου κ το οσκαρ β' αντρικου ρολου)!...καμια φορα οι κωμικοι ταιριαζουν γαντι σε ρολο ψυχακια οπως κ ο "οικοδεσποτης" πανω ειναι κωμικος κανονικα(αν κ δε θελαν να το κανουν τοσο βαρυ σαν θριλερ)!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Απο το τρειλερ σε καποιο πηγε το μυαλο μου..οχι δηλ ιδια υποθεση αλλα κατι παρομοιο ή μαλλον κοινο...δε το λεω φυσικα;)..θα το δουμε!

Edited by Akis_Varg
  • Like 1

Ναι, καλό φαίνεται το παραπάνω του Buddha. 

Πρόσφατα είδα άλλο ένα ισπανόφωνο, το Cronocrimenes (Timecrimes), του 2007. Μικρή παραγωγή, αλλά το βρήκα πολύ καλό. Δεν είναι thriller\τρόμου, αλλά περισσότερο μυστηρίου, είναι κάπως ιδιόμορφο, αλλά πιστεύω κολλάει εδώ. Ένας τύπος που μένει με τη γυναίκα του σε κάποιο εξοχικό μέρος βρίσκεται με κάποιο τρόπο, μην κάνουμε και spoiler, να έχει επιστρέψει μία ώρα πίσω στο χρόνο. Η προσπάθειά του είναι να επιστρέψει στην αρχική κατάσταση, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Η ταινία παίζει με το θέμα του χρόνου και διάφορα άλλα θέματα σχετικά με αυτό. Το ωραίο είναι ότι συνεχώς προσπαθείς να καταλάβεις την έννοια του χρόνου και πώς λειτουργεί, πάντα σε σχέση με τα όσα συμβαίνουν στην ταινία, και συνεχώς μπερδεύεσαι. 

Κάτι συγκλονιστικό δεν είναι, αλλά δεν χάνεις το χρόνο σου.

Χρόνια Πολλά και Υγεία σε όλους! 

• Love 1
  • Like 1

Αα διαβασα υποθεση κ σχολια...καλο φαινεται...λιγο μπερδεμα οπως λες κ συ...χρειαζεται προσοχη...μ αρεσουν τετοια με τον χρονο....θα το δω συντομα!

Καλη χρονια με υγεια κ ευτυχια!

• Like 1

1 hour ago, toninio said:

Πρόσφατα είδα άλλο ένα ισπανόφωνο, το Cronocrimenes (Timecrimes), του 2007. Μικρή παραγωγή, αλλά το βρήκα πολύ καλό. Δεν είναι thriller\τρόμου, αλλά περισσότερο μυστηρίου, είναι κάπως ιδιόμορφο, αλλά πιστεύω κολλάει εδώ. Ένας τύπος που μένει με τη γυναίκα του σε κάποιο εξοχικό μέρος βρίσκεται με κάποιο τρόπο, μην κάνουμε και spoiler, να έχει επιστρέψει μία ώρα πίσω στο χρόνο. Η προσπάθειά του είναι να επιστρέψει στην αρχική κατάσταση, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Η ταινία παίζει με το θέμα του χρόνου και διάφορα άλλα θέματα σχετικά με αυτό. Το ωραίο είναι ότι συνεχώς προσπαθείς να καταλάβεις την έννοια του χρόνου και πώς λειτουργεί, πάντα σε σχέση με τα όσα συμβαίνουν στην ταινία, και συνεχώς μπερδεύεσαι. 

Κάτι συγκλονιστικό δεν είναι, αλλά δεν χάνεις το χρόνο σου.

Χρόνια Πολλά και Υγεία σε όλους! 

Χρόνια πολλά Αντώνη.

Εμένα πάλι είναι από τις αγαπημένες Ισπανικές. Mindfuck ταινία με τον χρόνο. Παρόμοια επίσης πολύ καλή αλλά ακόμη πιο low budget παραγωγή είναι το Primer. Γενικά ότι έχει να κάνει με χρόνο το απολαμβάνω. Αρκεί βέβαια να είναι και καλογυρισμένη με ωραίο σενάριο. 

• Like 1

Λοιπον μολις ειδα το ισπανικο...ωραιο!!!μπραβο ρε toni!:xirokrotima:

μου ηρθε στο μυαλο το Triangle...σιγουρα θα το εχετε δει κ αν οχι πρεπει να το κανετε!αυριο μεθαυριο θα δω κ του βροχου!

• Like 1
  • Thanks 1

Καλημέρα καλή χρονιά,προχτές είδα το νησί των καταραμένων,δε το είχα δει,πολύ ωραίο αλλά τελικά τι έγινε;;

• Like 1

39 minutes ago, SAX said:

Καλημέρα καλή χρονιά,προχτές είδα το νησί των καταραμένων,δε το είχα δει,πολύ ωραίο αλλά τελικά τι έγινε;;

Καλη χρονια! 

Spoiler:

επειδη το εχω δει δυο φορες απο τοτε που βγηκε..... θεωρητικα αφηνει ολα τα ενδεχομενα ανοιχτα αλλα εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι οντως ηταν τροφιμος γι αυτα που εκανε(στο τελος δειχνει τι εκανε).... αλλα αν προσεξες σε καποια σημεια-στην αρχη ειδικα-δειχνει κατι σημαδια/στοιχεια που στο τελος αν τα σκεφτεις λες οντως ηταν τροφιμος...η σταση του γερμανου γιατρου πχ που δεν του δινει σημασια κ του φερεται σαν να εχουν ξανασυναντηθει ή οτι αυτο το σκηνικο ερωτοαπαντησεων εχει "παιχτει" κ αλλες φορες..... Επισης ζηταει τους φακελους ολων των γιατρων κ του το αρνουνται.... Σε εναν παρασημοφορημενο επικεφαλh του FBI?! .....κ αλλα ακομη... Παντως ωραια ταινια! 

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Εκανα και γω κάποιες υποθέσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος,στο τέλος  σου αφήνει και μια γλυκόπικρη γεύση πάντως.:sorry:

• Like 2

Για το Νησί των Καταραμένων (πολύ καλή), συμφωνώ με Άκη και νομίζω

η τελευταία του πρόταση επίσης στην ταινία δείχνει ότι ήταν τρόφιμος

.

Eπειδή μου άρεσε η ισπανική με το χρόνο, αυτή που πόσταρα, σημειώνω Broxo και Άκη τις δικές σας,  Primer και Triangle, για προσεχώς. Γενικά ό,τι έχει να κάνει με χρόνο (και συχνά είναι όντως mindfuck και δυσκολευόμαστε να το συλλάβουμε) έχει ενδιαφέρον, γιατί και στην πραγματικότητα η έννοια του χρόνου είναι κάτι μυστηριώδες και δύσκολο να κατανοήσουμε πληρως. 

Edited by toninio
  • Like 3

8 hours ago, toninio said:

Για το Νησί των Καταραμένων (πολύ καλή), συμφωνώ με Άκη και νομίζω

Reveal hidden contents

.

Eπειδή μου άρεσε η ισπανική με το χρόνο, αυτή που πόσταρα, σημειώνω Broxo και Άκη τις δικές σας,  Primer και Triangle, για προσεχώς. Γενικά ό,τι έχει να κάνει με χρόνο (και συχνά είναι όντως mindfuck και δυσκολευόμαστε να το συλλάβουμε) έχει ενδιαφέρον, γιατί και στην πραγματικότητα η έννοια του χρόνου είναι κάτι μυστηριώδες και δύσκολο να κατανοήσουμε πληρως. 

Τσέκαρε και το τόπικ με τις σειρές αν βλέπεις. Είδα πρόσφατα το dark. Με χρόνο κι αυτό. Αξίζει.

• Like 1

@Akis_Varg είδα χτες το Triangle,άλλο ένα mindfuck εργάκι και απορώ πως μου ξέφυγε,στη μέση κάνει λίγο κοιλιά αλλά αυτό δε μειώνει καθόλου το ενδιαφέρόν!

Σήμερα σειρά έχει το Ισπανικό του @toninio,αύριο θα πω εντυπώσεις!

• Like 1
  • Thanks 1

On 1/13/2016 at 8:48 ΜΜ, flokiman said:
Επειδη σας αγαπω, παρτε μια λιστα με θριλερακια που σημειωνω εδω και 3-4 χρονια.
Θριλερ αγωνιας, μυστηριου και με καλη υποθεση,   και οχι ανουσιου τρομου (δηλαδη ταινιες που βασιζονται αποκλειστικα στα jumpscares)

childish games
the battery
compliance
no one lives
perfect sense
hard candy
AfterLife
Awake
Precious
The caller
Chained
chop chop
Would you rather
The hunt
Tower Block
The Seasoning House 
Το σωμα που κατοικω
Daglicht
Prisoners
Bedeviled
I saw the devil
Triangle
The Hole
Point Blank
lost causes
The returnedt
Martyrs 
A horrible way to die (2010)
The woman
ida
deadfall
favor
caged 2010
La cara oculta
Devils Knot
The East
uwantme2killhim
Enemy
babadook
gone girl
Τime Lapse
Nightcrawler
Sea Fog
sleep tight
Child 44
Stuck 2007

και το Triangle ηταν στις προτασεις του flokiman δυο χρονια πριν. 
Αχ χαραμιζομαι

• Like 1
  • Haha 1

Na τα βαζεις λιγα λιγα κ με λινκ...τραβανε πιο πολυ:lol:...το "τριγωνο" ειναι δεκαετιας...το ειδα παλια..αλλοι δε το ειδαν!δες το timecrimes!

• Like 1

Ελπίζω όσοι δουν το Cronocrimenes να τους αρέσει, γιατί καμιά φορά τα γούστα διαφέρουν. 

Flokiman, ωραίος με τη λίστα. δεν την είχα δει. Εχουμε ψωμί εδώ (έχω δει τα Prisoners, La Cara Oculta και Enemy, πολύ καλά όλα)

Broxo, δυστυχώς δεν το έχω ακόμα με τις σειρές. Καταλαβαίνω ότι κάποιες θα αξίζουν πάρα πολύ, απλά ψιλοβαριέμαι να κάθομαι να βλέπω συνέχεια, μετά βλέπεις και τον επόμενο κύκλο κλπ. Προτιμώ να βλέπω μία ιστορία αυτοτελή (ταινία), να...ξεμπλέκω και μετά να ψάξω την επόμενη, όταν θα έχω διάθεση για να καθίσω. Πιστεύω κάποια στιγμή θα επιλέξω κάποια σειρά, αφού πειστώ ότι θα μου κάνει, και βλέπουμε. 

Από ταινίες, νομίζω ψήνομαι για Triangle και Primer για την ώρα, πάνε για προβολή σύντομα. 

Edited by toninio
  • Love 1
  • Like 2

Primer το ειδα σημερα..δυστυχως δε μ αρεσε...οπως λεει ο τονινιο τα γουστα διαφερουν οκ..αλλα αυτο εμενα δεν....το timecrimes  μου αρεσε αρκετα-το ειδα κ με αγγλικους διαλογους κ γουσταρα πιο πολυ(ηταν πετυχημενοι)!

Αντωνη δες τα κ πες γνωμη...οσο για σειρες..κ γω ετσι ειμαι ..μια κ εξω εργακια(ειχα παλια ξεκινησει να βλεπω το hannibal κ το παρατησα-την σειρα λεω -τα εργα κορυφη)......οταν παντρευτουμε τοτε ισως θα καθομαστε με την γυναικα να  βλεπουμε σειρες-ειναι κ της "μοδας" !:D

Edited by Akis_Varg
  • Like 1