Jump to content

Recommended Posts

Το τρέιλερ από τη νέα ταινία του Λάνθιμου τα έσπασε. Και δείχνει να είναι ontopic!

• Like 2

7 hours ago, broxopios said:

Το τρέιλερ από τη νέα ταινία του Λάνθιμου τα έσπασε. Και δείχνει να είναι ontopic!

"Βγήκε" μήπως?καλό φαίνεται!

Μολις διαβασα την υποθεση στο περιπου..καλο φαινεται....κ η Ν.Κιντμαν...της πανε γαντι τετοιοι ρολοι!κ Κ.Φαρελ...αγνωριστος σχεδον!

• Like 1

Θαναση το El Bar το ειδες ή να ερθω απο εκει να σε σαπισω ?

1 hour ago, Buddha said:

Θαναση το El Bar το ειδες ή να ερθω απο εκει να σε σαπισω ?

Έλα σάπισε με

29661907.jpg

Insidious: Chapter 4 (2018)

Κάθε ταινία τρόμου που σέβεται και υπακούει την φύση της, οφείλει να βγάζει στο φινάλε της νικητή τον “κακό” της ιστορίας. Με την ίδια ακριβώς λογική το “Insidious” επιστρέφει για να στοιχειώσει και πάλι τα όνειρα των απανταχού σινεφίλ.. 
Η Universal λοιπόν, προχώρησε μόλις χτες στην ανακοίνωση της ημερομηνίας του 4ου κεφαλαίου του άκρως επιτυχημένου project. O Adam Robitel(“The Talking of Deborah Logan”) θα καθίσει στην καρέκλα του σκηνοθέτη δίνοντας πνοή στο σενάριο του Leigh Whannell(“Insidious: Chapter 3”). 
Όσον αφορά την πλοκή της νέας ταινίας τηρείται σιγή ιχθύος αλλά καθώς φαίνεται θα περιστρέφεται, για μια ακόμη φορά, γύρω από την Elise Rainier. Η Lin Shaye που υποδύεται την ειδικό γύρω από τα φαινόμενα της παραψυχολογίας ανέλαβε την προώθηση του νέου φιλμ. 

Επίσημη πρεμιέρα: 5 Ιανουαρίου 2018 

Παραγωγή:2018 
Είδος Ταινίας: Τρόμου, Μυστηρίου, Θρίλερ
Σκηνοθέτης: Adam Robitel 
Ηθοποιοί: Josh Stewart, Javier Botet, Lin Shaye 

• Love 1

Εδω μια αλλη εκδοχη του "Σχιζοφρενη δολοφονου με το πριονι"...οταν ηταν νεος κ την κοπανησε απο την ψυχιατρικη κλινικη!

..κ αυτο μονο για τους φανατικους πλεον!

Ειδα το ΙΤ χτες στο σινεμα. 
Την απολαυσα, οι φιλοι μου οχι. 
Γιατι δεν καταλαβαν οτι προκειται για ενα Monster movie παλιας κοπης, και οχι θριλερ.
Κριμα για αυτους, εγω το καταχαρηκα.

• Love 1

Έχοντας δει το Oldboy (το πρωτότυπο του 2003, όχι το αμερικάνικο remake), αποφάσισα να δω και τα υπόλοιπα δύο της τριλογίας του Κορεάτη σκηνοθέτη Chan-wook Park. Eίδα πρόσφατα το πρώτο, το Sympathy for Mr Vengeance, κι απομένει το τρίτο μέρος, το Lady Vengeance. Αυτοτελείς και ανεξάρτητες ταινίες είναι, μπορεί κανείς να τις δει με όποια σειρά θέλει, κι έχουν να κάνουν  με εκδίκηση, πόνο, λύτρωση και τα σχετικά. Είναι "θρίλλερ" με την έννοια του μυστηρίου και της αγωνίας, αλλά μπορούν να χαρακτηριστούν και action\drama\mystery. Δεν ξέρω αν σε αυτό το τόπικ ποστάρουμε και τέτοιες ταινίες ή μόνο τρόμου, αλλά αξίζουν, αν και έχουν σκληρές εικόνες και περιγράφουν ζόρικες καταστάσεις. 

Επίσης πρόσφατα είδα άλλα δύο thriller\mystery που μου άρεσαν. Το πρώτο είναι το Get out (2017, "Τρεξε" ο ελληνικός τίτλος), όπου ένας μαύρος με την λευκή φιλενάδα του πάνε να περάσουν ένα ΣΚ στο εξοχικό των γονιών της, να γνωριστούν κλπ, κι εκεί τα πράγματα σαν να δείχνουν λίγο περίεργα. Επίσης, το εξαιρετικό Contratiempo (2016, The Invisible Guest, Αόρατος επισκέπτης, στα ελληνικά), ισπανική παραγωγή, όπου ένας επιτυχημένος επιχειρηματίας μαζί με την βοηθό του δικηγόρου του, εξειδικευμένη στην προετοιμασία μαρτύρων για δίκες, έχουν μόνο λίγο χρόνο για να προετοιμάσουν την υπεράσπιση του κατηγορουμένου, κι αρχίζουν να ξετυλίγουν με λεπτομέρεια όλη την ιστορία. Ωραία, έξυπνη πλοκή και φινάλε. 

Σόρι αν έχουν ήδη αναφερθεί οι ταινίες, αλλά δεν έκανα τον κόπο να δω όλες τις σελίδες πίσω :grin: 

Edited by toninio
  • Like 2

@toninio καλως ηρθες στο club:D

Εκτος απο θριλερ τρόμου ποστάρουμε κ οτιδηποτε εχει να κανει με θριλερ(εγκλήματος μυστηρίου κλπ)... Ωραιες οι ταινιες που λες(το ισπανικό κ το Get out)... πιο πισω εχουμε ποστάρει ενδιαφέροντα εργακια... τσέκαρε τα καποια στιγμη! 

• Thanks 1

Eυχαριστώ Άκη! Ναι, ωραίο τόπικ, για να παίρνουμε ιδέες για ταινίες, γιατί μία καλή ταινία θέλει ψάξιμο, με τόσες που υπάρχουν. 

Ειδικά το Contratiempo μου άρεσε ιδιαίτερα, είναι πολύ έξυπνο. Θα ρίξω, εννοείται, ματιά στις πίσω σελίδες. Είμαι φαν των ταινών μυστηρίου, σασπένς κλπ, με καλό σενάριο, κι όχι τόσο τρόμου, αλλά οκ, τα πάντα βλέπω. Αν είναι καλη η ταινία, ό,τι είδος και να είναι, αξίζει.......

• Like 1

2 hours ago, toninio said:

Eυχαριστώ Άκη! Ναι, ωραίο τόπικ, για να παίρνουμε ιδέες για ταινίες, γιατί μία καλή ταινία θέλει ψάξιμο, με τόσες που υπάρχουν. 

Ειδικά το Contratiempo μου άρεσε ιδιαίτερα, είναι πολύ έξυπνο. Θα ρίξω, εννοείται, ματιά στις πίσω σελίδες. Είμαι φαν των ταινών μυστηρίου, σασπένς κλπ, με καλό σενάριο, κι όχι τόσο τρόμου, αλλά οκ, τα πάντα βλέπω. Αν είναι καλη η ταινία, ό,τι είδος και να είναι, αξίζει.......

Ρε τονινιο μα ποσο ταιριαζουμε;
Οι δυο ταινιες που ειδα προσφατα και μου μειναν ειναι το Get Out και το Contratiempo.
Ειναι δυνατον;

• Like 1

Μα ειναι ταινιάρες και οι 2. Ειδικά το get out ειναι απο τα καλυτερα θρίλερ των τελευταίων ετών για μενα. 

Αντώνη αν δεν έχεις δει, δες και το ¨el cuerpo”. Ειναι η προηγούμενη ταινία του τύπου απο το contrantiempo. Επίσης διαμαντάκι. 

Το it τ ειδα κι εγώ κινηματογράφο. Μου αρεσε. Απο την παρέα εγώ κι ένα φιλαράκι μας αρεσε. Οι άλλοι τη θεωρήσαμε κωμωδία. Παντως η πρώτη του 90 είχε πολύ καλύτερη ατμόσφαιρα και πιο δεμένο σενάριο. 

• Like 2
  • Haha 1

Το it τοσο το πρωτο τοτε οσο κ αυτο πρωτιστος το βλεπεις σαν μια κωμωδια τρομου..ή κ σαν σκοτεινο παραμυθι θα ελεγα!

Φλοκιμαν τονινιο..."ποσο ταιριαζετε ε" ....ν αρχισετε να κανετε παρεα!:icon_cool::hehe:

• Like 1

Ωραίος Floki! Πάντως, καμιά φορά δεν είναι σύμπτωση, δηλ. αυτό που λέει ο Broxo, είναι πολυ καλές ταινίες και οι 2, οπότε σου μένουν. Αλλά παίζει και να είναι κοντά τα γούστα μας. 

Βroxopios θα ψάξω οπωσδήποτε και το El Cuerpo, και νομίζω κάπου το έχω ακούσει ξανά, κι αφού είναι του ίδιου, παίζει δυνατά. 

Άκη, έλα κι εσύ στην παρέα, κερνάω καφέ! :hehe: Αλλά μάλλον είμαστε όλοι μακριά, οπότε δύσκολο :)

Edited by toninio
  • Like 1

τι ειναι αυτα που βλεπεται ρε παιδια φοβουμαι :D,να προσεχεται να μην σας τρομαξει η σκιας σας κανενα βραδυ :pp

images?q=tbn:ANd9GcThs30Q1YiCFwLncIj46hj

Edited by stratakos
  • Haha 2

1 hour ago, toninio said:

Ωραίος Floki! Πάντως, καμιά φορά δεν είναι σύμπτωση, δηλ. αυτό που λέει ο Broxo, είναι πολυ καλές ταινίες και οι 2, οπότε σου μένουν. Αλλά παίζει και να είναι κοντά τα γούστα μας. 

Βroxopios θα ψάξω οπωσδήποτε και το El Cuerpo, και νομίζω κάπου το έχω ακούσει ξανά, κι αφού είναι του ίδιου, παίζει δυνατά. 

Άκη, έλα κι εσύ στην παρέα, κερνάω καφέ! :hehe: Αλλά μάλλον είμαστε όλοι μακριά, οπότε δύσκολο :)

Ετσι το λεμε τωρα ε?-κλασικα:D

Ελα να κανουμε λιγο πλακα!

κριμα που σαι μακρυα...τι Χανια τι Ibiza-καλοκαιρι!!!

ναι δες κ το "el cuerpo"(λιιιιγο κατωτερο απο "contrantienpo" αλλα ειχα την "τυχη" να δω πρωτα αυτο κ μετα το "contratiempo"-που μ αφησε λαλακα!!)εχει κ ενα αλλο καλουτσικο ισπανικο-δε θυμαμαι τιτλο κ βαριεμαι να ψαχνω πιο πισω-λεω αυτο που κλειδωνεται στο δωματιο η αλλη-ας σου πουν τα παιδια μια που εκεινοι το προτειναν!

@stratakosπεριμενουμε αντικειμενικη γνωμη "οτι σου αρεσαν τα εργα μας" αλλιως "ξερεις"!:cop:

Edited by Akis_Varg
  • Haha 2

Xαχα, ε ναι, ξέρεις, για να αποφύγω το κέρασμα! :pp Εννοείται αν ήμασταν κοντά, θα κάναμε παρέα, και κεράσματα και από όλα. (Y) Ναι, καλά είναι εδώ το καλοκαίρι, αυτό είναι αλήθεια, κι είμαστε τυχεροί.  Το έχω ήδη στα υπόψη το Εl Cuerpo, και θα το δω προσεχώς. 

Το καλό με τις ταινίες είναι ότι είναι ανεξάντλητες και πάντα μπορείς να βρεις κάτι που να αξίζει.....

• Like 1

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το el Cuerpo. Ίσως επειδή το ειδα πρώτο (αν και στον Άκη δεν έπαιξε ρόλο). Και ίσως επειδή κατάλαβα τι έπαιζε σχετικά νωρίς στο contratiempo (δε συμβαίνει συχνά). Όπως και να χει δυο διαμαντάκια απο Ισπανία μεριά.

• Like 2

Καλα στο contrantiempo χαμπάρι  :D,,,,αντιθέτως στο πτώμα πηγε λιγο το μυαλο μου.. "βρε λες ********"? Σκεφτηκα! αλλα ναι διαμαντάκια, την γλωσσα δεν ανέχομαι λιγο αλλα οκ.. Μικρο το κακο! 

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

3 hours ago, Akis_Varg said:

Καλα στο contrantiempo χαμπάρι- :D,,,,αντιθέτως στο πτώμα πηγε λιγο το μυαλο μου.. "βρε λες ********"? Σκεφτηκα! αλλα ναι διαμαντάκια, την γλωσσα δεν ανέχομαι λιγο αλλα οκ.. Μικρο το κακο! 

Βάλε σποιλερρρρ

Edited by Akis_Varg
  • Like 3

22 hours ago, Akis_Varg said:

περιμενουμε αντικειμενικη γνωμη "οτι σου αρεσαν τα εργα μας" αλλιως "ξερεις"!:cop:

αντικειμενικη γνωμη δεν μπορω να εκφερω γιατι γενικα δεν βλεπω ταινιες πλεον,το μενου ψυχαγωγιας μου :D εχει μονο σειρες,απλως ειδα λιγο το τοπικ και εταραχθη :D,και ειπα να πω μια  χιουμοριστικη :lol: εξυπναδα.

• Like 1
  • Haha 1

16 hours ago, broxopios said:

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το el Cuerpo. Ίσως επειδή το ειδα πρώτο (αν και στον Άκη δεν έπαιξε ρόλο). Και ίσως επειδή κατάλαβα τι έπαιζε σχετικά νωρίς στο contratiempo (δε συμβαίνει συχνά). Όπως και να χει δυο διαμαντάκια απο Ισπανία μεριά.

Στο Contratiempo δεν πήγε καν το μυαλό μου.... 

...σε αυτό που είδαμε στο τέλος. Το ίδιο το έργο σε βάζει να σκεφτείς διάφορα σενάρια βεβαια, αλλά σίγουρα δεν φαντάστηκα τί είχαν σκαρώσει οι γονείς.

Σύντομα βλέπω και το El Cuerpo για εντυπώσεις. 

Πρόσφατα είδα και το The Machinist ('Αγρυπνος), με τον Christian Bale, που είχε μείνει πετσί και κόκκαλο για τις ανάγκες της ταινίας. Aυτό είναι περισσότερο ψυχολογικό θρίλλερ ας το πούμε, αλλά το θυμήθηκα και το αναφέρω. Πολύ καλό και αυτό.....

Edited by toninio
  • Like 2

Καλα τωρα το ειδες το "the Machinist"?:martillazo7bl:εργαρα ναι...κ ο Christian Bale εχασε πραγματικα κιλα κ δεν ηταν εφε(παραξενο)...ωραιο ομως!(psycho ο τυπος):hehe:

Μόλις είδα ένα πολυ ωραίο θρίλερ-western. Λέγεται Brimstone. Πολύ ωραία ατμόσφαιρα, σκοτεινό, αργό, με ενδιαφέρον στο πως εξελίσσεται. Ειναι 2,5 ώρες, αλλά δε με κούρασε καθόλου. 

• Like 1