Jump to content

Recommended Posts

Ο "χαρυ ποτερ" γινεται νεοναζι σε ρολο μυστικου πρακτορα του FBI!

Βασισμενο σε αληθινα γεγονοτα απο τα αρχεια του FBI τα οποια καταγραφηκαν απο τον πρακτορα Michael German

φυσικα κ δεν ειναι τρομου αλλα ανηκει στην ευρυτερη κατηγορια Θριλερ,η συγκριση με το  "American History" ειναι αναποφευκτη   μονο που εδω ο πρωταγωνιστης δεν ασπαζεται την συγκεκριμενη ιδεολογια κ τα "πιστευω" της!

220px-Imperium_(2016_film).pngj

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και θα το δω σίγουρα.

Δεν μπορώ όμως να το συγκρίνω με το X γιατί εκείνο είναι έπος.

• Like 1

οχι βεβαια,δεν το συζηταμε για το Χ...απλα το "σκηνικο" ειναι αυτο που θυμιζει...και φυσικα ειναι ενδιαφερων το θεμα..αν σκεφτει κανεις οτι βασιζεται σε αληθινη ιστορια-οχι τοσο επειδη το λεει πανω (κ για να "πουλησει" ισως) οσο το οτι αυτα υπαρχουν κ συμβαινουν!

• Like 1

Είδα επιτέλους το Conjuring 2.

Πολύ καλό εργάκι με ωραία υπόθεση.

Το περίμενα πιο μούφα και έτσι με εξέπληξε ευχάριστα!

• Like 1

μια απο τα ιδια ..διοτι οπως ειχα πει με το 1 δεν τρελαθηκα!

"τρομαξες" καθολου ρε?:hehe:

• Like 1

Μόλις είδα κι εγώ το conjuring 2. Ok δεν τρελάθηκα. Συμπαθητικό στορι, αλλα με έχουν κουράσει τα θρίλερ με τα ίδια κλισέ. Τα πνεύματα να παίζουν στην αρχή, λίγο με κλείσιμο του φως, λίγο με ήχους, με κρυφτό και στο τέλος πουτ@ν@ όλα. Χίλιες φορές τα dead snow που ειδα πρόσφατα. 

Καλα οταν δεις τετοια εργα ξερεις τι θα συναντησεις..αναμενομενα...απλα το θεμα ειναι να ειναι καλο για το ειδος του...φυσικα θα συμφωνησω οτι κουραζει συνεχεια το ιδιο!συντομα θα βγει στις αιθουσες το Anabelle 2..με την κουκλα κλπ....πφφφ!

• Like 1

Προσωπικα περιμενω πως και πως και το Anabelle. Γενικα ειμαι fan των εργων αυτης της ομαδας (Insidious, Conjuring και Anabelle).

Παραυτα εχει κουρασει οντως το θεμα παιδακια, δαιμονια, παλιο σπιτι. Κουρασε!

Είδα και ενα αλλο προσφατα , The Babadook.. ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ!

• Like 1

καλα που μας το ειπες(για το Babadook)  γιατι το ειχα στα προσεχως-τοσο καιρο δεν το ειδα γιατι οι γνωμες διιστανται κ ελεγα να το δω οταν δεν βρω κατι αλλο καλο παρομοιο...(και το τρευλερ καλα το ξεκιναει αλλα μετα ψιλοχαλια)-καλυτερα να δω καμια περιπετεια/θριλερ!:D

Edited by Akis_Varg

Κοίτα αυτά είναι υποκειμενικά, αυτό που σε εμένα είναι μάπα για σένα μπορεί να είναι σούπερ και τούμπαλιν...

Με ξενέρωσε γιατί εγώ έβαλα τρόμου, και αυτό πιο πολύ με δράμα μου έκανε.. ελάχιστα τρόμαξα..  κακογυρισμένο με πολύ αργή εξέλιξη και τέρμα ηλίθιο τέλος (για τα δικά μου γούστα).

Τεσπα αν το δεις εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε....

Σήμερα βγήκε το 1ο επεισόδιο της σειράς The Exorcist ! 👿👿👿👿👿

ναι αυτο για το οτι καταληγει δραμα στο τελος το ακουσα αρκετα!οκ, θα δουμε!

ωχ σειρες?δεν εχω χρονο,θα περιμενω λιγα επεισοδια μαζι!!γραψε εδω 'η στο αλλο τοπικ γνωμη!

Είδα ένα συμπαθητικό θριλερακι πριν λίγο. 

Hush

http://www.imdb.com/title/tt5022702/

Η υπόθεση ειναι η εξής. Μια κωφή συγγραφέας μένει σε ένα απομονωμένο μέρος (τι προτοτυπο!) για να γράψει το επόμενο βιβλίο της. Εκεί έρχεται ένας δολοφόνος και ξεκινάει το κρυφτοκυνηγητό. 

Πέρασε η ώρα ευχάριστα.

• Like 1

40 minutes ago, broxopios said:

Είδα ένα συμπαθητικό θριλερακι πριν λίγο. 

Hush

http://www.imdb.com/title/tt5022702/

Η υπόθεση ειναι η εξής. Μια κωφή συγγραφέας μένει σε ένα απομονωμένο μέρος (τι προτοτυπο!) για να γράψει το επόμενο βιβλίο της. Εκεί έρχεται ένας δολοφόνος και ξεκινάει το κρυφτοκυνηγητό. 

Πέρασε η ώρα ευχάριστα.

Να υποθεσω οτι το ειδες με την γυναικα ετσι?:)ειναι καλη φαση τετοια εργα!απλα πες λιγο ειχε την γνωστη αγωνια κ τα σχετικα-σκηνοθεσια ατμοσφαιρα κλπ?

53 minutes ago, Akis_Varg said:

Να υποθεσω οτι το ειδες με την γυναικα ετσι?:)ειναι καλη φαση τετοια εργα!απλα πες λιγο ειχε την γνωστη αγωνια κ τα σχετικα-σκηνοθεσια ατμοσφαιρα κλπ?

Ναι με τα της συζύγου. 

Αγωνία είχε. Και το έκανε ενδιαφέρον ότι το "θύμα" ήταν Κωφό. Σκηνοθεσία οκ. Όχι κάτι το ιδιαίτερο. 

Οκ θενξ!! ..θα το δουμε κ μεις με την πρωτη ευκαιρια!

Και μια που μιλαμε για "οικονειακα"  θριλερ:p να σου προτεινω-τωρα που μου ηρθε στο μυαλο-αν τυχον δε το εχεις δει το the stepfather(ο πατριος)!

Αγωνια κ περναει ευχαριστα το βραδυ!

http://www.imdb.com/title/tt0814335/

Edited by Akis_Varg

Λοιπόν χθες βράδυ είδα ένα πάρα πολύ καλό θριλεράκι. To "The Wailing". Κορεάτικο και σύμφωνα με το imdb είναι drama, fantasy, horor. Φοβερή ατμόσφαιρα και ωραία υπόθεση και πλοκή.

Το στόρι εν συντομία... σε ένα μικρό χωριό αρχίζουν κάποιοι άνθρωποι και αρρωσταίνουν από κάτι ανεξήγητο και αρχίζουν και συμπεριφέρονται παράλογα. Ο αστυφύλακας (πρωταγωνιστής) προσπαθεί να καταλάβει τι συμβαίνει με απώτερο στόχο να σώσει την κόρη του. 

Το έχουν οι άτιμοι με τέτοια θριλεράκια. 

http://www.imdb.com/title/tt5215952/?ref_=fn_al_tt_3

Γενικα μεταφυσικα θριλερ δε με πειθουν/ψηνουν πλεον.
Βασισμένα στην πολυ φτηνη τεχνικη του jumpscare, τιγκα στα κλισε. 
Προτιμω ταινιες με μυστηριο και ρεαλισμο, εγκληματος, κτλ.
Να με καθηλώσει το σενάριο και η ατμοσφαιρα οχι τα εφφε του φαντασματος και τα jumpscare.
Καμμια τετοια εχετε να μου προτεινετε;

• Like 1

13 minutes ago, flokiman said:

Να με καθηλώσει το σενάριο και η ατμοσφαιρα οχι τα εφφε του φαντασματος και τα jumpscare.

Συμφωνώ. Ούτε εμένα. Αυτή δεν είναι τέτοιου στυλ. 

Έχει μυστήριο και ωραία πλοκή. 

Αλλες ταινίες θρίλερ που μου άρεσαν χωρίς κλισέ: it follows, the witch. 

Επίσης από τους δημιουργούς του it follows μου άρεσε πολύ το "the guest". Δεν ειναι θρίλερ αλλά ωραίο ταινιάκι. 

• Like 2

καλα χορτασα κ γω με τα κλισε..βεβαια ειμαι λατρης της ατμοσφαιρας αλλα οχι της φτηνειας!

εγληματος μυστηριου αγωνιας μου αρεσουν κ μενα!

φλοκι θα σου προτεινω αυριο μεθαυριο στο στυλ σου-μηπως σου ξεφυγε κανενα!

9 hours ago, flokiman said:

Δες το El Cuerpo (νομίζω το πτώμα στα ελληνικά), ισπανικό.

Μου το είχε προτείνει ο Χιονοποιός και νομίζω είναι αυτό που περιγράφεις.

1 hour ago, Buddha said:

Δες το El Cuerpo (νομίζω το πτώμα στα ελληνικά), ισπανικό.

Μου το είχε προτείνει ο Χιονοποιός και νομίζω είναι αυτό που περιγράφεις.

Το χω δει, και ηταν οντως καλο. Νομιζω ειναι στις ταινιες που προτεινω σε ενα παλιοτερο post.
Θενκιου παντως.

Επίσης φοβερό θριλεράκι (πάλι Κορεάτικο) με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και εξέλιξη, είναι το Memories of Murder. Το είχα ξαναπροτείνει, αλλά μιας και ψάχνει ο Στέφανος τώρα ταινία, είναι επίκαιρο. 

http://www.imdb.com/title/tt0353969/?ref_=nv_sr_1

• Like 1

φρεσκο πραμα!αρκετα καλο με μπολικη αγωνια αλλα χανει αρκετα διοτι ειναι πολυ σκoτεινο..ανοιξτε λιγο την φωτεινοτητα οπωσδηποτε!αξιζει να το δειτε ομως-ειναι απο αυτα τα θριλερ που τα βλεπεις με την γυναικα(και οχι μονο)-δειτε το αλλα σας προειδοποιησα(για την σκοτεινη σκηνοθεσια)!:hehe:

http://www.imdb.com/title/tt4160708/

Πρεμιέρα (US): 26/08/16 Χώρα παραγωγής: USA

Υπόθεση: Τρεις νεαροί διασκεδάζουν με το να εισβάλουν στα γειτονικά τους σπίτια, μια κι ο Άλεξ έχει κλέψει από τον πατέρα του, υπάλληλο στην εταιρία σεκιούριτι της περιοχής, τους κωδικούς των συναγερμών. Τα κλοπιμαία πωλούνται από τον Μόνι σε εξευτελιστική τιμή, αλλά ο τρίτος της παρέας, η Ρόκι, έχει κουραστεί να παίρνει μεγάλα ρίσκα για χαρτζιλίκι. Έτσι, όταν μαθαίνουν ότι σε ένα σπίτι υπάρχει γερό ρευστό, ετοιμάζονται για τη μεγάλη δουλειά. Αφού πληροφορόνται ότι τα διπλανά σπίτια θα είναι άδεια, και ότι ο στόχος τους είναι ένας βετεράνος του στρατού που έχασε τα πάντα στον πόλεμο, μοιάζει για μια εύκολη δουλειά. Αλλά ο βετεράνος, παρότι και τυφλός, αποδεικνύεται δύσκολος στόχος, και η εύκολη δουλειά καταλήγει σε ένα φονικό παιχνίδι γάτας-ποντικού.

Edited by Akis_Varg
  • Like 2

Το είχα στα υπόψη αυτό το θρίλερ. Παρασκευή ή Σάββατο θα γίνει κατάσταση.