Jump to content

Recommended Posts

History_of_Horror.png

Eδω μπορουμε να αναφερουμε να προτείνουμε και να συζηταμε για ταινιες τρομου και θριλερ που ειδαμε και μας αρεσαν ή οχι με σκοπο να "βοηθησουμε" και αλλους λατρεις του ειδους καθως και να υπαρχει μια αμεση ενημερωση για επερχομενες ταινιες του ειδους-οσο αυτο ειναι εφικτο.

Καταρχην να διευκρινισουμε κατι...οταν λεμε θριλερ δεν εννοουμε αποκλειστικα τις ταινιες τρομου,θριλερ ειναι η ταινια η οποια χαρακτηριζεται απο εντονες σκηνες περιπετειας εντασης και αγωνιας..ή αλλοιως κινηματογραφικό έργο με έντονο το στοιχείο της αγωνίας  που έχει αμφίρροπη εξέλιξη και η κατάληξή του κρίνεται μέχρι την τελευταία στιγμή, προκαλώντας αισθήματα αγωνίας σε όσους το παρακολουθούν.

υπαρχουν ψυχολογικα θριλερ,θριλερ αγωνιας,μυστηριου και φυσικα τρομου τα οποια και μας ενδιαφερουν κυριως εδω.

φυσικα οτιδηποτε εχει να κανει με θριλερ το αναφερουμε εδω.

Εγω απο την πλευρα μου θα αναφερω σε τακτα διαστηματα ταινιες που ειδα και μου αρεσαν ή οχι,καθως κ επικειμενες  ταινιες που ειτε παιζονται αυτον τον καιρο στις σκοτεινες αιθουσες ειτε τις αναμενουμε... ουτε κριτικος κινηματογραφου ειμαι ουτε θελω να γινω και ουτε τις παιρνω σοβαρα τις κριτικες των ειδικων  διοτι τα γουστα διαφερουν και οι αποψεις ειναι υποκειμενικες και να το πω πιο απλα "περι ορεξεως...!'

Απαγορευεται οποιαδηποτε αναφορα σε  sites και link που αφορουν πιθανη και παρανομη προβολη της ταινιας 

1455141812357954119.png

Edited by Akis_Varg
  • Like 4

ξεκιναω και αναφερω καποια εργα που μου αρεσαν και εχουν μεινει στην μνημη μου με τυχαια σειρα:

orphan(το ορφανο)

texas chainsaw massacre

insidius

the exorcism of emily rose

wrong turn

13 sins

an american haunting(η αφιξη του δαιμονα)

η σιωπη των αμνων(και οι συνεχειες)

the descent(η καθοδος)

hostel

sinister1

αυτα μου ερχονται τωρα στο μυαλο.

Αα και μολις θυμηθηκα ενα απο τα αγαπημενα μου..το  "Would you rather?"(θανασιμα παιχνιδια)

μεγαλη απογοητευση:oculus(ο καθρεφτης της κολασεως) περιμενα περισσοτερα!(ψιλοαπατη για μενα με ενα χαζο τελος!)

πριν λιγες μερες ειδα το   sinister 2...μεγαλη μετριοτητα για μενα,βεβαια για να ειμαι δικαιος να πω οτι ειχε καλη ατμοσφαιρα αλλα μονο για τους λατρεις του ειδους και απο αυτην την σκοπια "επρεπε" και ηθελα να το δω αλλα ως εκει..και φυσικα τετοια εργα τα βλεπω αργα την νυχτα και ποτε μερα και υπο πιεση και "εξαναγκασμο

Sinister 2 (2015) Υστερα απο τα τραγικά γεγονότα του «Sinister», μια προστατευτική μητέρα (Shannyn Sossamon) και οι 9χρονοι δίδυμοι γιοί της, βρίσκονται σε ένα εξοχικό σπίτι σημαδεμένοι για θανατο, καθώς το σατανικό πνεύμα του Bughuul, συνεχίζει να εξαπλώνεται με τρομακτική ένταση.

Παραγωγή: 2015 Είδος Ταινίας: Τρόμου Σκηνοθέτης: Ciarán Foy Ηθοποιοί: Shannyn Sossamon, James Ransone, Nicholas King 

Download-film-Sinister-2-2015-subtitle-I

Edited by -it-
  • Like 1

Ωραία λίστα. Θα πρόσθετα και το silent hill (μόνο το πρώτο φυσικά, το δεύτερο είναι κωμωδία :) )

Edited by IGoOwn
  • Like 2

Ωραία λίστα. Θα πρόσθετα και το silent hill (μόνο το πρώτο φυσικά, το δεύτερο είναι κωμωδία :) )

σωστοοοςςςς!ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ κ ειναι απο τα αγαπημενα μου η σειρα των παιχνιδιων-τα πρωτα κυριως φυσικα!

ναι το δυο αστα να πανε-μονο για τους σκληροπυρινικους(δηλ εμας)αλλα μονο το πρωτο μισο περιπου!!

τωρα που το εφερε η κουβεντα για το  silent...ειχα δει πριν 2 χρονια το "Dark Floors"..δεν ειναι κατι το τρομερο αλλα ειναι λες κ ειναι κανενα χαμενο επεισοδιο του sh!το ειχα ονομασει τοτε s.h.-dark floors..στο προτεινω,αν κ τα τερατα λιγο αστεια αλλα η ατμοσφαιρα κ το σεναριο μοιαζουν πολυ!(για να μην πω "κλεβει" στοιχεια απο τα παιχνιδια)

Dark-Floors-2008.jpgk

Ο πατέρας ενός αυτιστικού κοριτσιού που βρίσκεται στο νοσοκομείο αποφασίζει να τη βγάλει απο το νοσοκομείο χωρίς την έγκριση των γιατρών. Μια βλάβη όμως του ασανσέρ δεν θα επιτρέψει τη φυγή τους, καθώς παγιδεύονται εκεί μαζί με άλλους και..

Edited by -it-
  • Like 1

Θα το τσεκάρω και γω μια που είμαι φαν!

Προχτες συγκεκριμενα εκανα το λαθος να δω το "Knock Knock" με τον κιανου ριβς
Δεν θα αναφερθω στην αθλια ερμηνεια του η οποια μπορει και να ηταν ετσι λογω σεναριου αν και θα επρεπε να παιξει αλλος ηθοποιος αλλα στο οτι η ταινια ειναι μια αστεια-εν μερη-χαζομαρα χωρις νοημα και ουσια και ειναι πολυ εκνευριστικη με την ολη τροπη της.κριμα γιατι ηταν πολυαναμενομενη και ειναι και γνωστου σκηνοθετη.
Απορω ομως για ποιο λογo παντου την εντασουν στην κατηγορια θριλερ τρομου.
Το αναφερω για να μην κανει κανεις το λαθος και την δει ή αν εχει σκοπο ας δει πρωτα τιποτα αλλο καλυτερο που εχει στο μυαλο του παρα αυτη την πατατα!
  • Like 1

εκανα κ γω το λαθος κ την ειδα κ οντως εκνευριστηκα-ηταν αργα,βαριομουν να ψαχνω-την ειχα στον νου κ λεω χτυπα την... τσιμπησα που επαιζε ο ριβς...ΜΑΚΡΥΑΑΑ!

(καλυτερα να εβλεπα το green inferno-του ιδιου σκηνοθετη!

Ωραίο θέμα.

Είμαι φαν των ταινιών τρόμου και των θρίλερ. Έχω δει άπειρες ταινίες αυτού του είδος. Άλλες κορυφαίες, άλλες μέτριες και άλλες απαράδεκτες.

Να αρχίσω με κάποιες παλιές κλασικές ταινίες που λογικά έχετε δει. Αν όχι τότε αξίζει να τις δείτε.

1. In the Mouth of Madness του Carpenter
2. The shining του Stephen King σε σκηνοθεσία Kubrick (και αρκετές ταινίες από βιβλία του Stephen King όπως Misery, Pet Cematery, Christine, It, 1408).
4. Κάποια από Dario Argento όπως: Deep Red, Inferno, Non ho sonno, Opera
5. Επίσης κάποια από το Εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες και Παρασκευή και 13. 

Τώρα σχετικά πιο σύγχρονα.

12. Ringu
15. Oculus

Σταματάω στις 15. Υπάρχουν πάρα πολλές ακόμη, και θα μου έρχονται σιγά σιγά. 
  • Like 1

ωραιος!
σκοπιμα δεν ανεφερα τις παλιοτερες-τις εχω δει ολες αυτες που γραφεις εκτος των opera και non ho sonno!
για την εκτη αισθηση τι να πουμε..κορυφη οταν την ειδαμε τοτε μειναμε μλκς!!!
the others..απο τις καλυτερες!απλα καποιες ταινιες ειναι για μια φορα μονο απο την στιγμη που ξερεις τι συμβαινει!
απο τις πιο συγχρονες δεν εχω δει τα rec και το ringu,επισης ειχε βγει κ το  the  cell2 που δεν το ειδα.στις καλες για μενα ειναι κ το [url="http://www.imdb.com/title/tt0348836/"]Gothika[/url]
θα θυμηθω κ γω καποιες καλες!
Joy Ride1-2!!!και το 3 καμια σχεση αλλα βλεποταν!

edit

τα πρωτα SAW!

Edited by -it-

λοιπον πολυ καλο εργακι ηταν το "I spit in your grave" 1κ2

οσοι δε τα ειδατε να τα δειτε(αυστηρως 18+)

MOV_44e61607_b.jpglMV5BMTc1Nzk3NjM0M15BMl5BanBnXkFtZTgwMjM5u

με μεγαλη χαρα ετρεξα να δω το 3 αλλα απογοητευτηκα οικτρα-οχι οτι δεν ειναι καλη σαν ταινια αλλα επειδη δεν μπορει να σταθει διπλα στα δυο προηγουμενα-και απο θεμα βιας αλλα και απο θεμα ψυχολογιας το κυριοτερο,καλη ταινια αλλα κατωτερη των προηγουμενων-ισως δεν ειχαν ιδεες ισως δεν θελαν να επαναλαβουν κατι ιδιο-δεν ξερω...φυσικα και οσοι ειδατε το 1-2 πρεπει να την δειτε!

TSA_2302781_2015-27-9--00-15-41.jpgl

"Σε συνέχεια από την ταινία του 2010, η Τζένιφερ επιστρέφει δουλεύοντας σε τηλεφωνική γραμμή διαχείρισης κρίσεων, όπου ένας κατα συρροή δολοφόνος την χρησιμοποιεί για να στοχεύει βιαστές. Όμως το σκοτεινo παρελθόν της Τζένιφερ στέλνει την αστυνομια σε αυτή, είναι αυτή όμως η δολοφόνος που ψάχνουνε;"

(το κοριτσακι-sarah butler-ειναι απολαυστικο κ παλι)!μ αρεσουν οι μελαχρινες! :roll:

Μερικές από αυτές δεν τις έχω δει, το Eden Lake μου άρεσε ιδιαίτερα.

Τσεκάρετε και αυτές :

À l'intérieur

Ang-ma-reul bo-at-da

Η πρώτη είναι η καλύτερη που έχω δει με home invasion και η δεύτερη από τα καλύτερα ψυχολογικά θρίλερ (πολύ σκληρή όμως σαν σενάριο, προσοχή :) Οι Κορεάτες δεν έχουν τα ταμπού του holywood )

την δευτερη ολο ελεγα θα την δω(ειναι το I saw the devil) αλλα ολο προεκυπτε μια "αμερικανια" κ ετσι αναβαλλoταν-καποια στιγμη πιστευω...

Σειρα μου λοιπον¨,

καταρχην να πω οτι απο αυτα που ειπατε θεωρω κορυφη τα Exorcism of emily rose,Alien,Rec,The descent,Cell, και Sinister

Silent hill παιχνιδαρα ειδικα το 2 (α ρε konami πως καταντησες) Μου αρεσε και η δευτερη ταινια επειδη ηταν 3D

Στο Dark floors τα αστεια τερατα ειναι οι Lordi!! Για το I spit on your grave εχω να πω οτι ακομα γελαω με τη σκηνη με την κανη!

Προσθετω λοιπον πρωτα μερικα foreign

A tale of two sisters (κορεατικο ανατριχιαστικο οπως τα Silent hill τα παιχνιδια)
I saw the devil και oldboy (ιδιου σκηνοθετη με ιδιο πρωταγωνιστη)
Sleep tight (Ισπανικο)
Haute Tension (Γαλλικο)
και απο USA (οσα δεν ειπατε):
The Conjuring
Cube (κορυφη)
Drag me to hell
The Collection
Devil
The house of the devil (Σατανιλα)
The woman (αρρωστο)
Midnight meat train (Clive Barker και μια που τον θυμηθηκα: Hellraiser Inferno και hellseeker)
The collector
As above so below
Open Grave
Burning Night
Jeepers Creepers
The lords of salem (βασικα ολα οσα εχει κανει ο Rob zombie)

Τελος για οσους γουσταρουν και λιγο κωμωδια (για αλλα hobby)
The tripper
2001 maniacs
Shrooms

• Like 1

το the conjuring καλο αλλα υπερτιμημενο(μιλαω για μενα παντα)

cube..οντως κορυφη..ανοιξε "σχολη"

drug me to hell ..απο τα καλυτερα(λεγαν για 2 αλλα δεν..)

midnight meat train..εμενα μου αρεσε..μικρο διαμαντι...καποιοι το θαψαν("ΝΑ"!)

τα απο κατω απλα περασε ευχαριστα το βραδυ μου!

παντως εχει ορισμενες πολυ καλες απο ιαπωνια κορεα κλπ-ωραια ατμοσφαιρα...στο φιναλε δεν με νοιαζει αν καποιες ταινιες εχουν το οριο της υπερβολης στο μεγιστο...αυτον το σκοπο εχουν οι ταινιες,να σε κανουν να ξεφυγεις απο την πραγματικοτητα-φτανει να περασω καλα εκεινο το διαστημα

τωρα μου ηρθε στο μυαλο αλλη μια αγαπημενη μου-δεν θυμαμαι τιτλο-πρεπει να ειναι του 2006..οπου μια οικογενεια ταξιδευει νυχτα παραμονες χριστουγεννων και χανουν τον δρομο νομιζω-δεν θυμαμαι(θα ψαξω στην "συλογη" μου καποια στιγμη κ θα την βρω)

επισης αποφευγω τις αγγλικες ταινιες-δεν τις αντεχω!!

παντως οι καλυτερες ατακες για μενα κ το μαυρο χιουμορ βρισκεται στα texas massacre

λεω να δω το paranormal activity  το καινουριο και αυτο ΜΟΝΟ αν δεν βρω κατι καλο εκεινη την στιγμη..αξιζει καθολου 'η μαπα σαν το προηγουμενο?καποιες ταινιες περιμενεις αμαν να βγουν οι συνεχειες κ καποιες αναθεματιζεις την ωρα κ την στιγμη.

edit

evil dead...ηπιο τρομακτικη ταινια ελεγε η αφισα!καποιοι νομιζουν οτι αν βαλουν 500κιλα αιμα θα τρομαξουμε,δεν μου αρεσε αν κ οταν βλεπω μια ταινια θελω να μπαινω στο κλιμα κ να την νοιωθω κ οχι με παρεα χαχαχα κ χουχουχου...ειμαι πιο πολυ των ψυχολογικων ατμοσφαικων θριλερ τρομου-που "τρομαζεις" με αυτο που περιμενεις 'η νομιζεις οτι θα συμβει κ την μαυρη "evil"  υποβοσκουσα ατμοσφαιρα!χιλιες φορες κλωνοι του insidius κ του sinister-αν κ χιλιοπαιγμενοι!

Edited by -it-

Πάντως το γαλλικό που λέει ο @[member="Leo21"] δωσ του μια ευκαιρία. Πάρα πολύ καλό θρίλερ. Το είχα ξεχάσει εντελώς. 

Επίσης από τη λίστα σου Leo21 δεν έχω δει τα "As above so below", "Burning Night" & "The lords of salem".

@[member="IGoOwn"] το À l'intérieur επίσης δεν το έχω δει νομίζω. Τι λέει? 

@[member="-it-"] αν θυμηθείς αυτό που λες με τα Χριστούγεννα, ρίχτο. 

Καλή ταινία θρίλερ και μυστηρίου είναι και μία που μου είχε προτείνει ο broxopios ισπανική, El Cuerpo λέγεται (The Body).

Αν δεν την έχετε δει, ρίξτε της μια ματιά είναι δυνατή.

επισης αποφευγω τις αγγλικες ταινιες-δεν τις αντεχω!!

Έλα ρε συ γιατί έτσι ; Έχει αρκετές καλές ταινίες ο αγγλικός κινηματογράφος όπως πχ το Snatch, το Mean Machine κλπ, δεν είναι βέβαια θρίλερ αλλά για τα δικά μου γούστα είναι διασκεδαστικές.

Πάντως το γαλλικό που λέει ο @[member="Leo21"] δωσ του μια ευκαιρία. Πάρα πολύ καλό θρίλερ. Το είχα ξεχάσει εντελώς. 

@[member="-it-"] αν θυμηθείς αυτό που λες με τα Χριστούγεννα, ρίχτο. 

οχι δεν εχω προβλημα με γαλλικο κινηματογραφο οπως κ με γερμανικο σε αντιθεση με τον αγγλικο!!

θα το βρω κ το ποσταρω.

Έλα ρε συ γιατί έτσι ; Έχει αρκετές καλές ταινίες ο αγγλικός κινηματογράφος όπως πχ το Snatch, το Mean Machine κλπ, δεν είναι βέβαια θρίλερ αλλά για τα δικά μου γούστα είναι διασκεδαστικές.

δεν μπορω την προφορα-χαχα-και δευτερο ισως απλα αυτες που ετυχα να βγηκαν μαπα τυχαια-αν κ καλες κριτικες αλλα απο αυτες τοση ωρα προλογος καποιες κ καποιες εντελως "πεζες"..απομιμιση αμερικανικων..κατι λειπει νομιζεις!!

παντως τωρα που εκοψα τα ξενυχτια με το προ-για τους γνωστους λογους που ξερουμε-εχω χρονο για νυχτερινες προβολες..και τωρα που επιασε λιγο κρυο ειναι ιδανικα οποτε θα τσεκαρω αρκετες απο αυτες που λεγαμε δω κ εχασα!!

Edited by -it-

να κατι απο αυστριακο κινηματογραφο που ειδα αυτον τον μηνα...και ενω ειπα μ αρεσε σκεφτομουν οτι κατι ελειπε,μπορουσε να γινει πολυ καλη ταινια,ριξτε μια ματια εδω αν και το τρειλερ υποσχεται πολλα περισσοτερα σε σχεση με την ταινια και περιεργως συμφωνω απολυτα με την κριτικη-φυσικα πρωτα την ειδα κ μετα τα διαβασα αυτα-δεν ειναι κατι αμαν..χαλαρη..στην μεση καπου κουραζει αλλα σε αποζημιωνει το τελος!!

[url="http://www.horrorant.com/2015/09/goodnight-mommy-ich-seh-ich-seh-review.html"]Goodnight Mommy[/url]

να μια σοβαρη μαυρη κωμωδια "θριλερ"-ετσι για αλλα γουστα..την ξαναβλεπα ανετα! :D

MV5BMTY2Mzg0NDE4OV5BMl5BanBnXkFtZTgwMzYyi Cheap Thrills (2013) ΕγκλήματοςΘρίλερΚωμωδία-Ο Κρεγκ είναι ένας οικογενειάρχης που έχει μόλις απολυθεί κι αντιμετωπίζει την απειλή της έξωσης. Θολωμένος, περνά μια βόλτα από το παλιό του στέκι, όπου πετυχαίνει τον Βινς, ένα σχολικό φιλαράκι. Η χαλαρή κουβέντα τους διακόπτεται από ένα πλούσιο ζευγάρι που για κάποιο μυστήριο λόγο επιμένει να τους κεράσει. Το πλουσιοπάροχο κέρασμα ακολουθεί μία σειρά από -αθώα στην αρχή- στοιχήματα, στα οποία οι δύο παλιόφιλοι καλούνται να ανταποκριθούν με έπαθλο αρκετά χρήματα. Καθώς όμως τα ποσά ανεβαίνουν και τα στοιχήματα γίνονται όλο και πιο εξωφρενικά, ο Κρεγκ και ο Βινς καλούνται να μάθουν μέχρι πού είναι διατεθειμένοι να φτάσουν για τα λεφτά. 

—--—---------------------------------------------------------------------------------------------—--------------------------------------------—-----------------------------------------------για μια φορα καλη ειναι-μυστηριου

"After life" Λίαμ Νίσον, Κριστίνα Ρίτσι, Τζάστιν Λονγκ Υπόθεση: Mετά από ένα αποτρόπαιο αυτοκινητικό ατύχημα, η Άννα (Κριστίνα Ρίτσι) συνέρχεται και βλέπει τον υπεύθυνο του γραφείου κηδειών Έλιοτ Ντίκον (Λίαμ Νίσον) να ετοιμάζει το σώμα της για την κηδεία. Όντας μπερδεμένη, τρομοκρατημένη αλλά και σίγουρη πως είναι ακόμα ζωντανή, η Άννα δεν πιστεύει πως έχει πεθάνει, παρόλο που ο Έλιοτ την διαβεβαιώνει πως βρίσκεται σε διαδικασία μετάβασης στη μεταθανάτια ζωή. Σύντομα την πείθει πως έχει το χάρισμα να μιλά με τους νεκρούς και πως είναι ο μοναδικός που μπορεί να την βοηθήσει. Παγιδευμένη μέσα στο σπίτι του Έλιοτ, χωρίς να έχει κανέναν για να στραφεί, η Άννα θα έρθει αντιμέτωπη με τις πιο σκοτεινές της φοβίες και θα δεχθεί το γεγονός του θανάτου της. Όμως ο Πολ (Τζάστιν Λονγκ), το αγόρι της Άννα, είναι πεπεισμένος πως κάτι δεν πάει καλά με τον Έλιοτ και όσο πλησιάζει η μέρα της κηδείας, βρίσκεται ολο και πιο κοντά στην ανατριχιαστική αλήθεια που κρύβεται πίσω από το φαινομενικά αθώο πρόσωπό του.

MV5BMTk0NDUzNTU5NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNDE4

-------------------------------------------—-----------------------------------------------------------------------------—---------------------------------—------------------------------------απο τις αγαπημενες μου"κωμωδιες"..ειναι αληθινη ιστορια-δειτε πρωτα το 1 αν και πολυ  light!

Wolf_Creek_2_poster.jpgoiΟ παρανοϊκός φονιάς της αυστραλέζικης επαρχίας επιστρέφει, αυτή τη φορά με ακόμα πιο άγριες διαθέσεις. Ο λόγος για τον φλύαρο ερημίτη Mick Taylor που γνωρίσαμε πολύ καλά στο πρώτο «Wolf Creek» του 2005. Όπως και στο αρχικό φιλμ, ο εν λόγω σφαγέας επαναλαμβάνει αυτά που μας έδειξε ότι ξέρει να κάνει πολύ καλά: να σφάζει και να βασανίζει τα θύματά του με κτηνώδεις τρόπους απολαμβάνοντας το αποτρόπαιο θέαμα! Μετά από σχετικά μεγάλο διάστημα, ο υποσχόμενος Αυστραλός κινηματογραφιστής Greg Mclean μας προσφέρει το πολυαναμενόμενο sequel της αρχικής επιτυχημένης ταινίας του που είχε αφήσει θετικές εντυπώσεις σε κοινό και κριτικούς, αν και όχι καθολικά. Όπως ήταν αναμενόμενο το «Wolf Creek 2» ακολουθεί τη συνταγή του προκατόχου του με βασική διαφορά την προσθήκηη ακόμη περισσότερου gore και υπερβολικής βίας. Με άλλα λόγια μην αναζητάτε καινοτομίες εδώ αλλά απολαύστε για μία ακόμη φορά μια δοκιμασμένη αλλά γευστική συνταγή που αποτελείται από πλούσιο αιματοκύλισμα, επιβλητική φωτογραφία, κλίμα απόγνωσης και φυσικά έναν προικισμένο φονιά που βγάζει τρέλα αλλά και μπόλικη φλυαρία. :D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@[member="broxopios"] το βρηκα, καλουτσικη... "τετοιου ειδους"(δε μπορω να πω τι κ ποιο) μου αρεσουν!

"Dead End"/στροφη προς την κολαση

IMDb6.7-7.2

Υπόθεση: Εδώ και 20 χρόνια ο Frank Harrington πηγαίνει με την οικογένεια του για να περάσει την παραμονή των Χριστουγέννων στο σπίτι των πεθερικών του. Για πρώτη φορά στα 20 χρόνια αποφασίζει να κάνει μια παράκαμψη και να μην πάει από τον δρόμο τον οποίο γνωρίζει. Και κάπου εκεί στραβώνουν όλα. Η εμφάνιση μιας γυναίκας ντυμένης στα λευκά σπέρνει το θάνατο ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. Ένα μυστηριώδες μαύρο αμάξι εγκλωβίζει έναν έναν τους πρωταγωνιστές μέσα σε αυτό οδηγώντας τους όμως που; Δεν υπάρχουν πινακίδες που να δείχνουν την σωστή κατεύθυνση και η μόνη πινακίδα που εμφανίζεται, δείχνει έναν προορισμό στον οποίο δεν μπορούν να φτάσουν ποτέ.51MA4M5M3YL.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edited by -it-

να κατι απο αυστριακο κινηματογραφο που ειδα αυτον τον μηνα...και ενω ειπα μ αρεσε σκεφτομουν οτι κατι ελειπε,μπορουσε να γινει πολυ καλη ταινια,ριξτε μια ματια εδω αν και το τρειλερ υποσχεται πολλα περισσοτερα σε σχεση με την ταινια και περιεργως συμφωνω απολυτα με την κριτικη-φυσικα πρωτα την ειδα κ μετα τα διαβασα αυτα-δεν ειναι κατι αμαν..χαλαρη..στην μεση καπου κουραζει αλλα σε αποζημιωνει το τελος!!

Goodnight Mommy

Την είδα πριν κανα 2μηνο κι εγώ. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα. 

Από την άλλη το After Life με Liam Neeson ήταν καλούτσικη και πέρασε ευχάριστα η ώρα. 

Το Dead End επίσης το είχα δει πριν χρόνια. Εντάξει έτσι κι έτσι. Λίγο horror μαζί με κωμικές στιγμές.  Βασικά δε είμαι φαν του είδους. Κατά τ' άλλα η ταινία μια χαρά ήταν. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εφόσον δεν αναφέρουμε μόνο horror movies, να πω μια καταπληκτική ταινία κατά τη γνώμη μου. Το memories of murder. Κορεάτικο αστυνομικό θρίλερ μυστηρίου. Αξίζει η προβολή για όσους δεν το έχουν δει. 

Να αναφέρω και μια περίεργη ταινία thriller-horror. Το it Follows. Δεν ξέρω τι με τράβηξε, ίσως η ατμόσφαιρα και η σκηνοθεσία. Πάντως μου άρεσε αρκετά. Έχω μιλήσει και με άτομα που δεν τους άρεσε καθόλου. Προσωπικά τη λάτρεψα. 

Άλλη μια που μου ήρθε στο μυαλό είναι το The Amityville Horror. Μου άρεσε θυμάμαι. Με αρκετά κλισέ βέβαια, αλλά με καλή ατμόσφαιρα αν θυμάμαι καλά. 

Μια ακόμη με θέμα σατανικές κούκλες, είναι το Dead Silence. Επίσης καλούτσικη. 

Αα απλα το  dead end το ξαναειδα πριν λιγο καιρο στο εξοχικο-ειχα να το δω απ οταν βγηκε-το θυμηθηκα κ μου αρεσε!

φυσικα εστιαζουμε στα  horror  αλλα οπως εγραψα πανω η λεξη "θριλερ" περικλειει πολλα ειδη και ΦΥΣΙΚΑ οι "μυστηριου" συγκαταλεγονται αναμεσα σε αυτα! :)

αργοτερα μαλλον θα δω το "green inferno"-εστιαζει στο ψυχολογικο κ στην αγωνια κυριως κ μετα στο splatter(που δεν εχω προβλημα να τα δω αρκει να υπαρχει ενα σωστο σεναριο κ οχι σφαζουμε χωρις λογω προς τερψη του κοινου)σαν να λεμε τσοντα με υποθεση-ειμαι εγκεφαλικος τυπος! :p

το amityville ναι καλο,το itfollows ρε συ ηθελα να το δω αλλα απογοητευτηκα απο τα σχολια κ δεν το ξεκινησα καν εστω-να δω τι παιζει...αφου λες καλουτσικο τοτε θα το ξεκινησω καποια στιγμη(λες κ μιλαμε για παιχνιδι horror!!)

Edited by -it-
  • Like 1

Πάρε και μια πιο εγκεφαλική σε τύπου Seven. Το Resurrection. Μου άρεσε αρκετά. 

Θυμήθηκα και την Αμερικάνικη έκδοση του Rec. Το Quarantine. Απλά το αναφέρω. Δε μου άρεσε. Ειδικά αν έχεις δει το Ισπανικό που είναι κορυφαίο, το Αμερικάνικο είναι μια μετριότητα. 

Επίσης ένα πάρα πολύ ωραίο ψυχολογικό θρίλερ είναι το Identity. Αξίζει με τα χίλια. 

Πω πω, να πως έρχονται σιγά σιγά. Θα κάνουμε ωραία λίστα. 

• Like 1

πωω ρε φιλος που το θυμηθηκες το resurrection?!!! θα το ξαναδω καποια στιγμη σιγουρα!Το quarantine θυμαμαι δε μ αρεσε..σιγα!

το indentity  το μονο που θυμαμαι ειναι το εξωφυλλο,την καμπινα στο δασος με τα χιονια κ οτι το ειχα νοικιασει

ωραια να βγει λιστα να υπαρχει εδω να τσεκαρουμε οταν θελουμε κ να συζηταμε εδω κ να σχολιαζουμε!παω για το εργο τωρα!ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

καλο τελικα το [url="https://www.youtube.com/watch?v=FcpYPu9M3bw"] the green inferno[/url]

μια περιπετεια κλασικη-με νεους (βλ."κ@λοπαιδα")που βρισκουν "μπελαδες"-με προεκτασεις φρικης κ διαφορα κοινωνικοπολιτικα κ οικολογικα μηνυματα-που δεν ασχολιεμαι με αυτα στις ταινιες-κ λιγο χιουμορ-κλασικα οπως συμβαινει στις περισσοτερες ταινιες τρομου(ακομη κ το insidius ειχε)ετσι για να απαλυνει την φρικη καπως!!και ω τι ειρωνια..να πεσουν θυματα απο αυτους που πηγαν να προστατεψουν-ας προσεχε κ η κοπελιτσα να μην εμπαινε στο κινημα για να βρει γκομενο!!

διαβαζα μετα πολλα ελληνικα σαιτ το θαψαν...οχι εκεινο μου μυριζει το αλλο με χαλαει εκεινο επρεπε ετσι...ελεος..μια απλα καλη ταινιουλα του ειδους που περνας ευχαριστα ειναι!γ@μω τους "ειδικους" του κινηματογραφου-!

τωρα που θα λειψω σ\κ στο εξοχικο θα δω κ εκει καποιες απο τις παλιοτερες που εχω

Edited by -it-

@[member="IGoOwn"] το À l'intérieur επίσης δεν το έχω δει νομίζω. Τι λέει? 

δες το αξίζει

και το Frontière(s) προτείνω

Edited by IGoOwn

Να αναφερω το "ψιθυροι στο σκοταδι" με τον αειμνηστο ρομπιν γουλιαμς"night listener"...δεν ειναι μεταφυσικο αλλα θριλερακι μυστηριου..καλο..ετσι στο χαλαρο!