Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Diego-Bremen

Euroleague 2015 - 2016

Recommended Posts

Euroleague 2015 - 2016

 

 

euroleague-basketball-white.png

 

 

  • Αυτό είναι το επίσημο τόπικ για την καινούργια χρονία της μπασκετικής  Ευρωλίγκας!

 

 

Official Page: www.euroleague.net/

Share this post


Link to post

News10.png?noCache=1405422587

 

 

 

 

Άλλοι να τους φοβούνται…

 

  • Ευκολότερη για τον Ολυμπιακό και απλώς βατή για τον Παναθηναϊκό ήταν η κλήρωση για την Ευρωλίγκα της νέας περιόδου. Δείτε τους αντιπάλους των «αιωνίων» και τις μεγάλες επιστροφές.

 

 

143806.jpg
 
 
 
  • Τα πρώτα εμπόδια που θα κληθούν να ξεπεράσουν στο δρόμο με τελικό προορισμό το Final Four του Βερολίνου έμαθαν οι «αιώνιοι» στην κλήρωση που έγινε στη Βαρκελώνη.

 

  • Ο Ολυμπιακός είναι στον δεύτερο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές των Ίβκοβιτς, Αγγέλου, Ντάνστον και (πιθανώς) Περπέρογλου, την εκ νέου ανανεωμένη και μόνιμη αντίπαλό του τα τελευταία χρόνια Λαμποράλ Κούτσα, την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο που προχωρά σε ριζικές αλλαγές σε πάγκο και ρόστερ, τη φιναλίστ της Αδριατικής Λίγκας και πρωταθλήτρια Κροατίας Τσεντεβίτα και την πρωταθλήτρια Γαλλίας Λιμόζ.

 

  • Ο Παναθηναϊκός είναι στον τρίτο όμιλο μαζί με τη δευτεραθλήτρια Ισπανίας Μπαρτσελόνα, τη Λοκομοτίβ Κουμπάν που ανέλαβε πρόσφατα ο Γιώργος Μπαρτζώκας, την παραδοσιακή δύναμη Ζαλγκίρις Κάουνας που θα έχει βοηθό προπονητή τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, την πρωταθλήτρια Τουρκίας Καρσίγιακα και την πρωταθλήτρια Πολωνίας Ζιέλονα Γκόρα.

 

  • Υπενθυμίζεται πως στο Top 16 προκρίνονται οι πρώτοι τέσσερις κάθε ομίλου, ενώ οι δύο τελευταίοι μεταφέρονται στους «32» του Eurocup. Στα προημιτελικά περνούν οι τέσσερις πρώτοι κάθε γκρουπ του Top 16, ενώ η πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου κρίνεται στα play offs σε τρεις νίκες, όπως και πέρσι.

 

 

Αναλυτικά οι όμιλοι:

 

 

Α’ Όμιλος: Ρεάλ Μαδρίτης, Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ, Χίμκι, Ερυθρός Αστέρας, Μπάγερν Μονάχου, Στρασμπούρ.

 

Β’ Όμιλος: Ολυμπιακός, Αναντολού Εφές, Λαμποράλ Κούτσα, Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο, Τσεντεβίτα, Λιμόζ.

 

Γ’ Όμιλος: Μπαρτσελόνα, Παναθηναϊκός, Λοκομοτίβ Κουμπάν, Ζαλγκίρις Κάουνας, Καρσίγιακα, Ζιέλονα Γκόρα.

 

Δ’ Όμιλος: ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Μάλαγα, Μπάμπεργκ, Νταρουσάφακα, Σάσαρι.

 

 

  • Η διοργάνωση θα αρχίσει στα μέσα Οκτωβρίου και το πλήρες πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σύντομα.

 

Πηγή: sport-fm.gr

Share this post


Link to post

×
×
  • Create New...