Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

dimitris_g21

...::::: A.E.K. 2015-2016 :::::...

Recommended Posts

...::::: A.E.K. 2015-2016 :::::...

AEKNew_Logo.png

• Eδώ θα βρείτε και μπορείτε να βάζετε οτιδήποτε σχετικό με την ομάδα της ΑΕΚ της σεζόν 2015 - 2016.
  • Νέα, μεταγραφές, ειδήσεις, αποτελέσματα, videos, όλα εδώ.

image.jpg

https://twitter.com/AEK_FC_OFFICIAL/status/619106280158941184

https://twitter.com/AEK_FC_OFFICIAL/status/618072084095332352

Επίσημη Ιστοσελίδα: aekfc.gr

Social Media

Facebook: AEK FC / ΠΑΕ ΑΕΚ

YouTube: AEKFC

Twitter: AEK F.C @AEK_FC_OFFICIAL

Instagram: aekfc_official

News10.png?noCache=1405422587

Το νέο ξεκίνημα της ΑΕΚ \\

• Με δύο προπονήσεις ξεκίνησε η προετοιμασία της ΑΕΚ για τη σεζόν 2015-16. Η πρώτη προπόνηση έγινε το πρωί στα Σπάτα ενώ το απόγευμα έγινε αγιασμός και ακολούθησε η πρώτη προπόνηση με μπάλα. Απών ήταν ο Ρόναλντ Βάργκας που έχει περισσότερες μέρες άδεια λόγω της συμμετοχής του στο πρόσφατο Κόπα Αμέρικα.

TO-NEO-XEKINIMA-TIS-AEK-DENLARGE.jpg

• Τη διοίκηση εκπροσώπησαν ο πρόεδρος Ευάγγελος Ασλανίδης, ο Εκτελεστικός Διευθυντής Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο Γενικός Διευθυντής της ΠΑΕ Αλέξης Δέδες και η Αναπληρώτρια Γενική Διευθύντρια Αγγελική Αρκάδη. Παρών ήταν και το μέλος του ΔΣ της ΠΑΕ Στέργιος Γαντζούλας.

F_1271900-NORMAL.jpg

• Εν όψει της νέα περιόδου μίλησε στους δημοσιογράφους ο προπονητής της ομάδας της ΑΕΚ  Τραϊανός Δέλλας που τόνισε τα εξής: «Περάσαμε δύο δύσκολα χρόνια αλλά με δουλειά και αγάπη μεταξύ μας καταφέραμε να επιστρέψουμε εκεί που πρέπει. Τα «δύσκολα», όμως, τώρα αρχίζουν. Μας περιμένει πολλή δουλειά. Στόχος μας είναι να δημιουργήσουμε μια ομάδα που θα πρωταγωνιστεί εντός και εκτός Ελλάδας. Μέχρι την αναχώρηση για την προετοιμασία της Πολωνίας ελπίζω να έχουμε τελειώσει και με τις μεταγραφές, ώστε να δουλέψουμε όλοι μαζί και να δέσει η ομάδα».
  • Σε ερώτηση για το τι πρέπει να περιμένει ο κόσμος από την ομάδα, ο προπονητής της ΑΕΚ απάντησε: «Όλα όσα περίμενε από την ΑΕΚ στα χρόνια πριν πέσει κατηγορία: να πρωταγωνιστεί. Οι στόχοι της ΑΕΚ είναι πάντα υψηλοί».

F_1271940-NORMAL.jpg

• Όσο για το τι κρατάει και τι αφήνει η ΑΕΚ από τη διετή εμπειρία της στις χαμηλότερες κατηγορίες, ο Τραϊανός Δέλλας απάντησε: «Αυτό που κρατάμε, είναι το πολύ καλό κλίμα στο οποίο δουλέψαμε και σε αυτό το κλίμα θέλουμε να εντάξουμε και τους νέους παίκτες».

vasil.png

• Σε ερώτηση για το αν θα έρθει κάποιο μεγάλο όνομα στην ομάδα, ο Τραϊανός Δέλλας απάντησε με την ατάκα του απογεύματος: «Μα, υπάρχει μεγαλύτερο από το όνομα… Βασιλαντωνόπουλος;». Και συμπλήρωσε: «Ωραία είναι τα μεγάλα ονόματα, αλλά προέχει το σύνολο. Μακάρι να έρθουν καλοί και μεγάλοι παίκτες, αλλά θα πρέπει να ενταχθούν στο σύνολο»…

Πηγή: aekfc.gr

Tα φιλικά της προετοιμασίας  \\

• Πέντε φιλικά παιχνίδια έχει προγραμματίσει να δώσει η ΑΕΚ στη διάρκεια του βασικού σταδίου της προετοιμασίας της στην Οπαλένιτσα της Πολωνίας από τις 20 Ιουλίου έως τις 6 Αυγούστου και είναι τα εξής:

ta-filika-tis-proetoimasias-denlarge.jpg

•  23 Ιουλίου: Θα αντιμετωπίσει τη Χάποελ Τελ Αβίβ, η οποία τερμάτισε στη 10η θέση του πρωταθλήματος του Ισραήλ
  • 26 Ιουλίου: Θα αντιμετωπίσει τη πρωταθλήτρια Πολωνίας Λεχ Πόζναν
  • 29 Ιουλίου: Θα αντιμετωπίσει τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, η οποία αγωνίστηκε εφέτος στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας του Ισραήλ
  • 2 Αυγούστου: Θα αντιμετωπίσει την Ανόρθωση, η οποία τερμάτισε στην πέμπτη θέση στην κανονική διάρκεια του κυπριακού πρωταθλήματος
  • 5 Αυγούστου: Τρεις μέρες πριν από το φιλικό με τη Σεβίλλη στο ΟΑΚΑ και μία μέρα πριν από την αναχώρησή της από την Πολωνία η ΑΕΚ θα ολοκληρώσει την προετοιμασία της με φιλικό παιχνίδι κόντρα στην πολωνική Μίετζ, ομάδα δεύτερης κατηγορίας του πολωνικού πρωταθλήματος
  • Τα τρία από τα πέντε φιλικά παιχνίδια θα διεξαχθούν στο γήπεδο του Ρεμές, στο προπονητικό κέντρο της ΑΕΚ. Το ματς με τη Λεχ Πόζναν θα διεξαχθεί στο γήπεδο Βρόνκι, ενώ για το παιχνίδι με τη Χάποελ Τελ Αβίβ δεν έχει ακόμα οριστεί η έδρα, που θα είναι ανάμεσα στο προπονητικό κέντρο της ΑΕΚ και στο Βερολίνο στο οποίο προετοιμάζεται η ισραηλινή ομάδα.

Ίντερ-ΑΕΚ στην Ανκόνα!  \\

• Την ιταλική Ιντερ θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ σε διεθνές φιλικό παιχνίδι που θα διεξαχθεί στις 16 Αυγούστου στο Stadio del Conero στην Ανκόνα. Η ώρα έναρξης του αγώνα θα αποφασισθεί από τις δύο ομάδες μέχρι τις 10 Αυγούστου.

inter-aek-stin-ankona-denlarge.jpg?lm=9e

• Πρόκειται για το τρίτο φιλικό παιχνίδι στην ιστορία των δύο ομάδων, που θα συναντηθούν για πρώτη φορά μετά από έντεκα χρόνια και δύο μέρες από το φιλικό στην Πίζα της Ιταλίας στις 14 Αυγούστου 2004, όταν οι «νερατζούρι» είχαν επικρατήσει με 5-1 στο πλαίσιο του τουρνουά Sky Trophy.
  • ΑΕΚ και Ιντερ συναντήθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε φιλική αναμέτρηση στις 3 Νοεμβρίου του 1965 σε πανηγυρικό φιλικό στη Νέα Φιλαδέλφεια μπροστά σε 20.000 οπαδούς, όταν η Ενωση με τον Τρύφωνα Τζανετή στον πάγκο της είχε επικρατήσει με 2-1 της Ιντερ του Xελένιο Χερέρα με τα γκολ του Ανδρέα Σταματιάδη και Κώστα Νικολαΐδη.
  • ΑΕΚ και Ιντερ έχουν βρεθεί αντιμέτωπες και έξι φορές κατά το παρελθόν (1971, 1986, 2002) στο πλαίσιο των διοργανώσεων της UEFA. 

Τζεμπούρ: "Μεγάλη τιμή που μου έδωσαν τα κλειδιά"

• Ο Ραφίκ Τζεμπούρ ήταν καταιγιστικός σε συνέντευξή του στην εφημερίδα της πατρίδας του "Le Buteur": διαβάστε τι δήλωσε για ΑΕΚ, εθνική Αλγερίας, τον πανηγυρισμο με τα όπλα αλλά και το πέρασμά του από τη Νότιγχαμ Φόρεστ.
aek.jpg
  • Ο Ραφίκ Τζεμπούρ δεν μιλάει συχνά δημοσίως. Και συνεντεύξεις δίνει σπανιότατα. Όταν όμως το κάνει, είναι πραγματικός χείμαρρος. Ο επιθετικός της ΑΕΚ μίλησε στην Le Buteur της πατρίδας του για όλα. Κυριολεκτικά. Αναφέρθηκε στην ΑΕΚ, στην εθνική Αλγερίας, στον πανηγυρισμό του με… όπλα, ακόμα και στο πέρασμα του από τη Νότιγχαμ.

Αναλυτικά η συνέντευξη:

• «Η ΑΕΚ είναι μια ομάδα που γνωρίζω και ένας πρόεδρος, φίλος που μου το ζήτησε. Για αυτό δεν θα μπορούσα να αρνηθώ. Τώρα είμαι πολύ χαρούμενος που επέστρεψα στην ΑΕΚ και θα προσπαθήσω να συμβάλω στην επιστροφή της στο προσκήνιο του ελληνικού ποδοσφαίρου. Επέστρεψα στη χώρα που θέλω να μείνω. Μετά την Αλγερία η Ελλάδα είναι η χώρα της καρδιάς μου και μου έχει χαρίσει μεγάλες χαρές. Αγαπάω την Ελλάδα όσο την Αλγερία και είναι όμορφο που με σέβονται εδώ»

- Γιατί ΑΕΚ ενώ σε ήθελαν και άλλες ομάδες;

«Ακούστε, η ΑΕΚ είναι ένας μεγάλος σύλλογος. Δεν είναι εύκολο να βρεις μια ευρωπαϊκή ομάδα που μπορεί να συγκεντρώσει ακόμα και 60.000 άτομα σε παιχνίδι. Ο πρόεδρος που έδωσε τα... κλειδιά και αυτό είναι μεγάλη τιμή για μένα. Θα κάνω τα πάντα για να ανταποκριθώ στην ΑΕΚ»

- Αν σε καλέσουν ξανά στην εθνική;

«Αν με καλέσουν, θα απαντήσω χωρίς να σκεφτώ το παρελθόν. Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν. Θα πρέπει να τιμήσω αυτούς που ενώ μπορούσαν να παίξουν στην εθνική Γαλλίας, επέλεξαν την Αλγερία. Δεν είναι καθόλου υποτιμητικό να παίζεις στην Αλγερία. Το αντίθετο. Έχουμε αποδείξει πως είμαστε από τους γίγαντες της Αφρικής και μπορούμε να ανταγωνιστούμε τις μεγαλύτερες ομάδες στον κόσμο. Δείτε τους παίκτες μας. Παίζουν όλοι σε μεγάλες ομάδες»

- Σκόρερ στην Τουρκία, στην Ελλάδα, στην Κύπρο, στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά όλα αυτά δεν είναι αρκετά για να είσαι στην επιλογή της εθνικής. Πως νιώθεις γι αυτό;

«Ειλικρινά, θεωρώ πως έχω τις δυνατότητες να είμαι στην επιλογή της εθνικής Αλγερίας. Είμαστε όλοι πολεμιστές της Αλγερίας. Καλείσαι, πηγαίνεις, πολεμάς και φεύγεις. Αυτό ισχύει για όλους, είτε είναι γηγενής, είτε ομογενείς. Είναι το ίδιο»

- Παρότι δεν σε κάλεσε ο Χαλίλχοζιτς στην εθνική, εξακολουθείς να τον θέλεις για την εθνική;

«Ακούστε. Αθλητικά και ανθρώπινα πρέπει να του δώσω αξία. Ο Χαλίλχοζιτς ήταν ειλικρινής μαζί μου. Μου είπε πως ήταν δύσκολο γι αυτόν να μου ανακοινώσει πως δεν θα είμαι στην αποστολή για το παγκόσμιο κύπελλο. Αυτό το εξέλαβα ως δείγμα σεβασμού. Ήταν ειλικρινής μαζί μου και το εκτιμώ. Τώρα ξέρω πως υπάρχουν άλλοι στην εθνική, που είναι εναντίον της κλήσης μου»

- Δεν καταλαβαίνουμε πως ένας παίκτης με γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ, μπορεί να μην είναι στις βασικές επιλογές για κλήση στην εθνική

«Ούτε εγώ το καταλαβαίνω. Έβαλα γκολ με Ντόρτμουντ και με Άρσεναλ, αλλά δεν είχα παίξει στο Αφρικανικό κύπελλο. Μετά πώς να μου εξηγήσει κάποιος γιατί παίζουν άλλοι και όχι εγώ. Ξέρω πως κάποιοι πάντα δουλεύουν κάτω από τραπέζι για να εμποδίσουν την επιστροφή μου. Παραμένω αυθεντικός. Η Αλγερία είναι η ζωή μου και ότι ήθελα στη ζωή μου»

- Πως ήταν η παρουσία στο Νότιγχαμ;

«Είναι μια κακή ανάμνηση επειδή ένιωσε πως με πρόδωσαν κάποιοι άνθρωποι. Και με πρόδωσαν λίγο πριν το παγκόσμιο κύπελλο. Δεν έπρεπε να είχα φύγει από την Σίβασπορ. Εξαιτίας της μεταγραφής μου στην Νότιγχαμ, έχασα το παγκόσμιο κύπελλο. Και ο Χαλίλχοζιτς μου το εξήγησε»

- Ήσουν κοντά στην επιστροφή στην Γαλλία, καθώς σε παρακολουθούσαν μεγάλοι σύλλογοι

«Αλήθεια είναι αυτό. Ήμουν κοντά στην επιστροφή, αλλά λυπάμαι που το λέω στην Γαλλία με αντιμετωπίζουν πάντα σαν ξένο. Εξάλλου, είμαι χαρούμενος στην Ελλάδα, όπου με σέβονται πολύ»

- Σ’ ένα πρόσφατο βίντεο στην Κύπρο, σ’ είδαμε να πανηγυρίζεις με ένα καλάσνικοφ…

«Όπως θα πρέπει να γνωρίζετε, στην Ελλάδα με αποκαλούν τρομοκράτη, επειδή όταν σκοράρω πανηγυρίζοντας μιμούμενος ότι ρίχνω με πολυβόλο.  Έτσι στη Κύπρο, κάποιος μου έφερε ένα όπλο. Ήταν μια στιγμή χαράς που ήθελα να μοιραστώ με τον κόσμο»

Πηγή: sport24.gr

Δανεικός ο Μπαρόχα στην ΑΕΚ \\

• Ο Άλεν Μπαρόχα σε δηλώσεις του αποκάλυψε, ότι συμφώνησε με την ΑΕΚ και ότι σύντομα θα βρίσκεται στην Ελλάδα για να υπογράψει το συμβόλαιό του.
venezuela-audio-baroja-vinimos-a-chile-a
  • Ένα tweet απ’τη χώρα του όμως δίνει μία νέα διάσταση στη μεταγραφή καθώς όπως αναφέρει στο Twitter ο δημοσιογράφος, Λουίς Αντόνιο Ράμος, ο γκολκίπερ θα έρθει ως δανεικός στην ΑΕΚ. Στην ανάρτηση που έκανε υποστηρίζει ότι η Ένωση μπορεί να ενεργοποιήσει την οψιόν αγοράς το άλλο καλοκαίρι, εφόσον ο Μπαρόχα ικανοποιήσει τους κιτρινόμαυρους.

https://twitter.com/LuisAnt_18/status/621731500699074560

Πηγή: gazzetta.gr

Τελικός κυπέλλου Ελλάδας {17/5/2016}

Ολυμπιακός [1] - [2] ΑΕΚ

Δείτε ξανά ολόκληρο τον αγώνα!

Ο Αλμέιδα και επίσημα στην ΑΕΚ μέχρι το 2018

ougo-640x347.jpg

Η ΑΕΚ έφερε στην Ελλάδα σήμερα τον Ούγκο Αλμέιδα και το μεσημέρι ανακοίνωσε και επίσημα την απόκτηση του μέχρι το 2018.

Ο 32χρονος Πορτογάλος σέντερ φορ έρχεται για να καλύψει το κενό της Ενωσης στην επίθεση, όπου χρειαζόταν άμεσα παίκτη η ΑΕΚ ενόψει του Europa League και του νέου πρωταθλήματος.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Πορτογάλο ποδοσφαιριστή Ούγκο Αλμέιδα για τα επόμενα δύο χρόνια.

Ο Ούγκο Μιγκέλ Περέιρα ντε Αλμέιδα γεννήθηκε στις 23 Μαϊου 1984 στην πόλη Φιγκουέιρα Ντα Φοζ στην Πορτογαλία. Η επαγγελματική του καριέρα ξεκίνησε από τη Β ομάδα της Πόρτο το 2002 και έγινε βασικός στην πρώτη ομάδα το 2005-06 (35 συμμετοχές και 5 γκολ σε επίσημους αγώνες) αφού πρώτα είχε περάσει από Ουνιάο Λεϊρία και Μποαβίστα ως δανεικός.

Την πενταετία 2006-2011 αγωνίστηκε στη Βέρντερ Βρέμης με 63 γκολ σε 176 επίσημους αγώνες και ακολούθησε μια τετραετία στην Τουρκία με την Μπεσίκτας, όπου έπαιξε σε 109 επίσημα ματς και σκόραρε 47 φορές. Τα τελευταία χρόνια αγωνίστηκε σε Τσεζένα, Ανζί, Κουμπάν και Ανόβερο.

Οι τίτλοι που έχει πανηγυρίσει είναι αυτοί του πρωταθλητή Πορτογαλίας (2004, 2006) του Κυπελλούχου Πορτογαλίας με την Πόρτο (2006) του Κυπελλούχου Γερμανίας με τη Βέρντερ (2009) και του Κυπελλούχου Τουρκίας με την Μπεσίκτας (2011). Με τη Βέρντερ ήταν φιναλίστ του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ το 2009. Συνολικά έχει παίξει σε 68 ματς στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA με 21 γκολ.

Ο νέος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ είναι διεθνής με όλες τις εθνικές ομάδες της Πορτογαλίας. Ήταν μέλος της 23άδας της Εθνικής Πορτογαλίας στα Euro 2008, 2012 και στα Μουντιάλ 2010 και 2014. Έχει συνολικά 27 συμμετοχές με 16 γκολ με την Εθνική Ελπίδων της Πορτογαλίας και 57 συμμετοχές με 19 γκολ με την Εθνική Ανδρών.

Στην καριέρα του έχει συμμετάσχει συνολικά σε 432 επίσημους αγώνες με 145 γκολ».

• Create New...