Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Nebakos94

Βοήθεια Για Αναβάθμιση PC

Recommended Posts

Λοιπόν μάγκες, ξεκινάω δουλειά σε λίγες μέρες οπότε με ένα μέρος από τα λεφτά που θα βγάλω θέλω να κάνω μία αναβάθμιση στο PC μου προκειμένου να παίζει παιχνίδια όπως FIFA, PES, NBA, WWE κλπ

Θέλω να πάρω καινούρια RAM, CPU και κάρτα γραφικών που θα με βγάλουν για τα επόμενα 3-4 χρόνια και το budget υπολογίζω ότι θα είναι γύρω στα 250-300 ευρώ, δεν θα έχω πρόβλημα αν μου κοστίσουν λιγότερα αλλά δεν θέλω να χαλάσω παραπάνω από 300.

Τι έχω τώρα:
RAM: 2GB

CPU: Intel Core 2 Quad Q9300 @ 2.50GHz

Κάρτα Γραφικών: GeForce 9300 GS

Δεν γνωρίζω και πολλά από PC αλλά έψαξα λίγο στο e-shop και βρήκα αυτά:
Ram: 8GB (2Χ4GB)

CPU: CPU INTEL CORE I3-4370 3.80GHZ LGA1150

Κάρτα Γραφικών: Έψαξα για κάρτα γραφικών 4GB αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο

Οπότε σκέφτομαι να βασιστώ στην γνώμη όσων από εσάς γνωρίζουν κάνα δυο παραπάνω πράγματα, πιστεύετε ότι αυτά που βρήκα είναι εντάξει και θα με βγάλουν καλά για τα επόμενα 3-4 χρόνια, μπορώ να βρω εξίσου καλά πράγματα με λιγότερα χρήματα; 

Δεν ξέρω καλά αλλά μήπως πρέπει να σας πω το μοντέλο της motherboard μου για να δούμε αν αυτά που ψάχνουμε είναι συμβατά; Αν ναι, που βρίσκω το μοντέλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση!

Λυπαμαι που θα στην χαλασω αλλα ολο λαθος ειναι! Απο τα 3-4 χρονια με 250 για 3 major πραγματα,τον επεξεργαστη, ενταξει η RAM ok ειναι...οταν παω σπιτι αν δεν εχει απαντησει κανεις που να ξερει καλυτερα απο μενα θα σου πω λεπτομερειες

Καλημέρα.

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Καταρχάς πρέπει να μάθεις το μοντέλο της μητρικής που φοράει πάνω το μηχάνημα για να δεις τι μοντέλο επεξεργαστή μπορείς να βάλεις. Τι socket έχει εν ολίγοις. Για να το κάνεις αυτό σου προτείνω να κατεβάσεις το CPU-Z που θα σου αποκαλύψει όλα όσα θές να ξέρεις για το pc σου (σχεδόν).

Αν υποθέσουμε ότι έχεις socket 1150 και κάνει αυτός ο επεξργαστής που έχεις βάλει, για μένα δεν αξίζει με τίποτα να σκάσεις τόσα λεφτά για τον συγκεκριμένο. Οι i3 είναι ήδη ξεπερασμένοι σε γενικές γραμμές και ειδικά ο συγκεκριμένος είναι 2πύρηνος.

Καλύτερα να βάλεις λίγα παραπάνω και να πάρεις πχ κάτι τέτοιο --> i5 4460, λιγότερα Ghz αλλά 4 πυρήνες.

Να ξέρεις ότι με τα λέφτα που λες ότι διαθέτεις αν κάνεις τις αγορές από κατάστημα δεν νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις αυτό που θέλεις.

Αν τα παραγγείλεις απο εξωτερικό (κομματάκι δύσκολο πλέον), πιθανόν με αυτά τα λεφτά να φτιάξεις ένα αρκετά καλύτερο σύστημα. Ο Hellenes είναι μανούλα σε αυτά, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.

Η μνήμη είναι έυκολη υπόθεση, το λιγότερο που μπορεις να έχεις πλέον για παιχνίδια ειναι 8GB. Τσέκαρε με το CPU-Z τι μνήμες παίρνει η μήτρα που έχεις γιατί αν είναι DDR2 δεν αξίζει να δώσεις λεφτά.

Όσον αφορά για GPU μπορείς να βρείς 4GB με κανένα 100ρικο αλλά DDR3, που και πάλι για μένα δεν αξίζει. Αν πάς για 4GB GDDR5 ξεκινάς από 300€ και ανεβαίνεις.

Αυτή εδώ ίσως είναι μια φθήνη λύση που μπορεί να αξίζει (και πάλι με επιφύλαξη) --> MSI VGA PCI X GT 740 2GB GD5.

Σε αυτό το κομμάτι πρωτού προβείς σε αγορά κάρτας γραφικών, σιγουρέψου ότι το τροφοδοτικό που έχει πάνω το κουτί, σηκώνει τις απαιτήσεις της κάρτας και ταιριάζουν και τα καλώδια. Πολυ σημαντικό. Αν δε την σηκώνει πας και για τροφοδοτικό.

Αυτά από εμένα, ελπίζω κάποιος να ξέρει καλύτερες και φθηνότερες λύσεις και να σε βοηθήσει, ότι άλλο χρειαστείς, ρώτησε.

Για αρχη να πω πως με αυτα τα λεφτα που λες δεν πας πουθενα ουτε καν για φετος ποσο μαλλον για τα επομενα 3-4 χρονια.

Tα παιχνιδια που λες πλην του φιφα παιζουν και αν τα βαλεις σε μια πετρα που την εχεις ενωσει με ρευμα! Αν εσυ λοιπον αυτη τη στιγμη δυσκολευεσαι να τα τρεξεις full extra γραφικα καταλαβαινεις ποσο πολυ εχει εξελιχθει η τεχνολογια πλεον απο οταν οι 2πυρηνε ηταν καινοτομια!

Το σημαντικοτερο που ειπε κ ο buddhas δεν μας ειπες μητρικη και υποθετω και τροφοδοτικο θα εχεις καποιο μικρο και αρα θα σε περιορισει στο τι θα παρεις!

Η μητρικη ειναι εκει που ερχονται και θα δεσουν ολα τα αλλα, αρα αναλογα τι εχεις μπορεις να κινηθεις!

Γενικα ειμαι τις αποψεις να παρεις σιγα σιγα ενα ενα καλα πραγματα παρα πολλα μουφα πραγματα!

Απο ram αφου εισαι ηδη στα 2GB παρε μονο 6 για να φτασεις ενα min 8 που χρειαζονται ολα τα παιχνιδια! Οι ram ειναι το πιο φθηνο που μπορεις να βρεις

Απο καρτα γραφικων η καλυτερη budget καρτα ειναι αυτη νομιζω R7 260X και μετα GTX750 Ti με διαφορα 10 ευρω μεταξυ τους αλλα προσωπικα δεν θα τις προτεινα! Μετα απο 1-2 χρονια δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα μαζι τους και θα πρεπει να τις πεταξεις για να παρεις αλλες....
θα σου προτεινα να δεις αυτο για καρτες γραφικων ξερουν καλυτερα απο ολους και βοηθανε κιολας:

https://www.youtube.com/watch?v=pGCEC68mThY

Απο επεξεργαστη.....κρατα τα λεφτα σου αυτος δεν αξιζει με την καμια τα λεφτα του, γενικα οτι ειναι ι3 ειναι κακιστο σε θεμα λεφτα για αποδοση!

Noμιζω του buddha ειναι πολυ καλος! Ειτε αυτον ειτε τον διαδοχο του θα επαιρνα δηλ εδω

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Απ' ότι φαίνεται τα έκανα όλα λάθος χαχαχα

Για να δω το μοντέλο της μητρικής υπάρχει κάνα πρόγραμμα ή θα πρέπει να ανοίξω την κεντρική μονάδα;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Απ' ότι φαίνεται τα έκανα όλα λάθος χαχαχα

Για να δω το μοντέλο της μητρικής υπάρχει κάνα πρόγραμμα ή θα πρέπει να ανοίξω την κεντρική μονάδα;

Θες να διαβάσεις αυτό που έγραψα παραπάνω ?

Εδώ είναι όλα τα tabs που μου βγάζει το πρόγραμμα

seDynGX.png

775 socket έχει πάνω και είναι αρχαίο.

Γενικώς σε αυτήν την μητρική δε θα χτίσεις καλό μηχάνημα και αν ακόμη πάρεις ότι καλύτερο υπάρχει για αυτή, δεν θα αξίζει τα λεφτά.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που λέει ο Παναγιώτης, καλύτερα να παίρνεις ένα-ένα καλά πράματα, παρά πολλά μούφα.

Βρες μια μητρική πιο καινούρια να παίρνει DDR3 μνήμες, με socket πχ 1150 που έχει αρκετές επιλογές κλπ κλπ.

Απ' ότι καταλαβαίνω το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να τα πάρω όλα καινούρια σωστά;

H mobo που εχεις ειναι τοσο παλια που δεν κυκλοφορει τιποτα για αυτην αυτη τη στιγμη βασικα αρα οτι βρεις μαλλον θα ειναι μεταχειρισμενο ή οτι εχει απομεινει τελος παντων! Ουτε καν οι RAM που διαλεξες δεν θα αξιοποιουνται σωστα με αυτην την μητρικη! Αρα αν θες να αναβαθμισεις πρεπει να αρχισεις απο την αρχη βασικα!

"LGA 775: This socket is ancient. It was used for a wide variety of Intel Pentium 4, Intel Core 2 Duo, Intel Core 2 Quad and other CPUs from 2006 until the release of LGA 1366. These systems will need a serious upgrade because, in addition to the outdated socket, chipsets compatible with LGA 775 mostly used DDR2 RAM, though a few late-model motherboards were DDR3 compatible."

Θα σου προτεινα mobo με socket 1150 υπαρχουν παρα πολλες και γενικα ειναι η πιο δημοφιλης αυτη τη στιγμη, εδω

Καλημερα,

Βαση budjet που διαθετεις τα πραγματα ειναι περιορισμενα γιατι με 300 ευρω να αλλαξεις ολο το συστημα και να ειναι αξιοπρεπες παρα πολυ δυσκολο.

Η περιπτωση σ θυμιζει την δικη μου,ειχα ξεμεινει με εναν παλιο διπυρηνο,μνημες χειροτερες απ τις δικες σ(4χ1gb ddr1) μητρικη παλια δισκοι sata 1

Επειδη κ εγω δεν ηθελα να δωσω πολλα λεφτα πηγα σε κατι πολυ φθηνο amd athlon x4 860K 3,7GHZ μητρικη socket fm2+ gigabyte ga-f2a88xm-hd3 Μνημες 2x4GB gskill 2400mhz cl10

ssd hyper xkingston 120GB sata 3.

Καρτα γραφικων κρατησα την ηδη αλλαγμενη πριν 6 μηνες ati r7 250 1GB gddr5 Και τροφοδοτικο ενα 550 watt που ειχα

Για να μην τα πολυλογω το συστημα αναστηθηκε και πιστευω με μια καρτα γραφικων DX12 ΕΠΙΠΕΔΟΥ R9 380 gtx660 θα παει μια κλαση πανω

Το ολο εγχειρημα κοστισε κοντα στα 300 ευρω

Τωρα στην περιπτωση σ εχεις 2 επιλογες

Το συστημα σου ειναι μεν παλιο αλλα ΤΕΤΡΑΠΥΡΗΝΟ και οι μνημες (πολυ αργες) μεν αλλα DDR2.η καρτα γραφικων ανεπαρκεστατη για games.

Οποτε:

α)κρατας το ηδη υπαρχον περνεις μια καρτα γραφικων καινουργια και ενα δισκο ssd και εισαι κομπλε για καποιο διαστημα.Ισως χρειαστει λιγος υπερχρονισμος για να δωσει και η cpu Κ η ram το κατι τις παραπανω,ειδικα οι μνημες

β)ξηλωνεις τα παντα πλην τροφοδοτικου,δισκων,dvd,case κτλ και κανεις slow built σε βαθος χρονου με την πλατφορμα της Intel socket 1150 και ενα πολυ φθηνο επεξεργαστη για αρχη που μπορει να αλλαχτει αργοτερα με καποιον i5-i7 οταν θα αλλαξουn το socket.Δεν ξερω ομως αν θα φτασουν τα 300E. σε ιντελ mΜητρικη και μνημες ανεμενε κοντα στα 300 ευρω για μνημες μητρικες cpu,οποτε ssd και καρτα γραφικων πανε αργοτερα.

Πες μ ποια επιλογη θες να ακολουθησεις για να προτεινω

Ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες χρόνο για να με βοηθήσεις φίλε, τελικά άργησα να πιάσω δουλειά και αυτή την στιγμή δεν τα έχω τα λεφτά και προτιμώ να μαζέψω για να βγάλω δίπλωμα.

Αν μπορεί κάποιος mod ας το κλειδώσει το τοπικ.

Αν μπορεί κάποιος mod ας το κλειδώσει το τοπικ.

Topic Closed :lock:

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...