Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

broxopios

Συμβατότητα μητρικής με επεξεργαστή

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έστειλα τον υπολογιστή μου για service, εξαιτίας κάποιων παράσιτων που άκουγαν οι συνομιλητές (έληγε και η εγγύηση, οπότε είπα να το εκμεταλλευτώ). Λογικά υπέθεσα ότι είναι πρόβλημα της κάρτας ήχου και κατά συνέπεια της μητρικής.

Πριν λίγο μίλησα με το service και μου είπαν ότι υπάρχει όντως το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου της μητρικής. Σε αυτή την περίπτωση θα μου πιστώσουν το ποσό που αναλογεί.

Το πρόβλημα μου όμως είναι άλλο. Η μητρική είναι στο λινκ στο τέλος του ποστ. Η μητρική λοιπόν είναι socket 1156 και μου είπαν ότι αν αλλάξεις μητρική θα πας σε 1155 και θα πρέπει να αγοράσεις και επεξεργαστή. 

Δηλαδή ο επεξεργαστή που έχω δεν κουμπώνει σε μητρική με 1155? Αν είναι έτσι δεν με συμφέρει καθόλου. 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.522804

Aν και δεν αναφερεις τον επεξεργαστη που εχεις για να σου πουμε απο μονοι μας....εδω ειναι η λιστα με τους συμβατους επεξεργαστες για την μητρικη σου!

Παντως γιατι να αλλαξεις μητρικη? δεν φτιαχνουν την καρτα ηχου αυτοι?!

Καλησπέρα.

Έστειλα τον υπολογιστή μου για service, εξαιτίας κάποιων παράσιτων που άκουγαν οι συνομιλητές

[ . . . ]

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι για τα παράσιτα φταίει το ότι έχεις μόνιμα ανοιχτό το μικρόφωνο στο TeamSpeak.
Πρέπει να το βάλεις να ανοίγει μόνο όταν μιλάς.

Έχω παρατηρήσει ότι τα παράσιτα ξεκινάνε μόνο όταν υπάρχει ησυχία για αρκετή ώρα.
Προφανώς, όταν υπάρχει για αρκετή ώρα ησυχία, αυξάνεται αυτόματα η ένταση και αυτό προκαλεί τα παράσιτα.

Ψάξε όλες τις ρυθμίσεις από το πρόγραμμα της κάρτας ήχου, αλλά και από το TeamSpeak.
Μη βάλεις πουθενά αυτόματη αύξηση έντασης!

Στο google θα βρεις οδηγίες για όλα όσα περιγράφω παραπάνω.

Με πήραν από το service και μου είπαν ότι όντως έχει θέμα η κάρτα ήχου της μητρικής και έχουν μόνο μια σε socket 1156. Την asrock p55 extreme 4. Την δοκίμασαν και δεν εμφανίζει το πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως αν θεωρείται καλή μητρική και αν αξίζει σε σχέση με την asus (που έχει θέμα με τον ήχο βέβαια).

Για πείτε για την μητρική της asrock? Αξίζει? Λίγο που είδα κάποια reviews την έχουν ως καλή, αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός με το θέμα. 

γιατι μου μυριζει εκμεταλλα?

βροχοποιε, παρε μια καρτα ηχου απλη και τελειωνε.

Απενεργοποιησε την onboard απο το BIOS.

Τα παρασιτα μπορει να οφειλονται ακομα και σε προβληματικο/φθαρμενο εσωτερικα καλωδιο του μικροφωνου (ετυχε σε μενα), η να μην κανει καλη επαφη με την υποδοχη.

Οι τεχνικοι απο μαγαζια μην νομιζεις οτι ειναι ειδημονες, ειδικα οι συνοικιακοι, 6/10 (εμπειρα απο 5)  ειναι απατεωνες, που πανε να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.

Υπαρχουν και τσακαλια φυσικα, τιμιοι και σωστοι.

Παραδειγμα 1 το εξης:

Καποια μερα το pc του αδερφου μου εβγαζε στην οθονη κατι ακυρα παρασιτα. Αφου τσεκαρα οθονη/καλωδια, συμπερανα οτι κατα 99% φταιει η καρτα γραφικων.

Επειδη ειναι παλιο σχετικα Pc και χρειαζομουν agp καρτα ειπα να το παω σε ενα τεχνικο συνοικιακο.

Δε του πα τι νομιζω, να δω τι θα μου πει.

Του λεω πριν κανει οτιδηποτε να με παρει τηλ. 

Μου λεει το ιδιο απογευμα, οτι φταιει η καρτα γραφικων οντως,  και οτι agp εχει μια μονο στο μαγαζι.

Τον ρωταω τι καρτα ειναι μου απανταει "Nvidia", του λεω τι μοντελο, μου λεει "καλο, σαν τη δικια σου" Του ξαναλεω να μου πει ακριβως το μοντελο, και μου απανταει εκνευρισμενος "Δε θυμαμαι ρε φιλε, εξαλλου μονο αυτη εχω"

Του λεω ποσο κανει? Μου λεει 30 ευρω. Αντε καλα λεω.

Παω απο το μαγαζι να παρω το Pc και μου κοβει ενα μπιλιετο 60 ευρω. Του λεω γιατι ρε φιλε τοσα?

"Ε φιλε ηταν τιγκα στον ιο το pc, το καθαρισα, εκανα και update το bios, + τα εργατικα, + καρτα"

Συνεχιζει με θρασος και λεει "Τα windows δεν "καθησαν" καλα πανω. Με αλλα 50 ευρω στο κανω φορματ"

Εδω να σημειωσω οτι το Pc το ειχα κανει φορματ την προηγουμενη μερα ακριβως. Επισης η καρτα που μου εβαλε ηταν μια σαπια ATI 9200 128mb (ενω ειχε πει nvidia), ενω ο αδερφος μου ειχε μια αξιοπρεπη για την εποχη της geforce 7800 gtx 512mb.

Παραδειγμα 2

Ετος 2004

Η αδερφη της κοπελας μου, ηθελε να βαλει windows xp ελληνικα στο pc που ειχε αγορασει πριν κανα δυο χρονια.

Ο γκομενος της λοιπον ειχε εναν "κολλητο" ο οποιος δουλευε ως τεχνικος υπολογιστων. Και τον φωναξε σπιτι να κανει φορματ.

Ερχεται ο τυπος λοιπον, παει στο δωματιο, του λεει "θα αργησω , πιειετε τον καφε σας και ερχομαι" 

Τεσπα κανει το φορματα, πινει και εναν καφε και φευγει.

Παει μετα ο γκομενος της αδερφης της δικιας μου να παιξει το Nfs underground, δεν εμπαινε καν. Τι εγινε ρε γαμωτο λεει? Πριν επαιζε σφαιρα.

Ακομα και τα παραθυρα κολλουσαν και ολα.

Παιδια, ο τεχνικος εκλεψε την πολυ καλη καρτα γραφικων για τοτε geforce 4600 ti, και εβαλε μεσα μια καρτα γραφικων 2mb!!! Ουτε καν επιτυχανση 3d δεν ειχε.

Το καταλαβε ο ξαδερφος τους την αλλη μερα βλεπωντας το device manager.

Τον πηραν τηλεφωνο τον "τεχνικο", βριστηκαν, αλλα φυσικα δεν ξαναεμφανιστηκε.

Εδώ όμως τι εκμετάλλευση να πέφτει? Με την έννοια ότι η μητρική έχει ακόμη 1 μηνα περίπου εγγύηση. Μου πιστωνουν 136€ που έκανε η Asus και μου λένε οτι η Asrock κάνει 125€. Δεν πληρώνω κατι, μου μένουν 10€ και έχει εγγύηση 6 μήνες.

Στα eshop το έστειλα Αθήνα πληροφοριακά

Sent from my phone using Tapatalk

Ναι, δεν ειπες οτι αν παρεις τη asrock πρεπει να παρεις και νεο επεξεργαστη?

Οχι. Η asrock είναι socket 1156 και είναι συμβατή με την CPU που εχω. Μάλλον δεν το διευκρίνησα συγνώμη. Επίσης να αναφέρω ότι ο τεχνικός μου πρότεινε 2 λύσεις. Μου είπε ότι έτσι κι αλλιώς δικαιούμαι την πίστωση του ποσού που αγόρασα την μητρική και απο κει και πέρα μπορώ να χρησιμοποιησω τα χρήματα όπως θέλω (με αγορά πχ μητρικής της επιλογής μου) ή να μου βάλουν την asrock που είναι συμβατή. Sent from my phone using Tapatalk

Σήμερα παρέλαβα το κουτί με την νέα μητρική της asrock. Μέχρι στιγμής όλα καλά. 

Καλησπέρα παίδες.Μιας και υπάρχει topic...το ξεθάβω και ρωτάω εδώ.

Έχω αυτήν http://www.msi.com/product/mb/890FXAGD70.html#hero-overview

Mπορώ να βάλω αυτήν την κάρτα https://www.skroutz.gr/s/4392552/Asus-Radeon-R9-290X-4GB-DirectCU-II-OC-90YV05C0-M0NA00.html#reviews

αυτήν την Ram https://www.skroutz.gr/s/300456/Corsair-Vengeance-12GB-DDR3-1600-Kit-3x4GB-PC3-12800-9-9-9-24.html

και αυτόν τον επεξεργαστή https://www.skroutz.gr/s/3857028/AMD-FX-9590-Box.html ;

Το τροφοδοτικό τα ''σηκώνει'' όλα.

Ευχαριστώ Παναγιώτη,έχω μια αμφιβολία για τον επεξεργαστή...socket AM3 είναι η μητρική, ενω ο επεξεργαστής είναι AM3+...κουμπωνει ή θα έχω θέματα; Θα το ψαξω και αλλού, αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα ας μου πει.

Ευχαριστώ Παναγιώτη,έχω μια αμφιβολία για τον επεξεργαστή...socket AM3 είναι η μητρική, ενω ο επεξεργαστής είναι AM3+...κουμπωνει ή θα έχω θέματα; Θα το ψαξω και αλλού, αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα ας μου πει.

Δυστυχώς δεν κάνει παιδιά.

Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι μπορείς να βάλεις έναν cpu AM3 σε μία AM3+ μητρική αλλά όχι το αντίστροφο.

Η διαφορά τους είναι 1pin. Το ΑΜ3+ έχει 942 ενώ το ΑΜ3 941.

Αν ξέρει κάποιος καλύτερα και σίγουρα ας απαντήσει, γιατί όπως είπα εγώ τα βρήκα αυτά κοιτάζοντας στο google, δε τα ξέρω από 1ο χέρι.

Fully support AMD AM3+ mutil-core processors
In addition to upgrading all BIOS on the existing AM3 motherboards supporting AMD AM3+ multi-core processors before shipping to correspond to the upcoming AMD AM3+ processors, MSI has post the BIOS of corresponding motherboards with support for the new AMD AM3+ processors for consumers to upgrade their MSI AM3 motherboards in order to meet their demands for system upgrade and experiencing the powerful performance of the next-generation AMD processors.

Πηγή
http://www.msi.com/product/mb/890FXAGD70.html#hero-overview

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται...

• Create New...