Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

yurgen

Αλλαγή Παρόχου Τηλεφωνίας

Recommended Posts

Καλησπερα σας, Εδω και καιρό είμαι στον ΟΤΕ και έχω Connex, όλα καλά όμως το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η τσουχτερί τιμή του... οπότε θέλω να αλλάξω και να βάλω forthnet καθώς με 35 το μήνα θα έχω ιντερνετ 24, νοβα σταρτ πακ, και κλήσεις για σταθερο και κινητό και δώρο αποκωδικοποιητη, πιάτο, και τον τεχνικό που θα έρθει για την εγκατάσταση. Έχει η είχε κανείς απο εσάς Forthnet για να που πει εάν όλα είναι εντάξει? Εννοω εαν είναι σωστοί απέναντι στον πελάτη.

έχω forthnet 5 χρόνια, δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Φίλε, εγώ είχα βάλει forthnet πέρυσι, για να πληρώνω λιγότερο. Από εξυπηρέτηση στο κατάστημα, γενικώς δεν είναι και η καλύτερη, είναι λίγο χύμα. Το κυριότερο που πρέπει να λάβεις υπόψη (και μιλάω ως παθών) είναι τί γίνεται σε περίπτωση κάποιας βλάβης, όπου πρέπει να παρέμβει τεχνικός. Συγκεκριμένα, κάποια στιγμή είχα πρόβλημα και με το ίντερνετ και με το τηλέφωνο, η forthnet διέγνωσε βραχυκύκλωμα, αλλά επειδή το δίκτυο ανήκει στον Οτε, δεν μπορούσαν να παρέμβουν τεχνικοί της Forthnet, δεν έχουν δικαίωμα (μένω Χανιά Κρήτης, λογικά ισχύει το ίδιο σε όλη την Ελλάδα). Οπότε, η διαδικασία είναι να ειδοποιήσουν τον Οτε, ο οποίος στέλνει τεχνικούς, οι οποίοι κάνουν τον σχετικό έλεγχο, ενημερώνουν την Forthnet, που ενημερώνει εμένα κλπ κλπ. Το πρόβλήμα δεν λύθηκε με τη μία, η διαδικασία αυτή έγινε 2-3 φορές και τράβηξε κανέναν μήνα (ο Οτε προγραμματίζει εξόδους τεχνικών για τα άλλα δίκτυα που συνεργάζεται συγκεκριμένες μέρες μόνο). Η ουσία είναι ότι έμεινα χωρίς ίντερνετ-τηλέφωνο καμία δεκαπενταριά μέρες, και άλλες δεκαπέντε με αργό ίντερνετ και χωρίς τηλέφωνο. 

Δεν έφταιγε η Forthnet για την βλάβη φυσικά, αλλά αν δεν έχεις δικό σου δίκτυο, υπάρχει ταλαιπωρία και καθυστέρηση σε περίπτωση βλάβης. 

Μιλάω καθαρά για κάτι που συνέβη σε μένα. Μπορεί να μην σου συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο ή μπορεί αν η βλάβη μου ήταν πιο απλή, να είχε τελειώσει το θέμα σε 3 μέρες. 

Γενικά, δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω, απλά σε περίπτωση βλάβης, μπορεί να περιμένεις αρκετά.

Από την άλλη, στο τηλέφωνο είναι ευγενικοί και το κέντρο λειτουργεί 24 ώρες και απαντάνε πάντοτε. 

Πάντως, πριν την Forthnet είχα χρόνια Oτε και κάποια στιγμή σε βλάβη πάλι, έστειλαν κατευθείαν τεχνικό,  ο οποίος ανέβηκε στο σπίτι, μέτρησε τη γραμμή μου επί τόπου και γενικά η εξυπηρετηση ήταν άμεση. 

Γενικά, θέλει λίγο ψάξιμο........

Σε αυτο με τον τεχνικο εχεις δικιο... ερχονται αμεσως απο τον ΟΤΕ... Απλα στην Forthnet έχω ακουσει για πολυ κακη εξυπηρετηση, αλλα οκ πες οτι αυτο δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα... το πιο μεγαλο προβλημα για μενα ειναι εαν δω ''περιεργα'' παιχνιδια στο ιντερνετ, και εαν δω ''φουσκωμενο'' λογαριασμο χωρις λογο!

η νοβα σταρτ πακ ειναι τερμα μουφα.

10 ταινιες σε επαναληψη ολη μερα, 1 καναλι με 10 βιντεοκλιπ ολη μερα, και γενικα δεν εχεις τι να δεις.

Ειχαμε στο κψμ στο στρατο (καψιμιτζης ημουν) και πραγματικα δεν την αντεχα.

Ναι αλλά τουλαχιστον θα μου βαλουν  αποκωδικοποιητη τζαμπα ( στο λεω μιας και δεν εχω :hehe: )

....... Απλα στην Forthnet έχω ακουσει για πολυ κακη εξυπηρετηση, αλλα οκ πες οτι αυτο δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα... το πιο μεγαλο προβλημα για μενα ειναι εαν δω ''περιεργα'' παιχνιδια στο ιντερνετ, και εαν δω ''φουσκωμενο'' λογαριασμο χωρις λογο!

Nαι, γενικά από εξυπηρέτηση δεν θα έλεγα ότι είναι και οι καλύτεροι, από διάφορα που έχω δει. Τώρα, στην ταχύτητα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, είτε στο σερφάρισμα είτε στο dowloading. Δεν έκανα μέτρηση, αλλά νομίζω είναι το ίδιο με πριν. Οι λογαριασμοί είναι σταθεροί αν δεν υπερβείς τηλέφωνα κλπ. Μία φορά μόνο ήταν 15 ευρώ παραπάνω, αλλά δεν επαναλήφθηκε. 

Γενικά πιστεύω ότι με Οτε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και αυτό το πληρώνεις με κάποια παραπάνω χρήματα. Τα υπόλοιπα είναι πιο οικονομικά, αλλά μάλλον με κάποιο ρίσκο.

Πριν λίγες μέρες πάντως με πήραν από Wind για μία καλή προσφορά και η πωλήτρια επέμενε ότι η Wind έχει δικές της γραμμές, ανεξάρτητες από του Οτε και μάλιστα έχουν βάλει οπτική ίνα στο βασικό δίκτυο, απλά από το κουτί ώς το σπίτι είναι ο παλιός χαλκός. Ψιλομούφα μου φαίνεται, αλλά δεν το έχω ψάξει. Η προσφορά πάντως ήταν καλή. 

Θα συμφωνήσω με flokiman ότι η Nova δεν πολυαξίζει. Ανάλογα βέβαια και τα γούστα......

Καλησπερα σας, Εδω και καιρό είμαι στον ΟΤΕ και έχω Connex, όλα καλά όμως το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η τσουχτερί τιμή του... οπότε θέλω να αλλάξω και να βάλω forthnet καθώς με 35 το μήνα θα έχω ιντερνετ 24, νοβα σταρτ πακ, και κλήσεις για σταθερο και κινητό και δώρο αποκωδικοποιητη, πιάτο, και τον τεχνικό που θα έρθει για την εγκατάσταση. Έχει η είχε κανείς απο εσάς Forthnet για να που πει εάν όλα είναι εντάξει? Εννοω εαν είναι σωστοί απέναντι στον πελάτη.

οικονομικά όπως το λές και εσύ συμφέρει να βάλεις forthnet-nova, αν τα βάλεις κάτω είναι σημαντικό το ποσό που κερδίζεις μακροπρόθεσμα όσο για την εξυπηρέτηση πελατών σε εμένα ήταν άψογη και η συμπεριφορά και ο χρόνος αντιμετώπισης ενός προβλήματός μου

Nαι, γενικά από εξυπηρέτηση δεν θα έλεγα ότι είναι και οι καλύτεροι, από διάφορα που έχω δει. Τώρα, στην ταχύτητα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, είτε στο σερφάρισμα είτε στο dowloading. Δεν έκανα μέτρηση, αλλά νομίζω είναι το ίδιο με πριν. Οι λογαριασμοί είναι σταθεροί αν δεν υπερβείς τηλέφωνα κλπ. Μία φορά μόνο ήταν 15 ευρώ παραπάνω, αλλά δεν επαναλήφθηκε. 

Γενικά πιστεύω ότι με Οτε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και αυτό το πληρώνεις με κάποια παραπάνω χρήματα. Τα υπόλοιπα είναι πιο οικονομικά, αλλά μάλλον με κάποιο ρίσκο.

Πριν λίγες μέρες πάντως με πήραν από Wind για μία καλή προσφορά και η πωλήτρια επέμενε ότι η Wind έχει δικές της γραμμές, ανεξάρτητες από του Οτε και μάλιστα έχουν βάλει οπτική ίνα στο βασικό δίκτυο, απλά από το κουτί ώς το σπίτι είναι ο παλιός χαλκός. Ψιλομούφα μου φαίνεται, αλλά δεν το έχω ψάξει. Η προσφορά πάντως ήταν καλή. 

Θα συμφωνήσω με flokiman ότι η Nova δεν πολυαξίζει. Ανάλογα βέβαια και τα γούστα......

Κοιταξε με απεριοριστο σταθερο, 720 προς κινητα τον μηνα ( δεν μπορω να τα ξεπερασω με τιποτα) και απεριοριστο ιντερνετ δεν βρισκω τον λογο να μου ερθει καποιον μηνα παραπάνω απο 35 ευρώ.

Έβαλα forthnet το καλοκαίρι... Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, όλα μια χαρά... Απλά για την τιμή που λες θέλω να σου πω πως εγώ δίνω 30 το μήνα...

Έβαλα forthnet το καλοκαίρι... Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, όλα μια χαρά... Απλά για την τιμή που λες θέλω να σου πω πως εγώ δίνω 30 το μήνα...

Ναι αλλα εσυ δεν εχεις 720 προς κινητα... εχεις σταθερο νοβα ιντερνετ και χρεωση προς κινητα σαν να παιρνεις σταθερο.. αλλα προσοπικα θεωρω συμφερει να δωσεις αλλα 5 για να παρεις 720'

Ναι αλλα εσυ δεν εχεις 720 προς κινητα... εχεις σταθερο νοβα ιντερνετ και χρεωση προς κινητα σαν να παιρνεις σταθερο.. αλλα προσοπικα θεωρω συμφερει να δωσεις αλλα 5 για να παρεις 720'

Έχω και προς κινητά... Είχα πάρει την καλοκαιρινή προσφορά και παίζει να ήταν δώρο, αλλά κοίταξέ το καλύτερα ;)

αφού το έχει ψάξει το θέμα απ'ότι βλέπω βάλε forthnet να τελειώνεις, δίνει το πιο συμφέρων πακέτο  

Επειδή το ψάχνω τον τελευταίο καιρό, θα ήθελα την άποψη σας όσον αφορά την τεχνική υποστήριξη από τον ΟΤΕ.

Αυτή τη στιγμή είμαι Forthnet (πλέον η τεχνική υποστήριξη είναι χάλια) και έχω καλή προσφορά από ΟΤΕ για απεριόριστα προς σταθερά, 24MBs Internet, OTE TV Full Pack στα 36 euro (δώρο αποκωδικοποιητής, πιάτο και εγκατάσταση) + 31 € για φορητότητα.

Για όποιον ενδιαφέρεται η αντίστοιχη προσφορά που παίζει από Nova ήταν στα 49.90 € (απεριόριστα προς σταθερά,12 ώρες προς κινητά, 24MBs Internet και Full Pack Nova + 50 € ο αποκωδικοποιητής).

ΥΣ: @[member="polakis"] έβαλες OTE TV ?

• Create New...