Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Xalaros_Xal

Αφιέρωμα ''Ronaldo Luis Nazario De Lima'' (Ρονάλντο)

Recommended Posts

akimwi.png

''Ronaldo Luis Nazario De Lima'' (Ρονάλντο)

tumblr_l4i9k2rfnb1qzmj5ro1_400.jpg

Ronaldo Luís Nazário de Lima-Ρονάλντο Λουίζ Ναζάριο Ντε Λίμα

arrow_1.jpg  Γεννήθηκε στις 22 Σεπτεμβρίου του 1976. H πρώτη επίσημη εμφάνιση του «φαινόμενου» έγινε τον Mάιο του 1993, με τη φανέλα της Kρουζέιρο. Με την ομάδα αυτή το 1993 σκόραρε 12 γκολ σε 14 εμφανίσεις και την οδήγησε στην κατάκτηση του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

ronaldinho_cruzeiro.jpg

arrow_1.jpg  To 1994 πήρε μεταγραφή στην Αιντχόβεν ενώ το πιο εντυπωσιακό είναι ότι δοκιμάστηκε και από την Καλαμάτα η οποία τον απέρριψε. Την ίδια χρονιά σκόραρε 42 γκολ σε 46 αγώνες πρωταθλήματος κι'έφτασε συνολικά τα 54 γκολ σε 57 επίσημες εμφανίσεις. Το 1995 ανακυρήχθηκε πρώτος σκόρερ του ολλανδικού πρωταθλήματος,ενώ το 1996 κέρδισε το κύπελλο Ολλανδίας με την ομάδα του.

arrow_1.jpg  Την σεζόν 1996-1997 αγωνίζεται στην Μπαρτσελόνα όπου και πάλι συνεχίζει να σπάει τα κοντέρ. Σκόραρε με τη φανέλα της Μπάρτσα 47 γκολ σε 49 εμφανίσεις σ'όλες τις διοργανώσεις  και οδήγησε την Μπαρτσελόνα στην κατάκτηση του κυπέλλου Ουέφα, όπου στον τελικό σκόραρε το νικητήριο γκολ με πέναλτι.

cristiano-ronaldo-604-ronaldo-luis-nazar

500x1000px-LL-54a1d774_Ronaldocareer1_zp

arrow_1.jpg  Από το 1997 εως το 2002 που βρέθηκε στην Ίντερ ήταν η πενταετία που βρέθηκε από το ζενίθ στο ναδίρ. Κατάφερε σχεδόν τα πάντα με την ιταλική ομάδα. Με την Ίντερ έπαιξε σε 99 αγώνες και σκόραρε 59 γκολ. Στις 21 Νοεμβρίου 1999,κατά την διάρκεια του αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στη Λέτσε ο Ρονάλντο τραυματίστηκε και οι ιατρικές εξετάσεις επιβεβαίωσαν πως είχε υποστεί ρήξη του τένοντα.

Ronaldo_injury_inter.jpg

arrow_1.jpg  Επέστρεψε στα γήπεδα στις 12 Απριλίου του 2000, αγωνιζόμενος μόνο για 7 λεπτά στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας απέναντι στη Λάτσιο, δυστυχώς όμως τραυματίστηκε και πάλι. Έπειτα απο δύο εγχειρίσεις και πολλά πραγράμματα θεραπείας ο Ρονάλντο επέστρεψε και πάλι στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002, οδηγώντας σχεδόν μόνος του την Βραζιλία στην κατάκτηση του πέμπτου της τροπαίου.

br04.jpg

arrow_1.jpg  Μετά την εντυπωσιακή επιστροφή του Ρονάλντο στο Μουντιάλ του 2002, η Ρεάλ τον έκάνε δικό της με τον ίδιο να εντυπωσιάζει την πρώτη χρονιά (23 γκολ) όμως στα τέλη της σεζόν 2003-2004 τραυματίστε και πάλι και δεν κατάφερε να πρωταγωνιστήσει ενώ στην συνέχεια πήρε αρκετά κιλά και σε συνδυασμό με τον ερχομό του Βαν Νίστερλοι πέρασε σε δεύτερο ρόλο.

Ronaldo.jpg

arrow_1.jpg  Στις 30 Ιανουαρίου του 2007, ο Ρονάλντο υπέγραψε στην Μίλαν για 7 εκατομμύρια ευρώ!ενώ από τις 9 Δεκεμβρίου του 2008, ο Ρονάλντο αγωνίζεται στην Κορίνθιανς.

espaciodeportes.com.wp-content.RonaldoMi

ronaldo.jpg

ronaldo-corinthians1.jpg

Ronaldo-Corinthians-Credito-Eduardo-Vian

arrow_1.jpg  Ο Ρονάλντο έλαβε μέρος με επιτυχία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας, το 2006. Ιστορική σημασία έχει το γκολ που σημείωσε στο 5ο λεπτό του αγώνα Βραζιλία-Γκάνα για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στις 27 Ιουνίου 2006. Χάρη σε αυτό, το «φαινόμενο» έγινε ο πρώτος σκόρερ στα 76 χρόνια ζωής του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς έφτασε τα 15, ένα περισσότερο από τον Γκερντ Μίλερ, ο οποίος είχε σκοράρει σε δύο διοργανώσεις, το 1970 και το 1974, ενώ τα 15 γκολ του Ρονάλντο «μοιράζονται» σε τρεις: 4 το 1998, 8 το 2002 και 3 το 2006.

ronaldo9.jpg

Στην καριέρα το κατέκτησε τα πάντα!!!!

• Κρουζέιρο.

Πρωτάθλημα Μινέιρο: 1994
Κύπελλο Βραζιλίας: 1993
  • Αιντχόφεν.

Κύπελλο Ολανδίας: 1996
  • Μπαρτσελόνα.

Κύπελλο Ισπανίας: 1997
ΟΥΕΦΑ κύπελλο κυπελλούχων: 1997
Σούπερ κύπελλο Ισπανίας: 1996
  • Ίντερ.

Κύπελλο ΟΥΕΦΑ: 1998
  • Ρεάλ Μαδρίτης.

Πρωτάθλημα: 2003, 2007
Κύπελλο Ιντερκοντινένταλ: 2002
Σούπερ κύπελλο ΟΥΕΦΑ: 2002
Σούπερ κύπελλο Ισπανίας: 2003
  • Κορίνθιανς.

Πρωτάθλημα Παουλίστα: 2009
Κύπελλο Βραζιλίας: 2009
  • Εθνική Βραζιλίας.

Παγκόσμιο κύπελλο: 1994, 2002
Κόπα Αμέρικα: 1997, 1999
ΦΙΦΑ κύπελλο συνομοσπονδίας: 1997

chuteiradefutebol.jpg

allsportrivaldoronaldoworldcup2002trophy

maxresdefault.jpg

3793773277_969ac947f2_z.jpg

sport_227-1024x600.jpg

Υ.Γ: 'Ολοι μας τον ξέρουμε και όλοι μας τον γουστάραμε...θα πω μόνο αυτό, αν και φανατικός υποστιρικτής του Cristiano Ronaldo, οπως ειπε και ένα πολύ καλό φιλαράκι...<<ΤΗΕRE'S ONLY ONE RONALDO>>

Πηγες: giafkasports.gr & .DjXaLaRoS.

Εξαιρετικό αφιέρωμα .DjXaLaRoS.

Για μένα είναι ο καλύτερος Βραζιλιάνος καθαρόαιμος φορ.

Το φαινόμενο...

Tι να πεις για αυτον τον παιχτη!! Πραγματικο φαινομενο! Αν δεν ηταν τοσο ατυχος με τους τραυματισμους!

Θυμαμαι ακομα το World Cup του 2002 ειχε τριπλαρει κοσμο και κοσμακη, και οποτε επιανε το τοπι ο κοσμος χειροκροτουσε και οι αντιπαλοι.....!!
Ειναι ενας απο τους τρεις που εχει κερδισει το FIFA World Player of the Year 3 φορες! Οι αλλοι δυο ο Zinedine Zidane και ο Lionel Messi και το Ballon d'Or το 97 και το 02!

θεωρειται ο πιο ολοκληρωμενος επιθετικος στον κοσμο και εχει ψηφιστει πολλες φορες στην Τοπ 100 του Koσμου και παιχτης της δεκατιας το 2010!

ΕΙχε μια σχετικα ταραχωδη ζωη και ενα πολυ κακο γουστο στα κουρεματα:

ronaldo.jpg

Την ημερα των ερωτευμενων το 2011 ιδιαιτερα συγκινημενος, αναγκαστηκε να κρεμασει τη φανελα του, λογου των παραπανισιων κιλων του απο τον υποθυρεοειδισμο:

Τον ιδιο μηνα ανακοινωθηκε οτι θα του δινονταν ενας τελευταιος αποχαιρετιστηριος αγωνας με την Εθνικη Βραζιλιας, 5 χρονια μετα την τελευταιο του αγωνα με τα χρωματα της Seleção, ενα φιλικο εναντιον της Ρουμανιας τον Ιουνιο του 2011. Παρολο που ειναι σχεδον ανηκουστο Εθνικες ομαδες να δινουν αποχαιρετηστηριους αγωνες για παιχτες τους, Η ομοσπονδια ανακοινωσε πως βαση της απιστευτης καριερας του παιχτη και της συνεισφορας του στην Εθνικη της χωρας του θα ηταν το πιο ταιριαστο το τελευταιο χειροκροτημα να πεσει καθως την εκπροσωπει στην πατριδα του!

Το 2013 εγινε ενας απο τους 6 πρεσβης της FIFA για το World Cup της Bραζιλιας του 2014!

Tί παικταράς. Αλλά τι παικταράς! Πραγματικός δυναμίτης επιθετικός, αλλά και τεράστια κλάση. Τρίπλα, προσποίηση, έκρηξη, επιτάχυνση. Πραγματικά, δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιος κουβάλαει μεγαλύτερη ποδοσφαιρική κλάση, Ο Ρόνι ή ο Ρονάλντο (ο Ρόνι περισσότερο μάγος, ο Ρονάλντο είχε μία παραπάνω δυναμική στις κινήσεις του). 

Εάν δεν είχε τους σοβαρούς τραυματισμούς, που ουσισαστικά έδωσαν πρόωρο τέλος στην καριέρα του σε τοπ επίπεδο, ίσως μιλάγαμε για τον κορυφαίο επιθετικό στην ιστορία του ποδοσφαίρου, που και πάλι μπορεί να είναι. 

Αξέχαστη η χρονιά 2002, όπου στην αρχή της σεζόν θα στοιχημάτιζε κανείς ότι δεν είχε θέση στη Selecao για το επερχόμενο Μουντιάλ (φρέσκος από τους τραυματισμούς, προσπαθούσε να επανέλθει όπως μπορούσε, έπαιζε ελάχιστα στην Ίντερ και φαινόταν ότι δεν θα επανερχόταν). Στην πορεία άρχισε να παίρνει περισσότερο χρόνο και προς το τέλος έκανε ένα καλό τελείωμα πρωταθλήματος. Στο Μουντιάλ ήταν εμφανές ότι ήταν κάπως βαρύς και κουραζόταν αρκετά στο β' ημίχρονο. Η ποιότητά του όμως ήταν αρκετή για να μπορέσει σε κρίσιμες φάσεις να κάνει τη διαφορά και μαζί με Ροναλντίνιο-Ριβάλντο να πάρουν το κύπελλο. 

Ο κόσμος και το άθλημα του ποδοσφαίρου του χρωστάνε πολλά.......

Τι να πει κανεις για σενα παιχταρα μου! Πιστευω με διαφορα ο δημοφιλεστερος ποδοσφαιριστης. Ολοι οι υπολοιποι σε καποιον δε θα αρεσουν, αυτος αρεσει σε ολους (εκτος απο το τεχνικο τιμ της Καλαματας :p) Θρυλος, Φαινομενο, ο λογος που εγινα Ιντερ! Πολυ κριμα και αδικια που ειχε τοσους μαζεμενους και σοβαρους τραυματισμους. Οπως και να εχει ο Ροναλντο (Player 9 στα παλια PES :)) ειναι εξωγηινος γιατι το ταλεντο του ειναι απο αλλο πλανητη. Για μενα προσωπικα και απο οσους εχω δει στην σημερινη εποχη (απο τις αρχες 90 που θυμαμαι δηλαδη σαν πιτσιρικας τοτε) ειναι ο καλυτερος καθαρος επιθετικος. ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ λεμε!!!!

τα rep_up.png  θα τα παρετε αυριο, μου τελειωσαν. 

ΒΑΝ!!! και repοrt πλεον!!!

και ο Adriano το τερας καλος ηταν! και αυτος Ιντερ!

904244_866174306731751_44657970351927281

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό.

Έτσι επειδή έρχεται και Mundial....

Σαν το φαινόμενο ΚΑΝΕΙΣ!!!

Όλα τα γκολ του Φαινομένου στο Μουντιάλ!!!

Ο κορυφαίος επιθετικός της 20ετίας κι αν δεν είχε χτυπήσει δύο φορές, θα έμπαινε... σφήνα στην 3άδα Πελέ, Ντιέγκο, Ζιντάν!

http://youtu.be/nfjD9Kz8DDY

gazzetta.gr

οποιος γνωριζει μερικα πραγματα περα απο αυτα που ειδικευμενα φενονται και περα απο αυτα που του επιτρεπει η αντιληψη του να αυτοπροσδιοριζει σαν εικονες..πολυ απλα ο ronaldo το φαινομενο ηταν ειναι και θα ειναι ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που υπαρχει στον πλανητη γη. δυστηχως μερικα κεφαλια του ποδοσφαιρου (που δεν ειναι ανθρωποι) ηθελαν να βγαλουν απο την μεση

αυτον τον υπερπαιχτη και το καταφεραν. τους πραγματικα καλους παιχτες (που συνολικα ολα τα χρονια του ποδοσφαιρου ειναι 4-5 ατομα) τους τελειωνει το ιδιο το ποδοσφαιρο (τα μεγαλα κεφαλια ξαναλεω), τους καταστρεφει την καταλληλη στιγμη. ronaldo 9 για παντα...

O αληθινος Ροναλντο..(οχι σαν τον αλλον).Οτι και να πεις ειναι λιγα.Αν δεν ειχε τραυματισμους θα ηταν μακραν πρωτος .Και μονο που γυρισε μετα απο τους τραυματισμους το 2002 και πηρε το Μουντιαλ τα λεει ολα.

Νέα συνέντευξη Ronaldo: «Βρίστε με αλλά εγώ θέλω την Inter!»

Ronaldo-Inter-1-1-650x366.jpg

Μεγάλη συνέντευξη για όλους και όλα έδωσε στη gazzetta dello sport ο Ronaldo. Το «φαινόμενο» επέστρεψε στο Μιλάνο, βρέθηκε στον αγώνα της Inter με τη Sampdoria αλλά αποδοκιμάστηκε από μερίδα του κόσμου, που δεν του συγχώρεσε την επιλογή να φορέσει τη φανέλα της Milan. Ο ίδιος δεν πτοείται και συνεχίζει να δηλώνει οπαδός της Inter , εξηγώντας τους λόγους που τον οδήγησαν σε αυτές τις επιλογές. Εκτός αυτού σχολιάζει τη σημερινή Inter και δηλώνει υποστηρικτής της Napoli για το φετινό scudetto, ως γνήσιος… anti-Juve!

Περίμενες αυτά τα συνθήματα Ronaldo;

¨Δεν περίμενα τίποτα και ουδέποτε αναρωτήθηκα τι μπορεί να συμβεί. Δεν ήρθα για να δω τι θα γίνει αλλά για να ξαναμπώ σε αυτό το στάδιο»

Μετανόησες;

«Για ποιο πράγμα; Έκατσα στο Μιλάνο για τέσσερις ημέρες και δεν σταμάτησα να βγάζω φωτογραφίες και να υπογράφω αυτόγραφα. Πραγματικά δεν θυμάμαι πόσοι με σταμάτησαν για να με χαιρετήσουν. Όσοι με έβρισαν το Σάββατο για μένα είναι μια μειοψηφία, εξάλλου δε μπορώ να είμαι θυμωμένος με όσους δε γνωρίζουν την αλήθεια ή προσποιούνται ότι δεν την ξέρουν»

Ποια είναι η αλήθεια;

«Ήθελα να γυρίσω το 2007 στην Inter και το ζήτησα ξεκάθαρα στον Branca. Αυτός μου είπε πως πρέπει πρώτα να μιλήσει με τον Moratti και περίμενα περισσότερο από μια εβδομάδα γιατί η επιστροφή μου εξαρτάτο από την αποχώρηση του Adriano. Τελικά στο τέλος επέλεξαν τον Adriano»

Και επέλεξες Milan…

«Στη Μαδρίτη δε μπορούσα να σταθώ άλλο, το Μιλάνο το είχα και συνεχίζω να το έχω στην καρδιά μου. Μου αρέσουν τα πάντα σε αυτή την πόλη. Η Milan προσπάθησε με κάθε τρόπο να με αποκτήσει και η άρνηση της Inter με πλήγωσε. Όπως και πριν πέντε χρόνια όταν πήγα στη Μαδρίτη συνέβησαν παρόμοια πράγματα, τότε ήθελα να μείνω με κάποιους όρους που δεν έγιναν δεκτοί, τα γνωρίζεις»

Έχετε ανταλλάξει συγνώμες με τον Moratti γι αυτά τα ζητήματα;

«Για κάθε περίπτωση υπήρχαν δύο διαφωνίες: O Cuper και το γκολ που πανηγύρισα με τη φανέλα της Milan»

Μετά από τόσα χρόνια, ποιος έκανε περισσότερο λάθος;

«Ο καθένας σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πεπεισμένος ότι έχει δίκιο αλλά κατανοώ τα επιχειρήματα του Moratti. Γι αυτό στο τέλος πιστεύω ότι έπρεπε να αλληλοσυγχωρεθούμε.  Ήμουν βέβαιος ότι θα διάλεγε εμένα και όχι τον Cuper, αλλά τελικά επικράτησε ο Cuper. Ωστόσο ήθελα πολύ να γυρίσω και μετά τη θητεία μου στη Real, το ήθελα πάρα πολύ. »

Τα προηγούμενα χρόνια είχες υποστηρίξει ότι η Inter έχει πολύ μεγαλύτερη θέση στην καρδιά σου από τη Milan

«Στην καριέρα μου είχα τρεις ομάδες που ξεχώρισα από τις υπόλοιπες: Την Inter, την Corinthians και τη Real. Είχε να κάνει με το δέσιμο, όχι με τις αθλητικές επιτυχίες»

Πως είδες τον Moratti;

«Από τα λόγια του μου φαίνεται πως πλέον είναι περισσότερο οπαδός από ιδιοκτήτης. Του αρέσει να ζει με την Inter»

Ronaldo-8.jpg

O Thohir είπε πως μια μέρα ελπίζει να σε κάνει πρέσβη της Inter, είναι πιθανόν;

«Ναι είναι, όπως είπα σε προηγούμενη συνέντευξη θα ήθελα να αναλάβω ένα πόστο στην Inter. Η έννοια του πρεσβευτή μου μοιάζει λίγο αφηρημένη, γιατί πρεσβευτής έχω υπάρξει πάντα για την Inter , χωρίς συμβόλαια και συμφωνίες. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποκατασταθεί έμπρακτα η σχέση μου με την Inter, πέραν της αγάπης που υπάρχει»

Πως είδες την Inter με τη Sampdoria;

«Από αυτά που είχα ακούσει νόμιζα ότι η ομάδα ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Πέτυχε τρία τέρματα χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα, κέρδισε η καλύτερη ομάδα. Παρά τη δύσκολη κατάσταση ο Mancini καθοδηγεί σωστά την ομάδα»

Ποιοι σε εντυπωσίασαν;

«Κυρίως τέσσερις παίκτες: Miranda, Biabiany, Eder και Icardi. Τον Miranda τον είχα ξαναδεί να αγωνίζεται αλλά μετά την αναμέτρηση μίλησα μαζί του και μου έκανε εντύπωση η προσωπικότητα του, είναι σημαντικός παίκτης τόσο στο γήπεδο όσο και στα αποδυτήρια. Ο Biabiany μου θυμίζει τον Moriero, αλλά είναι γρηγορότερος.Ο Eder μου μοιάζει ιδανικός παρτενέρ του Icardi, που προχθές έδειξε ότι οσφρήζεται το γκολ όσο λίγοι. »

ronaldo-inter.jpg

Θα μας πεις κάτι που είπατε με το Mourinho στην κερκίδα;

«Μιλήσαμε ελάχιστα γιατί είχαμε πολύ κόσμο να χαιρετήσουμε. Ωστόσο συμφωνήσαμε να βρεθούμε σύντομα.»

Έχεις ακόμα πολύ κόσμο να χαιρετήσεις;

«Αύριο πάω στη Φλωρεντία και μετά στη Ρώμη γιατί με δέχθηκε ο Πάπας. Είμαι βέβαιος ότι θα καταλήξουμε να μιλάμε για το ποδόσφαιρο. Θα του προσφέρω μια φανέλα της Βραζιλίας, δεν θα προσβληθεί ε; (γέλια)»

Ποιος θα κερδίσει το scudetto;

«Θα ήθελα πολύ να πω την Inter, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είναι ευκολότερη μια πρόβλεψη για πρόκριση στο Champions League, τουλάχιστον για φέτος.»

Μεταξύ της Napoli και της Juventus;

«Υποστηρίζω Napoli! Εξάλλου δε θα μπορούσα ποτέ να πω Juve!»

http://pallone.gr/2016/02/7551/

Γιατί ρε φαινόμενο Napoli? Έπαιξες σε ομάδες που δεν γουστάρω (Real,Inter) αλλά ήσουν τεράστιος παίκτης!!

• Create New...