Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Buddha

PlayStation 3 [Yellow Light Of Death]

Recommended Posts

YLOD ή αλλιως Yellow Light Of Death ειναι μια κατασταση που ερχεται το playstation 3 (τα παλια μεγαλα 60αρια ή 40αρια οχι τα slim) οταν με τον καιρο η θερμοαγωγιμη κακης ποιοτητας παστα που εχει η gpu και ο cpu "πετρωνει" και σε συνεργασια με τον κακο σχεδιασμο αερισμου της συσκευης ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες με αποτελεσμα να ζεσταινονται πολυ (κ ειδικα τα τσιπακια του επεξεργαστη που βρισκονται απο κατω και κρεμονται) να λιωνουν και να ξεκολλανε.
Αυτο εχει να κανει καθαρα με τον λαθος σχεδιασμο του ps3 γ αυτο και τα slim δεν βγαζουν τετοιο προβλημα γιατι η Sony διορθωσε αυτο το λαθος.
Ολα τα παλια μοντελα ps3 ειναι καταδικασμενα να το παθουν καποια στιγμη, συνηθως συμβαινει καπου στα 2 χρονια, αναλογα με τη χρηση, το μερος που το εχει καποιος (αν αεριζεται επαρκως) και σε τι σταση το εχει... η οριζοντια ειναι η σωστη. Εγω ημουν "τυχερος" το εβγαλε στα 6 χρονια χρησης.

Πως καταλαβαινω οτι το ps3 επαθε YLOD
Μπορει να το παθει την ωρα που παιζετε (οπως σε εμενα) η οταν το ενεργοποιησετε.
Αν ειναι σε λειτουργια θα σβησει μονο του και χωρις προειδοποιηση, θα ακουστει 3-4 φορες ο χαρακτηριστικος ηχος "τιτ" που κανει οταν ανοιγει ή κλεινει η συσκευη και θα αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι.
Αν παρατηρησετε για 1 δευτερολεπτο ενδιαμεσα απο οταν κλεινει και οταν αρχισει να αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι, αναβει ενα κιτρινο λαμπακι. Αυτο ειναι και το YLOD, η συσκευη σας, σας ενημερωνει με αυτον τον τροπο για το συγκεκριμενο προβλημα! Υπαρχουν και τα RLOD,GLOD κ.α.
Παρτε μια γευση στην αρχη του βιντεο
[spoiler][yt]U70SgRDVcBo[/yt][/spoiler]

Οταν η συσκευη παθαινει YLOD δε μπορει να ανοιξει, αν εχει μεσα δισκακι (dvd,brd) δεν μπορει να βγει και γενικως η συσκευη ειναι "νεκρη".
Αυτο σημαινει οτι χανουμε ολα μας τα save και οσα πραγματα μπορει να εχουμε περασμενα μεσα και το κυριοτερο κλαιμε το ps3 και τα λεφτακια μας.
Αν ειμαστε μεσα στην εγγυηση το κανουμε επιστροφη στην Sοny και παιρνουμε ενα ανακατασκευασμενο με εγγυηση 1 χρονο (εφοσον δεν εχουμε βγαλει την ταινια εγγυησης).

Λυσεις:
1) Η πρωτη λυση οπως ειπα πιο πανω ειναι να το πατε για αντικασταση εφοσον ειστε εντος εγγυησης.
Αν δεν ειμαστε μεσα στην εγγυηση και το παμε στην Sony θα παρει το χαλασμενο δικο μας και θα μας δωσει ενα ιδιο ανακατασκευασμενο με περιπου 130 ευρω! (Δε συμφερει και πολυ)

Απο εκει και περα αν νομιζεις οτι "πιανουν" τα χερια σου υπαρχουν καποιες λυσεις αρκετα οικονομικες!
Βεβαια το λεω και το τονιζω, αυτες οι λυσεις γινονται με αποκλειστικη ευθυνη και ρισκο δικο μας και δε ειναι εγγυημενο οτι θα εχουν αποτελεσμα!

2) Μια αρκετα αστεια αλλα αποτελεσματικη λυση (ετσι ανεστησα το δικο μου εδω και μερικες ημερες)
ειναι να ξεσυνδεσουμε ολα τα καλωδια απο τη συσκευη και να την τοποθετησουμε στο τραπεζι, να παρουμε ενα πιστολακι για τα μαλλια (ναι ναι μη γελατε μπορει να κανει δουλεια) και εχοντας το στο ζεστο, να εφαρμοζουμε αερα κατα μηκος της πισω πλευρας απο τις τρυπες που εχει για τον αερα, για 15 με 20 λεπτα απο ακρη σε ακρη και σε αποσταση του 1 με 2 εκατοστων. Μετα το αφηνουμε να κρυωσει για αλλα 20 λεπτα και το βαζουμε σε λειτουργια για να δουμε αν "επιασε" η περμαναντ tongue.gif
Δες το βιντεο
[spoiler][yt]CRNh-x6843k[/yt][/spoiler]

3) Μετα παμε σε μια πιο αποτελεσματικη,φθηνη λυση (η οποια καλο θα ηταν να γινεται και προαιρετικα για να προλαβουμε το κακο) αλλα και πιο δυσκολη, καθως απαιτει πολυ προσοχη, συγκεντρωση και γνωση!
Η λυση αυτη ειναι να λυσουμε μονοι μας το ps3 και να αλλαξουμε την θερμοαγωγιμη παστα και να το καθαρισουμε απο σκονες κλπ.
Για να το κανουμε αυτο θα χρειαστουμε :

1 θερμοπιστολο (πιστολι που βγαζει ζεστο αερα σε ελεγχομενη θερμοκρασια) υπαρχουν φθηνα σε γνωστα πολυμαγαζια με 15-20 ευρω.
1 θερμικη παστα (καλυτερα προτιμηστε μια ARCTIC SILVER 5 THERMAL PASTE) 5-7 ευρω.
1 μικρο μπουκαλακι ισοπροπυλικη αλκοολη (την παιρνουμε απο το φαρμακειο πανφθηνη)1 ευρω.
Αρκετη ορεξη και μερακι !!! τσαμπα smile.gif

Για 60Gb Συσκευη
Εδω εβαλα τα βιντεο που εχει ανεβασει ενας τυπος που εξηγει και δειχνει με πολυ αναλυτικο τροπο ολη την διαδικασια βημα-βημα!
Εχω και ενα pdf με εικονες και τα βηματα, το οποιο ομως ειναι στα αγγλικα και προσπαθω να το μεταφρασω για να ειναι πιο ευκολονοητο! Οταν θα ειναι ετοιμο θα το ανεβασω και αυτο.

[spoiler][yt]U70SgRDVcBo[/yt]
[yt]TePnCFKionE[/yt]
[yt]eCYZ5ksExsk[/yt]
[yt]pGIE77M8zu4[/yt]
[yt]ZINm3jbZPRE[/yt]
[yt]c6ooJqJgk9E[/yt][/spoiler]
ΠΡΟΣΟΧΗ! Ειναι πολυ σημαντικο να ακολουθησουμε τα βηματα ακριβως οπως τα λεει το παληκαρι για να εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερες πιθανοτητες να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα που δεν ειναι αλλο απο το να αναστηθει το ps3 μας!
Με αυτον τον τροπο ΑΝ το κανουμε σωστα υπαρχει περιπτωση το ps3 να δουλευει απο μερες εως και χρονια χωρις προβλημα αναλογα με το ποσο καλη δουλεια καναμε και ποση ζημια ειχαν παθει τα τσιπακια.

Για 40Gb Συσκευη
Λυσιμο: [spoiler][yt]tKV8uz1liJM[/yt][/spoiler]
Επισκευη: [spoiler][yt]M4XohsZWAyI[/yt]
[yt]HcKv3u6DGxM[/yt] [/spoiler]
Ή [spoiler][yt]j6RDKoGWVhc[/yt][/spoiler]

4) Αλλη μια λυση που βρηκα σε ενα φορουμ του εξωτερικου ειναι η εξης:
Να λυσεις το ps3 και αφου το λυσεις μεχρι να φτασεις σε αυτο το σημειο [spoiler]user1_pic1308_1272217226.jpg[/spoiler]
ειναι να ξεβιδωσεις αυτες τις 4 βιδες και να βαλεις απο κατω απο την καθε βιδα μια ροδελα(απο σιδεραδικο)
με διάμετρο 40mm, τρύπα 8mm και πάχος 1mm. Με αυτό τον τρόπο πιέζεται περισσότερο το κουλεράκι και δουλεύει ξανά.[spoiler]user1_pic1307_1272217226.jpg[/spoiler]
Δε την εχω δοκιμασει την λυση ουτε ξερω καποιον που να την εχει κανει, αλλα αυτος που την εχει βρει ισχυριζεται οτι δουλευει οπου την εχει δοκιμασει. Αν ισχυει αυτο μιλαμε για μια λυση πολυ πιο ευκολη και πολυ φθηνη! Οριστε και το tutorial.

Οποια λυση και να επιλεξετε δωστε μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ στο εξης:
Επειδη καμια απο τις παραπανω λυσεις δεν ειναι εγγυημενο οτι θα δουλεψει για καιρο, αν καταφερετε και "αναστησετε" το ps3 επιβαλλεται να κανετε κατευθειαν backup τα πραγματα σας, τους κωδικους σας κλπ.
Αν εχετε σκοπο να παρετε αλλο ps3 αλλα και παλι καταφερετε να το κανετε να δουλεψει εστω προσωρινα, πρεπει να κανετε deactivate την συγκεκριμενη κονσολα γιατι με το PSN ID σας εχετε μεχρι 5 activated κονσολες οποτε ειναι κριμα να εχετε χασει 1 για 1 συσκευη που δε δουλευει.

Το τι θα κανετε ειναι αποκλειστικα δικη σας ευθυνη και δικο σας ρισκο, οι λυσεις αυτες ειναι για οσους "το εχουν" ή θελουν να κανουν μια υστατη προσπαθεια πρωτου πεταξουν στα σκουπιδια τα λεφτα που εσκασαν για να αγορασουν το ps3, τα οποια ειναι κ πολλα γτ τοτε που ειχαν βγει αυτα τα μοντελα ειχαν μια περιουσια (εγω το δικο μου το πηρα 650€ με το προ κ 2 χειριστηρια το 2007!)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και ελπιζω να βοηθησει εστω και εναν αυτο το τοπικ!

παρα πολυ χρησιμο buddha το τοπικ σου.θα βοηθησει παρα πολλους εφοσον πετυχει κατι απο αυτα.προσωπικα νιωθω ασφαλης και σιγουρος οτι το ps3 μου δεν θα παθει κατι παρομοιο,μιας και ειναι η εκδοση του slim

[quote name='Buddha' date='27 April 2013 - 12:49 PM' timestamp='1367056172' post='477679']
[color="#FF8C00"][b]YLOD[/b][/color] ή αλλιως [color="#FF8C00"][b]Yellow Light Of Death[/b][/color]
[/quote]

Αχ φίλε Buddha τι μου θύμισες...
Να ζήσω το θυμάμαι το FAT PS3 μου.
Τον άλλο μήνα κλείνω ένα χρόνο απο το συμβάν.
Μπράβο πάντως πολύ καλό και ενδιαφέρον το τόπικ σου. :sign0098:

[quote name='Sir Alex Ferguson' date='27 April 2013 - 03:09 PM' timestamp='1367064574' post='477688']
προσωπικα νιωθω ασφαλης και σιγουρος οτι το ps3 μου δεν θα παθει κατι παρομοιο,μιας και ειναι η εκδοση του slim
[/quote]

Καλά μην παίρνεις και όρκο... :whistling:
Με ένα απλό search:

[url="http://community.us.playstation.com/t5/PlayStation-General/ps3-slim-ylod-problem/td-p/31109564"]ps3 slim ylod problem[/url]

Και είμαι σίγουρος ότι αν συνεχίσω να ψάχνω θα βρώ και άλλα...

Μπράβο Buddha, πολύ καλό.
Το μετάφερα από την υπο-ενότητα Software στην υπο-ενότητα Hardware όπου ταιριάζει καλύτερα.

[quote name='Djisves' date='27 April 2013 - 11:40 PM' timestamp='1367095232' post='477800']
Μπράβο Buddha, πολύ καλό.
Το μετάφερα από την υπο-ενότητα Software στην υπο-ενότητα Hardware όπου ταιριάζει καλύτερα.
[/quote]

ναι το συνηδειτοποιησα κατοπιν εορτης οτι το εχω φτιαξει σε λαθος μερος.... :victory:

[quote name='Diego - Bremen' date='27 April 2013 - 11:34 PM' timestamp='1367094883' post='477799']
Αχ φίλε Buddha τι μου θύμισες...
Να ζήσω το θυμάμαι το FAT PS3 μου.
Τον άλλο μήνα κλείνω ένα χρόνο απο το συμβάν.
Μπράβο πάντως πολύ καλό και ενδιαφέρον το τόπικ σου. :sign0098:

Καλά μην παίρνεις και όρκο... :whistling:
Με ένα απλό search:

[url="http://community.us.playstation.com/t5/PlayStation-General/ps3-slim-ylod-problem/td-p/31109564"]ps3 slim ylod problem[/url]

Και είμαι σίγουρος ότι αν συνεχίσω να ψάχνω θα βρώ και άλλα...
[/quote]

σοβαρα ρε φιλε? γινεται και σε σλιμ ? τι ειναι αυτοι εκει στην Sony ρε!!!!

[quote name='Buddha' date='27 April 2013 - 11:52 PM' timestamp='1367095961' post='477802']

σοβαρα ρε φιλε? γινεται και σε σλιμ ? τι ειναι αυτοι εκει στην Sony ρε!!!!
[/quote]

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν γίνεται σε slim; Οκ σίγουρα δεν θα εμφανίζεται στην ίδια συχνότητα με τα fat αλλά προσωπικά εγώ πιστεύω ότι είτε FAT είτε slim για 'μένα σίγουρα δεν γίνονται τυχαία απο τους εξυπνάκηδες της SONY... (if you know what i mean).

Κάτι αντίστοιχο νομίζω ότι γίνεται και με το XBOX το οποίο ούτε αυτό νομίζω γίνεται τυχαία...
Καταραμένο εμπόριο. :red_card:

ε ναι ρε φιλε εννοειται τι λεω κ εγω
πανω απο ολα ειναι εταιριες που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες και βγαζουν ΤΑ φραγκα!

I know what you mean man :yoman:

καλησπερα φιλε βουδα και συνχαρητιρια για το topic σου.θα ηθελα να σε ρωτησω για ενα θεμα οχι πολυ σχετικο αλλα λεω μηπως ξερεις.εχω και εγω το fat και ηθελα να σε ρωτησω τωρα εδω και 5 μερες οταν παιζω προ και προσπαθω να κηνυγησω τον αντιπαλο παικτη με spreed παει πολυ αργα ο παικτης μου ενω σε ολο το game ολα δουλεουν μια χαρα παντα οταν τρεχω να ποιασω τον αντιπαλο με τρεχιμο μεγαλη κουρσα εννοω κατι γινεται και πανε σιγα..μηπως φταιη το ps3? γιατι χειριστιριο εχω καινουργιο..δεν ξερω τι μπορει να φταιη..

εντελως ασχετο αλλα δε πειραζει!
τι να σου πω δεν ξερω, ισως να σχετιζεται με το update που εγινε χτες....
κανε ενα ποστ [url="http://www.wehellas.gr/forum/index.php?showtopic=29759&pid=477765&st=645&#entry477765"]εδω[/url] και ισως βγαλεις καμια ακρη. παντως και εγω το παρατηρησα αυτο.

edit ακυρο αυτο που ειπα για το update γτ λες οτι το εχεις εδω κ 5 μερες. δεν εχω ιδεα Γιαννη κοιτα στο τοπικ αυτο.

Εκπληκτικό topic μπράβο είναι από τις λίγες φορές που μένω έκπληκτος με κάτι τέτοιο :hehe: (το ήξερα το συγκεκριμένο πρόβλημα) !!!!

Και μπράβο στο κουράγιο σου να γράψεις την λύση!!!

Θα πω και γω μια πιο αποτελεσματική λύση που συμφέρει όλους μας...πάρτε PC και όχι PS3 εγγυημένα αποτελέσματα μετά από το PS2 η κατάσταση είναι τραγική!

Συγχαρητήρια Buddha για το topic...Το είχα πάθει κι εγώ το καλοκαίρι αλλά το μόνο που "δοκίμασα" ήταν να πάρω άλλο :grin:

@~Taylor~ : Άσε μας κουκλίτσα μου... :hehe:

[quote name='~~Taylor~~' date='28 April 2013 - 01:08 AM' timestamp='1367100517' post='477816']
Εκπληκτικό topic μπράβο είναι από τις λίγες φορές που μένω έκπληκτος με κάτι τέτοιο :hehe: (το ήξερα το συγκεκριμένο πρόβλημα) !!!!

Και μπράβο στο κουράγιο σου να γράψεις την λύση!!!

[/quote]

Να σαι καλα ~~Taylor~~ κ ευχαριστω για τα καλα σου λογια!
Οταν το επαθα εγω το YLOD ψαχνομουν παντου να βρω λυσεις και λεω δεν ειναι δυνατον αυτο εδω το φορουμ το δικο μας φορουμ να μην εχει αυτο το θεμα!
Κ ετσι πηρα την αποφαση να το κανω εγω αυτο πραγματικοτητα.

[quote name='Κώστας -7-' date='28 April 2013 - 09:20 AM' timestamp='1367130046' post='477826']
Συγχαρητήρια Buddha για το topic...Το είχα πάθει κι εγώ το καλοκαίρι αλλά το μόνο που "δοκίμασα" ήταν να πάρω άλλο :grin:

[/quote]

εγω αυτη την εποχη δεν εχω λεφτα για πσ3 με την καμια Κωστα, εδω δεν περισσευουν για να παρω κανα game και αναγκαστικα ψαχνομαι με τετοιους τροπους. τι να κανεις ομως οτι μαθαινεις σ αυτη τη ζωη καλο ειναι...

μια λυση που απλα θα δωσει λιγο καιρο ζωης στο ps3.

Τελικα η λυση "πιστολακι για τα μαλλια" κρατησε για 3 εβδομαδες και εχτες τελικα το ps3 μου ξεψυχησε για 2η φορα!
Προχωρησα στην λυση Νο2 με το θερμοπιστολο και την παστα και καταφερα να το αναστησω παλι!
Το μεχρι ποτε θα το μαθουμε στο μελλον (ελπιζω οχι συντομα) :victory:

Εκανα Edit στο αρχικο ποστ και προσθεσα την επισκευη σε συσκευη 40 Gb γιατι εκεινη που ειχα βαλει αφορουσε μονο τα 60αρια οπως διαπιστωσα εχτες (εγω εχω 40αρι) ειναι λιγο διαφορετικα τα σημεια Λυσιματος-Δεσιματος και εφαρμογης του αερα.

με πιστόλι θερμού αέρα, αλλαγή πάστας και ξεσκόνισμα το είχα αναστήσει για 30 ώρες παιχνιδιού.

μετά ήθελε κάθε 5 ώρες περίπου.
ΣΤο τέλος βαρέθηκα και πήρα slim (μετά από 2-3 "επισκευές) :hehe:

ελα ρε φιλε τοσο συχνα? πωωω ξενερα....
δε θα την παλεψω αμα μου συμβει το ιδιο... δε παιζουν και φραγκα με την καμια τωρα για σλιμ και θα φαω την διαδικασια στη μαπα.... ελπιζω να μη συμβει.

Μπορεί να μην το είχα κάνει απολύτως σωστά. Την πρώτη φορά δεν πίστευα οτι θα δουλέψει, για αυτό δεν πρόσεχα και 100% πόσο θα το ψήσω, που και πόσο θα το στεγνώσω.

ΕΛπίζω να σου κρατήσει, υπάρχουν περιπτώσεις που κράτησε και μήνες.

μακαρι φιλε να κρατησει γιατι οπως ειπα δεν υπαρχει σαλιο :(

παιζει ρολο να το κανεις ακριβως ετσι οπως το δειχνει, τουλαχιστον ο τυπος στο βιντεο ετσι λεει.

Έγινα κι εγώ ένα άτυχο μέλος του κλαμπ των πασχόντων του YLOD επισήμως την περασμένη Δευτέρα.

Δοκίμασα την ευκολότερη λύση, το πιστολάκι για τα μαλλιά, με την ελπίδα ότι θα διαρκεί το λιγότερο ένα μήνα. Κι ας χρειάζεται να το θερμαίνω 1 φορά τον μήνα ή τους δύο μήνες. Δυστυχώς κι ενώ χάρηκα όταν το είδα να ανασταίνεται, μετά από 10 περίπου λεπτά λειτουργίας έπεσε ξανά σε "κώμα". Το θέρμανα στην πίσω πλευρά κατά μήκος όπως δείχνει το παραπάνω βίντεο για 17 λεπτά. Όμως όπως φαίνεται είτε το πρόβλημά μου είναι σοβαρότερο είτε απαιτούνταν περισσότερος χρόνος θέρμανσης.

Υπάρχει κάποιος από εδώ που με κάποια λύση κατάφερε να το αναστήσει χωρίς να επαναδημιουργηθεί πρόβλημα? (Λύση εκτός εκείνης που προτείνει αποστολή στην Sony).

Έγινα κι εγώ ένα άτυχο μέλος του κλαμπ των πασχόντων του YLOD επισήμως την περασμένη Δευτέρα.

Δοκίμασα την ευκολότερη λύση, το πιστολάκι για τα μαλλιά, με την ελπίδα ότι θα διαρκεί το λιγότερο ένα μήνα. Κι ας χρειάζεται να το θερμαίνω 1 φορά τον μήνα ή τους δύο μήνες. Δυστυχώς κι ενώ χάρηκα όταν το είδα να ανασταίνεται, μετά από 10 περίπου λεπτά λειτουργίας έπεσε ξανά σε "κώμα". Το θέρμανα στην πίσω πλευρά κατά μήκος όπως δείχνει το παραπάνω βίντεο για 17 λεπτά. Όμως όπως φαίνεται είτε το πρόβλημά μου είναι σοβαρότερο είτε απαιτούνταν περισσότερος χρόνος θέρμανσης.

Υπάρχει κάποιος από εδώ που με κάποια λύση κατάφερε να το αναστήσει χωρίς να επαναδημιουργηθεί πρόβλημα? (Λύση εκτός εκείνης που προτείνει αποστολή στην Sony).

Φιλε εγω και φτου φτου να μη το ματιασω με την 3η λυση την οποια εκανα πολυ πολυ προσεκτικα, το εχω κανα 5μηνο και μου δουλευει αρκετα καλα, δε το εχω ακουσει ακομη να ζοριζεται πολυ, παρα μονο στις μεγαλες ζεστες...

Φιλε εγω και φτου φτου να μη το ματιασω με την 3η λυση την οποια εκανα πολυ πολυ προσεκτικα, το εχω κανα 5μηνο και μου δουλευει αρκετα καλα, δε το εχω ακουσει ακομη να ζοριζεται πολυ, παρα μονο στις μεγαλες ζεστες...

Κι εγώ πιστεύω ότι η λύση αυτή είναι η πιο αποτελεσματική. Όμως μου φαίνεται "βουνό". Στο βίντεο κάνει φύλλο και φτερό το PS3(έχω το 40GB) :/ . Ίσως το προσπαθήσω κι εγώ όταν συγκεντρώσω τα απαραίτητα εργαλεία.

Κι εγώ πιστεύω ότι η λύση αυτή είναι η πιο αποτελεσματική. Όμως μου φαίνεται "βουνό". Στο βίντεο κάνει φύλλο και φτερό το PS3(έχω το 40GB) :/ . Ίσως το προσπαθήσω κι εγώ όταν συγκεντρώσω τα απαραίτητα εργαλεία.

κ εγω αυτο εχω

κοιτα αν σ αρεσουν αυτα, γενικως τα μαστορεματα, τοτε δεν ειναι κ πολυ κοπος... ορεξη να εχεις και να σκεφτεσαι οτι θα φτιαξεις το ps3 σου...

κ εγω αυτο εχω

κοιτα αν σ αρεσουν αυτα, γενικως τα μαστορεματα, τοτε δεν ειναι κ πολυ κοπος... ορεξη να εχεις και να σκεφτεσαι οτι θα φτιαξεις το ps3 σου...

Ναι, θα το παλέψω κι ό,τι βγει.

Εμενα μου έτυχε πέρσι το καλοκαίρι...μιλάμε το ανεμιστηράκι δούλευε σe τρελες ταχύτητες(η ηλεκτρική σκούπα λιγότερο θόρυβο κάνει)-ώσπου τα έφτυσε εντελώς...το ανέστησα για λίγες μέρες και αυτό πιο πολύ για να βγάλω το προ13 από μέσα!μου είπανε ότι με 70€ μπορεί ίσως και να κρατήσει 5 μήνες(είχα το fat20gb)...καλά λέω..το πήγα σε μια γνωστη αλυσίδα και μου έκοψε 50 € από την τιμή του καινούριου(του κουτιού-slim250gb)που έκανε τότε 224 ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ(άντε στο τάλιρο να έπαιζε η διαφορα)-kai κράτησα και το παλιό χειριστήριο-καλή συναλλαγή έτσι?έβαλα και extra ανεμιστηράκι από κάτω και θέλω να πιστεύω ότι θα μου πάει λίγα χρονάκια-γεροι να μαστέ(το πρώτο μου πήγε 4 χρονια-με λιώσιμο!

εγω επειδη ειμαι εξυπνος αγορασα κατευθειαν το slim :hehe: :hehe:

• Create New...