Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

thanassis-2009

Firewind

Recommended Posts

[center][img]http://s13.postimage.org/636ihbvtj/firewind.jpg[/img][/center]

Ω ναι δημιουργώ επίσημο τόπικ για τους FIREWIND επειδή είναι η αγαπημένη μου μπάντα, με άδεια του Τζιησβέ. Παραθέτω την επίσημη είδηση της αποχώρησης του τραγουδιτή Απόλλωνα Παπαθανασίου, συνεχίζουμε την κουβέντα για γενικά και έχω αποκλειστική συνέντευξη με τον νέο τραγουδιστή τους Kelly Sundown. Όλα αυτά με τον καιρό...

[quote]2013-01-15
FIREWIND'S APOLLO PAPATHANASIO QUITS; REPLACEMENT VOCALIST ANNOUNCED FOR UPCOMING TOURING!

[img]http://www.firewind.gr/2013/singer.jpg[/img]

FIREWIND have announced Kelly Sundown Carpenter (Adagio, Beyond Twilight, etc.) as new vocalist for their upcoming North American touring activities, after longterm vocalist Apollo Papathanasio parted ways with the band. Even though Papathanasio has been temporarily replaced for some touring activities in the past, he has appeared on all FIREWIND releases since 2006’s “Allegiance” album and the band’s upcoming live-album will feature recordings from his recent final shows with the group.

FIREWIND have checked in to comment the news as follows:
“Today we are in the unfortunate position to announce that Apollo has decided to step down permanently from the vocal duties in FIREWIND. For the past few years it was evident that Apollo could not keep up with FIREWIND’s ever growing and demanding touring & promotional schedule. Several times we've had to recruit replacements in order to continue touring the world and keep playing for our fans. We're lucky enough to have worked with some of the best Metal singers out there!

Although we're sad to announce Apollo's departure and we sure will miss him, at the same time we feel that the show must go on! FIREWIND is a band that has gone thru lots of ups and downs the past 10 years, but is still going strong!

With that said, we're happy to announce that Kelly Sundown Carpenter (Adagio, Beyond Twilight, Darkology) will be singing for us on the upcoming N. American tour with Turisas! This guy's a phenomenal singer and we can't wait to get out there and Rock! We're looking forward to our return in America. See you all soon!”

FIREWIND wrapped up 2012 with 4 packed club-shows in their native Greece, commencing the celebration of the band’s 10th Anniversary of existence and entered studios in order to mix recordings from their “Few Against Many” live-campaign for an upcoming live-album, scheduled to be released before the summer of 2013.
[/quote]

Που λέει εν ολίγοις ότι παραιτήθηκε ο Απόλλωνας και προσλήφθηκε ο Kelly. Είχαμε μια συζήτηση στο Heavy Metal Thread αλλά συνεχίζεται εδώ. Καλή συνέχεια και υποστήριξη στην μεγαλύτερη μπάντα από την Ελλάδα!

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=bhVBY2QsjZk[/yt] φαζζ 14/1/12..αξέχαστη μέρα...εγώ τραβάω :Ρ

από το βίντεο κλιπτ του wall of sound...
[img]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/469819_3503462219402_10664587_o.jpg[/img]

[color="#FFA500"][size="5"][center][u][i][b]Συνέντευξη με τον νέο τραγουδιστή των FIREWIND, Kelly Sundown Carpenter![/b][/i][/u][/center][/size][/color]

[center][b]Ως γνωστόν οι Firewind ανακοίνωσαν την αλλαγή τραγουδιστή τους. Έτσι αποφάσισα να βρω τον νέο τραγουδιστή στο Facebook και πολύ ευγενικά δέχτηκε να απαντήσει σε μερικές ερωτήσεις. Οι ερωταπαντήσεις έγιναν στα αγγλικά, μεταφράζω στα Ελληνικά:[/b][/center]

[center][img]http://www.firewind.gr/2013/singer.jpg[/img][/center]

[b]Εγώ:[/b] Καλησπέρα

[u]Kelly:[/u] Γεια σου φίλος

[b]Εγώ:[/b] Δέχεσαι να κάνουμε μια μίνι συνέντευξη;

[u]Kelly:[/u] Μέσα, και μεγάλη να είναι δε με ενοχλεί

[b]Εγώ:[/b] Ωραία. Να θυμάσαι δε χρειάζεται να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις, μόνο σε όσες θεωρείς σωστό.

[u]Kelly:[/u] OK.

[b]Εγώ:[/b] Κατ αρχήν, πόσο καιρό πριν την ανακοίνωση της συνεργασίας σου με τους Firewind ήξερες το γεγονός αυτό;

[u]Kelly:[/u] Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να φανερώσω, συγνώμη.

[b]Εγώ:[/b] Κανένα πρόβλημα. Αλλά ας προχωρήσουμε. Αυτό νομίζω μπορείς να το απαντήσεις. Πως νιώθεις που είσαι πλέον μέλος των FIREWIND αντικαθιστόντας τον Απόλλωνα που ήταν τραγουδιστής για 7 συνεχή χρόνια;

[u]Kelly:[/u] Ναι, μπορώ να το απαντήσω αυτό. Έχω αντικαταστήσει κι άλλους τραγουδιστές, όπως και να το κάνεις είναι ξεχωριστή η στιγμή. Ο Απόλλωνας έχει εξαιρετική φωνή και είναι πραγματικά τιμή μου που τον αντικαθιστώ, του εύχοαι ότι καλύτερο για τη συνέχεια.

[b]Εγώ:[/b] Νομίζεις ότι έχεις το ταλέντο να τραγουδήσεις τραγούδια στα οποία ο Απόλλωνας άφησε το στίγμα της φωνής του, ή και πιο heavy, όπως τα World On Fire, Wall Of Sound κλπ;

[u]Kelly:[/u] Για αυτό με επέλεξε το συγκρότημα ;)

[b]Εγώ:[/b] Έχεις κάνει πρόβες στα τραγούδια; Θα πρέπει να ξέρεις ότι οι οπαδοί των FIREWIND αγαπούν τον Απόλλωνα και έχουν μεγάλη περιέργεια για την απόδοσή σου. Το κλίμα είναι θετικό μέχρι στιγμής, η φωνή σου είναι πολύ καλή, αλλά όλα θα εξαρτηθούν από το πρώτο live. Πιστεύεις ότι μπορείς να κερδίσεις το κοινό;

[u]Kelly:[/u] Ναι, έχω προβάρει τα τραγούδια και ανυπομωνώ να τραγουδήσω στο κοινό. Αυτό θα αποφασίσει αν είμαι άξιος να μείνω στους FIREWIND :)

[b]Εγώ:[/b] Αντικαθιστάς τον Απόλλωνα μόνο για την περιοδεία στην Αμερική ή μόνιμα;

[u]Kelly:[/u] Έχω σκοπό να καθιερωθώ ;)

[b]Εγώ: [/b]Τι σε έκανε να πεις "Εγώ θέλω να γίνω τραγουδιστής" ;

[u]Kelly:[/u] Θυμάμαι που είχα ακούσει τον Geoff Tate στο Operation Mindcrime για πρώτη φορά όταν ήμουν νεότερος και ξετρελάθηκα. Είπα στον εαυτό μου, θα μάθω πως το κάνει αυτός! Έκτοτε άλλαξαν τα γούστα μου και ακούω πιο πολύ DIO, Ozzy, Maiden κλπ

[b]Εγώ:[/b] Παίζεις κάποιο μουσικό όργανο;

[u]Kelly:[/u] Παίζω κιθάρα, αλλά οχι κάτι το εξαιρετικό. Το αφληνω στον Gus. :p

[b]Εγώ:[/b] Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

[u]Kelly:[/u] Δεν κάνει τίποτα, είσαι εξαιρετικός οπαδός των FIREWIND και σου αξίζει μια συνέντευξη ;)

Αυτά συνέβησαν! Περιμένω σχόλια και likes αν θέλετε!

Και μουσικές αποκλειστικότητες στο WeHellas!
Μπράβο Θανάση!

Σας ευχαριστώ. Μάλιστα έχω προγραμματίσει άλλη μια συνέντευξη με τον ίδιο τραγουδιστή και μία με τον τραγουδιστή των Monument, Peter Ellis. ;)

• Create New...