Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

kavamarou

***PES6 Greek commentary patch*** (PC) [updated 31-08-14]

Recommended Posts

Ως λάτρης και πιστός μέχρι και σήμερα του PES6 ήταν το απωθημένο μου να ακούσω ελληνική περιγραφή στο απολαυστικότερο κατά τη γνώμη μου PES όλων των εποχών. Και εφόσον δεν έβρισκα πουθενά κάτι τέτοιο μέχρι σήμερα αποφάσισα να αφιερώσω το καλοκαίρι που πέρασε στη δημιουργία του. Είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής από τη μεριά μου στο υπέροχο αυτό παιχνίδι και ελπίζω να τον απολαύσετε, όσοι τουλάχιστον ρομαντικοί απομείνατε του είδους...

***PES6 Greek commentary patch***
by etherovamon

Έκδοση 1.0

Mία γεύση της τελευταίας μου έκδοσης...

http://vimeo.com/104797870

i9eh.jpg
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

-Ο σχολιασμός είναι των Σωτηρακόπουλου-Θαναηλάκη και έχει περαστεί από τα PES2012 και PES2013 στο PES6

-Μαζί με τον σχολιασμό έχει αλλαχθεί και η γραπτή απεικόνιση των ονομάτων των Άγγλων σχολιαστών (που εμφανίζεται πριν τo σφύριγμα έναρξης του αγώνα) με αυτή των Ελλήνων

-Το πλήθος ονομάτων παιχτών που εκφωνεί ο Σωτηρακόπουλος είναι βασισμένο στα ρόστερ ομάδων του 2006

-Ο ελληνικός σχολιασμός λειτουργεί με οποιοδήποτε patch καθώς και online

-Μαζί με τον παραπάνω σχολιασμό έχει προστεθεί και ένα ξεχωριστό αρχείο σχολιασμού χωρίς callnames σε περίπτωση που κάποιος θέλει να προσθέσει αυτά της αρεσκείας του στο δικό του patch.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

1. Αποσυμπιέστε το αρχείο που θα κατεβάσετε (η αρχική συμπίεση έγινε με το πρόγραμμα 7-Zip)

2. Αντιγράψτε το αρχείο e_sound και επικολλήστε το στο φάκελο dat της αρχικής εγκατάστασης του PES6 που ενδεχομένως να βρίσκεται στη διαδρομή C:\Αρχεία εφαρμογών\ΚΟΝΑΜΙ\Pro Evolution Soccer 6\dat (αντικαταστήστε το ήδη υπάρχον αρχείο)

3. Αντιγράψτε τον φακέλο e_text.afs που σας δίνω στον kitserver σας (στη διαδρομή C:\Αρχεία εφαρμογών\ΚΟΝΑΜΙ\Pro Evolution Soccer 6\kitserver\dat). Εάν έχετε ήδη εγκαταστήσει άλλη έκδοση του «ελληνικου σχολιασμού μου», παραλείπετε το βήμα αυτό

4. Προτεινόμενη συχνότητα περιγραφής: 3 αστέρια

5. Είστε έτοιμοι!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ:
1. Με την παραπάνω εγκατάσταση ο ελληνικός σχολιασμός είναι αυτομάτως διαθέσιμος και σε online mode. Για να τον ακούσετε θα πρέπει αφού έχετε ολοκληρώσει την παραπάνω εγκατάσταση, να έχετε ενεργοποιημένα τα commentary sounds και μέσα στο online mode
2. Εάν χρησιμοποιείτε κάποιο πιο σύγχρονο patch, είναι πιθανόν να ακούσετε την εκφώνηση κάποιου ονόματος παίχτη χωρίς αυτό να αντιστοιχεί στον παίχτη που έχει την μπάλα. Στην περίπτωση αυτή κρατήστε backup του option file σας, ανοίξτε την εφαρμογή αυτή (http://www.evo-web.c...ead.php?t=66654), επιλέξτε το όνομα του επίμαχου παίχτη και στο πλαίσιο "callname" γράφετε τον αριθμό 52.685 (που σημαίνει ότι ο παίχτης αυτός δεν θα έχει callname).

Commentary with callnames based on original game rosters
Download from mediafirec.jpg
pass: etherovamon

Commentary without callnames

Download from mediafirec.jpg
pass: etherovamon

Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.2: 189

Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.3: 024

Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.4: 308
 Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.5: 446
Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.6: 303
Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.7: 105

Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.8: 093
Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 0.9: 016
Αριθμός προστεθέντων/επεξεργασθέντων θέσεων στην έκδοση 1.0: 042

Ευχαριστώ:

τα παιδιά του www.evo-web.co.uk και ιδιαίτερα τους allezlinter και manzareck για τις πολύτιμες συμβουλές τους, τους Omar Ahmed και Majin για τις υπέροχες εφαρμογές τους, τον ichano18 για το χάρτη ονομάτων και τους δημιουργούς του W.E.Hellas PES6 Superleague Patch 2007 για την έμπνευση...

Φοβερος φιλε μπραβο για τη δουλεια σου!! :) Ερωτηση: Δουλευει και με τον ηχο των οπαδων μαζι? Στο βιντεο εχεις βαλει να ακουγεται μονο η περιγραφη. Ευχαριστω!

[quote name='PROmenos' date='04 September 2012 - 03:43 PM' timestamp='1346762606' post='437154']
Φοβερος φιλε μπραβο για τη δουλεια σου!! :) Ερωτηση: Δουλευει και με τον ηχο των οπαδων μαζι? Στο βιντεο εχεις βαλει να ακουγεται μονο η περιγραφη. Ευχαριστω!
[/quote]
Σε ευχαριστώ καταρχήν για τα καλά σου λόγια. Φυσικά και δουλεύει με όλους τους υπόλοιπους ήχους. Απλώς εγώ θέλησα στο βίντεο να απομονώσω τον ήχο του σχολιασμού.

Ευχαριστουμε πολυ φιλε μου!!!ειμαστε πολλοι που καιγομαστε ακομα με αυτο το προ!!θα το δοκιμασω και θα ξαναγραψω τις εντυπωσεις μου μετα γιατι αργει καπως το κατεβασμα!

Χίλια μπράβο που τόλμησες κάτι που δεν έχει ξαναγίνει και πέτυχες απόλυτα.
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τη δουλειά σου με την κοινότητά μας.

Μεταφέρω το topic έξω από το archive. Οι ενότητες archive είναι μόνο για σκοπούς αρχείου και αναφοράς. Παρακαλώ μην αναρτάτε νέα θέματα στα archives.

[quote name='Djisves' date='04 September 2012 - 05:07 PM' timestamp='1346767637' post='437167']
Χίλια μπράβο που τόλμησες κάτι που δεν έχει ξαναγίνει και πέτυχες απόλυτα.
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τη δουλειά σου με την κοινότητά μας.

Μεταφέρω το topic έξω από το archive. Οι ενότητες archive είναι μόνο για σκοπούς αρχείου και αναφοράς. Παρακαλώ μην αναρτάτε νέα θέματα στα archives.
[/quote]
Έχεις δίκιο,πάνω απ' όλα βέβαια να το χαρούν τα παιδιά. Περιμένω εντυπώσεις και επιστρέφω δριμύτερος με το upload του W.E.Hellas PES6 Superleague Patch 2007 για να έχουμε ολοκληρωμένο το όνειρο...

[quote name='kavamarou' date='04 September 2012 - 05:20 PM' timestamp='1346768428' post='437169']
Έχεις δίκιο,πάνω απ' όλα βέβαια να το χαρούν τα παιδιά. Περιμένω εντυπώσεις και επιστρέφω δριμύτερος με το upload του W.E.Hellas PES6 Superleague Patch 2007 για να έχουμε ολοκληρωμένο το όνειρο...
[/quote]
σωστος φιλε!!ανεβασε και το πατσ!να σε ρωτησω μου ζηταει κωδικο για την αποσυμπιεση...

Μτράβο σου που post-αρες αυτό topic. Υπάρχουν ακόμα πολοί φανατικη οπαδοι του 6.Μπράβο και πάλι που ενημέρωσες με έναν πολύ αξιολογο τρόπο το WeHellas σε οτι αναφορα το Pes6!

[quote name='vagos9' date='04 September 2012 - 05:54 PM' timestamp='1346770450' post='437172']
σωστος φιλε!!ανεβασε και το πατσ!να σε ρωτησω μου ζηταει κωδικο για την αποσυμπιεση...
[/quote]
ο κωδικός είναι κάτω από το download link

[quote name='.::T-Derrty77::.' date='04 September 2012 - 05:54 PM' timestamp='1346770455' post='437173']
Μτράβο σου που post-αρες αυτό topic. Υπάρχουν ακόμα πολοί φανατικη οπαδοι του 6.Μπράβο και πάλι που ενημέρωσες με έναν πολύ αξιολογο τρόπο το WeHellas σε οτι αναφορα το Pes6!
[/quote]
Συμφωνώ..Ότι υπάρχουν πολλοί ακόμα φανατικοί του PES6 το πιστεύω και το βλέπω και εγώ. Σίγουρα αυτό το PES έχει πλεονεκτήματα που δεν θα τα ξανασυναντήσουμε πιθανόν σε άλλο.. :(

[color="#FF0000"]
[center]
:no_grlish: [b]Προσοχή![/b] Αυτό το μήνυμα διαγράφηκε επειδή ήταν γραμμένο με Greeklish.

[b]Απαγορεύεται[/b] η γραφή με Greeklish, σύμφωνα με τους [url="http://www.wehellas.gr/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules"]κανονισμούς[/url]!
[/center]
[/color]

Καλά φίλε, ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ! :respect:
Όταν μπορέσω, θα το κατεβάσω, για να πορωθώ και πάλι με το PES6!~

φίλε ωραίος,,,ευχαριστούμε,,
υπάρχει κάνα patch που να ανανεώνει το pes 06 με τις προσφατες ομάδες? πχ ο Κριστιανο στη Ρεαλ κλπ ???

[quote name='niknik2012' date='05 September 2012 - 02:27 PM' timestamp='1346844434' post='437298']
υπάρχει κάνα patch που να ανανεώνει το pes 06 με τις προσφατες ομάδες? πχ ο Κριστιανο στη Ρεαλ κλπ ???
[/quote]
Υπάρχουν αρκετά τέτοια patch, φίλε μου, που συμβαδίζουν μάλιστα σε επίπεδο ενημέρωσης ομάδων με τα αντιστοιχα των σύγχρονων PES. Υπάρχουν πολλοί πιστοί του PES6 και κάνουν φοβερή δουλειά τα παιδιά στον τομέα αυτόν. Στην κατηγορία για παράδειγμα "other patches" μπορείς να ενημερωθείς για κάποια από αυτά.

εχω ενα προβλημα οταν ξεκιναω να παιξω λιγο προτου βγουν οι παιχτες εξω για να ξεκινησω να παιζω δεν μου βγαζει οτι περιγραφει ο σωτιρακοπουλος και σχολειαζει ο θαναηλακης μου βγαζει τα ξενα ονοματα μονο οταν παιζω μεσα αγωνα ακουγετε ελληνικη περιγραφη τι μπωρο να κανω

[quote name='gaek21' date='06 September 2012 - 09:29 PM' timestamp='1346956157' post='437585']
εχω ενα προβλημα οταν ξεκιναω να παιξω λιγο προτου βγουν οι παιχτες εξω για να ξεκινησω να παιζω δεν μου βγαζει οτι περιγραφει ο σωτιρακοπουλος και σχολειαζει ο θαναηλακης μου βγαζει τα ξενα ονοματα μονο οταν παιζω μεσα αγωνα ακουγετε ελληνικη περιγραφη τι μπωρο να κανω
[/quote]
Ακολούθησες την τρίτη οδηγία;

Μπράβο στο παιδί που έκατσε και ασχοληθείτε με το συγκεκριμένο θέμα σίγουρα θέλει πολύ δουλειά!

Μου φαίνεται όμως ότι ο σχολιασμός σε πολλές ατάκες είναι από το fifa 2001 δεν μου φαίνεται να μοιάζουν καθόλου στου PES 12...επίσης να ομολογήσω ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα..

Καλο κουράγιο και καλή συνεχεια στο παιδί που το φτιάχνει και μπράβο σε σένα που το πόσταρες εδώ!

[quote name='~~Taylor~~' date='06 September 2012 - 10:06 PM' timestamp='1346958406' post='437596']
Μπράβο στο παιδί που έκατσε και ασχοληθείτε με το συγκεκριμένο θέμα σίγουρα θέλει πολύ δουλειά!

Μου φαίνεται όμως ότι ο σχολιασμός σε πολλές ατάκες είναι από το fifa 2001 δεν μου φαίνεται να μοιάζουν καθόλου στου PES 12...επίσης να ομολογήσω ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα..

Καλο κουράγιο και καλή συνεχεια στο παιδί που το φτιάχνει και μπράβο σε σένα που το πόσταρες εδώ!
[/quote]
Φίλε μου εγώ είμαι που το έφτιαξα και το επιμελήθηκα εξ ολοκλήρου. Ο σχολιασμός είναι αποκλειστικά από το PES2012. Ήθελα πολύ να πάρω και να επεξεργαστώ σχόλια και από το fifa 2001, αλλά δεν έχω το παιχνίδι αυτό όπως και κάποια tools του. Σίγουρα θέλει κάποια δουλίτσα ακόμη, αλλά μη νομίζεις ότι μπορούν να γίνουν πολλά παραπάνω. Πιστεύω πως στην έκδοση 0.5 θα είναι σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε πως οι χάρτες σχολίων των δύο PES έχουν σημαντικές διαφορές. Το εγχείρημα από την αρχή έμοιαζε ακατόρθωτο, δεν είχα βοήθεια και πάλεψα ένα ολόκληρο καλοκαίρι μόνος. Νομίζω πάντως πως άξιζε τον κόπο, πάντα βέβαια με την προυπόθεση πως εκτιμάται η προσπάθεια αυτή πρώτα από σας. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και καλό παιχνίδι..

Με μπέρδεψε το username που έχεις με αυτό που έχεις βάλει στον τίτλο :hehe:

Εννοείτε ότι είναι διαφορετικά τα αρχεία του 6 με του 12 δεν το είπα για κακό ότι θέλει δουλειά ακόμα απλά το είπα για να μην το αφήσεις και να το δουλέψεις για να αγγίζει την τελειότητα!!!

[quote name='~~Taylor~~' date='06 September 2012 - 10:44 PM' timestamp='1346960649' post='437603']
Με μπέρδεψε το username που έχεις με αυτό που έχεις βάλει στον τίτλο :hehe:

Εννοείτε ότι είναι διαφορετικά τα αρχεία του 6 με του 12 δεν το είπα για κακό ότι θέλει δουλειά ακόμα απλά το είπα για να μην το αφήσεις και να το δουλέψεις για να αγγίζει την τελειότητα!!!
[/quote]
Εννοείται βρε, δεν παρεξήγησα αυτά που είπες. Με το δίκιο σου όσο αφορά στα usernames μου..:) Τα δύο αρχεία έχουν κατά 60% περίπου έλλειψη ταύτισης των slots τους. Ελπίζω να έχω χρόνο και να σας κοινοποιήσω σύντομα και την 0.4.

τι λες ρε φιλε τωρα!! :) μικρακι ημουν οταν επαιζα αυτο το εξαιρετικο πατς .. (τωρα πλεον ειμαι 13 :jester:) φιλε εισαι αψογος σε ευχαριστω που αναψες παιδικες αναμνησεις (και με ελληνικη περιγραφη) :xirokrotima:

[quote name='.tsaxos' date='19 September 2012 - 05:52 PM' timestamp='1348066343' post='441001']
τι λες ρε φιλε τωρα!! :) μικρακι ημουν οταν επαιζα αυτο το εξαιρετικο πατς .. (τωρα πλεον ειμαι 13 :jester:) φιλε εισαι αψογος σε ευχαριστω που αναψες παιδικες αναμνησεις (και με ελληνικη περιγραφη) :xirokrotima:
[/quote]
Να 'σαι καλά για τα καλά σου λόγια..Δυστυχώς ή ευτυχώς για την ΚΟΝΑΜΙ, σε κάποιους τομείς το PES6 από όμορφη ανάμνηση αποδείχθηκε λατρεία! Αναμένετε σε λίγες μέρες και την έκδοση 0.4 του σχολιασμού μου. Γίνονται σημαντικές διορθώσεις για να αγγίξει την τελειότητα στο μέτρο του δυνατού!

[quote name='etherovamon' date='19 September 2012 - 11:59 PM' timestamp='1348088397' post='441150']
Να 'σαι καλά για τα καλά σου λόγια..Δυστυχώς ή ευτυχώς για την ΚΟΝΑΜΙ, σε κάποιους τομείς το PES6 από όμορφη ανάμνηση αποδείχθηκε λατρεία! Αναμένετε σε λίγες μέρες και την έκδοση 0.4 του σχολιασμού μου. Γίνονται σημαντικές διορθώσεις για να αγγίξει την τελειότητα στο μέτρο του δυνατού!
[/quote]

Χαρα στο κουράγιο σου που ασχολείσαι ακόμα για τη πάρτυ ενός πολύ πιο περιορισμένου κοινού...

Μπράβο και πάλι

Cheers σε όλους τους ρομαντικούς :friends:

συμφωνω με τον αρτι .. και μια μικρη παρακληση φιλε μου etherovamon .. αν μπορεις να το ανεβασεις στο mediafire γιατι αυτοι οι ταλιροφονιαδες της rapidshare μας εχουν περιορισμενη συνδεση .. ε καταλαβενεις πως ειναι αυτα εχουμε και αργη συνδεση :friends: σε ευχαριστουμε μεσα απο την καρδια μας !

[quote name='.tsaxos' date='20 September 2012 - 03:06 PM' timestamp='1348142815' post='441377']
.. και μια μικρη παρακληση φιλε μου etherovamon .. αν μπορεις να το ανεβασεις στο mediafire γιατι αυτοι οι ταλιροφονιαδες της rapidshare μας εχουν περιορισμενη συνδεση .. ε καταλαβενεις πως ειναι αυτα εχουμε και αργη συνδεση :friends:
[/quote]
Κατανοώ τη δυσκολία, φίλε μου. Απλώς υπήρχε λόγος που με συνέφερε το ανέβασμα σε rapidshare μέχρι στιγμής, γι' αυτό και επέλεγα μόνο αυτόν τον host. Με το που ολοκληρώσω την 0.4 θα προσπαθήσω ειλικρινά να την ανεβάσω και σε άλλους, με προτεραιότητα στην mediafire.

• Create New...