Jump to content
flokiman

PES vs FIFA extended....NEW

FIFA vs PES....ποιο ειναι καλυτερο σε:  

263 members have voted

1. 1. Πασες / Σουτ (manual /assisted)

2. 2. Κινηση/Animation/Φυσική

3. 3. AI (επίθεση-άμυνα-αναπτυξη-διατησία)

4. 4. Γραφικά (παιχτες, σταδια, εφφε, τερματα, μπαλες)

5. 5. Αισθητική (ατμοσφαιρα, replay, ηχος, cut scenes, menu)

6. 6. Γενική εικόνα (απλα ποιο σας τραβάει παραπανω εν τελει)

Recommended Posts

Παιδιά, επιτρέψτε μου, αλλά αυτό με τα βίντεο με θεαματικά γκολ και τρίπλες του Φίφα δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικό του πραγματικού gameplay του παιχνιδιού. Στο offline παίζεται κανονική μπάλα και πρέπει να καθίσεις να στρώσεις κώλο να παίξεις. Υπάρχει ωραία ανάπτυξη και γίνονται πολλές διαφορετικές φάσεις και γκολ. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι σε θέματα ΑΙ, το Προ που κάποτε είχε τα πρωτεία, τώρα τα έχει χάσει. 

Για το individuality, στο Προ είναι οι παίκτες πιο αναγνωρίσιμοι, γιατί...φαίνονται καλύτερα, είναι καλύτερα τα μοντέλα παικτών, πιο ευδιάκριτοι και έχουν άλλα physics. Aυτό είναι πολύ θετικό, αλλά στον αντίποδα, αυτά τα physics τους κάνουν και πιο άκαμπτους. Το Φίφα έχει το κλασικό πρόβλημα ότι μοιάζουν όλοι ίδιοι, αν και αυτό δεν ισχύει σε τέτοιο βαθμό. Θέλει και συνήθεια, δηλ. αν παίζει κανείς καιρό, τους ξεχωρίζει πιο εύκολα και υπάρχει και το σημαντικό στοιχείο, που είπε ήδη ο Broxopios, ότι κάποια στατιστικά αποδίδονται καλύτερα στο Φίφα, γιατί έχει πιο μεγάλη λεπτομέρεια στα animations και τις κινήσεις, αλλά και περισσότερους μηχανισμούς. 

Με αυτά και αυτά, σιγά σιγά το Φίφα απέκτησε την ελευθερία που κάποτε είχε το Προ, συν το ότι βελτίωσε πάρα πολύ την ΑΙ και ειδικότερα τον τρόπο που παίζει η Cpu. Όσον αφορά στα player models, γέλαγα και γελάω ακόμα με τα καρτούν εν έτει 2020-21 από την ΕΑ, το θεωρώ ανέκδοτο το συγκεκριμένο σημείο, αλλά αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, θα πρέπει να πούμε ότι η ΕΑ έχει ρίξει πολύ περισσότερη δουλειά στο gameplay. Eντάξει, έχουν και τα χρήματα, μην το ξεχνάμε. 

Edited by toninio
  • Love 1
  • Like 2

Κοιταγα reviews metacritic και παρατηρησα οτι καθε χρονο το user rating του fifa με το ζορι φτανει το 2 ενω του προ ειναι σχεδον παντα πανω απο 7

Αυτα οσον αφορα τα τελευταια 3 χρονια 

Νομιζω πολλοι fifa players εχουν βαρεθει ακομα και οι ιδιοι την ΕΑ αλλα δεν τους κανει η καρδια να αλλαξουν στρατοπεδο 😂

• Haha 1

Και τα δυο (σε online modes FUT & MyClub) είναι σκουπίδια. 

Σε offline ειναι ελαφρώς καλύτερο το PES.

Όμως, με το μαντρωμα που έρχεται σε λίγες ημέρες, και δεδομένου ότι θα είναι "κάθειρξη" για ολο το χειμώνα και μάλλον και άνοιξη, πείτε μου αδέρφια μου πως σκατα θα τη βγάλουμε διχως ποδοσφαιράκι και γενικά διχως πλεϊστεϊσο!

Οπότε βλέπω να αγοράζω πακέτο κονσόλα με Fifa21 ή PES 21 δώρο, και μάλλον Xbox ως φαίνεται. 

Ναι, ναι, ναι...ξέρω  κράχτε ελεύθερα που πούλησα ps4 και account μαζί, αλλά τα 550 ευρω ηταν καλα λεφτά.  Οτι πρέπει για νέα αρχή (account σε MS έχω ούτως ή άλλως απο το υπάρχον Xbox μου, αυτό δεν επωληθει ειναι ανεκτίμητης αξίας...) και με game pass. 

Λόγω editing του PES σε Xbox , με βλεπω για Fifa bundled με Series X.

Edited by SkyloMethyr
  • Like 3

52 minutes ago, SkyloMethyr said:

Και τα δυο (σε online modes FUT & MyClub) είναι σκουπίδια. 

Σε offline ειναι ελαφρώς καλύτερο το PES.

Όμως, με το μαντρωμα που έρχεται σε λίγες ημέρες, και δεδομένου ότι θα είναι "κάθειρξη" για ολο το χειμώνα και μάλλον και άνοιξη, πείτε μου αδέρφια μου πως σκατα θα τη βγάλουμε διχως ποδοσφαιράκι και γενικά διχως πλεϊστεϊσο!

Οπότε βλέπω να αγοράζω πακέτο κονσόλα με Fifa21 ή PES 21 δώρο, και μάλλον Xbox ως φαίνεται. 

Ναι, ναι, ναι...ξέρω  κράχτε ελεύθερα που πούλησα ps4 και account μαζί, αλλά τα 550 ευρω ηταν καλα λεφτά.  Οτι πρέπει για νέα αρχή (account σε MS έχω ούτως ή άλλως απο το υπάρχον Xbox μου, αυτό δεν επωληθει ειναι ανεκτίμητης αξίας...) και με game pass. 

Τα ίδια σκεφτόμουν κι εγώ αυτές τις μέρες, έριξα και μια απεγκατάσταση στο PES μετά από κάτι απίστευτα περιστατικά στο MyClub και ησύχασα (ετοιμάζω βιντεάκι για να δείτε ιδίοις όμμασι). Έβαλα EA play, παίζω FIFA και μάλλον θα το αγοράσω (32 ευρώ το βρίσκω) γιατί ακόμα δεν έχει βγει ο Οκτώβρης και γιατί έρχεται μάντρωμα σίγουρα. Τι θα κάνουμε Δεκέμβρη Γενάρη Φλεβάρη κλεισμένοι μέσα;; Και μόνο που το σκέφτομαι κόβω φλέβα.

• Like 2

Οι σκ@τοεποχές που ζούμε, με κορονοϊούς και λοκ νταουν και οικονομική καταστροφή για το μισό πλανήτη, ευνοούν το gaming, όπως και την επιστροφή σε δραστηριότητες που είχε ξεχάσει πολύς κόσμος (αρκεί να μπορούμε να...κυκλοφορήσουμε εκτός οικίας). Ας ελπίσουμε να μην γἰνει πάλι καθολικό λοκ ντάουν σε όλη τη χώρα. 

Κανένα από τα 2 ποδοσφαιράκια δεν είναι για λιώσιμο, γιατί και τα δύο γίνονται επαναλαμβανόμενα κάποια στιγμή. Για μία καριερίτσα στο αντίστοιχο offline mode ή λίγο περισσότερο online ξερω γω, λόγω ανθρώπινων αντιπάλων, πιστεύω είναι ό,τι πρέπει, για να παίρνει κανείς τη διασκέδαση από τα θετικά στοιχεία που έχουν, κι αυτό να κρατήσει σχεδόν όλη τη σεζόν. Ότι κάποια στιγμή θα παίξουν και λίγα νεύρα, είναι δεδομένο, αλλά δεν είναι για να το παίρνει κανείς στα σοβαρά. 

Για εμένα, μια καλή συνταγή είναι λίγη δόση από το ποδοσφαιράκι που μας κάνει περισσότερο κλικ, κι όχι καθημερινά, (ναι, δεν γίνεται χωρίς μπάλα, αυτό είναι δεδομένο για τους περισσότερους μας, επομένως παίρνουμε το καλύτερο που  μπορεί να μας δώσει) και μετά επιλογή κάποιων πολύ καλών τίτλων, που αξίζουν να παιχθούν. Θα έλεγα ότι αυτό θα είναι το κυρίως πιάτο στον παιχνιδο-χρόνο μας. Ευτυχώς, υπάρχει πληθώρα πολύ ποιοτικών επιλογών, είτε ΑΑΑ, είτε μικrότερων παραγωγών και indies. Η αγορά κονσόλας είναι πολύ καλή επιλογή/επένδυση. Ακόμα όμως και όσοι δεν μπορούν να πάνε να πάρουν τις καινούριες, στις τρέχουσες υπάρχουν άπειρες καλές επιλογές, από παλιότερα και καινούρια, για να φαν κι οι κότες. 

Offtopic μεν, αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα.......

• Like 4

4 hours ago, SkyloMethyr said:

Φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι σε option files που σε αυτή την γενιά η ms είχε κλειδώσει (εκτός αν αλλάξει κάτι στην επόμενη), αλλά σε δικό σου editing?

10 hours ago, broxopios said:

Φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι σε option files που σε αυτή την γενιά η ms είχε κλειδώσει (εκτός αν αλλάξει κάτι στην επόμενη), αλλά σε δικό σου editing?

Εγώ καταλαβαίνω ότι εννοεί τη ΜH ύπαρξη OFs, όταν λέει "λόγω editing", για αυτό λέει για FIFA bundle. 

• Like 3

On 29/10/2020 at 10:51 ΜΜ, broxopios said:

Όπως τα λέει ο @slamsoze !