Jump to content
flokiman

PES vs FIFA extended....NEW

FIFA vs PES....ποιο ειναι καλυτερο σε:  

264 members have voted

1. 1. Πασες / Σουτ (manual /assisted)

2. 2. Κινηση/Animation/Φυσική

3. 3. AI (επίθεση-άμυνα-αναπτυξη-διατησία)

4. 4. Γραφικά (παιχτες, σταδια, εφφε, τερματα, μπαλες)

5. 5. Αισθητική (ατμοσφαιρα, replay, ηχος, cut scenes, menu)

6. 6. Γενική εικόνα (απλα ποιο σας τραβάει παραπανω εν τελει)

Recommended Posts

Αν και δεν το έχω παίξει πολύ γιατί τότε το είχα γυρίσει σε FIFA, νομίζω ότι το PES 2011 είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η ΚΟΝΑΜΙ στην 6ετία 2007-2013. 

το pes 2011 ηταν το τραγικα ευκολο στο offline.

Edited by alan sirer
  • Like 2

Δεν ξέρω γιατί αρέσει σε πολλούς το ΦΙΦΑ  τελευταίως, αλλά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου.

Δεν το βλέπω ρεαλιστικό, ίσως κάποιοι βαρέθηκαν τις αμέτρητες ήττες στο προ και διάλεξαν ΦΙΦΑ. 

Δεν λέω ότι το προ είναι καλό αλλά μέχρι το προ το 2013 είναι καλύτερο από όλα τα ΦΙΦΑ

Το προ το 2012 είναι η κορυφή, ελπίζω το προ 15 να έχει βάση αυτό το προ, γιατί το προ το 14 είναι χάλια

• Like 3
  • Dislike 1

Μέχρι στιγμής τα νέα που έχουμε για τα demo του PES 2015 & FIFA 15 είναι ότι το πρώτο επίσημα θα κυκλοφορήσει στις 17 Σεπτεμβρίου (16 αργά βράδυ για Αμερική με τη διαφορά ώρας) και θα έχει τις εξής ομάδες: Real Madrid,Barca, At.Madrid,At.Bilbao,Bayern Munich,Juventus,Napoli (7 ομάδες δηλαδή).

Το FIFA 15, χωρίς να έχουμε κάποια επίσημη ανακοίνωση, φιμολογείται ότι θα βγει στις 9 Σεπτεμβρίου με τις εξής ομάδες: Barcelona, Boca Juniors, Dortmund, Chelsea, Man. City, Liverpool, Napoli, PSG.

Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε τρελές συγκρίσεις των 2 παιχνιδιών, ειδικά ανάμεσα στις ίδιες ομάδες. Δηλαδή Barcelona vs Napoli. Ενδιαφέρον θα έχει.

Εδώ και οι ανακοινώσεις που έχουμε.

https://twitter.com/Adam_Bhatti/status/507842703300653059

http://www.artevirtualfc.com.br/demo-fifa-15-sera-lancada-em-0909

• Like 1

Μέχρι στιγμής τα νέα που έχουμε για τα demo του PES 2015 & FIFA 15 είναι ότι το πρώτο επίσημα θα κυκλοφορήσει στις 17 Σεπτεμβρίου (16 αργά βράδυ για Αμερική με τη διαφορά ώρας) και θα έχει τις εξής ομάδες: Real Madrid,Barca, At.Madrid,At.Bilbao,Bayern Munich,Juventus,Napoli (7 ομάδες δηλαδή).

Το FIFA 15, χωρίς να έχουμε κάποια επίσημη ανακοίνωση, φιμολογείται ότι θα βγει στις 9 Σεπτεμβρίου με τις εξής ομάδες: Barcelona, Boca Juniors, Dortmund, Chelsea, Man. City, Liverpool, Napoli, PSG.

Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε τρελές συγκρίσεις των 2 παιχνιδιών, ειδικά ανάμεσα στις ίδιες ομάδες. Δηλαδή Barcelona vs Napoli. Ενδιαφέρον θα έχει.

Εδώ και οι ανακοινώσεις που έχουμε.

https://twitter.com/Adam_Bhatti/status/507842703300653059

http://www.artevirtualfc.com.br/demo-fifa-15-sera-lancada-em-0909

Θα παροτρυνω ολους τους πατσερς να κατβασουν και να αναλυσουν το demo στο PS4 και να ανακοινωσουν ΟΛΕΣ τις αδειες,,,

• Like 1

Καλησπερα και απο μενα.. 

Θελω και γω με τη σειρα μου να πω δυο πραγματα. Πριν θεωρηθει ( εαν θεωρηθει ) offtopic το post παρακαλω να διαβαστει.

Συζητατε ολοι λιγο πολυ το κατα ποσο το Φιφα ειναι καλυτερο κτλ κτλ (οχι μονο σε αυτο το τοπικ αλλα και στου φιφα). Οπως εβλεπα τα σχολια σας λοιπον, λεω και γω ας το κατεβασω, ps4 εχω, games δεν εχω, ας του δωσω μια ευκαιρια. Το κατεβαζω λοιπον και εχω παιξει αρκετα παιχνιδια κυριως λογω βαρεμαρας οσο περιμενω την καταταξη μου στο στρατο. 

Εχω λοιπον να πω, οτι το παιχνιδι περα απο τα φαντεζι γραφικα, cinematics, συγκεκριμενα animation κ.α., οτι μιλαμε για ενα παιχνιδι που και αυτο εχει πολλα bugs (τουλαχιστον στο demo), αμυνα για παιδακια (φιφα δεν ειχα παιξει απο το 2000 και λιγο το demo του 14) οπου στο legendery ετρωγα με το ζορι ενα γκολ, απειρα cinematics που σου σπανε το ρυθμο (εμενα τουλαχιστον) και επισης αδρανεια μεταξυ παιχτη και μπαλας, κακοι τερματοφυλακες σε καποιες στιγμες αλλα και bugs. Να γινω πιο συγκεκριμενος. Μου ετυχε (μια φορα, αλλα μου ετυχε) σε κορνερ με τον Lavezzi να bugαρει τοοοοσο ασχημα που το κορνερ εκτελεστηκε πισω απο τις διαφιμιστικες πινακιδες, η μπαλα προφανως εμεινε πισω απο αυτες, και ο χρονος τσουλαγε κανονικα χωρις κανενας παικτης να εχει προσβαση στη μπαλα. Βλακεια μου που δεν τραβηξα ενα βιντεο γιατι πιθανοτατα να το αμφισβητισετε καποιοι. Επισης, Finese Shot, ολα εξω απο τη περιοχη μπαινουν σαν χαπια (οπως ενα προ, νομιζω το 11 ηταν). Παρομοια σκηνικα πολλα κτλ.

Τωρα, ο λογος που γραφω το post δεν ειναι ουτε για να κραξω εσας που παιζετε φιφα, ουτε το φιφα ως παιχνιδι.

Ο λογος ειναι οτι αν εστω και ενα, απ'ολα αυτα που ειδα εγω τουλαχιστον στο παιχνιδι, να ειχε το demo του PES, θα ειχε γινει χαμος στο φορουμ. 

Και να η Κοναμι και εκει η Κοναμι, και παει λεγοντας. 

Οταν μπηκα εγω σε αυτο το φορουμ το 07 αν θυμαμαι καλα, μπηκα σε ενα φορουμ για το PES. Δεν λεω προφανως να φοραμε παροπιδες και να λεμε "ΜΟΝΟ ΠΡΟ ΡΕ" κτλ

προφανως πρεπει να συζητονται τα σφαλματα και το πως το παιχνιδι θα γινει καλυτερο.

Εχουμε φτασει σε σημειο να υπαρχει ανοχη για ενα παιχνιδι που δεν ειναι καλυτερο (ξαναλεω, τουλαχιστον για μενα) και οχι να προσπαθουμε σαν μια μεγαλη κοινοτητα που ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ να κανουμε το παιχνιδι καλυτερο, ειτε με προτασεις, ειτε με patches κ.ο.κ.

Επισης, για να ξεκαθαρισω τη θεση μου, δεν λεω οτι κακως αλλαξατε ποδοσφαιρακι καποιοι, μαγκια σας. Απλα λεω οτι δεν χρειαζεται να θεοποιειτε ενα παιχνιδι που δεν ειναι αντικειμενικα τοοοοοοοσο καλυτερο απο το PES στο φορουμ του PES στο τοπικ του PES.

Συγγνωμη για το μεγαλο post, συγγνωμη αν ειναι offtopic, αυτα ειχα να πω. 

@[member="steliosnvp"] αρχικά να σου πω ότι μετέφερα το ποστ σου εδώ γιατί ταιριάζει καλύτερα.

Επίσης έχω αναφέρει για το fifa ότι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Από τη στιγμή που το προ μετά το pes 6 δεν παρουσίασε τίποτα καλό, απλά παίζεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Το fifa μπορεί να μην είναι του σούπερ ποδοσφαιράκι, αλλά σίγουρα είναι κάπως καλύτερο από τα τελευταία προ. Τους λόγους τους έχω εξηγήσει πολλές φορές εδώ, οπότε περιμένω να ακούσω και τις δικές σου απόψεις - επιχειρήματα γιατί θεωρείς το προ καλύτερο.  

@[member="steliosnvp"] αρχικά να σου πω ότι μετέφερα το ποστ σου εδώ γιατί ταιριάζει καλύτερα.

Επίσης έχω αναφέρει για το fifa ότι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Από τη στιγμή που το προ μετά το pes 6 δεν παρουσίασε τίποτα καλό, απλά παίζεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Το fifa μπορεί να μην είναι του σούπερ ποδοσφαιράκι, αλλά σίγουρα είναι κάπως καλύτερο από τα τελευταία προ. Τους λόγους τους έχω εξηγήσει πολλές φορές εδώ, οπότε περιμένω να ακούσω και τις δικές σου απόψεις - επιχειρήματα γιατί θεωρείς το προ καλύτερο.  

Οι λογοι φιλε μου ειναι υποκειμενικοι. Οπως και ολων των παιδιων εδω περα. Αλλα για να σου απαντησω, απλα θεωρω οτι εχει ενα πιο στιβαρο gameplay που σιγουρα μ αρεσει περισσοτερο (ή πολυ απλα ετσι εχω μαθει). Ακομα και το 14 που εγω μεχρι το Γεναρη δεν το ειχα παιξει πολυ γιατι δεν μ αρεσε οπως και στους περισσοτερους, με το επισημο patch που βγηκε εγω το ευχαριστηθηκα (ειχε τα πολλα στραβα του προς θεου, αλλα βρηκα το τροπο να παιζω με ενα στυλ που να μ'αρεσει). Τωρα ηταν επειδη επαιζα με παρεα; ηταν επειδη καποιες φορες παιζαμε 2vs2; ηταν λογω δυσκολιας;δεν ξερω. Αλλα σιγουρα δεν  με χαλασε. Επισης κατι αλλο για το φιφα που ξεχασα να πω.. λεμε για τη φυσικη παιχνιδιου, αφου γενικα αρεσει το ολο σκηνικο, γιατι κανεις δεν σχολιαζει τη φυσικη του τερματος ( ζητω συγγνωμη αν εχει σχολιασθει); που υποτιθεται οτι εχει το εφε του να σηκωνεται το πισω μερος οταν η μπαλα παει με δυναμη κ.τ.λ. το τερμα σηκωνεται και στα χαμηλα σουτ. Οπως και τα πολλα δοκαρια σε ενα παιχνιδι..

Οπως διαβαζω το ποστ, ακουγεται ως επιθεση και ζητω συγγνωμη. δεν ειναι επιθεση ουτε προς τους χρηστες ειτε προς το παιχνιδι. Οπως ειπα μαγκια τους.

Η αναφορα που εκανα ειναι στο γιατι να υποστιριζετΑΙ ενα παιχνιδι χωρις τις τοσο μεγαλες διαφορες (οπως λες δεν ειναι το σουπερ ποδοσφαιρακι) σε μια κοινοτητα που θα μπορουσε με σωστη συσταση να βοηθησει με το δικο της τροπο στο να δημιουργηθει ξανα ενα μεγαλο προ. 

Η αναφορα που εκανα ειναι στο γιατι να υποστιριζετΑΙ ενα παιχνιδι χωρις τις τοσο μεγαλες διαφορες (οπως λες δεν ειναι το σουπερ ποδοσφαιρακι) σε μια κοινοτητα που θα μπορουσε με σωστη συσταση να βοηθησει με το δικο της τροπο στο να δημιουργηθει ξανα ενα μεγαλο προ. 

Η ΚΟΝΑΜΙ φιλε μου εχει δειξει οτι δεν υπολογιζει και πολυ το κοινο της.

Οι περισσοτεροι απο εδω που το γυρισαν σε FIFA (εγω το εκανα περυσι) ειναι γιατι αγανακτησανε πια με την κοροιδια της ΚΟΝΑΜΙ προς αυτους. Ο καθενας για δικους του λογους... αλλος θελει να παιζει online και να μην τον κερδιζουν οι κλεφτες, αλλος ενιωσε οτι εδωσε 60€ για το PES2014 και αντι αυτου πηρε μια ΒΕΤΑ εκδοση (εγω), αλλος γιατι το Master League ειναι παιδικη χαρα, ειδικα σε σχεση με το αντιστοιχο career του FIFA.

Ειμαι και εγω απο εκεινους που μεχρι το 14 επαιζα αποκλειστηκα και μονο PES, το FIFA δεν μπορουσα να παιξω ουτε 5λεπτο.

Μετα ομως το περσινο φιασκο φυσικα δοκιμασα το FIFA, το οποιο εχει πολλα στραβα αλλα τουλαχιστον παιζοταν και το χαιρομουνα!

Το οτι εδω ειναι κοινοτητα ανθρωπων που λατρευουν το PES, δε τους στερει το δικαιωμα ουτε να αρεσκονται περισσοτερο στο FIFA, ουτε να μη θελουν να βλεπουν το PES ή το αναποδο.

Το οτι αγαπαμε το PES ειναι δεδομενο, αλλα ο καθενας εχει και τα ορια του.

Εγω προσωπικα ενιωσα οτι με κοροιδευουν και ειπα τερμα. Η ΚΟΝΑΜΙ χανει αν το δεις πιο σφαιρικα.

Πχ εγω φετος δε θα παρω PES με κλειστα ματια οπως εκανα καθε χρονο μεχρι περυσι. Θα δοκιμασω το demo, θα νοικιασω πιθανοτατα και το παιχνιδι και αν ειναι οντως καλο θα το παρω. Πιθανολογω και αλλοι θα πραξουν οπως εγω.. αρα η ΚΟΝΑΜΙ χανει με αυτα που κανει.

Μακαρι να βγαλει ενα καλο παιχνιδι, με ποδοσφαιρικο, στιβαρο και καλοστημενο gameplay, να εχει ωραια και με βαθος Modes, ας εχει ενα αξιοπρεπες online εν ετει 2014 και ναι να τρεξω να το παρω, να κατσω να φτιαξω kits, να μαθω να κανω γηπεδα και οτι θελεις.

Αμα μου βγαλουνε παλι ενα μισοτελειωμενο, υπολειτουργικο εκτρωμα οπως το παρσυνο τι να το κανω ?

Να κατσουν να το παιξουν μονοι τους και να ακουν και τα βρισιδια του κοσμου.

Ας ελπισουμε να ειναι καλο το PES γιατι κ εμενα το FIFA παροτι μου αρεσει γιατι ειναι πιο ολοκληρωμενο, εχει καποια σημεια που με χαλανε... πολυ.

Μου λειπει το νευρο του PES...

• Like 2

Σωστά τα λες, και θα στηρίξω την ΚΟΝΑΜΙ όταν βγάλει ένα σωστό ποδοσφαιράκι. Οι περισσότεροι τρέφουμε συμπάθεια για την ΚΟΝΑΜΙ, αλλά δε θα δώσω τα λεφτά μου σε μια εταιρία που δεν μου προσφέρει αυτό που ζητάω από ένα ποδοσφαιράκι. Θα ήμουν τρελός. 

Το pes 2014 έθεσε κάποιες καλές βάσεις, αλλά στο σύνολό του για μένα ήταν unplayable και φυσικά δεν μου πρόσφερε καμία διασκέδαση. Χαίρομαι που το έκανε σε σένα και σε μερικούς άλλους. Αλλά έπασχε σε πολλά βασικά σημεία. 

Ας ελπισουμε να ειναι καλο το PES γιατι κ εμενα το FIFA παροτι μου αρεσει γιατι ειναι πιο ολοκληρωμενο, εχει καποια σημεια που με χαλανε... πολυ.

Μου λειπει το νευρο του PES...

Αυτό που λέει ο Σταύρος. Ένα σωστό ποδοσφαιράκι να βγάλει η ΚΟΝΑΜΙ και θα δεις πόσοι θα παρατήσουν το FIFA. 

Έχουν πει ότι το PES 2015 είναι πολύ καλό. Τα ίδια όμως λέγανε και πέρυσι για το 2014. Κοντός ψαλμός αλληλούια. Η Τετάρτη έρχεται και εδώ θα είμαστε όλοι να τα συζητήσουμε. 

• Like 1

Το Fifa παραδοσιακα χωλαινε σε 6 θεματα

1. Φυσικη σωματων / αδρανεια/ μπαλαρινε: Στο Fifa 15 εγινε αρκετη βελτιωση στο θεμα. Δεν διορθωθηκε τελειως, αλλα διορθωθηκε αρκετα.

2. Φυσικη μπαλας μπασκετ : Στο FIFa 15 νομιζω οτι διορθωθηκε σχεδον τελειως. Δεν εχω παρατηρησει ακομα backspin στην μπαλα, αλλα οκ.

3. Collision -impact engine : Στο Fifa 15 υπαρχει μια υποτυπωδης βελτιωση, αλλα οχι κατι ριζοσπαστικο.

4. Χωροι/ στριμωγμα : Στο 15 Νομιζω οτι βελτιωθηκε αρκετα η αισθηση του χωρου. Δεν ειναι Pes ακομα, αλλα και το Pes ισως ηταν λιγο εξωπραγματικο...

5. Μοντελα παικτων :Εδω ισως να εχουμε και χειροτερευση των πραγματων...

6. Handicap ΑΙ (υπερομαδες του μισου αστεριου) : Στο Professional δεν παρατηρησα κατι απο τα 10 ματς που επαιξα.

Αρα βλεπουμε οτι εγιναν καιριες βελτιωσεις σε θεματα που πονουσε το παιχνιδι. 5/6 ζητηματα εχουν βελτιωθει, αλλα πιο πολυ αλλα λιγοτερο. Αυτο το ονομαζω αξιοπρεπεια , στα πλαισια της κοροιδιας οτι το παιχνιδι εδω και 7 χρονια ειναι στην ιδια μηχανη και βαση στηριγμενο.

Μπηκαν και εξτρα γαρνιτουρες για να πεισουν οτι ειναι next gen, αλλα για μενα ειναι οριακα τελειως ανουσιες.

Για το Pes θα πω το Νοεμβριο, οταν το παιξω.

Έχουν πει ότι το PES 2015 είναι πολύ καλό. Τα ίδια όμως λέγανε και πέρυσι για το 2014. Κοντός ψαλμός αλληλούια. Η Τετάρτη έρχεται και εδώ θα είμαστε όλοι να τα συζητήσουμε. 

Πως και πως το περιμενω, αμα ειναι μαπα θα παω Ιαπωνια να τους καψω!

Αλλα επειδη η Ιαπωνια πεφτει μακρια, θα παω μια βολτα στα μαγαζια και θα παρω το FIFA :hehe:.

Οντως Θαναση αυτο που ειπες μολις τωρα μου θυμισε τα οσα ελεγαν περυσι...

Πωπω φωτια μου αναψες τωρα...

Σημερα εβαλα να παιξω το pes 5 και μπορω να πω πως απογοητευτικα.Ο λογος ειναι οτι για μια ακομη χρονια κανενα απο τα 2 ποδοσφαιρακια δεν προκειται να φτασει τα υψηλα στανταρ εκεινης της εποχης.Εχωντας παιξει το ντεμο του φιφα ειμαι σιγουρος πλεον οτι δεν με ικανοποιει στον επιθυμητο βαθμο που θελω εγω.Δεν εχω την απαιτηση φυσικα να φτασει εκεινη την εποχη.Περιμενω πλεον και το ντεμο του προ αλλα και για εκει δεν ειμαι αισιοδοξος .Ξερω οτι πολλους δεν σας νοιαζει αλλα νομιζω οτι καποια στιγμη οι απαιτησεις μας και απο τις 2 εταιρειες πρεπει να μεγαλωσουν γιατι καθεμια απο τις 2 εχει δειξει στο παρελθον οτι μπορει και καλυτερα(βλεπε φιφα 11 για ps3/xbox360 ,pes 5).Η ΚΟΝΑΜΙ τα τελευταια 7 χρονια μας δουλευει για τα καλα και πλεον κατα καποιο τροπο το ιδιο κανει και η ΕΑ τα 3 τελευταια χρονια.Και θα συνεχισει να γινεται το ιδιο αν δεν κανει το μεγαλο μπαμ μια απο αυτες τις 2(μην περιμενουμε να μπει τριτος στο χορο,αυτο αποκλειεται για την ωρα)  και ισως θα ηταν καλυτερα να το κανει η ΚΟΝΑΜΙ μπας και ταρακουνηθει λιγο και η αλλη πλευρα.Φετος κατι παει να γινει αλλα ακομα ειναι πολυ νωρις.Ευχομαι να μην ειναι η πρωτη χρονια που θα μεινω χωρις ποδοσφαιρακι μιας και αποφασισα φετος να γινω σφιχτοκωλος και να μην πεταξω τσαμπα τα λεφτα μου.

Edited by mean machine

Κοιτα meanmachine, το Pes 5 ηταν ενα μικρο θαυματακι της εποχης. Δεν ξεραμε τοτε τι διαμαντι παιζαμε. Αποκλειαμε τοτε να το παιζουμε 10 χρονια μετα.

Αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι ενα παιχνιδι αλλου στυλ, αλλης προσεγγισης του ποδοσφαιρου. 

Ειναι arcade, γρηγορο, αποτομο. Απλη λογικη βασισμενη στο κλεβω και αντεπιτιθεμαι. Μη μου πεις για build up και αργο τεμπο! Μη μου πεις για μελετημενη πασα, η κατι απροβλεπτο. Συγκεκριμενα εχω φιλο ο οποιος νικαει παντα βγαζοντας απο συγκεκριμενο σημειο σεντρα και βαζει ο αμυντικος αυτογκολ.

Τρεχα δωσε πασα βαλε γκολ. Απλα και ομορφα. Ελπιζω να το αναβιωσει σωστα και αξιοπρεπως το Pes 2015.

Επισης θεωρω υπερπαιχνιδαρα και το παιζω ακομα το We2002- Pes2 στο Ps1. 

Αλλα με το FIFA μη το συγκρινεις γιατι ειναι αλλης νοοτροπιας. 

• Like 1

FIFA:

για να δούμε καλύτερο ποδόσφαιρο  πρέπει να φύγουν τα 10λεπτα ματσ και να μπούνε 20λεπτα-30λεπτα. να σχεδιαστεί το παιχνίδι για 30λεπτα ματσ (όχι να πάμε στα settings, αυτό δεν έχει κάποια σοβαρή επίδραση). σε x10 ταχύτητα δεν γίνεται να υπάρξει simulation.

αν όμως η ταχύτητα έπεφτε πολύ, θα ήταν βαρετό το παιχνίδι.

Edited by eluse

Εγω επειδη η δουλεια μου εχει σχεση με νεους οταν ακουσανε οτι παιζω προ ολοι μα ολοι μου ειπανε το ιδιο "Δεν σου αρεσει το φιφα?"

Να το συνοψισω λιγο διαφορετικα.Τι μας δινει το προ καθε χρονο? Ενα κενο παιχνιδι το οποιο υπαρχει απο μας το κολλημα του οτι ειναι γυμνο και κενο το παιχνιδι λογω του οτι καποτε μας αρεσε και μας αρεσει το gameplay/AI των παλιο προ δεν μας νοιαζει και πολυ

Ειναι ομως ετσι?

Απο τη στιγμη που το gameplay/AI των παλιων προ δεν το συναντησαμε στις νεωτερες εκδοσεις και στο προ 15 λογω προβληματων οπως το awareness,κωλυμματα στο ΑΙ οπως αυτο το μονοτονο cpu passing game (top player/superstar) τοτε ολο αυτο παει στραφι

Και οχι μονο επρεπε να το συναντησουμε οπως ηταν στα παλια προ αλλα και πιο εξελιγμενο γιατι τωρα εχουμε 2015 κι οχι 2006-2007

Υπαρχει βαθος στη στρατηγικη/formations,αξιοπρεπες ΜΛ,ΜΛΟ οπως στη τελευταια προσπαθεια με το προ 11?Ουτε κατα διανοια.Τα fluid καθαρα βιτρινα

Το προ 15 ονλαιν ειναι φανερο οτι στηριζεται στον Χρηστο Φερεντινο και στο σουπερ deal

Συνεπως για τους 2 αυτους λογους ονλαιν/οφλαιν ειμαστε εμεις λαθος γιατι προσμενουμε πραγματα τα οποια ειναι καθαρα εκτος στρατηγικης απο την εταιρια.Δεν ειμαστε λαθος επειδη αναλυσαμε κατι το οποιο αν το καναμε το καναμε μονο και μονο γιατι πιστευαμε οτι υπαρχει κατι στο βαθος

Αλλα αποδειχτηκε ανθρακας ο θησαυρος

Το μελλον για τους ανθρωπους που ακομα ειναι κολλημενοι με το ψευδαισθητικο προ ειναι τα sliders του φιφα.Εκει μπορει καποιος να πειραματιστει και να φτιαξει ενα μικρο προ μεσα στο φιφα.Και αν ημουνα αυστηρος με τον τονινιο στο θεμα αυτο πριν απο καιρο τωρα βλεπω οτι αυτο ειναι μονοδρομος

Πειραζοντας τα sliders του φιφα και προσαρμοζοντας τα ανετα στον τροπο που εσυ θελεις να παιζεις μπορεις να δημιουργησεις ενα προ gameplay μεσα στο φιφα οπως ακριβως εφτιαξε ο erevos για το φιφα 11

Ετσι κερδιζεις και την ευχαριστηση απο το παιχνιδι αλλα και την απολυτη ελευθερια στη κινηση του παικτη

Νομιζω αυτη ειναι η λυση Edited by klarinogampros
  • Like 1

..........................................
Το μελλον για τους ανθρωπους που ακομα ειναι κολλημενοι με το ψευδαισθητικο προ ειναι τα sliders του φιφα.Εκει μπορει καποιος να πειραματιστει και να φτιαξει ενα μικρο προ μεσα στο φιφα.Και αν ημουνα αυστηρος με τον τονινιο στο θεμα αυτο πριν απο καιρο τωρα βλεπω οτι αυτο ειναι μονοδρομος

................................................

Καλά έκανες και έλεγες την άποψή σου, και πολύ τεκμηριωμένα, δεν υπάρχει θέμα αυστηρότητας. Ασφαλώς και τα sliders του Φίφα έχουν και αυτά λάθη και δεν κάνουν το τέλειο, αλλά τουλάχιστον προσφέρουν αυτό που λες, μία αρκετά πολύπλευρη παραμετροποίηση, και με μεγάλα περιθώρια προσέγγισης προς τον ρεαλισμό. Φυσικά υπάρχουν και θέματα της ΑΙ, τα οποία δεν λύνουν τα sliders, αλλά εκεί δεν μπορεί να γίνει τίποτα. 

Γενικώς, αυτό το "γίναμε γεροπαράξενοι" ή "διυλίζουμε τον κώνωπα", που ακούγεται συχνά και κάθε χρόνο, πιστεύω δεν υφίσταται. Παραπονιόμαστε γιατί απλά ένα παιχνίδι δεν είναι καλό, αυτό είναι όλο. 

Πάντως κρίμα για το Προ και φέτος. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μετά το ντέμο, αλλά βλέπω απογοήτευση τελικά, οπότε μάλλον ούτε φέτος έγινε η επαναφορά. Που θα πάει, κάποια στιγμή θα τα καταφέρουν και πάλι.........

Edited by toninio
  • Like 2

Καλά έκανες και έλεγες την άποψή σου, και πολύ τεκμηριωμένα, δεν υπάρχει θέμα αυστηρότητας. Ασφαλώς και τα sliders του Φίφα έχουν και αυτά λάθη και δεν κάνουν το τέλειο, αλλά τουλάχιστον προσφέρουν αυτό που λες, μία αρκετά πολύπλευρη παραμετροποίηση, και με μεγάλα περιθώρια προσέγγισης προς τον ρεαλισμό. Φυσικά υπάρχουν και θέματα της ΑΙ, τα οποία δεν λύνουν τα sliders, αλλά εκεί δεν μπορεί να γίνει τίποτα. 

Γενικώς, αυτό το "γίναμε γεροπαράξενοι" ή "διυλίζουμε τον κώνωπα", που ακούγεται συχνά και κάθε χρόνο, πιστεύω δεν υφίσταται. Παραπονιόμαστε γιατί απλά ένα παιχνίδι δεν είναι καλό, αυτό είναι όλο. 

Πάντως κρίμα για το Προ και φέτος. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μετά το ντέμο, αλλά βλέπω απογοήτευση τελικά, οπότε μάλλον ούτε φέτος έγινε η επαναφορά. Που θα πάει, κάποια στιγμή θα τα καταφέρουν και πάλι.........

Tωρα τελευταια ψαχνομαι στα sliders του fifa και ειναι κριμα που δεν το εχουν μυριστει πιο πολλοι προφανς.Αλλαζοντας τα sliders σε width/length/speed/accelerations αλλα και σε καποια αλλα μπορεις να πετυχεις καλυτερο γηπεδο σε pes διαστασεις,πιο ευρυχωρο σε κινησεις πχ αυξανοντας το runs και φυσικα αυξανοντας τα sliders για την cpu στα pass errors

Noμιζω μαλιστα οτι το ΑΙ του παιχνιδιου βγαινει αψογα μεσα απο τα formations ειτε τα δικα σου ειτε της cpu

Aπολυτα λογικο πχ αν αυξησεις speed η stamina αδειαζει πιο γρηγορα κατι που δεν ειναι λογικα απολυτο στο προ 15

Για να μην μακρυγορω αυτη τη στιγμη οτι σχεδιασεις στο φιφα στα settings γινεται σε αντιθεση με το προ

Μαλιστα το θεμα των σωματοτυπων το εχω ξεπερασει κατα πολυ.Δεν με ενδιαφερει καν το οπτικο.Οταν εχεις αυτη τη κινηση στριψιματος με το παικτη ειναι απιστευτα ρεαλιστικο

Ξαναλεω για το awareness και τη στρατηγικη των παλιων Pes, οτι ηταν πολυ πιο απλα τα πραγματα τοτε και ευκολα στον προγραμματισμο.

Ουτε φυσικες, ουτε manual controls, ουτε 360 ελευθερη κινηση/σημαδεμα, ουτε μπαρα δυναμης σε πασα.

8 κατευθυνσεις και η δυναμη παντα στανταρ, οποτε λογικο ειναι να μην εχει θεματα awareness/συντονισμου της ΑΙ.

Pes 3/4/5/6 ηταν παιχνιδια καλπασμου και αντεπιθεσης, γρηγορα και πολυ αμεσα. Φιλος μου τα εσκιζε μονο με πασα τρεξιμο και σουτ. Πολυ σπανια σεντρα.

Στα τελευταια Pes γινεται προσπαθεια πιο ηρεμου-ρεαλιστικου παιχνιδιου, πιο αργο πιο στρατηγικο (και καλα).

Μετα απο Pes 15 το Pes 5 μου φαινεται αρκετα ψευτικο, οτι η μπαλα παραχοροπηδαει και η κινηση των παιχτων πολυ ρομποτακι.

Πιστευω οτι αν δεν υπηρχε καν το wehellas, η γενικα φορουμ για να αναλυεις το Pes, θα ημασταν ολοι πολυ πιο ευχαριστημενοι με το παιχνιδι, πιο απλοι σε κριση.

Αν θυμαστε οταν βγηκε το Pes 6 πολλοι το εκραξαν λεγοντας οτι το Pes 5 ειναι καλυτερο, οταν βγηκε το Pes 5 το κραξαν λεγοντας οτι το Pes 4 ηταν καλυτερο κ.ο.κ.

Ισως να ειμασταν ευχαριστημενοι στην αρχη.Μετα επερχεται το τελμα.Παραδειγμα.Συγκρινε caree fifa με career pro και ποσες σελιδες μπορεις να γεμισεις στο ενα και ποσες στο αλλο

• Like 1

απογοήτευση υπαρχει περισσότερο για την ανισοροπία της εταιρείας. αυστηρή κριτική γίνεται πάνω στό παιχνίδι που φαίνεται ότι πατάει πάνω στις σωστές βάσεις αλλά ακόμη θέλει δουλειά σε βασικά σημεία. το κακό είναι ότι για κάποιους από εμας που γουστάρουμε το προ για συγκεκριμένα στοιχεία, δεν υπάρχει αυτή την στιγμή άλλη επιλογή. το φίφα (τουλάχιστον στο PS3) έχει κάποια καλά στοιχεία αλλά από την στιγμή που οι περισσότεροι από αυτούς που παιζουμε προ  δεν την παλευουμε να τελειώσουμε ολόκληρο ματσ στο φίφα και το κλεινουμε, δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να καλυφτεί με τα sliders.

Edited by xanoymis

Μια απο τα ιδια...ματς φιφα δεν εχω τελειωσει,το πολυ στο 65 να τοβγαλω.

τωρα,επειδη και η δικη μου δουλεια εχει να κανει με κοσμο καθε ηλικιας σχεδον να πω οτι τα ατομα που γουσταρουν φιφα ειναι κυριως νεαροτερης ηλικιας χωρις αυτο να εινα κανονας και φυσικα χωρις να θελω να θειξω οσους γουσταρουν φιφα.

αντιθετως οταν τυχει και μιλησω με ατομα μεγαλυτερης ηλικιας τοτε οι περισσοτεροι ειναι στο προ,φυσικα και αναπωλουν τις παλιες καλες εποχες αλλα ακομη προ! Edited by Acheron_tas

Εγω ειμαι 40 χρονων.Καθησα για πλακα πριν μια βδομαδα να παιξω φιφα 14 σε pc.Aν βαλεις οποιοδηποτε φιφα  και ξεκινησεις να παιζεις οχι ολο το παιχνιδι δεν θα βγαλεις αλλα στο 1ο λεπτο θα το παρατησεις.Μπουλουκια,μικρο γηπεδο ολα αυτα τα οποια δεν μας αρεσουν

Εγω ομως δεν ειπα αυτο.Εγω ειπα οτι το φιφα μπορει να μονταριστει οπως εσυ θελεις αν πειραξεις sliders και φτιαξεις το formation και custom tactics που θελεις εσυ.Αν αυξησεις πχ τα runs βλεπεις κοντρα επιθεση βγαλμενη απο τη πραγματικοτητα

Και τα runs που εχει το φιφα εγω δεν τα χω δει στο προ.Diagonal runs,direct runs οτι θελεις.Η επιτομη του off the ball.Κι ολα αυτα γιατι το φιφα εχει ενσωματωμενο το fluid με τη μορφη του free form.Και προσεχτε.Ρυθμιζεις εσυ το free form αν θα το θελεις σε 1/3,2/3 ή 3/3 του γηπεδου.Σπαστο προ fluid δηλαδη.Βαζεις πχ τον Gerrard CAM και ξαφνικα με το free form τον βλεπεις LM κατι που αν το δεις σε προ γραψε μου.Χωρια τα βελακια που εχει για attack/defense σε καθε παιχτη και χωρια την οριοθετηση της κινησης του παιχτη.Ολοκληρωμενο πακετο στρατηγικης

Αλλα θελει πολυ ψαξιμο.Οταν το μονταρεις με βαση το προ,τοτε θα δεις ενα πιο εξελιγμενο προ μεσα στο φιφα 

• Like 1

Καλημερα
Και εγω 42αρης ειμαι και ημουν κολλημενος με το pro μεχρι και περσι....ατελειωτες μαχες με τους δυο κουμπαρους μου online.... Αποφετος ομως παιδια το γυρισαμε σε φιφα!!!!
Το ονλινε ειναι απλα πολυ ανωτερο του προ και οι αγωνες που γινονται εκπληκτικοι!!!
Για καποιον που εχει παιξει μονο pro (οπως και εγω) στην αρχη θα του φανει το παιχνιδι καπως ευκολο και ισως "παιδικο".... Επισης θα δυσκολευτει αρκετα στο χειρισμο της αμυνας.... Ομως με τον καιρο το παιχνιδι θα σας κερδισει.... Ειναι πολυ ανωτερο του προ....
Παιζω σε PC (Intel i5-4440, nvidia 2gb, οθονη HD 23" ) - εκπληκτικο gameplay

Δε βγάζει νόημα αυτή η κουβέντα το gameplay ειδικά το θεωρώ πολύ καλύτερο του προ, αλλά οκ εδώ γίνεται γενική κουβέντα για το προ, εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει, απλά πχ προσωπικά δε θα έμπαινα ποτέ σε τοπικ του φιφα να κραξω το φιφα κ να πω ότι το προ τα σπάει.. Είναι εκτός θέματος.. Κατά τα αλλά οκ.. Cool..
  • Like 1

......................

τωρα,επειδη και η δικη μου δουλεια εχει να κανει με κοσμο καθε ηλικιας σχεδον να πω οτι τα ατομα που γουσταρουν φιφα ειναι κυριως νεαροτερης ηλικιας χωρις αυτο να εινα κανονας και φυσικα χωρις να θελω να θειξω οσους γουσταρουν φιφα.

.........................

Επίτρεψέ μου: υπάρχει το Fifa full assisted και το Fifa manual. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδια. Η λεπτομέρεια στο χειρισμό και τις κινήσεις και το πολύ καλά υλοποιημένο manual (αλλά και άλλα στοιχεία, όπως οι στρατηγικές που προαναφέρθηκαν και η απροβλεψιμότητα τως φάσεων) είναι που κάνουν μεγάλη μερίδα από μεγαλύτερες ηλικίες να στραφούν προς το Φίφα (παρά τα προφανή λάθη και σπαστικά που έχει). 

Σόρι για το offtopic.....

Επιτρέψτε μου και εμένα.

-το σωστά στημένο παιχνίδι φαίνεται στο full assisted. εκει ξεβρακώνεται τελείως και δείχνει τα δυνατά και αδύνατα σημεία του.

στο manual καμουφλάρεται. πίσω από κάθε αδυναμία υπάρχει η δικαιολογία, του επιτρεπτού λάθους του manual

-οι στρατηγικές στο φίφα ενώ φαίνεται ότι λειτουργούν το κακό είναι ότι επηρεάζουν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού πολύ λίγο.

συγκεκριμένοι μηχανισμοί του παιχνιδιού όπως είναι το σύστημα πάσας, ο γρήγορος ρυθμός του, η ευκολη τρίπλα μόνο με το μοχλό οδηγούν ανεξάρτητα από τις επιλεγμένες στρατηγικές σε ένα μόνιμο μοτίβο παιχνιδιού γρήγορης αντεπίθεσης, όπου έχει τεράστιο πλεονέκτημα ο καλός χειριστής του gamepad και πολύ λιγότερο ο γνώστης των στρατηγικών και ο παίκτης αντίληψης.

υ.γ. 

όλα αυτά με την εμπειρία μου στο ps3.

μακάρι στο ps4 τα πράγματα να είναι διαφορετικά, τουλάχιστον όπως τα βλέπω εγώ.

Edited by xanoymis

Σύμφωνοι, το full assisted ίσως δείχνει αρκετά πράγματα για το σωστό ή μη στήσιμο ενός παιχνιδιού. Ωστόσο, θα διαφωνήσω ότι το manual καμουφλάρει τις αδυναμίες. Το αποτέλεσμα είναι παρόμοιο με το assisted, απλά έχει περισσότερη συμμετοχή ο χρήστης και υπάρχει μεγαλύτερο περιθώριο επιλογών αλλά και λάθους. Παράλληλα, το καλό manual φανερώνει και μία καλή ΑΙ, όσον αφορά στην player awareness και στην γενική player AI. 

Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλές επιλογές στρατηγικών\τακτικών, που όμως δεν κάνουν την μεγάλη διαφορά. Βέβαια, για μένα, τα quick tactics με το σταυρό θεωρώ ότι λειτουργούν καλά και βοηθάνε. Θα έπρεπε γενικά να υπάρχει καλύτερη εφαρμογή των στρατηγικών στο παιχνίδι. 

Θα ξαναπώ ότι το online παιχνίδι, που όντως μπορεί να στηρίζεται στις αντεπιθέσεις και καταντάει σε μονότονο μοτίβο, δεν έχει καμία σχέση με το offline. Όλες οι κρίσεις και απόψεις μου στηρίζονται επάνω στο offline και με πειραγμένα προς ρεαλισμό sliders, και πάντα manual (μόνο απλή πάσα semi), κι εκεί το παιχνίδι προσφέρει μία εντελώς διαφορετική εμπειρία. Γκολ από αντεπίθεση έχω βάλει ένα στα 100, διότι πολύ απλά δεν σε αφήνει η Cpu. Θέλει να στρώσεις κώλο, πολύ passing game, μεγάλη υπομονή και αυτοσυγκέντρωση κλπ κλπ. 

Εάν δεν υπήρχε το manual και τα sliders, δεν υπήρχε περίπτωση να παίζω Φίφα, ή τουλάχιστον να παίζω ακόμα και με τη συχνότητα που παίζω τώρα. Μάλλον θα έπαιζα ακόμα Pes5-6......

Edited by toninio