Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ilias_gr

Απάτη στο διαδίκτυο με θύματα επισκέπτες «ροζ» ιστοσελίδων

Recommended Posts

[center]
[color="#FF7F00"][size="5"][b]Απάτη στο διαδίκτυο με θύματα επισκέπτες «ροζ» ιστοσελίδων[/b][/size][/color]

[url="http://i48.tinypic.com/206old1.png"][img]http://s11.postimage.org/4l7jg0sc3/pc_locked_0.png[/img][/url]
[/center]
[size="3"]Δεκάδες είναι τα τηλεφωνήματα που δέχεται η υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για μπλοκάρισμα ηλεκτρονικών σελίδων και υπολογιστών κατά την επίσκεψη στις εν λόγω ιστοσελίδες, ενώ στη συνέχεια εμφανίζεται μήνυμα, το οποίο αναφέρει πως για το ξεμπλοκάρισμα του υπολογιστή απαιτείται η πληρωμή 100 ευρώ μέσω προπληρωμένης κάρτας (Paysafe ή Ukash).[/size]

Αυτό επιβεβαίωσε σε δηλώσεις του στο Radio 9, ο επικεφαλής της Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος, Μανώλης Σφακιανάκης, σύμφωνα με τον οποίο όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα, το κακόβουλο λογισμικό φιλοξενείται σε πορνογραφικές ιστοσελίδες και προσβάλει υπολογιστές με λειτουργικό σύστημα Windows.

Κατά τη διαδικασία «φόρτωσης» της ιστοσελίδας εμφανίζεται αυτόματα στην οθόνη του υπολογιστή μήνυμα το οποίο ενημερώνει το χρήστη ότι έχει επισκεφτεί ιστοσελίδες με πορνογραφία ανηλίκων και για το λόγο αυτό ο υπολογιστής του έχει πλέον μπλοκαριστεί από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Σε περίπτωση που ο χρήστης συμπληρώσει τον αριθμό της προπληρωμένης κάρτας, αυτός αποστέλλεται σε συγκεκριμένη ηλεκτρονική διεύθυνση και αποθηκεύεται σε βάση δεδομένων που έχει δημιουργηθεί παρέχοντας πλέον πρόσβαση στα συγκεκριμένα στοιχεία από άλλα άτομα. Όπως είπε ο κ. Σφακιανάκης ήδη πάνω από 5.000 χρήστες έχουν καταβάλει το ποσό.

Σύμφωνα με τον επικεφαλής της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, η πηγή του κακόβουλου λογισμικού εντοπίστηκε σε server στην Ουκρανία, ενώ εμφανίστηκε βέβαιος πως είναι θέμα χρόνου να πέσουν οι υπεύθυνοι στα χέρια της Υπηρεσίας.

Ως λύση προτείνεται η επανεκκίνηση του ηλεκτρονικού υπολογιστή σε ασφαλή λειτουργία (F8 και επιλογή safe mode κατά την εκκίνηση) και στη συνέχεια επαναφορά του συστήματος σε ημερομηνία προγενέστερη από την ημερομηνία που εμφανίσθηκε το μήνυμα (Εργαλεία Συστήματος Επαναφορά συστήματος).

Για περισσότερες πληροφορίες και τεχνικές λεπτομέρειες σχετικά με την προσβολή από το κακόβουλο λογισμικό: 210-6476464 και 210-6476461, καθώς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected], της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

[size="1"]

Πηγή: [url="http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=112834784"]imerisia.gr[/url]

[/size]

Επίσης, στην σελίδα του otenet δίνεται μία καλύτερη λύση για την αφαίρεση του ιού:
[url="http://www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_metropolitan_police_virus.htm"]www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_metropolitan_police_virus.htm[/url]

Ίσως να μην είναι ακριβώς το ίδιο, καθώς αυτός ο ιός έχει εντοπιστεί με πολλές παραλλαγές.

Αν χρειαστείτε κάποια βοήθεια μπορείτε να τη ζητήσετε εδώ.

Αν κάποιου του "μπλοκάρει" ο υπολογιστής πώς να ζητήσει βοήθεια εδώ ; :jester:

[quote name='Nebakos94' date='13 July 2012 - 01:39 PM' timestamp='1342175965' post='427783']
Αν κάποιου του "μπλοκάρει" ο υπολογιστής πώς να ζητήσει βοήθεια εδώ ; :jester:
[/quote]
Είναι πολλοί που έχουν δεύτερο υπολογιστή, ή laptop/netbook.
Αλλιώς, από το PC κάποιου φίλου ή από internet cafe.

Μην κολλάς σε λεπτομέρειες.
Εγώ να βοηθήσω θέλω. Έχω σώσει πολλούς φίλους μου από αυτόν τον ιό και ξέρω πως βγαίνει.

Αυτό που δεν μας εξηγεί είναι το πως μπορούμε να κολλήσουμε τον ιο από που και πως?

[quote name='~~Taylor~~' date='13 July 2012 - 02:30 PM' timestamp='1342179043' post='427803']
Αυτό που δεν μας εξηγεί είναι το πως μπορούμε να κολλήσουμε τον ιο από που και πως?
[/quote]
Αναφέρεται στον τίτλο του topic, αλλά καλό είναι να μην μπούμε σε λεπτομέρειες. :secrets: :cop:

[quote name='~~Taylor~~' date='13 July 2012 - 02:30 PM' timestamp='1342179043' post='427803']
[/quote]

[quote name='ilias_gr' date='13 July 2012 - 01:27 PM' timestamp='1342175241' post='427780']
... το κακόβουλο λογισμικό φιλοξενείται σε πορνογραφικές ιστοσελίδες και προσβάλει υπολογιστές με λειτουργικό σύστημα Windows...
...Κατά τη διαδικασία «φόρτωσης» της ιστοσελίδας εμφανίζεται αυτόματα στην οθόνη του υπολογιστή μήνυμα το οποίο ενημερώνει το χρήστη ότι έχει επισκεφτεί ιστοσελίδες με πορνογραφία ανηλίκων και για το λόγο αυτό ο υπολογιστής του έχει πλέον μπλοκαριστεί από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος...
[/quote]

Ναι δεν μου λέει κάτι αυτό αλλα τέλος πάντων...θα έπρεπε να πείτε ακριβώς τα site για να μην μπαίνουνε τα μέλη γιατί τώρα έτσι δεν καταφέρνετε τίποτα...

Αστα αυτα τωρα μην προσπαθεις να πας ριξεις σταχτη στα ματια !
Προτασεις για σελιδες ψαχνεις :jester:

Ενταξει δεν ειναι δυσκολο να σκεφτεις να κανεις μια επαναφορα. Εμενα μου την σπανε μερικοι που το παιζουν ειδικοι και μολις τους κολλησε ο ιος αυτος κανανε φορματ :hehe: :hehe: :hehe:

Δε νομίζω ότι το forum μας είναι το κατάλληλο μέρος για να αναφερόμαστε σε τέτοια sites.

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να ψάξει στο Google να βρει σε άλλα forums περισσότερες πληροφορίες.

Πριν που το έψαχνα, βρήκα ένα forum που αναφέρανε το όνομα ενός site,
αλλά τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ που το είχα βρει.

Δηλαδή δεν πρέπει να πληρώσει κάποιος 100 ευρώ;

[quote name='apoellara07' date='13 July 2012 - 03:37 PM' timestamp='1342183047' post='427829']
[/quote]

Εννοείτε πως όχι!!

Επίσης υπάρχει πιθανότητα να έχουμε αυτό τον ιό και να μην το ξέρουμε(τι ρωτάω ο άνρθωπος :jester:);

Παρομοιος ιος εμφανιστηκε και πριν μερικους μηνες , επειδη με πηρε τηλεφωνο γνωστος για ιδια σχεδον περιπτωση με windows 7 , για να αποφυγω την επαναφορα μιας και τη θεωρω κακη επιλογη και ισως μια επιλογη πριν το φορματ , πηγα στο φακελο χρηστες/(ονομα user)/appdata/roaming και τον διεγραψα..
Βεβαια αυτο ειναι μια περιπτωση , αλλα συμβουλευω πρωτα να κανετε ενα τσεκ μεσω safe mode , και φυσικα αφου εχετε τα κρυφα αρχεια εμφανισιμα.

[quote name='apoellara07' date='13 July 2012 - 01:37 PM' timestamp='1342183047' post='427829']
[/quote]

Nα πληρωσει που ? Στο ακαουντ του haxor? Βασικα αν δε κανω λαθος ο προηγουμενος ιος ειχε τον κεντρικο σερβερ στη ρουμανια και ειχαν μεταφρασει το ιδιο κειμενο σε πολλες γλωσσες.

apoellara07 δεν γίνεται να έχεις αυτόν τον "ιό" και να μην το ξέρεις.
Αφού, μόλις ανοίγεις τον υπολογιστή σου σου εμφανίζει αυτή τη σελίδα και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Επίσης, εγώ δεν θα το χαρακτήριζα ιό.
Είναι απλά μία ιστοσελίδα που ανοίγει αυτόματα με τον Internet Explorer.

Νομίζω ότι ήδη έχει αργήσει η Microsoft να βγάλει ενημέρωση ασφαλείας για τον ie.
Χαλαρά μπορεί να το διορθώσει το πρόβλημα. Δηλαδή, να μην χάνεις το μενού, τουλάχιστον!

Επίσης, εγώ μέχρι στιγμής, έχω δει 3ς μορφές αυτού του "ιού".

Η πιο απλά μορφή αφαιρείται ξεκινώντας σε Safe Mode και σβήνοντας τη συντόμευση από το Start -> Run.
Επίσης, μπορείτε να δείτε τον προορισμό της συντόμευσης για να σβήσετε και το αρχείο.

Η δεύτερη μορφή είναι λίγο πιο πολύπλοκη:
Πάλι ξεκινάμε σε Safe Mode, αλλά στο Start -> Run δεν βλέπουμε τίποτα ύποπτο.
Οπότε, ανοίγουμε τον Internet Explorer και πάμε στο History.
Βλέπουμε ποια σελίδα ανοίχτηκε τελευταία, η οποία είναι στον τοπικό μας δίσκο C:\...
Βρίσκουμε αυτόν τον φάκελο και τον διαγράφουμε.
Όμως, δεν αρκεί μόνο αυτό.
Είναι και άλλο ένα αρχείο το οποίο είναι στο startup του μητρώου.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του αρχείου αυτή τη στιγμή.

Η τρίτη μορφή είναι η πιο πολύπλοκη απ' όλες.
Σε αυτή την περίπτωση, δεν μπορούμε να μπούμε ούτε σε Safe Mode.
Οπότε, ακολουθούμε τις οδηγίες στο link που δίνω στο δεύτερο post.

To έχουν πάθει πολλοί φίλοι μου...Φυσικά για να το καταλάβεις ότι είναι απάτη χρειάζεται λίγο μυαλό ...Αποκλείεται να σου έλεγαν αυτά....Θα ερχόντουσαν σπίτι σου από τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος!

Μου το έλεγε ο ξάδερφός μου τη μέρα του τελικού του CL ότι το χε πάθει το pc του πατέρα του. Δεν το ήξερα μέχρι τότε. Χαλαρά τον αφαίρεσε ο ίδιος.

Mε λιγα λογια προκειται για ΡΟΥΦΙΑΝΟ-ΙΟ. Σε δινει στεγνα.(για οποιον ζηταει βοηθεια) XD

Ηλία είναι και η γιορτή σου σήμερα και αντί για δώρο θα σου ζητήσω εγώ χάρη...

Ένας ξάδερφος μου την έπαθε και κόλλησε αυτόν τον ιο και πλέων όπως είναι φυσικό δεν μπορεί να κάνει τίποτα...αν ξέρεις να τον αφαιρείς σε παρακαλώ στείλε μου pm, αύριο θα έχω το pc στα χερια μου(είναι laptop) για να το κάνω!!!

[quote name='~~Taylor~~' date='20 July 2012 - 12:48 AM' timestamp='1342734482' post='429298']
Ηλία είναι και η γιορτή σου σήμερα και αντί για δώρο θα σου ζητήσω εγώ χάρη...

[u][color="#FF0000"]Ένας ξάδερφος μου[/color][/u] την έπαθε και κόλλησε αυτόν τον ιο και πλέων όπως είναι φυσικό δεν μπορεί να κάνει τίποτα...αν ξέρεις να τον αφαιρείς σε παρακαλώ στείλε μου pm, αύριο θα έχω το pc στα χερια μου(είναι laptop) για να το κάνω!!!
[/quote]
Έλα πες την αλήθεια... δεν υπάρχει ξάδερφος, έτσι...??? :whistling:

:hehe:

[quote name='Chronis' date='20 July 2012 - 12:57 AM' timestamp='1342735066' post='429300']
Έλα πες την αλήθεια... δεν υπάρχει ξάδερφος, έτσι...??? :whistling:

:hehe:
[/quote]
:hehe: :hehe: καλο μπορώ να ομολογήσω αλλα όχι αν την είχα πάθει εγώ δεν είχα λόγο να πω ότι αύριο θα έχω το pc στα χερια μου θα μου πεις για παραπλάνηση αλλα όχι :hehe:

Πιστεύω ότι δεν είμαι τόσο χαζός για να την πατήσω από αυτό ο ξάδερφος μου δεν ξέρει καλά καλά να ανοίγει το pc για αυτό την πάτησε!!!

[quote name='~~Taylor~~' date='20 July 2012 - 01:03 AM' timestamp='1342735416' post='429301']
:hehe: :hehe: καλο μπορώ να ομολογήσω αλλα όχι αν την είχα πάθει εγώ δεν είχα λόγο να πω ότι αύριο θα έχω το pc στα χερια μου θα μου πεις για παραπλάνηση αλλα όχι :hehe:

Πιστεύω ότι δεν είμαι τόσο χαζός για να την πατήσω από αυτό ο ξάδερφος μου δεν ξέρει καλά καλά να ανοίγει το pc για αυτό την πάτησε!!!
[/quote]
:rock: Οκ... νομίζω έχουμε πειστεί ότι τελικά υπάρχει ξάδερφος... :haha:

[quote name='~~Taylor~~' date='20 July 2012 - 01:03 AM' timestamp='1342735416' post='429301']
. . . . ο ξάδερφος μου δεν ξέρει καλά καλά να ανοίγει το pc για αυτό την πάτησε!!!
[/quote]
ε, κάτι τέτοιοι την πατάνε, συνήθως.

Με PM δύσκολα θα βγάλουμε άκρη.
Μπες αύριο στο MSN για να είναι πιο άμεση η επικοινωνία, μέσω chat.

Το MSN μου είναι ίδιο με το username μου και στο τέλος βάλε @[i][/i]hot[b][/b]mail.[size="3"][b]gr[/b][/size]

Σε έκανα από τώρα add ελπίζω να σε έκανα σωστά add :hehe: ελπίζω να μην χρειαστεί format γιατί δεν έχω καμια όρεξη αυτήν την διαδικασία!!!

[quote name='Chronis' date='20 July 2012 - 01:13 AM' timestamp='1342736020' post='429303']
:rock: Οκ... νομίζω έχουμε πειστεί ότι τελικά υπάρχει ξάδερφος... :haha:
[/quote]
Εγω δεν εχω πιστει ακομα. Στην προηγουμενη σελιδα ζηταγε και προτασεις !

Να δεις αυτος ειναι και προσπαθει να μας ριξει σταχτη στα ματια :jester:

ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ προστυχε !!!!! ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ six hundred six six six :cheerleader:

• Create New...