Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

gregkwaste

Nvidia Sli Setup σε sli και non-sli μητρικες

Recommended Posts

Λοιπον εντός ολίγων ημερών θα επιχειρήσω το εγχείρημα τούτο σε μητρική που δεν υποστηρίζει SLI μέσω ενος patch που κυκλοφορεί με αντικειμενικά πολύ καλά αποτελέσματα. Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για το αν και πως το έχει καταφέρει κανείς αυτό...

Αν ήδη χρησιμοποιείτε σύστημα με συδυασμό καρτών με SLI, παρακαλώ περιγράψτε το σύστημά σας και κάντε μια πρόχειρη συνολική εξιολόγηση της απόδοσης του συστήματος.

Το θέμα είναι λίγο ψαγμένο, αλλα 100.000 στη κοινότητα, τι στο καλό θα έχουμε μαζέψει και κανεναν περίεργο :hehe:

Λαοθάλασσα σε αυτό το τοπικ, οπότε σπρώχνω κανέναν για να περάσω και ποστάρω...

Λοιπον χθες ολοκλήρωσα το setup μου.

Τροφοδοτικό: Είχα ένα 650άρι της thermaltake, δεν έβγαζε όμως υποδοχές για 2η gpu οπότε και το άλλαξα, με ένα 850αρι της bequiet, dark power pro 10. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ...

Μητρική: Asus P5k η οποία έχει 2 θέσεις για pci express x16 αλλα με διαφορετικά modes, η μία είναι στο φουλ x16 ή άλλη x4 maximum. Η βλακεία είναι αυτο το x4 αποφασίζεται αυτόματα, δηλαδή αν χρησιμοποιήσεις άλλη θύρα pci express x1 (είχα έναν usb3 controller και αναγκάστηκα να τον βγάλω...) πχ, αυτόματα πέφτει και το mode της δεύτερης θέσης σε x1 οπότε δε μπορούσα να ενεργοποιήσω sli...

Κάρτες Γραφικών: Είχα αγοράσει πριν 4 χρόνια μια GTX 260, θεριο πραγματικό... Και προκειμένου να μη σκάσω πολλά λεφτά για να ανανεώσω, αποφάσισα να πάρω άλλη μια μεταχειρισμένη, την οποία και βρήκα μόλις στα 50Ε (την πρώτη την είχα αγοράσει 280). Βέβαια ο τύπος που μου την έστειλε ταχυδρομικώς δε τη συσκεύασε καλά, με αποτέλεσμα να φτάσει με καλασμένο ανεμιστηράκι, οπότε και παρείγγειλα ανταλλακτικό, και τώρα είναι κομπλέ με θερμοκρασίες καλύτερες και απο αυτές της δικιάς μου (εννοείται οτι άλλαξα και τις θερμόπαστες και στις δύο, που είχαν ξεραθεί εντελώς...)

Sli bridge: Έρχεται πακέτο με τις μητρικές που υποστηρίζουν sli, η δική μου δεν υποστηρίζει οπότε αναγκάστηκα να παραγγείλω απο αμερική, ένα δεκαρικάκι μαζι με τα μεταφορικά.

Λοιπόν έπειτα όλα τα κάνει το software. HyperSLI ονομάζεται το patch, σε 3 δευτερόλεπτα έχεις τελειώσει... Σε μένα τουλάχιστον μπήκε αμέσως, δοκίμασα με τους drivers της nvidia 301.42 και τρέχει κομπλέ το σύστημα.

Το φοβερό της υπόθεσης είναι οτι αφου πλέον έτρεχα σε sli mode, μπαινω σε παιχνίδι, μένω κανα 10λεπτο και μετα παρατηρώ οτι οι κάρτες δεν ανέβαζαν τόση θερμοκρασία, όσο πριν, δε ξέρω πως και τι, αλλα αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι με αυτό το τρόπο θα ανεβάσω το όριο ζωής των καρτών και θα προσεύχομαι να μη μου πάθει τίποτα η μητρική...

Αν κάνω κανένα stress test θα ενημερώσω για περεταίρω αποτελέσματα...

Λοιπον με stress tests, χτυπάω θερμοκρασία κοντα στους 80 και στις δύο κάρτες. Ωστόσο προς επιβεβαιωση των λεγομένων μου, οι κάρτες ΔΕ ΝΙΩΘΟΥΝ ΧΡΙΣΤΟ οταν ειμαι σε παιχνίδια... Προς το παρον έχω δοκιμάσει προ, φιφα, 2k12 και manager. παιχνίδια όχι και τόσο απαιτητικά, αλλα η διαφορά της θερμοκρασίας δεν είναι ούτε 1 βαθμος... Το συστημα τρέχει σε idle θερμοκρασίες... Επίσης στο 2κ12 δεν διαπίστωσα καμια τρελή αλλαγή στα fps, ωστόσο το σύστημα είναι φανερά πιο σταθερό, μπορεί να περιορίζεται στα 35 fps, αλλα είναι πολύ πιο εντάξει...

Τωρα το ειδα. Θα σου απαντησω μονο στο θεμα της θερμοκρασιας. Ειναι λογικο οι θερμοκρασιες να ειναι καλυτερες. Γτ πλεον μια δουλεια που επρεπε να την κανει μια καρτα την κανουν δυο.

Σκεψου το σαν να προσπαθεις να ανεβεις μια ανηφορα με το ποδηλατο. Αμα προσπαθησεις με το ενα ποδι μεχρι να ανεβεις θα εχεις σκασει. Ενω αμα βαλεις και τα 2 ποδια θα την ανεβεις πολυ πιο ανετα.

Α και αφου εχει περιορισμο μεχρι χ4 τοτε ειναι λογικο σε μερικα παιχνιδια να μην βλεπεις τεραστια διαφορα. Εαν ειχες και στης 2 χ16 τοτε θα εβλεπες μεγαλυτερη διαφορα.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...