Jump to content
gregkwaste

..::Σχολείο::..

Recommended Posts

Πραγματικά, ανέκαθεν θεωρούσα ότι η Πέμπτη Δημοτικού ήταν αρκετά δύσκολη τάξη, αποκτάς και μία ιδέα από Φυσική..

Οπότε, άσ'τα κούραση και ταλαιπωρία...

Όμως, η Έκτη Δημοτικού είναι λίγο πιο εύκολη, απλώς εμπλουτίζει κάποιος τις γνώσεις του. :p

Η πέμπτη είναι η πιο δύσκολη τάξη του δημοτικού.

Στην έκτη κάνεις ουσιαστικά επανάληψη όσων έχεις μάθεις σε προηγούμενες τάξεις που θα σου χρειαστούν στο γυμνάσιο.

• Like 1

Η πέμπτη είναι η πιο δύσκολη τάξη του δημοτικού.

Στην έκτη κάνεις ουσιαστικά επανάληψη όσων έχεις μάθεις σε προηγούμενες τάξεις που θα σου χρειαστούν στο γυμνάσιο.

Σα να ακουω την μανα μου,10 χρονια πριν.....

• Like 2

Θάνατος στην τράπεζα θεμάτων.

Μπορεί να ακουστώ γραφικός, αλλά η κυβέρνηση προσπαθεί να ελιτοποιήσει κάθε τομέα, με την εκπαίδευση να μην εξαιρείται.

Οι τυπάδες απλά θέλουν με την τράπεζα να μείνει κόσμος και να γεμίσουν τα ΕΠΑΛ. Τόσο απλά. Θέλει λίγους στα ΓΕΛ και ακόμα λιγότερους στα ΑΕΙ, ώστε τα φροντιστήρια που είναι ήδη γεμάτα να πνιγούν, όπως και τα ιδιωτικά και όση καλή ποιότητα εκπαίδευσης υπάρχει, να είναι για λίγους.

Sad truth.

Btw πήρα 18,42 Α' Λυκείου λολ και κανονικά δεν έπρεπε να λέω τίποτα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και το σωστό.

• Like 1

Θάνατος στην τράπεζα θεμάτων.

Μπορεί να ακουστώ γραφικός, αλλά η κυβέρνηση προσπαθεί να ελιτοποιήσει κάθε τομέα, με την εκπαίδευση να μην εξαιρείται.

Οι τυπάδες απλά θέλουν με την τράπεζα να μείνει κόσμος και να γεμίσουν τα ΕΠΑΛ. Τόσο απλά. Θέλει λίγους στα ΓΕΛ και ακόμα λιγότερους στα ΑΕΙ, ώστε τα φροντιστήρια που είναι ήδη γεμάτα να πνιγούν, όπως και τα ιδιωτικά και όση καλή ποιότητα εκπαίδευσης υπάρχει, να είναι για λίγους.

Sad truth.

Btw πήρα 18,42 Α' Λυκείου λολ και κανονικά δεν έπρεπε να λέω τίποτα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και το σωστό.

Ακριβώς αυττά που είπες.

Δεν θέλουν να γεμίσουν τα ΕΠΑΛ, θέλουν απλώς όλοι οι άνθρωποι να κατευθύνονται στον ιδιωτικό τομέα και δεν γίνεται αυτό μόνο στην Παιδεία. 

Τώρα κάτι σχετικό: Ο νέος υπουργός παιδείας είπε πως όλοι οι μαθητές θα βαθμολογηθούν διαφορετικά. Δηλαδή Όπως ήταν γνωστό μέχρι σήμερα για να περάσει μέχρι τώρα κάποιος την τάξη θα πρέπει να έχει σε Αρχαία, Νέα Ελληνική Γλώσσα, Άλγεβρα, Γεωμετρία Μ.Ο. προφορικών και γραπτών πάνω από 10 στο κάθε ένα. Τώρα όμως θα βγει ένας Μ.Ο. για αυτά τα 4 και αν είναι πάνω από 10 περνάς. 

• Like 1

Τελικά εφάρμοσαν σε όλους τις βαθμολογίες ΠΑΛΙ με ακόμα πιο νέο σύστημα και τελικά δεν έμεινα χααχαχαχαχχα ότι να'ναι είναι εκεί ρε...

• Like 1

Τελικά εφάρμοσαν σε όλους τις βαθμολογίες ΠΑΛΙ με ακόμα πιο νέο σύστημα και τελικά δεν έμεινα χααχαχαχαχχα ότι να'ναι είναι εκεί ρε...

Και εγω τυχερος ημουν γιατι φυσικη ηθελα 9 για να περασω και εγραψα 13 και ειχε βαλει και χημικες εξησωσεις λυκειου ..... ΒΑΝ

Και εγω τυχερος ημουν γιατι φυσικη ηθελα 9 για να περασω και εγραψα 13 και ειχε βαλει και χημικες εξησωσεις λυκειου ..... ΒΑΝ

Φίλε στη Γ' Γυμνασίου στο μάθημα της Φυσικής δεν υπάρχουν χημικές εξισώσεις...

Στο μάθημα της Χημείας τόσο της Β' Γυμνασίου όσο και της Γ' Γυμνασίου εμπεριέχονται χημικές εξισώσεις σχετικά εύκολες, που οι περισσότερες σχετίζονται με την εξουδετέρωση.

Φίλε στη Γ' Γυμνασίου στο μάθημα της Φυσικής δεν υπάρχουν χημικές εξισώσεις...

Στο μάθημα της Χημείας τόσο της Β' Γυμνασίου όσο και της Γ' Γυμνασίου εμπεριέχονται χημικές εξισώσεις σχετικά εύκολες, που οι περισσότερες σχετίζονται με την εξουδετέρωση.

σορρυ δημητρη χημεια ηθελα να γραψω κ εγραψα φυσικη :P BAN

• Like 1

Σήμερα - αύριο είναι οι αγιασμοί στα σχολεία!!

Καλή χρονιά να ευχηθώ σε όλα τα παιδιά της κοινότητας μας!
  • Like 1

ρε μη σας πω τιποτα γτ ξεθαψατε ισως το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ τοπικ με τον ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ  τιτλο σε ολο το φορουμ !! τι να σας πω ρε παιδια εχουμε και συναισθηματα !!

"Αν έχεις μυαλό θα πετύχεις, και χωρις σχολειο"
Μεγάλο λάθος για μένα. Αν δεν στρώσεις τον κώλο σου να διαβάσεις δεν....
Μπορεί να βρεις μια δουλειά οκ, συμφωνώ.
Αλλά δεν μπορείς να έχεις ίδιες πιθανότητες με κάποιον που διάβαζε στο σχολείο και έχει περάσει Ιατρική. 
Για μένα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο τι θα γίνεις στην ζωή σου το σχολείο.

τελειωσα το σχολειο πριν 12 χρονια. στην α γυμνασιου ειχα 300+ απουσιες και ομως περασα κανονικα. επισης στην 3η λυκειου ειχα 500+ απουσιες και παλι περασα κανονικα. ωραιες εποχες. την τσαντα την ειχα κατεργησει απο 2α γυμνασιου και μετα και οι καθηγητες με φωναζαν τουριστα…επισης σε ολο το λυκειο ποτε δεν πηγα σχολειο πριν τις 10 το πρωι και ποτε δεν εκατσα μετα τις 12..

ολοι θα νομιζετε οτι ειμαι κανας αληταρας η κανας τελειωμενος..οχι απλα ειχα αφωσιωθει απο μικρη ηλικια στον στοχο μου, στο επαγγελμα μου ακουστικολογος-ηχοληπτης-μουσικος παραγωγος και παραλληλα εναλακτικος θεραπευτης ομοιοπαθητικης. το σχολειο δεν με ενδιεφερε. παρολαυτα ειμαι πολυ μορφωμενος γιατι διαβαζα μονος μου βιβλια φυσικης-πυρηνικης φυσικης-αστροφυσικης-κβαντικης φυσικης. οποτε τελικο συμπερασμα? το σχολειο ειναι μια ομορφη εμπειρια, αλλα δεν παιζει ρολο στο "τι θα γινεις στην ζωη σου". κανεναν….αν εχεις μυαλο τοτε θα πετυχεις, και χωρις σχολειο αρκει να σου αρεσει γενικα η μαθηση….οποτε στα νεα παιδια εχω να πω, να ασχολειστε με αυτο που σας αρεσει πραγματικα με ολο σας το ΕΙΝΑΙ!. (και το pro χρειαζεται και αυτο που και που κανα ματς ,penalty στο 90+ και τελικα δοκαρι και χτυπημα στην πλατη του τερμα και μεσα goal).

Επειδή τυχαίνει να είμαι καθηγητής 2οβάθμιας,νιώθω ιδιαίτερα ευαίσθητος σε όσα γράφεις.

Το γεγονός πως πέτυχες εσύ επειδή έχεις IQ ανώτερο του μ.ο δεν σημαίνει πως μπορούν όλοι.

Μην προβάλεις την δική σου εξαίρεση σαν γενικό κανόνα,θα πάρεις πολλά παιδιά στον λαιμό σου και είναι κρίμα.

Γενικά στην ζωή και ειδικά όπως είναι τώρα στην Ελλάδα,πρέπει να κοπιάσεις πολύ και ταυτόχρονα να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά,να κάνεις θυσίες για να πετύχεις.

Επίσης οι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι δεν λένε ποτέ είμαι πολύ μορφωμένος,είναι πιο ταπεινοί.

Ένας από τους εξυπνότερους ανθρώπους-A.Einstein-είχε πει πως ταλέντο είναι η όρεξη για δουλειά.Αυτό σαν απάντηση,όταν ρωτήθηκε πως κατάφερε και έγινε τόσο έξυπνος...με δουλειά και πολύ διάβασμα δηλαδή.Αυτή ήταν η απάντηση του.

Ταλέντο υπάρχει παιδιά...βλέπετε Balloteli...αλλά δεν αρκεί.

Διαβάστε λοιπόν,πάρετε μαζί σας όση γνώση μπορείτε,μάθετε να μην φοβάστε την κούραση,πνευματική ή σωματική και βγείτε στην κοινωνία με όσα παραπάνω όπλα μπορείτε να πάρετε από αυτά που σας δίνει το σχολείο.

Όσο για τους μεγαλύτερους,ας προσέχουμε τι λέμε στα παιδιά.

• Like 4
  • Dislike 1

Φέτος τελειωσα την Β Λυκείου με 20...ναι ειμαι λίγο φυτό...
  • Like 1

Καλή χρονιά και σε εμάς που γράφουμε πανελλήνιες φέτος... Τα βάσανα για εμάς αρχίζουν από τώρα. Δουλειά, υπομονή και αισιοδοξία είναι το κλειδί της επιτυχίας και σε αυτό και σε όλα τα άλλα.
Καλή μας αρχή.
  • Like 3

Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδιά και φέτος!!

• Like 2

Οπότε τελευταία χρονιά φέτος. 
Η πιο κρίσιμη χρονιά στην ζωή μας.
Από αυτό θα κριθεί το μέλλον του κάθε παιδιού. 
Μακάρι να περάσουμε όλοι εκεί που θέλουμε και εκεί που μας αρέσει.
Καλή μας επιτυχία, και καλή χρονιά σε όλους.

• Like 1

τελειωσα το σχολειο πριν 12 χρονια. στην α γυμνασιου ειχα 300+ απουσιες και ομως περασα κανονικα. επισης στην 3η λυκειου ειχα 500+ απουσιες και παλι περασα κανονικα. ωραιες εποχες. την τσαντα την ειχα κατεργησει απο 2α γυμνασιου και μετα και οι καθηγητες με φωναζαν τουριστα…επισης σε ολο το λυκειο ποτε δεν πηγα σχολειο πριν τις 10 το πρωι και ποτε δεν εκατσα μετα τις 12..

ολοι θα νομιζετε οτι ειμαι κανας αληταρας η κανας τελειωμενος..οχι απλα ειχα αφωσιωθει απο μικρη ηλικια στον στοχο μου, στο επαγγελμα μου ακουστικολογος-ηχοληπτης-μουσικος παραγωγος και παραλληλα εναλακτικος θεραπευτης ομοιοπαθητικης. το σχολειο δεν με ενδιεφερε. παρολαυτα ειμαι πολυ μορφωμενος γιατι διαβαζα μονος μου βιβλια φυσικης-πυρηνικης φυσικης-αστροφυσικης-κβαντικης φυσικης. οποτε τελικο συμπερασμα? το σχολειο ειναι μια ομορφη εμπειρια, αλλα δεν παιζει ρολο στο "τι θα γινεις στην ζωη σου". κανεναν….αν εχεις μυαλο τοτε θα πετυχεις, και χωρις σχολειο αρκει να σου αρεσει γενικα η μαθηση….οποτε στα νεα παιδια εχω να πω, να ασχολειστε με αυτο που σας αρεσει πραγματικα με ολο σας το ΕΙΝΑΙ!. (και το pro χρειαζεται και αυτο που και που κανα ματς ,penalty στο 90+ και τελικα δοκαρι και χτυπημα στην πλατη του τερμα και μεσα goal).

Όποτε μπορείς πάντως έλα να μιλήσουμε για κβαντική και πυρηνική φυσική μια που τα ξέρεις ;)

Σημαντικό το σχολείο παιδιά, αλλά οι πανελλήνιες δεν είναι το τέλος του κόσμου. Επειδή έχω ακούσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ιστορίες τελευταία που δεν αξίζουν για κανένα λόγο να τις περνάς για 6 ΜΑΜΗΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Καντε τη προσπάθειά σας χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τι θα γίνει αν αποτύχετε και τι θα γίνει αν δε γράψω κλπ. Το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός. Δυστυχώς αυτό προέρχεται κατα κύριο λόγο ΒΛΑΚΟΕΙΔΩΣ απο τους ίδιους τους γονείς, οπότε όσο μπορείτε κουλάρετέ τους και αυτούς, γιατί για κάποιο λόγο αυτοί έχουν ακόμα περισσότερο άγχος. Να τις βράσω τις σχολές και τις βλακείες αν δεν υπάρχει υγεία...

Στο μέλλον θα δώσετε ΑΠΕΙΡΕΣ παραπάνω εξετάσεις, αυτές είναι μια τρίχα. Για μένα προσωπικά ήταν οι πιο εύκολες και οι πιο χαλαρές εξετάσεις που έδωσα σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες που έχω δώσει μέχρι στιγμής.

Καλη χρονιά και καλή επιτυχία.

• Like 2

Nαι ρε παιδιά,μην αγχώνεστε.

Είναι όντως μεγάλο το διακύβευμα φέτος για όσους είστε Γ Λυκείου αλλά μην τρελαίνεστε.

Δεν χάνεται ο κόσμος αν δεν περάσετε κάπου.

Το λέω γιατί έχουμε μέχρι και αυτοκτονίες δυστυχώς.

Διαβάστε,δώστε τα όλα φέτος,και πηγαίνετε να γράψετε στο τέλος όσο καλύτερα μπορείτε.

Η ζωή έχει πολύ δρόμο και οι πανελλαδικές είναι ένα μικρό εμπόδιο μέσα στην ζωή.

Καλή δύναμη,υπομονή και ΔΙΑΒΑΣΜΑ γαιδούρια!

• Like 1

Όποτε μπορείς πάντως έλα να μιλήσουμε για κβαντική και πυρηνική φυσική μια που τα ξέρεις ;)

Σημαντικό το σχολείο παιδιά, αλλά οι πανελλήνιες δεν είναι το τέλος του κόσμου. Επειδή έχω ακούσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ιστορίες τελευταία που δεν αξίζουν για κανένα λόγο να τις περνάς για 6 ΜΑΜΗΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Καντε τη προσπάθειά σας χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τι θα γίνει αν αποτύχετε και τι θα γίνει αν δε γράψω κλπ. Το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρός. Δυστυχώς αυτό προέρχεται κατα κύριο λόγο ΒΛΑΚΟΕΙΔΩΣ απο τους ίδιους τους γονείς, οπότε όσο μπορείτε κουλάρετέ τους και αυτούς, γιατί για κάποιο λόγο αυτοί έχουν ακόμα περισσότερο άγχος. Να τις βράσω τις σχολές και τις βλακείες αν δεν υπάρχει υγεία...

Στο μέλλον θα δώσετε ΑΠΕΙΡΕΣ παραπάνω εξετάσεις, αυτές είναι μια τρίχα. Για μένα προσωπικά ήταν οι πιο εύκολες και οι πιο χαλαρές εξετάσεις που έδωσα σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες που έχω δώσει μέχρι στιγμής.

Καλη χρονιά και καλή επιτυχία.

Nαι ρε παιδιά,μην αγχώνεστε.

Είναι όντως μεγάλο το διακύβευμα φέτος για όσους είστε Γ Λυκείου αλλά μην τρελαίνεστε.

Δεν χάνεται ο κόσμος αν δεν περάσετε κάπου.

Το λέω γιατί έχουμε μέχρι και αυτοκτονίες δυστυχώς.

Διαβάστε,δώστε τα όλα φέτος,και πηγαίνετε να γράψετε στο τέλος όσο καλύτερα μπορείτε.

Η ζωή έχει πολύ δρόμο και οι πανελλαδικές είναι ένα μικρό εμπόδιο μέσα στην ζωή.

Καλή δύναμη,υπομονή και ΔΙΑΒΑΣΜΑ γαιδούρια!

Δεν είπα να σκοτωθείς και από το διάβασμα.
Αλλά νομίζω θα πρέπει να σκεφτείς για το τι θα κάνεις αν τυχόν κάτι πάει στραβά και δεν περάσεις πουθενά.
Εντάξει εγώ θα προσπαθήσω και ελπίζω να πετύχω αυτό που θέλω. Απλώς έτσι όπως έχει η κατάσταση στην Ελλάδα πλέον θα είναι πολύ δύσκολα αν δεν περάσεις κάπου (και να περάσεις βέβαια πάλι δύσκολα θα είναι αλλά καμιά σχέση)

Πιστεψε με, φιλε, ΔΕΝ ειναι τα παντα αυτη η "χρονια".

Πρεπει να δουλεψεις, αλλα δεν ανοιγει η γη στα δυο εαν εσυ εχεις ξεπατωθει, και απλα μπλοκαρεις στις εξετασεις.Μην βαζεις τοσο βαρος στους ώμους σου.

Φοιτητης ειμαι, αλλα πρεπει να το λεω, οπως και να χει.

Όσο για τους μεγαλύτερους,ας προσέχουμε τι λέμε στα παιδιά.

Ακριβως, κυριε καθηγητα!

• Create New...