Jump to content
Costas

Πάροχοι Τηλεφωνίας & Internet

18 members have voted

1. 1. Ποιον πάροχο προτείνετε?

• ΟΤΕ Conn-x
      9
    • HOL
      4
    • Forthnet
      3
    • Cyta
      0
    • Wind
      0
    • On Telecoms
      2
  2. 2. Ποιον πάροχο έχετε ?

• ΟΤΕ Conn-x
      3
    • HOL
      5
    • Forthnet
      4
    • Cyta
      3
    • Wind
      1
    • On Telecoms
      2

Recommended Posts

Eγω προτεινα OTE γιατι σε συγκριση με φιλους μου , το packet loss , που μπορω να το συγκρινω μονο στο online gaming ειναι πολλα επιπεδα καλυτερο απτο δικο τους. Και ας εχω 2αρα.

Εγω ειμαι Cyta και προτεινα ΟΤΕ εχοντας δοκιμασει και ΟΤΕ και Forthnet και HOL ( :hehe: ). Αν και ειμαι πιο ευχαριστημενος με Cyta προς το παρον δεν την προτεινω γτ ειμαι λιγο καιρο και εχω και κανα 2 αποσυνδεσεις με το VoIP που με εκνευριζουν.

Πιο συγκεκριμενα τα pings ειναι πολυ καλα αλλα του ΟΤΕ ηταν καλυτερα. Η ταχτυτητα ειναι αυξημενη και σαν θεωρητικη (δλδ πιανω 18-19 εκει που με τον ΟΤΕ επιανα 14-16) και πρακτικα(δλδ βλεπω download με πολυ καλες ταχυτητες που φτανουν μεχρι και το 1.6 Mbps.

Παντως επειδη τα καλωδια μου ειναι παλια καποια στιγμη θελω να βαλω ενα καινουργιο ftp cat.5e απο το κουτι της πολυκατοικιας μεχρι την μπριζα μου και απο εκει να βαλω αλλο ενα μεχρι το router μου. Θα ηθελα να βαλω s/ftp αλλα δεν εχω βρει πουθενα στο ιντερνετ για να συγκρινω τιμες αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι πολυ πιο ακριβο.

[quote name='Tse' date='26 June 2012 - 11:53 PM' timestamp='1340743997' post='424699']
Εγω ειμαι Cyta και προτεινα ΟΤΕ εχοντας δοκιμασει και ΟΤΕ και Forthnet και HOL ( :hehe: ). Αν και ειμαι πιο ευχαριστημενος με Cyta προς το παρον δεν την προτεινω γτ ειμαι λιγο καιρο και εχω και κανα 2 αποσυνδεσεις με το VoIP που με εκνευριζουν.

Πιο συγκεκριμενα τα pings ειναι πολυ καλα αλλα του ΟΤΕ ηταν καλυτερα. Η ταχτυτητα ειναι αυξημενη και σαν θεωρητικη (δλδ πιανω 18-19 εκει που με τον ΟΤΕ επιανα 14-16) και πρακτικα(δλδ βλεπω download με πολυ καλες ταχυτητες που φτανουν μεχρι και το 1.6 Mbps.

Παντως επειδη τα καλωδια μου ειναι παλια καποια στιγμη θελω να βαλω ενα καινουργιο ftp cat.5e απο το κουτι της πολυκατοικιας μεχρι την μπριζα μου και απο εκει να βαλω αλλο ενα μεχρι το router μου. Θα ηθελα να βαλω s/ftp αλλα δεν εχω βρει πουθενα στο ιντερνετ για να συγκρινω τιμες αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι πολυ πιο ακριβο.
[/quote]

Καλα ρε άνθρωπε απο που θα τα περνάς τα καλώδια, απο το μπαλκόνι;;

Λοιπον εγω έχω φορθνετ και ξαναλέω ο μόνος λόγος που δε βάζω οτε είναι γιατι κάθε κυριακή βλέπω το πρώτο ματσάκι τσάμπα και γιατι έχουμε προσφορές απο τη νοβα για προγραμματα συνδρομητικής ( που δεν έχω βάλει ακομα γιατι δε τα έχουν ρίξει αρκετα :hehe:) Kατα τα άλλα μενω Καλλιθέα , υποτίθεται είμαι στο κέντρο της φορθνετ. Η ταχύτητα που έπιανα απο ανέκαθεν εδώ και 5 χρόνια είναι 1,4-1,5 mbit κατέβασμα ( δε τσεκάρω ποτε αυτα που λέει το ρουτερ γιατι απλά είναι μπουρδες... η πραγματικότητα μετράει..) Αλλα οποτε του τη δώσει πετάει αποσυνδέσεις... Είχα ένα ανεκδιήγητο ρουτερ που μου δώσανε, γελουσαν και οι πέτρες.... Μπορεί να είχα και 7 αποσυνδέσεις τη μέρα... Μετα πήγα και αγόρασα ένα της Sitecom για να έχω και wifi, πάλι έκανε αποσυνδέσεις όχι τόσο πολύ αλλα το πρόβλημα δε λύθηκε. Πριν κάτι μήνες έπεσε στα χέρια μου ένα ρουτερ της Connx baudtec. Πέρα του ότι το wifi κλείνει και ανοίγει πανεύκολα, οι αποσυνδέσεις έχουν περιοριστεί, και σε περίπτωση που γίνουν 99% σε 1 λεπτό είμαι ξανα συνδεδεμένος... Σε όλα τα προηγούμενα η λύση ήταν να κάνω reset...

arti. δοκίμασε να αντικαταστήσεις τα φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού σου.
1-2 ευρώ κάνουν. Δεν είναι ακριβά. Κι αν ψάξεις, τα βρίσκεις και με λιγότερο από 1 ευρώ.

Επίσης, το τηλεφωνικό καλώδιο που δίνει adsl στο router σου, να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρό.
Γύρω στο μισό με ένα μέτρο, το πολύ! Και να μην έχει πολλές διακλαδώσεις και διχάλες!
Αν δε χρειάζεσαι τηλέφωνο σε αυτή τη πρίζα, βάλτο απ' ευθείας στο router.
Αλλιώς, χρησιμοποίησε ένα splitter αλλά με πολύ κοντά καλώδια και στις δύο μεριές.

Εγώ με HOL δεν ξέρω τι είναι η αποσύνδεση!
Στις αρχές είχα 1-2 αποσυνδέσεις τη μέρα.
Άλλαξα τα φίλτρα και τα καλώδια και έφτιαξε!
Έχω πάνω από 2 μήνες να δω αποσύνδεση!

Παλιά που είχα Forthnet, αλλά και μετά που είχα Cyta,
είχα περίπου 1-2 αποσυνδέσεις τη βδομάδα!

ΟΤΕ. πληρωνεις κατι παραπανω βεβαια αλλα δεν εχεις κανενα μα κανενα προβλημα.

αυτο με τις αποσυνδεσεις δεν ξερω τι ειναι πρωτη φορα το διαβασα απο εσας.
εχω wifi με 2αρα ΟΤΕ και μηχανημα PHILIPS.

ουτε LAG ουτε DMZ συνδεεις και παιζεις.

επειδη δεν ειμαι και expert με τα router και wi-fi,η αποσυνδεση ειναι οταν κλεινει μονο του?

[quote name='ilias_gr' date='27 June 2012 - 09:36 AM' timestamp='1340786203' post='424723']

Παλιά που είχα Forthnet, αλλά και μετά που είχα Cyta,
είχα περίπου 1-2 αποσυνδέσεις τη βδομάδα!
[/quote]
και εγώ με forthnet δεν έχω αποσυνδέσεις, όλα σχετικά είναι.

Νομίζω το μόνο που μπορούμε να πούμε με σιγουρια είναι οτι ο ΟΤΕ έχει καλύτερες συνδέσεις με εξωτερικό. Το οποίο ενδιαφέρει όσους παίζουν online.
Κάποιος που δεν παίζει online δεν υπάρχει λόγος να βάλει OTE.

Ηλια και φιλτρα εχω σε ολες τις συσκευες και σπλιτερακι για το δωματιο και κοντο καλωδιο οσο γινεται... Εχω δοκιμασει τα παντα, να αποσυνδεσω τηλεφωνα κλπ.... Μπορω πλεον να πιστευω οτι το θεμα δεν ειναι δικο μου...

[quote name='mokilokD' date='26 June 2012 - 12:54 AM' timestamp='1340661289' post='424491']
Εσκαψε η Ηol ? Απο ποτε ?
[/quote]
Εδώ και δυο χρονια περνάει καλώδια με οπτικές ίνες, οι περιοχές που είναι στα κεντρικά τις χολ διπλα πιάνουνε 24ρια χωρίς αποσύνδεσης κλπ και θα επεκταθεί σε όλη την αθηνα σε κάνα δυο χρονια!

[quote name='Tse' date='26 June 2012 - 11:19 AM' timestamp='1340698757' post='424524']
Παιδια μην λετε οτι θελετε. Forthnet ,hol ειναι η χειροτερες εταιριες για ιντερνετ. Ειχα και της 2 και ξερω τι λεω. Και οπως λεει ο Eluse πιο πανω μπειτε λιγο στο adslgr.com να δειτε τι λενε. Καλυτερο ιντερνετ εχουν OTE και CYTA. Kαι σε pings και σε αποσυνδεσεις και σε ταχυτητα. Και η CYTA εχει και μια καπως καλυτερη εξυπηρετηση πελατων σε σχεση με της υπολοιπες εταιριες.

Φυσικα η ταχυτητα και τα pings δεν εξαρτoνται μονο απο την εταιρια. Αλλα φυσικα και απο την γραμμη σου, απο της καλωδιωσεις σου. Απο της καλωδιωσεις της περιοχης σου, απο τον φορτο των σερβερς της εταιριας τηλεφωνιας σου, απο τον φορτο των σερβερ που παιζεις κτλ κτλ.

Και οι γραμμες δεν ανηκουν στον ΟΤΕ απο την στιγμη που μεταφερεσαι σε αλλη εταιρια. Ολες σχεδον οι εταιριες εχουν ιδιόκτητο δίκτυο με οπτικες ινες μεχρι τα αστικα κεντρα και περναει απο εκει η γραμμη. Απο τα αστικα κεντρα και μετα περναει μεσα απο της εγκαταστασεις του ΟΤΕ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι του ανηκει και η γραμμη.

(Να σημπληρωσω οτι ειχα και της 4 εταιριες που αναφερω :jester: )
[/quote]
Τσε θα σε δείρουμε ομαδικός το βλέπω έτσι :hehe:
Άνετα φταίει η πολυκατοικία σου η περιοχή που μένεις σε αυτό το θέμα στο λέω εκ πείρας γιατί και εμενα φταίγανε οι γραμμές τις πολυκατοικίας και είχα βάλει hol και κάθε μέρα αποσυνδέσεις και όταν με περνάνε τηλ χανότανε το σήμα τελείως από το router ούτε τηλ μπορούσαμε να μιλήσουμε ούτε net να κάτσουμε έπρεπε να κάνουμε restart το router!

Μέχρι που φωνάξαμε τον οτε και μας τα έφτιαξε...και σήμερα χτυπάω 12ρια σε ταχύτητα πολύ καλή ταχύτητα χωρίς αποσυνδέσεις κλπ...και γενικά στο online στο PES και στο crossfire που έχω θερίζει.

Αντίθετος ο ΟΤΕ είναι μια μάπα και μισεί δεν φτάνει που κάνει το double play 25 με 30 euro σου στέλνει και κάθε δίμηνο το πάγιο 15 euro ειλικρινά ξεφτιλικια!

[quote name='arti.' date='27 June 2012 - 01:14 PM' timestamp='1340792049' post='424743']
Ηλια και φιλτρα εχω σε ολες τις συσκευες και σπλιτερακι για το δωματιο και κοντο καλωδιο οσο γινεται... Εχω δοκιμασει τα παντα, να αποσυνδεσω τηλεφωνα κλπ.... Μπορω πλεον να πιστευω οτι το θεμα δεν ειναι δικο μου...
[/quote]
Περίμενε!

Δηλαδή, αν αποσυνδέσεις όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού, βγάλεις όλα τα φίλτρα και όλα τα splitters
και αφήσεις όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού άδειες και συνδέσεις ΜΟΝΟ το router
με ένα μικρό καλώδιο από την ΚΕΝΤΡΙΚΗ πρίζα του σπιτιού, χωρίς splitter,
τότε πάλι θα έχεις αποσυνδέσεις;

Αν ναι, ή έχει πρόβλημα το router σου και πρέπει να το αλλάξεις, ή έχει πρόβλημα η γραμμή σου.

Πάρε τηλέφωνο το provider σου και πες τους ότι τα έβγαλες όλα και μόνο του το router κάνει αποσυνδέσεις!

Επίσης, όταν γίνεται η αποσύνδεση, σβήνει μόνο το λαμπάκι του ίντερνετ, ή σβήνει και το ADSL/Sync;

[quote name='arti.' date='27 June 2012 - 09:35 AM' timestamp='1340778946' post='424710']
Καλα ρε άνθρωπε απο που θα τα περνάς τα καλώδια, απο το μπαλκόνι;;
[/quote]
Γτ να τα περασω απο το μπαλκονι ?? Κανονικα μεσα απο τον τοιχο. θα τα δεσω με το καλωδιο που εχει μεσα και θα τα τραβηξω. Εαν δεν τα καταφερω ετσι τοτε με ατσαλινα απο τον εναν οροφο στον αλλον μεχρι να φτασω στο κουτι(προσεξε δεν λεω στο καφαο αλλα στο κουτι που ειναι μεσα στην πολυκατοικια).

Οπως σου ειπε ο Ηλιας ψαξε ολες της καλωδιωσεις ,τα φιλτρα,της μπριζες(εγω οταν ειχα βαλει πρωτη φορα ADSL ειχα καθε μερα 10+ αποσυνδεσεις και εφταιγε η μπριζα του τηλεφωνου που ειχα βαλει το modem) αλλα εαν μπορεις και της εσωτερικες καλωδιωσεις. Γτ ειχα προβλημα με της εσωτερικες καλωδιωσεις πριν 2 μηνες στο καλωδιο που πηγαινε απο την κεντρικη μπριζα στο δωματιο μου και μπερδευοταν το τηλεφωνο μου με εναν αλλο 2 οροφους πιο κατω !

Κατα αλλα και εγω σπανια εχω αποσυνδεσεις με οποια εταιρια και αν ειχα. 1-2 το μηνα και πολυ λεω.. Τωρα το προβλημα που εχω ειναι το VoIP αλλα σε αυτο φταιει η Cyta που ενω εχει αυξηθει κατα πολυ το πελατολογιο της και ετσι και ο φορτος του VoIP δεν θελει να κανει μια αναβαθμιση στους server.

EDIT : Taylor δεν φταιω εγω . Η Cyta φταιει . Γτ πρωτη φορα που δεν ειχα VoIP(τηλεφωνο δλδ) πηρα στους τεχνικους απο το κινητο και μου ελεγε με ηχογραφημενο μνμ οτι υπαρχει γενικο προβλημα. Και σημερα που εχω παλι προβλημα πηγε ο πατερας μου και πληρωσε τον λογαριασμο και ειχε εκει και αλλους που ειχα προβλημα και τους ειπε η υπαλληλος οτι ειναι γενικο προβλημα.

Αρτι αμα ειναι βαλτο στην κεντρικη που σου λεει ο Ηλιας και αμα μπορεις αποσυνδεσε απο την κεντρικη τα καλωδια που πανε στα δωματια.

EDIT 2 : Tayor εαν εισαι ΟΤΕ και σου βαζουν και παγιο τοτε σε πιασαν κοτσο. Το double και triple play του ΟΤΕ εχει πια και αυτο ενσωματομενο το παγιο. Edited by Tse

[quote name='arti.' date='27 June 2012 - 01:14 PM' timestamp='1340792049' post='424743']
[/quote]
arti όπως είπα και στον Τσε μπορεί να φταίνε τα καλώδια τις πολυκατοικίας από την μπρίζα τηλεφώνου που είναι στο σπίτι σου μέχρι στο κεντρικό κουτί που είναι στο υπόγειο τις πολυκατοικία σου...αν είναι παλιά η πολυκατοικία έχει παλιά καλώδια που δεν αντέχουνε ταχύτητες internet που είχε βάλει ο οτε πριν 40 χρονια :hehe: έτσι ήτανε και σε μένα...

Όσο για την cyta συμφωνώ με τον ηλία απαίσια και αυτή!

Εγω εν'τω μεταξυ ελεγα να ζηταγα απο τον ΟΤΕ να μου αλλαξει και το καλωδιο που παει απο την πολυκατοικια μεχρι το καφαο.

Το θεμα ειναι οτι εμαθα απο εναν τεχνικο οτι το αλλαζουν μονο αν ξερω εγω κοπει. Δεν ειναι αυτο το προβλημα θα πηγαινα ενα βραδυ και θα το εκοβα αλλα ο μ. ο δημαρχος μας του ηρθε να φτιαξει τα πεζοδρομια πριν κανα 2 χρονια και να κανει και ολες της γραμμες(ρευματος και τηλεφωνου) υπογειες οποτε δεν μπορω να το κοψω :jester:

Edited by Tse

[quote name='Tse' date='27 June 2012 - 01:47 PM' timestamp='1340794044' post='424747']
EDIT 2 : Tayor εαν εισαι ΟΤΕ και σου βαζουν και παγιο τοτε σε πιασαν κοτσο. Το double και triple play του ΟΤΕ εχει πια και αυτο ενσωματομενο το παγιο.
[/quote]
Όχι εγώ ποτε δεν είχα οτε με net βεβαίως δεν είμαι τόσο κορόιδο :hehe: κάτι φίλοι μου είχαν(πληθυντικός ε όχι ένας μονο)και είχανε και πάγιο μαζί και πήγανε στον οτε και τους λένε το και το και λέει ο οτε έτσι υπογράψατε συμβόλαιο δεν γίνετε να ενσωματωθεί το πάγιο και να είναι λιγότερος ο λογαριασμός...μετά τους είπαν έτσι είστε το κόβουμε και τέλος το θέμα!

Είτε το πιστεύεις είτε όχι μέχρι σήμερα υπάρχουνε άτομα που έχουνε οτε και πληρώνουνε και πάγιο...

[quote name='ilias_gr' date='27 June 2012 - 01:46 PM' timestamp='1340793998' post='424746']
Περίμενε!

Δηλαδή, αν αποσυνδέσεις όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού, βγάλεις όλα τα φίλτρα και όλα τα splitters
και αφήσεις όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού άδειες και συνδέσεις ΜΟΝΟ το router
με ένα μικρό καλώδιο από την ΚΕΝΤΡΙΚΗ πρίζα του σπιτιού, χωρίς splitter,
τότε πάλι θα έχεις αποσυνδέσεις;

Αν ναι, ή έχει πρόβλημα το router σου και πρέπει να το αλλάξεις, ή έχει πρόβλημα η γραμμή σου.

Πάρε τηλέφωνο το provider σου και πες τους ότι τα έβγαλες όλα και μόνο του το router κάνει αποσυνδέσεις!

Επίσης, όταν γίνεται η αποσύνδεση, σβήνει μόνο το λαμπάκι του ίντερνετ, ή σβήνει και το ADSL/Sync;
[/quote]

Σβήνει αρχικά το ιντερνετ και μετα το ADSL, απλα με το ρουτερ της baudtec που έχω τώρα, κάνει επανασύνδεση μονο του, κλασσικα σαν να ξανανοιγεις το ρουτερ. Ψάχνει το adsl σταθεροποιείται και μετα ξανασυνδέεται. Με λίγα λόγια το σήμα του ADSL χάνεται... Και μου έχει συμβεί και άλλες φορές να χάνει τους DNS servers μόνο...

Τώρα αυτό με τη θέση του ρουτερ θα το δοκίμαζα αλλα πως θα γίνει, θα κουβαλάω απο το σαλόνι καλώδιο στο δωμάτιο που είναι ο σταθερός;;

Σου λέω δεν έχω πειράξει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, εκτος απο το ρουτερ και με το ρουτερ του ConnX έχω δει προκοπη. Μπορεί να περάσουν και μέρες ολόκληρες χωρις να κάνει αποσύνδεση... Κάτι που δε γίνονταν παλαιότερα... Επίσης δεν έχω θέμα με τα τηλέφωνα, τέτοια θέματα είχαμε στην αρχή και ήρθαν υποτίθεται και κάτι τσέκαραν στο κουτί κάτω και έφτιαξαν...

και η πολυκατοικία είναι σχετικά καινούρια, αλλα δεν πιστεύω οτι τα καλώδια που έχουν βάλει είναι καλά γιατι γενικά έχουμε δει άπειρα μαργαρητάρια με τα καλώδια στη πολυκατοικία...

[quote name='~~Taylor~~' date='27 June 2012 - 11:41 AM' timestamp='1340793672' post='424745']
Εδώ και δυο χρονια περνάει καλώδια με οπτικές ίνες, οι περιοχές που είναι στα κεντρικά τις χολ διπλα πιάνουνε 24ρια χωρίς αποσύνδεσης κλπ και θα επεκταθεί σε όλη την αθηνα σε κάνα δυο χρονια!

[/quote]

Χαχαχα Taylor δεν υπαρχει αυτο το πραγμα , ειναι απατη της Hol. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΤΥΟ ΟΠΤΙΚΩΝ ΙΝΩΝ που να φτανει στα νοικοκυρια.Ειναι στανταρ αυτο που σου λεω .Οχι 100% , 50 . 000 %

[quote name='~~Taylor~~' date='27 June 2012 - 02:54 PM' timestamp='1340798081' post='424759']
Όχι εγώ ποτε δεν είχα οτε με net βεβαίως δεν είμαι τόσο κορόιδο :hehe: κάτι φίλοι μου είχαν(πληθυντικός ε όχι ένας μονο)και είχανε και πάγιο μαζί και πήγανε στον οτε και τους λένε το και το και λέει ο οτε έτσι υπογράψατε συμβόλαιο δεν γίνετε να ενσωματωθεί το πάγιο και να είναι λιγότερος ο λογαριασμός...μετά τους είπαν έτσι είστε το κόβουμε και τέλος το θέμα!

Είτε το πιστεύεις είτε όχι μέχρι σήμερα υπάρχουνε άτομα που έχουνε οτε και πληρώνουνε και πάγιο...
[/quote]
Κοιτα εαν ηταν απο παλια ετσι ισως να μην τους το αλλαζαν αλλα παντως εγω το καλοκαιρι οταν εβαλα ΟΤΕ δεν ειχα παγιο. Σε προγραμματα εκτος των douple-triple play υπαρχει παγιο.
[quote name='arti.' date='27 June 2012 - 04:06 PM' timestamp='1340802394' post='424767']
Σβήνει αρχικά το ιντερνετ και μετα το ADSL, απλα με το ρουτερ της baudtec που έχω τώρα, κάνει επανασύνδεση μονο του, κλασσικα σαν να ξανανοιγεις το ρουτερ. Ψάχνει το adsl σταθεροποιείται και μετα ξανασυνδέεται. Με λίγα λόγια το σήμα του ADSL χάνεται... Και μου έχει συμβεί και άλλες φορές να χάνει τους DNS servers μόνο...

Τώρα αυτό με τη θέση του ρουτερ θα το δοκίμαζα αλλα πως θα γίνει, θα κουβαλάω απο το σαλόνι καλώδιο στο δωμάτιο που είναι ο σταθερός;;

Σου λέω δεν έχω πειράξει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, εκτος απο το ρουτερ και με το ρουτερ του ConnX έχω δει προκοπη. Μπορεί να περάσουν και μέρες ολόκληρες χωρις να κάνει αποσύνδεση... Κάτι που δε γίνονταν παλαιότερα... Επίσης δεν έχω θέμα με τα τηλέφωνα, τέτοια θέματα είχαμε στην αρχή και ήρθαν υποτίθεται και κάτι τσέκαραν στο κουτί κάτω και έφτιαξαν...

και η πολυκατοικία είναι σχετικά καινούρια, αλλα δεν πιστεύω οτι τα καλώδια που έχουν βάλει είναι καλά γιατι γενικά έχουμε δει άπειρα μαργαρητάρια με τα καλώδια στη πολυκατοικία...
[/quote]
Δεν εχεις ενα λαπτοπ να το δοκιμασεις ?? Γτ εαν στην κεντρικη μπριζα δεν κανει αποσυνδεσεις τοτε ειναι σιγουρα προβλημα της εσωτερικης καλωδιωσης.

Τα μαργαρηταρια τα βλεπεις γτ πολυ απλα ολοι οι εργολαβοι περνουν ηλεκτρολογους για να περασουν τα καλωδια των πολυκατοικιων και τους περνανε και του τηλεφωνου για πιο φτηνα ενω κανονικα επρεπε να φερνουν ηλεκτρονικους η τεχνικους δικτυων για να τα περνανε σωστα.
Δεν λεω καποιοι εχουν ψαχτει και ξερουν να κανουν σωστα την δουλεια τους αλλα οι περισσοτεροι δεν ξερουν που τους παν τα 4.

[quote name='mokilokD' date='27 June 2012 - 04:07 PM' timestamp='1340802432' post='424768']
Χαχαχα Taylor δεν υπαρχει αυτο το πραγμα , ειναι απατη της Hol. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΤΥΟ ΟΠΤΙΚΩΝ ΙΝΩΝ που να φτανει στα νοικοκυρια.Ειναι στανταρ αυτο που σου λεω .Οχι 100% , 50 . 000 %
[/quote]
Εννοειτε. Πιο πιθανον να πηγαινει μεχρι το καφαο η το minidslam αλλα και αυτο δυσκολο.
Και μην το γενικοποιεις. Δεν υπαρχει δικτυο οπτικων ινων που να φτανει στα νοικοκυρια εδω στην Αθηνα...

Εγω παιδια εχω Forthnet εδω και 7 χρονια και δεν αντιμετωπισα ποτε καποιο προβλημα.Ενταξει ταχυτητες-ping,στο ονλαιν καθολου lag(εκτος απο το προ βεβαια)και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη συνδεση μου.

Εγω έχω 8αρα στην On Telecoms 2 χρόνια. ταχυτητες κλπ ειμαι οκ και lag καθολου.

[img]http://i.minus.com/jXpzuddCCU2Sh.png[/img]
[center][color="#FF8C00"][size="5"][b]Μειώνονται οι συνδέσεις ιντερνέτ στην Ελλάδα λόγω κρίσης![/b][/size][/color][/center]
[center][img]http://4.bp.blogspot.com/-nX-CZXxkLf4/T_GpRyE5qmI/AAAAAAAAB-c/-7A8ZdntkIM/s1600/no-internet.jpg[/img][/center]

[list]

[*]Καθώς η κρίση εξαπλώνεται στην Ευρώπη, η χρήση των τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών υποχωρεί, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "Η Καθημερινή".
[/list]

[list]

[*]Τόσο στην Ε.Ε. των 27 όσο και στην Ελλάδα, οι δείκτες χρήσης τηλεφωνικών συνδέσεων και Η/Υ εμφανίζονται μειωμένοι.Το μόνο που δεν υποχωρεί είναι η χρήση της τηλεόρασης, η οποία παραμένει σταθερή στο 98% των νοικοκυριών.
[/list]

[list]

[*]Ειδική για την Ελλάδα, το νέο ειδικό ευρωβαρόμετρο που δημοσιοποίησε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή χτες Πέμπτη, δείχνει απότομη μείωση της διείσδυσης των προσωπικών υπολογιστών, των τηλεφωνικών συνδέσεων και των συνδέσεων στο ίντερνετ στα ελληνικά νοικοκουριά.
[/list]

[list]

[*]Το νέο ευρωβαρόμετρο αφορά σε μετρήσεις που έγιναν τον περασμένο Δεκέμβριο, ενώ οι συγκρίσεις γίνονται με το προηγούμενο ευρωβαρόμετρο που περιέχει στοιχεία μεταξύ Φεβρουαρίου - Μαρτίου 2011.
[/list]

[list]

[*]Σύμφωνα με τα νέα στοιχεία, η διείσδυση των Η/Υ στα ελληνικά νοικοκυριά υποχώρησε μέσα σε μερικούς μήνες κατά 8 ποσοστιαίες και διαμορφώθηκε στο 47%. Σύμφωνα με το ευρωβαρόμετρο η Ελλάδα είναι η πλέον η 26η χώρα στην Ε.Ε. με βάση τον συγκεκριμένο δείκτη ξεπερνώντας μόνο τη Βουλγαρία.
[/list]

[list]

[*]Αντίστοιχη είναι και η κατάσταση σε ό,τι αφορά τις συνδέσεις ίντερνετ. Η χώρα για πρώτη φορά κατατάσσεται τελευταία, με βάση το ποσοστό των νοικοκυριών που διαθέτει οποιαδήποτε σύνδεση στην Ε.Ε.
[/list]

[list]

[*]Το ευρωβαρόμετρο δείχνει μόνο ότι το 42% τω ελληνικών νοικυριών διαθέτει πρόσβαση στο ίντερνετ, έχοντας μπροστά της τη Βουλγαρία με ποσοστό 44%. Σε σύγκριση με το προηγούμενο ευρωβαρόμετρο, στην Ελλάδα ο συγκεκριμένος δείκτης υποχώρησε κατά 5 π.μ.
[/list]

[list]

[*]Σε ό, τι αφορά τις τηλεφωνικές συνδέσεις, οι Έλληνες φαίνεται ότι διακόπτουν τόσο τις συνδέσεις κινητής, αλλά και σταθερής τηλεφωνίας. Το ποσοστό αυτό είναι το υψηλότερο στην Ε.Ε., έχοντας δεύτερη της Βουλγαρία.
[/list]

[list]

[*]Σύμφωνα με τα στοιχεία του ευρωβαρόμετρου το ποσοστό των ελληνικών νοικοκιυριών που χρησιμοποιεί τηλεφωνική σύνδεση, τόσο στεθερού, όσο και κινητού, διμαορφώθηκε το Δεκέμβριο στο 72%. Τα νοικοκυριά που κάνουν χρήση σταθερού τηλεφώνου μειώθηκαν κατά 3 ποσοστιαίες μονάδες.
[/list]

[list]

[*]Επίσης, από την έρευνα διαφαίνεται η στροφή των Ελλήνων στην καρτοκινητή, ενώ το μόνο θετικό στοιχείο της έρευνας είναι ότι οι συμπολίτες μας εμφανίζονται ικανοποιημένοι από την ποιότητα της κινητής τηλεφωνίας, τις συνδέσεις και την κάλυψη της κινητής τηλεφωνίας.
[/list]

πηγή: networkedblogs.com

Υπάρχει άνθρωπος που θα έκοβε το ίντερνετ, λόγω κρίσης;
Άντε, το πολύ-πολύ να έβαζε πιο αργή ταχύτητα!
Εγώ πάντως, δεν θα το έκοβα το ίντερνετ, με τίποτα.

θα συμφωνησω με τον ηλια.αν το ιντερνετ το εχει καποιος για σοβαρη χρηση δεν το κοβει ευκολα.για καποιον που εχει το ιντερνετ ετσι και δεν το χρησιμοποιει τακτικα,θα το εκοβε.νομιζω οτι 75-80 % το εκοψαν για τον λογο που ανεφερα πριν.

/Ressurect :)

Επειδή υπάρχει αρκετός καιρός που έχει να γραφτεί κάτι εδώ και λογικά θα έχουν αλλάξει πολλά, θέλω να ρωτήσω και εγώ ποια εταιρεία να προτιμήσω. Από αυτά που διάβαζω ο ΟΤΕ είναι ο πιο αξιόπιστος αλλά και παράλληλα ο λίγο πιο τσουχτερός στις τιμές σε σχέση με τους υπόλοιπους, αλλά από ότι τσέκαρα τώρα, οι διαφορές πλέον δεν είναι και τόσο μεγάλες. Ειδικά ένα φοιτητικό πακέτο που έχει με 24άρα γραμμή είναι στα 8 ευρώ το μήνα και ένας φίλος που το έχει μου είπε ότι δίνει συνολικά 52 το δίμηνο, μαζί με τα πάγια. Εγώ έχω φόρθνετ και μου βγαίνει συνολικά όσα σε αυτόν, αλλά τον τελευταίο καιρό το ίντερνετ μου έχει σπάσει τα νεύρα. Μπορεί να μην έχει πολλές αποσυνδέσεις, αλλά οι σελίδες αρκετές φορές αργούν να φορτώσουν και στο online gaming..απλά μου βγαίνει η πίστη. Για του λόγου το αληθές, έκανα το τεστ που υπάρχει σε ένα άλλο τόπικ και ορίστε τα αποτελέσματα:

[URL=http://www.pingtest.net][IMG]http://www.pingtest.net/result/81038950.png[/IMG][/URL]

Τους πήρα χτες τηλέφωνο, έκαναν λέει κάποιες ενέργειες αλλά το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Παλιότερα είχαμε πάλι προβλήματα και είχαν βάλει τον πατέρα μου να αγοράσει καινούριο ρούτερ 80 ευρώ επειδή του είχαν πει ότι φταίει αυτό και μετά αποδείχθηκε ότι το πρόβλημα το είχε η εταιρεία. Τώρα μου είπαν αν συνεχιστεί το πρόβλημα, να στείλουν τεχνικό (άλλα 30 ευρώ) και επειδή πιστεύω ότι είναι τόσο ζώα που ούτε αυτός τελικά θα βοηθήσει, σκέφτομαι σοβαρά μπας και αλλάζαμε εταιρεία..τι λέτε?

Δεν ξέρω τι να σου πω....
Προσωπικά έχω σύνδεση HOL 24mbps (και πιάνω 12 άνετα) με τηλέφωνο απεριόριστο και 1 ώρα κινητά με κάτι λιγότερα από 30 ευρώ.
Κοίταξε στο Online Gaming δεν έχω ΠΟΤΕ lag.
Όσο για αποσυνδέσεις, μέσα σε 2 χρόνια, 3 αποσυνδέσεις δεν είναι και τίποτα.
Κοίταξε δεν είναι και τρελά αξιόπιστη, γιατί μέσα σε 2 χρόνια είχα μείνει 10 μέρες χωρίς internet και άλλες τόσες χωρίς τηλέφωνο (Βέβαια έφταιγε και το σήμα της περιοχής γιατί όλη η γειτονιά δεν είχε τηλέφωνο). Είχαν έρθει άνθρωποι του ΟΤΕ και έφτιαξαν το πρόβλημα.

Γενικότερα από τη HOL προσφέρεται μία υπέροχη εμπειρία online gaming και σύνδεσης στο Διαδίκτυο. Απλά δεν είναι και τρελά αξιόπιστη.
Μία φορά που χάλασε το router, μου το άλλαξαν εκείνοι χωρίς να πληρώσω κάτι, ούτε καν τα μεταφορικά έξοδα.

Πάντως δεν είχα ποτέ σύνδεση στη Forthnet!
Προτείνω αλλαγή παρόχου.

Aς πούμε δες εδώ την ταχύτητα που πιάνω: [spoiler][img]http://www.speedtest.net/result/2700879657.png[/img] [img]http://www.pingtest.net/result/81048586.png[/img][/spoiler] Edited by Δημήτρης 21

Παίζει ρόλο και το modem παιδιά.
Τόσο καιρό κράταγα το παλιό μοντεμ και είχα μονίμως αποσυνδέσεις και μόνο 3mbps σε 24αρα γραμμή, ενώ τώρα που έβαλα το νέο τα πιάνω άνετα 17mbps ;)
Η εταιρία μου είναι η Wind με πακέτο 2play αλλά δεν θα την χαρακτήριζα και τόσο αξιόπιστη γιατί μας έχουν κατακλέψει, και θέλει και 35€ για ενεργοποίηση υπάρχουσας γραμμής.
Αυτό που θα πρότεινα είναι το νέο πακέτο του ΟΤΕ (2play + ΟΤΕ TV) που είναι στα 40€ τον μήνα το πρώτο εξάμηνο και μετά πάει στα 46€ και έχω ακούσει από φίλους μου ότι δεν είχαν ποτέ αποσυνδέσεις!