Jump to content
Costas

Πάροχοι Τηλεφωνίας & Internet

18 members have voted

1. 1. Ποιον πάροχο προτείνετε?

• ΟΤΕ Conn-x
      9
    • HOL
      4
    • Forthnet
      3
    • Cyta
      0
    • Wind
      0
    • On Telecoms
      2
  2. 2. Ποιον πάροχο έχετε ?

• ΟΤΕ Conn-x
      3
    • HOL
      5
    • Forthnet
      4
    • Cyta
      3
    • Wind
      1
    • On Telecoms
      2

Recommended Posts

Σε αυτο το τοπικ μπορουμε να συζητουμε οτι εχει σχεση με τους Πάροχοι Τηλεφωνίας & Internet (υπηρεσιες,νεα,αποψεις κτλ) και φυσικα να ρωτουμε και να δεχομαστε απαντησεις σε οποια ερωτηματα εχουμε.

Αρχιζω εγω με μια ερωτηση. Εχω Cyta και σκεφτομαι να αλλαξω λογο κακων ping times που μου επηρεαζουν το Online Gaming, Ειμαι αναμεσα σε ΟΤΕ Conn-x και HOL . Τι μου προτεινετε ?

[size="1"]*Η σειρα στο poll ειναι τυχαια εκτος απο τον OTE που μπαινει πρωτος λογω του οτι ειναι πάροχος έχων Σημαντική Ισχύ στην Αγορά (ΣΙΑ).[/size] Edited by Tse

OTE για το καλο σου και για να πηγαινουν τα λεφτα σου σε κρατικα ταμεια, δηλαδη ότι πληρωνεις να πηγαινει στο κρατος κι οχι στο εξωτερικο. Και οι 2 ελληνικες ειναι, αλλα η HOL κάπως πιο αναξιοπιστη, κι εγω που έχω ΟΤΕ το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ότι κι αν πάρεις, κάνε τη σωστή επιλογή και διάβασε τους όρους του συμβολαίου.
  • Like 1

Δεν έχω δοκιμάσει και τις δύο εταιρίες, οπότε δεν είναι σωστό να προτείνω.

Εγώ έχω HOL και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Αν παίζεις online παιχνίδια, ίσως θα ήταν καλύτερο να επιλέξεις ΟΤΕ.

Αν δεν παίζεις online, τότε επέλεξε την πιο φτηνή.
  • Like 1

Μα και βέβαια παίζω online...Γι' αυτό θέλω να αλλάξω γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα το LAG...

[quote name='Eddie The Head' date='24 June 2012 - 10:58 PM' timestamp='1340567889' post='424258']
OTE για το καλο σου και για να πηγαινουν τα λεφτα σου σε κρατικα ταμεια, δηλαδη ότι πληρωνεις να πηγαινει στο κρατος κι οχι στο εξωτερικο. Και οι 2 ελληνικες ειναι, αλλα η HOL κάπως πιο αναξιοπιστη, κι εγω που έχω ΟΤΕ το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ότι κι αν πάρεις, κάνε τη σωστή επιλογή και διάβασε τους όρους του συμβολαίου.
[/quote]
Μα ο ΟΤΕ έχει αγοραστή από ξένο τυπά πλέων δεν είναι ελληνικός :hehe: fail ε?

Επίσης HOL είτε για online είτε και χωρίς online αν έχεις πρόβλημα με θέματα LAG με την CYTA ένα θα σου πω με connx θα είσαι τρεις φορες χειρότερα καταστροφή μιλάμε η εταιρία αθλιότητα ολοκληρωτική το μονο καλο είναι ότι δεν θα έχεις αποσυνδέσεις με καμια δύναμη μιας και είναι ΟΤΕ.

Συμβουλή μου μακριά από internet που έχουνε το όνομα μέσα WIND-VODAFONE-COSMOTE-ΟΤΕ ειλικρινά πεταμένα λεφτά, HOL έχω και γω και είμαι ευχαριστημένος βάλε HOL και δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις ποτε ξανά!

• Like 1

για online gaming βάζουμε ΟΤΕ. Για όλα τα άλλα βάζουμε Forthnet-HOL.
Mπορείς να μπεις και στο adsl.gr και να ψάξεις λίγο στο φορουμ να διαπιστώσεις και ο ίδιος τις τεράστιες διαφορές στα pings. Το κακό του ΟΤΕ είνα η τιμή και η εξυπηρέτηση, αν όμως έχεις τα 15ευρω παραπάνω που χρειάζονται μην το σκέφτεσαι.

Προσωπικά έχω forthnet και connx, και δεν έχω lag με κανένα από τα δύο. Παίζει ρόλο και η περιοχή στην οποία μένεις.

Εγω φορθνετ έχω αν και δε παιζω online πολύ, όταν έπαιζα είχα lag αλλα οχι τραγικό, για το lag δε φταίει η εταιρεία... Πρώτιστη σημασία έχει που είναι ο σερβερ... Αν ο σέρβερ είναι ιαπωνία θα έχεις 500αρι lag πως να το κάνουμε, είναι στου βοδιού το κέρατο. Προσωπικά θεωρώ το πρόβλημα των αποσυνδέσεων πιο σημαντικό, κάτι που κάνει η φορθνετ ΣΥΝΕΧΕΙΑ και μας σπάει τα νεύρα.... Το μόνο καλό της είναι οτι έχει συνεργασία με τη νοβα, οπότε τώρα θα πάρω ένα πακετάκι νοβα επιγεια να βλέπω κανα ματσάκι και θα εξισσοροπήσω τη χασούρα :hehe:
Κατα τα άλλα προτείνω οτε, γιατι οι γραμμές απλά είναι δικές του... Μπορεί οι άλλες να έχουν βάλει και αυτές γραμμές, αλλα όπου δεν έχουν βάλει ακόμα, χρησιμοποιούν του οτε.... οπότε που ξέρω γω οτι το σήμα μου ενώ είμαι στη φορθνετ, για να πάει εκει που θέλει χρησιμοποιεί γραμμές του οτε. καλύτερα οτε και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

• Like 1

hol γιατι εχει καλο ιντερνετ,εχει καλα πακετα αναλογα με τις προτιμησεις σου και ειναι φτηνη(για τις υπηρεσιες που προσφερεις).εχω εδω και 3 χρονια hol και ειναι εξαιρετικη.για ονλαιν που θες,εγω εχω να δω lag(για μενα) πανω απο 2,5 χρονια.φιλοι μου εχουν οτε και lagαρουν παρα πολυ

Ανάμεσα σε ΟΤΕ και ΗΟL προτείνω ανεπιφύλακτα τη ΗΟL...
Απλά σε τέτοια θέματα ο ΟΤΕ δεν ισχύει!

Aν θες online gaming ΟΤΕ .
Aν θες και το tip της ημερας : Ολες οι αλλες εταιριες στην ουσια ανηκουν στον ΟΤΕ καμια δεν εχει δικες της γραμμες... τα συμπερασματα δικα σου.
  • Like 1

Ρε moki το ξέρω αυτό...Αφού όμως παιρνούν απο τον ΟΤΕ τότε γιατί δεν μπορώ να παίξω MW3, PES και άλλα παιχνίδια online επειδή πότε δεν μπορώ απο το LAG και άλλες φορές δεν μπορώ να παίξω κάποια modes που έχουν πχ. δεν μπορώ κάποιες φορές να παίξω σε "Κοινότητα Online"...

HOL σου προτείνω έως 24 mb/s πολύ καλή ταχύτητα ειδικά για online.Tώρα τελευταία η HOL έχει περάσει δικές τις γραμμές σε πολλούς νομούς και δεν έχει σχέση με τον OTE.Εκτός από μερικές επαρχίες που για να έχεις HOL πληρώνεις και τον ΟΤΕ.

Εσκαψε η Ηol ? Απο ποτε ?
Bασικα Κωστα , το τι γραμμες δινει ο ΟΤΕ σε καθε εταιρια ειναι αλλο θεμα .Εγω παντως εχω 2αρα ΟΤΕ και ποτε δεν ειχα το παραμικρο Lag.Και στους ελληνικους σερβερς Cod4 οι πιο ευχαριστημενοι απο θεμα lag ηταν αυτοι που επαιζαν με Connex.

Παιδια μην λετε οτι θελετε. Forthnet ,hol ειναι η χειροτερες εταιριες για ιντερνετ. Ειχα και της 2 και ξερω τι λεω. Και οπως λεει ο Eluse πιο πανω μπειτε λιγο στο adslgr.com να δειτε τι λενε. Καλυτερο ιντερνετ εχουν OTE και CYTA. Kαι σε pings και σε αποσυνδεσεις και σε ταχυτητα. Και η CYTA εχει και μια καπως καλυτερη εξυπηρετηση πελατων σε σχεση με της υπολοιπες εταιριες.

Φυσικα η ταχυτητα και τα pings δεν εξαρτoνται μονο απο την εταιρια. Αλλα φυσικα και απο την γραμμη σου, απο της καλωδιωσεις σου. Απο της καλωδιωσεις της περιοχης σου, απο τον φορτο των σερβερς της εταιριας τηλεφωνιας σου, απο τον φορτο των σερβερ που παιζεις κτλ κτλ.

Και οι γραμμες δεν ανηκουν στον ΟΤΕ απο την στιγμη που μεταφερεσαι σε αλλη εταιρια. Ολες σχεδον οι εταιριες εχουν ιδιόκτητο δίκτυο με οπτικες ινες μεχρι τα αστικα κεντρα και περναει απο εκει η γραμμη. Απο τα αστικα κεντρα και μετα περναει μεσα απο της εγκαταστασεις του ΟΤΕ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι του ανηκει και η γραμμη.

(Να σημπληρωσω οτι ειχα και της 4 εταιριες που αναφερω :jester: )

Edited by Tse
  • Like 1

[quote name='Κώστας -7-' date='25 June 2012 - 05:23 PM' timestamp='1340641419' post='424413']
Ρε moki το ξέρω αυτό...Αφού όμως παιρνούν απο τον ΟΤΕ τότε γιατί δεν μπορώ να παίξω MW3, PES και άλλα παιχνίδια online επειδή πότε δεν μπορώ απο το LAG και άλλες φορές δεν μπορώ να παίξω κάποια modes που έχουν πχ. δεν μπορώ κάποιες φορές να παίξω σε "Κοινότητα Online"...
[/quote]
Αν δεν μπορείς να παίξεις συγκεκριμένα modes υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην έχεις ανοίξει τις σωστές πόρτες στο ρουτερ σου ή απλά το ρουτερ να έχει πρόβλημα ή ακόμα και η γραμμή σου (δηλαδή δεν φταίει ο πάροχος)...

Σε κάθε περίπτωση εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο στη CYTA και θα τους εξηγούσα το πρόβλημα με το lag πριν αλλάξω πάροχο. Edited by eluse

[quote name='mokilokD' date='25 June 2012 - 10:54 PM' timestamp='1340661289' post='424491']
Εσκαψε η Ηol ? Απο ποτε ?
Bασικα Κωστα , το τι γραμμες δινει ο ΟΤΕ σε καθε εταιρια ειναι αλλο θεμα .Εγω παντως εχω 2αρα ΟΤΕ και ποτε δεν ειχα το παραμικρο Lag.Και στους ελληνικους σερβερς Cod4 οι πιο ευχαριστημενοι απο θεμα lag ηταν αυτοι που επαιζαν με Connex.
[/quote]
Η HOL δεν ξέρω αν συνεχίζει τα έργα αλλά σε αρκετές περιοχές έχει δικές τις γραμμές και δεν παρεμβάλλεται ο OTE.

Παιδιά, μακρυά από Cyta! Σας το λέω εκ πείρας!

Το router που σου δίνουν είναι εντελώς της πλάκας!
Ούτε καν save δεν κάνει! Αν το βγάλεις απ' το ρεύμα γυρνάει στις default ρυθμίσεις!
Οπότε, αν ανοίξεις μια πόρτα, δεν θα είναι για πάντα ανοιχτή!
Άσε που δεν λειτουργούν σωστά οι πόρτες! Μόνο με DMZ παίζει!

Η Cyta σε υποχρεώνει να χρησιμοποιείς το δικό της router!

[quote name='Tse' date='26 June 2012 - 09:19 AM' timestamp='1340698757' post='424524']

Και οι γραμμες δεν ανηκουν στον ΟΤΕ απο την στιγμη που μεταφερεσαι σε αλλη εταιρια. Ολες σχεδον οι εταιριες εχουν ιδιόκτητο δίκτυο με οπτικες ινες μεχρι τα αστικα κεντρα και περναει απο εκει η γραμμη.
[/quote]

Εγω ξερω οτι απλα νοικιαζουν τοσα χρονια , και το χειροτερο ? Οτι χρωστανε τα μαλλιοκεφαλα τους ολες οι εταιριες στον ΟΤΕ . Μεσα σε μια μερα μπορει να τις κλεισει ολες . Αυτο ηξερα μεχρι τουλαχιστον πριν 2 χρονια . Τωρα βεβαια μπορει και ολα αυτα να μην ισχυαν .

[quote name='mokilokD' date='26 June 2012 - 01:42 PM' timestamp='1340707355' post='424563']
Εγω ξερω οτι απλα νοικιαζουν τοσα χρονια , και το χειροτερο ? Οτι χρωστανε τα μαλλιοκεφαλα τους ολες οι εταιριες στον ΟΤΕ . Μεσα σε μια μερα μπορει να τις κλεισει ολες . Αυτο ηξερα μεχρι τουλαχιστον πριν 2 χρονια . Τωρα βεβαια μπορει και ολα αυτα να μην ισχυαν .
[/quote]
Όλες οι γνωστές εταιρείες, έχουν περάσει δικές τους γραμμές, πλέον.

Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια που έσκαβαν έξω από το σπίτι μου και είχαν κάνει μία λεπτή γραμμή στην άκρη του δρόμου.
Ρώτησα από περιέργεια και μου είπαν ότι είναι από όλες τις εταιρείες τηλεφωνίας.
Εγώ μένω στον Ν. Κόσμο.
Μετά από αρκετές μέρες, παρατήρησα ότι η ίδια γραμμή στην άκρη του δρόμου έφτανε συνεχόμενη μέχρι και τη Νέα Σμύρνη!
Οπότε, φαντάζομαι ότι έχει περάσει από πολλές περιοχές!

Όσοι είχατε δει πριν λίγα χρόνια αυτή τη λεπτή γραμμή στην άκρη του δρόμου, τότε σίγουρα έχετε ίντερνετ από 100% ιδιόκτητο δίκτυο.

Ηλια στην cyta ειναι αναλογα τι ρουτερ σου στελνουν. Για να λες για DMZ τοτε σου ειχαν στειλει το pirelli. Εμενα που μου εστειλαν ενα thomson TG782 μια χαρα κραταει της ρυθμισεις. Δεν εχω παιξει online(δεν ειμαι σιγουρος μπορει και να εχω παιξει :hehe: ) αλλα στο utorrent που εχω κανει portforward και εχω ενεργοποιησει το UPnP μια χαρα ειναι ανοιχτες οι πορτες και κατεβαζει και πολυ γρηγορα.

Σε καθε περιπτωση εσυ αν εισαι ακομα CYTA(που εχω την εντυπωση οτι ειπες οτι αλλαξες) μπορεις να ζητησεις να σου στειλουν αλλο router και ο Κωστας μπορει να παρει στο 13811 που ειναι οι τεχνικοι και να ζητησει να ελενξουν την γραμμη του να του κανουν σωστα το port forward και να ρωτησει σε τι path ειναι και αν ειναι στο interleaved να ζητησει να τον πανε σε fast path. Ισως να συγχρονιζει χαμηλοτερα αλλα θα εχει πολυ καλυτερα ping times.

Και για της γραμμες δεν γνωριζω εαν υπαρχουν γραμμες που να πηγαινουν στα σπιτια(πολυ αμφιβαλω) αλλα σιγουρα οι γραμμες που ειδες ειναι αναμεσα στα αστικα κεντρα που εχουν ολες οι εταιριες πια δικο τους δικτηο και οι περισσοτερες με οπτικη ινα . Σε μερικες περιοχες ειχει παρει το αυτι μου οτι εχουν περαστει και μεχρι το καφαο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει και σε ποιες περιοχες ειναι.

Μοκι παλαιοτερα οταν δεν ειχαν δυνατοτητα για full llu(η κοινως χωρις να πληρωνεις παγιο ΟΤΕ) οντως νοικιαζαν της γραμμες και λογικα οπως γινετε στην Ελλαδα θα χρωσταγαν κιολας. Τωρα δεν νομιζω να ισχυει οτι μπορει ο ΟΤΕ να της κλεισει αν και ισως να πληρωνουν καποιο ποσο για να νοικιαζουν της εγκαταστασεις του ΟΤΕ(καλωδια ,καφαο αλλα και τεχνικους για αν ελεγχουν της βλαβες απο το καφαο).

Edited by Tse

[quote name='Tse' date='26 June 2012 - 01:15 PM' timestamp='1340712940' post='424603']

Μοκι παλαιοτερα οταν δεν ειχαν δυνατοτητα για full llu(η κοινως χωρις να πληρωνεις παγιο ΟΤΕ) οντως νοικιαζαν της γραμμες και λογικα οπως γινετε στην Ελλαδα θα χρωσταγαν κιολας. Τωρα δεν νομιζω να ισχυει οτι μπορει ο ΟΤΕ να της κλεισει αν και ισως να πληρωνουν καποιο ποσο για να νοικιαζουν της εγκαταστασεις του ΟΤΕ(καλωδια ,καφαο αλλα και τεχνικους για αν ελεγχουν της βλαβες απο το καφαο).
[/quote]

Οχι κοιτα οταν δουλευα στην Tellas , και πηγαινα να κανω τις συνδεσεις , ολες οι εταιριες ηταν ανεξαρτητες απτον ΟΤΕ στο θεμα του λογαριασμου . Τα dslam ανηκαν ΟΛΑ στον ΟΤΕ , και οι εταιριες οι αλλες ηταν χρεωμενες ως εκει που δεν παει , γιατι δεν μπορουσαν να πληρωσουν τον ΟΤΕ. Απο οτι ξερω ολα τα dslam στη Λαρισα ειναι ακομα και σημερα του ΟΤΕ. Περα απο αυτο , και με βαση τη λογικη , θεωρω ακατορθοτο μια ιδιοκτητη εταιρια να κανει τοσο μεγαλη επενδυση και να αγορασει , η και να περασει εξολοκληρου δικες της γραμμες.Στην Ελλαδα ζουμε. Βεβαια ολα αυτα δικες μου εκτιμησεις.
Απο την αλλη ξερω σιγουρα οτι ο ΟΤΕ εχει εδω και αρκετο καιρο την τεχνολογια , για 50ρες ταχυτητες, ετοιμη αλλα παιζουν νομοθεσιες οι οποιες τον φρεναρουν. Με λιγα λογια αυτο που εχω εγω καταλαβει ειναι οτι αν καποιος ευθυνεται για οτι ειναι πισω οι τηλεπικοινωνιες στην Ελλαδα , μονο ο ΟΤΕ δεν ειναι.

Και μιας και εψαξα λιγο , διαβαστε αυτο εδω το αρθρο.
http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231186201

Προσεξτε εκει που λεει . "Από τις 27 Ιανουαρίου 2012 Forthnet, hellas online, On Telecoms και Wind έχουν εκφράσει αντιρρήσεις για τον τρόπο με τον οποίο οδηγούμαστε στα δίκτυα VDSL, μέσω ΟΤΕ."

Εννοειτε οτι δεν φταιει ο ΟΤΕ για το VDSL . Η πολυαγαπημενη ΕΕΤΤ εχει φροντισει να βαλει στον ΟΤΕ οσα περισσοτερα εμποδια μπορει.
Μονο της τιμες χονδρικης του ΟΤΕ προς τους παροχους για το VDLS που αποφασισε η ΕΕΤΤ να δεις θα πεθανεις απο τα γελια. Ειναι αρκετες για να τον αποτρεψουν απο το να επενδυσει σε αυτο. Εκτος αυτου ο ΟΤΕ κανονικα θα ερπεπε να εχει καποιο χρονικο οριο αποκλειστικης εκμεταλευσης του VDSL λογο του οτι εκανε μονος του την επενδυση αλλα η ΕΕΤΤ η δεν τον αφηνει . Μαλιστα στο ονομα του "ανταγωνισμου" του ειχε απαγορευσει να διαθεσει VDSL για 6 μηνες απο την 1η Δεκεμβριου 2011. Και βλεποντας οτι εχει μονο πιλοτικα προγραμματα VDSL ισως του το απαγορευει ακομα.

Για να μην αναφερουμε την μειωση 25% στης τιμες λιανικης που εκανε 4-5 μηνες να εγκρινει.

Ολες οι εταιριες εχουν κανει δικα τους δικτυα. Ειναι απο το Αστικο Κεντρο μεχρι το κεντρικο τους κομβο. Μαλιστα οι εταιριες που προσφερουν υπηρεσιες χωρις παγιο εχουν μεσα στο Α/Κ δικο τους εξοπλισμο που συνδεει το δικτυο τους με την γραμμη του καθε χρηστη.

Και τωρα ολα τα dslam και καφαο(γτ αλλο το ενα αλλο το αλλο) ανηκουν στον ΟΤΕ. Απλως πληρωνουν μια χονδρικη τιμη οι παροχοι λογικα αναλογα με τους συνδρομητες τους η αναλογα τον ογκο δεδομενων τους. Αλλα και να χρωστανε ,που για τους μεγαλους εναλλακτικους δεν το πιστευω γτ βγαζουν θετικους ισολογισμους συνηθως, δεν προκειτε η ΕΕΤΤ να αφησει να σταματησει ο ΟΤΕ την παροχη χονδρικων υπηρεσιων. Ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας.

Λοιπόν επειδή το θέμα βλέπω και πάει σε συζήτηση θέλω να σας ευχαριστήσω για ότι προτείνατε και θα πράξω αναλόγως. Edited by Tse

οι περισσότεροι θα προτείνουμε τον ΟΤΕ, αλλά είμαστε σε άλλη εταιρία :whistling:

Μου κάνει εντύπωση ότι (μέχρι στιγμής) 4 άτομα έχουν ΟΤΕ,
αλλά μόνο ο ένας τον προτείνει.
Οι 2 προτείνουν Cyta :O και ο ένας 4net.

Καλό είναι, αυτό που προτείνουμε να το έχουμε δοκιμάσει πρόσφατα.
Αλλιώς, δεν έχει νόημα να προτείνουμε κάποια εταιρία, αν δεν την ξέρουμε.

π.χ., εγώ θα μπορούσα να προτείνω ΟΤΕ, γιατί υποτίθεται ότι είναι ο καλύτερος!
Όμως, δεν το έκανα, γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου το ίντερνετ του ΟΤΕ.

ΥΓ. Τώρα με τη "νέα εποχή τιμών του ΟΤΕ", σκεφτόμουν να πάω στον ΟΤΕ,
αλλά βλέπω πολλούς να μην τον προτείνουν, οπότε διστάζω αρκετά!