Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

gregkwaste

Τι music media player χρησιμοποιείτε;

18 members have voted

1. 1. Τι music media player χρησιμοποιείτε

• Foobar 2000
      1
    • Windows Media Player
      9
    • Winamp
      3
    • Itunes
      0
    • Songbird
      0
    • MediaMonkey
      0
    • AIMP2
      0
    • VLC
      4
    • ΚΜPlayer
      1

Recommended Posts

Για να ξεκαθαρίσουμε, το τοπικ έχει προπαγανδιστικό χαρακτήρα...

Η βασική ερώτηση δεν ειναι τι [b]music[/b] media player χρησιμοποιείτε, αλλα : ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ FOOBAR?!?!?!?!

Όποιος επιθυμεί να γνωρίσει παραπάνω πράγματα για αυτη τη ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΡΑ μη διστάσει να ζητήσει βοήθεια.

Απαντήστε δημοκρατικά προς το παρον....

δεν ξερω τι ειναι το foo[color="#FF0000"][b]r[/b][/color]bar αλλα εγω σου λεω να βαλεις στο poll τον ΚΜΡlayer

Edit by [color="#4169E1"]arti[/color]: [b]FOOBAR[/b] γ!#@)!($@(*^!$@(*^!$@(!$@(!*$!&%$@*&!$@

[quote name='Sir Alex Ferguson' date='17 June 2012 - 08:58 PM' timestamp='1339955920' post='423083']
δεν ξερω τι ειναι το foorbar αλλα εγω σου λεω να βαλεις στο poll τον ΚΜΡlayer
[/quote]

Σωστος και το πρόσθεσα, απλα ξανατονίζω, μιλάμε πάντα για [b]ΜΟΥΣΙΚΗ[/b]. Οποιος έχει να προτείνει κάποιο που ξέχασα, εννοείται το αναφέρει και το προσθέτω...

ενταξει ενα λαθος εκανα και εγω.το κατεβασα και μου φαινεται πολυ καλο ειδικα για μουσικη

[quote name='Sir Alex Ferguson' date='17 June 2012 - 09:05 PM' timestamp='1339956322' post='423087']
ενταξει ενα λαθος εκανα και εγω.το κατεβασα και μου φαινεται πολυ καλο ειδικα για μουσικη
[/quote]

Ρε το προγραμμα (μαζι με τα plugins που κυκλοφορούν) κάνει ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ απ'οσα βλεπεις με πρωτο ματι... Είναι μακραν το πιο customisable media player.

Για πες ρε arti. περισσότερα για το FOOBAR...

Εγώ ακούω μουσική από το YouTube! :cheerleader:

Α!, βάλε στο poll και το Media Player Classic, αν και είναι πιο πολύ για βίντεο.

Επίσης, πρέπει να το κάνεις πιο ξεκάθαρο στον τίτλο, ότι πρόκειται για Music. :friends:

[quote name='Messi_Osfp7' date='17 June 2012 - 10:02 PM' timestamp='1339959762' post='423096']
Για πες ρε arti. περισσότερα για το FOOBAR...
[/quote]

Θα αραδιάσω μερικά, αλλα και πάλι δε θα πλησιάσω ούτε στο 10% των δυνατοτητων του συνολικά.

Γενικά μιλώντας το foobar ειναι ο πιο κατάλληλος media player για αυτους που ξέρουν ακριβώς τι θέλουν και τι ζητούν απο έναν media player.
θα χρησιμοποιήσω εμένα σαν παράδειγμα και μακάρι να σε πείσω οτι όντως είναι κάτι που αξίζει το κόπο να ασχοληθείς...

Κατ'αρχήν ακούω μουσική :P, Ακούω πολυ πραμα... μα ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ.... συγκεκριμένα κάπου στα 800 giga φτάνει η συλλογή μου. Αυτο άμεσα απαιτεί οργάνωση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αλλα δεν είναι μονο αυτό. Το θέμα σε μια media library είναι να μπορείς να βρεις αυτο που θες γρήγορα, και όχι στο να χάνεσαι στους φακέλους και στις μακροσκελεστατες με υποτυπώδη οργάνωση λίστες του wmp ή τις θεόαργες, και καλα ωραιες "ipodοειδείς" εμφανίσεις του itunes. Το άλλο θέμα στην ανάκτηση είναι η προσωποποίηση, και αυτο είναι ένα απο τα όπλα του foobar.

Το foobar απο πλευρας δομής είναι σα λέγκο, υπάρχουν κομμάτια (panels) που κάνουν συγκεκριμένη δουλειά, υπάρχουν άλλα που χρησιμοποιούνται σαν "containers" για να φιλοξενουνε τα προηγούμενα, υπάρχουν splitters που κάνουν χώρο για να μπουν τα containers για να φιλοξενησουν με τη σειρά τους τα βασικά panel. Όλο αυτο το "οπλοστάσιο" μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙΣ, προκειμένου να φτιάξεις το δικο σου προσωποποιημένο interface ελέγχου και πλοήγησης στη συλλογή σου.

Ίσως ακούγεται χαζό ή άχρηστο , αλλα για μένα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ και το βρήκα μονο στο foobar. Είμαι ΑΠΕΙΡΑ ευχαριστημένος με αυτό γιατι πολύ απλά το έφτιαξα εγώ :P. Ελέγχω ανα πάσα στιγμή αλμπουμ, καλλιτεχνες, φακέλους. Μπορώ να δω ανα πάσα στιγμή αν υπάρχει κάτι καταχωρημένο λάθος και να το διορθώσω, όπως επίσης μπορώ να δω αν κάτι είναι σε τελείως άλλο φάκελο και να το μετακινήσω. Εκτός αυτού έχει ακόμα ένα στοιχείο το οποιο δε το έχω βρει πουθενά αλλου, και αυτό είναι το live monitoring στους φακέλους στης βιβλιοθήκης. Αυτο πρακτικά σημαίνει οτι τη στιγμή που θα αντιγράψεις ένα αρχείο μέσα στον φάκελο που παρακολουθείται απο το πρόγραμμα, το αρχείο έχει εισαχθεί στην βιβλιοθήκη, ΑΜΕΣΑ...

Ένας απο τους αρχικούς λόγους δημιουργίας του foobar ήταν όχι τόσο η διαχείριση του media library, όσο η χρήση των playlists. Αν κανεις ανοίξει το foobar για πρώτη φορά θα καταλάβει περι τίνος πρόκειται. Έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις όσες Playlists θες, εσωτερικά πάντα, και σε συνδυασμό με άλλες επιλογές του προγραμματος να ελέγχεις και το playback, μεταπηδώντας απο τη μια στην άλλη ανα πάσα στιγμή. Ειδικά για πάρτυ αυτο το σύστημα είναι όλα τα λεφτά και πέφτει τρελή φιγουρα :hehe:

Εκεί που χάνεται το τοπι όμως και κρύβονται οι άπειρες δυνατοτητες του προγράμματος είναι το scripting. Σε κάθε κομμάτι του φιλτράρεις/βλεπεις πράγματα, έχεις τη δυνατότητα να γράψεις δικο σου script για να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά που θες. Παράδειγμα, εγώ επειδή πολλές φορές τυγχάνει να έχω διπλά αρχεία flac και mp3 όταν το πρόγραμμα καλείται να μου τα εμφανίσει, υπο κανονικές συνθήκες και με τα default sorting scripts του, τα εμφάνιζε το ένα κατω απο το άλλο, (βλέπoντας οτι έχουν κοινο name), με custom script αυτο το διόρθωσα. Προσωπικά έχω κάνει πολλά και διάφορα τέτοια κολπάκια, αλλα δεν έχει σημασία να τα αναφέρω γιατι πολύ απλά δεν έχει νόημα. Το θέμα είναι να καταλάβει ο καθένας οτι μπορεί να κάνει οτι γουστάρει με το foobar.

Τώρα για συμπλήρωμα να πω οτι έρχεται πακέτο με ένα σωρο dsp με custom equalizer, με ενσωματομένο tagger, με δυνατότητα keyboard shortcuts για ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ εντολή διαθέσιμη στο πρόγραμμα, με μια κοινότητα τιγκα στα plugins, εννοείται υποστήριξη σε σχεδον όλους τους τύπους audio file...

Με λίγα λόγια η ικανοποίηση που σου δίνει το foobar όταν πραγματοποιείς αυτό που έχεις στο μυαλό σου απλά δε περιγράφεται :rock:

VLC. και -
Μακράν το καλύτερο κατά τη γνώμη μου!

winamp 2.91
Παμπαλαιο, σταθερο και ελαφροτατο.
Σε Pentium3 500mhz το χα απο πισω να παιζει συνεχεια ενω επαιζα απο πανω παιχνιδια και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Αλλα ομολογω οτι εχω να ασχοληθω χρονια με players. Για ταινιες και βιντεο χρησιμοποιω VLC.

Windows Media Player και GOM Player!
Αν μπορείς arti. πρόσθεσε το και αυτό στη λίστα. :victory:

Διαβασα μετα πολλης προσοχης τα οσα περι Foobar ειπε o arti και θα πω και εγω την γνωμη μου.
Καθοτι αρρωστος και εγω με τη μουσικη και ειδικα με τη Ραπ (320 γιγα αμερικανικο ραπ αποκλειστικα κ αλλα τοσα βιντεο κλιπς) το θεμα οργανωσης ειναι απο τα πιο βασικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν ειχα σκεφτει να οργανωσω την μουσικη μου μεσω ενος player.
Τον Foobar τον ειχα δοκιμασει πριν καιρο και μου φανηκε αρκετα ωραιος ΑΛΛΑ δεν ειχε αυτο που εγω εψαχνα.... να δινει [b]ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΤΑΣΗ[/b] και καθαροτητα ηχου και αυτο το εχω βρει μεχρι στιγμης στην παλια αξιοπιστη και κατα την γνωμη μου καλυτερη λυση που λεγεται winamp!

• Create New...