Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Alexandros234

..:: Θρησκείες ::..

58 members have voted

1. 1. Σε ποια θρησκεία πιστεύετε;

• Χριστιανισμός
      38
    • Μουσουλμανισμός
      0
    • Ινδουϊσμός
      1
    • Ισλάμισμος
      0
    • Δωδεκαθεισμός
      4
    • Ιουδαϊσμός
      0
    • Άλλο
      1
    • Άθεος
      14

Recommended Posts

όχι, δεν αποδεικνύει αυτά που λέει ο χριστιανισμός.
Αποδεικνύει οτι δεν έχουμε ακόμα τις απαραίτητες γνώσεις για να εξηγήσουμε κάποια φαινόμενα. ίσως να αποδεικνύει οτι δεν μπορούμε να πούμε ακόμα πως δεν υπάρχει θεός.

Αν θέλεις βιβλιο, που να καταρρίπτει το μύθο του χριστιανισμου(οχι του θεού)., στείλε μου πμ.
To βιβλιο αυτό δεν θα στο στείλω για να σου δείξω οτι δεν υπάρχει χριστός κτλπ. Θα στο στείλω για να σου αποδείξω οτι για όλα τα πραγματα υπάρχει ένας αντίλογος που στην τελική δεν γινεται να απορρίψεις. Εκτός αν με κάψεις. :P

O μόνος λόγος που έχει επικρατήσει ο χρισιανισμός είναι οτι
[b]α) στην Ευρώπη επι 1000 χρόνια οι μόνοι δάσκαλοι ήταν ιερείς. Aν έλεγες οτι θρησκεία != επιστήμη, πέθαινες. Και αυτό δεν το λεει κάποιο χειρογραφο στο οποίο έχουν προσβαση 5 άτομα και κρύβεται στο βατικανό, αλλά οι απειροι νεκροί.[/b]
β) δεν είναι ελιτιστικη ιδεολογία, με αποτέλεσμα να έχει απήχηση στις μάζες.

[quote name='eluse' date='22 April 2012 - 08:41 PM' timestamp='1335116461' post='414227']
όχι, δεν αποδεικνύει αυτά που λέει ο χριστιανισμός.
Αποδεικνύει οτι δεν έχουμε ακόμα τις απαραίτητες γνώσεις για να εξηγήσουμε κάποια φαινόμενα. ίσως να αποδεικνύει οτι δεν μπορούμε να πούμε ακόμα πως δεν υπάρχει θεός.

Αν θέλεις βιβλιο, που να καταρρίπτει το μύθο του χριστιανισμου(οχι του θεού)., στείλε μου πμ.
[/quote]
Για αρχή, το κείμενο, δεν πιέζει κανέναν. Δηλαδή, αναφέρει περίεργες "συμπτώσεις" ανάμασα, στην επιστήμη και τα λόγια του Χριστιανισμού.

Το οτι υπήρξε Χριστός, δεν το αμφισβητεί κανείς. Τώρα αν υπάρχουν θεωρίες του τύπου, ο Χριστός συνεργάστηκε με τον Λουκά, και έδινε φάρμακα στους ανθρώπους αντί να τους θεραπεύει, τι να πω.

Επίσης το κείμενο αποδεικνύει ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν πριν το 50 μ.Χ (Γιατί κάποιοι το αμφισβητούν). Οι μαθητές του Χριστού είναι αδύνατο να "φούσκωσαν" τη ζωή του, από την στιγμή, που μαρτύρησαν για αυτόν. Αν ήταν ένα ψέμα, θα το ήξεραν, άρα δεν θα μαρτυρούσαν για τον Χριστό.

Το βιβλίο κράτα το, γιατί κάτι τέτοια θα γράφει, και δεν θέλω να πεδεύωμαι και να αναρωτιέμαι πόσο μεθυσμένοι ήταν αυτοί που το έγραψαν.
[quote name='eluse' date='22 April 2012 - 08:41 PM' timestamp='1335116461' post='414227']
O μόνος λόγος που έχει επικρατήσει ο χρισιανισμός είναι οτι
[b]α) στην Ευρώπη επι 1000 χρόνια οι μόνοι δάσκαλοι ήταν ιερείς. Aν έλεγες οτι θρησκεία != επιστήμη, πέθαινες. Και αυτό δεν το λεει κάποιο χειρογραφο στο οποίο έχουν προσβαση 5 άτομα και κρύβεται στο βατικανό, αλλά οι απειροι νεκροί.[/b]
β) δεν είναι ελιτιστικη ιδεολογία, με αποτέλεσμα να έχει απήχηση στις μάζες.
[/quote]
Τι λέει η λογική;
Για να ισχύει ο όρος, α' πρέπει να υπάρχει μια προϋπόθεση. Δηλαδή ο Χριστιανισμός να έχει εξαπλωθεί.

[quote]
Ας σκεφτούμε τί ακριβώς συνέβη. Ας υποθέσουμε ότι σήμερα έρχεται στην Αθήνα μια ομάδα ξένων ανθρώπων, φτωχών, πεινασμένων, που κατάγονται από μια μακρινή χώρα. Μας λένε ότι ο δάσκαλός τους, που ήταν ένας μαραγκός από μια άγνωστη πόλη, τη Ναζαρέτ, καταδικάστηκε από τους συμπολίτες του σε θάνατο και σταυρώθηκε μαζί με άλλους ληστές. Εμείς αγνοούμε και το δάσκαλο - μαραγκό και τον τόπο που έγιναν όλα αυτά. Όμως, λένε, αυτός ο δάσκαλος ήταν γιος του Θεού, που γεννήθηκε με θαύμα, και όμως αυτό καθόλου δεν τον ωφέλησε, γιατί έζησε πτωχός, βασανίστηκε, πέθανε νέος με τον πιο ατιμωτικό τρόπο. Όμως, θα μας έλεγαν οι ξένοι, όλα αυτά τα έκανε γιατί ήθελε να αναστηθεί σε τρεις μέρες, και έτσι να συγχωρεθούμε εμείς, οι ‘Ελληνες, και όλος ο κόσμος, από τις αμαρτίες μας, και να ζήσουμε και εμείς αιώνια, αν πιστέψουμε σε αυτό το δάσκαλο. Έτσι, να γκρεμίσουμε τους πατροπαράδοτους θεούς, να γκρεμίσουμε τις εκκλησίες, τις εικόνες, να αποκηρύξουμε ότι πιστεύουμε και από εδώ και πέρα να πιστεύουμε μόνο στο δάσκαλό τους, που μόλις μας αποκάλυψαν!
[...]
Δίδαξε ο Χριστιανισμός κάτι ανάλογο; Δίδαξε τελείως αντίθετα προς τα ορμέμφυτα των ανθρώπων. Δίδαξε την αγάπη και προς τους εχθρούς, την αυτοθυσία, την ταπείνωση. Πόσο δύσκολο είναι για το σημερινό άνθρωπο να υποτάξει την κακή φύση του, μετά από τόσους αιώνες σωστά παραδείγματα και νουθεσίες. Τότε, ήταν πραγματικά απίστευτο να υπάρχουν άνθρωποι που να εγκαταλείπουν τους πατροπαράδοτους θεούς, για να γίνουν Χριστιανοί. Οι αρχαίοι θεοί κολάκευαν τον εγωισμό, τη φιλαυτία, πρόσφεραν ευκαιρίες για γλέντι, ελεύθερες ερωτικές σχέσεις με τις ιέρειες ή με τους υπόλοιπους κατοίκους της πόλης. Ο Χριστιανισμός δίδαξε αποχή από κάθε τέτοια ενέργεια, και εντολή ηθικής τελείωσης, μέσα από την ταπείνωση! Και επιβλήθηκε. Και οι ναοί ερήμωσαν, και τα είδωλα σήμερα κοσμούν τα μουσεία, σαν αγάλματα μιας άλλης εποχής.
[/quote]

Ερώτηση, θα πίστευε κανένας σας; Θα παρατούσε κανένας σας την άνετη ζωή του για να ασκηθεί σε αυτή την Θρησκεία; Και όμως όχι μόνο ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε, αλλά συνέχισε να εξαπλώνεται ακόμα και στην περίοδο των διωγμών.

Όσο για το β).... πιο ελιτίστικη ιδεολογία δεν ήταν ο Σοσιαλισμός; Γιατί τότε ο Χριστιανισμός επέζησε στην Ρωσία;

Προς Eddie....
Οι σταυροφόροι, ήταν μοναχικά τάγματα. Άρα όφειλαν να υπακούσουν στον Πάπα. Άρα αυτός φταίει. Η ανατολική εκκλησία, δεν είχε ποτέ εξουσία. (Μόνο πρην την απελευθέρωση) Ο Πάπας όμως, έχει και τόσο πλούτο ώστε να χτίζει και χρυσούς ναούς.

Και όχι όλοι. Ο Εφραίμ είχε εξουσία. Και η εξουσία διαφθείρει. Ο Ιερέας της περιοχής σου τι κάνει;

Και προς, kalisperis...
Όταν λέω ότι μόνο το 5% των Ελλήνων είναι "πραγματικοί Χριστιανοί" τι εννοώ;
[size="1"](Άσχετο, αλλά για να κοινωνήσει, θα έπρεπε να ρωτήσει τον Πνευματικό του αν τον αφήνει και όχι απλά να νηστέψει)[/size]

Στην αρχή υπήρξαν αντιδράσεις. Επι 1000 χρόνια, όμως, όποιος ήταν αιρετικός καιγόταν.
40 ολόκληρες γενιές μάθαιναν οτι θρησκεία=επιστήμη. Το πρώτο βιβλίο που τυπώθηκε ήταν η Βίβλος, ακριβώς γιατί πάνω σε αυτή την ιστορία βασιζόταν το status quo ολόκληρης της Ευρώπης.
Ας μην εγκατέλειπαν οι άνθρωποι τους παραδοσιακούς θεούς και τους περίμενε η ιερά εξέταση.
Τα ελευσίνια μυστήρια σταμάτησαν, επειδή έλεγαν εδώ και αιώνες πριν το χριστιανισμό, ακριβώς την ίδια ιστορία για τη μεταθάνατον ζωή.

[quote name='eluse' date='19 April 2012 - 08:16 PM' timestamp='1334855792' post='413683']

Φιλικά πάντα, δεν προσπαθώ να σε πείσω να γίνεις άθεος, πώς να το έκανα άλλωστε αφού ούτε εγώ δεν είμαι...

[/quote]

(Αν θέλεις μόνο) θα μπορούσες να μου πεις σε ποια θρησκεία πιστεύεις?

[quote name='Alexandros234' date='22 April 2012 - 07:54 PM' timestamp='1335120870' post='414248']
(Αν θέλεις μόνο) θα μπορούσες να μου πεις σε ποια θρησκεία πιστεύεις?
[/quote]
προσπαθώ να καταλάβω τη διδασκαλία του Πλάτωνα (που αντέγραψαν οι Ρωμαίοι και δημιούργησαν το χριστιανισμό για να βάλουν τα θεμέλια της μεσαιωνικής Ευρώπης και να επιβιώσει η αυτοκρατορία άλλα 1000χρόνια)
και του Βούδα.

Πιστεύω στην ύπαρξη θεού ως το κάτι ανώτερο-συνδεδεμένο με τη δημιουργία.

Δεν ακολουθώ, ούτε πιστεύω σε κάποια θρησκεία.

[quote name='Majcon' date='22 April 2012 - 09:34 PM' timestamp='1335119693' post='414243']
Όταν λέω ότι μόνο το 5% των Ελλήνων είναι "πραγματικοί Χριστιανοί" τι εννοώ;
[size="1"](Άσχετο, αλλά για να κοινωνήσει, θα έπρεπε να ρωτήσει τον Πνευματικό του αν τον αφήνει και όχι απλά να νηστέψει)[/size]
[/quote]

Α μιλάμε για σκληροπυρηνικό Χριστιανό... Ούτε εγώ έχω πνευματικό, να υποθέσω είμαι αμαρτωλός;

Τέλος πάντων, θα περιοριστω στο να διαβαζω τις γνωμες!

[quote name='~~Taylor~~' date='14 April 2012 - 10:07 PM' timestamp='1334430458' post='412968']
Βάλε poll πολλαπλής επιλογής...
Γιατί κάποιος μπορεί να είναι άθεος αλλα να πιστεύει στον χριστιανισμό δηλαδή στον χριστό...η σε ότι άλλο πιστεύει δηλαδή.

Επίσης το topic δεν είναι για να ευχηθείτε χρονια πολλά :jester:
[/quote]
wtf dude? Πως γίνετε να είσαι άθεος και να πιστευείς στον Χριστό?

Αλλο το τι βαπτιστηκες και αλλο το τι πιστευεις εσυ. Αν θες να αλλαξεις θρησκεια πηγαινε αλλαξε αλλα πρεπει πρωτα να σκεφτεις ποιανης θρησκειας ιδεολογια βρισκεις σωστη!
Δεν αναφερομαι σε εσενα συγκεκριμενα αλλα εσυ μου εδωσες αφορμη!
;)

[quote name='eluse' date='22 April 2012 - 10:00 PM' timestamp='1335121217' post='414249']
(που αντέγραψαν οι Ρωμαίοι και δημιούργησαν το χριστιανισμό για να βάλουν τα θεμέλια της μεσαιωνικής Ευρώπης και να επιβιώσει η αυτοκρατορία άλλα 1000χρόνια)
[/quote]
Πως είναι δυνατόν οι Ρωμαίοι να εκδίωξαν την Θρησκεία που δημιούργησαν; Λίγο παράλογο.

Και να σου αναφέρω επίσης, ότι η Ανατολική εκκλησία, ποτέ δεν επέβαλε την άποψή της σε κάποιον. Η [b]Δυτική [/b]είχε την Ιερά εξέταση που έκαιγε όσους δεν συμφωνούσαν με τον Πάπα

[quote name='kalisperis' date='22 April 2012 - 10:16 PM' timestamp='1335122207' post='414252']
Α μιλάμε για σκληροπυρηνικό Χριστιανό... Ούτε εγώ έχω πνευματικό, να υποθέσω είμαι αμαρτωλός;
[/quote]
Λες να μην είσαι; Όλοι είναι, ήταν και θα είναι αμαρτωλοί. (Πλην του Χριστού που ήταν τέλειος).

Απλά για την [b]Χριστιανική πίστη[/b], δεν σου έχουν Συγχωρεθεί οι αμαρτίες

Αλλά αφού είσαι άθεος, δεν σε πειράζει. Σεβαστό. Απλά είπα το τι θα έπρεπε να κάνει ο φίλος σου

[quote name='Majcon' date='24 April 2012 - 04:49 PM' timestamp='1335282540' post='414541']
Πως είναι δυνατόν οι Ρωμαίοι να εκδίωξαν την Θρησκεία που δημιούργησαν; Λίγο παράλογο.

Και να σου αναφέρω επίσης, ότι η Ανατολική εκκλησία, ποτέ δεν επέβαλε την άποψή της σε κάποιον. Η [b]Δυτική [/b]είχε την Ιερά εξέταση που έκαιγε όσους δεν συμφωνούσαν με τον Πάπα

[/quote]
Ναι, γιατί στην ανατολική εκκλησία, το κράτος ήταν άμεσα συνδεδεμένο με την εκκλησία.
Στο Βυζάντιο ανυπακοή στην εκκλησία σήμαινε ανυπακοή στο κράτος.
Στη Δύση υπήρχε η Αγία Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και η Αγγλία που προσπαθούσαν να αποδεσμευτούν από την κλασσική αυτοκρατορία των Ρωμαίων, για αυτό χρειαζόταν η ιερά εξέταση.

Η Ανατολική κατέστρεψε μνημεία στην Ελλάδα, ανυπολόγιστης αξίας. Αν υπολογίσουμε και τον σκοταδισμό στον οποίο μας οδήγησε για 1000χρόνια η ζημιά είναι πραγματικά τεράστια.
διάβασε τα εγκλήματα των χριστιανών εναντίον των Ελλήνων
[quote]Πως είναι δυνατόν οι Ρωμαίοι να εκδίωξαν την Θρησκεία που δημιούργησαν; Λίγο παράλογο.[/quote]
Σε δικαιολογώ.
Καταρχάς, θεωρούμε ως βάση της συζήτησης οτι η Βίβλος υπάρχει και γράφτηκε από ανθρώπους που είχαν κάποια "επαφή" με κάτι υπερφυσικό?
Για να γλιτώνουμε άσκοπες συζητήσεις. :whistling:

[quote name='eluse' date='24 April 2012 - 08:28 PM' timestamp='1335288507' post='414565']
Ναι, γιατί στην ανατολική εκκλησία, το κράτος ήταν άμεσα συνδεδεμένο με την εκκλησία.
Στο Βυζάντιο ανυπακοή στην εκκλησία σήμαινε ανυπακοή στο κράτος.
Στη Δύση υπήρχε η Αγία Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και η Αγγλία που προσπαθούσαν να αποδεσμευτούν από την κλασσική αυτοκρατορία των Ρωμαίων, για αυτό χρειαζόταν η ιερά εξέταση.

Η Ανατολική κατέστρεψε μνημεία στην Ελλάδα, ανυπολόγιστης αξίας. Αν υπολογίσουμε και τον σκοταδισμό στον οποίο μας οδήγησε για 1000χρόνια η ζημιά είναι πραγματικά τεράστια.
Μπες εδώ και διάβασε τα εγκλήματα των χριστιανών εναντίον των Ελλήνων, [url="http://www.scribd.com/doc/84550996/%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%9B%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91-%CE%A7%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%91%CE%9D%CE%A9%CE%9D-%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91-%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%A9%CE%9D"]My link[/url].
[/quote]
Στην ανατολή, η εκκλησία, ποτέ δεν είχε εξουσία. Αυτά που λες μπορείς να τα αποδείξεις; (ότιστην ανατολική εκκλησία, το κράτος ήταν άμεσα συνδεδεμένο με την εκκλησία, Στο Βυζάντιο ανυπακοή στην εκκλησία σήμαινε ανυπακοή στο κράτος.)

Όσο για τα μνημεία, δεν διάβασα το κείμενό σου, αλλά θυμάμαι, ότι ο μέγας Θεοδόσιος, είχε πραγματοποιήσει καταστροφές εναντίων των Εθνικών. Όμως αυτό που δεν βλέπει κανείς είναι ότι ο Θεοδόσιος, είχε να διοικήσει ένα κράτος. Αν το κράτος ήταν πολυθρησκευτικό, θα ήταν πολύ δύσκολο να διακυβερνηθεί. (Πάρε παράδειγμα την Γιουγκοσλαβία).

Όσο και αν δεν το έχεις καταλάβει, είναι πραγματικότητα, ότι πλέων η εκκλησία είναι μέρος της παράδοσής μας. Τα ευαγγέλια γράφτηκαν στα ελληνικά. Η γλώσσα της λειτουργίας είναι η Ελληνιστική κοινή. Ότι βιβλίο βγάζει το Άγιο όρος, θα είναι γραμμένο στο πολυτονικό. Ακόμα και μετά το 1981. Οι Έλληνες δεν είναι ικανοί, να κρατήσουν μια γλώσσα ενώ η εκκλησία τους είναι.

Για ποιον σκοταδισμό μιλάς;

Τέλος το "σε δικαιολογώ", δεν το κατάλαβα.

[quote name='CRonaldo' date='15 April 2012 - 12:29 AM' timestamp='1334438957' post='412990']
Λοιπόν έχω μια απορία γιατί μερικές κοπέλες πάνε στην Ανάσταση με 20ποντες γόβες και ντύσιμό πολύ π*******................έλεος δηλαδή στην εκκλησιά πας αν το ξέρεις βέβαια!!!
Δεν λέω ότι πρέπει να πηγαίνεις σαν παλιάτσος αλλά όχι και έτσι!!
[/quote]
Πραγματικά αυτό αναρωτιέμαι και εγώ.

[quote name='techplastic' date='25 April 2012 - 12:18 AM' timestamp='1335302287' post='414612']
Πραγματικά αυτό αναρωτιέμαι και εγώ.
[/quote]
Ακριβώς. Σας διαβεβαιώ ότι αν πήγαιναν σε μοναστήρι, θα τις έδιωχναν κλοτσηδόν.

Δηλαδή πάνε στην εκκλησία, για να δείξουν τον εαυτό τους, ο Θεός τις δημιούργησε δεν ξέρει πως είναι;

Majcon ειλικρινά χωρίς παρεξήγηση, αλλά μόλις το είδα μου ήρθες στο μυαλό!
Πως γίνεται αυτοί οι άνθρωποι να κάνουν αυτό το λειτούργημα;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Hf6E7gb7fYk[/youtube]

[quote name='kalisperis' date='28 April 2012 - 07:08 PM' timestamp='1335629291' post='415089']
Πως γίνεται αυτοί οι άνθρωποι να κάνουν αυτό το λειτούργημα;
[/quote]
Θα κολλήσουμε στην εξαίρεση;

Εγώ μπορώ να σου δείξω πολύ περισσότερους, που κάθε δευτέρα, τετάρτη και παρασκευή δεν τρώνε ούτε πίνουν τίποτα.

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν ακόμα αληθινοί ιερείς που κάνουν πιστά το έργο τους, αλλά ούτε πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος είναι "εξαίρεση"... Πως γίνεται να κάνει ΑΚΟΜΑ αυτό το λειτούργημα από τη στιγμή που έχει βγει στη φόρα το τι έκανε; Η δε θεωρείται τόσο σοβαρό;

[quote name='kalisperis' date='28 April 2012 - 07:21 PM' timestamp='1335630091' post='415093']
Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν ακόμα αληθινοί ιερείς που κάνουν πιστά το έργο τους, αλλά ούτε πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος είναι "εξαίρεση"... Πως γίνεται να κάνει ΑΚΟΜΑ αυτό το λειτούργημα από τη στιγμή που έχει βγει στη φόρα το τι έκανε; Η δε θεωρείται τόσο σοβαρό;
[/quote]

Θα σου πώ κάτι. Άλλο το φαίνεσθαι, και άλλο το είναι.

Αν είναι να παίρνουμε υποθέσεις, που ξέρεις ότι δεν το έκανε ο ίδιος σκόπιμα, ώστε να ταπεινωθεί; (κατά Χριστόν σαλός).

Στο Χριστιανισμό λέμε κάτι. Να μην πιστεύεις τίποτα από όσα ακούς και τα μισά από όσα βλέπεις.

Αλλά και πράγματι να ίσχυε, τότε, που ξέρεις ότι δεν εξομολογήθηκε, και τον άφησε ο πνευματικός του να συνεχίσει.

majcon, επιτρέπεται ο αυνανισμός στο χριστιανισμό ?
Ο πνευματικός σου, τι πιστεύει.

[quote name='eluse' date='28 April 2012 - 08:51 PM' timestamp='1335635507' post='415103']
majcon, επιτρέπεται ο αυνανισμός στο χριστιανισμό ?
Ο πνευματικός σου, τι πιστεύει.
[/quote]
Δεν τον έχω ρωτήσει.

Ο Πλάτωνας και ο Βούδας τι λένε;

[quote name='Majcon' date='28 April 2012 - 07:20 PM' timestamp='1335637203' post='415104']
Δεν τον έχω ρωτήσει.

Ο Πλάτωνας και ο Βούδας τι λένε;
[/quote]
αυτοί ήταν απλοί άνθρωποι ρε συ.
Οτι και να έλεγαν...

[quote name='eluse' date='28 April 2012 - 09:51 PM' timestamp='1335639100' post='415107']
αυτοί ήταν απλοί άνθρωποι ρε συ.
[/quote]
Γιατί και ο Πνευματικός μου τι είναι;

[quote name='Majcon' date='28 April 2012 - 07:55 PM' timestamp='1335639328' post='415108']
Γιατί και ο Πνευματικός μου τι είναι;
[/quote]
φαίνεται πώς εμπιστεύεσαι πολύ την κρίση του συγκεκριμένου ανθρώπου.

[quote name='eluse' date='28 April 2012 - 10:58 PM' timestamp='1335643119' post='415110']
φαίνεται πώς εμπιστεύεσαι πολύ την κρίση του συγκεκριμένου ανθρώπου.
[/quote]
Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης. Είναι θέμα υπακοής. Τώρα αν κάτσω να σου αναλύσω την διαφορά...

Άσε καλύτερα.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=5_rlwbmh-HU&feature=related[/media]
Η σοβαρή απάντηση.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=F6IMmSL_i_I&feature=related[/media]
Η απάντηση σε στυλ βίβλος.

[quote name='eluse' date='30 April 2012 - 10:05 AM' timestamp='1335769534' post='415320']
Η σοβαρή απάντηση.
[/quote]
"Θεός μπορεί και να υπάρχει"
Ούτε ο ίδιος δεν είναι βέβαιος, πώς είναι 100% βέβαιοι οι άθεοι που έχουμε εδώ;

"Είναι σαν να λες, γιατί το 2+2 κάνει 4;"
Λοιπών αυτό δεν θα το αφήσω ασχολίαστο. Και που ξέρεις ότι 2+2=4; Πρέπει να σταθείς στις βάσεις του ότι 1+1=2. Αυτό όμως μπορείς να το αποδείξεις; Δεν ζει κανένας από τους τρείς που έχουν διαβάσει ολόκληρα τα πριγκίπια του Μπέρταντ Ράσελ, άρα κανένας δεν μας αποδεικνίει ότι 1+1=2.

"Επειδή υπάρχει ένας νόμος όπως η βαρύτητα, το σύμπαν ΜΠΟΡΕΙ και ΘΑ δημιουργηθεί από το ΤΙΠΟΤΑ."
Άρα υπάρχει κάτι η βαρύτητα, δεν υπάρχει τίποτα. Αυτή ποιος την όρισε;
[quote name='eluse' date='30 April 2012 - 10:05 AM' timestamp='1335769534' post='415320']
Η απάντηση σε στυλ βίβλος.
[/quote]
Ότι να'ναι. Αυτός που μιλάει δεν ξέρει τι λέει. Δεν έχει μελετίσει καθόλου την θρισκεία και βγάζει λόγο. Μιλάει για 10 αμαρτίματα, που αν τα παραβιάσεις, πας στον Άδη.

Υπάρχουν 7 θανάσιμα αμαρτήματα. Αλλά και τίποτα να μην παραβίαζες, πάλι θα πήγαινες στον Άδη, καθώς ο Χριστός δεν είχε έρθει, άρα όλοι πηγαίναν στον Άδη.

Το ότι ο Θεός μας αγαπάει, είναι πολύ φανερό.
1. Μας δημιούργησε.
2. Είπε ο Χριστός. Μια ψυχή, αξίζει περισσότερο από όλον τον κόσμο.

Αυτά μέχρι εκεί που είδα, και δεν θέλω να συνεχίσω άλλο.

Και τώρα για τις παρατήρησες σου, από όσο είδα, ποτέ δεν σκότωσε κάποιον η εκκλησία (η ανατολική). Είχε δημιουργήσει σχολεία, αλλά στην περίοδο πριν το 1821.

Αντίθετα, είναι πολύ γνωστοί ιερείς που δίδαξαν.Π.χ. Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός

Μάλιστα έλεγε ότι είναι καλύτερα να χτίζουν σχολεία παρά εκκλησίες.

• Create New...