Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Alexandros234

..:: Θρησκείες ::..

58 members have voted

1. 1. Σε ποια θρησκεία πιστεύετε;

• Χριστιανισμός
      38
    • Μουσουλμανισμός
      0
    • Ινδουϊσμός
      1
    • Ισλάμισμος
      0
    • Δωδεκαθεισμός
      4
    • Ιουδαϊσμός
      0
    • Άλλο
      1
    • Άθεος
      14

Recommended Posts

george56...Όταν λες για την NASA και για το CERN μιλάς και για μένα η μονο για αυτά που λέει ο Majcon?
Γιατί εγώ έχω δει έχω διάβαση και πιστεύω ότι ξέρω αρκετά...επίσης θα πω ένα πράγμα ότι η NASA δεν λέει τίποτα σε μας ούτε καν στην αμερική-ρωσία από αυτά που έχει ανακαλύψει και είναι λογικό δηλαδή(στο τελευταίο δεν απαντάω σε σένα μονο αλλα γενικά)!

Majcon...ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ αν δεν αγαπούσα τον πατέρα μου και την μάνα μου θα ήμουνα αχάριστος αν δεν εκτιμούσα τους γονείς μου και τους φίλους μου και την κοπέλα μου θα ήμουνα αχάριστος αν πέταγα στον δρόμο τα άτομα που με βοήθησαν να ζήσω μέχρι σήμερα!!!

Δεν είμαι αχάριστος επειδή δεν προσκυνάω-πιστεύω σε ένα κυριολεκτικο παραμύθι για να κερδίζουνε λεφτά οι εκκλησίες τα μοναστήρια όλα αυτά τα χρονια!

Όπως είπε και ο Alan πρόσεχε πως μας μιλάς γιατί εμείς δεν αναφέρουμε καθόλου το όνομα σου!
Δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις.

Αυτά...και τώρα κάτι σαν mod αν ξανά πιάσετε ονόματα και κατάστασης του καθένα και προσβάλει ο καθένας τον άλλον το topic απλά θα γίνει delete επιτόπου!

ratatouille...εμ εχμ εεε βαριέμαι να σου εξηγώ...αλλα είναι απλό βεβαίως, επειδή είσαι άθεος δεν σημαίνει ότι δεν είσαι και χριστιανός...αυτός που πιστεύει στον βουδισμό απλά δεν πιστεύει στον θεό πιστεύει μονο στον βούδα, εσύ τώρα αν το καταλαβαίνεις πιστεύεις και στον θεό και στον χριστό εγώ μονο στον χριστό!Απλό ελπίζω να το κατάλαβες.

Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αλλα δεν είναι είναι πολύ απλό.
Και είναι συζήτηση ωρών δεν μπορω να το αναλύσω εδώ...

[quote name='10maradona' date='18 April 2012 - 10:51 PM' timestamp='1334778704' post='413565']
Θα σας κανω μια ερωτηση επειδη εχω διαβασει τα πιο πανω ποστ σας...

Γιατι η ορθοδοξη εκκλησια απεικονιζει τον Χριστο, την Παναγια, τους Αγιους με συγκεκριμενο ειδος τεχνης στο οποιο μαλιστα τα χαρακτηριστικα του προσωπου ειναι σε ολους τα ιδια...Ιδια μυτη, ιδιο στομα, ιδια ματια...Στο μονο που διαφερουν ειναι στα χρωματα των ρουχων που φορανε και στα γενια και τα μαλλια..

Η απαντηση ειναι οτι επειδη δεν γνωριζουν πως ακριβως ηταν ο Χριστος και σκοπος των εκκλησιαστικων εικονων δεν ειναι να σου δειξουν το πραγματικο προσωπο του Χριστου... Γι αυτο και οι εικονες ειναι καπως καρτουνιστικες...

Οποταν ειναι λιγο ακυρο να συζητατε οτι ο Χριστος δεν ηταν οπως απεικονιζεται στις εικονες της εκκλησιας...Αφου στις εικονες ειναι καρτουν ρε..χαχα

Μ αρεσε που ο φιλος πιο πανω γραφει οτι οι εκκλησιαστικες εικονες δημιουργηθηκαν απο ανθρωπους που τους φωτισε ο θεος...
[/quote]
Ακριβώς αυτό είπα και εγώ se ena parapanw post κάπως ποιο μπερδεμένα μιας και το έχω δει σε ντοκιμαντέρ κλπ...αλλα εσύ το θέτεις πολύ απλά :hehe: εννοείτε ότι είναι ζωγραφιές καρτουνιστικες αλλα να σημειώσω ότι μπορεί να ξέρουνε πως ήτανε όχι τώρα αυτοί εδώ οι απλοί παπάδες...

[quote name='10maradona' date='18 April 2012 - 10:51 PM' timestamp='1334778704' post='413565']
Θα σας κανω μια ερωτηση επειδη εχω διαβασει τα πιο πανω ποστ σας...

Γιατι η ορθοδοξη εκκλησια απεικονιζει τον Χριστο, την Παναγια, τους Αγιους με συγκεκριμενο ειδος τεχνης στο οποιο μαλιστα τα χαρακτηριστικα του προσωπου ειναι σε ολους τα ιδια...Ιδια μυτη, ιδιο στομα, ιδια ματια...Στο μονο που διαφερουν ειναι στα χρωματα των ρουχων που φορανε και στα γενια και τα μαλλια..

Η απαντηση ειναι οτι επειδη δεν γνωριζουν πως ακριβως ηταν ο Χριστος και σκοπος των εκκλησιαστικων εικονων δεν ειναι να σου δειξουν το πραγματικο προσωπο του Χριστου... Γι αυτο και οι εικονες ειναι καπως καρτουνιστικες...

Οποταν ειναι λιγο ακυρο να συζητατε οτι ο Χριστος δεν ηταν οπως απεικονιζεται στις εικονες της εκκλησιας...Αφου στις εικονες ειναι καρτουν ρε..χαχα

Μ αρεσε που ο φιλος πιο πανω γραφει οτι οι εκκλησιαστικες εικονες δημιουργηθηκαν απο ανθρωπους που τους φωτισε ο θεος...
[/quote]
ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΗΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΟΠΩΝ.

ελπίζω να σας έλυσα την απορία.

Taylor , δεν έχω χρόνο και θα σου απαντήσω αύριο.

[quote name='Majcon' date='18 April 2012 - 07:23 PM' timestamp='1334766235' post='413528']

Δεν πρόκειται να αποδειχθεί με κανένα CERN αν υπάρχει Θεός. Γιατί η επιστήμη βασίζεται στις έρευνες και στις αποδείξεις αλλά ο Θεός είναι ΑΥΛΟΣ. Πώς θα τον μελετήσει; Σχάση ατόμων και ανοησίες. Πως δημιουργήθηκαν τα άτομα;

[/quote]

Σχαση ατομων και ανοησιες? κατι που ειναι αποδεδειγμενο οτι υπαρχουν και πως αντιδρουν... ενω ο θεος που δεν τον βλεπεις κλπ σου φαινεται πιο λογικο ετσι? :hehe:

[quote name='Majcon' date='18 April 2012 - 08:57 PM' timestamp='1334771828' post='413541']

Αλλά μπορείς να πεις ότι με τις ανακαλύψεις, ο κόσμος έγινε καλύτερος; Μάλλον το αντίθετο.

[/quote]

Δηλαδη εσυ προτιμας η ανθρωποτητα να μην ανακαλυψη τιποτα? το θεωρεις κακο?

κοιτα διαβασα γενικα ολα τα ποστ σου και οταν γραφεις εισαι τελειος ''απολυτος'' με την εννοια σαν να σου εχουν κανει πληση εγκεφαλο και ναλ λες οχι μονο ο θεος.. σου λεει ο αλλος κατι λογικο πχ: σαν να σου λεω: ο ανθρωπος σωθηκε απο μια αρωστια με φαρμακα.. που μπορει να εξηγηθει... και ερχεσαι να μου πεις εσυ: οχι ο θεος τον εσωσε....

τελος παντων θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις:

ο θεος εκτος απο την γη δημιουργησε και τους αλλους πλανητες?
ο θεος δημιουργησε και τις αλλες μορφες ζωης που υπαρχουν σε αλλους γαλαξιες? ( Κοινως: UFO) (γιατι εαν νομιζει κανεις οτι ειμαστε η μονη υπαρξη σε μια τοσο τεραστια μαυρη ''υλη'' ειναι γελασμενος)
ο χριστος πως μετετρεψε το υδρογονο και οξυγονο σε αλκοολ?
γιατι πεθαινουν αδικα παιδια απο την πεινα σε αλλες χωρες? αμαρτησαν μηπως? και επιβαλλεται η τιμωρια?
ο χριστος πως γεννηθηκε? η παναγια πως εμεινε εγκυος απο τον θεο? γιατι εγω ξερω οτι μονο με το ''σεξ'' γινεται αυτο... εκανε κατι τετοιο ο θεος? δεν νομιζω...

[quote name='Majcon' date='18 April 2012 - 07:23 PM' timestamp='1334766235' post='413528']
Δεν πρόκειται να αποδειχθεί με κανένα CERN αν υπάρχει Θεός. Γιατί η επιστήμη βασίζεται στις έρευνες και στις αποδείξεις αλλά ο Θεός είναι ΑΥΛΟΣ. Πώς θα τον μελετήσει; Σχάση ατόμων και ανοησίες. Πως δημιουργήθηκαν τα άτομα;
[/quote]
Άμα το πας έτσι τότε τον θεό ποιος τον δημιούργησε???ο θεός No2?η αυτός τώρα είναι ο θεός Jr.?

Τι λέμε τι λέμε!!!
Αφού έχεις κάνει φυσική η χημεία ξέρεις ακριβώς πως έγιναν τα πράγματα τώρα τα υπόλοιπα είναι παρηγοριά στον άρρωστο....

Τέλος πάντων δεν βγάζει νόημα η συζήτηση γιατί δεν θα πιστέψει κανεις και τίποτα.

Οι άνθρωποι της NASA και οι επιστήμονες που αποδεικνύουν είναι πληρωμένοι από τους 5-6 "Εβραίους" που κυβερνούν τον πλανήτη ώστε να προετοιμάσουν τον δρόμο του Αντίχριστου. Μπορούν να λένε ότι θέλουν.
[/quote]
Ok.
Στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω κάτι να πω.
Μονο τούτο...ότι ξέρουμε 5 δισεκατομμύρια άτομα σε αυτόν τον κόσμο απλά στην NASA το ξέρουνε 10 και αυτά τα 10 ξέρουνε ακόμα τα τριπλάσια που δεν ξέρουμε εμείς τα 5 δισεκατομμύρια φαντάσου τώρα τι ξέρουνε τα 100?1000?άτομα που είναι στην NASA...ούτε ξέρω βεβαίως ούτε θέλω να μάθω ποτε στην ζωή μου!

Taylor εγώ δεν διέκρινα καμία επιθετικότητα του Majcon προς εσένα.Τεσπα.

[quote name='xrictoforoc' date='18 April 2012 - 10:06 PM' timestamp='1334776009' post='413560']
Δηλαδή όλα τα θαύματα και τα απίστευτα που γράφονται ότι έχουν γίνει (π.χ. ανάσταση,ξαναείδε τυφλός,περπάτησε ανάπηρος κλπ κλπ) είναι λογικά;Εσείς τα πιστεύετε έτσι;

Επειδή δεν έχει τύχει να κάτσω να διαβάσω κάτι τέτοιο,για κάντε το μου πιο λιανά..θέλω παραδείγματα.
[/quote]

Θα αρχίσω με τις προφητείες.Αν διαβάσεις Βίβλο, θα καταλάβεις ότι αρκετές προφητείες έχουν εκπληρωθεί.Δεν μπορώ όμως να σου αναλύσω όλη τη βίβλο.

Εκατοντάδες χρόνια πριν την γέννηση του Χριστού προφήτες πρόβλεψαν τον ερχομό του μεσσία.

Γέροντες(βλέπε Πατηρ Παίσιο,Ιωσήφ Βατοπεδινό και πολλοί άλλοι) πρόβλεψαν την οικονομική κρίση, την πολιτιακή ανωμαλία, την πτώση της κυβέρνησης και τελικά τις εκλογές.

Επίσης έχει προβλεφθεί ο εμφύλιος στην Συρία.

Και πολλά ακόμα...

[quote name='Majcon' date='18 April 2012 - 11:23 PM' timestamp='1334780593' post='413571']
Taylor , δεν έχω χρόνο και θα σου απαντήσω αύριο.
[/quote]
Δεν χρειάζεται φιλε μου κατάλαβα πολλά και χαίρομαι να συζητώ απλός η συμπεριφορά σου ήτανε κάπως.

[quote name='yurgen' date='18 April 2012 - 11:30 PM' timestamp='1334781014' post='413573']
Σχαση ατομων και ανοησιες? κατι που ειναι αποδεδειγμενο οτι υπαρχουν και πως αντιδρουν... ενω ο θεος που δεν τον βλεπεις κλπ σου φαινεται πιο λογικο ετσι? :hehe:

Δηλαδη εσυ προτιμας η ανθρωποτητα να μην ανακαλυψη τιποτα? το θεωρεις κακο?

κοιτα διαβασα γενικα ολα τα ποστ σου και οταν γραφεις εισαι τελειος ''απολυτος'' με την εννοια σαν να σου εχουν κανει πληση εγκεφαλο και ναλ λες οχι μονο ο θεος.. σου λεει ο αλλος κατι λογικο πχ: σαν να σου λεω: ο ανθρωπος σωθηκε απο μια αρωστια με φαρμακα.. που μπορει να εξηγηθει... και ερχεσαι να μου πεις εσυ: οχι ο θεος τον εσωσε....
[/quote]
Σωστοτάτη ερώτηση που πάντα απαντιέται ακαταλαβίστικα η απλός γίνετε ολόκληρος πρόλογος για να σε ταπώσει ο άλλος δήθεν και στην κυριολεξία η ερώτηση σου δεν απαντιέται ποτε!

Αυτό για την πλύση εγκεφαλου είναι παλιό και δυστυχώς τα κρούσματα είναι πολλά φίλος φίλου μου έχει χάσει την κοπέλα του έτσι...εννοώ ότι την στρέψανε σε αυτόν τον δρόμο και το μονο που έλεγε είναι ο θεός είναι κοντά μας και ήτανε κυριολεχτικά σαν φάντασμα και στο τέλος την πήγανε σε ψυχολόγο ευτυχώς τώρα είναι καλά....

Συγγνώμη ρε Αλέξανδρε,εδώ σου λέμε ότι δεν πιστεύουμε και εσύ μου μιλάς για προφητείες που έλεγαν τον ερχομό του μεσσία;

Εγώ δηλώνω Χριστιανός.Όχι ορθόδοξος ούτε καθολικός.Κατά τι γνώμη μου αυτός ο διαχωρισμός αποτελεί κάτι , όχι το ντροπιαστικό αλλα το εμετικό.Θα με πείτε αιρετικό , σίγουρα . Η λέξη αυτή ακούγεται συχνά σα καραμέλα απτούς σύχρονους παπάδες , χαρακτηρίζοντας όλους όσους δε παίρνουν το μέρος τους.
Σιχαίνομαι τη σύχρονη εκκλησια , δεν έχει σε καμια περίπτωση σχέση με αυτό το κτίριο που ίδρυσε ο Χριστός.Χωρίς είδωλα και εικόνες.Εξού και το όνομα του κτιρίου.Όσοι ξέρετε ελληνικά έχετε χρέος στον εαυτό σας να ξέρετε τι ακριβώς σημαίνει.
Όλοι μας ξέρουμε απτά χρονια του δημοτικού τη περίφημη σκηνη (η οποια δεν περιέχει ίχνος παραφυσικού) , κατά την οποια ο Χριστός κυνήγησε όλους τους εμπορους και χρηματιστές από τον τότε ναό , προσοχή ! όχι τον δικό του ναό . Ναό άλλης θρησκείας,γιατί δεν τον ενδιέφερε σε τι πιστεύει ο κάθε άνθρωπος , απλά τον ενδιέφερε να πιστεύει.
Και τώρα τι βλέπουμε στις σύχρονες εκκλησιες της ντροπής ? Όλους αυτούς τους εμπορους-χρηματιστές , που κυνήγησε ο Χριστός, να κάνουν παρέλαση μέσα στα κτίρια που κανετε την προσευχή σας.Και αντί να αντιδράτε , τους φιλάτε το χέρι .
Τι σχέση έχει αυτή η εταιρία με αυτό που ίδρυσε ο Χριστός?
Δε πιστεύω σε θαύματα και προφητείες , αυτά δεν έγιναν ποτε.
Ούτε και πιστεύω στο Χριστό ότι ήταν θεός .Ποτε δεν το είπε. Αυτά τα είπαν άλλοι...
Κρατιέμαι μονο σε αυτό που ξεκίνησε σαν ιδέα.
[b]Να αγαπάς τον διπλα σου .Να τον βοηθάς.[/b]
Με αυτά τα λόγια κατάφερε και ένωσε εκατομμύρια κόσμο.Δε παραμύθιασε ούτε κορόιδεψε ποτε ΚΑΝΈΝΑΝ! Έδειξε στο κόσμο πως αν και αδύναμοι , μπορούσαν να σταθούν αντιμέτωποι στους λίγους και ισχυρούς Ρωμαίους .
Aσχετα αν πλέον στο όνομα του γίνονται τα χειρότερα. Ποτε δεν έκανε θαύματα . Εκτος από ένα . Κατάφερε και δημιούργησε ολόκληρη επανάσταση εναντίον τους. γιαυτο και πέθανε.Φανταστείτε ένας απλός άνθρωπος να το ξεκινήσει αυτό σήμερα κατω απο μια αναλογη ιδεα.Θα είναι όντως θαύμα..
Και αναρωτιέμαι , όλοι αυτοί που δηλώνουν φανατικοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί , όταν κοιτάνε μονο τη πάρτη τους , τι είναι αυτό που τους κάνει έστω και λίγο ... Χριστιανούς ? Ίσως είναι η ψευτοπροσευχη που κάνουν , αφού 1 ώρα πιο πριν κόντεψαν να σκοτωθούν με το γείτονα για ένα ασήμαντο ζήτημα. Όμως εκείνη την ώρα που προσεύχονται ξέρετε που τους έχει γραμμένους ο Θεός . Ναι εκεί που σκεφτήκατε...
Έγινα κουραστικός αλλα , καλο είναι να μη πιστεύετε σε ότι διαβάζετε , κείμενα γράφτηκαν πολλά . Από αυτά να κρατάτε μονο ότι βρίσκετε λογικό και σωστό .
Το τι είναι λογικό και σωστό δε μπορεί να σας το επιβάλει κανεις.Μονο το δικό σας μυαλό μπρορεί .
Εγώ προσωπικά τον Χριστό σαν άνθρωπο δεν το συμπαθώ απλά , τον αγαπώ . Γιαυτο που έκανε , γιατί κατάφερε και ένωσε παρα πολύ κόσμο κάτω απο μια απλή ιδέα. .Οτιδήποτε άλλο έχει ακουστεί απτή σύχρονη εκκλησια όμως , το σιχαίνομαι και κάνω εμετό μονο που το ακούω.

Και μη ξεχνάτε , η Αγια Γραφή αποτελείται από 2 βασικά κεφαλαια.
Το ένα από αυτα ανήκει στους Εβραίους ... nuf said

Μπράβο σου και μονο που κάθισες να εξηγήσεις αυτό που δεν καταλαβαίνουνε πολύ, όχι εδώ αλλα γενικά σε όλο τον κόσμο!

Ειλικρινά το ποιο σωστό post από όλα που γράφτηκαν εδώ μέσα.

ratatouille...ορίστε αυτό που σου έλεγα στην προηγουμενη σελίδα ότι βαριέμαι να σου εξηγώ...το έκανε τώρα ο moki και πολύ σωστά γραμμένα με νόημα!

Μια παρατήρηση μονο αυτό που λες για την αγια γραφή και αυτό το μεγαλύτερο ποσοστό που γραφή μέσα είναι μπούρδες δεν γίνανε ποτε!

[spoiler][quote name='mokilokD' date='19 April 2012 - 12:15 AM' timestamp='1334790920' post='413588']
Εγώ δηλώνω Χριστιανός.Όχι ορθόδοξος ούτε καθολικός.Κατά τι γνώμη μου αυτός ο διαχωρισμός αποτελεί κάτι , όχι το ντροπιαστικό αλλα το εμετικό.Θα με πείτε αιρετικό , σίγουρα . Η λέξη αυτή ακούγεται συχνά σα καραμέλα απτούς σύχρονους παπάδες , χαρακτηρίζοντας όλους όσους δε παίρνουν το μέρος τους.
Σιχαίνομαι τη σύχρονη εκκλησια , δεν έχει σε καμια περίπτωση σχέση με αυτό το κτίριο που ίδρυσε ο Χριστός.Χωρίς είδωλα και εικόνες.Εξού και το όνομα του κτιρίου.Όσοι ξέρετε ελληνικά έχετε χρέος στον εαυτό σας να ξέρετε τι ακριβώς σημαίνει.
Όλοι μας ξέρουμε απτά χρονια του δημοτικού τη περίφημη σκηνη (η οποια δεν περιέχει ίχνος παραφυσικού) , κατά την οποια ο Χριστός κυνήγησε όλους τους εμπορους και χρηματιστές από τον τότε ναό , προσοχή ! όχι τον δικό του ναό . Ναό άλλης θρησκείας,γιατί δεν τον ενδιέφερε σε τι πιστεύει ο κάθε άνθρωπος , απλά τον ενδιέφερε να πιστεύει.
Και τώρα τι βλέπουμε στις σύχρονες εκκλησιες της ντροπής ? Όλους αυτούς τους εμπορους-χρηματιστές , που κυνήγησε ο Χριστός, να κάνουν παρέλαση μέσα στα κτίρια που κανετε την προσευχή σας.Και αντί να αντιδράτε , τους φιλάτε το χέρι .
Τι σχέση έχει αυτή η εταιρία με αυτό που ίδρυσε ο Χριστός?
Δε πιστεύω σε θαύματα και προφητείες , αυτά δεν έγιναν ποτε.
Ούτε και πιστεύω στο Χριστό ότι ήταν θεός .Ποτε δεν το είπε. Αυτά τα είπαν άλλοι...
Κρατιέμαι μονο σε αυτό που ξεκίνησε σαν ιδέα.
[b]Να αγαπάς τον διπλα σου .Να τον βοηθάς.[/b]
Με αυτά τα λόγια κατάφερε και ένωσε εκατομμύρια κόσμο.Δε παραμύθιασε ούτε κορόιδεψε ποτε ΚΑΝΈΝΑΝ! Έδειξε στο κόσμο πως αν και αδύναμοι , μπορούσαν να σταθούν αντιμέτωποι στους λίγους και ισχυρούς Ρωμαίους .
Aσχετα αν πλέον στο όνομα του γίνονται τα χειρότερα. Ποτε δεν έκανε θαύματα . Εκτος από ένα . Κατάφερε και δημιούργησε ολόκληρη επανάσταση εναντίον τους. γιαυτο και πέθανε.Φανταστείτε ένας απλός άνθρωπος να το ξεκινήσει αυτό σήμερα κατω απο μια αναλογη ιδεα.Θα είναι όντως θαύμα..
Και αναρωτιέμαι , όλοι αυτοί που δηλώνουν φανατικοί Ορθόδοξοι Χριστιανοί , όταν κοιτάνε μονο τη πάρτη τους , τι είναι αυτό που τους κάνει έστω και λίγο ... Χριστιανούς ? Ίσως είναι η ψευτοπροσευχη που κάνουν , αφού 1 ώρα πιο πριν κόντεψαν να σκοτωθούν με το γείτονα για ένα ασήμαντο ζήτημα. Όμως εκείνη την ώρα που προσεύχονται ξέρετε που τους έχει γραμμένους ο Θεός . Ναι εκεί που σκεφτήκατε...
Έγινα κουραστικός αλλα , καλο είναι να μη πιστεύετε σε ότι διαβάζετε , κείμενα γράφτηκαν πολλά . Από αυτά να κρατάτε μονο ότι βρίσκετε λογικό και σωστό .
Το τι είναι λογικό και σωστό δε μπορεί να σας το επιβάλει κανεις.Μονο το δικό σας μυαλό μπρορεί .
Εγώ προσωπικά τον Χριστό σαν άνθρωπο δεν το συμπαθώ απλά , τον αγαπώ . Γιαυτο που έκανε , γιατί κατάφερε και ένωσε παρα πολύ κόσμο κάτω απο μια απλή ιδέα. .Οτιδήποτε άλλο έχει ακουστεί απτή σύχρονη εκκλησια όμως , το σιχαίνομαι και κάνω εμετό μονο που το ακούω.

Και μη ξεχνάτε , η Αγια Γραφή αποτελείται από 2 βασικά κεφαλαια.
Το ένα από αυτα ανήκει στους Εβραίους ... nuf said
[/quote][/spoiler]
+1

Αν και αυτά τα έλεγε ο Πλάτωνας, 5 αιώνες πριν την γέννηση του χριστού.

[quote name='Alexandros234' date='18 April 2012 - 09:38 PM' timestamp='1334781480' post='413575']

Γέροντες(βλέπε Πατηρ Παίσιο,Ιωσήφ Βατοπεδινό και πολλοί άλλοι) πρόβλεψαν την οικονομική κρίση, την πολιτιακή ανωμαλία, την πτώση της κυβέρνησης και τελικά τις εκλογές.

Επίσης έχει προβλεφθεί ο εμφύλιος στην Συρία.

Και πολλά ακόμα...
[/quote]
Kαι η Παπαρήγα τα είχε προβλέψει αυτά.
Και ο κάθε λογικός άνθρωπος που ασχολούνταν με την πολιτική έβλεπε τι θα συνέβαινε, στην πολιτική.
Η οικονομική κρίση δεν συμβαίνει τυχαία, είναι ένα φαινόμενο που εξηγείται απόλυτα από την οικονομική επιστήμη.
το συγκεκριμένο ποστ, δείχνει οτι όταν δεν καταλαβαίνουμε κάτι, το ανάγουμε σε υπερφυσικό.

[color="#696969"]φοβερο τοπικ για μενα...ας μην γινει delete...αλλα φαινεται λες κ εχετε χωριστει σε δυο στρατοπεδα.Οι αθεοι που λενε τα δικα τους κ οι πιστοι χριστιανοι που λενε επισης τα δικα τους.Αυτο φαινετε τουλαχιστον στα ποστ.Κουλαρετε λιγο...Οποτε ας πω κ εγω τι πιστευω.Καταρχας δεν πιστευω στο Θεο επειδη:[/color] [color="#FF0000"]Η Αγία Γραφή στην αρχή του πρώτου της βιβλίου, την Γένεση, λέει: «Ἐν ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν».[/color] [color="#696969"]αποσπασμα απ το google ειναι αλλα επειδη δεν βρηκα αυτο π ηθελα εβαλα μονο αυτο κ θ εξηγησω...πρωτα ομως να πω οτι δεν ειμαι κ πολυ "ψαγμενος" στο θεμα θρησκεια οποτε μπορει να κανω και λαθος..κ τωρα στο θεμα μας...το παραπανω αποσπασμα ειναι η αρχη απο τις 7 μερες της δημιουργιας αν δεν κανω λαθος..επειδη το ψαξαμε σαν εργασια στο σχολειο κ ο καθηγητης μας μας εφερε ολο το κομματι με τη δημιουργια αυτο που σας λεω ειναι ψαγμενο...οι μερες της δημιουργιας ειναι απλως συμβολα κ αναφερονται σε τεραστιες γεωλογικες περιοδους οπου συνεβησαν οσα λεει εκει μεσα...θα ηθελα πολυ να σας τα εξηγησω αλλα δεν γινεται γιατι δεν τα βρηκα..οποτε για μενα δεν θα πρεπει να υπαρχει διαμαχη μεταξυ θεολογικης κ επιστημονικης αποψης για τη δημιουργια..αρα ειτε πιστευω στο Θεο ειτε στα επιστημονικα δεδομενα το ιδιο μου κανει...τωρα για το Χριστο οκ πιστευω κ στα θαυματα κ στο οτι υπηρξε κ οτι προσπαθησε για το καλυτερο..δηλαδη ηταν "τελειος" οπως ειπε ο Majcon γιατι νομιζω οτι χρειαζεται ο ανθρωπος να πιστευει σε κατι απιαστο κ αλανθαστο οπως ο Χριστος για να γινεται η τουλαχιστον να προσπαθει να γινει καλυτερος κ δικαιοτερος..οσον αφορα το Αγιο Πνευμα για να κλεισω με την Αγια Τριαδα θεωρω οτι ειναι επισης συμβολικο οπως και ο Θεος και οι δημιουργιες του...τωρα για τον Αντιχριστο ουτε καν να το συζητησω...αν ειναι δυνατον να υπαρχει...ελεος...ο σατανιστης ειναι ψυχακιας...παει και τελειωσε....εγω αυτα πιστευω κ επαναλαμβανω να μην κλεισει αυτο το τοπικ γιατι πρεπει να ακουγονται γνωμες σχετικα με τη θρησκεια για να ενημερωνομαστε και να μαθαινουμε πως βλεπουν τον κοσμο οι γυρω μας...

Υ.Γ. Να πω και κατι ακομα...οτι ο ορος θρησκεια και οτι εγω ειμαι χριστιανος ορθοδοξος η εσυ εισαι μουσουλμανος η ο αλλος ειναι αθεος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια αφορμη για συγκρουσεις οπως πηγε να γινει στο τοπικ αυτο αλλα το σωσαμε οπως γινεται στα γηπεδα π.χ. σελτικ - ρειντζερς η οπως γινεται σε αλλες χωρες που βλεπουμε στις ειδησεις μεταξυ ομαδων απο διαφορετικες θρησκειες...εγω πιστευω μονο στο χριστο :respect2: στην αποψη μου..δεν χρειαζεται να λεμε οτι ο αλλος που πιστευει σε κατι διαφορετικο απο εμας ειναι κατωτερος αρα πρεπει να τον σνομπαρουμε :thumbsup: [/color]

[quote name='alan shearer' date='19 April 2012 - 10:49 AM' timestamp='1334821793' post='413593']
μονο ενα ονομα θα γραψω τα υπολοιπα τα αφηνω σε εσας να βγαλετε το συμπερασμα.

νοστραδαμος.
[/quote]

προφητης ειναι.ειχε προφητευσει τον χιτλερ(με αλλο ονομα ομως)και πολλους αλλους.ακομα και για την 21 Δεκεμβριου 2012.εζησε τον 17ο αιωνα η τον 18ο δεν θυμαμε καλα.

εγω εχω να πω την γνωμη μου.ειμαι 12,5 χρονων.πολλα δεν ξερω,αλλα αργοτερα θα μαθω.εγω ψαχνω πολυ για τετοια,για να βρω αληθειες.επειδη δεν εχω τα μεσα για να ψαξω,ψαχνω στο ιντερνετ.ιντερνετ δεν ειναι μονο το facebook,το twitter και το youtube.ειναι και αλλα site.και επειδη δεν γνωριζουμε συγκεκριμενα που ειναι το καθετι απο αυτα,τα ψαχνουμε λιγα-λιγα.απο αυτα που εχω ψαξει,ειναι και πολλες προφητειες του μοναχου Παισιου,που η γιαγια μου μου ειπε οτι βασανιστηκε πολυ,αλλα ηταν αγιος και σοφος.τωρα με αυτην την κριση,εδω στην Ελλαδα,πολλοι στραφηκαν στην εκκλησια(οχι το κτιριο) για μια βοηθεια,οποια και να ειναι.πολλοι με στα προβληματα τους,αρχισαν παλι να διαβαζουν την παλαια και την καινη διαθηκη.εγω διαβασει και προφητειες του Κοσμα του Αιτωλου,που ανεφερε οτι κατι θα γινει στην περιοχη της Μαυρης Θαλασσας.πανω-κατω οι περισσοτεροι τα ξερουμε αυτα.οι θρησκειες ειναι διαφορετικες σε καθε τοπο.απλα παντου καποιοι θελουν να επιβαλουν αυτα που λεει η θρησκεια τους σε καποιους αλλους που δεν πιστευουν.αυτο δημιουργει αναταραχες,συγκρουσεις ακομα και εμφυλιους πολεμους.Στο θεμα με τις εικονες,συμφωνω απολυτα με τον μαικον.Αυτα ειχα να πω.συμφωνειτε-δεν συμφωνειτε η γνωμη μου ειναι αυτη.εγω αυτο που θελω να πω σε μια προταση,ειναι,πιστεψτε οπου θελετε και οποιον θελετε,[size="5"][b]ΑΛΛΑ[/b][/size] να [size="5"][b]μην[/b][/size] επιβαλλεται αυτα που λεει η θρησκεια του καθενος σε αλλοθρησκους

[quote name='mokilokD' date='19 April 2012 - 02:15 AM' timestamp='1334790920' post='413588']
...
...
[/quote]

Εκκλησία από το έκκλητος που σημαίνει λιτός αν δεν κάνω λάθος...
Η έκκλητη ζωή...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

[quote name='Sir Alex Ferguson' date='19 April 2012 - 12:01 PM' timestamp='1334826097' post='413606']
προφητης ειναι.ειχε προφητευσει τον χιτλερ(με αλλο ονομα ομως)και πολλους αλλους.ακομα και για την 21 Δεκεμβριου 2012.εζησε τον 17ο αιωνα η τον 18ο δεν θυμαμε καλα.
...
[/quote]

Ούτε καν... Τον 15ο έζησε... Πράγματι έχει προφητεύσει πολλά που επαληθεύτηκαν, αλλά το τελευταίο, δεν το πιστεύω... Το έχουν πει άλλες πόσες φορες για την καταστροφή του κόσμου... Και για το 2004, και για το 2000 και και και... Τώρα αν θα επαληθευτεί σε λίγους μήνες, θα κάνω τον Νοστράδαμο "θεό"... :dntknow:

εγω στο σκαι ειδα αναμεσα σε αυτους τους αιωνες.στην ιδια εκπομπη εξηγουσε την ημερομηνια και καταστροφες απο επιστημονικη αποψη.

EDIT:ηθελες να πεις το 1500.λεγεται 16ος αιωνας

Μάλλον οι άθεοι δεν τόσο μορφωμένοι και τόσο σοφοί όσο νομίζουν.Δεν είναι.Το να απαρνιέσε τον Θεό σημαίνει ότι λόγο των παθών τους, της φαυλοτήτος τους και ότι δεν βάζουν μυαλό, τους κάνει να χάνουν την ορθή σκέψη τους και τον προσανατολισμό της ψυχής τους.Τούτο το ομολογούν και μεγάλοι, σπουδαίοι και σοφοί, επιστήμονες, που όταν θέλει κανείς βρίσκει τις γνώμες τους σε πολλά βιβλία απολογητικά και επιστημονικά. Εκεί θα δουν και πώς οι μεγάλοι σοφοί και τρανοί επιστήμονες όχι μόνο πιστεύουν στον αληθινό Θεό, αλλά και με πολύ θάρρος και θαυμαστή παρρησία ομολογούν και διακηρύττουν την πίστη τους αυτή.

[b]Αποδείξεις υπάρξεως του Θεού[/b] από το www.xfd.gr

Υπάρχουν και αποδείξεις που βεβαιώνουν την ύπαρξη του Θεού σε ένα άνθρωπο λογικό, καλοπροαίρετο και αντικειμενικό. Αυτόν πέρα ως πέρα τον πείθουν πως υπάρχει Θεός. Μία είναι η λεγομένη κοσμολογική απόδειξη. Άλλη είναι η τελολογική. Άλλη η ψυχολογική και ηθική. Και άλλη η ιστορική.

Α) Η κοσμολογική απόδειξη λέγει· υπάρχει ο Θεός, διότι υπάρχει ο κόσμος. Η ύπαρξη του κόσμου είναι απόδειξη και μαρτυρία, που βεβαιώνει και διαλαλεί την ύπαρξη του Θεού. Εφ’ όσον είναι γεγονός, όπως λέγει και ο απόστολος Παύλος, ότι «πᾶς οἶκος κατασκευάζεται ὑπό τινος», άρα «ὁ τά πάντα κατασκευάσας (είναι) ὁ Θεός» (Εβρ. γ΄ 4). Η ύπαρξη, λοιπόν, του κόσμου προϋποθέτει την ύπαρξη του Θεού. Όπως το κτίσμα δείχνει τον κτίστη που το έκτισε. Όπως το πλοίο τον ναυπηγό. Όπως το εργαλείο τον εργάτη. Όπως το δημιούργημα, κάθε δημιούργημα, μεγάλο ή μικρό, τον τεχνίτη , τον δημιουργό. Η λογική, η σκέψη του λογικού ανθρώπου, η πείρα της καθημερινής ζωής το λέγει τούτο. Δεν το φλυαρεί η φαντασία ή η θρησκοληψία. Ιδού τα μεγάλα και θαυμαστά έργα της δημιουργίας. Κοίταξέ τα, άκουσέ τα, άνθρωπε, όλα φωνάζουν πως υπάρχει Θεός. «Οἱ οὐρανοί διηγοῦνται δόξαν Θεοῦ, ποίησιν δέ χειρῶν αὐτοῦ ἀναγγέλλει τό στερέωμα» (Ψαλμ. ιη΄ 1), λέγει ο ψαλμωδός. Και παραθέτει ο θείος Απόστολος· «τὰ γὰρ ἀόρατα αὐτοῦ ἀπὸ κτίσεως κόσμου τοῖς ποιήμασι νοούμενα καθορᾶται, ἥ τε ἀΐδιος αὐτοῦ δύναμις καὶ θειότης» (Ρωμ. α΄ 20) (2).

Και πράγματι ποιος οφθαλμός καθαρός, ποια ψυχή λογική, ποια πνευματική ύπαρξη, όταν βλέπει τη φύση και όλη την κτίση, το μεγαλειώδες τούτο της δημιουργίας έργο, δεν θα ομολογήσει ότι υπάρχει Θεός και δεν θα τον δοξολογήσει αναφωνούσα· «ὡς ἐμεγαλύνθη τά ἔργα σου, Κύριε, πάντα ἐν σοφίᾳ ἐποίησας»; (Ψαλμ. ργ΄ 24). Λοιπόν, τι πολυσκέπτεσαι και τι πολυσκοτίζεσαι, άνθρωπε; Το πράγμα είναι εύκολο και απλό. Υπάρχει, ναι υπάρχει ο Θεός, διότι υπάρχει ο κόσμος, το έργο του Θεού.

Β) Η τελολογική απόδειξη λέγει· Ο κόσμος που υπάρχει και φαίνεται είναι πράγματι κόσμος. Δηλαδή κόσμημα, στολίδι, έργο μέγα και ωραίο και θαυμαστό, που χαίρεται να το βλέπει ο άνθρωπος και να το απολαμβάνει. Είναι έργο με κίνηση και σκοπιμότητα θαυμαστή, με τάξη και νόμο, με καλλονή και χάρη, που κρύπτει μέσα του σοφό, σοφότατο νου και άπειρη δύναμη που τον έφτιαξε και τον τεχνούργησε. Τέχνη, άφθαστος τέχνη και απαράμιλλος καλλονή και ωραιότητα, μοναδική σκοπιμότητα υπάρχει και φαίνεται στον κόσμο. Και ακόμη, νόμοι, νόμοι ασάλευτοι κρατούν και κυβερνούν τον κόσμο τούτο, θεμέλια γερά και ατράνταχτα, τα οποία καμία άλλη δύναμη δεν μπορεί να κλονίσει και να ανατρέψει. Τι σημαίνουν όλα αυτά; Σημαίνουν ότι, αν το έργο είναι τόσο θαυμαστό, τόσο ωραίο και λαμπρό, ασυγκρίτως, απείρως μεγάλος και θαυμαστός είναι Εκείνος που το κατασκεύασε. Σημαίνει πως το μεγαλείο του κόσμου υποδηλώνει το άπειρο μεγαλείο του δημιουργού του. Ακριβώς εκείνο που λέγει ο σοφός Σολομών: «ἐκ γὰρ μεγέθους καλλονῆς κτισμάτων ἀναλόγως ὁ γενεσιουργὸς αὐτῶν θεωρεῖται» (Σοφ. Σολομ. ιγ΄ 5). Και τον λόγο τούτο της θείας Γραφής λαμβάνων υπόψιν του και ο Μ. Αθανάσιος λέγει· «Οὕτω γάρ διεκόσμησεν (ο Θεός) τήν κτίσιν, ὥστε καί μή ὁρώμενον αὐτόν τῇ φύσει, ὅμως ἐκ τῶν ἔργων γνωρίζεσθαι». Έτσι στόλισε ο Θεός την κτίση, ώστε ενώ δεν θα φαίνεται μέσα στη φύση, εντούτοις από τα έργα του να αναγνωρίζεται. (Το ίδιο τονίζουν και οι άγιοι Πατέρες Γρηγόριος ο Θεολόγος και Ιωάννης ο Χρυσόστομος στα χωρία τους, που αναφέραμε προτήτερα σε υποσημείωση). Κοίτα, λοιπόν, τα άστρα, άνθρωπε, κοίτα τον ήλιο, την σελήνη, σκέψου τον αέρα, τα σύννεφα, τη βροχή, πρόσεξε και τη γη, τα βουνά, τους κάμπους, τα δέντρα, τα φυτά, τα νερά λιμνών και ποταμών, το ατελείωτο ζωικό βασίλειο. Συλλογίσου ακόμη πώς το καθένα κινείται, πώς ζει, τι προσφέρει στο σύνολο, τι προσφέρει και στον άνθρωπο. Συλλογίσου, ότι προσφέρει την τροφή, την άνεση, τη ζωή, αμέτρητα καλά. Και τότε θα κυριευθείς από έκσταση και από φόβο και από θαυμασμό για την τάξη και αρμονία και για το σοφό σκοπό που κρύπτει μέσα του και εκπληρώνει όλος γενικά ο κόσμος και κάθε δημιούργημα χωριστά (3).

Γ) Η ψυχολογική και ηθική απόδειξη. Αυτές λέγουν, ότι ο Θεός υπάρχει και τρανή προς τούτο απόδειξη είναι το ότι η ίδια η ψυχή μας στα βάθη της τον αισθάνεται το Θεό και τον αναζητεί. Αισθάνεται την ύπαρξη και παρουσία του. Τον νοιώθει ως νομοθέτη, ως ελεγκτή και κριτή των πράξεών της. Βλέπει την ηθική αξία και το κακό που υπάρχει στον κόσμο. Και τι κάμνει τότε; Θεωρεί αναγκαία την ύπαρξη του Θεού. Ακόμη θεωρεί αναγκαία και την μέλλουσα παρουσία του για να κρίνει δικαίως και αποδώσει σε κάθε άνθρωπο κατά τα έργα του, να αποκαταστήσει την ηθική τάξη στον κόσμο. Υπάρχει κακό και αδικία στον κόσμο. Η ύπαρξη αυτής της αδικίας καθιστά αναγκαία την ύπαρξη του Θεού, για να αποδοθεί δικαιοσύνη. Άρα υπάρχει ο Θεός νομοθέτης, επόπτης και κριτής του ανθρώπου. Το ότι από τα βάθη της ψυχής του ανθρώπου βγαίνει τρανή η μαρτυρία της υπάρξεως του Θεού, το βεβαιώνει ο άγιος Αθανάσιος, ο οποίος λέγει· «Πρός τήν τῆς ἀληθείας γνῶσιν καί ἀληθή κατάληψιν οὐκ ἄλλων ἐστί χρεία, οὕτω καί ἡ πρός τοῦτον (το Θεό) ὁδός πόρρωθεν ἤ ἔξωθεν ἡμῖν ἐστιν (δεν μας χρειάζονται από μακριά και έξω από τον εαυτό μας αποδείξεις για την ύπαρξη του Θεού)· ἔνδον γάρ ἐν ἑαυτοῖς ἔχοντες τήν πίστιν καί τήν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, δυνάμεθα ταχέως θεωρῆσαι καί νοῆσαι τόν τοῦ παντός βασιλέα». Το οποίο λέγει· Μη πηγαίνεις μακριά, άνθρωπε. Κοίτα μέσα σου, άκουσε τους μυστικούς παλμούς και νυγμούς της ψυχής σου, και αυτή σου φωνάζει· εδώ, παρών είναι ο Θεός, ο Θεός σου. Αυτή η έρευνα είναι ο πιο σύντομος δρόμος, για να τον βρεις το Θεό και συνδεθείς μαζί του.

Δ) Η ιστορική. Ας έλθουμε τέλος και σε αυτή, που βγαίνει από την ιστορία. Αυτή λέγει ότι η ιστορία της ανθρωπότητας όλης βεβαιώνει, πως όλες οι φυλές και γλώσσες της γης πάντοτε και σε κάθε γενεά και εποχή είχαν κοινή, πάγκοινη την πίστη στην ύπαρξη Θεού δημιουργού, του Πατέρα και προστάτη τους. Αυτόν προσκυνούσαν, αυτόν λάτρευαν, σε αυτόν κατέφευγαν και ζητούσαν τη βοήθειά του στις ανάγκες του βίου τους. Άθρησκοι λαοί ποτέ δεν υπήρξαν, έστω και αν στην αρχαία εποχή από την μονοθεΐα είχαν περιπέσει στην πολυθεΐα και την ειδωλολατρία. Αυτή λοιπόν η παγκόσμια πίστη στο Θεό τίποτε δεν λέγει; Δεν λέγει εκείνο που βεβαίωνε ο μέγας Αριστοτέλης, πως «ό,τι οι άνθρωποι πάντες εξ ενστίκτου εκδέχονται ως αληθές, είναι φυσική αλήθεια και άρα ο Θεός υπάρχει»; (4). Ναι, λέγει και μαρτυρεί ότι πράγματι υπάρχει Θεός. Το φωνάζει η πανανθρώπινη πεποίθηση και γνώμη και ιστορία

Eκκλησία σημαίνει η συγκέντρωση πολλών ατόμων,αν θυμάμαι καλά αυτό μου είχε πει ένας καθηγητής μου παλιά....

[color="#FF0000"]Εdit[/color]

Φίλε Αλέξανδρε ένα θα πω γι'αυτά που έγγραψες......Tragic.

Αυτά αμφισβητούμε,οι αποδείξεις που είναι;

Το Α διέγγραψε το,ωραία ο κτίστης χρειάζεται για να φτιαχτεί ένα κτίριο,Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ;Δεν στέκει λοιπόν.

Το Β δεν διαφέρει και πολύ,απ'ότι κατάλαβα μιλάει για την "κρίση" του κόσμου (πως σκέφτομαι και κρίνω εγώ και εσύ).Θεωρητικά λοιπόν μιλώντας θα σου πω εγώ:Αφού η κρίση του κόσμου προέρχεται από τον Θεό,γιατί υπάρχουν και οι κλέφτες και οι ψέυτες κλπ κλπ;Στην φύση του ανθρώπου είναι.Τόσο "τέλειο" είναι το έργο του Θεού σας....ΔΕΙΤΕ ΓΥΡΩ ΣΑΣ,ειδικά στην χώρα μας τα παραδείγματα είναι καθημερινά.

Το Γ πρέπει να είναι το πιο γελοίο από τα 4.Εσύ το νιώθεις εγώ όχι,αυτό δεν συζητάμε;Εγώ (προς στιγμήν τουλάχιστον) δεν νιώθω την ανάγκη να με βοηθήσει ο "Θεός" ούτε πιστεύω ότι με βοηθάει καθημερινά,ο καθένας κερδίζει αυτά που χρειάζεται-θέλει με την δικιά του δύναμη.

Το Δ θα μπορούσε να είναι το μόνο που ισχύει,ωστόσο καταλαβαίνουμε όλοι ότι τότε "μασούσαν" ότι τους έλεγαν,οπότε επηρεάζονταν.Είχαν αποδείξεις ΜΗ ύπαρξης κάποιου Θεού τότε;Ότι έβλεπαν (μέρα,νύχτα,φωτιά ακόμα πιο παλιά κλπ) δεν τους φαίνονταν παράξενα;Εφόσων λοιπόν έχουν εξηγηθεί αυτά τα φαινόμενα και αυτοί τότε τα εξηγούσαν με την ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης,καταλήγουμε στο ότι οι αποδείξεις σου αγαπητέ δεν έχουν βάση.

[quote name='Alexandros234' date='19 April 2012 - 03:51 PM' timestamp='1334847084' post='413662']

[b]Αποδείξεις υπάρξεως του Θεού[/b] από το www.xfd.gr

Υπάρχουν και αποδείξεις που βεβαιώνουν την ύπαρξη του Θεού σε ένα άνθρωπο λογικό, καλοπροαίρετο και αντικειμενικό. ...........
...............
Εφ’ όσον είναι γεγονός, όπως[b] λέγει και ο απόστολος Παύλος[/b]
[/quote]

Αποδεικνύεις την ύπαρξη του θεού, και χρησιμοποιείς τα λόγια κάποιου ο οποίος υποτίθεται ήταν απόστολος. Για να υπήρχαν απόστολοι, έπρεπε να υπήρχε χριστός. Για να υπάρχει χριστός, πρέπει να υπάρχει θεός.
Αυτές οι αποδείξεις ύπαρξης θεού, αποδεικνύουν την ύπαρξη του θεού, χρησιμοποιώντας λόγια αποστόλων. genius.

Δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι, παίρνοντας ως δεδομένο το πόρισμα της απόδειξής σου.

Το κείμενο βασικά δεν το έβαλα για να σας επιβάλω να πιστέψετε στο Θεό...Το έβαλα τόσο για να προβληματιστείτε λιγάκι...Αλλά με τρελαίνει που για όλα έχετε μια επεξηγηματική απάντηση... :jester: Και καλά οι "διανοούμενοι" και "μορφωμένοι"... Όσο για τους Απόστολους ήταν φωτισμένοι από το Άγιο Πνεύμα και τα έλεγαν αυτά...

Αλλά να μου πείτε ότι και να σας πω δεν πρόκειται να πιστέψετε...

Όμως όπως είπε και o Παϊσιος:

Θα έρθει καιρός, που ο κόσμος θα ζητάει να μάθει για τον Χριστό.

Φιλικά πάντα

Δεν υπάρχει κάτι για να προβληματιστούμε σε αυτό το ποστ, καθώς όταν επικαλείσαι λόγια του Απόστολου Παύλου για να αποδείξεις την ύπαρξη του θεού το επιχείρημα, δεν έχει λογική.
Δεν χρειάζεσαι να είσαι διανοούμενος για να καταλάβεις πότε ένα επιχείρημα δεν είναι ορθό.

Φιλικά πάντα, δεν προσπαθώ να σε πείσω να γίνεις άθεος, πώς να το έκανα άλλωστε αφού ούτε εγώ δεν είμαι...
Κάποια πράγματα που χτυπάνε στο μάτι, όπως προφητείες πιο γενικές και από αυτές της πυθείας ή λόγια αποστόλων, απλά τα επισημαίνω.

Όταν οι άνθρωποι πιστεύουν πώς τα πράγματα δεν αλλάζουν, aka πιστεύουν σε προφητείες, τότε βολεύονται και δεν προσπαθούν να τα αλλάξουν.

Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω στον Taylor πως όπως αυτός δεν θέλει να τον προσβάλουν έτσι και εγώ δεν θέλω να προσβάλεις τον Χριστό. Δεν σε υποχρέωσε κανένας να γράψεις, οπότε έχεις την υποχρέωση να σέβεσαι για αυτούς που γράφεις.

Έπειτα να πω πως εγώ δεν έχω σκοπό να μαλώσω με κάποιον.
[center][size="4"]Εξηγώ Χριστιανικά. Όποιος δεν θέλει, ας μην τα διαβάσει.[/size][/center][center][size="4"]Δεν θέλω παράπονα, από ανθρώπους που δεν θα απαντήσουν την τελευταία ερώτηση.[/size][/center]

Δεν είμαι αντίπαλος της λογικής. Έχω διαβάσει και το LOGICOMIX. Αλλά δεν τα περιμένω όλα από αυτήν.

Και θα αρχίσω, απαντώντας στις ερωτήσεις.
[quote name='yurgen' date='18 April 2012 - 11:30 PM' timestamp='1334781014' post='413573']
τελος παντων θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις:

ο θεος εκτος απο την γη δημιουργησε και τους αλλους πλανητες?
ο θεος δημιουργησε και τις αλλες μορφες ζωης που υπαρχουν σε αλλους γαλαξιες? ( Κοινως: UFO) (γιατι εαν νομιζει κανεις οτι ειμαστε η μονη υπαρξη σε μια τοσο τεραστια μαυρη ''υλη'' ειναι γελασμενος)
ο χριστος πως μετετρεψε το υδρογονο και οξυγονο σε αλκοολ?
γιατι πεθαινουν αδικα παιδια απο την πεινα σε αλλες χωρες? αμαρτησαν μηπως? και επιβαλλεται η τιμωρια?
ο χριστος πως γεννηθηκε? η παναγια πως εμεινε εγκυος απο τον θεο? γιατι εγω ξερω οτι μονο με το ''σεξ'' γινεται αυτο... εκανε κατι τετοιο ο θεος? δεν νομιζω...
[/quote]
1. Ναι
2. Δεν υπάρχουν άλλες μορφές ζωής στο σύμπαν.
3. Ο Θεός δημιούργησε τους νόμους.
4. Θα αφιερώσω στα παιδιά ολόκληρο κεφάλαιο για να απαντήσω....
[center][b][u]Η ανθρώπινη δικαιοσύνη διαφέρει από την Θεϊκή.[/u][/b][/center]

Τι είναι αυτά τα 2; Πως θα σας τα εξηγήσω με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια; Θα σας πω ένα παράδειγμα.

Έχεις 10 πορτοκάλια, και πρέπει να τα μοιραστείς με έναν άνθρωπο. Αν πάρεις τα οχτώ και του δώσεις δύο, τον αδίκησες. Αν πάρεις πέντε και του δώσεις πέντε, θα είσαι δίκαιος κοσμικά. Αν πάρεις 1 και του δώσεις εννιά τότε μπορεί να αδικήθηκες, αλλά έχεις κερδίσει την Θεϊκή δικαιοσύνη. Δηλαδή, όταν θα κριθείς, Ο Θεός θα σου δώσει ελαφρυντικά.

Τι σχέση έχει τώρα αυτό; Αν π.χ. ένας που απλά δεν έφαγε τέσσερα πορτοκάλια παίρνει κάποια ελαφρυντικά, φανταστείτε πόσα θα παίρνει ένας που από την αρχή μέχρι το τέλος της ζωής του θα πεινάει. Ένας π.χ. παράλυτος, θα μπει στον παράδεισο με ελαχίστη προσπάθεια έναντι του μη-παράλυτου, που θα πρέπει να δουλέψει πάρα πολύ. Ένας με σύνδρομο Down, είναι από τώρα στον παράδεισο.

Γενικά ο σκοπός του σωστού [b]Χριστιανού[/b] είναι να μπει στον παράδεισο. Δεν τον νοιάζει τίποτα άλλο. Στον κόσμο θα ζήσει λίγο και θα πεθάνει. Ενώ αν πάει στον παράδεισο, θα είναι πάντα χαρούμενος. Αιώνια.

5.«τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά εστί παρά τω Θεώ».

Θα συνεχίσω με την παρατήρηση του george56, όταν λέω "Εβραίους", εννοώ Σιωνιστές.

Όταν φιλάω το Χέρι των Ιερέων, τους το φιλάω όχι γιατί τους εκτιμώ, αλλά επειδή αυτό ενέργησε και δημιουργήθηκε η Θεία Κοινωνία.

Και θα παρακαλέσω να σταματήσει το παραμύθι, "Οι παπάδες είναι κλέφτες." Είναι μεγάλο ψέμα (όχι όλοι). Έχει κανένας σας συναναστραφεί με κανέναν Ιερέα για να το επιβεβαιώσει; Δεν νομίζω.

Η Γένεσις δεν εξηγεί πως δημιουργήθηκε ο κόσμος, αλλά το γιατί. Άσχετα αν μερικοί αν δεν το καταλαβαίνετε.

Θα σας αναφέρω τώρα μια προσωπική εμπειρία του Γέροντα Παϊσίου, ώστε να καταλάβετε, τον λόγο που δεν μπορείτε να δείτε τον Χριστό.

[quote]

Μιά μέρα κάποιος γείτονας, ονόματι Κώστας, είπε στον αδελφό μου: «Θά τόν
κάνω εγώ νά άλλάξη μυαλό, νά πετάξη αυτά τά βιβλία πού διαβάζει καί νά
άφήση καί τις νηστείες καί τις προσευχές». Μέ βρήκε λοιπόν - ήμουν περίπου
δεκαπέντε χρονών τότε - καί άρχισε νά μού λέη τήν θεωρία τού Δαρβίνου.
Έλεγε-έλεγε, ώσπου μέ ζάλισε. Έτσι όπως ήμουν ζαλισμένος, πήγα κάτ' ευθείαν
στο δάσος, στο εξωκλήσι τής Αγίας Βαρβάρας. Μπήκα μέσα καί άρχισα νά
παρακαλώ τόν Χριστό. «Χριστέ μου, άν ύπάρχης, νά μού παρουσιασθής», έλεγα
καί έκανα συνέχεια γιά πολλή ώρα μετάνοιες. Ήταν καλοκαίρι. Ό ιδρώτας
έτρεχε, είχα γίνει μούσκεμα· είχα αποκάμει τελείως. Άλλα ούτε είδα ούτε άκουσα
τίποτε. Ούτε ό Θεός νά μέ οικονομήση λίγο, έστω μέ ένα μικρό σημείο, κάποιον
κρότο, κάποια σκιά· παιδί ήμουν στό κάτω-κάτω. Καί άν τό έβλεπε κανείς
ανθρωπίνως ή μέ τήν λογική, θά έλεγε: «Κρίμα, Θεέ μου, τό ταλαίπωρο! Άπό
έντεκα χρονών ανέβαινε στά βράχια, έκανε τέτοια άσκηση, καί τώρα περνάει μιά
κρίση. Τό ζάλισε ό άλλος μέ κάτι ανόητες θεωρίες. Μέσα στό σπίτι έχει δυσκολίες
άπό τόν αδελφό του. Έφυγε στο δάσος, για να Σου ζήτηση βοήθεια...». Όμως
τίποτε-τίποτε-τίποτε! Άποκαμωμένος από τις πολλές μετάνοιες κάθησα λίγο
κάτω. Τότε σκέφθηκα: «Καλά, όταν ρώτησα τον Κώστα τί γνώμη έχει εκείνος

γιά τον Χριστό, τί μου είπε; "Ήταν ό πιο καλός, ό πιο δίκαιος άνθρωπος, μου
είχε πει, καί, επειδή κήρυττε δικαιοσύνη, θίχτηκαν τά συμφέροντα τών
Φαρισαίων καί Τον σταύρωσαν από φθόνο"». Τότε είπα: «Άφοΰ ό Χριστός ήταν
τόσο καλός άνθρωπος, τόσο δίκαιος, καί δέν είχε παρουσιασθή ποτέ άλλος
όμοιος Του, καί οί άλλοι άπό φθόνο καί κακία Τόν θανάτωσαν, αξίζει γι' Αυτόν τον
άνθρωπο νά κάνω περισσότερα άπό όσα έκανα, ακόμη καί νά πεθάνω». Μόλις
τό αντιμετώπισα έτσι, παρουσιάσθηκε ό Χριστός μέσα σέ πολύ φως - έλαμψε
τό εκκλησάκι -καί μοϋ είπε: « Έγώ είμι ή Άνάστασις καί ή ζωή, ό πιστεύων εις
έμέ, καν άποθάνη, ζήσεται». Τά λόγια αυτά διάβαζα καί στό ανοιχτό
Ευαγγέλιο, τό όποιο κρατούσε στο ένα χέρι. Μού έκανε τέτοια αλλοίωση
εσωτερική, πού έλεγα συνέχεια: «Έλα τώρα έδώ, Κώστα, νά τά πούμε, άν
ύπάρχη ή δέν ύπάρχη Θεός». Βλέπεις, ό Χριστός, γιά νά παρουσιασθή, περίμενε
τήν δική μου φιλότιμη αντιμετώπιση. Καί άν άπό ένα παιδί ζητά τήν φιλότιμη
αντιμετώπιση, πόσο μάλλον άπό έναν μεγάλο;[/quote]

Ακόμη...
[quote]
Πρέπει νά πιστέψη κανείς στον Θεό φιλότιμα, όχι νά θέλη θαύμα, γιά νά
πιστέψη. Όταν βλέπω μεγάλους νά μοϋ ζητοϋν νά δουν κανένα θαύμα, γιά νά
πιστέψουν, ξέρεις πώς γίνομαι; Να ήταν μικροί, θα είχαν κάποια δικαιολογία
λόγω της ηλικίας· αλλά αυτοί νά μήν έχουν κάνει τίποτε για τον Χριστό καί νά
λένε «νά δοϋμε κάτι, γιά νά πιστέψουμε», αυτό είναι πολύ φθηνό πράγμα. Μή-
πως, καί θαύμα νά δουν, θά βοηθηθούν; Θά πουν ότι είναι μαγεία κ.λπ.[/quote]

Και προσθέτω, πως αν εμφανισθεί μπροστά σας ο Χριστός και τον δείτε, πάλι δεν πιστέψουν αυτοί που δεν θέλουν, αφού θα πουν ότι ήταν ζαλισμένοι, ήταν όνειρο, κ.τ.λ.

Και τέλος. Όσοι σκοπεύουν να απαντήσουν σε αυτά που έγραψα, να μου πους επίσης, τον λόγο, που εκπληρώνοντε συνεχώς οι προφητείες της Χριστιανικής πίστης. Πως είναι δυνατόν. Ας αφήσουμε αυτές με τον Χριστό και ας πάμε στις κοσμικές. Όπως η παρακάτω :

Από την Παλαιά διαθήκη αναφερόταν, στο γεγονός, ότι οι Εβραίοι δεν θα έχουν για αρκετό καιρό χώρα, αλλά, στο τέλος, θα ξαναδημιουργηθεί μια. Το 1940, όποιον Εβραίο και να ρωτούσες, θα σου απαντούσε ότι δεν πιστεύει σε αυτή την προφητεία. Τι έγινε το 1948 όμως;

Αν εξηγηθεί και αυτό με λογική, τι άλλο να πω. Προσπαθήστε, και θα δω αν θα τα καταφέρετε.

επειδη μερικοι μπορει να μην το ξερουν θα το πω εγω μαικον.Το 1948 δημιουργηθηκε ενα κρατος,το Ισραηλ,που αμφισβητηθηκε απο ολες τις γυρω χωρες.και τι συνεβη μετα??πολεμοι,καταστροφες και τι επικρατησε??η φτωχεια,η πεινα και η εξαθλιωση.

αυτο το ερωτημα που εχω ,θελω να μου το απαντησει καποιος:γιατι ολο σφαζομαστε(ως ανθρωποι)για τις θρησκειες?γιατι εχουμε κατι να χωρισουμε,μηπως κατι ειναι καλυτερο απο κατι αλλο??η μηπως παιζεται κατι απο πισω(κοινωνικο,οικονομικο)??

Διαβάζοντας όλα τα ποστ των παιδιών αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει μια διχόνοια με αναπάντητα ερωτήματα.Προσωπικά πιστεύω,και διάβασα αρκετά βιβλία ανάμεσα τους και την αποκάλυψη του Ιωάννη που εκεί θα προβληματιστείς αρκετά.Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που οι γραφές μιλούν για το τέλος του κόσμου και ότι μόλις 144.000 χριστιανοί θα πιστεύουν από τους 7δις που υπάρχουν...

[quote name='Sir Alex Ferguson' date='19 April 2012 - 09:21 PM' timestamp='1334859717' post='413698']
αυτο το ερωτημα που εχω ,θελω να μου το απαντησει καποιος:γιατι ολο σφαζομαστε(ως ανθρωποι)για τις θρησκειες?γιατι εχουμε κατι να χωρισουμε,μηπως κατι ειναι καλυτερο απο κατι αλλο??η μηπως παιζεται κατι απο πισω(κοινωνικο,οικονομικο)??
[/quote]
Δυστυχώς το δεύτερο. Οικονομικό. Μία λέξη τα περιγράφει όλα.
ΚΕΡΔΟΣ
[quote name='aekforever' date='19 April 2012 - 09:29 PM' timestamp='1334860172' post='413701']
Διαβάζοντας όλες τα ποστ των παιδιών αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει μια διχόνοια με αναπάντητα ερωτήματα.Προσωπικά πιστεύω,και διάβασα αρκετά βιβλία ανάμεσα τους και την αποκάλυψη του Ιωάννη που εκεί θα προβληματιστείς αρκετά.Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που οι γραφές μιλούν για το τέλος του κόσμου και ότι μόλις 144.000 χριστιανοί θα πιστεύουν από τους 7δις που υπάρχουν...
[/quote]

Δυστυχώς με μία μελέτη μόνο το 5% των κατοίκων της Ελλάδας είναι πραγματικοί Χριστιανοί (Δηλαδή φέρονται και σαν Χριστιανοί και όχι μόνο στα λόγια)

Πάντως δεν νομίζω να κατάλαβες πολλά από την Αποκάλυψη. Οι μεγαλύτεροι Θεολόγοι έχουν προσπαθήσει να την ερμηνεύσουν χωρίς αποτέλεσμα. Είναι πολύ μπερδεμένη.

οπως το ειπες μαικον,ολα για το χρημα γινονται.οταν η γενια που ειμαι,θα βγει αυριο στην κοινωνια,το μονο που θα ξερει ειναι 1+1=2,γιατι καθονται και σφαζονται στο υπεροβολικο διαβασμα τους και θεωρουν αυτες οτι ειναι οι πιο πολυτιμες γνωσεις.τι να το κανεις το 1+1,οταν ολοι γυρω μας ειναι σε απογνωση,οταν 5-6 ατομα κατεστρεψαν τον κοσμο.

ξεφυγα παρα πολυ απο το θεμα,αλλα αυτο νιωθω και ΔΥΣΤΗΧΩΣ αυτο γινεται στην πραγματικοτητα.

• Create New...