Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Alexandros234

..:: Θρησκείες ::..

58 members have voted

1. 1. Σε ποια θρησκεία πιστεύετε;

• Χριστιανισμός
      38
    • Μουσουλμανισμός
      0
    • Ινδουϊσμός
      1
    • Ισλάμισμος
      0
    • Δωδεκαθεισμός
      4
    • Ιουδαϊσμός
      0
    • Άλλο
      1
    • Άθεος
      14

Recommended Posts

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Majcon.

Φυσικά όμως, δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι όλες τις απόψεις.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει.

Καλύτερα να μην φτάνουμε σε ακρότητες και επιθέσεις.Απλή συζήτηση κάνουμε.

[quote name='10maradona' date='17 April 2012 - 08:42 PM' timestamp='1334684524' post='413335']
Εμενα αν μ εβαζαν να επιλεξω θρησκεια θα επελεγα δωδεκαθεο...
Αφηνεις καποια εγκυο και αυτη λεει στους γονεις της οτι την αφησε εγκυο ο Διας...Οποταν γλυτωνεις και εσυ και η γκομενα και το παιδι γινεται και ημιθεος...
[/quote]

Ανέβηκα στον Όλυμπο και σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κανένας "διας" εκεί πάνω. :grin:

[Ερώτηση προς Majcon]:Έχεις διαβάσει όλες τις προφητείες των (Γέροντα Παϊσιου , Ιωσηφ Βατοπεδινού , Κοσμά Αιτώλου) γιατί εμένα με ενδιαφέρει το θέμα(έχω διαβάσει αρκετές προφητείες τους).

[quote name='Alexandros234' date='17 April 2012 - 09:15 PM' timestamp='1334686519' post='413341']
[Ερώτηση προς Majcon]:Έχεις διαβάσει όλες τις προφητείες των (Γέροντα Παϊσιου , Ιωσηφ Βατοπεδινού , Κοσμά Αιτώλου) γιατί εμένα με ενδιαφέρει το θέμα(έχω διαβάσει αρκετές προφητείες τους).
[/quote]
Αρκετές μπορώ να πω. Βέβαια έχουν πει τόσα (κυρίως ο Παΐσιος) που ποτέ δεν είσαι βέβαιος.

Αλλά να σε ρωτήσω. Γιατί δεν διαχώρισες την Ορθοδοξία από τα άλλα δόγματα;

[quote name='Alexandros234' date='17 April 2012 - 07:15 PM' timestamp='1334686519' post='413341']

Ανέβηκα στον Όλυμπο και σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει κανένας "διας" εκεί πάνω. :grin:

[/quote]

Σιγα μην εμεναν το 2000s στον Ολυμπο φιλε...Την εκαναν για Μυκονο και αντε να τους βρεις...

[quote name='Majcon' date='17 April 2012 - 09:21 PM' timestamp='1334686907' post='413342']

Αλλά να σε ρωτήσω. Γιατί δεν διαχώρισες την Ορθοδοξία από τα άλλα δόγματα;
[/quote]

Θα το έφτιαχνα...Αλλά εκείνη την ώρα δεν το σκέφτηκα (βιαζόμουνα και λίγο).Νομίζω ότι τώρα είναι αργά για να το κάνω.

Λιγο ακομα και ο Θεος θα κλειδωσει μονος του το τοπικ και δεν θα περιμενει απο εμας. Για αυτο θα σας παρακαλεσω να χαλαρωσετε λιγο μερες που ειναι.

Χριστος Ανεστη.

[quote name='10maradona' date='17 April 2012 - 08:42 PM' timestamp='1334684524' post='413335']
Εμενα αν μ εβαζαν να επιλεξω θρησκεια θα επελεγα δωδεκαθεο...
[/quote]
H Θρησκεία είχε καταντήσει ανοησία στην Ρωμαική αυτοκρατορία. Ο καθένας οναμαζώταν θεός. Π.χ. Νικούσες σε ένα άθλημα, και γινόσουν Θεός.
[quote name='Alexandros234' date='17 April 2012 - 09:28 PM' timestamp='1334687280' post='413344']
Θα το έφτιαχνα...Αλλά εκείνη την ώρα δεν το σκέφτηκα (βιαζόμουνα και λίγο).Νομίζω ότι τώρα είναι αργά για να το κάνω.
[/quote]
Δεν πειράζει. Απλά σαν παρατήρηση.

Λοιπόν παιδιά ας ηρεμήσουμε λιγάκι. Το topic αυτό δημιουργήθηκε για να λέμε τι θρησκεία είμαστε (αν θέλουμε) και όχι να ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις. Ας σταματήσει εδώ η συζήτηση κι ας συνεχίσουμε με πιο ήπιους τόνους.

Θα ήθελα να αναφέρω αυτό, τώρα το είδα και πραγματικά είναι και κωμικό και σοβαρό και λογικό.

Μια φορά πήγε κάποιος στο κουρείο για το καθιερωμένο κούρεμα και ξύρισμα.
Καθώς ο κουρέας άρχισε να δουλεύει, άρχισε μια καλή συζήτηση.
Μίλησαν για τόσα πολλά πράγματα και πάρα πολλά θέματα…

Όταν τελικά άγγιξαν το θέμα της θρησκείας και του Θεού, ο κουρέας αναφώνησε:
‘Δεν πιστεύω ότι ο Θεός υπάρχει.’
‘Γιατί το λες αυτό;’ ρώτησε ο πελάτης. Και ο κουρέας είπε: ‘Λοιπόν, απλά βγες έξω στο δρόμο για να καταλάβεις γιατί ο Θεός δεν υπάρχει. Πες μου γιατί αν ο Θεός υπάρχει, υπάρχουν τόσοι διεστραμμένοι;
Γιατί τόσα εγκαταλελειμμένα παιδιά;
Αν ο Θεός υπήρχε, δε θα υπήρχε ούτε δυστυχία ούτε πόνος.
Δε μπορώ να φανταστώ ένα Θεό που αγαπάει και συμπονεί να επιτρέπει όλα αυτά που γίνονται.’
Ο πελάτης το σκέφτηκε για μια στιγμή, αλλά δεν απάντησε γιατί δεν ήθελε να χαλάσει τη συζήτηση.
Ο κουρέας τελικά τελείωσε τη δουλειά του και ο πελάτης έφυγε.
Όμως μόλις έφυγε από το κουρείο, είδε ένα άντρα στο δρόμο με μακρυά κατσαρά βρώμικα μαλλιά και γένια. Φαινόταν πολύ βρώμικος και απεριποίητος. Εκείνη τη στιγμή ο πελάτης γύρισε πίσω και ξαναμπήκε στο κουρείο.
Τότε είπε στον κουρέα:
‘Ξέρεις τι; Οι κουρείς δεν υπάρχουν!‘
‘Πως μπορείς να το λες αυτό;’ ρώτησε ο έκπληκτος κουρέας.
‘Είμαι εδώ και είμαι κουρέας! Μόλις σε κούρεψα, τι είναι αυτά που λες;’
‘Όχι!’ απάντησε ο πελάτης και εξήγησε: ‘Οι κουρείς δεν υπάρχουν γιατί αν υπήρχαν, δε θα υπήρχαν αχτένιστοι άνθρωποι και με μακρυά βρώμικα μαλλιά, όπως ο τύπος απ’ έξω.‘
‘Μα… οι κουρείς ΌΝΤΩΣ υπάρχουν! Αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν έρχονται σε μένα.’
‘Ακριβώς!’ απάντησε ο πελάτης. ‘Αυτό είναι το θέμα! Ο Θεός, επίσης ΥΠΑΡΧΕΙ! Και αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν πηγαίνουν σε Αυτόν και δεν αναζητούν σε Αυτόν βοήθεια. Γι’ αυτό υπάρχει τόσος πόνος και δυστυχία στον κόσμο.’

ΠΗΓΗ: dakrythspanagias

Η πιστη ειναι καθαρα προσωπικο θεμα του καθενος...

Αλλοι πιστευουν φανατικα και τηρουν τους "νομους" της θρησκειας...
Αλλοι πιστευουν στον Θεο αλλα θεωρουν ανοησιες την θεωρια της θρησκειας και τους παπαδες εκμεταλλευτες του λαου για να πλουτησουν...
Αλλοι δεν πιστευουν...
Αλλοι πιστευουν αυτα που θεωρουν αυτοι σωστα και διαμορφωνουν καποια θρησκεια με βαση την δικη τους αντιληψη...

Αλλα ολα αυτα ειναι προσωπικο θεμα και δικαιωμα του καθενος...

Μωρέ ναι ο καθένας πιστεύει όπου θέλει...
Αλλα αν διαβάζεις αυτά που διαβάζεις τότε σου έρχεται να πηδηχτείς από το παράθυρο.

Εγώ δεν θα αναφερθώ σε κανέναν μονο δυο πραγματάκια θα πω...

Ναι δεν υπάρχει θεός και ναι υπήρχε χριστός απλά ήτανε ένας ρήτορας ένας δάσκαλος ένας απλός σοφός πως να το πούμε.
Αυτά είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα από διαφορους επιστήμονες από την NASA κλπ κλπ!

Απλός κάποιοι μην τους χαρακτηρίσω αλλάξανε την ιστορία βάλανε τα δικά τους μέσα τα κάνανε σαλάτα και απλός βγήκε αυτό που βγήκε σήμερα....για την ιστορία η οδύσσεια και η ιλιάδα ο οδυσσέας και ο αχιλλέας υπήρχε απλά δεν έγιναν αυτές η μπούρδες που έλεγε μετά ο όμηρος, στον τότε καιρό όντως πιστεύανε ότι είχαν γίνει αυτά αλλα επειδή δεν έστεκαν πουθενά μετά έγινε και καλά τα μυθηστορηματα του ομηρου!

Εξού και το CERN που θα δείξει πως δημιουργήθηκε ο κόσμος με την σχάση τον ατόμων κλπ μιας και ΟΛΟΙ ξέρουμε την αλήθεια...

Τέλος πάντων αυτοί που πιστεύουνε δεν πρόκειται να αλλάξουνε και καλά κάνουνε δηλαδή με γεια τους και χαρά τους κιόλας!

Και ένας bonus για το τέλος στον τάφο που πηγαίνει ο παπας για να βγάλει το άγιο φως πέρσι είχα δει video που ο παπας μητροπολίτης τι είναι αυτός τέλος πάντων άναβε τις λαμπάδες με τον άγιο zippo :grin: και μέσα σε δευτερόλεπτα το video διαγραφότανε από παντού και όλο και το ξανά ανεβάζανε!
Νομίζω ότι ίσος υπάρχουνε άτομα που το έχουνε δει...

Και αλλα πολλά βεβαίως όπως ότι η ιστορία είναι κομμάτια κομμάτια και δεν εξηγεί πολλά πράγματα όπως πχ ok...ο λάζαρος αναστήθηκε μετά που πήγε???δεν αναφέρεται πουθενά από ότι θυμάμαι μάλλον θα έκανε fb και θα έπαιζε φάρμα...

Αυτά από μένα όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη και εννοείτε πολλά από αυτά είναι με στοιχεια λίγο αναζήτηση να κάνετε στο google θα βρείτε πολλά και εννοείτε ντοκιμαντέρ και αλλα πολλά...

Ολα αυτα με τις θρησκειες τα θεωρω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ! οκ καθενας μπορει να πιστευει σε οτι θελει δεν με νοιαζει, δεν θελει πολυ μυαλο να καταλαβεις οτι ολα αυτα ειναι παραμμυθια!! υπαρχουν τοσες πολλες ερωτησεις που μπορεις να θεσης οπως: γιατι πρεπει να ισχυει ντε και καλα η'' δικια μας'' θρησκεια και οχι οι αλλες? ο θεος πως δημιουργηθηκε? ( θα μου απαντησετε υπαρχει απο παντα και θα σας μπουτζωσω)... και ο θεος απο οτι βλεπω ειναι παντα δικαιος και θελει το καλο μας... γι αυτο πεθαινουν παιδακια στην αφρικη και σε τοσες αλλες χωρες... αλλα κατσε το ξεχασα.... δεν ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι ετσι? ΟΛΑ εξηγουνται με την επιστημη απλα καποιοι δεν θελουν να το πιστεψουν..... Οντως ο ανθρωπος εχει αναγκη να πιστευει σε κατι ανωτερο απλα εαν βαλεις μυαλο τελειωνει αυτο το θεμα.... Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο πρεπει να κανει νηστεια καποιος 40 μερες? ΒΛΑΚΕΙΕΣ! ο ανθρωπος πρεπει να τρωει οτι εχει αναγκη και το κρεας συμπεριλαμβανεται σε αυτο...Ο ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ κανει πραγματα εξωπραγματικα που δεν μπορουν να εξηγηθουν... θα πρεπει να τον πουμε χριστο,θεο και δεν ξερω και εγω τι αλλο? ξεκολλατε.... Ζηστε την ζωη σας οσο καλυτερα μπορειται και μην σκεφτεστε τιποτα αλλο!

Τελος παντων εγω ψιφησα οπως καταλαβατε ΑΘΕΟΣ γιατι δεν πιστευω ουτε καν οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο εμας.

συγνωμη που μιλαω τοσο ωμα απλα ετσι μιλαω γενικα δεν επιτιθωμαι σε κανεναν το λεω για να μην παρεξηγηθητε.

Θα στειλω το demo του PES 2012 στον Ιερωνυμο μηπως και τ αρεσει και γινει μελος...

Να δουμε ποιοι θα γραφετε οτι θρησκειες ειναι παραμυθια... :hehe:

Μπα...απλός κουβέντα κάνουμε, εγώ πάντως δέχομαι του καθένα την άποψη σεβαστή και κατανοητή όσο για τις αντιπαράθεσης λογικό είναι για να γίνετε κουβέντα...απλός να τα λέμε λίγο ποιο σεμνά χωρίς βρισιές κλπ γιατί εκεί όντως θα γίνει το σώσε και θα νευριάσουμε οποτε να λέμε τις άποψης μας ποιο ήπια!

Ας δειξουμε οτι ειμαστε ωριμοι να κρατησουμε ανοικτο ενα τετοιο τοπικ
Παντως δεν βρισκω τον λογο της " σφυγομετρησης " .. τι και αν ειναι οι χριστιανοι 90% .. τι και αν ειναι 1% ....

Κατα τα άλλα κουβεντα να γινεται . Λεω εγω τι πιστευω και λεει ο αλλος τι δεν πιστευει .

Δεν προκειται να αλλαξουμε κεφαλι εαν δεν ειμαστε ετοιμοι να αλλαξουμε . Ειδαλλως το πραγμα πηγαινει σε ψηφοφορια / εκλογες / στατιστικη κλπ η οποια δεν ωφελει ...

Θα ωφελησει καποιον ο οποιος θα ειναι ετοιμος και ανοικτος να ρωτησει , να μαθει , να πει " δεν ξερω κυριοι τι παιζει σε αυτη και αυτη την απορια μου "

Το πιστευε και μη ερευνα δεν ισχυει . Ψαξτε και ερευνηστε . Δεν φοβαται κανεις την ερευνα .

Σε αυτους που ειναι ετοιμοι να ακουσουν για να διαλευκανουν θα πω οτι η Γραφη δεν λεει το ΠΩΣ αλλα το ΠΟΙΟΣ δημιουργησε τον κοσμο . Ασφαλως και δεν υπηρχαν μονο 2 ανθρωποι αλλα περισσοτεροι , αλλα αυτο δεν αλλαζει κατι.

Η ολη κατασταση ειναι ολοκληρη επιστημη , η οποια δνε αναλυεται σε ενα πσοτ / τοπικ / φορουμ .

Δεν θα με κανει να πιστεψω ή να μην πιστεψω το ποσοι ακριβως ανθρωποι ηταν ( 2 μονο ή και άλλοι ) αλλα απο την ερευνα βγαινει οτι ηταν πολυ περισσοτεροι αρα τα δεχομαι ή δεν τα δεχομαι ολα... δεν εινα ισωστη μεθοδος ....

Το να διαβασω ( ας πουμε ) χημεια απο μονος μου ενω ειμαι ασχετος με το θεμα ΧΩΡΙΣ ενα οδηγο - δασκαλο πεπειραμενο θα με οδηγησει σε αμαθεια ή ακομα χειροτερα σε ημιμαθεια

Ακομα χειροτερα οταν δεν ειμαι διατεθημενος να διαβασω και να σπουδασω ( ακομη περισσοτερο ) χημεια ...
[color="#F4A460"][b]
Για την επικοδομητικοτερη συζητηση θα προτεινα να τιθενται ερωτηματα απο μελη που ειναι εδνεχομενως με διαθεση να μαθουν και να λυσουν αποριες [/b][/color]

Aν και η ταυτότητα μου γράφει "Χριστιανός Ορθόδοξος" εγώ δηλώνω "Άθεος"....και μπορώ να πω ότι οι απόψεις μου δεν διαφέρουν κατά πολύ από αυτές του Άλαν.

Αρχικά μια ερώτηση προς τον Majcon:Λες πως ξέρουμε πως είναι ο Χριστός.Επειδή επιβλήθηκε κάποια όψη που πιθανώς να του δόθηκε σημαίνει ότι πραγματικά ήταν έτσι;

Ο Χριστός μπορεί όντως να ήταν υπαρκτό πρόσωπο,ωστόσο σίγουρα έχει βοηθηθεί η "φήμη" του,όπως είπε και ο Taylor,μπορεί να δίδασκε κλπ.
Η επιστήμη έχει αποδείξει και συνεχίζει να αποδικνύει,ότι ο άνθρωπος είναι ένα εξελιγμένο είδος πιθήκου κλπ.
ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και γι'αυτό τους πιστεύω και απ'ότι φαίνεται έχει αρχίσει να το κάνει σχεδόν όλος ο κόσμος.
Οι "παλιοί" έχουν απομείνει και αυτοί οι νεότεροι που έμαθαν έτσι καθώς έζησαν έτσι (σε χωριά ειδικότερα,κάθε Κυριακή εκκλησία κλπ)

Δεν είναι τυχαίο που τα μεγαλύτερα λαμόγια αποδείχθηκαν οι "Θρήσκοι".

Ο άνθρωπος είναι αρκετά δυνατός ώστε να σταθεί στα πόδια του στις δύσκολες στιγμές και δεν χρειάζεται καμιά επίκληση στον Θεό (που ξέρετε ότι σας βοήθησε)...αυτό αποδικνύεται καθημερινά στην κοινωνία,κοιτάξτε γύρω σας,φτωχοί,αδέσποτα,ταλαιπωρημένοι...γιατί αυτοί έμενειναν έξω από την "αγκαλιά του Θεού;"

Τα χαζά έθιμα μας έλειπαν,όχι περνάω κάτω από τον επιτάφειο,βάφω αυγά,σουβλίζω (ο Θεός τους αγαπάει όλους σου λένε μετά)

Και μην πιάσω το θέμα της "απλότητας" που ζήτησε ο Χριστός γιατί το Post μου θα πιάσει 2-3 σελίδες.

[quote name='xrictoforoc' date='18 April 2012 - 01:11 AM' timestamp='1334700668' post='413390']

.......Λες πως ξέρουμε πως είναι ο Χριστός.Επειδή επιβλήθηκε κάποια όψη που πιθανώς να του δόθηκε σημαίνει ότι πραγματικά ήταν έτσι;

[/quote]
Να σταθώ σε αυτό...
Όντως ο χριστός δεν έχει την ουδεμία σχέση με τις εικόνες εννοώ ότι είναι τελείως διαφορετικός στην όψη ήτανε δηλαδή :hehe: ....έχει γίνει ερευνα από αιγυπτιους επιστήμονες και συνολικά 1000+ πρόγονοι από την τότε εποχή που ζούσε ο χριστός δηλαδή από οικογένεια σε οικογένεια και αυτοί οι 1000 είπανε ότι ο χριστός δεν έχει την παραμικρή σχέση με τις εικόνες που βλέπουμε σήμερα...ανά 500 χρονια η όψη του χριστού αλλάζει παρατηρήστε κάτι μοναστήρια που είναι σε κάτι χωρια που δεν τα πιάνει ήλιος που είναι 1000 ετών άνετα απλά ανακατασκευασμένα στο καλούπι αλλα οι εικόνες μέσα είναι ίδιες...θα δείτε ότι η τότε όψη του χριστού είναι τελείως διαφορετική με την τωρινή όπως και τις παναγιας κλπ κλπ....

Απλά πλέων στην εκκλησιες βάζουνε την καλύτερη ζωγραφιά που θα κάνει ο κάθε ζωγράφος :P

Και σε αυτό συμφωνούνε ακόμα και οι ποιο πιστοί παπάδες και πάει λέγοντας...
Αυτή η ερευνα έγινε το 90 και την έδειξε σε ντοκιμαντέρ στο net πριν κάνα 5ρη χρονια...

[quote name='~~Taylor~~' date='18 April 2012 - 01:29 AM' timestamp='1334701775' post='413393']
Να σταθώ σε αυτό...
Όντως ο χριστός δεν έχει την ουδεμία σχέση με τις εικόνες εννοώ ότι είναι τελείως διαφορετικός στην όψη ήτανε δηλαδή :hehe: ....έχει γίνει ερευνα από αιγυπτιους επιστήμονες και συνολικά 1000+ πρόγονοι από την τότε εποχή που ζούσε ο χριστός δηλαδή από οικογένεια σε οικογένεια και αυτοί οι 1000 είπανε ότι ο χριστός δεν έχει την παραμικρή σχέση με τις εικόνες που βλέπουμε σήμερα...ανά 500 χρονια η όψη του χριστού αλλάζει παρατηρήστε κάτι μοναστήρια που είναι σε κάτι χωρια που δεν τα πιάνει ήλιος που είναι 1000 ετών άνετα απλά ανακατασκευασμένα στο καλούπι αλλα οι εικόνες μέσα είναι ίδιες...θα δείτε ότι η τότε όψη του χριστού είναι τελείως διαφορετική με την τωρινή όπως και τις παναγιας κλπ κλπ....

Απλά πλέων στην εκκλησιες βάζουνε την καλύτερη ζωγραφιά που θα κάνει ο κάθε ζωγράφος :P

Και σε αυτό συμφωνούνε ακόμα και οι ποιο πιστοί παπάδες και πάει λέγοντας...
Αυτή η ερευνα έγινε το 90 και την έδειξε σε ντοκιμαντέρ στο net πριν κάνα 5ρη χρονια...
[/quote]

Φιλαράκι Τέιλορ επειδή σε βλέπω πολυ και καλά φιλελεύθερο και ξύπνιο 3 πράγματα έχω να σου πω:

1ον το Χριστος με [b]Χ[/b] κεφαλαίο...

2ον Αμα για να πιστέψεις περιμένεις να δεις πορτραίτα και ανφας φωτογραφίες του Χριστού, ή ανθρώπους του 21ου αιώνα να μην εκμεταλλεύονται τη πίστη σου, χέσε ψηλά και αγνάντευε...

3ον και σημαντικότερο: Πήγαινε στον καρκινοπαθή σε τελευταίο στάδιο με 2 μήνες ζωή και πες του να πιστέψει στον εαυτό του......

Τα ντοκουμέντα για τον ρήτορα τα αναφέρεις, τα ντοκουμέντα για τυφλούς που μόνο και μόνο απο την απίστευτα δυνατή πίστη τους είδαν γιατι δε τα αναφέρεις; το ίδιο και για κουφούς το ίδιο και για παραπληγικούς...

Αυτά τα ολίγα προς σκέψην αλλα όχι απαραίτητα και συμμόρφωσην...

Γιατί με X κεφαλαιο??
Για σεβασμό έτσι?

Δεν τον ξέρω δεν με έχει βοηθήσει πουθενά οποτε κανένας σεβασμός!

Όσο για τον καρκινοπαθή πίστεψε με ειδικά αυτός έχει σταματήσει να πιστεύει στον χριστό-θεό πριν καν περάσει χρόνος από τότε που έμαθε ότι έχει καρκίνο!

Όσο για αυτούς οι περισσότεροι είναι βαλτοί από τους βρομώ παπάδες να λένε ψέματα για τέτοια συμβάντα!
Εννοείτε ότι έχει συμβεί βεβαίως ένας στους 100000 να δει ενώ είναι τυφλός αλλα μετά από εγχειρησεις φάρμακα παρακολούθησης και αλλα τέτοια!

Και έτσι για το θέμα του topic χριστιανός είμαι δηλαδή πιστεύω στον χριστό απλά είμαι άθεος!

A! Επίσης κάτι σημαντικό θεός+χριστός= το ίδιο άτομο!
Απλά με τα χρονια η ιστορία από στόμα σε στόμα έχει αλλάξει και έτσι θεός και χριστός γίνανε διαφορετικά άτομα/οντα.

Όπως άλλοι έχουνε τον αλλάχ τον βούδα τον γκάντι έτσι και εμείς έχουμε τον χριστό αλλα ΟΛΟΙ αυτοί δεν ήτανε θεοί η μάγοι η super saiyan απλά ήτανε ΑΝΘΡΩΠΟΙ φυσιολογική απλά για την τότε εποχή είχανε μια A γνώση παραπάνω!!!
Ο χριστός κάτι από αυτά ήτανε ρήτορας δάσκαλος ακόμα και παπας τις εποχής μπορεί να ήτανε!

[quote name='xrictoforoc' date='18 April 2012 - 01:11 AM' timestamp='1334700668' post='413390']
Αρχικά μια ερώτηση προς τον Majcon:Λες πως ξέρουμε πως είναι ο Χριστός.Επειδή επιβλήθηκε κάποια όψη που πιθανώς να του δόθηκε σημαίνει ότι πραγματικά ήταν έτσι;

Ο Χριστός μπορεί όντως να ήταν υπαρκτό πρόσωπο,ωστόσο σίγουρα έχει βοηθηθεί η "φήμη" του,όπως είπε και ο Taylor,μπορεί να δίδασκε κλπ.
Η επιστήμη έχει αποδείξει και συνεχίζει να αποδικνύει,ότι ο άνθρωπος είναι ένα εξελιγμένο είδος πιθήκου κλπ.
ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και γι'αυτό τους πιστεύω και απ'ότι φαίνεται έχει αρχίσει να το κάνει σχεδόν όλος ο κόσμος.
[/quote]
Η εικόνες φτιάχτηκαν, από ανθρώπους, που φωτίστηκαν από το Άγιο πνεύμα.

Και θα ήθελα μια φορά να μου πούνε άθεοι, γιατί εκπληρόνωντε συνεχώς οι προφητείες της βίβλου; (και όχι μόνο)

Πως είναι δυνατόν, το 500 π.χ. να προφήτεψε κάποιος ότι στον τελευταίο πόλεμο του πλανήτη, οι άνθρωποι θα πεθάνουν λιώνοντας; (πυρηνικός πόλεμος)

Να ξέρετε ότι οι άθεοι απλά δεν δέχονται τον όποιο Θεό για έναν λόγο. Γιατί αν πράγματι υπάρχει ανώτερο ών, θα έπρεπε να λογοδοτούν για κάθε αμαρτία. Όχι γιατί νοιάζονται για την επιστήμη.

Δεν πρόκειται να αποδειχθεί με κανένα CERN αν υπάρχει Θεός. Γιατί η επιστήμη βασίζεται στις έρευνες και στις αποδείξεις αλλά ο Θεός είναι ΑΥΛΟΣ. Πώς θα τον μελετήσει; Σχάση ατόμων και ανοησίες. Πως δημιουργήθηκαν τα άτομα;

Οι άνθρωποι της NASA και οι επιστήμονες που αποδεικνύουν είναι πληρωμένοι από τους 5-6 "Εβραίους" που κυβερνούν τον πλανήτη ώστε να προετοιμάσουν τον δρόμο του Αντίχριστου. Μπορούν να λένε ότι θέλουν.

Πίστευε και μη ερεύνα έλεγε η δυτική εκκλησία και εγώ δεν το δέχομαι.

Αλλά μπορείς να πεις ότι με τις ανακαλύψεις, ο κόσμος έγινε καλύτερος; Μάλλον το αντίθετο.

Όταν λέω "Εβραίοι" εννοώ Εβραίοι. Πιστεύεις δηλαδή ότι ο κόσμος είναι μια χαρά και όλα ωραία, και ότι η κάθε χώρα, είναι μόνη της χωρίς να υπάρχουν 5 άτομα που ελέγχουν τον κόσμο; Τότε είσαι αφελής.

George56 ο σκοπός τους δεν είναι η καταστροφή του κόσμου αλλά ο έλεγχός του (κατ'επέκταση η απομάκρυνση των ανθρώπων από τον Θεό). Παραμυθιάζουν τον κόσμο και μετά μπορούν να τον κυβερνήσουν.

Πάντως το "άλλο" σημαίνει ότι είσαι άνθρωπος που μελέτησε και δεν βρήκε κάποια απόδειξη. Όταν δηλαδή γίνει ο Γ' Παγκόσμιος, και γίνουν αυτά που είπε η Θρησκεία μας. Θα πιστέψεις;

Τέλος ακόμη περιμένω απάντηση για το ερώτημα που έθεσα.(των προφητειών)

Ακόμη. Talylor...

Νομίζεις ότι ο Θεός δεν σε βοήθησε; Τότε είσαι πάνω απ'όλα αχάριστος.

Καλά όσο για τον καρκινοπαθή, σου εύχομαι να μην έρθεις στην θέση του ποτέ γιατί τότε θα καταλάβεις.

Να αναφέρω περιστατικά με το κιλό αλλά θα πεις ότι την μια έλεγαν ψέματα, την άλλη πήραν βοήθεια από την επιστήμη και δεν θα πιστέψεις τίποτα. Όποιος δεν θέλει να πιστέψει δεν θα πιστέψει.

Το "χριστιανός είμαι δηλαδή πιστεύω στον χριστό απλά είμαι άθεος!" Δεν το καταλαβαίνω μπορείς να το εξηγήσεις;

Ο Χρηστός δεν είναι Θεός. Γίνεται αν συμπληρωθεί ο Πατέρας, και το Άγιο Πνεύμα.

Δεν είναι όλες οι θρησκείες ίδιες. Έψαξες καθόλου;

Και τέλος, Ο Χριστός ήταν "τέλειος" άνθρωπος.

[quote name='Majcon' date='17 April 2012 - 08:35 PM' timestamp='1334684106' post='413334']
...
Όταν ασπαζόμαστε την εικόνα , ασπαζόμαστε το πρόσωπο που εικονίζει, και ζητάμε από τον Άγιο να πρεσβεύσει για εμάς στον ουρανό. Γι 'αυτό όταν σπάσει ή ξεθωριάσει η εικόνα την καίμε, χωρίς να συνεχίζουμε να την ασπαζόμαστε γιατί αυτό τότε είναι ειδωλολατρεία.
...
[/quote]

Πολύ σωστή άποψη, η οποία υπάρχει από πολύ παλιά και συγκεκριμένα ως επιχείρημα των εικονομάχων εναντίων των εικονοκλαστών...
Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσω και να ωριμάσω αφού είμαι 13 χρονών...
Αυτό που πιστεύω είναι πως πίσω από κάθε σύμβολο, από κάθε θρησκεία βρίσκεται ένας και μόνο Θεός...
Αν το σκεφτείτε λίγο δεν θα 'ναι δύσκολο να το καταλάβετε...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
[quote name='~~Taylor~~' date='18 April 2012 - 07:09 PM' timestamp='1334765364' post='413527']
...
Και έτσι για το θέμα του topic χριστιανός είμαι δηλαδή πιστεύω στον χριστό απλά είμαι άθεος!
...
[/quote]

Μας δουλεύεις ψιλό γαζί; Ή είσαι Άθεος ή Χριστιανός... Αυτό που λες δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά οι μεν και οι δε έχουν εντελώς διαφορετικές και [u]αντικρουόμενες[/u] απόψεις...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Επίσης, θέλω όλοι εσείς που λέτε ότι είστε άθεοι να διαβάσετε την Καινή Διαθήκη και την Αποκάλυψη του Ιωάννη (κυρίως το δεύτερο) και να μου πείτε πως γίνεται ότι λέει εκεί μέσα να επαληθεύονται σιγά-σιγά...
Να δω αν θα βγάλετε μια λογική εξήγηση η οποία να συμφωνεί και με τα πιστεύω σας...

Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανένας από τα λόγια μου και να διευκρινίσω ότι δεν έχω ΚΑΜΙΑ επιθετική διάθεση προς κανέναν... Απλά λέω την άποψή μου...

Εβραίοι λέω γιατί ξέρω ότι αυτοί ελέγχουν τον κόσμο. Δεν τους κατηγορώ για την Θρησκεία τους. Δεν είναι όλοι οι κακοί. Αλλά αυτοί κυρίως, και συγκεκριμένοι Εβραίοι. Όχι όλοι.

Εγώ ανέφερα προϋπόθεση για να είσαι αφελής. Αφού δεν πιστεύεις ότι όλα είναι καλά και ωραία τότε δεν ισχύει. Εγώ δεν υποτιμάω κανέναν και όλους τους σέβομαι. Ο Μ. Βασίλειος βοηθούσε τους αστέγους ανεξαιρέτως της Θρησκείας τους. Στην κηδεία του, υπήρχε πλήθος από όλες τις Θρησκείες. Οφείλω λοιπόν να κάνω το ίδιο. Και να ξέρεις ότι ο Χριστιανός τους θεωρεί όλους αδέρφια του. Άρα σκέφτομαι ότι ακόμα και οι αλλόθρησκοι είναι αδέρφια μου και δεν τους κατακρίνω.

[quote]Επισης σε παρακαλω μην πας να με "αποστωμωσεις" ακομα και για το τι ψηφισα στο poll. [/quote]
Δεν είχα τέτοια πρόθεση. Συγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο.

[quote name='ratatouille' date='18 April 2012 - 09:49 PM' timestamp='1334774944' post='413553']

Επίσης, θέλω όλοι εσείς που λέτε ότι είστε άθεοι να διαβάσετε την Καινή Διαθήκη και την Αποκάλυψη του Ιωάννη (κυρίως το δεύτερο) και να μου πείτε πως γίνεται ότι λέει εκεί μέσα να επαληθεύονται σιγά-σιγά...
[size="7"]Να δω αν θα βγάλετε μια λογική εξήγηση η οποία να συμφωνεί και με τα πιστεύω σας...[/size]
[/quote]

Δηλαδή όλα τα θαύματα και τα απίστευτα που γράφονται ότι έχουν γίνει (π.χ. ανάσταση,ξαναείδε τυφλός,περπάτησε ανάπηρος κλπ κλπ) είναι λογικά;Εσείς τα πιστεύετε έτσι;

Επειδή δεν έχει τύχει να κάτσω να διαβάσω κάτι τέτοιο,για κάντε το μου πιο λιανά..θέλω παραδείγματα.

[quote name='Majcon' date='18 April 2012 - 06:57 PM' timestamp='1334771828' post='413541']
Πίστευε και μη ερεύνα έλεγε η δυτική εκκλησία και εγώ δεν το δέχομαι.
[/quote]

Αυτα τα ελεγαν επειδη τοτε δεν υπηρχε google... :hehe:

Θα σας κανω μια ερωτηση επειδη εχω διαβασει τα πιο πανω ποστ σας...

Γιατι η ορθοδοξη εκκλησια απεικονιζει τον Χριστο, την Παναγια, τους Αγιους με συγκεκριμενο ειδος τεχνης στο οποιο μαλιστα τα χαρακτηριστικα του προσωπου ειναι σε ολους τα ιδια...Ιδια μυτη, ιδιο στομα, ιδια ματια...Στο μονο που διαφερουν ειναι στα χρωματα των ρουχων που φορανε και στα γενια και τα μαλλια..

Η απαντηση ειναι οτι επειδη δεν γνωριζουν πως ακριβως ηταν ο Χριστος και σκοπος των εκκλησιαστικων εικονων δεν ειναι να σου δειξουν το πραγματικο προσωπο του Χριστου... Γι αυτο και οι εικονες ειναι καπως καρτουνιστικες...

Οποταν ειναι λιγο ακυρο να συζητατε οτι ο Χριστος δεν ηταν οπως απεικονιζεται στις εικονες της εκκλησιας...Αφου στις εικονες ειναι καρτουν ρε..χαχα

Μ αρεσε που ο φιλος πιο πανω γραφει οτι οι εκκλησιαστικες εικονες δημιουργηθηκαν απο ανθρωπους που τους φωτισε ο θεος...

• Create New...