Jump to content
gregkwaste

Stadium making Questions/Answers

Recommended Posts

[quote name='fitosael' date='29 December 2012 - 08:14 PM' timestamp='1356804856' post='461184']
πως μπορω να βαλο στιβο γυρο απο το γηπεδο (μεταξυ του γηπεδου και τις κερκιδες)
[/quote]

Με τον πατροπαράδοτο τρόπο. Το φτιάχνεις εσύ xDxDxD Εκτός αν βρείς κάποιο μοντελάκι έτοιμο απο κάπου.

Θέλω να κάνω μια προσπάθεια,μήπως έχει κάποιος το template του αγωνιστικού χώρου επειδή το link δεν ισχύει πια;
Και οτιδήποτε άλλο έχετε να μου προτείνετε για να διευκολυνθώ. Edited by Χριστόφορος

[quote name='Χριστόφορος' date='16 January 2013 - 11:58 PM' timestamp='1358373496' post='464152']
Θέλω να κάνω μια προσπάθεια,μήπως έχει κάποιος το template του αγωνιστικού χώρου επειδή το link δεν ισχύει πια;
Και οτιδήποτε άλλο έχετε να μου προτείνετε για να διευκολυνθώ.
[/quote]
Θα κατεβασεις το πρώτο αρχείο που δίνει ο sxsxsx στο τοπικ του στο evo web. Το λίνκ υπάρχει πάνω πάνω στο τουτοριαλ μου. Έχει μέσα οτι χρειάζεσαι.

Κοιτα αμα δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με γενικότερο 3d modeling θα σου φανεί βουνό.

Πρέπει κατ'αρχήν να συνειδητοποιήσεις τι κάνεις γενικά στο 3d modeling και έπειτα να κατανοήσεις το εκάστοτε πρόγραμμα με τα εργαλεία του για να είσαι σε θέση να φτιάξεις ότι θέλεις. Αυτό είναι το ένα "παλούκι".

Το δεύτερο "παλούκι" είναι αμα δεν έχεις ασχοληθεί με το blender. Εγώ δυσκολεύτηκα στην αρχή λίγο με το interface αλλα τώρα το συνήθισα, μου φαίνεται πολύ νορμαλ και τελικά πολύ πιο βολικό απο αυτό του maya που είχα μάθει.

Το τρίτο και τελευταίο παλούκι είναι να συνειδητοποιήσεις οτι για να βάλεις σταδιο στο προ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ πρέπει να έχουν μια δυγκεκριμένη δομή. Αμα δεις τα τουτοριαλ του παλικαριού και ουσιαστικά το συμμάζεμα στα ελληνικά το δικό μου, θα καταλάβεις ακριβώς για τι πράγμα μιλάμε...

Όλα είναι θέμα κοινής λογικής, θέλησης και κυρίως χρόνου...
  • Like 2

εμ...εμ εχω φτιαξει αυτο αρτι http://www.mediafire.com/?2xib01jqb3cyuxb κατεβασε το και προσπαθησε εστω να το τροποποιησης και να μου το δωσεις μετα να το κατεβασω να το βαλω στο παιχνιδι για να παιζει

Έχω το γήπεδο της Λεωφόρου σε .skp

Υπάρχει τρόπος να μπορέσω να το βάλω μέσα στο παιχνίδι;

[quote name='soufli13' date='20 January 2013 - 06:06 PM' timestamp='1358697975' post='464990']
Έχω το γήπεδο της Λεωφόρου σε .skp

Υπάρχει τρόπος να μπορέσω να το βάλω μέσα στο παιχνίδι;
[/quote]

Βρες κάποιο τρόπο να το βάλεις στο blender, και μετά οργάνωσέ το όπως γράφω στο tutorial. Λογικά θα χρειαστεί αρκετή δουλίτσα...

Γεια σας...υπαρχει μηπως περιπτοση να κανεται το ΟΑΚΑ 2 ξεχωρηστα ενα για ΑΕΚ και ενα για ΠΑΟ...???

[quote name='dimakosR21' date='04 February 2013 - 10:11 PM' timestamp='1360008678' post='467398']
Γεια σας...υπαρχει μηπως περιπτοση να κανεται το ΟΑΚΑ 2 ξεχωρηστα ενα για ΑΕΚ και ενα για ΠΑΟ...???
[/quote]

Δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό... Στο ΓΣΠ έγινε γιατί οι οπαδοί κάθονται σε διαφορετικά σημεία ανάλογα τη γηπεδούχο... Είσαι και offtopic... :whistling:

καλησπερα σε ολους.θελω μια βοηθεια απο τους moderators του patch.φετος φτιαξατε μια δικης σας πατεντα να βαζετε εξτρα γηπεδα χωρις να επηρεαζονται ή να γινεται overwrite στα ηδη υπαρχοντα γηπεδα της konami.επειδη εχω ασχοληθει πολυ με την επεξεγασια και εισαγωγη σταδιων φετος στο pes2013 θα ηθελα να μου πειτε εαν επιτρεπεται βεβαιως και ειναι ευκολη η διαδικασια,πως γινεται να προσθεσω καποια δικα μου γηπεδα στο παιχνιδι χωρις να τα κανω replace σε αλλα σταδια.

Sorry προκαταβολικα αν ρωταω σε λαθος θεμα.
Γινεται με καποιο τροπο να κανουμε τα καθισματα στο ΟΑΚΑ ασπρα και να μην αλλαζουν αναλογα τη γηπεδουχο ομαδα ;
Επισης, υπαρχει τροπος να μειωσουμε την "προσελευση" του κοσμου σε καποιο γηπεδο ;

[quote name='Paul(R)21' date='21 February 2013 - 07:04 PM' timestamp='1361466246' post='469463']
Sorry προκαταβολικα αν ρωταω σε λαθος θεμα.
Γινεται με καποιο τροπο να κανουμε τα καθισματα στο ΟΑΚΑ ασπρα και να μην αλλαζουν αναλογα τη γηπεδουχο ομαδα ;
Επισης, υπαρχει τροπος να μειωσουμε την "προσελευση" του κοσμου σε καποιο γηπεδο ;
[/quote]

1.ασπρα ειναι τα καθισματα , οι μπλουζες των φιλαθλων αλλαζουν
2.αμα φτιαξεις crowd για συγκεκριμενα σημεια(νομιζω μπορει να γινει)

Αμα ειμαι λαθος ας το αναγγειλει καποιος :Ρ ! Edited by Andre40

[quote name='Andre40' date='22 February 2013 - 03:11 PM' timestamp='1361538704' post='469540']
1.ασπρα ειναι τα καθισματα , οι μπλουζες των φιλαθλων αλλαζουν
2.αμα φτιαξεις crowd για συγκεκριμενα σημεια(νομιζω μπορει να γινει)

Αμα ειμαι λαθος ας το αναγγειλει καποιος :Ρ !
[/quote]

Οχι δεν ειναι ασπρα, παιζω με ΑΕΚ και φαινονται καθαρα οτι ειναι κιτρινα, κι απο το "πλαι" φαινονται.
Ελεγα μηπως "πειραζοντας" κανενα αρχειο στον kitserver να αλλαζες χρωμα.

[quote name='Paul(R)21' date='23 February 2013 - 01:37 AM' timestamp='1361576221' post='469630']
Οχι δεν ειναι ασπρα, παιζω με ΑΕΚ και φαινονται καθαρα οτι ειναι κιτρινα, κι απο το "πλαι" φαινονται.
Ελεγα μηπως "πειραζοντας" κανενα αρχειο στον kitserver να αλλαζες χρωμα.
[/quote]
Γινεται να αφαιρεθουν τα καθισματα του pro , οχι του model.
Δηλαδη αν το model εχει κανονικα καθισματα(μπορει να μην εχει καθολου) και το χρωμα επηρεαζεται απο αυτα του προ υπαρχει λυση :)

Μάγκες ως πρωτοετής πλέον ηλεκτρολόγος μηχανικός & μηχανικός η/υ ΑΠΘ  θελω επιτελους να μαθω να φτιαχνω ολοκληρωμενα γηπεδα,εχοντας ως προσφατη την ενασχοληση μου με το ΑutoCAD στη σχολή ,αλλα και παλαιοτερα πριν 4 χρονια με το BLENDER ,κυριως απο το AutoCAD εχω μαθει καποιες βασικες τεχνικες που διευκολυνουν το δυσκολο κατασκευαστικο εργο.Για να μην τα πολυλογω θα ηθελα πληροφοριες ως προς τα διαφορα επιπλεον σκριπτς που πρεπει να βαλω , καθως και οτιδηποτε αλλο θεωρηται απαραιτητο για την τελικη κατασκευη και ενσωματωση του γηπεδου στο παιχνιδι...περαν απο το χτισιμο το οποιο το κατεχω σε εναν ερασιτεχνικο βαθμο μεν

Θέλεις δεν θέλεις το γήπεδο από το blender αναγκαστικά θα το περάσεις...Όσο περίπλοκο και αν είναι σαν πρόγραμμα,σύμφωνα με τις δικές του αρχές λειτουργίας θα πρέπει το γήπεδο να περαστεί στο PES.Τι σημαίνει αυτό;Αν προσπαθήσεις να φτιάξεις το γήπεδο σε κάποιο άλλο πρόγραμμα,και το μετατρέψεις σε μορφή,ώστε να περνιέται στο blender,θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα,προβλήματα που για να λυθούν ίσως χρειαστούν περισσότερο χρόνο και από την κατασκευή του γηπέδου(στο λέω από πρώτο χέρι,τώρα που φτιάχνω το anfield).

Επομένως,δεν συνιστώ να χρησιμοποιήσεις autocad,όσο οικείο και αν σου φαίνεται,διότι,θα πρέπει να το περάσεις στο blender αναγκαστικά οπότε θα πρέπει να το μάθεις ούτως ή άλλως...

7 hours ago, PantelG7 said:

Θέλεις δεν θέλεις το γήπεδο από το blender αναγκαστικά θα το περάσεις...Όσο περίπλοκο και αν είναι σαν πρόγραμμα,σύμφωνα με τις δικές του αρχές λειτουργίας θα πρέπει το γήπεδο να περαστεί στο PES.Τι σημαίνει αυτό;Αν προσπαθήσεις να φτιάξεις το γήπεδο σε κάποιο άλλο πρόγραμμα,και το μετατρέψεις σε μορφή,ώστε να περνιέται στο blender,θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα,προβλήματα που για να λυθούν ίσως χρειαστούν περισσότερο χρόνο και από την κατασκευή του γηπέδου(στο λέω από πρώτο χέρι,τώρα που φτιάχνω το anfield).

Επομένως,δεν συνιστώ να χρησιμοποιήσεις autocad,όσο οικείο και αν σου φαίνεται,διότι,θα πρέπει να το περάσεις στο blender αναγκαστικά οπότε θα πρέπει να το

μάθεις ούτως ή άλλως...

ωραια δεν εχω θεμα απλως με το autocad μεσω της commandline εφτιαχνα γραμμες κυκλους κτλπ με νουμερα ,δηλαδη με μαθηματικη ακριβεια,το ιδιο εικαζω οτι θα γινεται και στο maya,στο μπλεντερ τωρα δεν εχω βρει καπου καποια εντολη ωστε να τροποποιω κια να φτιαχνω σχηματα με ακριβως καθορισμενα μεγεθη

http://imgur.com/a/MjRME

<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="NNqOLfj"><a href="//imgur.com/NNqOLfj">View post on imgur.com</a></blockquote><script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>

Edited by paokaras98

Πολύ καλό για αρχή.Θα σου πρότεινα να ανοίξεις καινούργιο topic στο site και από εκεί να κάνεις τις ερωτήσεις σου,και εγώ εδώ είμαι να στις απαντάω :)

μεγαλε τα κιτρινα καγκελα που βρισκονται πανω στις κερκιδες πως τα φτιαχνω; (τα κυλινδρικα ενωωο που βρισκονται στο υψωμα) Αποτέλεσμα εικόνας για δημοτικό στάδιο έδεσσας

y65mABx.png

Ελπιζω να αρεσε η σιδερια την εκανα ιδια με την πραγματικη

Edited by paokaras98

Συνήθως δεν χρειάζεται τόση λεπτομέρεια.Τα κάγκελα αποτελούνται από πολλά vertices και 'βαραίνουν' το μοντέλο.Εγώ χρησιμοποιώ ένα texture που να τα απεικονίζει και το τοποθετώ σαν plain με 4 vertices εκεί που χρειάζεται:

JjmnTie.jpg

Επιμένω να φτιάξεις ξεχωριστό thread να αναρτείς τις δουλειές σου  - ήδη έχουμε βγει και οι δύο off-topic και δεν θα μπορώ να σου απαντάω...