Jump to content
gregkwaste

Stadium making Questions/Answers

Recommended Posts

[quote name='manolisstavra' date='11 February 2012 - 04:27 PM' timestamp='1328970471' post='401313']
πως μπορω να κανω import αρχεια sef στο blender;;;υπαρχει καποιο script;;;
[/quote]

sef αρχεία είναι αρχεία που έχουν προέλθει απο το script του στέλιου (stemar) προκειμένου να χρησιμοποιηθούν στο pes stadium studio (πάλι του στέλιου). Επομένως θα χρειαστείς το scriptaκι για το blender που παρέχεται μέσω του pes stadium studio. Ωστόσο θα πρέπει να τσεκάρεις ποια έκδοση του script θές... δλδ αν το σεφ είναι του 2009 θα πάς στο ανάλογο pes stadium studio με το scriptaκι του...

[spoiler]post 200#[/spoiler][quote name='arti.' date='12 February 2012 - 02:03 PM' timestamp='1329048222' post='401446']
sef αρχεία είναι αρχεία που έχουν προέλθει απο το script του στέλιου (stemar) προκειμένου να χρησιμοποιηθούν στο pes stadium studio (πάλι του στέλιου). Επομένως θα χρειαστείς το scriptaκι για το blender που παρέχεται μέσω του pes stadium studio. Ωστόσο θα πρέπει να τσεκάρεις ποια έκδοση του script θές... δλδ αν το σεφ είναι του 2009 θα πάς στο ανάλογο pes stadium studio με το scriptaκι του...
[/quote]
φιλε μου,εχω κατεβασει το pes stadium studio 2010 και εχω το blender στην εκδοση(δεν ξερω αν ειναι σιγουρα αυτη η εκδοση)παντως μου λεει οτι ο python ειναι 2.6.2...μπορεις να μου δωσεις κανενα link;;;;σε παρακαλω ειμαι λιγακι ασχετος!!! Edited by manolisstavra

[quote name='manolisstavra' date='12 February 2012 - 03:59 PM' timestamp='1329055162' post='401480']
[spoiler]post 200#[/spoiler]
φιλε μου,εχω κατεβασει το pes stadium studio 2010 και εχω το blender στην εκδοση(δεν ξερω αν ειναι σιγουρα αυτη η εκδοση)παντως μου λεει οτι ο python ειναι 2.6.2...μπορεις να μου δωσεις κανενα link;;;;σε παρακαλω ειμαι λιγακι ασχετος!!!
[/quote]

πήγαινε στα program files εκει που έχεις εγκαταστήσει το stadium studio και θα βρείς έναν φάκελο με τα scrips αλλα και με οδηγίες ;)

[quote name='arti.' date='12 February 2012 - 04:54 PM' timestamp='1329058450' post='401491']
πήγαινε στα program files εκει που έχεις εγκαταστήσει το stadium studio και θα βρείς έναν φάκελο με τα scrips αλλα και με οδηγίες ;)
[/quote]
ok thanks!!!

Kαλησπερα θα ηθελα να ασχολειθω με τη δημιουργεια γηπεδων στο blender
Εχω καποιες ερωτησεις
1.εχω importarei ενα turf ( σε μορφη 3ds ) πως αλλαζω texture(οχι μονο στο turf ,γενικα σε ολα τα meshes)
2.ποιο ειναι το κουμπι που κανεις ενα τερταγωνω και ξεκινας να χτιζεις?
3 στο animation , στο model , η σε καποιο αλλο επιπεδο ξεκιναω να χτιζω?

μπορει καποιες ερωτησεις να ειναι κουτες αλλα θελω διευκρυνηση

Παντα για το blender(με scripts) Edited by Andre40

[quote name='Andre40' date='14 February 2012 - 08:50 AM' timestamp='1329202223' post='401762']
Kαλησπερα θα ηθελα να ασχολειθω με τη δημιουργεια γηπεδων στο blender
Εχω καποιες ερωτησεις
1.εχω importarei ενα turf ( σε μορφη 3ds ) πως αλλαζω texture(οχι μονο στο turf ,γενικα σε ολα τα meshes)
2.ποιο ειναι το κουμπι που κανεις ενα τερταγωνω και ξεκινας να χτιζεις?
3 στο animation , στο model , η σε καποιο αλλο επιπεδο ξεκιναω να χτιζω?

μπορει καποιες ερωτησεις να ειναι κουτες αλλα θελω διευκρυνηση

Παντα για το blender(με scripts)
[/quote]

Πρώτα απ'όλα χαίρομαι που θες να ασχοληθείς και ελπίζω το ενδιαφέρον να μην είναι παροδικό. Πάμε στις ερωτήσεις τώρα:

1) Λοιπον textures αλλάζεις με 2 τρόπους. Ο πρώτος και βασικός είναι να είσαι εντός edit mode, επιλέγεις όσα faceς θες να βάλεις το texture, ηγαίνεις στον uv/image editor στο κάτω πάνελ ή όπου αλλού τον έχεις βάλει, και φορτώνεις την εικόνα σου. Η αλλαγή εδώ θα είναι άμεση, ωστόσο αν δεν έχεις ρυθμίσει καλά το material δεν έχεις τελειώσει. Θα πας λοιπόν μετά και στο material tab και θα φορτώσεις και εκεί το texture. Για να εξασφαλίσεις οτι εμφανίζεται σωστά προχώρα λίγο στις ρυθμίσεις που θα εμφανιστούν παρακάτω και σιγούρεψε οτι θα εφαρμόζεται στο mesh με UV mapping και έπειτα επέλεξε map που έχεις φτιάξει για το mesh σου.

2)Το πιο "οικονομικό" χτίσιμο είναι με απλά Planes (αν και εμένα μου αρέσουν οι κύβοι πιο πολύ....) οπότε όντας σε object mode θα πας πάνω στο menu add και θα επιλέξεις ένα plane. Έπειτα για τη καλύτερη οργάνωση του μοντέλου σου, προτείνω επιλέγοντας το plane να μπεις σε edit mode και να φτιάξεις το τελικό σου αντικείμενο. Μην κάνεις το λάθος και έχεις χύμα Planes σε όλη τη σκηνή, θα μαρτυρήσεις στη συνέχεια. Επίσης δούλευε με extrudes: θα επιλέγεις δηλαδή γωνίες (edges) θα πατας το "Ε" και θα πηγαίνεις την νέα γωνία όπου θες..

3)Δεν έχει και πολύ διαφορά, αλλα εφόσον δεν μας ενδιαφέρει το animation, δούλευε στο model.

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε ^^
  • Like 2

Καποια πραγματα που ξεχασα ( :P)

1.Πως τοποθετεις τα objects στο base(κλπ)
2.το γηπεδο κατα την εργασια πρεπει να ειναι σε μορφη (...) ?
3.ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.
4.πως αλλαζω τη καμερα ωστε να δω καλυτερα μακρινα σημεια? Edited by Andre40

[quote name='Andre40' date='15 February 2012 - 08:42 AM' timestamp='1329288172' post='401868']
Καποια πραγματα που ξεχασα ( :P)

1.Πως τοποθετεις τα objects στο base(κλπ)
2.το γηπεδο κατα την εργασια πρεπει να ειναι σε μορφη (...) ?
3.ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.
4.πως αλλαζω τη καμερα ωστε να δω καλυτερα μακρινα σημεια?
[/quote]

1)Objects σε groups βάζεις με την εντολή parent. επιλέγεις το αντικείμενο που θες να καταχωρήσεις και απο το πανελ του outliner (το πανελ που δείχνει όλα τα αντικείμενα στη σκηνή σε μορφη λίστας) κρατώντας πατημένο shift επιλέγεις το group. Πηγαίνεις πάλι στο 3d view και πατας ctrl +p. Θα βγάλει ένα prompt και θα πατήσεις set to parent.

2)Blend.. απλά σώζεις το αρχείο του blender, τίποτα παραπάνω

3) Αν εννοείς το viewport γενικά: με το scroll κάνεις zoomin/out, και με μεσαιο κλικ (πατημένο) στριφογυρνας. Με σιφτ και μεσαιο κλικ πάλι πατημένο, κάνεις pan για να πας εκει που θες.

τα textures πιανουν μονο απο τη μια πλευρα..
τα καθισματα πως να τα κανω;

[quote name='Andre40' date='15 February 2012 - 03:56 PM' timestamp='1329314213' post='401927']
τα textures πιανουν μονο απο τη μια πλευρα..
τα καθισματα πως να τα κανω;
[/quote]

1) ναι, υπάρχει δυνανότητα να το αλλάξεις αυτό στο blender κάνοντας το mesh doublesided αλλα έτσι δε θα έχεις εικόνα για το πως θα είναι το γήπεδο ingame. Αν μπορείς γύρνα την, αν δεν μπορείς, σε edit mode απλά κάνε flip normals απο το μενού mesh->normals.

2)Τα καθίσματα για ευκολία και μικρότερο μέγεθος, καντα με 2 faces ένα για τη πλάτη και ένα το κάθισμα.

στα σκαλοπατια οταν τοποθετω texture χανετε η σκια που εχει το κατω σκαλοπατι (δλδ το πανω εχει φωτισμο ενο το κατω πιο μαυρο σαν σκια) διορθωνετε? μπορεις να μου δωσεις μια γενικη εικονα πως κανω σκαλια?πως ξερουμε το μεγεθος σκαλιων turf και λοιπα? υπαρχει ακτι συγκεκριμενο; Edited by Andre40

[quote name='Andre40' date='16 February 2012 - 02:17 PM' timestamp='1329394636' post='402085']
στα σκαλοπατια οταν τοποθετω texture χανετε η σκια που εχει το κατω σκαλοπατι (δλδ το πανω εχει φωτισμο ενο το κατω πιο μαυρο σαν σκια) διορθωνετε? μπορεις να μου δωσεις μια γενικη εικονα πως κανω σκαλια?πως ξερουμε το μεγεθος σκαλιων turf και λοιπα? υπαρχει ακτι συγκεκριμενο;
[/quote]

μη σε απασχολεί που δεν έχει σκια, σκια θα έχει το lightmap texture που θα φτιάξεις αργότερα. Με το μέγεθος των σκαλιών θα παίξεις εσύ, εξαρτάται απο το γήπεδο που φτιάχνεις, πρέπει να το υπολογίσεις εσύ πόσο θα είναι...

μα τα σκαλια φαινονται επιπεδα ενα μολις εβαλα στο κατω πανω σκαλοπατι ενα πιο σκουρο γκτι εγινε περιδικι.. Edited by Andre40

[quote name='Andre40' date='16 February 2012 - 05:40 PM' timestamp='1329406803' post='402125']
μα τα σκαλια φαινονται επιπεδα ενα μολις εβαλα στο κατω πανω σκαλοπατι ενα πιο σκουρο γκτι εγινε περιδικι..
[/quote]

Καλησπέρα σε όλους...θα ήθελα να ασχοληθώ πραγματικά με το stadium editing γενικά για το PES πάντα.απλα ήθελα αν είναι εύκολο..ένα χρησιμο αναλυτικό οδηγό για όλη τη διαδικασία βήμα-βημα.αν είναι ευκολο παντα.
Ευχαριστώ..

@warhullk δεσμευομαι στο εγγυς μελλον, δλδ σε κανα 2μηνο :P, να προσπαθησω να φτιαξω εναν οδηγο για τα γηπεδα στο PES 2012 και οτι χρειαζεται παραπανω για το blender. Ωστοσο μεχρι τοτε μπορεις να ακολουθησεις τον οδηγο που εχει φτιαξει ο στεμαρ, ο οποιος σε ξεκιναει απο τα βασικοτατα του μοντελινγκ.

@Andre τσεκαρε να εχεις φτιαξει σωστα τα textures στο material. Βαλε το texture σου και μετα επελεξε και το καταλληλο uv mapping που υποτιθεται εχεις φτιαξει.

Mετα απο καιρο μια ερωτηση..
Γυαλια οπως χει το κλεανθης βικελιδης του patch πως γινετε να φτιαξω?

KAI κατι αλλο textures εβαλα μονο στο uv mapping πειραζει?(πρεπει να βαλω και στο μοντελο που εργαζομαι?

KAI κατι μου παθε το rotate σε οbject mode δεν κουνιετε και δεν μπορω να γυρισω τη καμερα.. Edited by Andre40

[quote name='Andre40' date='22 March 2012 - 04:27 PM' timestamp='1332422824' post='409283']
Mετα απο καιρο μια ερωτηση..
Γυαλια οπως χει το κλεανθης βικελιδης του patch πως γινετε να φτιαξω?

KAI κατι αλλο textures εβαλα μονο στο uv mapping πειραζει?(πρεπει να βαλω και στο μοντελο που εργαζομαι?

KAI κατι μου παθε το rotate σε οbject mode δεν κουνιετε και δεν μπορω να γυρισω τη καμερα..
[/quote]

τα τζαμια γίνονται με διαφανο png texture και με επιλογη ztransparency στις επιλογές του Material στο blender.

Το 2ο συμβαίνει και σε μένα και δεν έχω ιδέα τι έπαθε....

Έπειτα από τις προσπάθειές μου στον χώρο του face και kit editing, θα ήθελα να ασχοληθώ και με το stadium making. Αρχικά έχω 2 προγράμματα επεξεργασίας και θα ήθελα να μου πεις (αν τα έχεις χρησιμοποιείσει και τα 2) ποιο είναι καταλληλότερο. Τα προγράμματα είναι το Blender και το Autodesk 3D Max. Έπειτα, απλά προς το παρών θα ένα template αγωνιστικού χώρου. (και καμία συμβουλή αν σου βρίσκεται).

[quote name='Majcon' date='28 March 2012 - 08:06 PM' timestamp='1332954419' post='410469']
Έπειτα από τις προσπάθειές μου στον χώρο του face και kit editing, θα ήθελα να ασχοληθώ και με το stadium making. Αρχικά έχω 2 προγράμματα επεξεργασίας και θα ήθελα να μου πεις (αν τα έχεις χρησιμοποιείσει και τα 2) ποιο είναι καταλληλότερο. Τα προγράμματα είναι το Blender και το Autodesk 3D Max. Έπειτα, απλά προς το παρών θα ένα template αγωνιστικού χώρου. (και καμία συμβουλή αν σου βρίσκεται).
[/quote]

Κοιτα αν μιλάμε γενικά για Modeling δε το συζητάμε οτι το max είναι έτη φωτός μπροστά... Αν ωστόσο θες να ασχοληθείς με import στο προ και λοιπά, blender κατευθείαν, μονο και μονο για να μη μπλεξεις τα μπουτια σου παραπάνω.. Template θα βρεις εκεί που θα βρείς και το εργαλείο του sxsxsx (δες το τουτοριαλ ^^)
  • Like 1

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις:

1)Πώς βάζω καθίσματα σε 1 γήπεδο;
2)Πώς βάζω τις σκάλες ανάμεσα;
3)Πώς μπορώ να βάλω τους θεατές;
4)Πώς μπορώ να βάλω το σήμα κάποιας ομάδα; π.χ. Παναθηναικός 1908

[quote name='Epagelmatias' date='20 April 2012 - 06:22 PM' timestamp='1334935329' post='413843']
Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις:

1)Πώς βάζω καθίσματα σε 1 γήπεδο;
2)Πώς βάζω τις σκάλες ανάμεσα;
3)Πώς μπορώ να βάλω τους θεατές;
4)Πώς μπορώ να βάλω το σήμα κάποιας ομάδα; π.χ. Παναθηναικός 1908
[/quote]

1) χειροκινητα δλδ τα φτιάχνεις εσύ ή (επειδή δεν έχει και νόημα) αφήνεις το παιχνίδι να τα βάλει μέσω του κοινού (crowd)
2) τις φτιάχνεις
3) φτιάχνεις κατάλληλα τα crowd meshes (παραλληλόγραμμα) στην θέση που πρέπει και το παιχνίδι τους βάζει μόνο του.
4) φτιάχνεις mesh με texture το σήμα σου

υπαρχει τροπος να επεξεργαστω τα ελληνικα σταδια που εχεται βαλει στο Patch???δλδ να προσθεσω κατι ακομα....ευχαρηστω..