Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Xalaros_Xal

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου (World Cup)

Recommended Posts

Nαι, ήταν μία από τις "αφελείς" ήττες της Βραζιλίας, από μία Ιταλία που ήταν μεν ομαδάρα, αλλά είχε περάσει τον όμιλο με ψιλοπ@υστιά, και ούτως ή άλλως ήταν 2 κλάσεις παρακάτω σαν ομάδα. Η Βραζιλία φυσικά έφταιγε, έτσι όπως έχασε. Ήταν μία μέρα που είχε ξενερώσει όλος ο κόσμος, με αυτό το αποτέλεσμα.
Οι αποτυχίες του 78 (είχε ομάδα εφάμιλλη με του 82, αλλά στην Αργεντινή τότε είχαν γίνει όργια, και είχε μείνει απ'έξω, για να περάσει η διοργανώτρια), του 82 και του 86 (σε μία περίοδο που η Βραζιλία κέρδισε πολύ περισσότερους φίλους, κι ας μην κατέκτησε τίποτα) έδωσαν αφορμή για να δώσει το jogo bonito τη θέση του σε κάτι πιο προσεκτικό και λιγότερο θεαματικό (το οποίο και απέδωσε 2 παγκόσμια κύπελλα στη συνέχεια). Ταυτόχρονα, άλλαξαν πολύ και οι εποχές. Το σύγχρονο ποδόσφαιρο τακτικής έχει επηρεάσει τους πάντες, ακόμα και τη Βραζιλία.....
Όσο για τον Φαλκάο, όλοι τότε ήταν μερικές κλάσεις πιο πάνω. Ο σημερινός Φαλκάο δεν θα έπρεπε να ονομάζεται έτσι, ας έβρισκε...άλλο παρατσούκλι, έλεος.....

[quote name='toninio' date='21 January 2012 - 01:25 AM' timestamp='1327101913' post='396982']
Ο σημερινός Φαλκάο δεν θα έπρεπε να ονομάζεται έτσι, ας έβρισκε...άλλο παρατσούκλι, έλεος.....
[/quote]
Μα δεν είναι παρατσούκλι είναι το πραγματικό του όνομα...

Χμ, ναι έχεις δίκιο. Είχα την εντύπωση ότι ήταν παρατσούκλι, δεν ξέρω γιατί.
Radamel Falcao García Zárate είναι το πλήρες όνομα του Κολομβιανού.
Πάντως στη Βραζιλία καλά θα κάνουν να βρουν μερικούς Φαλκάο (τον ..original εννοώ) και Σερέζο, δηλαδή μέσους που να ξέρουν μερικά καντάρια μπάλα και να είναι δημιουργικοί, γιατί ένα από τα προβλήματα της εθνικής τελευταία είναι η απουσία μεγάλων μέσων. Δεν μπορεί να μου κατεβαίνει στο Μουντιάλ του '10 με βασικό τον Ζιλμπέρτο Σίλβα, και τώρα να μου παίζει ο Λούκας Λέιβα......

Κυριοι, η Βραζιλια του 70' και του 82' ηταν οι πληρεστερες ομαδες ολων των εποχων.......απλα η Ιταλια του 82, καταφερε με το "κατενατσιο" και με το "το ποδοσφαιρο της δυναμης, του ρεαλισμου, το ποδοσφαιρο των ρομποτ" -οπως ειχε πει ο Μεγας Διακογιαννης στον τελικο με τη Δ.Γερμανια- να "κλεψει" κατα καποιο τροπο εκεινο το μουντιαλ.(ποιος δε θα ξεχασει οτι προκριθηκε με τρεις ισσοπαλιες......κυριολεκτικα στο "νημα")

Ακριβώς, η Ιταλία του 82, είχε μεν παικταράδες μέσα (Κόντι, Ταρντέλι, Kάουζιο, Σιρέα κλπ. Ο Ρόσι ήταν πολύ καλός σκόρερ, όχι μεγάλη κλάση πάντως), αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν μία ομάδα που θα συγκινούσε ή θα ενέπνεε έναν ποδοσφαιρόφιλο να την υποστηρίξει. Κλασική Ιταλία δηλαδή. Το αξιοσημείωτο είναι ότι τότε, όπως και το 2006, το Ιταλικό ποδόσφαιρο μαστιζόνταν από σκάνδαλα, με στημένους αγώνες κλπ, είχε γίνει χαμός τότε. Και τις δύο φορές η Ιταλία πήρε το παγκόσμιο κύπελλο......
Η Βραζιλία του 70 θεωρείται η καλύτερη ομάδα όλων των εποχών, όχι μόνο λόγω Πελέ. Ήταν μία ομάδα που είχε μέσα...4-5 δεκάρια, ήταν ένας προς έναν παικταράδες. Επίσης, επικράτησε σε ένα Μουντιάλ, που ήταν το ποιοτικότερο όλων, με τις περισσοτερες καλές ομάδες και τα περισσότερα αστέρια από όλα τα άλλα Μουντιάλ....
Η Βραζιλία του 82 απο πολλούς θεωρείται εφάμιλλη αυτής του 70 σε ποιότητα και θέαμα. Ο πατέρας μου που έχει δει όλα τα μουντιάλ από το 70 και μετά, επιμένει ότι και η Βραζιλία του 78 ήταν εξίσου καλή με του 82, απλώς τότε στην Αργεντινή είχαν γίνει τα όσα, για να προχωρήσει η διοργανώτρια (εις βάρος της Βραζιλίας), η οποία "έπρεπε" να πάρει τον τίτλο. Oι Βραζιλίανοι είχαν πάρει μία πρόγευση από τους αγώνες του ομίλου, όταν με τη Σουηδία, κι ενώ το σκορ ήταν 1-1, ο Ζίκο βάζει γκολ στις καθυστερήσεις από κόρνερ, αλλά ο διαιτητής το ακυρώνει, γιατί σφυρίζει τη λήξη..... :cheerleader:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=2RVsHoS12Vs&feature=related[/media]
Το αποκορύφωμα ήρθε μετά, στο β γύρο, που τότε ήταν πάλι με γκρουπ των 4. Η Αργεντινή για να περάσει εις βάρος της Βραζιλίας με διαφορά γκολ, ανέβαλε το δικό της τρίτο ματς, που θα γινόταν την ίδια ώρα, και το έκανε....λίγο μετά, για να ξέρει πόσα ακριβώς γκολ ήθελε εναντίον του Περού (κέρδισε 6-0, αλλά και 15 να ήθελε, θα τα έβαζε)...
Η συνέχεια γνωστή..............
Εντάξει, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες....... :grin:

Φιλε τονίνιο ούτε στο PES και FIFA δεν γίνετε αυτή η κατάντια ακόμα και εκεί την φάση από corner την αφήνουνε και μετά λέμε το PES μούφα και το fifa :grin:

Το είχα δει το match δεν το θυμόμουνα τώρα που είδα το video το ξανά θυμήθηκα γελοίοι τύποι.

εξαιρετικο το πικ συγχαρητιρηα!!
το αγαπημενο μου ειναι το 02 πολυ θεαμα απο μια εξωπραγματικη βραζιλια...

Ε ναι, Taylor, το 78 ήταν πραγματικά για γέλια τα όσα έγιναν. Έπρεπε όμως η Ολλανδία να είχε σταθεί λίγο πιο τυχερή ή προσεκτική (στη φάση στο 2.56")....
[media]http://www.youtube.com/watch?v=UqSqm-QNFSc[/media]
...να τους τη χαλάσει τελετευταία στιγμή......

Φίλε Evil-Zorbas, η Βραζιλία του 2002 ήταν καλή, αλλά όχι αρκετά καλή, για Βραζιλία. Είχε τρομερά προβλήματα στα προκριματικά, και πήρε την πρόκριση την τελευταία στιγμή. Βέβαια, είχε τις μονάδες για να πάρει τον τίτλο, και συνολικά ήταν μάλλον η καλύτερη ομάδα. Πήρε και ένα δυο σφυριγματάρες, πχ με Βέλγιο......
[media]http://www.youtube.com/watch?v=QCVqs7_UbTM[/media]
Αλλά εντάξει, τί να λεμε τώρα, αυτά είναι πταίσματα μπροστά σε αυτά που έχουν κάνει οι διάφοροι άλλοι.......
Η Βραζιλία του 94 ήταν πιστεύω καλύτερη, πιο συμπαγής και σταθερή, παρόλο που δεν είχε τα μεγάλα αστέρια μέσα, πλην Ρομάριο......
Ακόμα και η ομάδα του 94 όμως θεωρείται από τους ίδιους τους Βραζιλιάνους, και όχι μόνο, μία απλώς καλή εθνική, που ήταν αρκετά κατώτερη από τις ομάδες του παρελθόντος.....
Η ομάδα που είχε τις προϋποθέσεις να παρουσιάσει κάτι πολύ καλό, λόγω ποιότητας μονάδων, ήταν η Βραζιλία του 2006, αλλά στην τελικά το χεσαν το θέμα, δεν βλεπόταν καθόλου.......

Το 94 εγώ έχω αντίθετη άποψη θεωρώ ότι έχτος dunga romario bebeto και tafarel η βραζιλία δεν είχε άλλους παίχτες για να προχωρήσει και να πάρει στο μουντιάλ.

Άσε που θεωρώ το επιθετικό δίδυμο romario bebeto από τα χειρότερα ακόμα χειρότερο από εκείνο του 2006 με τον αγώνα με την γαλλία ronaldo ronaldinho.

Δεν ξέρω γιατί αλλα δεν μου καθότανε καλά.

Την ομάδα του 2002 και του 98 θεωρώ και εγω ότι είναι αντάξια εκείνη με του pele ντάξει μπορείς να πεις ότι δεν ξέρω τι μου γίνετε αλλα εγώ έτσι το βλέπω...όχι καλύτερη βεβαίως απλός ότι μπορούσες να πεις ότι άμεσος μετά ήτανε η ομάδα του ronaldo...

Ο παρουσιαστής στο goal του rivaldo χειρότερος και από τον δικό μας στο euro του 2004 :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

Επίσης μου αρέσουνε τα goal του ρονάλντο έχτος από χίλιους δυο λόγους αλλα επιπλέον επειδή ρεζιλεύει τους τερματοφύλακες που το τρώνε κάτω από τα πόδια :hehe:

χαχ βασικα το 02 ηταν το πρωτο που ειδα ημουν 6-7 χρονων χαχα
ακουγα βραζιλια και φοβομουν...
μου αρεσει πολυ η ομαδα της και καθως την εφτιαχνα στο κλασικ πατς ειλικρινα ποροθηκα...

[quote name='!-Evil-Zorbas-!' date='23 January 2012 - 05:51 PM' timestamp='1327330313' post='397446']
χαχ βασικα το 02 ηταν το πρωτο που ειδα ημουν 6-7 χρονων χαχα
...............
[/quote]
Χαχα, σωστός ο παίκτης! Σου εύχομαι να δεις πολλές καλές Βραζιλίες στο εξής, στα επομενα Μουντιάλ....

Taylor, η διαφορά της ομάδας του 2002, με αυτήν του 94 ήταν ότι η εθνική του 94, παρόλο που και τότε είχαν πολλά προβλήματα στα προκριματικά, στα τελικά πήγε πολύ "στρωμένη", συμπαγής, πάταγε πιο καλά στο γήπεδο. Ένα χαρακτηριστικό εκείνης της ομάδας ήταν ότι επέβαλλε κατευθείαν ρυθμό, είχε πάντα την πρωτοβουλία κινήσεων, ήταν το αφεντικό του αγώνα, κάτι που εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα. Ασφαλώς το 2002 υπήρχαν περισσότερα και μεγαλύτερα αστέρια. Μόνο οι Ριβάλντο-Ρονάλντο-Ροναλντίνιο φτάνουν.
Πάντως ο Ρομάριο σίγουρα ήταν πολύ μεγάλος παίκτης, στο ίδιο επίπεδο με τα αστέρια του 2002 (οκ, δεν ήταν Ρονάλντο και Ρόνι, αλλά ήταν τρομερός παίκτης). Να σου αναφέρω επίσης ότι εκτός από αυτούς που λες, σπουδαίοι ήταν και οι Λεονάρντο (τεχνιταράς), Ζορζίνιο, Μάουρο Σίλβα και Μπράνκο (ενώ στην αποστολή ήταν και ο 17χρονος τότε Ρονάλντο).
Είναι και το άλλο. Η Βραζιλία το 94 είχε 24 χρόνια να πάρει τίτλο, περίοδος πολύ μεγάλη, οπότε το άγχος ήταν τεράστιο, όσο προχωρούσε και γινόταν φαβορί, μεγαλύτερο από άλλες περιπτώσεις (πχ το 98, το 02 και το 06).

Είναι και υποκειμενικό αυτό, το ποιά ομάδα μας "κάθεται" καλύτερα όπως λες, δεν σου δίνω άδικο. Οι ομάδες που σου κάθονται καλά εσένα, του 98 και του 02 (καλά, κι εμένα μου άρεσαν αυτές, δεν είναι ότι δεν μου άρεσαν) είχαν σίγουρα πολλά αστέρια, ήταν αστεράτες αποστολές, με Ρονάλντο μέσα, Ριβάλντο, και δεν συμμαζεύεται.
Βέβαια, μετά την ομάδα του Πελέ, η καλύτερη ήταν μακράν αυτή του 82. Δεν ήταν μόνο οι μονάδες που είχε, τρελλοί τεχνίτες όλοι (πάντως στη θέση του σέντερ φορ, είχε έναν ανεκδιήγητο Σερτζίνιο, ήταν το μοναδικό "αδύνατο" σημείο, αλλά πάντως δεν την πάτησε από εκεί), είναι και η διάθεση που έβγαζε σαν ομάδα, ένα ποδόσφαιρο χορευτικό, σχεδόν γιορταστικό (που δεν είχαν οι μετέπειτα ομάδες).
Ομαδάρα ήταν και αυτή του 86, που επίσης την πάτησε άδοξα, στα πέναλτυ με τη Γαλλία.....

Συμφωνώ σε όλα βεβαίως...ναι το θυμάμαι κατακαημένος zico ειλικρινά ξενέρωσα εκεί πέρα....

Τώρα που το σκέφτομαι πόσες φορες έχει χάσει η βραζιλία από την γαλλία? :hehe: βγάζω απέξω του 98 μιας και ήτανε καρα στημένο.

Θέλω να δω έναν αγώνα στο mundial του 2014 βραζιλία γαλλία και να της ξεσκίσει το ταράκουλο :hehe:

Χαχα, ναι ρε γμτ, έχει τύχει και αυτή η Γαλλία μας έχει κλείσει το σπίτι κάποιες φορές. Πάντως δεν μας φταίει αυτή. Το 86 ή Βραζιλία ήταν πολύ καλύτερη κι έπρεπε να περάσει. Βασικά δεν έπρεπε να αφήσει να πάει το ματς στην παράταση και τα πέναλτυ.
Το 98 δεν πιστεύω ότι ο τελικός ήταν στημένος, που λένε. Θα καθίσει να χάσει η Βραζιλία (και η οποιαδήποτε ομάδα) τελικο Μουντιάλ, για ποιό λόγο, δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο. Απλώς, η Βραζιλία στον τελικό...δεν κατέβηκε ποτέ ουσιαστικά. Κάτι είχε γίνει με τον Ρονάλντο, ο οποίος προφανώς δεν ήταν σε θέση να παίξει, αλλά μάλλον υποχρεώθηκε από διάφορους (και για διαφημιστικούς λόγους), έγινε άνω κάτω η ομάδα ψυχολογικά (αυτό φάνηκε στον αγώνα), δεν ήταν "εκεί", και φυσιολογικά έχασε....
Το 2006, μία μέτρια Γαλλία απέκλεισε μία απαράδεκτη Βραζιλία. Μία ομάδα με φουλ αστέρια και ποιότητα, αλλά η οποία ήταν σαν να έκανε καταναγκαστικά έργα, σαν να πήγε στη Γερμανία από υποχρέωση, εντελώς απαράδεκτη.....

Πολύ θα ήθελα κι εγώ να καθίσουμε καμία πεντάρα στη Γαλλία, αλλά πρωτίστως αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παρουσιάσουμε μία ομάδα αντάξια του ονόματος και της αξίας μίας Σελεσάο (και όχι αυτό το πράγμα που φάγαμε στη μάπα 4 χρόνια με τον Ντούνγκα, την πιο άνοστη και μεταλλαγμένη Βραζιλία που έχουμε δει). Εκεί είναι το θέμα και το δύσκολο, να φτάσεις στην επιτυχία όντας αυτός που πρέπει και αρμόζει να είσαι, και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο αυτή τη στιγμή......

Για τον τελικό του 98 πρόσεξε τα δυο goal του zidane με κεφαλια δεν κάνει κανεις κίνηση να δίωξη την μπάλα και ο tafarel το μονο που κάνει είναι να στέλνει φιλάκια και να κλείνει το μάτι στην μπάλα λες και είναι γκόμενα.

Όσο για τον dunga σαν προπονητή απλά no comments :jester:

Επίσης...ακόμα βλέπω μια βραζιλία εγώ πάντως που να πάει μουντιάλ δεν θα καταφέρει τίποτα...

Άμυνα Lusio Άρχοντας με το A κεφαλαιο.
Στα άκρα daniel alves και κρίμα που ο maicon δεν παίζει από την άλλη μεριά για να είναι και η δυο μέσα...μετά από εκεί το χάος....

Κέντρο??τι??τίποτα.

Από επίθεση κάτι κάνουμε neymar και pato σαν δίδυμο δεν ξέρω αν είναι καλο αλλα είναι παιχτακια και οι δυο...είναι και αυτός ο hulk αλλα δεν τον βλέπω να πηγαίνει μέχρι το mundial...

Ξανά γύρισε ο ronaldinho στην σύνθεση τις βραζιλίας? κάτι τέτοιο είδα/άκουσα και τραβούσα τα μαλλιά μου.

Εντάξει, η Βραζιλία είναι σε φάση μεταβατική τώρα, δεν είναι εύκολο. Έφυγε μία σπουδαί φουρνιά, και άντε τώρα σε δύο χρόνια να ξαναφτιάξεις ομάδα πεντάστερη, δεν είναι απλό....
Ο Ντούνγκα ήταν ξεροκέφαλος και εντελώς ανέμπνευστος, δεν κάνουν τέτοιοι για Σελεσάο (για αυτό και απέτυχε το 2010). Ο τωρινός, ο Μάνο Μενέσες, δεν δείχνει και αυτός κάτι ιδιαίτερο. Να δεις τί κράξιμο τρώει στη Βραζιλία, τον έχουν κεσκίσει....(καλά, εκεί αν δεν κερδίζεις με 5-0 κάθε ματς, και με διαστημική μπάλα, κράξιμο τρως... :cheerleader: ). Τον Ροναλντίνιο μπα, τον κάλεσε έτσι, για κάποια ματς, δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να παίξει το 2014, θα ήταν για ανέκδοτο. Πάντως, ακούγεται ότι ο Μενέσες είναι προσωρινή λύση έτσι κι αλλιώς, για να έρθει ο Σκολάρι ξανά, που λήγει το συμβόλαιό του φέτος.....
Απο παίκτες, το κυριότερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι στα χαφ. Εκεί πραγματικά υπάρχει μεγάλο κενό. Παίζει ο Λούκας Λέιβα, που για εθνική Βραζιλίας θα ήταν μόνο για πάγκο, και αν, και εκείνος ο Ραμίρεζ, που κάνει μία μεγάλη ενέργεια και 15 λάθος. Εδώ πέρα, είχε γίνει 4 χρόνια βασικός κι αναντικατάσταος ο Ζιλμπέρτο, που καλός και άγιος, αλλά σε άλλες εθνικές Βραζιλίας δεν θα πέρναγε ούτε έξω από το ξενοδοχείο για αυτόγραφα. Ο Ντιέγκο, ένας πραγματικά εξαιρετικός δημιουργικός χαφ, κάπου χάθηκε στο δρόμο. Υπάρχει και ο Άντερσον της ΜανΓιου, αλλά αυτόν δεν τον πολυκαλούν, κι είναι μέγα λάθος, είναι πολύ καλός.
Την άμυνα και την επίθεση μην την φοβάσαι, υπάρχουν παίκτες. Οι Τιάγκο Σίλβα και Νταβίντ Λουίζ είναι πάρα πολύ καλοί, ειδικά ο δεύτερος, ενώ επιθετικά εκτός από Νευμάρ και Πάτο, υπάρχουν και άλλοι παίκτες (ο Χούλκ είναι σίγουρα ένας από αυτούς). Το θέμα είναι στα χαφ, εκεί όπου λείπουν παίκτες κινητικοί και τεχνιταράδες, να βάλουν μπροστά τη μηχανή......
Θα βρεθούν φυσικά, αλλά το βλέπω χλωμό ως το 2014 να έχουν λυθεί αυτά. Προτιμώ χίλιες φορές να μην το πάρουμε, παρά να κατέβουμε με μέτρια ομάδα και να πάμε σπρωχτοί ως τον τελικό.....

Όχι την άμυνα και την επίθεση όπως είδες ανάφερα παίχτες :hehe: στο κέντρο φοβάμαι....

Καλά όχι και σπρωχτεί γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις πως θα είναι και οι υπόλοιπες ομάδες :hehe: μπορεί να είναι χαλι μαύρο...άσε που έχουμε και το πλεονέκτημα έδρας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΔΩ ΤΟ ΜΑΡΑCΑΝΑ(έστω και από την tv :grin: ) !!!!!!!!

Ναι, ρε γμτ, στο κέντρο υπάρχει θέμα. Αλλά, οκ, ολόκληρη Βραζιλία και να μην βρει 3 καλούς παίκτες, χλωμό μου φαίνεται....
Το 2014 πάντως θα είναι ένα ιδιαίτερο Μουντιάλ για τη Βραζιλία, δηλαδή για το ποδοσφαιρικό τημ, προπονητή και παίκτες. Θα υπάρχει η μεγάλη στήριξη του κόσμου, και παράλληλα τεράστια πίεση και άγχος (στη Βραζιλία είναι πολύ άρρωστοι με την εθνική, περισσότερο από οπουδήποτε αλλού). Το θέμα είναι ότι πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις "πρέπει" να προχωράει η διοργανώτρια. Στην περίπτωση της Βραζιλίας, το ελάχιστο είναι παρουσία στον τελικο, ακόμα και για οικονομικούς μόνο λόγους να το δει κανείς. Η κατεξοχήν ποδοσφαιρική χώρα, που θα ζει και θα αναπνέει να δει την ομάδα της να σηκώνει το κύπελλο....χμ, δεν μου αρέσει πολύ το όλο σκηνικό.....Εάν είναι μέτρια η ομάδα, χίλιες φορές να αποκλειστεί από έναν καλύτερο αντίπαλο, και να πάει να παρει το επόμενο Μουντιάλ εκτός έδρας, όπως κάνει έναν αιώνα τώρα. Ελπίζω να μην γίνουν διαιτητικά και μη "παρατράγουδα", αυτό φοβάμαι περισσότερο......
ΟΙ άλλες ομάδες λογικά θα είναι στα γνωστά: μία πολύ καλή Ισπανία, Γερμανία λογικά δυνατή, Αργεντινή ερωτηματικό, Αγγλία-Γαλλία το ίδιο, Ιταλία ας βρει κανένα παίκτη πρώτα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, πάνω κάτω αυτά.....

A και κάτι τελευταίο δεν θα υπάρχουν vuvuzeles :hehe: :hehe: θα είναι οι καλύτερη ατμόσφαιρα στα ποδοσφαιρικά χρονικά μιας και οι βραζιλιάνοι έχουνε την καλύτερη κερκίδα ever στο ποδόσφαιρο....και τώρα που θα είναι σπίτι τους ου καλά (όπως το λέει και ο πατέρας μου) θα πέσει πολύ κλαπατσιμπανο :hehe: :hehe: :hehe:

Όσο για την ομάδα αναμένουμε στο "ακουστικό" μας......

• Create New...