Jump to content
tse

Λυση στο προβλημα του NAT στα router Thomson TG585 v7-v8

Recommended Posts

^ What he said Monk. Λογικα η 192.168.1.254 η 192.168.1.1 θα εχεις.
[size="3"][color="#FF0000"][b]Προσοχη : Ολες οι IP που υπαρχουν στο πρωτο ποστ ειναι παρδειγματα ![/b][/color][/size]

Ps: Δημο δεν βλεπω κατι :jester:

Edited by Tse
  • Like 1

[color="#FF0000"]Edit by Tse :[/color]
1ον Μην γραφεις με κεφαλαια γτ απαγορευεται απο τους κανονισμους

2ον Εδω δεν ειναι το καταλληλο τοπικ. Ρωτησε εδω.[url="http://www.wehellas.gr/forum/index.php?showtopic=23883"]PES 2012 [ Discussion ][/url]

3ον Για να σε βοηθησουμε πρεπει να γραψεις ακριβως το modelo του modem σου. Edited by Tse
Caps + Offtopic

Εγώ παίδες ξέρωένα πράγμα. Αν ήξερα οτι θα πρέπει να τσακώνομαι επι έναμήνα κάθε μέρα 2 φορέςμε τη φόρθνετ για να συνειδητοποιήσω οτι η μαλακία είναι της ΚΟΝΑΜΙ πουβάλθηκε να μας τα κάνει για άλλη μια φορά Ν Τ Α Ο Υ Λ Ι Α για να παίξουμε ένα γαμ..... παιχνίδι να περάσει η ώρα ευχάριστα , ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΜΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ. Εκεί που όλα ήταν οκ, ξαφνικα δεν μπορουσα να παίξω καθόλου master league online KAI μου εβγαζε αυτο το γ...... μήνυμα για τις ρυθμίσεις DMZ και λοιπά. Ε,μπήκα κι εγώ στον κόσμο του DMZ με το στανιό. Πρέπει να τελειώσειςτο ΜΙΤ για να παίξεις προ2012????????????? Μου εχει σπασει τα νεύρα. Ηομάδα μου κατερευσε μετά απο συνεχεις αποσυνδέσεις που δεν ειχαν καμια σχέση με τον πάροχό μου και φυσικά ΒΑΡΕΘΗΚΑ να παίζω ενα παιχνίδι ανα 3 μέρες (τις οποίες 3 μέρες έχω κατεβάσει παναγίες και χριστούς στους πάντες για να καταφέρω μια μισοριξιά), το οποίο παιχνίδι εν τέλει κόβεται στο 80 ενω κερδίζω 5-6-7-8-.....-0 και μένω μ******ς να κοιτάω το playstation. Τώρα προσπαθώ να κάνω αυτή τη φάση εδώ και τρώω πόρτα απευθείας. Δεν μπορεί να επικοινωνήσει το pc με το router. η εντολη telnet 192.168.1.254 πάει κατα διαόλου.Ε, μη χέσω τώρα ρε παιδιά. Είναι λογική αυτή να πρέπει να σπουδάσουμε δίκτυα υπολογιστών για να παίξουμε προ? Ε, ΝΑ! Δεν παίζω και έληξε. 50 ευρώ για πλάκα.
  • Like 1

παιδια εχω το Pirelli της Cyta κ εχω κανει τα εξεις

Για το Pirelli της Cyta, ο μόνος τρόπος είναι το DMZ
- Βάλε σταθερή IP στον υπολογιστή σου.
- Ενεργοποίησε το Firewall του router.
- Ενεργοποίησε το DMZ από το router.

αλλα ετσι παιζει μονο με καλοδιο με τα ιδια βηματα στην ασυρματη συνδεση δεν παιζει γιατι μηπως ξερει κανεις?

Φιλε μην παιδευεσε και ασχολισε με το wifi γτ 9 στα 10 παιχνιδια θα σου κοβονται. Και αν δεν σου κοβονται θα εχεις lag σε σημειο που να μην μπορεις να παιξεις.

ip router εχω 192.168.1.254. Στην μπάρα αναζήτησης στην έναρξη γράφω cmd και enter, γράφω telnet 192.168.1.254 και μου λέει η σύνδεση απέτυχε. καμιά ιδέα? ευχαριστώ.

Εχεις κανει σωστα τα προηγουμενα βηματα ?? Επισης καλο ειναι να εισαι με καλωδιο και οχι με wifi.

[quote name='Tse' date='17 November 2011 - 02:55 PM' timestamp='1321534523' post='383979']
Εχεις κανει σωστα τα προηγουμενα βηματα ?? Επισης καλο ειναι να εισαι με καλωδιο και οχι με wifi.
[/quote]
ειμαι με καλωδιο και εχω κανει σωστα τα βηματα,πριν κατι μηνες το ειχα κανει και ειχε γινει το nat open. τωρα ειναι strict και πηγα να το ξανακανω. μου βγαζει αυτο το μυνημα 'Δεν ηταν δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον κεντρικο υπολογιστη, στη θυρα 23: Η συνδεση απετυχε'

ειμαι με forthnet tg585v7 με http://192.168.1.254.

παιδες κανω ολα τα βηματα σωστα μεχρι το βημα 9).

nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.254 (enter)
<Administrator>=>saveall (enter)

Uknown command. μου βγαζει

το ξαναγραφω και μου λεει "failed to add template: this mapping already exists with same weight.
<Administrator>=><

βεβαια το εχω βαλει 2-3 φορες και δεν ξερω αν οντως καλα το κανα και το εχει παρει και δεν χρειαζεται να του ξαναδωσω την ιδια εντολη

Ναι λογικα εχει περαστει. Δοκιμασε να δεις εαν μπορεις να μπεις κανονικα σε καποιο online παιχνιδι. Αλλιως αμα δεν δουλευει δοκιμασε να κανεις ενα reset το ρουτερ σου απο την μικρη τρυπα που εχει στην πισω πλευρα και μετα αφου κανεις της ρυθμισεις στο ρουτερ σου δοκιμασε παλι.

Προσεχε εαν κανεις ρεσετ τοτε θα χαθουν ολες η ρυθμισεις που εχεις κανει στο ρουτερ μαζι φυσικα με το username σου και τον κωδικο σου οποτε φροντισε να εισαι σιγουρος οτι τα εχεις καπου αλλιως παρε την forthnet να σου τα δωσουν.

[quote name='Tse' date='19 November 2011 - 02:46 PM' timestamp='1321706790' post='384364']
Ναι λογικα εχει περαστει. Δοκιμασε να δεις εαν μπορεις να μπεις κανονικα σε καποιο online παιχνιδι. Αλλιως αμα δεν δουλευει δοκιμασε να κανεις ενα reset το ρουτερ σου απο την μικρη τρυπα που εχει στην πισω πλευρα και μετα αφου κανεις της ρυθμισεις στο ρουτερ σου δοκιμασε παλι.

Προσεχε εαν κανεις ρεσετ τοτε θα χαθουν ολες η ρυθμισεις που εχεις κανει στο ρουτερ μαζι φυσικα με το username σου και τον κωδικο σου οποτε φροντισε να εισαι σιγουρος οτι τα εχεις καπου αλλιως παρε την forthnet να σου τα δωσουν.
[/quote]

ty για την υπενθυμιση, ναι τα εχω τα στοιχεια της συνδεσης...

χτες δοκιμασα χωρις να εχω κανει βεβαια reset στο Modem, η ταχυτητα ηταν σαφως βελτιωμενη αλλα δεν με αφηνε να παρω μερος σε διοργανωσης παρα μονο σε αγωνες καταταξης 1vs1 λογω περιορισμων συνδεσης απο τι ελεγε... στον αγωνα 1 προς 1 ειδα πως δεν ειχε κανενα κολλημα ή καθυστερηση η συνδεση....
θα ξαναδοκιμασω με ρεσετ και θα δω.... μολις ξανα ενεργοποιω το UPnP μπορω να παιξω διοργανωση κλπ.

btw στο τελνετ εχει 2 επιλογες διακομιστης τελνετ και προγραμμα-πελατης τελνετ... μηπως πρεπει να ενεργοποιησω και τον διακομιστη? (win7)

Οχι μονο το προγραμμα πελατης. Αυτο δεν βοηθαει τοσο στην ταχυτητα αλλα στην συνδεσιμοτητα. Αρα αφου δεν μπορουσες να συνδεθεις σε ολα τα online mode του προ δεν περαστηκε.

Αααα και εγω το εχω αυτο με το upnp ! Μολις το ανοιξα επαιξε ενω πριν το κανω δεν επαιζε ! Δεν ξερω γιατι. Αρα δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο αφου παιζει με το upnp

[quote name='Tse' date='19 November 2011 - 04:52 PM' timestamp='1321714349' post='384397']
Οχι μονο το προγραμμα πελατης. Αυτο δεν βοηθαει τοσο στην ταχυτητα αλλα στην συνδεσιμοτητα. Αρα αφου δεν μπορουσες να συνδεθεις σε ολα τα online mode του προ δεν περαστηκε.

Αααα και εγω το εχω αυτο με το upnp ! Μολις το ανοιξα επαιξε ενω πριν το κανω δεν επαιζε ! Δεν ξερω γιατι. Αρα δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο αφου παιζει με το upnp
[/quote]

απο την αρχη επαιζε με το upnp, αρα δεν βελτιωνει τιποτα περισσοτερο το να κανουμε ολη αυτην την διαδικασια....???

Οχι αυτη η διαδικασια ειναι καθαρα για οσους εχουν προβλημα με το port forward και το upnp και δεν μπορουν να συνδεθουν κανονικα σε διαφορα παιχνιδια , p2p προγραμματα κτλ

ευχαριστώ θερμά τον Tse και τον ilias_gr,τον πρώτο για το ποστάρισμα και τον δευτερο γιατί ξέθαψε το topic και μου το πάσαρε σήμερα στο shoutbox. αν ακολουθήσετε τις οδηγίες σωστά,όλα πάνε καλά. για εμένα δούλεψε. πάω για ματσάκι,ευχαριστώ παίδες.

[color="#FF0000"]
[b]edited by ilias_gr:[/b]

Το μήνυμα διαγράφηκε, επειδή ήταν γραμμένο με Greeklish.

Τα Greeklish απαγορεύονται, σύμφωνα με τους [url="http://www.wehellas.gr/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules"]κανονισμούς[/url].
[/color] Edited by ilias_gr
Greeklish
  • Dislike 1

Αμα μας πεις για ποιον λογο δεν μπορεις να το κανεις.

ουτε να αρχισω δν μπορω...μπορεις να μου το κανεις σ εμενα με teamviewer...το ξερεις το προγραμμα??
εχω xp και ps3

με λιγα λογια κανω ολα τα βηματα στο pc εκτος το 4 που γινεται στο ps3??επισης δεν καταλαβα το βημα 3 δεν ξερω τι ειναι ολα αυτα.Και πως θα απενεργοποιησω το firewall και το UPnP...μετα πως να ενεργοποιησω το telenet

επισης να σου πω οτι συνδεω το ps3 με wifi στο router

Κάνεις ακριβώς οτι λέει το πρώτο ποστ, και στο βήμα 4 κάνεις αυτά που λέει εδώ για να βάλεις static IP στο PS3
http://portforward.com/networking/staticip-ps3-playstation-3.htm (το λινκ υπάρχει στο 1ο ποστ).

ναι το εκανα αυτο και εχω Nat 2 μετα εκανα και τα υπολοιπα αλλα παλι τιποτα στο mw3 μου βγαζει nat not open ..τι κανω λαθος..

NAT 2 θα έχεις και αν τα κάνεις αυτά, απλά καλύτερη ποιότητα. Στο MW3 δνε ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να έχεις... μήπως φταίει το ασύρματο ? δεν ξέρω γιατί δεν το έχω κιόλας το παιχνίδι.

ναι το ξερω πως μπορω να καταλαβω αν αυτο που εκανα ειναι σωστο???δηλαδη αμα το ανοιξα

Το NAT 2 σημαίνει οτι δεν θα έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια. Δεν ξέρω όμως γιατί δεν σου παίζει στο MW3.
Το firewall του modem το απενεργοποίησες ? (είναι πολύ σημαντικό).