Jump to content
Sign in to follow this  
Chronis

Προσοχή: Κατάργηση γραφής με Greeklish

Recommended Posts

Γιατι ? εκεί τα περί προστασίας της ελληνικής γλώσσας δεν ισχύουν?
  • Like 1

[quote name='mokilokD' date='17 June 2011 - 02:58 PM' timestamp='1308311889' post='354215']
Γιατι ? εκεί τα περί προστασίας της ελληνικής γλώσσας δεν ισχύουν?
[/quote]
Δεν με νοιάζει η "προστασία" τις γλώσσας εμενα....
με νοιάζει σε ένα forum να μπορώ να διαβάζω σωστά ελληνικά και ειδικά τα μεγάλα post....
  • Like 1

[quote name='~~Taylor~~' date='17 June 2011 - 01:24 PM' timestamp='1308313469' post='354222']
Δεν με νοιάζει η "προστασία" τις γλώσσας εμενα....
με νοιάζει σε ένα forum να μπορώ να διαβάζω σωστά ελληνικά και ειδικά τα μεγάλα post....
[/quote]

... diladi twra pou grafw 2 kouventes sta greeklish de paizei problima na fantastw e?

[quote name='~~Taylor~~' date='17 June 2011 - 11:34 AM' timestamp='1308306859' post='354186']
στα chat είναι να γραφής γρήγορα να απαντάς γρήγορα σε ερώτησης άλλον και να κανεις μια γρηγορη συζήτηση....

είμαι τελείως αντίθετος στα chat να γραφής ελληνικά!
[/quote]
αυτό είναι υποκειμενικό. Εγώ για παράδειγμα γράφω πιο γρήγορα στα Ελληνικά, γιατί έχω πληκτρολογήσει άπειρες σελίδες για εργασίες κυρίως...

όσο για το chat, προσωπικά με ενοχλεί, αλλά δεν παραπονιέμαι αν ο άλλος μου γράψει :
"Geia. Ti kaneis? Pame kamia volta shmera."
Αν μου γράψει
"Hi. t knc. pame kamia volta cmr :p "
Δεν απαντάω, απλά. Και το έχω κάνει πολλές φορές.

Σε φόρουμ, επειδή τα γραφόμενα σου μένουν θέλω να βλέπω μόνο ελληνικά.
  • Like 3

Ελληνες ειμαστε και Ελληνικα 8α γραφουμε.. Εχουμε την ωραιοτερη γλωσσα και ακομα το συζηταμε γιατι και πως απαγορευονται τα γκρικλις ? νιωστε λιγο :hehe:

[quote name='mokilokD' date='17 June 2011 - 06:26 PM' timestamp='1308324366' post='354272']
... diladi twra pou grafw 2 kouventes sta greeklish de paizei problima na fantastw e?
[/quote]
άλλο forum άλλο chat το ξανά λέω.

Θα προσθέσω μία παραμετρο - οχι γραφής που ειναι το θεμα μας - αλλά ανάγνωσης , που ειναι παντως εξαιρετικά συνηφασμένα το ένα με το άλλο

Η παράμετρος αυτη , δεν μπαινει για να προκαλεσει γέλιο , αλλα να βοηθησει στην κατανόση για το πως διαβάζει ο εγκέφαλος
( στα γαλλικά αυτό λέγεται lecture diagonale )

[quote]
[center][size="5"][size="5"][b][color="#FF8C00"]ΔΑΙΑΒΣΕ ΤΟ ΓΗΡΟΓΡΑ ΜΡΟΠΕΙΣ![/color][/b][/size][/size][/center]

Σνφμύωα με μια έυρενα στο Πισήναπιμετο του Κμτρπιαίζ, δεν πεαίζι ρλόο με τι σριεά ενίαι τοθοιπεμετενα τα γταμάμρα σε μια λξέη, αεκρί το πώτρο και το ταελείτυο γάμρμα να ενίαι στη στωσή θσέη...

Τα υλοπιόπα μροπούν να ενίαι σε τχίυεας θιέεσς και μροπετίε να δαβαιάεστε τις λιεξές χρωίς πλβημόρα.Ατυό γνίταει γαιτί ο απρώνθονις εκέγλφοας δεν δαεβζιάι γάμρμα γάμρμα κθάε λξέη αλλά τη λξέη σαν σνύλοο

Ατίπτσυεο,ε;

[/quote]

Πηγη thisisspartaaaaaa.blogspot.com
  • Like 2

[quote name='ILIAS_GR' date='23 June 2011 - 01:03 PM' timestamp='1308823415' post='355134']
Καλό, αλλά παλιό!
[/quote]

μα δεν μπηκε ως νέο ...... :dntknow:

Αφορά την γραφή και τον τρόπο ανάγνωσης ....

Στα forum δε , συμβαίνει συχνα να γράφει κάποιος με αυτό τον τρόπο ... ( εκ παραδρομής ) Έστι δεν είνια ??

[quote name='exelmi' date='23 June 2011 - 03:15 PM' timestamp='1308831316' post='355165']
μα δεν μπηκε ως νέο ...... :dntknow:

Αφορά την γραφή και τον τρόπο ανάγνωσης ....

Στα forum δε , συμβαίνει συχνα να γράφει κάποιος με αυτό τον τρόπο ... ( εκ παραδρομής ) Έστι δεν είνια ??
[/quote]
Ναι, δεν είπα το αντίθετο. :friends: \
Απλά για κάποιον που δεν το είχε ξαναδεί να ξέρει ότι δεν είναι καινούριο.

Εγώ πιστεύω πως η ελληνική γλώσσα και γραφή δεν γινεταί να χαθούν λόγω των greeklish!Βέβαια αν για μερικούς ανθρώπους το μόνο μέσο γραφής είναι τα forum του internet πάει να πει οτι γενικά δεν ασχολούνται με την ελληνική γραφή άρα δεν θα έπρεπε να τους φταίνε τα greeklish.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και ελπίζω να γίνει σεβαστή.Πάντως και αυτό που σκοπεύεται να κάνετε δεν θα βλάψει κανέναν οπότε δεν διαφωνώ και με την άποψή σας.

[quote name='nicktiger6' date='26 June 2011 - 07:56 PM' timestamp='1309107380' post='355815']
Εγώ πιστεύω πως η ελληνική γλώσσα και γραφή δεν γινεταί να χαθούν λόγω των greeklish!Βέβαια αν για μερικούς ανθρώπους το μόνο μέσο γραφής είναι τα forum του internet πάει να πει οτι γενικά δεν ασχολούνται με την ελληνική γραφή άρα δεν θα έπρεπε να τους φταίνε τα greeklish.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και ελπίζω να γίνει σεβαστή.Πάντως και αυτό που σκοπεύεται να κάνετε δεν θα βλάψει κανέναν οπότε δεν διαφωνώ και με την άποψή σας.
[/quote]

1. Το που θα γραφει ο καθενας ( σε φορουμς ή οπουδηποτε αλλου ) ειναι δικο του θεμα , δεν σημαινει τιποτα αν γραφει μονο στο ιντερνετ

2. Δεν παμε ν σωσουμε την ελληνικη γλωσσα ( και γραφή ) , για τον απλουστατο λογο οτι δεν χρειαζεται σωσιμο .Αυτο που θελουμε ειναι να εφαρμοστουν οι κανονες γραφης και ορθογραφιας , με πρωτο και βασικο το ελληνικο αλφαβητο .

3. Ασφαλως και η προσωπικη σου αποψη ειναι σεβαστη αγαπητε nicktiger Edited by exelmi

[quote name='nicktiger6' date='26 June 2011 - 07:56 PM' timestamp='1309107380' post='355815']
[/quote]
καλά όσον αφορά αυτό το θέμα, σκέψου οτι το 90% όσων γράφουμε για τους περισσότερους απο εμάς είναι είτε στον υπολογιστή (forum,msn,κτλ.) είτε SMS. Οπότε άνετα επηρεάζεσαι. Εκτός αυτού βέβαια μερικά άτομα έχουν πρόβλημα στο να διαβάσουν greeklish.
Επίσης είναι καλό οι λέξεις που χρησιμοποιούνται να είναι ίδιες και για τις μηχανές αναζήτησεις και για το εσωτερικό search του forum (π.χ. ψάχνεις κάτι που μπορεί να είναι γραμμένο σε greeklish και εσύ να το ψάχνεις με ελληνικά και να μη το βρίσκει )
  • Like 2

μπραβο παιδια χρειαζοταν αυτο....
(εγω παντως απο τοτε που εκανα λογαριασμο στο site το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι εγραφα στα κεφαλαια...)

[quote name='Majcon' date='26 January 2012 - 07:42 PM' timestamp='1327599748' post='398067']
...........Προσπαθούν να διμιουργήσουν μια κοινή γλώσσα σε όλον τον κόσμο.

...... Γιατί; Που θα ήταν πιο εύκολα να κυβερνίσεις; Σε μία χώρα με ολόιδιους ανθρώπους. Το βασικό στοιχείο Του πολιτισμού μιας χώρας είναι η Γλώσσα της. Αντί να είμαστε περίφανοι που έχουμε την πιο δύσκολή γλώσσα του κόσμου παριστάνουμε τους Άγγλους. ............

Ένας λαός χωρίς πολιτισμό είναι λαός χωρίς τίποτα! ..........
Έπεται και ο Ελληνικός το μόνο που τον προστατεύει είναι η Θρησκεία μας αλλά και αυτήν πάνε να την Βγάλουν πόσοι είναι οι πραγματικοί Χριστιανοί στην Ελλάδα; Όχι μόνο στα λόγια αλλά και στην πράξη πόσοι πάνε να εξομολογηθούν όταν έχουν ανάγκη; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ. Προστατέψετε την Γλώσσα τώρα που μπορείτε πριν είναι πολύ αργά. Η παγκοσμιοποίηση δεν σώζει αλλά καταστρέφει Χώρες.
[/quote]

:good:
:respect2:

Τσ πες ολα αγαπητε φιλε .......... αναυδος !

• Like 1

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για το [img]http://www.wehellas.gr/forum/public/style_images/warrior/add.png[/img]. Δυστυχώς όμως η αλήθεια είναι σκληρή λίγοι νοιάζονται για τα παραπάνω που είπα. Αν (μην πω όταν) μας κάνει επίθεση η Τουρκία για ποιο λόγο θα πολεμήσουμε; Για τον πολιτισμό μας, που τον καταστρέφουμε; Το ηθικό μας θα είναι απαίσιο με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Τα greeklish καταργήθηκαν στο wehellas αλλά μένουν τόσες άλλες ιστοσελίδες που μπορείς να γράψεις άνετα. Οι πιο λογικοί περιμένουν ένα θαύμα για την διάσωση της Ελλάδας ή την επέμβαση της Ρωσίας και όλα αυτά από μια αλλαγή τα "greeklish". Τουλάχιστον έχουν μείνει λίγοι που με την προσπάθεια του wehellas θα γίνουν περισσότεροι που όχι απλά γράφουν ελληνικά αλλά θα τους έδινα τον τίτλο ότι "ΣΩΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ"
  • Like 3

παιδια εχω να πω πως με βοηθησατε πολυ να απαλαγω απ'τα greeklish...ενω εγραφα ετσι συνεχεια στο msn, facebook,παντου,τωρα γραφω με ελληνικα παντου!!!μια συνηθεια ειναι-οπως ειπαν και στο ραδιο αρβυλα-αλλα πολυ κακη...και ισως φαινεται ασημαντη ,ομως δεν ειναι...πραγματικα μπραβο σας!!!και ελπιζω εκτος απο εμενα να συμβαινει και σε αλλους αυτο!!!
  • Like 3

Ενα μπραβο σε αυτους που το ειπαν επιτελους να μαθουμε την γλωσσα μας και να αρχισουμε να την χρησιμοποιουμε

Και στο κάτω-κάτω τόσο δύσκολο είναι να γράφουμε ελληνικά η γλώσσα μας είναι.Εγώ πάντως έχω απαλλαγεί απ'τα greeklish και σας ευχαριστώ γι'αυτό. Edited by mikeguitar

Χρησιμοποιουσα,χρησιμοποιω και θα χρησιμοποιω την ελληνικη γλωσσα σαν οπλο ...
Σαν μαστουρα (σορρυ για τη λεξη)
Μη γραφετε με greeklish!!!
Ομιλειτε ελληνικα;
Αποδειξτε οτι μπορειτε και να γραφετε!!!
Τι μας μαθαιναν στο σχολειο; Greeklish;
Αντε Ελλαδα
το μόνο αξιοπρεπές πράγμα που έχουμε είναι η ιστορία μας (που δεν κλέβεται)
Κι η γλώσσα μας (που προσπαθούν να την κάνουν οι του εξωτερικού παρακλαδι της Αγγλικης)
Δε θα τους κανουμε τη χαρη!!!
δειτε το πατριωτικα!!!
οπως κι εγω..
όλοι οι Ελληνες
που είτε ζουν Εδώ είτε στο εξωτερικό
μιλάτε ελληνικά και γράφετε Ελληνικά όσο περισσότερο γίνεται! Edited by Eddie The Head
  • Like 1