Jump to content
Sign in to follow this  
Chronis

Προσοχή: Κατάργηση γραφής με Greeklish

Recommended Posts

[quote name='mokilokD' date='30 May 2011 - 12:19 AM' timestamp='1306703956' post='351495']
Να ξέρετε όμως ότι δε μεγάλωσαν όλες οι γενιές με PC στα σχολεια...
...
[/quote]
Υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που δεν είδαν καν υπολογιστή από κοντά πριν αλλάξουν τρεις εργοδότες μετά τις σπουδές τους.
  • Like 1

[quote name='mokilokD' date='30 May 2011 - 12:19 AM' timestamp='1306703956' post='351495']
Και κάτι τελευταίο ... η αποφύγει των greeklish δε σώζει κανέναν.
[/quote]
[center][media]http://www.youtube.com/watch?v=HK58QxxOGJU[/media][/center] Edited by ~~Taylor~~
  • Like 1

[quote name='mokilokD' date='30 May 2011 - 12:49 AM' timestamp='1306705768' post='351504']
Μπα... εδώ που φτάσαμε, φτάσαμε γιατί κοιτάμε να "σώσουμε" για τα ματια του κόσμου , όπως και τώρα...
[/quote]

Λυπαμαι που δεν δεχεσαι ( καθολου ομως ) οτι το να γραφουμε ελληνικα ΔΕΝ ειναι για τα ματια του κοσμου αλλα πραγματικα ουσια ( απλα επειδη ετσι εχεις συνηθισει )

Για παραδειγμα σε ορισμενες χωρες , προκειμενου να προστατεψουν την γλωσσα τους εχουν περιορισμο αναλογιας μουσικης / τραγουδιων ξενων και εγχωριων στους ραδιοφωνικους σταθμους ( Γαλλια ... η αναλογια ποικιλλει 70% εγχωριος στιχος με 30% ξενος στιχος ) .....

Που να τους πεις να παρατησουν και την αλφαβητο / γραφη τους και να αμερικανοποιηθουν....

Ολα ειναι συναρτηση πολιτισμου και η γλωσσα γραφη ειναι το πρωτο δειγμα επιπεδου πολιτισμου σε ενα λαο....

Οταν ενας λαος δεχοταν επιροες απο εναν αλλον ( λογω γειτνιασης κλπ δυο πραμματα αλλοιωνοταν , η θρησκεια και η γλωσσα /γραφη ) ...............

Σιγουρα τα γκρινγκλις ειναι παραφθορα και οχι προοδος της γλωσσας ....

αλλο φθορα αλλο προοδος ..

Ισως το θεμα λυθει αν καποιοι παραδεχτουν οτι προκειται τελικα για μια κακη συνηθεια ( γραφουμε ταυτοχρονα αγγλικα και ελληνικα χωρις να αλλαζουμε γλωσσα, και χωρις κανενα ενδοιασμο ορθογραφιας )

Αυτος ειναι ο μονος λογος ( kai h alitheia ? ) Edited by exelmi

[quote name='Djisves' date='29 May 2011 - 10:54 PM' timestamp='1306706088' post='351505']
Υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που δεν είδαν καν υπολογιστή από κοντά πριν αλλάξουν τρεις εργοδότες μετά τις σπουδές τους.
[/quote]

KAI ?!
μήπως το παρατραβάτε με την υποτιθέμενη απειλή greeklish...

Ποιον κοροϊδεύετε ?
Άλλο ένα "επιφανειακό" κατόρθωμα και σωθήκαμε?!

Αυτός που γραφει greeklish θα συνεχίσει να γραφει , γιατί έτσι έχει συνηθίσει , το μονο που θα αλλάξει είναι ότι θα το γραφει στον converter .

ΣΩΘΗΚΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΤΣΙ ! YEEEEEEEEEEEA!!!!

Απλά για την πάρτη σας και μονο το ζητάτε , για να διαβάζετε ελληνικά , αυτό είναι .

Taylor . Την ειρωνεία [color="#FF0000"]... [edited out by Djisves] …[/color].

[quote name='exelmi' date='29 May 2011 - 11:12 PM' timestamp='1306707169' post='351509']

Για παραδειγμα σε ορισμενες χωρες , προκειμενου να προστατεψουν την γλωσσα τους εχουν περιορισμο αναλογιας μουσικης / τραγουδιων ξενων και εγχωριων στους ραδιοφωνικους σταθμους ( Γαλλια ... η αναλογια ποικιλλει 70% εγχωριος στιχος με 30% ξενος στιχος ) .....

[/quote]

Στη γαλλία όλες οι ταινίες είναι μεταγλωττισμένες... μη μου πιάνεις ακραίες περιπτώσεις...

[size="5"][b]Για να μη παρεξηγηθώ[/b][/size]
Η κίνηση απτoν Chroni είναι παρα πολύ καλή . Εγώ αντιδρώ σε όλη την ψευτοαγανάκτηση γύρω από το θέμα.

[color="#FF0000"]EDIT[/color] by Djisves:
Από πού προήλθε τώρα αυτό; Είσαι και staff; Διπλό warning. Edited by Djisves
edited out insulting text

[quote name='mokilokD' date='30 May 2011 - 01:19 AM' timestamp='1306707599' post='351511']

Taylor . Την ειρωνεία [color="#FF0000"]... [edited out by Djisves] …[/color].

[/quote]
μα καμια ειρωνεία απλός σ απάντησα....και πιο κόσμια!!!!!! Edited by Djisves
edited out insulting text

[quote name='mokilokD' date='29 May 2011 - 11:19 PM' timestamp='1306707599' post='351511']
Εγώ αντιδρώ σε όλη την ψευτοαγανάκτηση γύρω από το θέμα.
[/quote]
Αυτά που έγραψα τα πιστεύω και μάλιστα έχω λογομαχήσει άπειρες φορές με φίλους μου, που επιμένουν να μου γράφουν σε greeklish.
Πλέον μου γράφουνε όλοι σε ελληνικά.

Και δεν είναι απλό το θέμα, δωσε προσοχή στην 4η+5η παράγραφο του Djsves, εκεί είναι όλο το ζουμί της "ιστορίας" των greeklish.

Οι κινέζοι γράφουνε με κινέζικους χαρακτηρες, οι ρώσοι γράφουνε με σλάβικους, οι αμερικάνοι γραφουνε αγγλικά, οι ελληνες γράφουνε greeklish.

:yoman:

[quote name='GreekSunlight' date='29 May 2011 - 01:58 PM' timestamp='1306666738' post='351319']
Πολύ Σημαντική Απόφαση.Μάλλον Πλησιάζουμε Στο Τέλος Εποχής Των Greeklish.............
[/quote]
Άρχοντα η ερώτηση μου είναι η εξής... Γιατί Γράφεις Έτσι; Κι αυτό καλό θα ήταν να το ξε-συνηθήσεις γιατί μου βγαίνουν τα μάτια για να διαβάσω μηνυμά σου!

Να ξέρετε όμως ότι δε μεγάλωσαν όλες οι γενιές με PC στα σχολεια...

Και κάτι τελευταίο ... η αποφύγει των greeklish δε σώζει κανέναν.
[/quote]

Ρε συ moki έχεις δει πιτσιρικά να γράφει Ελληνικά; Είναι να τραβάς τα αρχ... μαλλιά σου από απόγνωση!!!

Άσε μας εμάς τους μεγαλύτερους, μεγαλώσαμε χωρίς windows και χωρίς τίποτε άλλο.

Τα νέα παιδιά μεγάλωσαν μέσα στην τεχνολογία.

Αν πεις σε 13χρονο παιδί να σου γράψει κείμενο, θα στο γράψει στα Greeklish και θα νομίζει πως κάνει και κάτι σπουδαίο! (έτσι ένιωθα και γω όταν γνώρισα τα Greeklish στα 16 μου)

Να σου πω και την αλήθεια, τα κατεβατά κείμενα με Greeklish δεν τα διαβάζω (εκτός κι αν είναι από γκόμενα που θέλει να μου πει κάτι σοβαρό :hehe: )

[quote name='Eluse1' date='30 May 2011 - 02:37 AM' timestamp='1306712257' post='351520']
Οι κινέζοι γράφουνε με κινέζικους χαρακτηρες, οι ρώσοι γράφουνε με σλάβικους, οι αμερικάνοι γραφουνε αγγλικά, οι ελληνες γράφουνε greeklish.

:yoman:
[/quote]
και οι ασιάτες γράφουν με γλώσσες του στυλ greeklish, έχω δει βασικά.

[quote name='exelmi' date='29 May 2011 - 10:56 PM' timestamp='1306698975' post='351477']
Δεν νομιζω οτι εδω θα λυσουμε εμεις θεματα που αφορουν στην γλωσσα μας , μια γλωσσα που μας παρεδωσαν αιωνες πριν οι προγονοι μας , και που ωφειλουμε να σεβαστουμε ...

Σε καθε περιπτωση εδω δεν ειμαστε για να αποφασισουμε τι θα αλλαξει και τι οχι στην ελληνικη γλωσσα και γραφη .

Αυτη ειναι η επισημη ελληνικη γλωσσα , και ωφειλουμε να την σεβαστουμε .

( Αλλοι λαοι δινουν μαχες για την γλωσσας τους που ειναι αναποσπαστο κομματι του πολιτισμου του καθε λαου ..... )
[/quote]

Δεν θα λυσουμε τιποτα, σε καθε περιπτωση, εχει αξια καθε συζητηση που ειναι γονιμη. Ασε που μια διαφορετικη οπτικη ειναι συνηθως χρησιμη. Ομως θα σε παρακαλουσα να μου πεις ποια γλωσσα να σωσουμε ακριβως? Την καθαρευουσα, τη δημοτικη αυτη που χρησιμοποιουμε τωρα? Ποια απο ολες ηταν το αναποσπαστο κομματι? Μηπως ολες? Μηπως και η εξελιξη του μονοτονικου?

[quote name='Eluse1' date='29 May 2011 - 11:25 PM' timestamp='1306700710' post='351485']
Η υπεράσπιση των greeklish... με αναγκάζετε να γράψω σεντονάκι.

Τα greeklish δεν αποτελούν απολύτως καμία "μετάλλαξη" της ελληνικής γλώσσας και ουδεμία σχέση δεν έχει η αλλαγή απο το πολυτονικό στο μονοτονικό.
Τα κείμενα γραμμένα σε greeklish ειναι εξαιρετικά δυσανάγνωστα και κουραστικά. Όποιος αναγνώστης σέβεται τον εαυτό του, δεν θα διαβάσει ενα μεγάλο κείμενο σε greeklish.

Τα greeklish μειώνουν, αρκετά, το κύρος του φόρουμ μας.

Πολλοί πιστεύουν πως επειδή δεν γνωρίζουν ορθρογραφία πρέπει να γράψουν σε greeklish. Είναι γενικα πιο αποδεκτό να διαβάσεις ένα κείμενο με λαθάκια, παρά ενα κείμενο σε greeklish. Επίσης, γραφοντας, μαθαίνεις !!

Πολλοί υποστηρικτές των greeklish επικαλούνται το ότι γραφουν αργά στα ελληνικά. όπως δεν θα γράψεις σε ένα δημόσιο έγγραφο greeklish, έτσι δεν θα γραφεις και στο internet. Eξάλλου, πολλοί απο εμάς θα κληθούμε να πληκτρολογούμε ελληνικά στις δουλειές μας.

Με Το να γράφεις greeklish δείχνεις ασέβεια στον αναγνώστη επειδή τον κουράζεις και είναι σαν να του μιλάς "στα γρήγορα" και "βιαστικά".
ΔΕΝ Θα επεκταθώ στα προβλήματα που ενδέχεται να δημιουργηθούν στο μέλλον, οταν μια ολόκληρη γενιά δεν γνωριζει να γράφει την μητρική της γλώσσα!!!

Το θέμα για μένα ειναι αρκετά σοβαρό, και προσπαθώ ακόμα και στο facebook/msn/twitter να πείσω τους φίλους μου να μου μιλανε στα ελληνικά.
Είναι μια καλή αρχή, που ορισμένα δημόσια πρόσωπα κατάλαβαν πως το κακό έχει παραγίνει.

Υ.Γ. Τα greeklish δημιουργήθηκαν όταν δεν υπήρχε η δυνατότητα στο ευρύ κοινό να γράψει με ελληνικούς χαρακτήρες. Τωρα τα greeklish πρεπει να εξαφανιστούν.
[/quote]

-Επισης σε ενα επισημο εγγραφο θα σας αποκαλουσα κ.Eluse1 η αποψη σας με εξεπληξε και δρατομαι της ευκαιριας να σας παρουσιασω τα αντεπειχειρηματα κατα τα οποια η παρουσα συζητηση θα επρεπε να εχει διαφορετικη οπτικη... μπλα μπλα μπλα... ΟΜΩΣ γραφουμε στο ιντερνετ! Και αυτο παραμενει ανεπισημο. Και η επισημη γλωσσα της ευρωπαικης ενωσης ειναι τα γαλλικα... αλλα: χου γκιβς α φακ? (αγγληνικα :P)
-Το κυρος του φορουμ? Really? Μειωνεται? ! ! Πως? ? Το κυρος!!!
-Ποτε δεν υπηρχε η δυνατοτητα να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες? Ειμαι σχετικα καινουργιος... Απο τα 3-11 windows και μετα υπηρχαν σιγουρα.. αν μιλας για πιο πριν ... πασο.

[quote name='Djisves' date='29 May 2011 - 11:43 PM' timestamp='1306701792' post='351486']
Ο ain, φαίνεται καλός γνώστης του θέματος και παραθέτει αλήθειες. Μετά από οκτώ μήνες στο φόρουμ μας, επέλεξε να γράψει το πρώτο του μήνυμα "[i]μονο για να ακουστει και μια διαφορετικη γνωμη[/i]". Έστω κι έτσι, χαίρομαι που αποφάσισε να συμμετέχει στη συζήτηση και που μου έδωσε την ευκαιρία να απαντήσω σε επιχειρήματα που διαβάζω και ακούω συχνά-πυκνά.

Απολογούμαι από την αρχή γιατί δεν έχω μελετήσει σχεδόν καθόλου την ελληνική γλώσσα καθώς, δυστυχώς για μένα, η ελληνική μου μόρφωση τερματίστηκε στην έκτη δημοτικού. Ως λάτρης της Ελληνικής είμαι πολύ όψιμος, τα τελευταία τέσσερα με πέντε χρόνια άρχισα να την εκτιμώ και να την αγαπώ. Μέχρι σήμερα, επαγγελματικά, επικοινωνώ σχεδόν εξολοκλήρου στην Αγγλική.

Συμφωνώ! Ναι, μια γλώσσα πρέπει να εξελίσσεται για να παραμείνει ζωντανή και σχετική. Η ελληνική γλώσσα αποδεδειγμένα εξελίσσεται και παραμένει σχετική για χιλιάδες χρόνια. Από την Αρχαία στην Ελληνιστική Κοινή, στην Καθαρεύουσα, στη Δημοτική, στο Μονοτονικό. Εξελίσσεται από τους Έλληνες που τη χρησιμοποιούν στην καθημερινότητά τους, τη μιλούν, τη διαβάζουν, τη γράφουν. Και σήμερα συνεχίζει να εξελίσσεται. Και θα συνεχίσει να εξελίσσεται για χιλιάδες ακόμη χρόνια. Ότι "ει" και "ω" χρειαστεί να προσαρμοστούν, εξελιχθούν, καταργηθούν, θα έρθει και η δική τους σειρά.

Θα έρθει η σειρά τους όταν οι Έλληνες είναι έτοιμοι, όχι όταν οποιοσδήποτε ξένος είναι έτοιμος να το επιβάλει. Οι διαμάχη Πολυτονικού - Μονοτονικού δεν ήταν τίποτα μπροστά στον πόλεμο Λόγιων - Μαλλιαρών για τη χρήση της Δημοτικής αντί της Καθαρεύουσας. Σε κάθε περίπτωση, επικράτησαν οι Έλληνες. Οι χρήστες της γλώσσας.

Greeklish; Σε καμιά περίπτωση δε δέχομαι τον παραλληλισμό της διαμάχης πολυτονικού - μονοτονικού με τη σημερινή επιβολή των λατινικών χαρακτήρων από τρίτους, από ξένους, από εξωγενείς παράγοντες, από άσχετους με την ελληνική γλώσσα.

Τα πιο πάνω από μόνα τους πρέπει να είναι αρκετά.

Πρόσθετα, πώς είναι δυνατό να χρησιμοποιούνται επιχειρήματα με τα "η" και τα "υ" για να πείσουν ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε το "d" αντί το "δ" και το "g" αντί το "γ"; [i]Ρε, dεν πάν’ να κάνουν gαρgάρες λέω εgώ;[/i] Θα ανταλλάξουμε τη γλώσσα μας για [i]gυαλιστερές πορdές[/i];

Greeklish; Γιατί όχι barbarish;
Ακόμη καλύτερα, γιατί δεν γράφουν τα Αμερικανάκια, τα Εγγλεζάκια και τα λοιπά κρυοκολάκια με τη νέα μόδα που λανσάρω εγώ σήμερα, τα Αγγληνικά; [i]Ντου γιου θινκ δέι λάικ ιτ?[/i]

.
[/quote]

-Δηλαδη η μη ενεργητικη παρουσια μου στο φορουμ τους τελευταιους 8 μηνες να δινει βαρυνουσα σημασια στην αποψη σου εναντι της δικης μου για την χρηση των greeklish!... Πραγματικα μαν... Στοχευμενη παρατηρηση. Ωπ! Εχω και -1 reputation (=υποληψη!). Και ανυποληπτος λοιπον...
-Και εγω χαιρομαι σαν αφορμη για γονιμο διαλογο.
-Η ελληνικη ειναι οντως υπεροχη και εξαιρετικης αξιας γλωσσα. Οπως και εκατομμυρια γλωσσων και διαλεκτων ανα τον κοσμο. Ωφειλω να παραδεχτω οτι επιασες αυτο που θελω να πω: [i]Από την Αρχαία στην Ελληνιστική Κοινή, στην Καθαρεύουσα, στη Δημοτική, στο Μονοτονικό... Ότι "ει" και "ω" χρειαστεί να προσαρμοστούν, εξελιχθούν, καταργηθούν, θα έρθει και η δική τους σειρά. [/i]

Εννοω οτι δεν μπορουμε και δεν πρεπει να γυριζουμε πισω και οπως καταλαβαινεις τωρα πια ουτε καν μπορεις να καταλαβεις αρχαια/ελληνιστικη κτλ αν δεν τα εχεις σπουδασει. Αυτο ειναι το ζητημα. Τα greeklish δεν ειναι το προβλημα, αν δεν ειναι αυτα θα ειναι κατι αλλο. Δεν μπορεις να κατευθυνεις την προοδο για παντα.

[quote name='Tse' date='30 May 2011 - 12:08 AM' timestamp='1306703306' post='351491']
Φυσικα και τα greeklish δεν ειναι εξελιξη της Ελληνικης γλωσσας ! Δηλαδη αμα μεταβουμε σε greeklish η επομενη εξελιξη ποια θα ειναι ? Τα κανονικα Αγγλικα ???

Εχουμε την αρχαιοτερη γλωσσα με τα περισσοτερες λεξεις απο καθε αλλη για ποιον λογο να χρησιμοποιούμε κατι που ειναι ξενο για μας επειδη απλως μπορει να βολευει καποιους ???? Εδω ξενοι μαθαινουν Ελληνικα και Αρχαια Ελληνικα ενω δεν θα τα χρειαστουν καπου και εμεις θα χρησιμοποιουμε αλλο αλφαβητο ???

Επιτελους σε αυτην την χωρα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα για χαρη την ευκολίας !

Djisves θα γινω και εγω μελος του κινηματος των Αγγληνικων [i]Εντ αι αμ σουρ δει γουλντ λοβ ιτ !!!![/i]
[/quote]

-Ειναι και κατι τυποι που μαθαινουν σουαχιλι, και κατι αλλοι αρχαια αιγυπτιακα... Μα ειναι επιχειρημα αυτο?
-Η αρχαιοτερη γλωσσα φιλε μου σιγουρα δεν ειναι η ελληνικη. Δεν θα επεκταθω στο ποια-ες ειναι, αλλα αν επιμενεις μπορω. Η ελληνικη παντως, οχι. Η ποσοτητα των λεξεων επισης δεν εχει σχεση με την ορθη γραφη τους. Εχεις δικιο οτι ισοπεδωνουμε πολλα σε αυτην την χωρα.

[quote name='toninio' date='30 May 2011 - 12:35 AM' timestamp='1306704920' post='351500']
Φίλε ain, η άποψή σου δεκτή και σεβαστή. Νομίζω όμως πως δεν έχεις "μετρήσει" καλά το θέμα "ελληνική γλώσσα". Η ελληνική γλώσσα, αυτή που μιλάμε σήμερα, δεν είναι παρά μία ελλιπής εξέλιξη της αρχαίας ελληνικής, που είναι μάλλον η πλουσιότερη και ποιοτικότερη γλώσσα του κόσμου. Το κάθε τι σε εκείνη τη γλώσσα είχε το ρόλο του. Φυσικά, σαν γλώσσα είχε πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες έκφρασης από τη σημερινή, με πάρα πολλά συντακτικά σχήματα, που τώρα πια δεν ισχύουν, με τη δοτική και διάφορα άλλα. Ακόμα και ακουστικά ήταν κλάσεις ανώτερη, με τη δασεία, την ψιλή, την περισπωμένη, τα μακρά και βραχέα φωνήεντα, να παίζουν το καθένα ένα διαφορετικό ρόλο.....
Το θέμα είναι όμως ότι η σημερινή μας γλώσσα είναι στη βάση της εκείνη η γλώσσα, αλλά απλουστευμένη. Έστω κι έτσι, η κατάργηση των φωνηέντων (που δεν παίζουν διακοσμητικό ρόλο, αλλά έχουν άμεση σχέση με τη γραμματική δομή της γλώσσας) θα φέρει ένα απίστευτο μπάχαλο στη γλώσσα, Κυριολεκτικά, αν είναι να καταργηθούν και αυτά, τότε καλύτερα να αλλάξουμε εντελώς γλώσσα, να μιλάμε ξέρω γωγ ιταλικά, που μοιάζουν και λίγο ακουστικά. Η Ελληνική γλώσσα χρειάζεται βασικά να προστεθούν πράγματα που καταργήθηκαν, όχι να καταργηθούν κι άλλα. Είμαι υπέρ κάθε είδους εξέλιξης και εκσυγχρονισμού, σε κάθε τι, και για αυτό ακριβώς το λόγο, κι ας ακούγεται περίεργο, πρέπει να επανέλθουν πράγματα στη γλώσσα, διότι η κατάργησή τους ήταν πισωγύρισμα και επιδείνωση, παρά πρόοδος....
Υπό αυτή τη λογική, είναι πάρα πολύ καλό που καταργούνται τα greeklish και θα αναγκάζονται όλοι να γράφουν ελληνικά, έστω και με κάποια λάθη. Το να γράφει κανείς "den mporo na kliso isitirio gia ton agona" και να το κάνει αυτό σε καθημερινή βάση, μη έχοντας από πριν καλή γνώση της γλώσσας, τον απομακρύνει από κάθε πιιθανότητα να μάθει κάποτε σωστά τα ελληνικά. Φυσικά τα greeklish δεν είναι υπεύθυνα για το ότι κάποιοι ή πολλοί δεν ξέρουν καλά τη γλώσσα, διότι αυτό οφείλεται στο σχολείο και τη δουλειά που γίνεται εκεί. Εφόσον όμως έχουν έτσω και μία αρνητική συνέπεια, ας μην υπάρχουν, διότι έτσι κι αλλιώς δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα......
Επομένως μπράβο στους υπεύθυνους του Wehellas, που αποφάσισαν να εφαρμόσουν αυτόν τον κανόνα..... :victory:
[/quote]

-Θα ελεγα οτι το κατα ποσο η οχι εχω μελετησει την ελληνικη γλωσσα, ειναι πολυ βεβιασμενο συμπερασμα, αν βεβαιως προερχεται μονο απο το 1,5 ποστ μου σε αυτο το φορουμ.
-[i]Η Ελληνική γλώσσα χρειάζεται βασικά να προστεθούν πράγματα που καταργήθηκαν, όχι να καταργηθούν κι άλλα[i/]

Ευχαριστω, για την ευγλωττη παρουσιαση της αποψης σου. Εχω την ακριβως αντιδιαμετρικη της. Και επιπροσθετα ειναι ακριβως αυτη η αποψη σου που με τρομαζει. Aυτη και η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ χρησης των greeklish (την οποια δεν χαρακτηριζω φασιστικη απο τους mods μονο και μονο επειδη δεν με αναγκαζει κανεις να επισκεπτομαι το εν λογω φορουμ- παει το "ρεπιουτέισον" μου...)

[quote name='exelmi' date='30 May 2011 - 01:12 AM' timestamp='1306707169' post='351509']
Λυπαμαι που δεν δεχεσαι ( καθολου ομως ) οτι το να γραφουμε ελληνικα ΔΕΝ ειναι για τα ματια του κοσμου αλλα πραγματικα ουσια ( απλα επειδη ετσι εχεις συνηθισει )

Που να τους πεις να παρατησουν και την αλφαβητο / γραφη τους και να αμερικανοποιηθουν....

Ολα ειναι συναρτηση πολιτισμου και η γλωσσα γραφη ειναι το πρωτο δειγμα επιπεδου πολιτισμου σε ενα λαο....

Οταν ενας λαος δεχοταν επιροες απο εναν αλλον ( λογω γειτνιασης κλπ δυο πραμματα αλλοιωνοταν , η θρησκεια και η γλωσσα /γραφη ) ...............

Σιγουρα τα γκρινγκλις ειναι παραφθορα και οχι προοδος της γλωσσας ....

αλλο φθορα αλλο προοδος ..

Ισως το θεμα λυθει αν καποιοι παραδεχτουν οτι προκειται τελικα για μια κακη συνηθεια ( γραφουμε ταυτοχρονα αγγλικα και ελληνικα χωρις να αλλαζουμε γλωσσα, και χωρις κανενα ενδοιασμο ορθογραφιας )

Αυτος ειναι ο μονος λογος ( kai h alitheia ? )
[/quote]

Και το μονοτονικο για καποιους ηταν παραφθορα και οχι προοδος. Συμφωνεις, οτι ειναι θεμα οπτικης? Kai gia na teleiwnoume mporw na grapsw apolutws orthografhmena kai sto greeklish. Ftanei me ayto to epixeirhma pia. Mporei oi perissoteroi na mhn grafoyn orthografhmena se greeklish, alla mhn ftasoume na pisteuoyme oti den ginetai kiolas!!!

[quote name='mokilokD' date='30 May 2011 - 01:19 AM' timestamp='1306707599' post='351511']
KAI ?!
μήπως το παρατραβάτε με την υποτιθέμενη απειλή greeklish...

Ποιον κοροϊδεύετε ?
Άλλο ένα "επιφανειακό" κατόρθωμα και σωθήκαμε?!

Αυτός που γραφει greeklish θα συνεχίσει να γραφει , γιατί έτσι έχει συνηθίσει , το μονο που θα αλλάξει είναι ότι θα το γραφει στον converter .

ΣΩΘΗΚΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΤΣΙ ! YEEEEEEEEEEEA!!!!

Απλά για την πάρτη σας και μονο το ζητάτε , για να διαβάζετε ελληνικά , αυτό είναι .

Taylor . Την ειρωνεία στο κ*** σου όπως την έβγαλες από εκεί , ξαναβαλτην.

Στη γαλλία όλες οι ταινίες είναι μεταγλωττισμένες... μη μου πιάνεις ακραίες περιπτώσεις...

[size="5"][b]Για να μη παρεξηγηθώ[/b][/size]
Η κίνηση απτoν Chroni είναι παρα πολύ καλή . Εγώ αντιδρώ σε όλη την ψευτοαγανάκτηση γύρω από το θέμα.
[/quote]

Δεν eimai καθολου sigouros οτι einai πια toso δυσκολο na διαβαζεις greeklish!
Και οχι μην φοβασαι, δεν σε παραξηγει κανενας... ΗΣΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

ΥΓ: γουατσ νεκστ? Τα σμάιλις? Θα μας απαγορευσετε να γραφουμε χωρις τονους?
ΥΓ2: Απλα, τροφη για σκεψη.

• Like 2

Μπραβο και πάλι μπράβο ρε σεις.....Αφήστε τους να λένε ότι θέλουν....απλά δεν μπορόυν να απαρνηθούν την πλήση εγκεφάλου που τρώνε......και οι πιο πολλοί κακά τα ψέματα δεν έχουν τον χαρακτήρα να πάνε κόντρα στις συνήθειες τους.... :dntknow:

Εμενα με ενοχλουν τα greeklish ΠΑΡΑ πολυ οταν ειναι ενα κειμενο 300 λεξεων και προσπαθεις να βγαλεις νοημα...
Στα forums γραφω εδω και 4-5 χρονια μονο στα Ελληνικα, αλλα στο MSN σχεδον παντα γραφω Greeklish γιατι για καποιο λογο γραφω πιο γρηγορα.

Ενα αλλο θεμα που "καιει" για μενα ειναι τα ποσοστα ανορθογραφων απο ηλικιες 14-20 χρονων που απλα δεν πρεπει να υπαρχουν.
Τα παιδια του δημοτικου-γυμνασιου (και Λυκειου κυριως) που πλεον μεγαλωνουν με ενα iPad στο χερι, εχουν πολυ μεγαλο προβλημα ανορθογραφιας γιατι πολυ απλα δε χρησιμοποιουν τη γλωσσα.
  • Like 2

[quote name='kalisperis' date='30 May 2011 - 11:47 AM' timestamp='1306752447' post='351568']

Ενα αλλο θεμα που "καιει" για μενα ειναι τα ποσοστα ανορθογραφων απο ηλικιες 14-20 χρονων που απλα δεν πρεπει να υπαρχουν.
Τα παιδια του δημοτικου-γυμνασιου (και Λυκειου κυριως) που πλεον μεγαλωνουν με ενα iPad στο χερι, εχουν πολυ μεγαλο προβλημα ανορθογραφιας γιατι πολυ απλα δε χρησιμοποιουν τη γλωσσα.
[/quote]

δηλαδή προτείνεις warn με κάθε λάθος ? XDD

[quote name='mokilokD' date='30 May 2011 - 02:12 PM' timestamp='1306753978' post='351577']
δηλαδή προτείνεις warn με κάθε λάθος ? XDD
[/quote]
Εννοεί να βάλουν στον browser τους ένα λεξικό που θα διόρθωνε τα ορθογραφικά λάθη νομίζω ο chrome έχει ενσωματωμένο
  • Like 1

[color="#FF8C00"][size="4"][b][center]Ενσωμάτωση Ελληνικού λεξικού στον Browser
[/center][/b][/size][/color]
[center][img]http://4.bp.blogspot.com/_70JCWPQ-bfE/TBPvoqO87OI/AAAAAAAAA3U/nfA30X8Vl44/s200/greeklish2.jpg[/img][/center]

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Για αρχή θα δούμε πως θα ενσωματώσετε ελληνικό λεξικό στον Mozilla Firefox. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να εγκαταστήσετε το παρακάτω πρόσθετο:
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3439

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Στη συνέχεια και ενώ θα πληκτρολογείτε, μόλις ολοκληρώσετε μια λέξη και πατήσετε ένα ακόμα πλήκτρο ο Firefox θα εμφανίσει μια ελαφρά κόκκινη υπογράμμιση σε όποια λέξη είναι λάθος (ή δεν είναι περασμένη στο λεξικό). Με δεξί κλικ πάνω στη λέξη βλέπουμε τις προτάσεις (εάν υπάρχουν) και επιλέγουμε τη σωστή. Στη συνέχεια ο Firefox αντικαθιστά αυτόματα τη λανθασμένη λέξη με τη σωστή. Υπάρχει φυσικά και επιλογή προσθήκης λέξεων στο λεξικό. Με άλλα λόγια το πρόσθετο λειτουργεί περίπου όπως και ο ορθογραφικός έλεγχος του Οffice.

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Ο Ελληνικός ορθογραφικός έλεγχος είναι για όλες τις εφαρμογές της οικογένειας του Mozilla (Firefox- Thunderbird- Seamonkey) και βασίζεται στο λεξικό Ispell που δημιουργήθηκε από τον Ευριπίδη Παπακώστα και τον Steve Σταυρόπουλο και διανέμεται κάτω από τις άδειες χρήσης GPL/MPL/LGPL (http://elspell.math.upatras.gr/).

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img][b][color="#FF0000"]Προσοχή[/color][/b]: Ο έλεγχος που γίνεται είναι καθαρά ορθογραφικός και όχι συντακτικός ή εννοιολογικός. Για παράδειγμα εάν γράψετε «θέλω να ευχαριστήσω το φύλλο μου τον Πέτρο…» το λεξικό δε θα ανιχνεύσει κανένα λάθος στη λέξη φύλλο γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει ορθογραφικό λάθος. Μόνο που σημαίνει το φύλλο των δέντρων και των φυτών γενικότερα. Το σωστό είναι «θέλω να ευχαριστήσω το φίλο μου τον Πέτρο…» και σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί.

RED-DNA Edited by exelmi
  • Like 4

[quote name='ain' date='30 May 2011 - 05:17 AM' timestamp='1306718227' post='351527']
..........................................................................
Θα ελεγα οτι το κατα ποσο η οχι εχω μελετησει την ελληνικη γλωσσα, ειναι πολυ βεβιασμενο συμπερασμα, αν βεβαιως προερχεται μονο απο το 1,5 ποστ μου σε αυτο το φορουμ.
Ευχαριστω, για την ευγλωττη παρουσιαση της αποψης σου. Εχω την ακριβως αντιδιαμετρικη της. Και επιπροσθετα ειναι ακριβως αυτη η αποψη σου που με τρομαζει. Aυτη και η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ χρησης των greeklish (την οποια δεν χαρακτηριζω φασιστικη απο τους mods μονο και μονο επειδη δεν με αναγκαζει κανεις να επισκεπτομαι το εν λογω φορουμ- παει το "ρεπιουτέισον" μου...)

.............................................................
[/quote]
Όταν λες φίλε μου ότι δεν έχουν λόγο ύπαρξης τα διαφορετικά φωνήεντα στα Ελληνικά και το επόμενο βήμα είναι η κατάργησή τους, δεν είναι καθολου βεβιασμένο το συμπέρασμά μου. Τα φωνήεντα και οι δίφθογγοι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της γλώσσας και ο ρόλος τους δεν είναι καθόλου επιφανειακός, αλλά θεμελιακός και πολύ ουσιαστικός. Ένα απλούστατο παράδειγμα: "παίζετε" και "παίζεται". Άντε λοιπόν να γράφουμε όλοι "πεζετε", να καταντήσουμε τη γλώσσα σκέτο ανέκδοτο. Σε τρομάζει το ότι θέλω να έχουμε μια σωστά διατηρημένη γλώσσα, που είναι ένα από τα πιο θεμελιώδη πράγματα της ζωής μας;
Από εκεί και πέρα, εντάξει, είναι αυτονόητο ότι η κατάργηση των greeklish δεν θα φέρει καμία τρομερή αλλαγή ή ωφέλεια. Είπαμε, το βασικό είναι να μαθαίνεται η γλώσσα σωστά στο σχολείο. Τα greeklish, όπως προειπώθηκε, δεν είναι παρά ένας τρόπος σύντομης (υποτίθεται) γραφής στο ίντερνετ ή σε οποιαδήποτε μορφή ηλεκτρονικής επικοινωνίας. Μία π@παριά είναι στην ουσία, διότι ούτε καν σε γλιτώνει από χρόνο συν το ότι είναι ένα πράγμα μπασταρδεμένο και εντελώς αντιαισθητικό. Επομένως, ποιά η χρησιμότητά του;
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ greeklish, αλλά ούτε και παραπονέθηκα ποτέ σε κάποιον που τα χρησιμοποιούσε, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα επικροτήσουμε μία σωστή, κατά τη γνώμη μας, απόφαση του φόρουμ.....

[quote name='ain' date='30 May 2011 - 04:17 AM' timestamp='1306718227' post='351527']
-Ειναι και κατι τυποι που μαθαινουν σουαχιλι, και κατι αλλοι αρχαια αιγυπτιακα... Μα ειναι επιχειρημα αυτο?
-Η αρχαιοτερη γλωσσα φιλε μου σιγουρα δεν ειναι η ελληνικη. Δεν θα επεκταθω στο ποια-ες ειναι, αλλα αν επιμενεις μπορω. Η ελληνικη παντως, οχι. Η ποσοτητα των λεξεων επισης δεν εχει σχεση με την ορθη γραφη τους. Εχεις δικιο οτι ισοπεδωνουμε πολλα σε αυτην την χωρα.
[/quote]
Φιλε ειναι σπουδαίο επιχειρημα γτ αυτοι που μαθαινουν αυτες της γλωσσες της μαθαινουν γτ της χρειαζονται επειδη ειναι καθηγητες,αρχαιολογοι κτλ
Πολλοι ευρωπαιοι (κυριως Γερμανοι) ξερουν Ελληνικα και κυριως Αρχαια Ελληνικα χωρις να τα χρειαζονται πουθενα.

Δεν λεω γενικα τα Ελληνικα σαν την αρχαιοτερη γλωσσα και λαθος μου που δεν το διατύπωσα οπως ακριβως το σκεφτομουν.
Τα Ελληνικα σαν γραπτη γλωσσα με το πολυπλοκο συστημα της ειναι πραγματι η αρχαιοτερη γραπτη γλωσσα στον κοσμο με την εννοια της γραπτης γλωσσας οπως την θεωρουμε σημερα καθως οι προηγουμενες δεν ειχαν ουτε οσα γραμματα ειχε η Αρχαια Ελληνικη ουτε τους χιλιαδες συνδιασμους λεξεων για την δημιουργια εκφρασεων ουτε τους διφθογγους συνδιασμους που σου φαινονται τοσο περιεργοι και αχρηστοι.

Και δεν μου απατνησες εφοσον τα greeklish ειναι μια εξελιξη της Ελληνικης γλωσσας μετα τι ακολουθει ? Τα κανονικα Αγγλικα ?

Το -1 εγω στο εβαλα για το παρακατω σου ποστ γτ πραγματικα γινεσαι προκλητικος.

[quote name='ain' date='29 May 2011 - 10:45 PM' timestamp='1306698358' post='351476']
Συγνωμη που επανερχομαι τοσο γρηγορα αλλα μου φανηκε πολυ αστειο και ηθελα να το μοιραστω:

"οἱ τόνοι καὶ τὰ πνεύματα εἶναι ἀναπόσπαστο μέρος τῆς ἑλληνικῆς γλώσσας· θεωροῦμε δὲ ὅτι ἡ «μονοτονικὴ μεταρρύθμιση» τοῦ 1982 ἦταν ἕνα τραγικὸ λάθος εἰς βάρος τοῦ ἑλληνικοῦ πολιτισμοῦ. Καὶ τὸ χειρότερο: ἡ μονοτονικὴ γραφὴ ἐπιβλήθηκε τότε ἀπὸ τὴν κρατικὴ ἐξουσία στὰ σχολεῖα (συχνὰ μὲ τὴν συνένοχη συμμετοχὴ ἀνενημέρωτων ἢ ἀνευθύνων δασκάλων καὶ καθηγητῶν φιλολόγων) μὲ ἀποτέλεσμα οἱ σημερινοὶ νέοι νὰ μεγάλωσαν μὲ τὴν πεποίθηση ὅτι οἱ τόνοι καὶ τὰ πνεύματα εἶναι ἄχρηστοι καὶ ἀνήκουν στὸ παρελθόν. Εἶναι χρέος μας νὰ ἐπανορθώσουμε αὐτὸ τὸ λάθος." πηγη:http://www.polytoniko.org/

Προτεινω μαζι με τα greeklish οποιος δεν γραφει σε πολυτονικο απο την 1η Ιουνη να διαγραφονται τα post τους!
[/quote]

[quote name='exelmi' date='30 May 2011 - 02:48 PM' timestamp='1306756093' post='351584']
[center][img]http://4.bp.blogspot.com/_70JCWPQ-bfE/TBPvoqO87OI/AAAAAAAAA3U/nfA30X8Vl44/s200/greeklish2.jpg[/img][/center]

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Για αρχή θα δούμε πως θα ενσωματώσετε ελληνικό λεξικό στον Mozilla Firefox. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να εγκαταστήσετε το παρακάτω πρόσθετο:
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3439

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Στη συνέχεια και ενώ θα πληκτρολογείτε, μόλις ολοκληρώσετε μια λέξη και πατήσετε ένα ακόμα πλήκτρο ο Firefox θα εμφανίσει μια ελαφρά κόκκινη υπογράμμιση σε όποια λέξη είναι λάθος (ή δεν είναι περασμένη στο λεξικό). Με δεξί κλικ πάνω στη λέξη βλέπουμε τις προτάσεις (εάν υπάρχουν) και επιλέγουμε τη σωστή. Στη συνέχεια ο Firefox αντικαθιστά αυτόματα τη λανθασμένη λέξη με τη σωστή. Υπάρχει φυσικά και επιλογή προσθήκης λέξεων στο λεξικό. Με άλλα λόγια το πρόσθετο λειτουργεί περίπου όπως και ο ορθογραφικός έλεγχος του Οffice.

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Ο Ελληνικός ορθογραφικός έλεγχος είναι για όλες τις εφαρμογές της οικογένειας του Mozilla (Firefox- Thunderbird- Seamonkey) και βασίζεται στο λεξικό Ispell που δημιουργήθηκε από τον Ευριπίδη Παπακώστα και τον Steve Σταυρόπουλο και διανέμεται κάτω από τις άδειες χρήσης GPL/MPL/LGPL (http://elspell.math.upatras.gr/).

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img][b][color="#FF0000"]Προσοχή[/color][/b]: Ο έλεγχος που γίνεται είναι καθαρά ορθογραφικός και όχι συντακτικός ή εννοιολογικός. Για παράδειγμα εάν γράψετε «θέλω να ευχαριστήσω το φύλλο μου τον Πέτρο…» το λεξικό δε θα ανιχνεύσει κανένα λάθος στη λέξη φύλλο γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει ορθογραφικό λάθος. Μόνο που σημαίνει το φύλλο των δέντρων και των φυτών γενικότερα. Το σωστό είναι «θέλω να ευχαριστήσω το φίλο μου τον Πέτρο…» και σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί.

RED-DNA
[/quote]

[b][size="5"]Σ'αγαπώ[/size][/b]
:hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

• Like 4

[quote name='exelmi' date='30 May 2011 - 02:48 PM' timestamp='1306756093' post='351584']

...
[/quote]
Ευχαριστώ για το σύνδεσμο. Το εγκατέστησα για να το δοκιμάσω. Καλό είναι και πολύ χρήσιμο.

Μια αδυναμία που έχει, σε αντίθεση με τον αντίστοιχο ορθογράφο του MS Office, είναι ότι δεν αναγνωρίζει αυτόματα τη γλώσσα και ελέγχει τα πάντα με αναφορά στο δικό του ελληνικό λεξικό. Έτσι, ότι γράψει κάποιος στα Αγγλικά, το υπογραμμίζει για λάθος.
  • Like 2

Kαταρχην συγχαρητηρια για την αποφαση σου,Χρονη...Το φορουμ μας θα γινει πολυ καλυτερο με την αποφυγη των greeklish!!!! :thumbsup:

Αλλα και εγω,με την σειρα μου,εχω καποιες ερωτησεις:
1.Απαγορευονται τα greeklish στα pm's??
2.Οταν ''ρεπαρουμε''καποιον,γινεται να υπαρχει η δυνατοτητα να γραψουμε ελληνικα??

Οπως και να'χει :respect2: :respect2: :respect2:

Greeklish στα pm's(καλο είναι pm σε έναν MOD η ADMIN να είναι με ελληνικά για να γίνεστε κατανοητοί)και στο chat επιτρέπονται!!!

Στα rep εννοείτε ότι θέλετε............................................
  • Like 2

Παντου Ελληνικα ρε !!! ( Αν δεν βαζουμε τονους πειραζει ; )

Για όσους δεν το γνωρίζουν, το πεδίο κειμένου στο reputation δεν αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες. Εκεί (προς το παρόν) μόνο Αγγλικά και greeklish μπορεί να γράψει κάποιος.

[quote name='dkoumas21' date='05 June 2011 - 01:55 PM' timestamp='1307271343' post='352520']
Παντου Ελληνικα ρε !!! ( Αν δεν βαζουμε τονους πειραζει ; )
[/quote]
Χωρίς τόνους δεν παίρνεις Α'.

[left][img]http://i56.tinypic.com/2432t86.png[/img][/left]
[b][color="#FF8C00"][center][size="5"]Μπαμπινιώτης: «Οι νέοι θα πληρώσουν ακριβά τα greeklish»[/size][/center][/color][/b]

[center][img]http://3.bp.blogspot.com/-vFeqyX_67CM/TfXnC7nzffI/AAAAAAAAzlg/BMRYQyXbnic/s320/tromaktiko5.jpg[/img][/center]

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Τον κίνδυνο της «αποξένωσης» από την εικόνα των ελληνικών λέξεων, λόγω της αυξανόμενης χρήσης των «greeklish», επισήμανε ο καθηγητής της Γλωσσολογίας Γεώργιος Μπαμπινιώτης.

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Μιλώντας στα Χανιά, σε ημερίδα του Ινστιτούτου Επαρχιακού Τύπου για τη γλώσσα, ο πρώην πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών αναφέρθηκε στην ανάγκη στήριξης της ελληνικής γλώσσας σε ένα επίπεδο ποιότητας.

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]«Εγώ θα έλεγα στον κόσμο που μας ακούει: [b][color="#FF0000"] ‘’τη γλώσσα και τα μάτια σας’[/color][/b]. Θα έλεγα ότι σε ημέρες κρίσης θα πρέπει να σκύψουμε σε ό,τι καλύτερο διαθέτει αυτός ο τόπος, που είναι ο[b] πολιτισμός μας, η παράδοση μας και με τον πιο εύγλωττο τρόπο η γλώσσα μας[/b]», ανέφερε ο κ. Μπαμπινιώτης και πρόσθεσε:

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]«Δεν είναι απλό εργαλείο η γλώσσα. [b]Είναι ο πολιτισμός μας, είναι η ιστορία μας, είναι η σκέψη μας, είναι η νοοτροπία μας, είναι η ταυτότητά μας. Πάνω από όλα η γλώσσα είναι αξία».[/b]

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]Αναφερόμενος στην ευρέως διαδεδομένη χρήση των «greeklish» (Ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες) μεταξύ των νέων που στέλνουν γραπτά μηνύματα από τα κινητά τηλέφωνα ή συνομιλούν μέσω του Διαδικτύου, ο Ομότιμος και Επίτιμος Καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής, και πρόεδρος του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού, τόνισε:

[img]http://www.afp548.com/layout/professional/forum/image_set/green_dot.gif[/img]«Τα greeklish είναι ο καλύτερος δρόμος αποξένωσης από την εικόνα της λέξης. Αυτό μπορεί οι νέοι άνθρωποι να το πληρώσουν ακριβά. Έχουμε ελληνικές γραμματοσειρές και μπορούμε, αξιοποιώντας το Διαδίκτυο και τα ηλεκτρονικά μέσα, να χρησιμοποιούμε τις ελληνικές γραμματοσειρές που έχουν το προτέρημα να δίνουν την εικόνα της λέξης, το οπτικό ίνδαλμα, και να μας συμφιλιώνουν με την ορθογραφία της λέξης και με τη σημασία της».

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΣΤΑ ΝΕΑ: Κυριακή 12 Ιουνίου 2011 Edited by exelmi
  • Like 3

[quote name='Jimis_3_' date='17 June 2011 - 11:19 AM' timestamp='1308298758' post='354166']
Ναι αλλά θα ήταν καλύτερο να μη γίνεται και στο shoutbox αυτό!!
[/quote]
στα chat είναι να γραφής γρήγορα να απαντάς γρήγορα σε ερώτησης άλλον και να κανεις μια γρηγορη συζήτηση....

είμαι τελείως αντίθετος στα chat να γραφής ελληνικά!