Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

gregkwaste

Stadium Modeling by arti.

Recommended Posts

Εδώ και καιρό πειραματιζόμουν με το Maya Autodesk και προκειμένου να εξασκηθώ ξεκίνησα να κατασκευάζω το Κλεάνθης Βικελίδης.

Untitled-1-3.png

kerkidesscreen.png

(Smooth του κερατά :hehe::hehe: )

Αν κάποιος έχει φωτογραφίες του σταδίου εκτός απο αυτές του stadia.gr που είναι για τα πανηγύρια ας τις ποστάρει παρακαλώ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kleanthis VIkelidis Sradium for Pes 2011

kordrend4-1.jpg

-Installation-

Extract all files to your dt07.img kitserver folder

Relpaces San Siro Stadium

-Credits-

arti-10-(me),Promitheas,PanagiotisPolichni,Stemar,-Panos-,Members at Wehellas.gr that waited so patiently ^^, Evoweb and Aris who gave me joy to complete this project

download2.gif

Filefront

Megaupload

More mirrors coming soon...

Waiting for comments ^^

Είναι πάρα πολύ καλό, αλλά νομίζω εξαιρετικά βαρύ... Και γενικά το maya είναι εξαιρετικό για movie animation, αλλά ο αριθμός των πολυγώνων που έχεις σε κάθε κάθισμα (νομίζω πάντα, όπως το βλέπω) ότι το καθιστούν απαγορευτικό για 3d model σε παιχνίδι και ειδικότερα σε γήπεδο στο pes. O stemar βέβαια θα σου κάνει μια πιο "σοβαρή" εκτίμηση

edit: Νομίζω ότι τα γήπεδα της konami έχουν μόλις 2 meshes (κάθετο-οριζόντιο) ανά κάθισμα και στα replays (τα γήπεδα της konami έχουν 2 μοντέλα) 8-10 meshes. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν έχουν καμπύλη επιφάνεια, δεν είναι δυνατόν να αντέξει παιχνίδι κάτι τέτοιο...

Είναι πάρα πολύ καλό, αλλά νομίζω εξαιρετικά βαρύ... Και γενικά το maya είναι εξαιρετικό για movie animation, αλλά ο αριθμός των πολυγώνων που έχεις σε κάθε κάθισμα (νομίζω πάντα, όπως το βλέπω) ότι το καθιστούν απαγορευτικό για 3d model σε παιχνίδι και ειδικότερα σε γήπεδο στο pes. O stemar βέβαια θα σου κάνει μια πιο "σοβαρή" εκτίμηση

Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα γι'αυτό στην πάνω photo όλα τα καθίσματα είναι με όσο δυνατόν λιγότερα πολύγωνα, διαφορετικά δε θα ήταν δυνατόν καν να δουλέψω ούτε σε 2 κερκίδες !!! Σε μια δοκιμή πέρασα στο Rhino όλη την εξέδρα και στο Rhino πέρασαν τα ωραία και ελαφριά πολύγωνα, οπότε ελπίζω να μην υπάρχει τέτοιο πρόβλημα...

(Μεταξύ μας στη δεύτερη εικόνα έχω βάλει παραπάνω ανάλυση στο μοντέλο και όσο πιο smooth γίνονταν για να φανεί ωραίο απο κοντά :hehe: )

EDIT: Τώρα έχω ψιλοπαρατήσει το γήπεδο και παλεύω να φτιάξω ένα ωραίο nurb seat απο αυτά που έχουν στους μοντέρνους πάγκους σε όλα τα γήπεδα. Ελπίζω να τα καταφέρω...

edit: Νομίζω ότι τα γήπεδα της konami έχουν μόλις 2 meshes (κάθετο-οριζόντιο) ανά κάθισμα και στα replays (τα γήπεδα της konami έχουν 2 μοντέλα) 8-10 meshes. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν έχουν καμπύλη επιφάνεια, δεν είναι δυνατόν να αντέξει παιχνίδι κάτι τέτοιο...

Ωχ αν είναι έτσι τότε δεν έχει νόημα να προσπαθώ να κάνω 3d τα καθίσματα κάπου είχα δεί όμως ένα γήπεδο με 3d καθίσματα... Θα μιλήσω με Stemar να δούμε....

Bravo telio to gipedo tou ARI!

aris stadium link || click here

na rotisw kati?

artidea, ftiaxneis 1 ka8ismaa k meta kaneis copy paste etsi.

Έτσι ναι, πρώτα το κάθισμα, μετά σειρά καθισμάτων και μετά κερκίδα.

Του stadia.gr τις έχω τις Photos και δε λένε και πολλά, ότι παραπάνω έχετε καλοδεχούμενο :)

Έτσι ναι, πρώτα το κάθισμα, μετά σειρά καθισμάτων και μετά κερκίδα.

Του stadia.gr τις έχω τις Photos και δε λένε και πολλά, ότι παραπάνω έχετε καλοδεχούμενο :)

tis kaliteres foto 8a tis bris sto stadia.gr ara gia na ipar3i kaltiri 8a prepi na pai kapios na bgali photo tou harilao :grin:

ρε @ μπορεις να δεις το γηπεδο απο ολες της πλευρες το λεει και το ονομα

μπορεις να γυρισεις την καμερα 360 μοιρες

πως εκανα το αλκαζαρ νομιζεις ή τωρα την τουμπα

ρε @ μπορεις να δεις το γηπεδο απο ολες της πλευρες το λεει και το ονομα

μπορεις να γυρισεις την καμερα 360 μοιρες

πως εκανα το αλκαζαρ νομιζεις ή τωρα την τουμπα

Ρε απο που να το κατεβάσω..... δε το βρίσκω....

iparxi 360 gia to gipedo tou PAS Giannena??

εκείνος που το ζητά μπορεί να το ρωτήσει και απο εμενα

Λοιπόν μετά απο μάχες με 3 σχεδιαστικά προγράμματα, ΤΡΕΛΟ μπλέξιμο με την οργάνωση του σταδίου και έπειτα την εισαγωγή στο εργαλείο του στέλιου. Κατάφερα να βάλω αυτή την κερκίδα στο παιχνίδι να δώ πως θα φαίνονταν τα τρισδιάστατα καθίσματα.

Untitled-1-4.jpg

Untitled-2-2.jpg

Αν και ήταν αρκετά υψηλός ο αριθμός των καθισμάτων (σε όλη τη κερκίδα) η χαμηλή ανάλυση που είχε το καθένα δεν εμπόδισε το παιχνίδι στο να τρέχει χωρίς κολλήματα και σαν να μην άλλαξε τίποτα. Τα textures είναι άλλα ντάλλα γιατί απλά χρησιοποίησα το αρχείο των texture του οάκα.

Τελικά ήταν πολύ μα πολύ εύκολο να μπούν σωστά και τα textures :p

Untitled-3.jpg

Τα βλέπετε τα 3d καθίσματα που αχνοφαίνονται στο βάθος :p

Όσο φτιάχνεται και η θύρα 1 να ένα screen ακόμα σε σωστό αγωνιστικό χώρο αυτή τη φορά :p

Untitled-1-5.gif

Καποιο καιρο περσυ ειχα δει κατι καθισματα με λεπτομεριες (πχ μαυριλες για ρεαλισμο και τετοια). Ετσι οπως τα εχεις χρωματισει φαινονται αρκετα πολυ μονοτονα και καρτουνιστικα. Αυτο ισως εννοει το παιδι για τα καθισματα. Το κιτρινο ειναι καπως περιεργο και δε μου κολλαει καλα στο ματι. Λιγο σκουριμα το θελει σιγουρα νομιζω.

Καποιο καιρο περσυ ειχα δει κατι καθισματα με λεπτομεριες (πχ μαυριλες για ρεαλισμο και τετοια). Ετσι οπως τα εχεις χρωματισει φαινονται αρκετα πολυ μονοτονα και καρτουνιστικα. Αυτο ισως εννοει το παιδι για τα καθισματα. Το κιτρινο ειναι καπως περιεργο και δε μου κολλαει καλα στο ματι. Λιγο σκουριμα το θελει σιγουρα νομιζω.
den fainonte gia ka8ismata ine blurry

Τα καθίσματα είναι τρισδιάστατα παίδες.... με πλάτη και κάθισμα, έτσι σαν texture έβαλα ένα απλό κίτρινο, για τα κίτρινα, και ένα μαύρο, για τα μαύρα, bmp. Το θέμα είναι πως στο pro δεν υπάρχει σκιά........ και αυτό κάνει όλη τη κερκίδα να φαίνεται κίτρινη απο το πλάι... ίσως θα δοκιμάσω αυτό που λέει ο κώστας, αλλα δε νομίζω να έχω κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα απλά θα είναι ένα πιο σκούρο χρώμα.... Το πιθανότερο είναι να βρώ (φτιάξω) ένα καλό texture που να προσθέτει αυτή τη λεπτομέρεια της σκιάς....

EDIT: Μετά απο γρήγορες δοκιμές

Untitled-2-3.gif

για πείτε σχόλια...

ρε @ μην το βαλεις εντελως μαυρο το χρωμα πανω στο texture ton seats καντω γκρι σκουρο

Εμενα παντως μου αρεσει πιο πολυ ετσι :) Φαινονται και τα καθισματα πιο καλα τωρα αμα δεις σε σχεση με πριν και γενικως μου κολλαει πιο πολυ σαν συνολο απ'οτι πριν. Αποψη μου παντα :)

• Create New...