Jump to content
xxrxx

.::The Heavy Metal Thread::.

Recommended Posts

Για τους Maiden το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν έχουν κάνει το τελευταίο τους Live στην Ελλάδα. Αυτό θα γίνει μόνο όταν παίξουν το Alexander the Great, άρα έχουμε ακόμα καιρό :D

Η πλακα είναι ότι το κομμάτι δεν το ζητάνε μονο στην Ελλάδα αλλα είναι δημοφιλές σε fans από όλο το κόσμο.

Γενικά οι Maiden δεν δείχνουν να έχουν διάθεση να ρισκάρουν και να αλλάξουν τα set τους για να χωρέσουν το κομμάτι μέσα.Αφού δεν το παίξαν σε αυτή την περιοδεία είναι μάλλον απίθανο να το παίξουν κάποτε στο

μέλλον..:cry:

Φυσικά όσο ζούμε ελπίζουμε.. :metalo:

Edited by Murder89

Από όσο ξέρω δεν έχουν δηλώσει κάτι επίσημο οι ίδιοι. Αλλά ελπίζω να ξαναέρθουν!

Θα πάω ΣΊΓΟΥΡΑ στους Deep Purple στις 23 Ιουλίου. :thumbsup:

Ψήνομαι για Scorpions, άμα βρω κάνα ρεμάλι ακόμα μπορεί να κατεβω Λάρισα.

Θα δούμε.

Περιμένω μπας και ανακοινωθεί τίποτα καλύτερο.

εγω πιστευω πως αυτη τη στιγμη καλυτεροι ειναι οι slipknot

καλύτεροι σε τι; :thumbsup:

Οι Dream Theater βγάλαν δισκαρα.Πραγματικά.

Και το λέω χωρίς να είμαι κάναs φανατικός τους οπαδός.Συνήθως μου άρεσαν συγκεκριμένα κομμάτia.

Τα περισσότερα μου φαίνονταν βαρετά, παρατραβηγμένα και με αλλαγές που ήταν εντελώς εκτος τόπου και χρόνου και δεν ταίριαζαν καθόλου.

Περιέργως αυτή τη φορα δεν είναι έτσι ακόμα και στο πιο μεγάλο κομμάτι που κρατάει 19 λεπτά.

Ακόμα και αυτό σου δίνει την εντύπωση ότι είναι ένα κομμάτι και όχι 3 πατικωμένα το ένα πάνω στο άλλο.

Γενικά υπάρχουν πολλές ωραίες μελωδίες, πολλές ωραίες αλλαγές, προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ το A Rite Of Passage αλλα και η μπαλάντα που τα σπάει(και κρατάει μονο 5 k κάτι λεπτά.Λογικά αυτό θα παιχτεί πετσοκομμένο σε κάποιο ραδιόφωνο).

Το ακόμα πιο ωραίο είναι το δεύτερο CD που έχει 6 διασκευές.

Και τι διασκευές!!!!!!

Ξεχώρισα το Stargazer - από τα αγαπημένα μου κομμάτια ever - των Rainbow το οποιο είναι φανταστικό.

Εξίσου καλές και οι άλλες διασκευές(χωρίς να σημαίνει ότι είναι καλύτερες από τα original αλλα δεν είναι αυτό το θέμα).

Ρε τι μου λέτε τώρα.... οι Warbringer θα πάνε σινγκαπούρη και δε θα έρθουν εδώ ...... να χέσω και τους slipknot και όλους........

Οι Dream Theater βγάλαν δισκαρα.Πραγματικά.

Και το λέω χωρίς να είμαι κάναs φανατικός τους οπαδός.Συνήθως μου άρεσαν συγκεκριμένα κομμάτia.

Τα περισσότερα μου φαίνονταν βαρετά, παρατραβηγμένα και με αλλαγές που ήταν εντελώς εκτος τόπου και χρόνου και δεν ταίριαζαν καθόλου.

Περιέργως αυτή τη φορα δεν είναι έτσι ακόμα και στο πιο μεγάλο κομμάτι που κρατάει 19 λεπτά.

Ακόμα και αυτό σου δίνει την εντύπωση ότι είναι ένα κομμάτι και όχι 3 πατικωμένα το ένα πάνω στο άλλο.

Γενικά υπάρχουν πολλές ωραίες μελωδίες, πολλές ωραίες αλλαγές, προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ το A Rite Of Passage αλλα και η μπαλάντα που τα σπάει(και κρατάει μονο 5 k κάτι λεπτά.Λογικά αυτό θα παιχτεί πετσοκομμένο σε κάποιο ραδιόφωνο).

Το ακόμα πιο ωραίο είναι το δεύτερο CD που έχει 6 διασκευές.

Και τι διασκευές!!!!!!

Ξεχώρισα το Stargazer - από τα αγαπημένα μου κομμάτια ever - των Rainbow το οποιο είναι φανταστικό.

Εξίσου καλές και οι άλλες διασκευές(χωρίς να σημαίνει ότι είναι καλύτερες από τα original αλλα δεν είναι αυτό το θέμα).

πως λέγεται μαν;

πως λέγεται μαν;

Αν λες για το αλμπουμ,λεγεται Black Clouds & Silver Linings.

Ακουσα κι εγω μερικα κομματια,πραγματικα εχουν κανει τρομεροι δουλεια. :respect2:

Καλά έγραψα τόσες σειρές και ξέχασα να γράψω τον τίτλο.. :respect2:

Παίδες,

πρώτον και κύριον έγινε τελικά η συναυλία των Slipknot; και αν ναι πήγε κανένας;

Εγώ είχα ψηθεί να πάω αλλά λόγω αποστάσεων και λοιπών άλλων λόγων δεν τα κατάφερα να πάω. Γενικώς είχε καλό προγραμματάκι φέτος στο Terra Vibe,με υψηλές τιμές στα εισητήρια αλλά και αρκετά καλά ονόματα. Δηλαδή και ονόματα πιο ροκ(Franz Ferdinand-respect στον έλληνα φρόντμαν- και λοιπά άλλα).

Τέλος πάντων αν πήγε κανείς γενικά σε κάποιο θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις.

Την ίδια απορία έχω και γω.....

Έγινε χθές, πήγαν κάτι φίλοι μου δε μου είπαν πως ήταν όμως.

Έγινε χθές, πήγαν κάτι φίλοι μου δε μου είπαν πως ήταν όμως.

Ας μας πουν καποιοι που πηγαν τοτε,αν υπαρχουν...:p

Ρε παιδιά όποιος πήγε plz ας πει εντυπώσεις, αν και με τέτοιες τιμές δύσκολα θα πήγε κανένας...

Τώρα κάτι άλλο:

καλύτεροι σε τι; :thumbsup:

Το δικό μου αγαπημένο συγκρότημα είναι οι Slipknot(μαζί με τους Maiden φυσικά.!) και βέβαια δεν είναι τόσο καλοί όσο οι Nevermore ή όσο οι Trivium(δεν μιλάω για μεγάλες μπάντες ή μπάντες με τεράστια ιστορία αλλά αυτές που ακούγονται αρκετά τον τελευταίο καιρό) αλλά έχουν κάτι να δείξουν. Καταρχάς έχουν κάνει φοβερά άλμπουμς. Subliminal Verses,Slipknot[Clean](από αυτό τους έμαθα) και βέβαια το All Hope Is Gone είναι ίσως το καλύτερο άλμπουμ τους. Το κακό με τους Slipknot είναι πως...

Οι πρώτοι ναι μεν είναι γκρουπάρα και ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα αλλά έτσι όπως πάνε θα γίνουν πιο εμπορικοί και από τους metallica (εννοώ σαν φήμη - θα τους ακούει το κάθε βλαμμένο και θα λέει ακούω μέταλ- αλλά σαν τραγούδια θα συνεχίζουν να τα σπάνε)

Αυτό ακριβώς εννούσα thanks Martyr ( :jester: ) - ( όχι δεν εντάσσω τον αυτό μου στα βλαμμένα :cheerleader: )

Οι Slipknot έχουν βασικά ένα τραγουδιστή με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φωνή( ο Corey ασχέτως αν ''γδέρνει'' την φωνή του όποτε του δίνεται η ευκαιρία αποδεικνύει το εύρως της) και σε αυτόν οφείλεται η επιτυχία του συγκροτήματος, κατ' εμέ. Έχει βέβαια και τον Joey που είναι τρομακτικά καλός drummer. Πάντως είναι ένα αξιόλογο συγκρότημα, το αγαπημένο μου , απλώς δεν πρέπει να το παίρνουμε από κάτω και να το απορρίπτουμε αμέσως( artidea :whistling: )

Αξίζουν να τα ακούσετε:

http://www.youtube.com/watch?v=3dTo48hSLsw

http://www.youtube.com/watch?v=ebm4HQ95GHk

http://www.youtube.com/watch?v=IlwXleu-r2g

Ρε παιδιά όποιος πήγε plz ας πει εντυπώσεις, αν και με τέτοιες τιμές δύσκολα θα πήγε κανένας...

Τώρα κάτι άλλο:

Το δικό μου αγαπημένο συγκρότημα είναι οι Slipknot(μαζί με τους Maiden φυσικά.!) και βέβαια δεν είναι τόσο καλοί όσο οι Nevermore ή όσο οι Trivium(δεν μιλάω για μεγάλες μπάντες ή μπάντες με τεράστια ιστορία αλλά αυτές που ακούγονται αρκετά τον τελευταίο καιρό) αλλά έχουν κάτι να δείξουν. Καταρχάς έχουν κάνει φοβερά άλμπουμς. Subliminal Verses,Slipknot[Clean](από αυτό τους έμαθα) και βέβαια το All Hope Is Gone είναι ίσως το καλύτερο άλμπουμ τους. Το κακό με τους Slipknot είναι πως...

Αυτό ακριβώς εννούσα thanks Martyr ( :jester: ) - ( όχι δεν εντάσσω τον αυτό μου στα βλαμμένα :cheerleader: )

Οι Slipknot έχουν βασικά ένα τραγουδιστή με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φωνή( ο Corey ασχέτως αν ''γδέρνει'' την φωνή του όποτε του δίνεται η ευκαιρία αποδεικνύει το εύρως της) και σε αυτόν οφείλεται η επιτυχία του συγκροτήματος, κατ' εμέ. Έχει βέβαια και τον Joey που είναι τρομακτικά καλός drummer. Πάντως είναι ένα αξιόλογο συγκρότημα, το αγαπημένο μου , απλώς δεν πρέπει να το παίρνουμε από κάτω και να το απορρίπτουμε αμέσως( artidea :whistling: )

Αξίζουν να τα ακούσετε:

http://www.youtube.com/watch?v=3dTo48hSLsw

http://www.youtube.com/watch?v=ebm4HQ95GHk

http://www.youtube.com/watch?v=IlwXleu-r2g

. και - οι Warbringer είναι ΓΚ@*%Α

Επίσης δε λέω οτι είναι άχρηστοι ή δε ξέρουν μουσική και τέτοια , απλά τους θεωρώ μια μπάντα της σειράς... Ο drummer καλός χρυσός μια χαρά και μπράβο του, αλλα εμένα δε μου κάνουν κλίκ πως να το κάνουμε ο καθένας έχει τα γούστα του....

Επίσης δε λέω οτι είναι άχρηστοι ή δε ξέρουν μουσική και τέτοια , απλά τους θεωρώ μια μπάντα της σειράς... Ο drummer καλός χρυσός μια χαρά και μπράβο του, αλλα εμένα δε μου κάνουν κλίκ πως να το κάνουμε ο καθένας έχει τα γούστα του....

+1

Εγω αν πηγαινα χτες,θα ηταν περισσοτερο για τους Mastodon(τους οποιους θεωρω καλυτερους),παρα για τους Slipknot...

ο κόρευ έχει μέτρια (7/10 για να σου δώσω να καταλάβεις) φωνή... :shutup:

ο κόρευ έχει μέτρια (7/10 για να σου δώσω να καταλάβεις) φωνή... :shutup:

Κοίτα κατ' εμέ έχει αρκετά καλή φωνή(θα του έβαζα 8/10 :jester: ) αλλά και βέβαια έχω ακούσει καλύτερες φωνές. Όπως τον τραγουδιστή των Trivium(αν και δεν ξέρω όνομα) έχει απίστευτη φωνή,θα του έβαζα ένα 10άρι. Όπως και ο τραγουδιστής των Judas Priest( arti o12 :cheerleader: ). Απλώς αν και με μέτρια φωνή ο Κόρεϋ καταφέρνει με τα τραγούδια να την αναδεικνύει.

Προσωπικά θεωρώ μέγιστη την ερμηνεία του στα ρεφρέν των Psychosocial & Wherein Lies Continue.

Τέλος σχετικά με αυτό που λέει ο άρτι δεν τους θεωρώ μπάντα ''της σειράς''.Βγήκαν στην μουσική σκηνή το 1995 και από τότε έχουν καταφέρει να διατηρηθούν. Και βέβαια δεν τους συγκρίνω με άλλα συγκροτήματα απλώς αν μιλάγαμε για μια μπάντα της σειράς κανείς δεν θα τους ήξερε τώρα και τα Wait And Bleed & Vermillion θα ήταν παντελώς άγνωστα(ίσως και να ΄ναι :jester: ) αν και είναι τα τραγούδια που τους ανέδειξαν.(βέβαια δεν ξεχνάμε το Before I forget )

Have to see
Psychosocial Choreo:

And the rain will kill us all

If we throw ourselves against the wall

But no one else can see

The preservation of the martyr in me

Κοίτα κατ' εμέ έχει αρκετά καλή φωνή(θα του έβαζα 8/10 ) αλλά και βέβαια έχω ακούσει καλύτερες φωνές. Όπως τον τραγουδιστή των Trivium(αν και δεν ξέρω όνομα) έχει απίστευτη φωνή,θα του έβαζα ένα 10άρι.

lol, σιγά την φωνή. και του heafy 7/10 θα του έβαζα. βέβαια συγκριτικά είναι 23 ετών και έχει μέλλον ακόμα για την φωνή του. αν την συγκρίνεις με αυτην όταν ήταν 18 χρονών δεν έχει καμία σχέση. και στα brutals και στα καθαρά

Απλώς αν και με μέτρια φωνή ο Κόρεϋ καταφέρνει με τα τραγούδια να την αναδεικνύει.

Προσωπικά θεωρώ μέγιστη την ερμηνεία του στα ρεφρέν των Psychosocial & Wherein Lies Continue.

μα δεν είναι μέτρια. είναι μέτρια για την μέταλ σκηνή. είναι άψογη για την εμπορική.

πχ ο matt barlow και ο warrel dane που για μένα έχουν τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει ποτέ, δεν θα αρέσει σε κάποιον η φωνή τους που ακούει εμπορικά.

Τέλος σχετικά με αυτό που λέει ο άρτι δεν τους θεωρώ μπάντα ''της σειράς''.Βγήκαν στην μουσική σκηνή το 1995 και από τότε έχουν καταφέρει να διατηρηθούν. Και βέβαια δεν τους συγκρίνω με άλλα συγκροτήματα απλώς αν μιλάγαμε για μια μπάντα της σειράς κανείς δεν θα τους ήξερε τώρα και τα Wait And Bleed & Vermillion θα ήταν παντελώς άγνωστα(ίσως και να ΄ναι ) αν και είναι τα τραγούδια που τους ανέδειξαν.(βέβαια δεν ξεχνάμε το Before I forget )

πίστεψε με πολλά συγκροτήματα από τότε έχουν διατηρηθεί και ας μην είναι τόσο ψηλά όσο οι slipknot.

η εποχή του 90 και μετά, είναι η εποχή των nevermore. τέλος :metal:

Have to see
Psychosocial Choreo:

And the rain will kill us all

If we throw ourselves against the wall

But no one else can see

The preservation of the martyr in me

looooool :hehe:

lol, σιγά την φωνή. και του heafy 7/10 θα του έβαζα. βέβαια συγκριτικά είναι 23 ετών και έχει μέλλον ακόμα για την φωνή του. αν την συγκρίνεις με αυτην όταν ήταν 18 χρονών δεν έχει καμία σχέση. και στα brutals και στα καθαρά

μα δεν είναι μέτρια. είναι μέτρια για την μέταλ σκηνή. είναι άψογη για την εμπορική.

πχ ο matt barlow και ο warrel dane που για μένα έχουν τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει ποτέ, δεν θα αρέσει σε κάποιον η φωνή τους που ακούει εμπορικά.

πίστεψε με πολλά συγκροτήματα από τότε έχουν διατηρηθεί και ας μην είναι τόσο ψηλά όσο οι slipknot.

η εποχή του 90 και μετά, είναι η εποχή των nevermore. τέλος :metal:

looooool :hehe:

Συμφωνώ σε όλα εκτός απο τους nevermore, αυτοί τώρα αρχίζουν και γίνονται αρκετά γνωστοί και η αρχή τους θεωρώ οτι είναι το Dreaming Neon Black 1999. Οπότε η εποχή μετά του 1999 και μετά ίσως. Πρίν είχαμε Megadeth :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Όσο για τον Matt... τι να πείς respect, respect, respect, respect, respect και RESPECT.....

Για μενα οι καλυτεροι ειναι οι MetallicA και οι Judas Priest.Δεν μου αρεσουν πολυ οι Iron Maiden γιατι εχουν βγαλει 14-15 δισκους και ολοι ειναι ιδιοι (ατελειωτα μετρια σε ποιοτητα σολακια) αλλα τα καταπληκτικα φωνητικα του Dickinson τους ανεβαζουν ενα επιπεδο πιο πανω.

MetallicA για:

1:Τα καταπληκτικα σολακια του Kirk Hammett

2:Τα τραγουδια τους δεν ειναι ολα ΠΑΡΟΜΟΙΑ

3:εΧΟΥΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΟΠΩΣ:Master of Puppets (Το "Ευαγγελιο της κοφτης κιθαρας)

For whom the bell Tolls

Eιχαν τον Cliff Burton,εναν απ' τους καλυτερους μπασιστες

:victory: