Jump to content
xxrxx

.::The Heavy Metal Thread::.

Recommended Posts

Αφου να φανταστεις νομιζουν οτι το Metal ειναι πεντε σατανιστες, με μαλλια μεχρι τον κωλο, ναρκομανεις, που χτυπιουνται σαν μακακες και βγαζουν υχορυπανση. Τουλαχιστον στο σχολειο μου ετσι λενε.

Κλασσικά πράματα.Μου θύμησες την καθηγήτρια θρησκευτικών μου.Θυμάμαι μας είχε φέρει και ένα καταπληκτικό βιβλίο με πολλές ''αποδείξεις'' σχετικά με αυτά.. :hehe:

Εντυπώσεις από το νέο album των Black Sabbath(ο Ozzy ας τους λέει όπως θέλει) The Devil You Know???

Το ακούω εδώ και μια μέρα.Ευτυχώς κάποια κομμάτια ξεχωρίζουν όπως το Bible Black,Fear ή το Neverwhere.

Δεν ξέρω μπορεί τα υπόλοιπα να θέλουν το χρόνο τους.

Πάντως η εντύπωση που μου έχει μείνει είναι ότι κάποια κομμάτια μοιάζουν περισσότερο με Dio και Master of the Moon παρα με Sabbath.Και αυτό δεν είναι και τόσο καλο.Δε λέω έχει κάποια καλά κομμάτια το album αλλα περίμενα κάτι παραπάνω.. :z0tdntknw:

Κάποιοι το συνέκριναν με τα Heaven and Hell,Mob Rules και Dehumanizer.

Καλο είναι αλλα είπαμε.. :grin:

Edited by Murder89

Εντυπώσεις από το νέο album των Black Sabbath(ο Ozzy ας τους λέει όπως θέλει) The Devil You Know???

Μπορει να σου φανει κουλο, αλλα δεν εχω ορεξη να το ακουσω γιατι με χαλασε γερα το cover του album. :( Πολυ

σατανικο. Ομως σκοπευω να το ακουσω καποτε.

Το πρώτο μεγάλο live του καλοκαιριού εξελίχθηκε σε φιάσκο.

Ο frontman των Depeche Mode αισθάνθηκε ''αιφνίδια αδιαθεσία'' λίγο πριν εμφανιστούν στην σκηνή και έτσι 30.000 κόσμος μείναν με το ....εισιτήριο στο χέρι.Οι πιθανότητες να γίνει σήμερα η συναυλία είναι ελάχιστες αφού ο μέγας ερμηνευτής δεν ανέρρωσε ακόμα.

Τελικά τόσοι μήνες πλύσης εγκεφαλου σε TV,εφημερίδες,περιοδικά πήγαν τζάμπα.

Δεν πειράζει, μονο να γίνει καλά το παιδί.. :lol:

Και να προσέχει..

metal sucks! :yoman::yoman:

πες μου έναν καλό λόγο, και τι ακους εσύ. πριν αρχίσουμε....

dn goustarw olh thn nootropia sas apla!

Αν και η απαντηση αυτη εμενα δεν με καλυπτει...Ουτε εμεις γουσταρουμε την δικια σας νοοτροπια.

Σε αυτο το τοπικ μιλαμε ΜΟΝΟ ο,τι εχει να κανει με την Metal μουσικη.Κι εσυ ποσταρες μονο και μονο για να προκαλεσεις...

dn goustarw olh thn nootropia sas apla!

ναι, δίκιο έχει ο juve... δεν με καλύπτει η απάντηση σου.

δεν ξέρω αν ακούς γύφτικα ή χιπ χοπ ή ποπ ή ούτε εγώ ξέρω τι, δεν μου αρέσουν αυτά τα 3 είδη μεν, αλλά αφού αρέσουν εσένα δικαίωμα σου :z0tdntknw: άκου τα εσύ, και γούσταρε. δεν θα έρθω να σου πω, γ@μώ την χιπ χοπ σου και γαμώ τον παιτέρη σου.. για όνομα :76:

of course μαγκες δν αντιλεγω απλως ποσταρα την γνωμη μου δν νομιζω juve η αρνητικη γνωμη καποιου για ενα ειδος μουσικης προκαλει.....τεσπα just listen music guys.....

Guest

Οντως οι Metallica εχουν χαλασει παρα πολυ ομως....Ακουστε το Enter Sandman LIVE το πιο προσφατο και συγκριντε το με την εκτέλεση στη Μοσχα το '91(ή το'89 δε θυμαμαι)....Τεραστια διαφορα...Εγω τελευταια εχω ποροθει ασχημα με SLIPKNOT....Τα σπανε....

Ξεχνας οτι ο Hetfield ομως μεγαλωνει και γερναει και φωνητικα. Δε μπορει να εχει την ιδια φωνη που ειχε πριν 10-15 χρονια. Η φωνη που ειχε το 91' πχ δε μπορει να συγκριθει με την φετινη. Κλασεις ανωτερη του 91' οπως και επι εποχες Master, Kill em all μεχρι και κουτσα κουτσα το 03' εποχες St. Anger. Πιο πολυ φωνητηκα σε χαλανε παρα "παικτικα" οπως και πολυ κοσμο. Γιατι παικτικα αν το δεις σαν συνολο και στο Death Magnetic εχουν ωραια riffs και ωραιο δεσιμο.

Guest

Ναι δε λεω συμφωνω με οσα λες για την φωνη...αλλα πολυ εμπορικοι εχουν γινει ρε παιδι μου (και ποιος δεν γινεται στις μερες μας να μου πεις)...Εχει αλλαξει και η μουσικη τους και εχω ξενερωσει ασχημα.....Αλλα respect στη δεκαετια του 1990-2000...

Ποιός είχε χάσει τη φωνή του τότε και τη βρήκε ο Hetfield δλδ?....Μην τρελαθούμε κιόλας ρε παιδιά....

Έτσι και αλλιώς ο Hetfield αν και τραγουδιστής ποτε δεν ήταν η φωνή του το δυνατό σημείο.

Όσο για το Death Magnetic δεν είναι σε καμια περίπτωση εμπορικό με εξαίρεση ίσως το Day that never comes.Αντίθετα η δεκαετία του 90 ήταν η 10eτια της κατρακυλάς για τους Metalica με τα ''περίφημα'' Load,Reload ή ακόμα και το Black Album.Ωραίο το BA αλλα σίγουρα πιο εμπορικό από το Death Magnetic.

Σε αυτό το θέμα δεν μιλάμε γενικά για μουσική αλλά ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο είδος μουσικής οπότε όποιος δεν ακούει την μουσιική αυτή ας μην postarei.

Θα παει κανεις σημερα στη συναυλια των AC/DC????

Μακαρι να μπορουσα να πηγαινα (δεν με αφησαν οι γονεις μου)

Θα ειχα κλεισει εισιτηριο :cry:

Edited by Sickdrummer

ΠHΡΑ ΤΟ FLIGHT 666!!!!!!!!

Μας κατέστρεψαν οι Maiden.Έρχεται εξεταστική και δεν έχω ανοίξει βιβλίο σήμερα. :yupi3ti:

Το έχω ήδη ακούσει 4 φορες και μπορώ να πω ότι καμια εκτέλεση δεν υστερεί σε σχέση με προηγούμενες εκτελέσεις με εξαίρεση το Trooper.

Υπάρχει βεβαια η εκτέλεση του Rime of the Ancient Mariner - 24 χρονια μετά το Live After Death - που είναι απλά μνημειώδης - ιστορική.Και δεν είναι μονο αυτό, ποιο να πρωτοαναφέρω το Aces High,Clairvoyant,Wasted Years,Revelations,Heaven Can Wait,Moonchild - όλες πολύ καλές εκτελέσεις και το κυριότερο σπάνιες σε live album.

Και φυσικά εκτος από τις εκπλήξεις υπάρχουν και τα κομμάτια pou τα βρίσκεις σε κάθε live, όλα πολύ καλά παιγμένα(είπαμε εκτος ίσως από το Trooper.Δικαιολογείται βεβαια, το album δεν είναι ένα ενιαίο live αλλα αποτελείται από ένα κομμάτι από κάθε πόλη που έπαιξαν στο πρώτο μέρος της περιοδείας).

Γενικά το album είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΌ - στέκεται άνετα διπλα στο Rock in Rio ενώ είναι ξεκάθαρα καλύτερο από το Death on The Road.

Φαντάζομαι η Blue-Ray έκδοση θα είναι ακόμα πιο τέλεια για οποιον την πάρει.

ΩΡΑΊΑ!!!

Τους είδα τον Αύγουστο, η περιοδεία τους τελειωσε, το Flight 666 κυκλοφόρησε.Ένα πράμα μένει να περιμένουμε από τους ΘΕΟΎΣ!!!!

Το νέο τους studio album!!! :metalo: :yupi3ti: :yupi3ti: :metalo:

Το νέο τους studio album!!! :metalo: :yupi3ti: :yupi3ti: :metalo:

Το οποίο θα είναι και το τελευταίο τους.

Το οποίο θα είναι και το τελευταίο τους.

Δεν υπάρχει κάτι δεσμευτικό.

Εκτος αν γνωρίζεις κάτι εσύ.

Πάντως πολλοί ''γνωστες'' το λένε αυτό από το Brave Νew World.

Σοβαρά τώρα δεν έχουν κανένα λόγο να τα παρατήσουν, είναι μεγαλύτεροι από ποτε σε φήμη ενώ ηλικιακά δεν φαίνεται επηρεασμένος ούτε καν ο Mcbrain.

Φυσικά δεν μπορώ να προσδιορίσω ποσα χρονια τους έχουν μείνει.

Αλλα ας κοπεί αυτή η χαιρέκακη καραμέλα περί τελευταίου album εδώ και 9 χρονια.Όταν έρθει η ώρα θα το πούνε μονοι τους.

Edited by Murder89

Φίλε όυτε εγώ σου είπα ότι θέλω να σταματήσουν να βγάζουν άλμπουμ, η φήμη τους δεν έχει μεγαλώσει τώρα, αυτό έχει γίνει απο το 1985, μιλάμε για μία από τις μεγαλύτερες μπάντες ποτέ. Δε ξέρω ποιοί το λένε εδώ και 9 χρόνια, λάθος κάνουν και αυτοί. Μπορεί να μην το γνωρίζεις αλλά το έχει δηλώσει ο ίδιος ο Steve Harris ότι οι Iron Maiden θα βγάλουν 15 άλμπουμ, όποτε το επόμενο θα είναι το τελευταίο τους.

Φίλε όυτε εγώ σου είπα ότι θέλω να σταματήσουν να βγάζουν άλμπουμ, η φήμη τους δεν έχει μεγαλώσει τώρα, αυτό έχει γίνει απο το 1985, μιλάμε για μία από τις μεγαλύτερες μπάντες ποτέ. Δε ξέρω ποιοί το λένε εδώ και 9 χρόνια, λάθος κάνουν και αυτοί. Μπορεί να μην το γνωρίζεις αλλά το έχει δηλώσει ο ίδιος ο Steve Harris ότι οι Iron Maiden θα βγάλουν 15 άλμπουμ, όποτε το επόμενο θα είναι το τελευταίο τους.

Πες μου κάτι που δεν ξέρω.

Παίρνεις μια δήλωση (ανάμεσα σε εκατοντάδες) που έγινε πριν χρονια - πολύ πριν πλησιάσουν καν σε αυτό το νούμερο - όταν το 15 φάνταζε άφταστο.

Τώρα που το φτάνουνε θες να μου πεις ότι τους δεσμεύει μια δήλωση του Harris πριν τόσα χρονια?

Υπάρχουν πολύ πιο πρόσφατες συνεντεύξεις που δείχνουν διάθεση να συνεχίσουν.

Η φήμη τους και η αναγνώριση τους από τον κόσμο έχει φτάσει στο αποκορύφωμα τώρα, δεν λέω ότι ξεκίνησε τώρα.

Το οτι θα συνεχισουν δε σημαινει οτι θα βγαζουν και νεα studio albums ετσι? Για live οκ δε μιλαμε. εχουν να βγουν αρκετα ακομα πιστευω.

pedes den ksero ti lete gia tin kathe metal kai tin kathe sideroverga, o tsitsopoulos einai o theos teleia kai pavla

Το οτι θα συνεχισουν δε σημαινει οτι θα βγαζουν και νεα studio albums ετσι? Για live οκ δε μιλαμε. εχουν να βγουν αρκετα ακομα πιστευω.

Έτσι είναι , άλλο τα στούντιο άλμπουμ και άλλο να συνεχίζει η μπάντα να κάνει live ή κάτι άλλο.

Αυτό είναι απλά μια πιθανότητα.Που όμως δεν έχει κανένα αντίκρισμα στην πραγματικότητα βλέποντας τι συμβαίνει γενικά.

Συγκροτήματα γηραιότερα των Maiden - Deep Purple,Black Sabbath,Uriah Heeρ,Wishbone Ash,Whitesnake,Scorpions συνεχίζουν όχι απλά να κάνουν live αλλα να βγάζουν album και πολύ καλά μάλιστα.

Κανένας δεν τους βάζει όριο.

Και όταν έρθει η ώρα για το τελευταίο να είστε σίγουροι ότι θα το πούνε έστω και για εμπορικούς λόγους.

Τώρα γιατί ντε και καλά πρέπει οι Maiden να έχουν μονο ένα studio album μπροστά τους δεν ξέρω.Η επιστήμη σηκώνει τα χερια της ψηλά.. :z0tdntknw: