Jump to content
xxrxx

.::The Heavy Metal Thread::.

Recommended Posts

Είναι μάλλον απίθανο να έρθουν μέσα στο 2010.Οι ημερομηνίες που έχουν ανακοινωθεί για Ευρώπη θα είναι οι μοναδικές για αυτό το έτος νομίζω και οι περισσότερες εμφανίσεις θα είναι σε φεστιβάλ.Το πιθανότερο είναι να έρθουν το 2011 για τη προώθηση του Final Frontier.

Είναι 99,9% σίγουρο ότι όταν έρθουν θα πάξουν Αθήνα.Έχουν να έρθουν Θεσσαλονίκη από την εποχή του Blaze.

Απο περιέργεια τσέκαρα τιμές εισητηρίων για Ρουμανία - Κλούζ που είναι η πλησιέστερη σε εμάς συναυλία τους.

Η τιμή είναι 100 RON δηλ. 22.9632 EUR.... :jester::jester::jester:

Και εδώ θεωρείται καλή τιμή τα 50 ευρώ.Ε ρε ξύλο που θέλουν μερικοί.

Edited by Murder89

Guest

PO re file an er8oune kypro auta ta sygrothmata 8a prepei na doule4eis ena mhna gia na pas sthn synavlia :jester:

Εντάξει παιδιά τρελένομαι για Iron Maiden, Slipknot, Rammstein και SOAD από metal πλευρά.

Επίσης μου αρέσει και η Rock αλλά δεν μπορώ να φτάσω στα άκρα. Ακούω και άλλα τραγούδια διαφόρου style αρκεί να είναι καλά.

Guest

Λοιπόν, μου αρέσει το συγκρότημα KISS εδώ και 1,2,3 μήνες και μου αρέσουν τα παλιά τους τραγούδια αλλα και τα καινούργια και ανυπομονώ να έρθουν στην Ελλάδα.

Επίσης μου αρέσουν οι U2 γιατί η φωνή του Bono συντρόφευε την μουσική του Rock για παρα πολλά xρόνια και την συντροφεύει ακόμα.

Το νέο τραγούδι των Iron Maiden - El Dorado από το νέο Album το "The Final Frontier" καλο μου φαίνεται αλλα τα παλιά δεν ξανά γυρνάνε δυστυχώς.

Επίσης ένα video από το Live στο Terra Vibe των Rammstein.

Το El Dorado το έχω λιώσει.. :thumbsup:

Από δω 2 βίντεο για όσους χάσαμε τους Megadeth.

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">

Edited by Murder89

Κάνα μπάχαλο δεν έγινε στο Big Four μεταξύ Hetfield-Mustaine?Κρίμα γαμώτο και γούσταρα.. :jester:

Φανταστικό το Sonisphere...

Στα θετικά:

-(1ο)Πολύς κόσμος

-(2ο)Οι Megadeath.Πολύ καλοί για ακόμα μία φορά..

-(3ο)Metallica.3η φόρα τους βλέπω και ήταν και γ@μώ.Πολύ καλύτεροι σε σχέση με το 07 που τους είδα τελευταία φορά.

-(4ο)Βροχή/Ξύλο στους Metallica.Ειδικά κάτι βλαμμένα(που ήρθαν έτσι για να δουν τι παίζει(Βλέπε σχόλιο 2 στα αρνητικά) τα σάπισα στα κλωτσίδια/μπουνίδια..

Στα αρνητικά:

-(1ο)Άργησα να φτάσω μόλις μπήκα στο Park βγήκαν οι Slayer..

-(2ο)Slayer.Έκτος του ότι παίξανε χάλια(το βασικό)..Παίξανε ξανά τα ίδια και τα ίδια..Η κατρακύλα τους συνεχίζετε(δυστυχώς)..

-(3ο)Τα άκυρα άτομα.Για τους Metallica θα πω βασικά που πήγε ο περισσότερος κόσμος(έτσι φάνηκε τουλάχιστον).Στα:

-harvester of sorrow

-that was just your life

-the end of the line

-ride the lightning

-και κάνα 3/4α κομμάτια ακόμα ήταν σαν

οι περισσότεροι να τα ακούνε πρώτη φόρα..Ειδικά στα Ride the Lightning, Ηarvester of Sorrow το 60% δεν τραγούδαγε..σου δίναν την εντύπωση ότι δεν το έχουν ακούσει ποτέ ξανά στην ζωή τους.(Να μην αναφέρω για του Death Magnetic)

-Συνέχεια του 3ου.Σε Megadeath,Slayer το 30-40% άκουγε τις μπάντες πρώτη φόρα..

-(4ο)Η π@π@ρ@ που φάγανε οι Megadeath(Καλύτερα βρίσε την μάνα του Mustaine) από τους άσχετους που μόλις ανέφερα.Μέτα λέμε γιατί δεν έρχονται συγκροτήματα στην Ελλάδα..

-(5ο)Μελανιές στα πόδια,χέρια γενικά παντού.

-(6ο)Η παρολίγον πνευμονία..

-(7ο)Οι τιμές στα εισιτήρια..Δεν φταίνε οι Μπάντες αλλά το Sonisphere στη Βουλγαρία ως 2μέρο(Big4, Rammstein, Manowar κ.α) festival είχε μόλις 61 ευρώ εισιτήριο.(Για Βig4 μόλις 37)

-(8ο)Διαχωρισμός στις σκηνές/συγκροτήματα.

-(9ο)Πολύ κακώς ήχος στο μικρό το Stage(Saturn)..

Edited by lostpfg

-και κάνα 3/4α κομμάτια ακόμα ήταν σαν

οι περισσότεροι να τα ακούνε πρώτη φόρα..Ειδικά στα Ride the Lightning, Ηarvester of Sorrow το 60% δεν τραγούδαγε..σου δίναν την εντύπωση ότι δεν το έχουν ακούσει ποτέ ξανά στην ζωή τους.(Να μην αναφέρω για του Death Magnetic)

Και το χειρότερο είναι ότι οι συγκεκριμένοι όσο πάνε,γίνονται όλο και περισσότεροι..

Guest

Ρε παιδιά τι περιμένετε η μέταλ έχει τόσα χρόνια σαν είδος,αρχίζει να ξεφτίζει σιγά σιγά.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και παλιά καλά συγκροτήματα όπως οι maiden ας πούμε αλλά ίσως θα πρέπει να αλλάξουμε και γούστα.Η μουσική συνεχως εξελίσσεται.

Ρε παιδιά τι περιμένετε η μέταλ έχει τόσα χρόνια σαν είδος,αρχίζει να ξεφτίζει σιγά σιγά.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και παλιά καλά συγκροτήματα όπως οι maiden ας πούμε αλλά ίσως θα πρέπει να αλλάξουμε και γούστα.Η μουσική συνεχως εξελίσσεται.

Στα γούστα τη εννοείς ακριβώς;

Edited by lostpfg

Guest

Έχω γράψει και πιο πανω ότι ίσως θα μπορούσαμε να ψάξουμε και τιποτα "κρυμμένα" είδη όπως η ποστ ροκ.Δεν το ήξερα εγω αυτο ο αδερφός μου μου το συστησε.Και εχει πολυ πραμα.Ή ας πούμε κάτι σουηδικά και νορβηγικά συγκροτηματα που ιδρύονται αυτή την περίοδο και έχουν πολλές καινούργιες ιδέες.π.χ. καποιοι Aspera.τσεκαρε τους αν θες.

Το νεο ειναι λιγο παλιο (πριν 1 μηνα περιπου) αλλα οι Iced Earth υπεγραψαν συμβολαιο με την δισκογραφικη εταιρια Century Media που τους ανεδειξε στο παρελθον!!!!http://www.centurymedia.com/newsdetailed.aspx?IdNews=8696&IdCompany=3 Eπισης,ο Jon Schaffer εχει ξεκινησει ενα solo project οπου παιζει ολα τα θοργανα και τραγουδαει και ονομαζεται Sons of Liberty.O δισκος "των" Sons of Liberty ονομαζεται Brush Fires of the mind και η επισημη κυκλοφορια του γινεται στις 12 Ιουλιου στην Ευρωπη και 13 Ιουλιου στην Αμερικη.ΤΟ project φαινεται καλο,τσεκαρετε το οσοι γουσταρετε Ιced Earth,αν και προτιμω να ειχε στους Sons of Liberty τον Barlow στα φωνητικα,γιατι του Schaffer ειναι αρκετα καλα ,αλλα μονοδιαστατα. :metal:

Η Metal δεν έχει ξεφτίσει καθόλου.Σε κάθε είδος της Metal υπάρχει και μια νέα καλή μπάντα!

Εμένα προσωπικά μου την δείνει απίστευτα να βλέπω άτομα 17-18 χρονών να λένε οτι γουστάρουν την παλιά σχολή του Metal (δεν είπα να την ξεχάσουμε).Το Metal συνεχίζει την πορεία του ακάθεκτο και ποτέ δεν πεθαίνει!!!!

Stay Metal!

• Like 1

Η Metal δεν έχει ξεφτίσει καθόλου.Σε κάθε είδος της Metal υπάρχει και μια νέα καλή μπάντα!

Εμένα προσωπικά μου την δείνει απίστευτα να βλέπω άτομα 17-18 χρονών να λένε οτι γουστάρουν την παλιά σχολή του Metal (δεν είπα να την ξεχάσουμε).Το Metal συνεχίζει την πορεία του ακάθεκτο και ποτέ δεν πεθαίνει!!!!

Stay Metal!

Εξαλλου μην ξεχναμε οτι εχει αρχισει ενα ειδος νεου κυματος thrash,με πολλα νεα αξιολογα συγκροτηματα,και το Power εχει αρχισει κι αυτο να ξαναρχεται στην επιφανεια....

ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ BLIND GUARDIAN- AT THE EDGE ΟF TIME ΜΟΛΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ POWER METAL ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ :thumbsup:

Edited by Lord Mauros

Παίδες το Final Frontier είναι έτοιμο και κανείς δεν είπε τίποτα? :cheerleader:

Το CD αύριο βγαίνει επίσημα στην Αμερική,αλλά μπορείτε να το βρείτε οπουδήποτε στο net αυτή τη στιγμή...

Προσπαθω να συνέλθω από το τσουναμι που με χτύπησε.

Έχω παρατήσει οτιδήποτε άλλο άκουγα αυτές τις μέρες και έχω πέσει με τα μούτρα σε αυτό.

Ποιο να πρωτοαναφέρω - το When the Wild Wind Blows είναι μάλλον το αγαπημένο μου με τα Starblind και Mother of Mercy να ακολουθούν.Και το Τalisman.Και το Coming Home.ΟΛΑ!!!

Την Τετάρτη κυκλοφορεί η ελληνική έκδοση σε όλα τα σημεία διανομής τύπου στα 12,90 ευρώ.Ο καύσωνας δεν μου επέτρεψε να πάω σε σοβαρό δισκοπωλείο και να το πάρω αλλά τη Τετάρτη θα το τσιμπήσω σίγουρα.

Εμένα αυτά που μου άρεσαν περισσότερο είναι τα When the Wild Wind Blows και Starblind.Αλλά δεν μπορώ να πω ότι υπήρξε κάποιο από αυτά που να μου έκανε το ''κλικ'' όπως π.χ στο προηγούμενο ήταν το Different World ή το These Colours Dont Run.Όπως και να έχει πάντως παραμένουν σταθερή αξία...Up The Irons! :metal:

ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ BLIND GUARDIAN- AT THE EDGE ΟF TIME ΜΟΛΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ POWER METAL ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ :thumbsup:

Πιτσιρικάς και μη δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που αποκαλείται metaλάς και δεν ξέρει τους Guardian.Το album έχει τρομερή εισαγωγή όταν "μπαίνει" η φωνή του Hansi ανατριχιάζεις..

Σε γενικές γραμμές κακό-μέτριο Album απο τους Guardian δεν θα "βρεις" ποτέ..Αλλά τα Nightfall in the Middle Earth και A Night at the Opera(για μένα τα καλύτερα τους) δεν τα αγγίζει το νέο Album όπως και να το κάνουμε..

Κόλλησα άγρια με το καινούριο κομμάτι του Kiske.O τύπος είναι πλέον 100% ενεργός και περιμένουμε 2 άλμπουμ μέσα στο 2010.

υγ.Πόσο θεά είναι η τύπισα??? (δεν βρίσκω emoticon να βάλω!!!)

Edited by Murder89

Δεν ξέρω εαν εχει υπωθει αλλα οι Accept μετα απο 14 χρονια απο το τελευταιο τους album Predator(1996) επιστρεφουν δυναμικα με ενα φοβερο old school heavy metal album Blood Of The Nations.Οριστε και το Teutonic Terror

*ΕΠΙΣΗΣ*: Προσωπικη μου επιλογη για τους λατρεις του καλου Progressive Metal ειναι το καινουργιο album του Ihsahn(Emperor.Progressive Black Metal) το After.Ενα απ'τα αγαπημενα μου τραγουδια απο αυτο το album απολαυστε!!!!!!!

Οι Accept έχουν πολύ δυνατά κομμάτια αλλά η φωνή του Udo πάντα με απωθούσε. Τον ξεφορτώθηκαν αλλά από ό,τι βλεπω αυτός που πήραν είναι στο ίδιο στυλ. Το κομμάτι πάντως τα σπάει.Θα το ακούσω σιγουρα και το υπόλοιπο άλμπουμ.

Edited by Murder89

Οι Accept έχουν πολύ δυνατά κομμάτια αλλά η φωνή του Udo πάντα με απωθούσε. Τον ξεφορτώθηκαν αλλά από ό,τι βλεπω αυτός που πήραν είναι στο ίδιο στυλ. Το κομμάτι πάντως τα σπάει.Θα το ακούσω σιγουρα και το υπόλοιπο άλμπουμ.

Κανεις δεν θα μπορουσε να ακουσει Accept χωρις τη φωνη του Udo.Ειναι μια κλασσικη μπαντα που δεν μπορει να ακουστει με διαφορετικη φωνη(οπως πολλες αλλες)....

Έρχονται κι άλλες συναυλίες... Σε μερικές μέρες, Anathema μαζί με Porcupine Tree, Ozzy με τον Gus G πλέον στη κιθάρα και Scorpions με support τους Firewind... Suicidal Angels & Napalm Death για όσους ακούνε.. Επίσης, κάτι άκουσα για Diamond Head...

Παρεπιπτόντως, ετοιμαζουν album οι Firewind. ;)